Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Een reis naar Indië No. 342 DINSDAG 28 JULI 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer, 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 21 Juli 1925. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, M. W. Koster, wethouders, A. E. C. Kruysse, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, wnd. secretaris de heer J. Cornelisse. (Slot). 3. Verordening aatobussen. De Voorz. deelt mede, dat door den heer Commissaris der Ko ningin een circulaire is verzonden aan gemeentebesturen, waarin dezen wordt verzocht, om mede te werken tot het bevorderen van de veiligheid van het vervoer van reizigers met motorrijtuigen. In de praktijk toch blijkt, dat verschillende houders van motor rijtuigen deel nemen aan het reizigersvervoer, welke niet aan de reeds getroffen provinciale regeling onderworpen zijn, omdat zij als zgn. wilde diensten" functioneeren, waaronder verstaan wordt die diensten, welke niet op geregelde tijden personen van de eene plaats naar de andere vervoeren. B. en W. wenschen daaraan hunne medewerking te verleenen, weshalve zij den Raad voorstellen om eene verordening vast te stellen, zooals deze in ontwerp is toegezonden en bij de stukken heeft ter inzage gelegen. Daar niemand hierover het woord verlangt, wordt de ver ordening z. h. s. aangenomen. 4 Verioek tot bet leggen eener nieuw* stoep. Door M. W. Visscher wordt vergunning gevraagd om een nieuwe stoep voor zijn perceel in de Oosterstraat te mogen leggen van trottoir-tegels. Gezien het rapport van den gemeente-opzichter stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen, behoudens rechten van derden en tot wederopzegging. Z. h. s. aangenomen. 5. Verzoeken aankoop groid. Ingekomen zijn een viertal aan vragen om aankoop van perceelen bouwgrond van het uitbreidings plan, als volgt Van A. van 't Hoff om perc. 23 en 24 ged., groot 290 M' Van A. Loof om perc. 52 en ged. 51, groot 201 M'. Van E. F. van den Bos perc. 51 en ged. 50, groot 153 M'. Van M. Dieleman om een perc. van het 2e bouwplan, groot 355 M'., gelegen achter de woningen van dhr. Van 't Hoff, in dejuliana- straat. Ingevolge advies van den gem.-opzichter worden de ver zoeken z. h. s. toegestaan onder de vastgestelde voorwaarden. Naar aanleiding van dit besluit vraagt dhr. 't Gilde of het niet mogelijk is, dat B. en W. derge lijke verzoeken maar toestaan. De prijzen en de voorwaarden zijn vastgesteld en dan behoeven de menschen niet te wachten tot er raadsvergadering is. Het is nu twee maanden geleden, dat er vergadering geweest is en spr. weet, dat er al menschen aan het bouwen zouden geweest zijn, indien zij eerder vergunning hadden gekregen. De Voorz. zegt, dat het hem plezier zou doen, als dhr.'t Gilde zoo'n geval kon noemen, want het is aan spr. niet bekend. Gewoonlijk komen de menschen bij mij aan met een verzoek om grond te koopen en dan vraagt spr. wanneer zij willen bouwen. Is er dan haast, dan belegt hij vergadering, maar in dit geval was dat niet zoo. Dhr. 't Gilde zegt, dat Van 't Hoff en Dieleman reeds hadden willen beginnen met bouwen. De Voorz. zegt, dat dit hem verwondert, want hij heeft juist de vorige week nog met dhr. Van 't Hoff gesproken en op zijn vraag of hij haast had met bouwen, antwoordde deze We hebben nog tijd. ttydens den wereldoorlog. (Door een oud-zeeofficier). (5 't Ia onmogelijk voor iemand dia nog nooit op **n oceaansteamer een orkaan heett meegemaakt, zieh een denkbeeld te vormen ran de ge weldige brokken (golven kan men hat niet meer naemen) water, die dan loopen. Ik had in mijn zee mansloopbaan al heel wat stormen meegemaakt, maar zoo erg als toen nog naoit. Spoedig waren wij ge noodzaakt by te gaan draaien, daar wij bant; waren, dat een van onza luiken ingeslagen zou worden. Slaat bij zulk weer een luik in, dan is het byna zeker, dat het schip met man en muis vergaat, daar aan het neerlaten van sloepen niet te denken valt, wyl deze onver biddelijk worden stukgeslagen. Bijdraaien is de volgende ma- noevre Het schip met den kop op zee en de machine langzaam draaien, zoodat het «chip ongeveer op dezelfde plaats -blyft. Het voor deel daarvan is, dat niet zoo bar veel zeeën meer overkomen. Zoo lagen wy dan bijgedraaid Dhr. 't Gilde Dan zal ik er maar niet verder over spreken, maar ik weet zeker, dat ze eerder hadden willen beginnen. 