Huidjeuk Rechtszaken. Landbouw. werd het laboratoriumj waar de juridische formulen werden uit gewerkt, bestemd om aan dit edelmoedig streven te voldoen. Ik heb mij dikwijls afgevraagd hoe de conferentie voor Inter nationaal privaatrecht en de twee groote vredesconferenties, alle te 's-Gravenhage gehouden in staat zouden zijn geweest de conventies uit te werken waarop zij zijn, uitgeloopen, indien het Instituut het terrein niet had voorbereid. Dames en heeren, de wereld van heden is niet meer die welke het Instituut zag geboren worden. In één zin is er een groote stap vooruit gedaan, de droom van Grotius is bezig zich te verwezen lijken. Intusschen zien wij anderzijds, dat de volken medegesleept door stroomingen, in strijd met die, welke de stichters van het insti tuut bezielden, sedert het einde der vorige eeuw meer en meer den weg zijn opgegaan van een economisch isolement en egoisme, welke ternauwernood vereenig- baar schijnen met die internatio nale saamhoorigheid en die onder linge afhankelijkheid der volken, welke men zoo vaak in redevoe ringen en op de tribune met een zeker behagen belijdt. Dit conflict tusschen het men- schelijk gevoelen en de geest van behoud der individuen en der staten, wat zal daar uit voort komen, waarheen zal het ons voeren Te twijfelen aan de reden van bestaan en aan de toekomst van het Instituut zou m.i. een ernstige dwaling zijn. De perspectieven, welke de nieuwe orde van zaken voor de internationale rechtspraak opent, eischen meer dan ooit de uitwerking en de ontwikkeling van het recht, dat deze recht spraak heeft toe te passen. De elf eminente mannen, die op 15 Dec. 1873 te Gent uwe vereeniging hebben gesticht, had den begrepen en hebben het in hun manifest gezegd, dat de studie der dikwijls zoo moeilijke internationale kwesties slechts het werk kon zijn van een weinig talrijke élite. En dat dit werk slechts kon worden vervuld in een atmosfeer van absolute weten schappelijke onafhankelijkheid, veilig voor politieke en regee- ringsinvloeden. Die atmosfeer is de uwedeze weinig talrijke élite is het Instituutuw taak is voort te schrijden op den weg, welke uw tradities u aanwijzen en aan het Instituut een toekomst te verzekeren, zijn verleden waardig Mijnheer de president, gij, die gezeten zijt in den zetel, welke Mancini het eerst in uw midden heeft ingenomen sta mij toe u aan te bieden de oprechte wenschen, welke de Nederlandsche Regee ring uitspreekt voor het welslagen van uw bijeenkomst te 's-Graven- hage. Gij houdt uw zitting in het paleis, waar de internationale rechtspraak wordt uitgeoefend en gij zijt omringd van de sympathie van het Nederlandsche volk. Moge uw zitting vruchtbaar zijn in resultaten en toekomstbeloften en een schoone bladzijde vormen in de annalen van het Instituut. Weest welkom. Afscheid van Minister De Visser. Donderdag heeft, in verband met het aanstaand aftreden van Minister De Visser de secretaris generaal mr. Feith hem als aan denken aan de jaren van zijn Ministerschap overhandigd een photograpische opname van den minister te midden van de hoofd ambtenaren van het departement. Tevens verzocht hij hem zijn door den heer Huib Luns te schilderen portret te willen aanvaarden. De Minister bedankte de aan wezigen hartelijk en verklaarde voor deze blijken van waardeering bijzonder erkentelijk te zijn. Het nieuwe Kabinet. Naar gemeld is, zal, indien geen geheel onverwachte ver anderingen plaats hebben, het door Minister Colijn gevormde Kabinet aldus zijn samengesteld: Voorzitter van den Ministerraad en Financiën H. Colijn (A.-R die tevens voorloopig als Minister van Koloniën ad interim zal op treden, aangezien de aangezochte titularis voor dat Departement buitenslands vertoefh Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek. JustitieMr. J. Schokking (C.-H.), lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Binnenlandsche Zaken en Land bouw Jhr. Mr. D. J. de Geer (C.-H.), oud-Minister van Fi nanciën. