Puroi bij Doorzitten-Zonnebrand-Stukloopen Slapeloosheid Rechtszaken. Gemengd Nieuws. man en nu op eens deugt hij niet meer. Als dat soms door die wasch is van zijn buurvrouw, dan ga ik er niet op in, want die vrouw heeft met het geheele straatje ruzie. De Voorz. zegt, dat er niet gezegd wordt, dat die man niet deugt. Dhr. van de Casteel vindt het verschrikkelijk voor den man, die vrouw en kinderen heeft en boven dien een jongen uit de gemeente is en hier ook lasten betaalt. Hij wordt gepasseerd voor een vreemde. De Voorz. zegt, dat de gas- commissie verantwoordelijk is voor den goeden gang van zaken op de fabriek. Indien de Raad echter meent, dat de commissie iets heeft gedaan, dat in strijd is met de gevoelens van den Raad, dan wil spr. gaarne zijn plaats ruimen voor een ander en dan moet de gascommissie maar weten wat ze doet. Spr. is overtuigd, dat er moet ingegrepen wor den de toestand deugt er niet. Als de gascommissie het niet goed doet, moeten anderen het maar beter doen. Men moet de lijnen aangeven, maar niet kletsen. Dhr. 't Gilde was niet voor nemens ovèr deze zaak veel te zeggen, daar hij overtuigd is, dat er niet veel te veranderen is aan de verhouding tusschen den Di recteur en het personeel. Vast staat echter, dat de Directeur van Bendegem van de cokesfabriek heeft gehaald onder belofte alles in 't werk te zullen stellen, om hem aangesteld te krijgen, en dat dit den man, die daardoor zijn werk dichter bij huis had, lokte, is geen wonder. Hij is dan ook bitter teleurgesteld en men zal toch niet kunnen ontkennen, dat die man niet netjes behandeld is Hij is de dupe geworden van een misverstand van de gascom missie en den dwang van den Directeur. Deze houding der gascommissie is koren op den molen van den Directeuren daar om zal de toestand daar zoo blijven. Het is aan die fabriek een augiasstal en er wordt een terreur uitgeoefend door den Directeur die onhoudbaar is, en daar moet een eind aan gemaakt worden. Spr. zou hierover gaarne nog meer zeggen in besloten vergadering. Dhr. J. de Feijter staat vol komen aan de zijde van den Voorzitter. De gascommissie handelt naar beste weten en indien de heeren meenen, dat het niet goed gaat, wil spr. ook gaarne zijn plaats inruimen in de gascommissie. Het is een onver kwikkelijke toestand zoo. De wethouder Oggel spreekt zich uit tegen de gascommissie en sommige leden der gascommissie uiten zich weer tegen den voor zitter. Dat is met recht een augiasstal. Er moet ingegrepen worden, anders komen we er nooit uit. Maar gascommissie en het college van Burg. en Weth. moeten daartoe samen werken. Dhr. Oggel komt er tegen op, dat hij tegen het streven van de gascommissie zou zijn juist om haar plannen te steunen, heeft spr. gezegd, dat B. en W. deze benoeming deden, waar gezegd was, dat de aanbeveling eenparig van de gascommissie kwam en werd medegedeeld welke maat regelen zouden worden genomen om den toestand te verbeteren. Dhr. De Feijter: Tusschen de regels door is toch te lezen, dat B en W. noodgedwongen aan de gascommissie hebben toegegeven. Dat is geen toestand. We moeten de gevolgen van onze daden kunnen dragen en elkaar recht in de oogen kunnen zien. Dhr. Kruysse vraagt, of het waar is, dat Van Bendegem hier heen is gelokt onder voorwaarde van vaste aanstelling. Spr. heeft gehoord van dhr. Oggel dat Van B. goede getuigschriften heeft van den Directeur en vraagt waarom deze nu, 2 maanden later, niet meer wordt aanbevolen. Dhr. OggelDaar heb ik naar geïnformeerd, en toen is gezegd, dat het was om een beteren' toestand te krijgen op de fabriek. We kregen toen van den Direc teur 2 personen aanbevolen, van wie gezegd werd, dat de Directeur met hen zou kunnen samen werken. Hij heeft nu dus de kans, en gaat het weer niet, dan moet het maar anders. Dhr. P. de Feijter zegt, dat het hem eerst ook wonderlijk voor kwam, dat Van B. niet in aan merking kwam, doch door den loop der besprekingen meende hij in het belang der fabriek te moeten handelen, daar het toch niet aangaat om den Directeur iemand op te dringen waar hij tegen is. Dat is de reden, dat hij zijn stem aan een vreemde gaf Dhr. Weijns heeft gehoord, dat men deze zaak nog verder wil bespreken in besloten vergadering, maar dan zou hij er voor zijn, dat de Directeur er bij was, anders krijgen we een eenzijdige voor stelling van zaken. Dhr. 