Hoofdpijn Binnenland. Gemengd Nieuws. Toch mag er wel op gewezen, dat dezer dagen te Luik de bij uitstek Fransche stad in België een Waalsch congres is ge houden, dat to: de conclusie kwam, dat het Verdrag van 1830 moet worden herzien en dat er zellbestuur moet worden inge voerd voor Vlaanderen en voor Wallonië. Met dat al is het einde van het „centraliseerende" België nog niet zóó nabij als vooral de Vlaamsche bladen willen doen gelooven. En het staat ook zeer te bezien of „onze broeders oit het Zoid" zoo bijster gesteld zijn op een pendant van de lersche qusestie in hun land Het Pot'tugecst'lie Ministerie vraagt ontslag. In de Portugeesche Kamer werd na een langdurig debat een motie van wantrouwen in de regeering met 58 tegen 49 stemmen aan genomen. De minister-president zal onmiddellijk het ontslag der regeering indienen. Nationaal Comité tot het oprichten van een gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. Het dagelijksch bestuur ver zoekt opname van het navolgende communiqué, teneinde belang hebbenden op de hoogte te bren gen van den werkelijk omvang rijken arbeid, die reeds verricht is. Als grondslag is aangenomen alle Nederlanders, waar ook in de wereld gevestigd, in de ge legenheid te stellen mede te werken aan de verwezenlijking van het schoone denkbeeld, de stamvrouwe van de Oranje's op 30 April 1927, den 18en verjaar dag van haar petekind, onze ge liefde Prinses Juliana, eerbiedig en waardig te huldigen. Het navolgende is tot uitvoe ring gekomen a. aan de Commissarissen der Koningin en aan de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is de welwil lende medewerking verzocht om een opgave te ontvangen van personen, die deze autoriteiten in hun ressort geschikt achten om zitting te nemen in een pro vinciaal respectievelijk plaatselijk comité. b. door de hoog gewaardeerde bemiddeling van den Minister van koloniën is het mogelijk ge weest tot het vormen van comité's in Oost- en West-lndië. ,c. door de tusschenkomst van den Minister van buitenlandsche zaken werden verzoeken tot mede werking gericht aan de 28 ge zanten en andere vertegenwoor digers van Nederland in het buitenland, ten einde ook elk Nederlander in den vreemde de gelegenheid te geven van zijn instemming daadwerkelijk te doen blijken. Incident met den Konlnkl. trein. Toen voor enkele weken het Koninklijk gezin Bentheim pas seerde op weg naar Mecklenburg, eischte de Duitsche grenscommis- saris aldaar, ondersteund door een paar schupo's, toegang tot de Koninklijke rijtuigen, teneinde van de leden van het Vorstelijk Huis de passen te onderzoeken, meldt de „Twentsche Crt De chef van de Nederlandsche passencontröle, de 1ste luitenant Tielens, weigerde den gens- commissaris den toegang. De grenscommissaris eischte nadruk kelijk den toegang, omdat hij dienaangaande geen bijzondere instructies ontvangen had. Nog nadrukkelijker en gemotiveerd echter weigerde de heer Tielens, hetgeen tot eenige incidenteele uitingen aanleiding gaf. De heer Tielens gaf te kennen, dat de grenscommissaris de Koninklijke rijtuigen kon doen afhaker, maar toegang zou onder geen voor waarde gegeven worden. Tenslotte zwichtte de grens commissaris voor het krachtig verzet en kon de Koninkl. trein ongehinderd doorrijden. Naar wij vernemen zal een en ander verplaatsing van den be trokken grenscommissaris tenge volge hebben. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmidde len over de maand Juni 1925 bedroeg f 38,259,047,67 (vorig jaar f 34,538,615,64'), zijnde f 3,430,547,67 meer dan geraamd was. Over de verloopen 6 maanden van 1925 bedroeg de opbrengst f 227,856,403,81, (vorig jaar f 208,963,226), of f 18,885,403,81 boven de raming. Bezoek d< r Italiaansche oorlogs schepen De Italiaansche gezant heeft in tegenwoordigheid van den Italiaanschen marine-attaché de commandanten van de te Amster dam liggende Italiaansche oor logsschepen, aan den minister van Marine voorgesteld. De waarn. chef van den Marine staf heeft zich naar Amsterdam begeven om aan boord van het admiraalsschip een tegenbezoek af te leggen. Predikantsopleiding. Het Tweede Kamerlid ds. O. H. Kersten, die