GEZOCHT EN GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwscli - Vlaanderen. No. 36. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. V O 01 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Marokkaansche kwestie. Al vele maanden lang worden we verontrust door het oorlogs gerucht aan gene zijde van de Middellandsche Zee. Eerst werden de Spanjaarden met enorme ver liezen in zee gejaagd. Daarna kwam Frankrijk aan de beurt en de oproerige Abd el Krim doet niet anders, dan de Franschen klop geven, al worden die neder lagen en verliezen doordeFran- sche nieuwsbureaux dermate in gekleed, dat zij er uitzien als overwinningen. Maar met dat al kunnen ze toch niet verhelen, dat de oorlog nu al maanden duurt en men niets opgeschoten is, integendeel, men heeft verloren. En dat, terwijl de Franschen over zoo'n enorme oorlogs-ervaring beschikken, alsmede over tanks, machinegeweren, vliegmachines, enz. Men wacht en men aarzelt om tot het groote offensief over te gaan. Het is hun niet mogelijk over de grenzen het' Riff in te trekken. Eerst in September zal men daartoe gereed zijn. De reden voor die aarzeling is gelegen in een feit, dat blijkbaar niet alge meen bekend is, nl. dat op het oogenblik in Marokko alleen Al- gerijnsche en zwarte soldaten voor de Fransche zaak strijden. Het is op het oogenblik een strijd van zwart tegen zwart. En nu vraagt men zich af, of op die wijze wel ooit een overwinning op Abd el Krim bevochten kan worden. Men vraagt zich, zij het dan ook fluisterend, af, of het niet beter zou zijn voor dat groote offensief een flink contingent blanke miliciens uit Franki ijk te laten aanrukken. Want men heeft het vertrouwen in de zwartjes verloren, omdat ze, zoo het hun al niet aar. moed ontbreekt, te weinig intelligent zijn. Wel, dit is nu eigenlijk de kern van de heele aarzeling. Men durft niet goed aan te komen met het voor stel, om Fransche jongens naar de Marokkaansche vlakten te sturen, vooral niet nu er al zooveel (2 Miss Hamilton zat op zekeren morgen voor hare ichrijftalel, be zig met het nazien ran brieven, welke de pott haar gebracht had. Ze was eene slanke, bevallige vrouw met donkere oogen, bruin haar, eene gezonde gelaatskleur en schitterend witte tanden. Te gen hare gewoonte scheen zij thans weinig lust in hare bezigheden te hebben. Ze had moeite hare aandacht te bepalen tot de dicht beschreven blaadjes papier, die ze raadpleegde. Eindeljjk schoof zy met eene beweging van ongeduld ter zyde en, het hootd op beide handen leunende, staarde ze pein zend naar de bloemen, waarmee Hester Penroze, hare vrouwelijke klerk, de vaas vóór haar gevuld had. >Het moet de geur van dien tijm wezen,sprak ze half hoor baar in zichzelve, »welkemjjdat alles weer zoo levendig voor den geest roept. Ik bad niet gedacht, dat ik nog soo zwak sou zijn. te doen is geweest in Kamer en Senaat over die heele Marokkaan sche oorlogsgeschiedenis. Met moeite werden de noodige cre- dieten voor de oorlogvoering ver kregen, maar nu ook nog de Fransche jongens Neen, dat durft men niet. Men vreest voor den angstkreet der moeders, die uit Frankrijk zou opstijgen, men vreest voor de brandende aanklachten, zoo vlak na dien gruwelijken Euro- peeschen oorlog. Men vreest nog erger. Ging het nog tegen den ouden vijand, den „boche", wie weet wat er nog kon gebeuren, al is het Frankrijk van 1925 niet meer hetzelfde als dat van 1914. Maar om daar te gaan vechten, in het donkere Marokko, om een duister doel tegen een zwarten vijand? Neen, dat wringt, daartoe hebben de autoriteiten nog niet den