't Gilde kan zich er mee vereer.igen, dat den Directeur een résumé gegeven wordt van het geen gezegd wordt, voor zoover hem betreft, maar gelooft niet dat het in zijn beiang zijn zou, dat hij er bij tegenwoordig was. Dhr. Weijns Dan kan de man zich ook niet verdedigen, als hij hier wordt afgekamd. De Voorz. is van meening, dat dit eigenlijk een zaak is voorde gascommissie en niet voor den Raad. We gaan den verkeerden weg op. Er wordt hier wan trouwen gewekt in het werk der gascommissie, door al het geklets, dat slechts gegrond is op laster praatjes, die niets beteekenen. Er zijn te veel bazen op de fabriek, dat is alles. Het is gemakkelijk om critiek uit te oefenen, maar men moest liever de lijnen aan geven die wijzen hoe het wél moet. Dhr. Dieleman Er is mij toch iets duister. Niemand heeft klach ten over Van B. en toch is hij op aandrang van den Directeur niet geplaatst op de aanbeveling. Deze gaf slechts één man aan waarom geen twee De Voorz.Dat heeft z'n reden. Dhr. Dieleman Maar dan is het geen voordracht meer. Dan heeft men slechts te benoemen en daarmee kan ik me niet ver eenigen. De Voorz.Dat hoeft ook niet. De Raad gaat veel te ver. Het gaat over de gascommissie en niet over personen en als de Raad bezwaren heeft, moet zij die indienen. Dhr. Dieleman betoogt, dat het adres is ingediend en in behan deling komt en het dus ook be sproken kan worden. Het is nu het derde slachtoffer dat valt en als dit goede krachten zijn, doet het vreemd aan, dat die door vreemden worden vervangen. Spr. vindt het daarom billijk dat de Raad daaromtrent volledig inlichtingen verlangt. De Voorz. wijst er op. dat de gascommissie die maatregelen niet zou nemen, als er geen ge gronde motieven waren. Zij draagt daarvoor de volle verant woording. Dhr. Dieleman Het gaat m.i. niet aan, om als Van B. goed is voor zijn werk, oin hem dan af te danken. Volgens het werk- iedenreglement kan iemand na proeftijd aangesteld worden. Maar als hij nu niet heeft voldaan, dan moeten de reden toch genoemd kunnen worden De Voorz.Die reden geef ik absoluut niet op. Dhr. Kruysse Het reglement is hier ook niet van toepassing, want die man is niet op proef, maar tijdelijk aangesteld. En juist het aandringen op vaste aanstelling in den Raad is oorzaak van dit ontslag. Maar spr. wacht nog antwoord op zijn vraag, of hier een belofte geschonden is. De Voorz. zegt, dat de gas commissie nooit een belofte heeft gedaan aan Van B.wat er tus schen den Directeur en Van B. is besproken, is aan de gascom missie niet bekend. Maar spr. houdt het erbij, dat de Raad zich te veel met deze zaak bemoeit. Dat is een zuivere zaak voor de gascoimmissie. Dhr. Dieleman is het daar niet mee eens. De kwestie is regel matig aan de orde gesteld en mag dus besproken worden. Dhr. Weijns zou er voor zijn, dat men ook den Directeur kon hooren. De Voorz. acht dat niet noodig. Ten slotte zou men een soort rechtbank gaan vormen, die uit spraak moet doen. Hij herhaalt, dat er is gehandeld naar behooren. Dhr. Kruysse wijst erop, dat hier in de openbare vergadering een beschuldiging is uitgesproken en den Raad 2 vragen zijn gesteld. De beschuldigingen zijn weerlegd, maar de vragen moeten nog be handeld worden, ofschoon spr. erkent, dat de Raad de bevoegd heid mist om daarover te be slissen. Maar toch kan er over gesproken worden. De Voorz. zegt geen bezwaar te hebben om die bespreking dan straks in besloten zitting voort te zetten, maar sluit thans hier over de discussie. (Wordt vervolgd). AXEL, 24 Juli 1925. Maandag verdronk hier zoo als gemeld een jongetje bij het nemen van een bad. Dinsdag was er Raadsvergadering en dus verwachtten we naar aanleiding van dit treurig feit wel een of ander plan of idee om hier een zij het ook primitieve ge legenheid te krijgen, waar de kinderen en ook grooteren een bad kunnen nemen onder toezicht, zonder levensgevaar