6. Wijziging 2e bouwplan. B. en W. deelen mede, dat zij in verband met het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit tot vaststelling van dit bouwplan tot taak hadden om le opnieuw met M. Mieras te onderhandelen over de op diens erf gelegen strook grond, welke voor de aan te leggen straat benoodigd zou zijn 2e bij weigering van Mieras over te gaan tot onteigening. De Voorz. zegt, dat na enkele besprekingen Mieras noodge dwongen bereid is om bedoelde strook voor f 800 te verkoopen. Het college van B. en W. heeft getracht om de strook, behoudens goedkeuring van den Raad, te koopen voor f 500, doch Mieras weigert. Gezien het groote prijsverschil, zijn de onderhandelingen gestaakt, en stellen B. en W. voor om die onteigening voorloopig uit te stellen en een eenigszins gewijzigd ontwerp te maken voor de straat, om den grond van Mieras te mijden. Fvenwel zal bij het verstrijken van den daartoe ge stelden termijn een voorstel worden ingediend houdende een bouwverbod op het terrein van Mieras. Dhr. Weijns: De bedoeling is dus de straat iets te verleggen, dat ze buiten het terrein van Mieras komt. De Voorz.: Juist. Dhr. 't Gilde vraagt of met dat bouwverbod geen adder onder het gras schuilt, dat Mieras later gedwongen wordt, om dien grond weer af te staan De Voorz.Neen, neen, het is een eerlijke zaak. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. aangenomen. Dhr. 't Gilde zegt, dat hij nu door Mieras gemachtigd is om mede te deelen, dat deze weer zijn aandeel van f 200 in de kosten der straat wil bijdragen. cd kouden wy weer even op adem komen. Alle hees nu aan dek *n geprobeerd om waer raat te sjor- ren, wat loi geslagen was. Tot overmaat van ramp echter nam de orkaan nog steeds in kracht t*e. De kop van het schip vial de zee at en wy konden hem niet moer recht op zea krijgen, daar het schip eenvoudig niet meor voldoende naar het roor luistorde. Nu vielon wy dwarszea en waran zoodoende aan de elementen als het ware overgeleverd. Zware stertzaftn kwamen onophoudelijk over dek en luiken. Om een denkbeeld te geven van den toestand zij opge merkt, dat hot water zelfs over den schoorsteen sloeg die notabene c.a. 30 M. boven den waterspie gel uitstak. Het was een ware ruïne aan boord. De achterkuil, die, zooals gezegd, te Padang vol geladen was met steenkolen, was zichzelf heerlijk aan het ontladen en bij elke stortzee gingen honderden kilogrammen steenkolen, die wij zoo hard noodig hadden om Dur ban te bereiken, over boord. In de passagiers ver blij ven was het treurig gesteld. Men hoorde er niets dan gillen en weeklagen Sommigen verkeerden in zoo'n vergaand stadium van zeeziekte. dat zij om zoo te zeggen niets meer van de wereld atwisten. Een matroos op het voordek werd door een stortzee opgenomen en tussehen een winch en het dek neergesmakt. Met 3 gebroken ribben werd hij in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het >hospitaal« (d.i. de naam van de hnt bestemd voor ernsiige zieken, welks zich aan boord vae deze schepen bevindt) gebracht. Plotseling brak door een iwa- ren windruk da verbinding van de antenne met de mast en kwam het net duitand naar omlaag. Daarmee was het middel beno men om nog noodseinen te geven. De toestand werd voortdurend critieker en hoewel ik niet ge loof, dat esn van onze zeelied-n nu bepaald bang was, ontkwam niemand aan den indruk, dat we er hoogst gevaarlyk voor ston den. Avonds, toen de orkaan nog steeds met onverminderde kractt woedde, en wij allen, d.w.z. dó kapitein, myn collega's-officieren en ik op de brug stonden zeids onze commandant: »Heeren, wa hebben alles gedaan, wat we kor - den. Verder moeten we ons aan Hem daarboven toevertrouwen Dat zyn momenten uit het zet- De Voorz.Dit kan B. en W. tamelijk koud laten. Mieras heeft eerst toegezegd om mede te be talen en later zijn contract ver broken, zoodat B. en W. daarover liever niet meer met hem onder handelen. Dhr. 't Gilde is daar verbaasd over. Het is toch in 't belang der gemeente, als Mieras een paar honderd gulden wil bij dragen De Voorz.: Ja, maar het moet netjes gaan. Als Mieras eenmaal belooft heeft bij te dragen in de verharding van den Singelweg, dan rekenen B. en W. daar ook op en gaat het niet aan, om te zeggen, als ik dien grond moet missen, betaal ik niet, want dat zijn twee zaken los van elkander. Dhr. Oggel merkt ook op, dat dit feitelijk neerkomt op contract breuk. De gemeente heeft op zich genomen om den Singelweg met de Julianastraat te verbinden en dit is geschied. Nu is het ook maar billijk, dat de belang hebbenden, die daarvoor toezeg den om bij te dragen, hun woord gestand doen. 7. Wijziging aflos geldleening. De Voorz. zegt dat in de vorige vergadering besloten is om ten behoeve der gasfabriek een geld- leening aan te gaan van f5500 ad 5.5 af te lossen in 55 jarenGed. Staten achten dien termijn te lang en adviseeren tot wijziging, waarom B. en W. nu voorstellen om den aflos te doen geschieden in 20 jaren met een jaarlijks bedrag van minstens f 275! Z. h. s. aangenomen. 