het pleit voert voor een eigen Theologische school voor de predikanten der Qeref. gemeenten, heeft voor dit doel een belangrijk bedrag inge zameld, dat de Synode aanvaard heeft, daarmede voor de idee van eigen opleiding sympathie uit sprekend. Sinds dien vloeien de giften trager, en ds. Kersten ontbreekt nog een bedrag van f 5000. Hij deelt nu echter mede, dat hem, gezien de bezwaren die zijn pogen in eigen kring ontmoet, den moed ontbreekt, deze zaak nog langer te bepleiten. (Ned.) Ingezondon Mededeelingen. AXEL, 21 Juli 1925. Heden werd alhier onder voor zitterschap van den burgemeester raadsvergadering gehouden, waar bij alle leden op één na aanwezig waren afwezig was de heer Ph. J. van Dixhoorn. Verschillende ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. Uitvoerig behandeld werd een request van J. P. van Bendegem, tijdelijk fitter aan de gasfabriek, die verzocht terug te nemen het besluit tot eervol ont slag van zijn persoon, op grond daarvan, dat hij tijdelijk was aan gesteld, onder belofte, dat zijn vaste aanstelling zou volgen. Na openbare en geheime be handeling werd het schrijven voor kennisgeving aangenomen, aan gezien de Raad niet bevoegd is om in deze te beslissen. Vastgesteld werd een verorde ning, houdende voorschriften voor motorrijtuigen, bestemd voor het vervoeren van reizigers tegen vergoeding. Z. h. s. werd vergunning ver ieend aan M. W. Visscher voor het leggen van een stoep voor zijn woning, evenals aan A. van 't Hoff, A. Loof, E. F. v. d. Bos en M. Dieleman voor het aan- koopen van grond in het tweede bouwplan. Dit plan werd staande de vergadering zoodanig gewij zigd, dat het perceel van M. Mieras wordt gemeden, aangezien deze te hooge eischen stelt voor overname van een gedeelte van zijn perceel en om onteigening te voorkomen. Ingevolge advies van Qed. St. werd de termijn van aflos voor een te sluiten leening van f 5500 verkort Vastgesteld werd een staat van oninbare posten over 1924. Ter fine van onderzoek werden aangeboden a. de gemeenterekening 1924, sluitende met een batig saldo van f 9694,24 b. de rekening 1924 van het grondbedrijf, met een batig saldo van f 10752,24 c. het vleeschkeuringsbedrijf, met een batig saldo van f 1007,93 d. het gasbedrijf, meteen batig saldo van f 119,30 en e. het Burgerl. Armbestuur, met een batig saldo van f 897,70. Voor het nazien dezer reke ningen werden de volgende com- missiën benoemd a. de heeren Kruysse, Dieleman, J. de Feijter; b de h.h. 't Gilde, Weijns en Van de Casteelc. de h.h. Baert, P. de Feijter en Van Dixhoorn d. de h h. 't Gilde, Weijns en Van de Casteel en e de h.h. Baert, P. de Feijter en Van Dixhoorn. Aan F. de Feijter Cz. en C. Witte, werd wegens ziekte ont heffing verleend voor 9 maanden aan eerstgenoemde en 12 maanden aan den laatste, betreffende schoolgelden. Bij de omvraag werd naar aanleiding van een voorstel van dhr. 't Gilde besloten om bij de Regeering aan te dringen op lagere huurprijzen voor de wo ningen der bouwvereeniging. Dhr. P. de Feijter gaf in over weging om een automatisch be grafenistoestel aan te schaffen. Volksconcerten. Het is meermalen uitgesproken, dat volksconcerten op het publiek een verheffenden invloed hebben, en we kunnen slechts bij herhaling constateeren, dat er „opvoeding"' van uitgaat. Opvoeding voor het publiek, de jeugd, de machthebbers en ook voor de muzikanten zelve. Dit toch is bij de laatste twee muziekuitvoeringen hier ten volle gebleken. Jl. Vrijdagavond werd, zooals nog in ons blad was aangekondigd, concert gegeven door „Concordia". Er waren enkele nummers van het programma gespeeld en als bij climax nam de orde-verstoring toe, tot ergernis van het publiek, van den dirigent van het corps en van de muzikanten. Het scheen zelfs den veldwachter te machtig te worden, want deze deed tevergeefs moeite om het leven eenigszins te temperen, tot het muziekgezelschap zich genood zaakt zag te staken, wegens het luid gebabbel, gefluit, gestoei, gegil en krijgertje spelen van de jeugd. Het concert was afgeloopen en het publiek keerde ontevreden huiswaarts, onder allerlei com mentaar, dat we hier niet