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Mr. V. H. Rutgers (A-R.), lid der Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. OorlogMajoor van den Ge- neralen Staf J. M J. H. Lambooy (Kath.), sous-chef van den Staf van het Veldleger, die tevens optreedt als Minister van Marine ad interim. Waterstaat: Ir. M. C. E. Bon- gaerts, lid van de Tweede Kamer (Kath.). Arbeid, Handel en Nijverheid: Mr. D. A. P. N. Kooien (Kath.), voorzitter der Tweede Kamer. Naar de „Tel." verneemt, is gisteren telegrafisch bericht ont vangen, dat de heer Ch. J. I. M. Welter (r. k.) lid van den Raad van Ned.-lndië, zijn benoeming tot minister van koloniën aan vaardt. Dubbele belasting aan de grens De correspondent der „N. R. Crt." te Brussel meldt ln antwoord aan het Kamerlid Verachter, die er de aandacht der Belgische regeering op gevestigd had, dat landbouwers, die op Belgisch gebied wonen, maar land op Nederlandsch gebied bebouwen, dubbele belasting moeten betalen, heeft de Bel gische regeering medegedeeld, dat er reeds officieuse bespre kingen met Nederland plaats ge vonden hadden over deze dubbele belastingen evenals over ontdui king van belasting en dat deze besprekingen weldra hervat zou den worden. Ingezonden Mededeelingen. verdwijnt spoedig door in wrijven met 30-60-90 ct. PÜROL AXEL, 4 Augustus 1925. Gisteravond gaf „Concordia" alhier een concert ter eere van den jaardag van de Koningin Moeder op 2 Augustus. Het pu bliek toonde zich dankbaar en door het optreden der ordebe waarders was het tamelijk stil. Er werd slechts sporadisch ge vlagd. Het was ook niet de dag meer. Met 1 Augustus is de heer C. Makkenze te Hulst verplaatst als monteur 2e klasse naar Schie dam. Ten overstaan van de nota rissen Van der Eecken te Gent en De Moor te Ledeberg had Donderdag j.l. te Selzaete de openbare verkooping plaats van 43 H.A. 3d A. 45 c.A. (97 gem 103 r.) bouwland, weide en dennenbosch, gelegen in den Lippenspolder en Oude polder, onder de gemeenten Westdorpe en Zuiddorpe en verdeeld in 42 koopen. Kooper van de massa werd de heer Stevelinck te Gent voor f 47050. Voor het examen middelbaar Engelsch A slaagde te Utrecht mej. Ella Groosman te ljzendijke. In aanmerking genomen den jeug digen leeftijd van de geslaagde zij is pas 19 jaar mogen we hier van een kranige prestatie spreken. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland is met zijn gezin voor 3 a 4 weken naar het buitenland vertrokken. Uit St. Jansteen. Vrijdag 31 Juli hield onze ge meenteraad weer vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Na opening door den Voorzitter, den heer C. Ysebaert, burgemeester, werden de notulen voorgelezen van de vorige ver gadering. Deze waren zeer uit voerig en waar er geen opmer kingen waren, had o.i. de secre taris dezen keer een pluimpje verdiend. Onder de ingekomen stukken was de rekening der Gezond heidscommissie, zetel Hulst, die tamelijk hoog liep. Volgens de begrooting 1925 dier commissie inoet de gemeente St. Jansteen daarin f 134,96 bijdragen. Voor kennisgeving aangenomen. Ook was er een verzoek van H. Suij, te Absdale om vergoeding ingevolge art. 13 der L. O.-wet, daar zijn kinderen meer dan 4 K.M. naar school moeten afleggen. Aan het verzoek werd z. h. s. voldaan. Burg. en Weth. stelden voor om een geldleening aan te gaan van f12500 tot dekking van de onkosten, wegens uitbreiding van het gemeentelijk electrisch bedrijf, nadat dit door den secretaris, als directeur van dit bedrijf was toegelicht. Het kwaad slot was f 2458,89, er moest nog betaald worden aan de A. Z. E. M.f 1600, voorhoog- spanningswerken f 2625 en er is reeds uitgegeven in 1925 f4200, zoodat men f 10883,89 te kort komt, waarom men het best acht een leening van f12.500 aan te gaan. Dhr. de Potter vroeg of de gemeente geen nadeel had ge leden bij het faillissement der A. Z. E. M., waarop de Voorz. ontkennend antwoordde. Er werd nooit betaald, dan na algeheele afwerking van het bestelde, zoo dat de gemeente altijd het heft in handen had. Ten aanzien van het bedrijf deelde de Voorz. nog mede, dat dit nu voor een lee- ningsschuld in totaal van f 75000 zit, waarvan f 18500 alleen voor aansluitingen en meters. Spr. koestert echter gegronde hoop, dat het bedrijf zich best zal be druipen ook nog, nadat de ta rieven nu aanmerkelijk zijn ver