Bij Muggebeten Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. Na onderzoek dezer gevallen stellen B. en W. voor om aan eerstgenoemde ontheffing te ver- leenen voor 9 maanden en aan Witte voor 12 maanden. Door Witte was tevens ge vraagd om geldel ijken steun voor geneeskundige hulp, waaromtrent B. en W. hem verwijzen naar het Armbestuur. 11 Omvraag. Dhr. 't Gilde vraagt, of er al huurders zijn, die voor de wo ningen der bouwvereeniging minder dan f4 betalen? De Voorz.Neen, alle bewo ners betalen op 'toogeijblik f4. Er zijn weliswaar 2 verzoeken geweest om vermindering van huur, doch daarop hebben B. en W. op huns inziens goede gronden afwijzend beschikt Dhr. OggelAdressanten had den ook op deze beslissing 'bij den Raad in beroep kunnen gaan. Dhr. 'tGilde zegt dat met den loop der tijden het initiatief tot bouwen weer overgelaten is aan de particu lieren en alzoo den bouw van overheidswege stop gezet, be halve in de groote steden, waar de financiën dat toelaten. In Axel hebben we de zorg voor 48 woningen, die in den duren tijd gebouwd zijn en een huur moeten opbrengen, welke door den werkman niet kan be taald worden, terwijl het toch arbeiderswoningen zijn. Meer malen is hierover gesproken, doch de toestand blijft gehandhaafd. Nu is blijkens berichten in de pers de houding der Regeering dank zij de actie der arbeiders beweging veranderd en heeft deze in Limburg toegestaan, dat de huur der wpningen met f2 tot f 5 per maand verminderde. Spr. meent, dat dit een aansporing moet zijn, om ook hier de huur te verlagen. Het moet niet zoover komen, dat zooals iemand onlangs zeide, de huizen leeg zullen locpen en dan de huur vanzelf zal ver lagen. Het is beter, dat we dien tijd niet afwachten, want reeds nu worden de huizen vergeleken bij een duivenkooi, doordat de beter gesitueerden eruit trekken en een eigen woning betrekken in het nieuwe gedeelte. Er staan reeds 5 huizen leeg en dat is ook een schadepost. Spr. zou de medewerking van de Regeering willen inroepen om de huur te verlagen, dan kan de gemeente concurreeren met de particuliere bouwers of verhuurders, die nu voor f2500 of f3000 een huis bouwen. Hij stelt voor om nog maals bij den Minister aan te kloppen. De Voorz. zegt dat B. en W. volkomen met die zaken op de hoogte zijn en ook reeds in den geest van dhr. 't Gilde hebben gehandeld, doch de Minister ant woordt, dat hij geen bezwaar heeft tegen verlaging, maar dan moet de gemeente zelf het tekort bijdragen. Toen heeft de Raad die zaak overgelaten aan B. en W., om ieder geval op zichzelf te beschouwen en dan den huurders gelegenheid te geven om bij den Raad in beroep te gaan. Spr. heeft echter geen bezwaar om nog eens bij de Regeering te vragen om vermindering van huur, want inderdaad vindt ook spr. die te hoog voor sommige men- schen. Maar als die f3 per week werd, zou het de gemeente nu f 50 per jaar kosten. Dhr. OggelVoor inenschen, die minder verdienen, was het gewenscht, maar voor de anderen kon de huur zoo blijven. De Voorz. merkt nog op, dat er toch maar twee aanvragen waren. Dhr. 't Gilde gelooft, dat de Minister wel zou toestemmen, omdat de mentaliteit der Regee ring toch verbeterd is. De Voorz.De toestemming tot verlaging van den Minister kan ook zijn oorzaak hebben in de financieële positie der ge meenten. Dhr.'tGilde: Als de woningen een half jaar leeg staan, is dit j toch ook een heele schadepost De Voorz.Dat is niet zoo I erg als het lijkt. Het Rijk komt j daarin voor f314 tegemoet en (le gemeente lijdt dus voor 1/i- Financieel is het dus nog beter dat ze enkele weken leeg staan, dan wanneer we de huur verlagen. Dhr. 't Gilde Financieël wel, maar toch zeker niet moreel De Voorz. herhaalt, dat de financieële positie der gemeente wel van invloed zal zijn op de Ministerieële beslissing; we heb ben dat ook ondervonden bij den werkloozensteun in de uitbreiding der begraafplaats, toen de Minister ons de voile kosten liet dragen. Maar spr. zal in het college van E. en W. overwegen, of het wenscholijk is pogingen tot huur- verlaging bij den Minister aan te wenden. Dhr. F. de Feijter zegt laatst te Neuzen een begrafenis bijge woond te hebben, waar een auto matisch toestel werd gebruikt, dat z.i. zeer tot verhooging der plechtigheid bijdroeg. Hij zou