GEZOCHTJH GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 35. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1925. 41 e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. si pü 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het nieuwe kabinet. Dinsdagmiddag heeft de over dracht plaats gehad van de mi nisterportefeuilles aan het nieuwe ministerie. De minister-president, de heer Colijn, nam tevens ad interim over de portefeuille van koloniën. De nieuw* minister ran koloniën Het Bat. Nieuwsblad wenscht, naar Aneta meldt, Indië geluk met de bereidverklaring van den heer Weiter om het ministerschap van koloniën te aanvaarden het noemt dezen bewindsman iemand die doorkneed is in regeerings- en bestuurszaken en een der meest gewaardeerde raadsleden van de Indische regeering en die gelegen heid gehad heeft nauwkeurig na te gaan, welke ministerieele leiding Indië noodig heeft. Volgens de Javabode behoort de heer Welter tot die mannen, die tengevolge van de snelle ont wikkeling onder alle omstandig heden het hoofd niet hebben ver loren maar zich rekenschap heb ben gegeven van de beginselen, welke de grondslagen zijn onzer moderne koloniale politiek. Het Nieuws van den Dag v. Ned.-Indië noemt den heer Weiter een hard werker, wiens persoon lijke bekendheid met op den voor grond tredende figuren en figu ranten van het Indische tooneel van groot gemak is bij het be- oordeelen op een afstand van hetgeen zich in Indië afspeelt. De ministerieele ruil is voor Indië stellig geen verlies; meer dan in den Raad van Indië zal de heer Weiter als minister het land en het volk dezer gewesten van dienst zijn. Met verdrag met Btlgië. De Delftsche hoogleeraar prof. ir. W. K. Behrens geeft in de Econ.-Stat. Berichten de kritische beschouwingen weer van den oud inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat J. C. Ramaer in diens geschrift, waarin het ver drag met België een ramp voor het vaderland wordt genoemd. (i HOOFDSTUK I. De beioek*r« ran Franee» Gard ner's informatiebureau hetwelk in een nette buurt, niet vordar dan vyi minuten gaans ran Bondstraet lag, kregen by het binnentreden alda- delyk een aaDgenamen indruk, waartoe behalve de persoonlyk- heid der eigenares, de geheele omgeving het hare bijbracht. Geen andere inrichting van dergelijken aard vereeuigde op zoo gelukkige wyze den somberen eenvoud van eene plaats waar zaken worden behandeld, met de smaakvolle net heid, welke de tegenwoordigheid eener vrouw verraadt. De lage, met mollige zittingen voorziene armstoelen schenen de cliënten uit te noodigen er zich gemakkelijk in neer te vlyen, vóór ze hun hart uitstortten en hunne bekommernissen toever trouwden aan de dame, die in deze inrichting het bestuur voerde De voorwerpen van Chineeschpor celein en andere kleine snuiste rden op den schoorsteenmantel, Prof. Behrens voegt daar de volgende regelen aan toe Met het bovenstaande heeft de ondergeteekende een geheel ob jectief overzicht gegeven van den inhoud van het geschrift. Hij stelt er echter prijs op, te verklaren, dat hij zonder in alle bijzonderheden de inzichten van den schrijver te deelen met diens betoog omtrent de uiterst schadelijke gevolgen, welke van het verdrag voor Nederland te wachten staan, geheel instemt. Hij ziet in het optreden van den heer Ramaer in deze een vaderlandsche daad, waarvoor hij hem gaarne hulde brengt. Katholiekendag. Dinsdag te half drie hield de Derde Nederlandsche Katholie kendag zijn eerste algemeens vergadering in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage. Begeleid door hoofdbestuurs leden traden achtereenvolgens binnen de voorzitter der Eerste Kamer, baron v. Voorst tot Voorst, het lid der Eerste Kamer de heer Heerkens Thijssen en de afgetre den ministers de heeren Ruys de Beerenbrouck, Aalberse en v. Swaay en vervolgens de aarts bisschop mgr. v. d. Wetering, de bisschoppen van Haarlem en Roer mond, mgrs. Callier en Schrijver en de apostolische-internuntius mgr. Lorenzo Schioppo. Toen de hooge geestelijken binnentraden werden zij begroet door de aanwezigen, die staande zongen„Aan U o Koning der eeuwen*. Mr. A. 1. M.J. baron van Wijn bergen hield een openingsrede Na deze rede, die met applaus beloond werd, werd besloten telegrammen te zenden aan den Paus en de Koningin. Vervolgens kreeg pater B. H. Molkenboer O.P., lector aan de R.K. universiteit te Nijmegen, het woord voor het uitspreken van een rede over de beteekenis van het katholicisme als hoofdfractor in de beschaving van Europa. Spr. wees op het nauwe ver band tusschen het verleden, her de broDzen c*nd*labres eu het sierlijk* iuktttel op de schrijftafel, het zachte tapijt, waarin de Toe tan wegzonken, de