8. Vaststelling staat ran on inbare pesten. B. en W. stellen voor om on inbaar te verklaren de volgende posten J. Geelhoedt, cijnzen f 20.50. Wed-J. v. Hoorn, huur 63 50. G. Stouthamer, schoolg. 9.23. L. Deij Lz., hondenbek 13 84. F. de Feijter, schoolg. 14.40. A. Versprille, hondenbek 1.— A. van Cadzand, schoolg. 1.64. mansleven die men nooit meer vergeet. Vier dagen hebben wij in nood verkeerd daarna nam de wind gestadig in kracht af en werd het langzamerhand wat ba- ter weer. Nu was het, zooals te begrypan valt, vour onze matrozen hard aanpakken. Wij hadden veel averij gekregen. De sloepen wa ren niet ta repareeren daar was zoo goeds als niets van overge bleven. Van de 1000 tOD dakla ding steenkolen was ongeveer 500 ton weggespoeld, zoodat wy voor het ernstige feit stonden, dat we te weinig stookmateriaal hadden om Durban te bereiken. Weerwerd er scheepsraad gehouden met bet resultaat dat besloten werd, met halve kracht te varen. Zoodoende zou dozeltde afstand met c.a. 35 pCt. minder steenkolen kunnen worden afgelegd. Eten en water hadden wij gelukkig voldoende aan boord. Zoo gingen wij dan met een vaart van 8 mijl per uur verder en bereikten zonder ver deren tegenspoed Durban na een tocht van 37 dagen inplaats van 25 dagen en zonder andere sche pen of land te hebben gezien. Durban is een mooie stad met bijna tropisch klimaat. Ik was tot mijn genoegen in de gelegenheid haar terdege op te nemen en zelfs De Voorz. merkt op, dat het in totaal een betrekkelijk klein bedrag uitmaakt. Z. h. s. aangenomen. 9. Aanbieding rekeningen 1924. De Voorz. zegt dat aangeboden worden de volgende rekeningen, met de daarachter genoemde saldo's. Gemeenterekening. Ontvangsten gewone dienst f 182901,93, uitgaven f 173207,69, batig saldo f 9694,24. Ontv. kapitaaldienst f 54,600, uitgaven f54,407,27, saldo f 192.73. b. Grondbedrijf. Ontv. gewone dienst f11621, uitg. f868,76, saldo f 10752,24. Ontv. kapitaaldienst f 31000, uitg. f30990,31, saldo f9,69. c. Vleeschkeuringsdienst. Ontv. gewone dienst f 4477,69, uitg. f3469,76, saldo f 1007,93. d. Gasfabriek. Ontv. gewone dienst f 54437,29, uitg. f54317,99, saldo f 119,30. Ontv. kapitaaldienst f 19921,26, uitg. f20001,51, saldo f80,25. e. Burgerlijk Armbestuur. Ontv. f 9,120,86, uitg. f 8,223,10, saldo f897,76. (Op deze rekeningen komen we nader terug. Red.) Tot nazien dezer rekeningen benoemt de Voorz. de volgende commissie gemeenterekening, de heeren Kruysse, Dieleman en J. de Feijter grondbedrijf, de h.h. 't Gilde, Weijns en Van de Casteel vleeschkeuringsbedrijf, de h.h. Baert, P. de Feijter en Van Dix hoorn gasfabriek, de h h. 't Gilde, Weijns en Van de Casteel en burg. armbestuur, de h.h. Baert, P. de Feijter en Van Dix hoorn. 10. Verzoek ontheffing school geld. Ingekomen zijn een tweetal verzoeken om ontheffing van schoolgeld, wegens ziekte van de betrokken leerlingen, n.k van F. de Feijter Cz., landbouwer en C. Witte, werkman. heb ik zij het niet zonder weerzin gebruik gemaakt van een z.g. »riksja" met een kaffer alt »trekdier.« Deze Kaffers zijn ap de malste wijze toegetakeld bijna geheel hun lichaam is met allerlei kleurtjes ingesmeerd en op hun hoofd hebben sommigen een soort keeboorn gebonden, wat hun een wreedaardig aanzien geeft. Na steenkolen gebunkerd te hebben, vertrokken we uit Dur ban en bereikten in drie dagen kaapstad, een traaie, in Euro peesehen trant gebouwde stad.Ook hier heb ik eens goed poolshoogte genomen. Het frappeert ons Hol landers wel bijzonder, hier in het meest Zuidelijke puntje van Afrika op alle officieele gebouwen den naam behalve in het Engelsch ook in onze moedertaal te zien aangegeven. Curieus is ook het eigenaardig op gebroken Hol- landsch gelykend taaltje van den Zuid-Afrikaanschen boer te aanhooren, zooals mij in een re staurant overkwam, waar ik het genoegen had met een onver- valscht type van dit merkwaardig ras kennis te maken en een on derhoud te hebben. Wordt vervolgd.) AXELSCHE bfll 5) COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1