zullen weergeven, maar waaruit ten volle bleek, dat opvoeding in verschil lende richting noodig was. Het gevolg was, dat het hoofd van politie gevoelde, dat er iets haperde en daarom vroeg de burgemeester dit concert Maandag te herhalen onder de verzekering, dat èn publiek èn muzikanten dan tevreden zouden zijn over de orde. Alzoo geschiedde. Gisteren werd door den omroeper bekend gemaakt dat er concert zou zijn, op school werd den kinderen aangezegd dan stil te zijn en 's avonds half negen was de jeugd rond- en de muziek op de kiosk aanwezig. Er was aan vankelijk weinig verandering te bespeuren, met dat verschil, dat thans behalve de veldwachter ook nog twee marechaussee's op het marktplein dienst deden. Zoodra echter het hoofd der gemeente verscheen, maakte de politie een ledige kring rond de kiosk en werd aangemaand tot stil staan tijdens het spelen. Gewillig werd dit opgevolgd en zoo zag men, dat zonder veel moeite of dreigementen best zoo danige orde is te verkrijgen, dat de liefhebbers behoorlijk van de muziek kunnen genieten. We gelooven zelfs, dat dit machts vertoon geheel overbodig' is en één man voldoende de orde kan handhaven, indien de verstoorders zien, dat het ernst is en het, zoo noodig, niet bij waarschuwen blijft. Het is geen onwil van het publiek of de jeugd, maar sleur, dat ze leven houden, omdat er niemand is, die het verbiedt. Als één bevoegde maatregels treft, zullen zeker de onbevoegden die pogingen steunen en wordt dat gerespecteerd èn ter wille van de muziek en ter wille van den- gene, van wien men wenscht dat gezag uitgaat. Het is immers een algemeen belang, dat de burgerij zich bij last of overtre ding kan beroepen op iemand die gezag heeft en dat weet te handhaven? Welnu, hopen we, dat de les van Vrijdag- en Maan dagavond door velen ter.harte wordt genomen. Want niet op één, maar op velen zou de verant woordelijkheid rusten, indien men gevolg had gegeven, aan het plan, om voor dezen zomer de con certen te staken. Droevig ongeluk. Gisteravond om half zeven uur kwamen bij den heer C. A. Dekker, landbouwer alhier, 2 knapen aan de deur vragen om hem te spreken. Nieuwsgierig naar hetgeen deze wel te zeggen zouden hebben, ontstelde de man niet weinig, toen ze verlegen mededeelden, dat „er een" ver dronken was in de koeput. Een diietal jongens waren nl. met den elfjarigen Adriaan Zegers naar de put gegaan, die op de hoeve ligt en dient voor drink water van het vee, ofschoon de eigenaar reeds meermalen had gewaarschuwd, dat hij er niet op gesteld was dat daar gezwommen werd. Toen zij aan de put kwa men zei Zegers eens te zullen toonen, hoe hij zwemmen kon en sprong in het water, nadat hij zich had ontkleed. Het ventje bleef echter eenigen tijd onder water, kwam nog even boven tn verdween daarop, zonder eenig teeken te hebben gegeven. Toen gingen 2 jongens om dhr. Dekker te waarschuwen, die spoedig met een zijner knechts de noodige maatregelen nam, om zoo mogelijk redding te brengen. Het visschen gingechterniet met het gewensch- te resultaat; inmiddels kwamen evenwel meer menschen toeloopen en toen zich een paar jongens te water begaven en doken, werd het lijkje spoedig op het droge gebracht. De dokter, die intusschen op last van dhr. Dekker was ver wittigd, wendde nog eenige po gingen aan, om teekenen van leven te bespeuren, doch tever geefs. Met een brancard van het Groene Kruis werd het lijkje vervolgens naar de bedroefde ouders gebracht. Het is weer een treurige waar schuwing -voor velen om toch voorzichtig te zijn in onbekend water, niet alleen, maar ook dat het gevaarlijk is en blijft voor iedereen en overal om te gaan zwemmen zonder de noodige voorschriften in acht te nemen. Gisterenochtend half vier uur wekte een felle lichtstraal onmiddellijk gevolgd door zwaren slag onze ingezetenen uit den slaap. Het onweer dreef na dien tijd naar het Westen en was ge lukkig overigens voor deze streek van geen ernstigen aard. R. II. B. S. Ter Nenzen. Toegelaten tot de le klasse: a. Op verklaring van 't hoofd der school Nelly A. Buthfer, L. E. Corne- lissen, H. F. van Enst, J. G. van der Peijl, J. H. van der Valk