en zonder vertooning van naaktloopers bui ten het water. Dat zoo'n inrichting nuttig zou zijn, achten we overbodig te be- toogen. Dat er honderden kinders zijn, die alleen handen, voeten en hoofd wasschen, zonder dat buik en rug ooit met water in aanraking komen, zegt genoeg. We wagen te vragen of dit niet iets is voor de Gezondheidscom missie Misschien wordt er eens over nagedacht tegen de a.s. begroo ting, als de post „gezondheids dienst", „openbare vermakelijk heden", „veiligheidsdienst", of welke ook, aan de orde is. Het zou heusch niet overbodig zijn. Loting lichting 1926. Voor den militairen dienstplicht zullen op onderstaande plaatsen de lotingen plaats hebben op datums en uren als volgt: Te N e u z e n op 11 Augustus voor Zaamslag 11 uur, Hoek 12 uur en Neuzen 2 uur. Te Sas van Gent op 12 Aug. voor Sas van Gent 9 u., Philippine 9.30 u. en Westdorpe 10 u. Te Axel op 12 Aug. voor Axel 1.30 u., Zuiddorpe 2 45 u., Overslag 3 u en Koewacht 3.15 u. Te Hulst op 13 Aug. voor Hulst 9 30 u., Graauw 10.30 u., St. jansteen 11.15 u. en Clinge 2 u. Te Kloosterzande op 14 Aug. voor Hontenisse 10 u., Boschkapelle 11.30 u., Ossenisse 1.30 u, Hengstdijk 2 u. en Stop peldijk 2.30 u. Bij de overgangsexamens aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Oostburg zijn o.m. geslaagd Voor de 2e klasse A. J. Die man te Axel, J. M. van Dixhoorn te Hoek en C. de DoelderteTer Neuzen. Voor de 3e klasse A. Blijen- bergh te Clinge, M. Geene te Terhole, P. van Hooye te St. Jansteen, R. A J. Lafarre te Bosch kapelle, P. Millenaar te Hulst, M. Nijssen te Sluiskil, C. Ver- cauteren te Koewacht en F. de Waal te Hontenisse. Voor de 4e klasseM. R. Ver- brugge te Westdorpe. Naar wij vernemen, is de Koninklijke beslissing gevallen in het geding der gemeente Hulst betreffende het onderhouden van Jen weg HulstBelgische grens (Kapellebrug). Zooals onze lezers weten, was die weg in onderhoud bij de ge meente Hulst over de geheele lengte, waarvoor dan de gemeente Hulst het recht van tolheffing op dien weg had. Volgens de thans gevallen be slissing zal het onderhoud worden opgedragen aan de gemeenten Hulst, St. Jansteen en Clinge, voor zooveel die weg in ieder dier gemeenten is gelegen. Aangezien de opbrengst van de tolheffing in dê laatste jaren zeer miniem was, en de weg slechts voor een zeer klein gedeelte op het gebied der gemeente Hulst ligt, zoodat deze gemeente niet veel belang in dien weg stelde, liet het onderhoud van dezen be langrijken verbindingsweg veel te wenschen over, hetgeen nu mis schien wel zal verbeteren. (Zei Tot pastoor te St. Jansteen is benoemd de Zeer Eerw. Heer Preijers, kapelaan te Bergen op Zoom. Zooals men weet, was pastoor Schets reeds lang niet meer bij machte om de H. diensten te leiden. Zijn toestand is nu steeds achteruitgaande en van dien aard, dat hij ruim een week geleden naar het Liefdehuis te Hulst is overgebracht, doch met den uit- drukkelijken wensch op zijn ge liefde parochie St. Jansteen be graven te worden. Geen ziekten of kwalen, maar verval van krachten, door hoogen ouderdom Zijn Eerwaarde telt 86 jaren schijnen zijn leven te moeten sloopen. By het zwemmen verdronken. Dinsdagnamiddag kwamen vier jongemannen van Sint Nicolaas (Waes) per rijwiel naar „Trompe" even over de Belgische grens nabij St. Jansteen in het water der oude vesting Sint Jan zich wat verfrisschen. Een hunner sprong van de fiets en ging, sterk bezweet, zoo maar direct in het water. Nog voor zijn kameraden te water waren, was hij reeds in de diepte verdwenen, doch werd eenige uren nadien levenloos bovengehaald. Naar gemeld wordt, is te Breskens door 263 gezinshoofden geteekend op een adres aan den raad, om niet aan te sluiten bij het Z.