moed. Nog niet ten ministe. Want het is alles een kwestie van tijd. Een offensief, dat in September wordt begonnen, moet binnen eenige weken, lutteledagen dus, tot een overwinning leiden, omdat in October het regenseizoen begint, waardoor dit stoffige, wegenlooze land wordt veranderd in een modderzee, waarin men geen krachtige offen sieve bewegingen kan uitvoeren. Maar hoezeer de nood ook mag dringen, het is om'politieke re denen niet aan te nemen, dat eenige Fransche regeering den euvelen moed zou hebben, de Fransche jongens naar het Riff te sturen. Het blijft dus in hoofdzaak een strijd van zwart tegen zwart, ten minste wat Frankrijk betreft. En om uit al deze misère te komen, hoopt men van Fransche zijde zoo vurig, dat het met Abd el Krim spoedig tot een vergelijk zal komen. De moeilijkheid is echter, dat de trotsche Riff-rebel niets minder als basis van vredes onderhandelingen wenscht ge steld te zien, dan de erkenning van de onafhankelijkheid van het gebied, dat hij onder zijn controle heeft. Indien Frankrijk daarop zou ingaan, zou het verdrag met den Oh, Philip, Philip 1 Hoe kondt gij zulk een verraad plegen aan myne liefde en het vertrouwen, dat ik u zoo geheel had geicbonken. Ik hield u voor den edelsten en besten der menscheu op aarde op dien beerlijken zomermorgen, toen gij mijne hand vroegt en ik u het jawoord gaf. We stonden op den rand eener vooruitstekende hoogte waar klaprozen en madeliefjes aan onze voeten in het lange gras bloeiden terwijl do bjjen om den welriekenden wilden tijm gons den. Ver beneden ons golfde de zee en het witte schuim aan het strand stak helder at tegen het diepe blauw van het water. O, de zaligheid van dat oogenblik woog voor my op tegen een geheel le ven van geluk.» De werkzame, praktische Fran ces Gardner had ook haar levens roman, welke aan niemand dan haarzelve bekend was. Vijf jaar geleden, toen zij nog met haar vader te Lincoln woonde, had ze een jong dokter leeren kennen, Philip Sherwood genaamd, die bij eenige vrienden op bezoek was. Weldra ontstond er eene innige genegenheid tusschen hen beiden, Philip Sherwood met zijn schoon, mannelijk voorkomen en inne- I mende manieren was er geheel de Sultan, waarbij Frankrijk het protectoraat van Marokko erlangde en dientengevolge het Fransch- Spaansche verdrag, waarbij Span je het protectoraat over het Noor delijk deel kreeg, buiten werking worden gesteld. Van juridisch standpunt bezien, zou die Marok kaansche kwestie dus weer geheel opnieuw den kop opsteken. Bo vendien zou een nieuwe Moslem- staat aan den ingang van de Middellandsche Zee, die niet capabel moet worden geacht, om zelfstandig te kunnen bestaan, uit een oogpunt van internationale politiek een grooten hinderpaal opleveren. Waarom men toch zoo bijzonder op dat Marokko gesteld is Wel, niet om de macht alleen. Maar het Riff is rijk aan mineralen, ijzer, koper, lood, zink. Eerlang zullen de kapitalisten elkaar ver dringen om de concessies voor de exploitatie vandie ertsgebieden. Er is Abd el Krim heel wat aan gelegen, wie het recht zal hebben, die concessies te verleenen. De Marokkaansche kwestie is inge wikkelder dan ooit. Daarom moet men inderdaad hopen, dat Frank rijk en Abd el Krim het spoedig eens worden. Op het allerlaatste oogenblik is de in haar gevolgen onbereken bare verschrikking eener alge- meene werkstaking afgewend van Engelands bevolking en geenszins in de voornaamste plaats van het meer welgestelde deel dier be volking. De regeering heeft niet met een subsidie, doch met een subventie een soort uitstel van