laagd. Dhr. Ferket sprak op het ver lies v*n dit jaar en merkte op, dat toch de vorige jaren altijd met winst is gewerkt. De Voorz. bevestigde zulks, en wees erop, dat dit verlies slechts de kapitaalrekening gold, want de exploitatierekening wees weer een winst aan van f 2800. Het voorstel werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. Ingevolge dit besluit werden de noodige wijzigingen gebracht in de gemeentebegreoting en die van het electr. bedrijf, dienst 1925. Aangeboden werden de reke ningen 1924 van de gemeente en van het electr. bedrijf. De gemeente-rekening sloot voor den gewonen dienst met een totaal aan ontvangsten van f62301.97, uitgaven f50270.92, batig slot f 12031,05, Kapitaal- dienst in eindcijfer debet en credit f 35.000. De eindcijfers voor het Gem. Electr. Bedrijf zijnGewonen dienst uitg. f 11.272.69, ontv. f 8988 93, nadeelig saldo van f2283.76. Kapitaaldienst: uitg. f38146.39, ontv. f35687.50, na deelig slot f 2458,89. De Voorz. vond het wel wen- schelijk, dat deze rekeningen werden nagezien door een com missie van onderzoek, ofschoon dit vroeger niet geschiedde en de rekeningen alleen ter inzage lagen. Dhr. de Buck vond dit ook wel goed en ook dhr. de Potter merkte op, dat zulks gewenscht is, daar toch ook bij de rekening van het schoolbestuur gebleken was, dat sommige posten nadere toelichting eischen. De Voorz. wees als ledeft der commissie aan de h.h. De Buck, Vergauwe en Ferket. Bij de rondvraag werd nog eenigen tijd gediscusseerd over net zgn. ziekenhuisje. Dhr. de Potter vroeg nl. of er bij den burgemeester niet een vrouw was geweest, die zonder woning is en dit leeg staande huisje wenschte te huren De Voorz. antwoordde dat dit niet kon, daar het huisje niet voldoet aan de woningwet. Ook meende spr., dat de Raad be sloten had, om dit huisje van gemeentewege beschikbaar te houden voor eventueele gevallen als zich bij ongelukken kunnen voordoen, zooals b v. voor drenke lingen. Dhr. de Potter kan zich met deze verklaring niet vereenigen. Wel is door hem in een vroegere vergadering gevraagd, wat er met dit gebouwtje gebeuren moest, nu de gemeente een accoord had getroffen met het Liefdehuis te Huist omtrent de verpleging van personen met besmettelijke ziekte onderhevig, doch van een raads besluit als door den Voorz. ge noemd, is hem niets bekend. Ook komen gevallen als door den Voorz. aangehaald gelukkig zeldzaam voor. Dhr. Vael weet ook niets van zoo'n raadsbesluit af, maar toch is hij van meening, dat verhuren van dit huisje door de gemeente niet mogelijk is. Omtrent huur woningen moet de gemeente toch het voorbeeld geven. Dhr. de PotterHet huisje mag in staat van verval zijn, maar men zou het toch wat op kunnen knappen. De Voorz.Het is erg bouw vallig, de pannen vallen er zoo maar af. Dhr. VergauweMaar als iemand nu heelemaal zonder woning is, kan dan niet toe gelaten worden, als die vrouw erin gaat De Voorz.Wat mij betreft niet. Dhr Vael zei ook, dat dit moeilijk gaat in verband met de eischen, die de wet stelt. Dhr. VergauweIs het haar dan niet beloofd De Voorz.Zeker niet. Dhr. Vael zou dit punt nog eens willen overwegen en het gaarne voor de volgende vergadering op de agenda geplaatst zien. Dhr. Plasschaert zou het huisje maar ter beschikking van de ge meente willen houden, daar het toch niet voldoet aan de woning wet of bouwverordening. Dhr. Van HelslandIk zou het maar verkoopen. Dhr. Stevens: Als er geen grond bij is, zal het niet veel opbrengen. Het voorstel-Vael om dit punt aan te houden werd met 7 tegen 4 stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. Sedert 21 Juli wordt onder deze gemeente vermist de 44-ja- rige Frangois Lievens, wonende met zijn 86-jarige moeder te Abs dale. Nasporingen bleven tot he den vruchteloos en ook omtrent de oorzaak zijner verdwijning tast men in het duister, zoodat men zich omtrent zijn lot in gissingen verdiept. Naar we vernemen, zal de zaak der Openbare school te Hei kant eerlang voor den Raad van State worden behandeld en is aan B. en W. van St. Jansteen verzocht iemand aan te wijzen, ten einde die quaeste voor de ge meente toe te lichten en zoo noo- dig verdedigen. Als zoodanig is door den Burgemeester aangewe zen de heer E. H. F. Francken, secretaris dezer gemeente. