Binnenland. Gemengd Nieuws. tot den Volkenbond in September. Deze zou dus een jaar moeten uitgesteld. Om dit te voorkomen, wil Engeland voorstellen, Duitsch- land in beginsel toe te laten tot den Volkenbond, doch het pas feitelijk toe te laten nadat de intergeallieerde militaire commis sie heeft verklaard, dat het heeft voldaan aan al zijn verplichtingen, terwijl ook het Duitsche waar- borgverdrag zal worden aanvaard in beginsel, om het in werking te doen treden zoodra Duitsch land in feie als lid zal zijn toe gelaten tot den Volkenbond. De democratie de dood der staten V.D. verneemt uit Boedapest De evangelist Duzsik die tijdens zijn reis door Nederland een der laatste dagen van Juni door den Duitschen ex-keizer op diens land goed te Doorn ontvangen werd heeft bij zijn terugkeer hier te lande uitvoerige mededeelingen gedaan over het op „Huize Doorn gevoerde onderhoud. Volgens deze mededeelingen zou de ex-keizer verklaard hebben dat de democratie z.i. de dood van alle staten beteekende. En voortgaande „Ik heb waardeering voor den arbeid, want hij die arbeidt is geen proletariër doch een aristo craat en is dus als medewerker Gods geheel in overeenstemming met het temperament der Duitsche natie. De democratie is overigens een leugen, daar ook in een democratischen staat één man tenslotte alles doet. Hongarije noemde de ex-keizer een natie met een groote toe komst en Zevenburgen en Saksen een bolwerk voorhet Deutschtum De ex-keizer besloot: „Ik ver trouw op de kracht van het Duitsche volk en het trouwe Duitsche hart. Mijn volk wacht en ik wacht eveneens." Deze verklaring heeft in Hon garije zooals van zelf spreekt niet gering opzien gebaard. Het Belgisch tractaat. In het „Hand" maakt de Hoef ijzercorrespondent de volgende opmerkingen in verband met het Belgisch verdrag, na eerst betoogd te hebben, dat hij ten opzichte van de kanaalplannen niet te stug zou willen zijn „Intusschen herinneren wij er aan, dat voor ons niet de kanalen, maar de souvereiniteitsbedrei- gingen op de Schelde hoofdbe zwaar zijn tegen het tractaat. Het prijsgeven van de Wielingen aan de uitsluitende beloodsing door de Belgen het opgeven van ons politierecht ten aanzien van Belgische schepen, het uitbreiden van het gezag der Permanente Commissie tot zelfs over hande lingen van Zeeuwsche water schappen en dit voegen wij er bij de mogelijkheid dat Antwerpen oorlogshaven wordt met de onvermijdelijke gevolgen van schendingen onzer neutrali teit in oorlogstijd. Het is vooral om deze redenen dat wij het aanvaarden van dit tractaat een groot gevaar voor ons land zouden achten. Wij maken ons, van het sluiten van welk tractaat ook met België niet de minste illusie voor wat de verzekering van een „goede verhouding" belangt. Wat heb ben wij tijdens den oorlog niet voor de Belgische vluchtelingen gedaan en hoe heeft België ons daarvoor bedankt? Met het uit steken van een paar grijphanden naar Limburg en Zeeuwsch-Vlaan- deren. Denkt men dat ooit eenig tractaat het opkomen van meer zulke neigingen zou kunnen be zweren als er weer eens een Belgische oorlogsrekening aan de wereld te presenteeren ware Neen, maar wij willen, zonder zulk een illusie, België als buur wel ter wille zijn.... mits niet als buurmansgek. Dit tractaat nu is men ver- lieze dat boek nooit uit het oog nog altijd een stuk Versailles. Het is een oorlogstrofee van België, maar daar hebben wij, neutralen van den oorlog, België niet aan te helpen. De over- ook het neutrale Nederland en als schutsel heeft onze regeering toen dit tractaat moeten aan vaarden. Doch is het aan de Ne- derlandsche Volksvertegenwoor diging om thans zeven jaren na den wapenstilstand, den geest van Versailles nog te helpen voort leven Ned. II-K. Middenstandsbond. Het Bestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond op federatie ven grondslag heeft in een adres aan den Ministeiraad o.m. ge vraagd 1. Uitbreiding Rijksvoorlich tingsdienst, waaraan in de huidige moeilijke economische omstandig heden, het dringendst behoefte is bij hun zwaren strijd om het bestaan. 