veertien dagen gekocht. Of nu precies op 15 Augustus een der partijen in het geding wèl zal aandurven het odium, het sta- kings-parool uit te geven, kan nog niet gezegd worden. De afgevaardigden van de mijneige naren hebben tot Zaterdag den tijd, met de leden hunner ver- eeniging de bijzonderheden der voorloopige overeenkomst met de regeering te bespreken welke voorloopige overeenkomst er toe persoon naar om het hart van een meisje te winnen, terwjjl hij zich wederkeerig ten sterkste veelde aangetrokken door de bevallige, hoogst begaafde Frances Gardner. Een paar maanden later ontmoet ren zij elkander weer op eene badplaats, waar Fances was heen gegaan om door verandering van lucht volkomen genezing te vin den van eene ongesteldheid. Philip Sherwood was haar gevolgd om uit haar mond zijn lot te verne men en ze werden verloofd en zagen een gelukkig huwelijksleven in het verschiet. De joDge dokter wilde zich te Londen neerzetten, waar zyne meeste familieleden woonden Frances vader gat ge- reedelijk zijne toestemming tot hunne verbintenis en het vooruit zicht der twee jonge lieden was zoo rooskleurig mogelijk. Drie maanden waren ze om- streekt geëngageerd, toen Philip Sherwood op zekeren dag met een bedrukt gezicht te Lincoln ver scheen en aan Frances meedeelde, dat hy om eene zaak van gewicht naar Spanje moest vertrekken. Hij zou ér voor een on bepaalden tijd moeten blijven en het was derhalve onvermydelyk hun voor genomen huwelyk vooreerst nog wat uit te «tellen. strekt, de arbeidsvoorwaarden van 1924 in stand te houden tot 1 Mei 1925. Gedurende die negen maanden zal de regeering bij passen, hetgeen ontbreekt aan de financieële opbrengst om het minimum-loon te kunnen betalen, met dien verstande, dat indien ergens in het mijngebied meer dan 15 pence per ton winst wordt gemaakt, dit overschot zal worden afgedragen aan de regeering. Cook, de secretaris van de mijnwerkers-federatie, heeft reeds gezegd, dat de door Churchill gevonden oplossing nadat Bridgema», de minister van Marine, en Baldwin, de premier, de zaak meer verward dan be redderd hadden slechts een wapenstilstand is en dat het Vier voudig Verbond (mijnwerkers, spoorwegpersoneel, machine- en transportarbeiders) in alarm-stel ling is. Het Lagerhuis heeft Donderdag na niet al te veel discussie met 352 tegen 16 stemmen het voor- loopig subsidie van 10 millioen pond aangenomen. De l1/. mil lioen mijnwerkers zijn dus in den aanstaanden winter gevrijwaard tegen de ellenden, welke voort spruiten uit werkloosheid, doch of het geneesmiddel wel afdoend is, zal de tijd moeten leeren. Ook het Ruhrgebied is thans geheel ontruimd door de Fran sche troepen, die het in den nacht van 10 op 11 Januari 1923 bezetten, zooals het heette om de „mission interalliér des ingé nieurs" te beschermen zelfs met tanks èn door kleurlingen. Het Ruhrgebied, een der hart aders van de Duitsche industrie, is thans weer vrij en kan zijn eigen leven leven. Het heeft zich staande weten te houden en heeft zich niet laten verlokken tot excessen, ofschoon, na den boycot der indringers, de krijgs raden in 't wilde weg allerlei burgerlijke autoriteiten en later ambtenaren en beambten in de gevangenis wierpen er gijzelaars werden gemaakt; nagenoeg de Toen Frances hem vroeg, ran welken aard de zaak was, welke hem zoo dringend wegriep scheen hij verlegen en gaf een min of ineer ontwijkend antwoord, zeg gende, dat er familieomstandig heden mee gemoeid waren. Hij nam op de hartelijkste wijze af scheid van zijn verlooide en zij ontving verscheidene brieven ran hem, nadat