antieke raas, steed* Bet Terich* bloamen ge vuld, dat alles strekte om het droge, kantoorachtige der plaats minder te doen uitkomen, zender liet echter geheel te vermommen. Het was 3 jaar geleden, sedert Frances, die alleen op de wereld stond, zonder familie «f nabestaan den en slechts in het bezit van een kapitaaltje van vijfhonderd pond, naar Londen was gekomen, en er eene geheel nieuwe zaak was begonnen, waarmee zij suc ces had gehad. Ze was de dochter van een pro cureur, die vroeger te Lincoln had gewoond en wiens klanten noch zeer talrijk, noch zeer rijk waren en had gedurende het leven haars vaders het schrijfwerk voor hem waargenomen. Al spoedig echter had ze zich door haar vlugheid van bevatting en haie doortasten de manier van de zaken te be handelen, onmisbaar gemaakt en kwam het zoover, dat de praktijk van den ouden beer bijna geheel door haar werd gedreven. Toen haar vader eindelijk, ge broken door ouderdom od het j ongeluk, het tijdelyke met het heden en de toekomst. De toe komst zit vast om ons omdat zij worden zal zooals wij haar maken. Wij zitten aan het verleden vast met de banden der traditie. Uitvoerig schetste spr. de be teekenis van het kloosterwezen i als factor van beschaving, dat van het barbaarsche Europa een bloeiend cultuurland heeft ge- 1 maakt, dat een hoogtepunt be- reikte in de middeleeuwen, maar waarvan op 'toogenblik de mo dernste eultuurling nog meer ge niet, dan hij vermoedelijk weet. Tot vandaag toe put de moderne wetenschap uit de schatten der middeleeuwen. Ook voor de toe komst heeft het katholicisme een taak. Door missie-aktie, politiek, wetenschap en kunst wil de roomsche kerk haar ideaal ver wezenlijken. De „Voorz. deelde mede, dat de katholieke ministers aanvan kelijk niet aanwezig konden zijn in verband met de wisseling van ministers die juist heden plaats heeft. In deze plechtige bijeenkomst neemt 't katholieke volk afscheid met hulde en diepgevoelde erken telijkheid (applaus). Het afscheid is niet weemoedig, omdat gij het katholieke volk blijft toebehooren. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. v. d. Wetering sprak de ver gadering toe, wees erop wat de katholieke kerk gedaan heeft en verwachtte, dat uit het besef daar van een nog inniger trouw aan de Moederkerk zal voortkomen. Hij hoopte, dat deze katholie kendag mocht strekken tot meer dere eer van God en tot heil van kerk en vaderland. De vergadering werd hierop gesloten. De beslag voor Rijksambtenaren. Krachtens het Bezoldigingsbe sluit '25 wordt de "bijslag voor de rijksambtenaren, die door de bezuiniging meer dan 10 pet. in inkomen zouden dalen, alleen over 1925 uitgekeerd. Naar het „Hand." verneemt, is op de door de departementen ontworpen begrooting voor 1926 op het behoud van dien bijslag gerekend, hetgeen wel niet zonder voorkennis van den minister van financiën zal geschied zijn. H*llandsche pleegouders in Hongarije. Men meldt uit Boedapest aan de N. R. Crt. De Hollandsche pleegouders van Hongaarsche Prot. kinderen zijn te Boedapest zeer hartelijk ontvangen. Aan de boot werden ze dooreen zangkoor verwelkomd, dat een Hongaarsche hymne en 't Wilhelmus zong. Een menigte kinderen met familieleden was ter ontvangst aan de boot en juichte onze landgenooten harte lijk toe. Zuid-Afrikaansche Boeren naar Holland. Van 7 tot 14 Augustus a.s. zal een gezelschap van ongeveer 45 Zuid-Afrikaansche landbouwers waarvan eenige met hun dames een bezoek aan Nederland brengen, om een indruk te ver krijgen van hetgeen hier op land en tuinbouwgebied voor hen van beteekenis is. Deze landbouwers komen uit de Kaap-provincies: Natal, Oranje Vrijstaat en Trans vaal, en hebben reeds een bezoek gebracht aan Engeland, hetwelk aldaar veel belangstelling heeft gewekt. Voor de ontvangst hier te lande heeft zich onder leiding van den heer jhr. H. Loudon, voorzitter der commissie voor den Neder- landsch-Zuid-Afrikaanschen han del, een comité gevormd. Met de uitvoering van het pro gramma hebben zich belast de directie van den Landbouw, het secretariaat van voornoemde Zuid- Afrik, commissie en de directie der Algemeene Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Voor de overtocht naar Neder land is groote medewerking on dervonden van de zijde der directie van de Stoomvaart Mij. „Zeeland", terwijl de Ned. Spoorwegen even eens de reis zeer hebben ver gemakkelijkt. Vrijdag 7 Augustus zullen de eeuwige verwisselde eu zij ge noodzaakt ward, voor haar eigen levensonderhoud te zorgen, had Frances zich een beroep uitgeko zen, dat tenminste de verdienste had van geheel nieuw te zijn. Onder den aangenomen naam van miss Hamilton opende zy een in formatiebureau in het West-end. In lie takken