gaarne zien, dat dit hier ook werd gebruikt en B. en W. in de volgende vergadering daartoe een voorstel indienden. De Voorz. antwoordt, dat inder tijd besloten is om hier zoo'n toestel aan te schaffen, doch het toen niet geleverd kon worden. Later is een circulaire gekomen, volgens welke het weer leverbaar was, doch toen besloten B. en W. er voorloopig niet op in te gaan. Thans wil.spr. het nog eens in overweging nemen. Daar niemand verder het woord verlangt sluit spr. de openbare zitting ter verdere behandeling van het adres-Van Bendegem. Na weder openbaarwording der zitting deelt spr. mede, dat de Raad tot de conclusie is gekomen, dat hij niet bevoegd is op het verzoek van Van Bendegem in te gaan en dit voor kennisgeving aan te nemen. Daarna wordt de vergadering met dankgebed gesloten. Ingezonden Mededeelingen. NattoHaliteitsbewUien voor motorrijtuigen. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat de vóór 1 Juli voor motorrijtuigen afgegeven bewijzen in-, uit- en doorvoer (zgn. nationaliteitsbe- wijzen) met ingang van 1 October 1925 niet meer geldig zullen zijn Vóór laatstgenoemden datum be staat voor belanghebbenden ge legenheid tot het aanvragen van nieuwe nationaliteitsbewijzen wel ke schriftelijk en onder overleg ging van de oude bewijzen moeten worden gedaan aan den ontvanger der invoerrechten over de woon plaats van belanghebbende, of wanneer ter plaatse geen zoodani ge ontvanger is gevestigd bij den ontvanger der accijnzen aldaar. Voorts wordt medegedeeld, dat vanaf 1 Juli ingezetenen des Rijks, bij binnenkomst hier te lande, hun motorrijtuigen slechts dan vrij van invoerrecht kunnen in voeren, indien zij aan het kantoor van binnenkomst een geldig nationaliteitsbewijs voor hun mo torrijtuigen vertoonen. Bij gebreke daarvan wordt borgstelling voor het invoerrecht gevorderd, welke borgstelling door den directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen slechts zal worden opgeheven, indien binnen een jaar na den invoer alsnog geldige nationaliteitsbewijzen wor den vertoond of wel wordt aan getoond, dat de motorrijtuigen, tevoren met betaling van het invoerrecht waren ingevoerd of dat daarvoor geen invoerrecht was verschuldigd. Drukte up de spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt is het personenvervoer op de Spoor wegen in de laatste weken zóó zeer in omvang toegenomen, dat j vrijwel al het beschikbare mate- j riaal thans in gebruik is. Dit laatste vooral vindt zijn oorzaak in het doen loopen uit alle oorden van het land, van de z.g. plezier- treinen, de kindertreinen en goed- j koope treinen. Dagen te voren zijn deze treinen reeds uitverkocht en meestal zijn het over de dui zend personen, die hiervan ge bruik maken. De liefhebberij overal in het land voor deze treinen is zóó groot, dat meestal dadelijk een tweede trein wordt aangevraagd, soms zelfs een derde. Grensverkeer voor automobielen. De „Telg." verneemt uit Roo sendaal, dat veel Nederlandsche automobilisten de dupe zijn ge worden van eenige nieuwe be palingen voor het autoverkeer in België. Sedert kort is n.l. voorgeschre ven, dat iedere auto moet voorzien zijn van een spiegeltje, bevestigd ter linkerzijde van den auto, ten behoeve van den uitkijk op den weg achter de auto. Voorts moeten de autonurnmers minstens 30 c.M. boven den grond aan de wagens bevestigd zijn. Aan deze nieuwe voorscluiften wordt streng de hand gehouden, met gevolg, dat vele Nederlandsche automobilisten in België boeten opliepen. AXEL, 28 Juli 1925. Te Rotterdam slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames M. Dieleman te Axel, F. E. Bakker te Ter Neuzen en W. Riemens te Hoek. Te Sas van Gent is Zater dagavond een 13-jarig jongetje verdronken. Het knaapje was 's middags gaan visschen in het Molenwater en schijnt daarbij te water te zijn geraakt. Het lange uitblijven van den knaap veront rustte de ouders, zoodat men op onderzoek ging. Op de plaats waar het ventje gezeten had, vond men zijn hengel op het water drijven. Na geruimen tijd dreggen heeft men het knaapje eindelijk gevonden. Pogingen om de levensgeesten nog op te wekken bleken vruchteloos. In de Woensdag te Ter Neuzen gehouden raadszitting werd voor kennisgeving aange nomen een adres van bewoners der buurtschap Sluiskil