hij te Cadiz was aan gekomen. Toen volgde er een tijd, waarin Philip niet meer schreef. Vol ongeduld verbrak se eindelijk het zegel van een brief die haar uit den vreemde was toegezonden. Zoodra ze hem ge lezen had, was het, of haar hatt haar ontzonk. De enveloppe be vatte niets dan een blaadje post papier, waaraaD een strookje was gehecht, uit een nieuwsblad ge knipt, en het huwelijk vermelden de van Philip Sherwood M. Dr. met Lily Fortescue, dat aan de Brit- sehe embassade te Madrid voltrok ken was. Henry Gardner was woedend over de beleediging, zijne dochter aangedaan en sprak er over, den trouwenlooze gerechtelijk te ver volgen, doch Frances smeekte hem vao zijn voornemen af te zien. Zonder een traan te storten deed Philip Serwood's vroegere ca- geheeie directie der Krupp-fa- brieken onmenschelijk zwaar werd gestraft, omdat een zenuw achtig jong Fransch luitenant den dag vóór het Paaschfeest had laten vuren op de weerlooze en geen kwaad bedoelende menigte ofschoon malcontenten en vreem delingen, die in troebel water hoopten te visschen, werden toe gelaten, de Schupo werd ver dreven en het separatisme werd in de hand gewerktondanks de ruim 100 Fransche verordeningen, waarbij alles en nog wat werd verboden. Tot eindelijk de con ferentie te Londen een eind maakte aan het lijden van de Ruhrbevolking, de ingenieurs commissie (louter Franschen en Belgen) vertrok en de politieke gevangenen mochten terugkeeren. De troepen bleven echter nog ingekwartierd. Maar thans zijn ook deze vertrokken. En voor goed. Want nimmer zal worden toegestaan, dat Frankrijk ander maal uitvoering geeft aan zijn voornemen, nieuwe „sancties" toe te passen. Te meer niet als Duitschland de volgende maand inderdaad wordt opgenomen in den Vol kenbond. Of dit nog in zóó korten termijn zal kunnen geschieden, staat te bezien. Immers Londen is het over het veiligheidsvraagstuk nog lang niet eens met Parijs en Brussel. Londen is echter beu van alle schoone phrases, als daar zijn „wapenbroederschap" „gemeenschappelijk bevochten overwinning" en dergelijke, en wil „Real Politik" en daartoe allereerst Duitschland als vol komen gelijkgerechtigde opge nomen zien in den Volkenbond, terwijl Frankrijk en dus ook België nog „geen inbreuk wil dulden op zijn overwinnaars rechten." Ook wordt beweerd, dat het Engelsche Kabinet de meening is toegedaan, dat indien Duitsch land niet heel spoedig een blanco- register kan toonen aan de ge allieerden, er niets kan komen van de toelating van Duitschland deautjes in een pakje bijeen en zond het zonder een enkelen re gel schritts aan zijn adres naar zijne kamers in de stad. Van dien dag af had zij niets meer van hem vernomen. Hestar Penrose'» ruiker van wilde bloemen, die ze »an een uitstapje naar buiteu had meegebracht, hadden Frances in gedachten naar de lang vervlogen, gelukkige dagen teruggevoerd. De geur van den wilden tijm werd haar ondragelijk. Ongeduldig stoud ze op en trok het venster open. »0, ik veracht mijzelve,» sprak ze, >dat ik nog altijd aan hem denk, san een man, die zoo zeer kon vergeten, wat hij aan zijne eer verplicht was. Het is laf, kinderachtig van mij en toch ik kan zijn beeld niet geheel uit myu hart verdrijven, welke moeite ik er ook toe aanwend. Wat heb ik toch gedaan, dat ik zoo mijn leven lang door die her innering moet gemarteld wor den De deur ging open en Frances, in een oogenblik hare bedaard heid terugkrijgende, wendde zich om met haar gewone kalme uiterlyk, Wordt, vervolgd.) AXELSC ~2.mil

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1