van het politiewe zen zijn er altijd vrouwelijke de- teetives geweest, doch eene inrich ting vod deze soort, door eene dame bestuurd was eene nieuwig beid, zelfs in Londen. »Ik voorzie daarmee in eene lang gevoelde behoefte", verklaarde Frances aan een paar verre familieleden, die haar van haar voornemen zochten af te brengen, »Ik geloot, dat verscheiden menschen vooral vrou wen, eerder bij mij hulp en raad zullen zoeken, waar het familie aangelegenheden ot persoonlijke belangen geldt, dan by personen, waar ze zich gewoonlijk toe wen- deu moeten. Als ze slechts we ten, dat ik de noodige bekwaam heid heb, om hunne belangen be hoorlijk te behartigen, zullen ze mij, liever dan aan een mar, hunne huiselijke onaangenaamhe den of hun verborgen leedopei- baren. En met zaken, welke mij tegenstaan, beboei ik my niet n te laten. Ik belast mij slechts met zulke opdrachten, die naar mijn zin zijn en hoewel gij van meening zijt, dat ik talen zal, durf ik u verzekeren, eenmaal, zij het niet zoo ineens en zonder moeite, mijD pogingen met een goeden uitslag bekroond te zullen zien.« Ouq gezegde bloedverwanten evenwel niet te ergeren, bad Fran ces besloten als haar beroepsnaam dien van Hamilton aan te nemen. Echter behoefden zij zich volstrekt niet over haar te schamen. Ze had haar woord gehouden, ja, meer zeifs. Ze bezat onmiskenbaar een grooten aanleg voor het werk, hetwelk ze had ondernomen. Al lerlei cliënten, meestal dames, vonden den weg naar haar bureau en maakten gebruik van hare diensten. Betwiste ertla'ingen, het opsporen van vermiste vrienden ot verloren voorwerpen en ver scheidene andere zaken, welke tact, schranderheid en vertrouwen eischten, waren haar ru handen gesteld en steeds had zij ze tot een goed einde gebracht, byge- staan door drie of vier bekwame tnauDen en vrouweD, die haar staf uitmaakten en hare bevelen uitvoerden. Daar ze aich alleen belastte met Zuid-Afrikaners te 5 uur n.m. te Vlissingen aankomen en daarna door het gemeentebestuur wor den ontvangen. Den volgenden dag zullen enkele landbouwbe drijven in de provincie Zeeland worden bezichtigd, waarna 's avonds de reis naar Den Haag wordt voortgezet. Zondag 9 Augustus zal des v.m. 10 uur de godsdienstoefening in de Groote Kerk te 's Gravenhage door het gezelschap worden bij gewoond. Maandag 10 Augustus wordt besteed voor het bezoeken van landbouwbedrijven in Zuid-Hol land, terwijl het gezelschap des n.m. op het buitenverblijf „Voor linden" onder Wassenaar door den heer en mevr. jhr. H. Loudon een thee zal worden aangeboden, waarbij ook verschillende autori teiten zijn uitgenoodigd. Dinsdag 11 Augustus zal het gezelschap zich naar Apeldoorn begeven. H. M. de Koningin heeft de Zuid-Afrikaansche land bouwers uitgenoodigd tot een bezoek ten paleize Het Loo in den namiddag, welke uitnoodiging met groote erkentelijkheid is aan vaard en op bijzonder hoogen prijs wordt gesteld. Voor de volgende dagen staan bezoeken aan de provincies Noord Holland en Friesland op het pro gramma. Vermoedelijk zal het gezelschap Vrijdag 14 Augustus via Vlissingen naar Engeland terugkeeren. Audiënties. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid brengt ter kennis, dat hij behoudens tegenbericht, eiker. Donderdag, te beginnen 13 Augustus, des middags te 2 ure aan het gebouw van het departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's Gravenhage, allen zal ontvangen, die hem over zaken, zijn departement betref fende, wenschen te spreken. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat hij eiken Maandag, te beginnen 10 Aug., des namiddags te 3 uur in het departement van Waterstaat allen zaken, w*lke in geen enkel op zicht tegen haar gevoel van recht eu billijkheid streden, had se mis schien niet zooveel cliënten als anders wel Jjet geval zou zijn ge weest. Toch was haar tyd voor het grootste gedeelte bezet en breidde zich het veld barer werk zaamheden al meer en meer uit. Frances was pas vijf en twintig jaar. Vrouwen van allerlei leeftijd en van eiken stand in de maat schappij hadden echter hare hulp ingeroepen en haar deelgenoote gemaakt van hare bekommernis sen en verdrietelijkheden, waar naar ze met een aandachtig oor luisterde. Een onnoemelijk aan tal familiegeheimen waren te ha- rer kennis gekomen eu elke op dracht voerde ze nit met stipte nauwgezetheid ot liet ze onder haar toezieht door vertrouwde per sonen behandelen. Haar naam was voorgoed gevestigd en haar werk bracht haar een niet te versma den jaarlijksch inkomen op. Wordt vervolgd.) Het aanleeren van kundighe den kost minder tranen in onze jeugd, dan het gemis er van in onzen ouderdom. AXELSCHE aw COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1