2. Arbeid met collectieve ar beidsovereenkomst a. de naleving der- Arbeidswet, worde uit ambte lijke handen door belanghebbende groepen van werkgevers en werk nemers overgenomen b. de wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract worde zoo opgezet dat belang hebbende groepen daaromtrent adviseeren en tevens worden be last met de controle op de na leving der arbeidsovereenkomsten. •c. de berechting van gerezen geschillen worde onder mede werking van rechterlijke ambte naren en bedrijfsgewijze, geleide lijk opgedragen aan belangheb bende groepen 3. Een wetsontwerp tot aan vulling der zegelbelasting. Zij acht dringend gewenscht en noo- dig een wijziging van het be trokken ontwerp, in dien zin, dat de heffing der belasting zooveel mogelijk wordt verplaatst naar de bron, zulks overeenkomstig het desbetreffende advies van den Middenstandsraad. 4. Afschaffing Personeele Be lasting. Deze belasting is door den winkelier, koffiehuishouder enz. altijd gevoeld en bestreden als een onrechtvaardige belasting. Waar deze belasting reeds om haar onrechtvaardig, althans on billijk karakter zou dienen te worden opgeheven, klemt de noodzakelijkheid daarvan des te meer indien de belasting sub 3 zal zijn ingevoerd en breede groepen van den Middenstand daardoor indirect doch ernstig zullen worden benadeeld. 5. Forensenbelasting en vlie winkels. Nu reeds een ontwerp is ingediend, waardoor herziening der forensenbelasting en ook de belasting op de vlie gende winkels mogelijk wordt gemaakt, vraagt zij, dat het ont werp voornoemd, met den meesten spoed door de Staten-Generaal in behandeling worde genomen, wijl door aanneming daarvan zal worden teniet gedaan een bevoor rechting der houders van bedoelde vliegende winkels, waartegen de georganiseerde Middenstand reeds meer dan twintig jaar heeft ge streden. 6. Concurrentie loonarbeiders. Wijl groote groepen van Midden standers in hooge mate nadeel ondervinden van de concurrentie, welke loonarbeiders hun patroon aandoen, buiten den wettelijk geoorloofden arbeidstijd, dringen wij er eerbiedig op aan, dat daar tegen afdoende wettelijke maat regelen worden genomen. De Trunsvaalselie Boeren in Zeeland. Vrijdaga vond werden de boeren, sommigen met hun echtger.oote, in totaal een 30-tal te Vlissingen verwelkomd door Burgemeester Van Woelderen. Per auto werd een tocht door Walcheren gemaakt. Aan boord werd weer gegeten en gelogeerd om den anderen morgen naar Goes te vertrekken. Daar waren zij de gasten van de Z. L. M., zoodat het dagelijksch bestuur de Zuid-Afrikaanders begroette aan het station en hen noodde tot een tocht door Zuid-Beveland. Be zocht werd de hoeve van dhr. P. Scheele—de Putter te Bieze- 1 inge, waar mr. Dieleman in hartelijke bewoording hem eigen de officieële welkomst rede uitsprak gende Zeeuwsche paarden gekomen om aan de gasten vertoond te worden. Zij spraken erover met lof en wezen op het verschil met de ossen, die in Zuid-Afrika worden gebruikt. Natuurlijk werd ook de Wilhelminapolder bezocht, en van daar reed men terug naar Goes, waar getafeld en gespeecht werd Ook werd e«n telegram gezonden aan H. M. de Koningin. 's Avonds zette het gezelschap de reis door ons land voort. I AXEL, 11 Augustus 1925. Aan de stemming voor een notabel voor de Herv. Kerk alhier werd Zaterdag door 114 kiezers deelgenomen met den volgenden uitslag L. Dieleman 27 stemmen, H. Smies Cz. 23, G. Heijnsdijk 22, Min. Loof 14 en 12 st. van on waarde. De overige stemmen waren verdeeld over verschillende personen, die een of twee stem men bekwamen. Herstemming op Zaterdag 22 Augustus tusschen de heeren Lev. Dieleman Hz. en Herm. Smies Cz. Zaterdag werd hier de medaille wedstrijd overgespeeld tusschen de korfbalclub van Axel en die te Terneuzen met een gunstigen uitslag voor „Rapide te Axel. Zij wonnen met 3— 1 van de Neuzensche turners. Zondag had alhier een luisterrijke gaaischieting plaats ter gelegenheid van het feit, dat een der leden van het schutters gild 50 en een 25 jaar schutter was, nl. C L. Everaard en J. M. Bleijenbergh. Het onweer. Het was te verwachten, dat de drukkende hitte van Zondag op onweer zou uitloopen. Toch bleef het tot 's avonds laat heider aan den Zuidelijken en Oostelijken kant. Doch thans dreigde het gevaar bij uitzondering aan de Noordzijde. Nu en dan werd te tien uur het lichten waargenomen en