-Vl. Waterleiding-comité. Men wil aannemen, dat als gevolg daarvan een gedeelte van de groote dropsfabriek van Van Melle zal verhuizen naar Sluis, wat een ramp genoemd wordt voor Breskens, daar men wist, dat aan deze fabriek, die zooveel handen werks geeft, belangrijke uitbreidingen te wachten stonden, welke plannen nu in duigen vallen. De reden is gebrek aan vol doende goed water. Op de voordracht voor hoofd eener O, L. school te Breskens zijn geplaatst de heeren: C. C.J. de Pree te Breskens, J. J. Kaan te Lekkerkerk en H Th. de Meijer te Sas van Gent. (VI. Crt.) Ingezonden Mededeelingen. In Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel heeft zich een commissie geconstitueerd ter be vordering der kanalisatie van die streek. Daarin hebben zitting de burgemeesters van Breskens, Bier vliet, Schoondijke, IJ zend ij ke, Wa terlandkerkje, Oostburg, Cadzand, Aardenburg en St. Kruis, de nota rissen Beuningh te Groede en Van Mazijk te Sluis, de heer Wallien, geneesheer te Breskens, de heeren A. Leenhouts te Retrachement, I. de Hullu te Schoondijke en A. H. de Milliano te Waterlandkerkje. Voorzitter de heer P. Erasmus, Secretaris de heer A. Leenhouts, leden van het dagelijks bestuur de heeren Van Mazijk, de Hullu, A. Hendrikse en A. H. de Milliano. Moge het Comité succes heb ben in zijne werkzaamheden en pogingen om ook in Zeenwsch- Vlaanderen, Westelijk Deel, een behoorlijk scheepvaartkanaal tot stand te helpen brengen. (Zei-) Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform Geref. Voorm. 97s Nam. 27a Gemeente. Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 21 Juli 1925. In de volgende zaken werd uit spraak gedaan. P. E. M., oud 53 j., herbergier te Biervliet; G. J. D., oud 20 j., commissionair te Kruiningen en M. A. H oud 22 j., timmerman te Halsteren, allen beklaagd van knoeierijen bij de aflevering van bieten te Biervliet, vrijgesproken. P. E. M oud 53 j., herbergier te Biervliet, beklaagd van knoeie rijen bij de aflevering van bieten te Biervliet, dagvaarding nietig verklaard. J A. v. d. H., oud 24 j., werk man te St. Maartensdijk en A. C. B., oud 26 j., kantoorbediende te Middelburg, beiden beklaagd van knoeierijen bij de aflevering van bieten te Biervliet, dagvaarding nietig verklaard. 1. A. F-, oud 35 j., werkman te Breskens, thans gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd dat hij op 9 Juni j.l. te Cadzand in de duinen heeft weggenomen een hoed, een rieten mand, een zwart tricot damescostuum, een bad muts, een badhanddoek, een witte doek, een papieren zak met snoep, drie eieren en 4 broodjes, alles toebehoorende aan M. de Hullu. Eischö maanden gevang., voorw. proeftijd 3 jaar. Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 Juli 1925. De volgende zaken werden be handeld Th. de M., oud 43 j., werkman te Hoek, werd beklaagd dat hij op 7 Juni j.l. te Ter Neuzen zich heeft schuldig gemaakt aan open bare schennis der eerbaarheid. Uitspraak f 25 boete of 25 dagen hecht. A. de B, oud 18 jaar, werk man te Koewacht, werd beklaagd dat hij op 22 Mei j.l., terwijl hij Nederlander was en te Koewacht woonde opzettelijk een duif toe behoorende aan een ander, welke duif in zijn duivenhok was komen, vliegen, heeft behouden. Uitspraak f 10 of 10 d. hechf. Diefstal In de mareehausscé- kazerno. Het Hoog militair gerechtshof heeft den 24-jarigen J. S., mare- chausseé te paard 2e klasse der lste divisie der Kon. marechaus- seé in garnizoen te Den Bosch wegens diefstal van een bank biljet van f 100 gepleegd op 11 Maart j.l. te Vlissingen ten na- deele van een collega veroordeeld tot 5 maanden gevang, en ontslag uit den dienst. Hij was door den krijgsraad te Den Bosch vrijgesproken. Onweer. Boven Dodewaard heeft een hevig onweder ge vroed, dat groote schade heeft aangericht. Tal van boomen werden door den bliksem geveld. Ook werd de electrische geleiding beschadigd, waardoor verschillende inwoners tonder licht hebben gezeten. Een koe in de weide werd op slag gedood. Het hemelvuur sloeg voorts in de woning van den landbouwer v. Soest en vernielde daar ge deeltelijk het dak. Tijdens een hevig onweer bo-= ven Hoogeveen, is de bliksem 4 als gevolg van de warmte of van over spanning voorkomt men door het ge bruik van Mijnhard t'cZenuwtabletten Buisje 75 ct. Voorm. Nam. Zondag 26 Juli 1925 9'/i ure Leeskerk. Kortenhoeve, 's Av. 7 Dhr. van Heemstede. Dezelfde. Voorm. 9'/a ure Nam. 2'/t ure Kerk. Ds. J. S. Post. Dezelfde.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2