om, in verband met het houden der zg. jaarlijksche kermis aldaar op 15 en 17 Augustus a.s. geen ver gunning te geven voor het houden van een festival in de kom op 15 Augustus, aangezien 3it van nadeeligen invloed zal zijn op het bezoek aan Sluiskil. De heer Colsen betreurde de houding van den burgemeester, dat deze niet voldaan heeft aan het verzoek om voor het festival geen vergunning te verleenen. De voorzitter merkte op, dat het verzoek op regelmatige wijze is gedaan en er geen wettige motieven zijn om dat niet in te willigen. Bij de vaststelling der vergoe ding voor het lager onderwijs betreurde de heer D. Scheele het, dat als een gevolg van de sterke daling der kosten voor het lager onderwijs, de bijz schoolbesturen, die 80 pCt. hebben ontvangen, berekend op de vroegere hoogere kosten, nu zoo'n 2r0°t bedrag zullen moeten terugstorten, waar door ze in moeilijkheden komen Tot hoofd der openbare school te Sluiskil werd benoemd de heer J. J. Kaan, onderwijzer aan de U. L. O school te Lekkerkerk. De behandeling van de wijzi ging der concessievoorwaarden voor de levering van electrischen stroom in de kom der gemeente door de Industrieele Mij. te Am sterdam werd beëindigd. Het voorstel van B. en W. om den prijs op 40 cent per K.W.U. te bepalen en de kolenclausule te laten vervallen, is aangenomen. Verschillende amendementen van den heer Hamelink werden door B. en W. overgenomen en meer dere werden verworpen. Aan B. en W. werd nader opgedragen nog eens te confereeren met de Industrieele Mij. over verlaging van de meterhuur en over een voorstel van den heer Verlinde om te bepalen dat bij kwesties belanghebbenden zich kunnen beroepen op B. en W. en dat de verliezende partij eventueel de kosten van deskundigen enz. moet dragen. Aangeboden werd de gemeente rekening over 1924. Voor den gewonen dienst hebben de ont vangsten bedragen f435.504 en de uitgaven f411,989, batig slot f 23,603, en voor den kapitaal- dienst de ontvangsten f107,913 en de uitgaven f 106,875, goed slot f 1037. M. Crt. De heer A. C. de Pauw te Terneuzen, is te 's Gravenhage geslaagd bij het examen Handels kennis, Lager Onderwijs. Geslaagd te Breda voor het R. K. Mulo-examen S. E Seydlitz, E. M. Vereecken en G. P. de Waal, allen te Hulst. Met ingang van 1 Augustus zijn o.a. benoemd tot tijdelijk kommies 2e kl. G. Versteeg en J. J. v. d. Broeke, te HulstP. D. van Damme te KoewachtG. Nagtzaam en P. F. M. van Eerde- wijk te St. Jansteen; M. Braam en C. Overbeeke te Sas van Gent en F, van Twist te Nieuw-Namen. VerplaatstA. Walbroek, commies te water 2e kl. aan boord re cherche-vaartuig „Albatros" te Hansweert naar Ter Neuzen. Te Breskens is aangespoeld het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man, vermoedelijk een der opvarenden van de in April ver gane „Jonge Chaterina". Het lijk is in de duinen begraven. „M. Crt." Donderdag werd de Zomer- zitting heropend door den Com missaris der Koningin. Afwezig zijn de heeren Vienings, Onderdijk, v. Waesberghe, v. Zuijen en Nieuwenhuijzen. Ingekomen was nog een adres van landbouwers uit Hulst om in te trekken het Statenbesluit betreffende het gebruik van den korten dissel. De voorz. stelde voor het adres in handen te stellen van Ged. Staten. Aan de orde kwam het (thans gewijzigd) voorstel-Van Dixhoorn- Koster, om bij de Kroon pogingen te doen aanwenden tot opheffing en niet meer verleening van concessies tot tolheffing in deze provincie. Onder herinnering aan hun voor stel van 26 Juni jl. verklaarden Ged. Staten zich nogmaals bereid zooveel mogelijk mede te werken tot afschaffing der nog bestaande tollen, in den geest als in de laatste jaren is geschied. Zoodra de gelegenheid zich voordoet, hopen zij daartoe voorstellen aan te kunnen bieden. In afwachting daarvan meenen zij aan de voor stellers in overweging te mogen geven hun voorstel in te trekken. De heer v. Dixhoorn trok daarop zijn voorstel in. Voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen en voet paden in Zeeland (leiden van hengsten). Naar aanleiding van opmerkin gen in de afdeelingen is 't Ged. Staten gebleken, dat hun voorstel niet juist de bedoeling weergeeft. Zij stellen daarom nu voor het begin van art. 98 van het regle ment op de wegen en voetpaden aldus te lezen 1. Langs wegen