weldra herhaalde zich dat meermalen en korter na elkaar, tot om elf uur het weerlicht als het ware niet van de lucht was. Het was te zien, dat men over de Schelde zwaar weer had, en ook in het Westen was het lang niet pluis. Tot half twaalf was het slechts een in de verte rommelen, dat men hoorde, doch onverwachts klonken een paar zware slagen en wie naar bed was, werd hier door zeker gewekt, want toen we kort daarna de straten nog eens doorgingen, was als het ware overal in de woningen licht ont stoken. We hoorden gelukkig van geen inslaan. In Noordwestelijke richting was echter duidelijk een groote brand waar te nemen, die men niet verder schatte, dan het kanaal tusschen Sluiskil en Neuzen. Behalve eenige hevige wind- stooten en een oogenblik van zwaren regen liep het weer voor ons gunstig af en begaf ieder zich weer te ruste. De brand bleek later te zijn ontstaan bij den heer Jac. van Hoeve, waar de bliksem in de schuur was geslagen, vermoede lijk in het paardenstal, waar reeds bij den aanvang van den brand een paard dood lag. Daardoor viel het een der knechts moeilijk de andere dieren te redden, zoo dat hij slechts aan één merrie de vrijheid kon geven. Nog twee andere paarden kwamen in de vlammen om, evenals een varken en het pluimgedierte. De schuur verbrandde totaal met al wat er in was, ook den geheelen oogst. Voor het huis was gelukkig geen gevaar. Een tweetal spuiten, van Sluis kil en Neuzen, bluschten de smeulende hopen vuur. We ver namen, dat ook de brandweer van Hoek was uitgerukt om hulp te verleenen, in de meening ver- keerend, dat de brand veel korler bij die gemeente was. Tot kweekeling aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg is o.m. benoemd Voor het "Staats-examen Grieksch en Latijn is o. m. ge slaagd de heer B. van Neerbos te Terneuzen. Gisterenmiddag geraakte de heer J. D. Jansen, ambtenaar bij 's Rijks Waterstaat te Terneuzen, bij de Middensluis met zijn rij wiel te water. Niettegenstaande de 58-jarige drenkeling nog geen kwartier te water was geweest en spoedig hulp aanwezig was, waren de levensgeesten geweken. Ter voorziening in de vaca ture van ontvanger-griffier van den Pierssenspolder, ontstaan door het op zijn verzoek verleend eervol ontslag aan den heer L. C. Wabeke, is benoemd de heer M. J. Robijn te Hoek. Tem. Crt. In de Donderdag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den St. Pieters polder, is tot dijkgraaf gekozen de heer Cyr. Barbé, wethouder te Philippine. Vrijdag werd te Koewacht door Burg. en Weth. aanbesteec het bouwen van een veldwachters woning. Voor het metselwer hadden ingeschreven E. deBruijne f 1726,60, D. Mannens f 1325 en E. van Mossevelde f 1195. Voor het binnenwerk A. P. Geerards f1290 en Ph. Baert f1210. Voor smids- en loodgieterswerk M. van Nieulande f250 en R. Baes f 227 Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Uit St. Janstcen. Vrijdagavond is het lijk van den overleden pastoor, Z. Eerw heer W. F. Schets, die volgens zijn laatsten wil te St. Jansteen waar hij 42 jaar de parochie bediend had, wenschte begraven te worden, van het Liefdehuis te Hulst naar de kerk gevoerd. Dit ging met groote plechtigheid ge paard, zoodat een indrukwekkende rouwstoet over het dorp ging waar vele vlaggen halfstok uit hingen. Onder het zingen van godsdienstige liederen werd de baar in de kerk gedragen, waar ieder gelegenheid had, den over ledene het R. 1*P. toe te wenschen. Zaterdag had de uitvaart plaats en ook nu waren daarbij vele belangstellenden tegenwoordig, behalve de talrijke geestelijken uit de omgeving. De H. Mis werd opgedragen door den HoogEerw. Deken te Hulst, geassisteerd door de weleerw. kapelaans Claessens en Leijsen. De kist werd graf waarts gedragen door leden van de Vincentiusvereeniging en de onderwijzers der Kath. School. Ook nu werden Liturgische zangen aangeheven. - Bij het hevig onweder dat Donderdag boven de gemeente Hontenisse woedde, werd te Lamswaarde een werkman, die voor den regen schuiling had gezocht in een graanhoop, door het hemelvuur getroffen en ge dood. De 15-jarige schildersleer ling A. I. de Hullu van Schoon- dijke, ging Zaterdagnamiddag bootje varen op de Blonderak onder de gemeente Waterland kerkje