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft van de maand Juli Binnenlandsche brieven. 1. Geneesheer-Directeur v. h. Rijks Krankz. gesticht te Eindhoven. Binnenlandsche briefkaarten. 1. Mej. Josephina v. Bunderen, Waterlandkerkje. 2. SoethaertCamiel, Middelburg. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts te het gewenscht alle per post is verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde Axel II te Zaamslag voor de seriewed strijden tegen Z E. C. van Ter Neuzen. De uitslag was een ge lijk spel (2—2.) Zaterdag speelde alhier de korfbalclub „Rapide" een wed strijd tegen „Elto" van Kloetinge. De clubs waren in sterkte vrij wel tegen elkaar opgewassen, of schoon „Rapide" meer samen spel gaf te zien. De uitslag was 1 1. Naar de terechtzitting is ver wezen met bevel tot gevangen houding tegen A. F. L, 33 jaar, zonder beroep te Middelburg en thans aldaar gedetineerd terzake van ontuchtige handelingen met een 7-jarig meisje en poging tot moord daarop gepleegd te O. en W. Souburg op 9 Juni 1925. Tentoonstelling Z L. M Zaterdag jl. hield de afd. Axel der Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij alhier op de bovenzaal van de Wed. Gilijamse vergade ring. Na opening door den voorzitter, den heer Ph. I. van Dixhoorn, werden de notulen en enkele ingekomen stukken medegedeeld. Omtrent een verzoek van het comité tot huldiging van den heer Van Hoek, als afgetreden Direc teur-Generaal van den Landbouw, werd besloten om als afdeeling f 10 bij te dragen. Hierna kwam aan de orde de vraag of de kringtentoonstelling, waarvoor de afd. Axel in 1926 aan de beurt komt, zal worden gehouden in samenwerking met andere vereenigingen, speciaal bedoeld de Roomsch-Katholieke Boerenbond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De Voorz. zeide dat dit punt in de bestuursvergadering breed voerig was besproken en door het Hoofdbestuur werd gevraagd, hoe de ledenvergadering zich daaromtrent zou uitspreken. Het bestuur stelt in meerderheid voor om bij die vereenigingen een aanzoek tot medewerking te doen. Sprekers standpunt daaromtrent zal wel bekend zijn en dus geeft hij het woord aan de vergadering. Dhr. Ad. ljsebaert vindt het een raar principe om medewer king te vragen aan die vereeniging, die toch weinig leden zullen tellen, welke geen lid zijn van de Z. L. M terwijl van deze toch de tentoonstelling uitgaat. Dhr. Scheele draait de zaak om. Het is juist te doen om samenwerking van die leden der andere vereenigingen, die wel lid zijn van de Z. L. M., opdat het groote getal leden, dat onder hen bedankt nog niet grooter zou worden, indien hunne vereeniging wordt gepasseerd. Hij meent dat het niet is een tentoonstelling van de Z. L. M., maar van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Voorz. en dhr. J. de Putter (secr.) komen tegen die meening op en constateeren, ook op grond van het reglement, dat de ten toonstelling wel degelijk en uit sluitend een zaak is van de afd. der Z. L. M. en wanneer andere afdeelingen of vereenigingen wenschen mede te werken, dit niet kan zonder de goedkeuring van het hoofdbestuur. Dhr. ljsebaert is daarom ook van meening, dat waar de afd. zoo zachtjesaan onder de andere landbouwvereenigingen hier zit, het zaak is om zelfstandig op te treden en het hoofd boven te houden, ofschoon hij er niet tegen is om b.v. financiëel steun te vragen, die de R. C. B. ook wel geven zal. Dhr. Huijssen-Dieleman zou het jammer vinden om nog meer scheuring te maken, waardoor ten slotte de tentoonstelling op niets uit zou loop^n en acht het daarom gewenscht, dat deze zal gehouden worden door en uit de drie bestaande landbouwvereeni gingen alhier. Dhr. J. de Putter herhaalt, dat de Z. L. M. tentoonstelling houdt, maar er geen bezwaar is, dat er door anderen medegewerkt wordt; dit is zelfs gewenscht We heb ben nu 240 leden, waarvan 80 pCt. bij de andere vereen, zijn aangesloten, zoodat al deze wor den teruggestooten, ze zich zullen

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2