mogen niet worden geleid of vervoerd e) hengsten van meer dan twee jaar oud, tenzij getuigd met een hoofdstel dat voorzien is hetzij van een stang met ketting of leidsel, hetzij van een touw en een ketting onder langs de kin, van plm. 40 c.M., waaraan het leidsel is bevestigd, in welk geval de hengst aan den kop moet worden geleid. De heer Adriaanse stelde voor terug te keeren tot de oude uitdrukking van Ged Staten. Spr. wilde in het voorstel invoegen voor „aan den kop", het woord voor". De heer Koster zeide dat ver schillende proces-verbalen zijn opgemaakt verleden jaar. Spreker vereenigde zich niet met het voor stel, dat den hengstenhouders veel moeilijkheden zal verschaffen. Spr. stelde voor te bepalen dat de hengsten getuigd moeten zijn met een ijzer of stalen gebit. De heer v. Dixhoorn bracht een woord van hulde aan Ged. Staten, dat zij willen medewerken aan de veiligheid en zal het amen dement-Koster steunen, dat hij nader verdedigde. Alle soorten van gebitten worden dan onder vangen en ieder die de praktijk kent, kieze wat hij voor gebit voor zijn hengst wenscht. De heer Kodde vroeg of't voor het verkeer van den weg geen gevaar opleverd?. De heer v. d. Putte zou geen bezwaar hebben tegen het amen- dement-Adriaanse, en nam dat over. Tegen -het amendement- Koster ontwikkelde spr. meerdere bezwaren. Een stang met hef- boomen was vroeger veel te zwaar voor jonge hengsten, vandaar zooveel processen verbaal. Er staat in het voorstel een trens van plm. 40 c.M., dan is het gebit voor een jonge hengst zoo dra gelijk mogelijk. Het voorstel is daardoor zoo aannemelijk en een voudig als mogelijk is. Een ketting onder de kin leek spr. gewenscht. Die kan niet gemist worden, wat vele hengsten houders ook vinden. Bovendien is het advies ingewonnen van de Z. L. M.die had zelfs geen be zwaar tegen een dubbele trens. Met het oog op de veiligheid der wegen is dit voorstel ook volkomen juist. De heer v. Dixhoorn betoogde, dat de heer Koster en spr. niet minder de veiligheid op het oog hebben. Spr. wees er op, dat niet alle hengsten met alleen een trens loopen. Soms is ook nog een bout noodig. Altijd loopt men bij dit voorstel nog gevaar dat is bij het amendement-Koster volkomen ondervangen. De heer v. d. Putte zeide, dat die bout misschien voor een enkel paard noodig is, dat kan geen bezwaar zijn. De redactie van Ged. Staten komt overigens aan alle bezwaren tegemoet. Voor een wagen heeft men in elk geval noodig de stang met een hefboom. Het amendement-Koster werd verworpen met 27 tegen 10 st. Het voorstel werd z. h. st. goed gekeurd. Voorstel om af te wijzen het verzoek van J. de Dreu te Goes om schadeloosstelling wegens het op 25 Jan. 1925 te water raken van zijn automobiel bij het ver voer met een boot van den Pro vincialen Stoombootdienst op de Westerschelde op het traject Breskens—Vlissingen. Ged. Staten hebben alsnog dit voorstel ingediend Onder overlegging van het exploit, houdende dagvaarding door J. de Dreu te Goes ter zake van het op 25 Jan. 1925 te water raken van zijn automobiel bij het vervoer met een boot van den Prov. Stoombootdienst op het tra ject Breskens—Vlissingen, stelden Ged. Staten voor, te beslissen, dat de Provincie het rechtsgeding zal voeren. Zooals reeds uit het voorstel van 8 Mei j.l. zal zijn gebleken, zijn Ged. St. van meening, dat de heer De Dreu rechtens geen aanspraak op vergoeding kan maken. Ook de door hen geraad pleegde rechtskundige is die meening toegedaan. De zaak werd eerst besproken in geheime zitting, op voorstel van den heer Adriaanse. Het voorstel voor een rechts geding werd z. h. st. aangenomen. Behandeld werden de verzoe ken van den heer H. C. A. Roosa, ontslagen chef van de Centrale der P. Z. E. M. te Westdorpe, om schadevergoeding voor het door hem ongemotiveerd geachte ontslag. Ged. Staten stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen of er afwijzend op te beschikken. De heer de Pauw brak een lans voor Roosa, wien z. i. te veel werk werd opgedragen. De heer Dieleman zeide, dat de Staten er eigenlijk niets mee te maken hebben. R. was in dienst van de P.Z.E.M.boven dien had hij geen vaste aanstel ling en is dan ook niet ontslagen, doch alleen niet vast aangesteld. M en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2