en Geertruida G. Zonnevijlle, allen te Ter Neuzen; P. M. Heijboer en Cornelia Wisse te Zaamslag Meina D. J. de Bel te Sas van GentJanna Dekker te Borssele. b. Na gehouden examen H. H. S. de Caluwé te West- dorpe en A. Will te Ter Neuzen Her-examen1 candidaat. Afgewezen1 candidaat. Voor de 2e klasse werd één candidaat afgewezen. Uit Zaamslag. Zaterdag hield de schietver- eeniging „Willem Teil" alhier haar huishoudelijken wedstrijd met de concoursbuks, op schijf Z. S. B., maximum-aantal punten 120. lste prijs J. F. Kaijser 116 punten; 2e prijs W. Galle 114 punten3e prijs A. J. de Visser 110 punten; 4e prijs J. P. van Fraeijenhove 104 punten 5e prijs C. A. de Visser 104 punten6e prijs K. Hamelink 102 punten; 7e prijs J. de Putter 100 punten; 8e prijs J. Lensen 95 punten 9e prijs H. Colijn 87 punten 10e prijs J. S. Buijze 76 punten. Onweer. Te Nieuwesluis bij Breskens sloeg het onweer te half twee in een der schuren van den landbouwer A. Bouwens. Door een flinken zeewind wakkerde het vuur spoedig aan, zoodat aldra de geheele schuur in brand stond, gelukkig begon het juist hard te regenen op het moment, dat het vuur dreigde naar de andere, dichtbijstaande schuur over te gaan. De brandklok begon te luiden, terwijl brand- signalen werden gegeven, waarna de brandweer zich naar de plaats des onheils spoedde. Er viel echter niets meer te redden. Er was geen vee in de schuur, alleen enkele stapels hooi benevens eenige landbouwwerktuigen zijn in de vlammen opgegaan. De schade wordt door verzekering gedekt. Loop der bevolking. Gedurende de maand Juni zijn in de gemeente Axel Ingekomen Hector Joseph Coone, dienst knecht, Drieschouwen A 30, van Zuiddorpe. Joseph van Rattingen, dienst knecht, Drieschouwen A 33, van Koewacht. Hiltje de Boer, dienstb., Wil- helminastraat, van Smallingerland. Louisa de Roos, dienstb., Oude- weg 1 15, van Zuiddorpe. Roelof P. Pots, dienstkn., Eerste Verkorting K 3, van Beerta. Augustinus de Kort, lijnwerker Z. V. T. M, Drieschouwen A 40, van Sas van Gent. Jozef J. Claessens, chauffeur, Zeestraat A 109, van Hontenisse. Adriana Faas, dienstb., Spui N 103, van Neuzen. Catharina Witte, dienstb., Spui N 80, van Zaamslag. Margaretha Slabbaert, dienstb., Kijkuit K 54, van Hulst. Valerie M. Thiron, dienstb., Markt C 12, van Zuiddorpe. Meeuwis de Kraker en gezin, arbeider, Spui N 69, van Bosch- kapelle. Vertrokken: Maria Math, de Roos, dienstb., Oudeweg I 15, naar ljzendijke. Albertus Fr. de Kerf, dienst knecht, Kijkuit K 51, naar St. Jansteen. Pieter Corn. Wieland, broodb., Kerkdreef E 31, naar Nisse. Neeltjejacomina Jansen, zonder, Oosterstraat E 42, naar Breskens. Celina van Pienbroeck, zonder, Sluiskil P 30, naar Bassevelde. Jannis Anth. Rijkborst, komm. dir. belast, Koestraat D 73, naar St. Jansteen. Johs. Wagenaar en gezin, ge meente-veldwachter, Julianastraat E 110, naar Breskens. Adriana Kolijn, zonder, Spui N 98, naar Ter Neuzen. Magdalena van Tatenhove, dienstbode, Doorndijk O 56, naar Ter Neuzen. Sara Anna de Putter, dienstb., Kijkuit K 59a, naar Zaamslag. Cornelis Jac. Naeije, wagenma ker, Weststr. D 28, naar Hoek. Jan Lobbezoo, onderwijzer, Nieuwstr. G 76, naar Ter Neuzen. Cornelis van Hoeve, landb., Kanaal K 31, naar Zaamslag. Catharina Dieleman, dienstb., Magrette N 28a, naar Ter Neuzen. Pieternella van Drcngelen, dienstb., Smits Coegorspolder Q 36a, naar Zaamslag. Aaltje de Bruijne, zonder, Ca- pellestr. M 23, naar Zaamslag. Janna Jacomina Dieleman, dienstb., Fort L 32, naar Bosch- kapelle. Jan Jansen van Rosendaal en gezin, arbeider, Buitenweg H 3, naar Ter Neuzen. Maria de Feijter en kinderen, echtgen. van Jan Ringelberg, zon der, Slijkstr. E 74, naar Amsterdam. Neeltje Witte, dienstbode, Spui N 80, naar Zaamslag. Catharina P. Witte, zonder, Magrette N 55, naar Zaamslag. Onweer. Gisterenmorgen, te vier uur sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer A. .^ysse te 's Gravenpolder. In allerjjl vlucht ten de bewoner» waaronder oor bedaart spoedig: door eehruik van een paai Mü'nhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje öO ct.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2