met een 9-jarig zoontje van zijn baas. Beiden geraakten te water, met het noodlottig ge volg, dat eerstgenoemde verdronk. De 9-jarige jongen werd door zijn vader, die juist in de buurt was, gered. M. Crt. Vrijdag zou te Breskens een schipper ter garnalenvangst uit varen, indien niet zijn schip gestolen was. Na eenigen tijd ontwaarde men, in zee en langs de kust ziende, dat in de verte een scheepje aan den dijk zat, dat later bleek het vermiste vaar tuig te zijn. Een Oostenrijksch monteur, die eenigen tijd met zijn vrouw in de omgeving van Breskens had vertoefd, had ge tracht de Noordzee over te steken naar Engeland, doch die pogingen moeten opgeven wegens motor- pech. Alzoo had hij het scheepje op den dijk laten loopen en de vlucht genomen met medeneming van de aan boord aanwezige mondvoorraad. winningsstorm bedreigde destijds Er was een verzameling mooie t P, M- Heijboer te Zaamslag Provinciale Staten, Ged. Staten van Zeeland bren gen ter algemeene kennis i „No. 26. De Staten der pro vincie Zeeland besluiten lo. in te trekken hun besluit van 19 December 1923 no. 7; 2o. voor de verpleging van arm lastige krankzinnigen, voor reke ning van gemeenten of van in stellingen van weldadigheid op genomen in gestichten, waarmede de provincie al of niet een over eenkomst heeft gesloten, een bij drage uit de provinciale kas te verleenen van een vierde der verschuldigde verpleeggeiden per jaar en per patiënt, tot een ma ximum van f210 per jaar; 3o. te bepalen, dat de pro vincie geen bijdrage zal verleenen in de bijkomende kosten (als kleedgeld, rechterlijke machtiging enz.); 4o. te bepalen, dat bovenstaan de in werking zal treden met ingang van 1 Januari 1926." In verband met het thans ge nomen besluit zal, te rekenen van 1 Januari 1926 af, door de provincie geen aanspraak meer worden gemaakt op een evenredig deel in bijdragen van derden. Loop der bevolking. Gedurende de maand Juli zijn in de gemeente Axel Ingekomen Amelia L. de Block en dochter, zonder, Kanaal K 25a, van Koe wacht. Wilhelmina Jansen, zonder, Oudewijk F 40, van Hoek. Adriana El. Cové, zonder, Spui N 98, van Ter Neuzen. Johs. M. Wieland, zonder, Kerk- dreef E 31, van Luik. L. B. D. Doppegieter en gezin, brugdraaier, Sluiskil P 40, van Vreeswijk. E. F. van den Tlos en gezin, arbeider, Armendijk H 47a, van Ter Neuzen. Pieternella de Feijter, zonder, nabij Zwattenhoek Q 35, van Groede. Johannes Jacobus Martijn, tram conducteur, Drieschouwen A 41, van Oostburg. Vertrokken: Mars. Nieuwenhuize en gezin, brugdraaier, Sluiskil P 40, naar Ter Neuzen. Jacomina Suz. Bareman, zonder, Koestraat D 84, naar Hillegom. Irma J. M. Cassiman en dochter, zonder, Sluiskil P 40f, naar Sas van Gent. Jansje van Kampen, zonder, Nieuwstr. G 70, naar Hilversum. Achille Wille, arbeider, Ooster straat E 59 inw., naar IJzendijke. Abraham den Exter, dienstkn., SingelwegJ lid, naar TerNeuzen. Petrus Bakker en gezin, winke lier, Noordstraat B 84, naar Ter Neuzen. Janna Bareman, zonder, Koe straat D 84, naar Ter Neuzen. Margarelha Slabbaert, zonder, Kijkuit, naar Hulst. Jannetje A. .Vroegop, dienst bode, Noordstr. B 45, naar Hulst. Anton Geijp en gezin, boek houder, Oosterstraat E 34b, naar Ter Neuzen. Dominica de Thaey, zonder, Zeestraat A 107, naar Koewacht. Zondagmiddag omstreeks 5 uur hoorden de badgasten aau het strand bij de Koudekerksche duinen eensklaps hulp roepen. Velen waren te water gegaan om zich te verfrisschen en ofschoon ze niet ver in zee waren, ver keerden enkelen toch in levens gevaar, doordat ze in een put terecht gekomen waren. Hier onder behoorden ook de 22-jarige A. Adamse uit Middelburg met zijn verloofde. Een jonge dame uit Rotterdam, de 16-jarige Cor Schrijver, bi ij k- baar een goed zwemster, begaf zich naar de gevaarlijke plaats en slaagde erin, volgens de Midd. Crt., waaraan dit bericht is ontleend, 3 menschen uit hun gevaarlijke positie te redden. De verloofde van A. was buiten bewustzijn, doch werd bjjge- gebracht, doch hij-zelf verdronk, s Avonds om 9 uur werd z\jn jjk gevonden. Hulde aan de dappere redster. De landbouwer A. de Winter te Nisse, die Dinsdag j.l, met iet voer erwten is omgeslagen

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2