Landbouw. Gemengd Nieuws. Een Ministerie van Landbouw, Nyverheid en Handel. Het Koninklijk Nederlandscli Landbouw-Comité heeft zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend, waarin op de zeer groote wenschelijkheid gewezen wordt weer een zelfstandig Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel in te stellen, waarbij een afzonderlijke en zelfstandige Di rectie voor den landbouw. Op 22 Juli wordt de in schrijving opengesteld op 65 millioen gulden schatkistpapier, 4 pCt. De Kamer van Koophandel en fabiieken voor Rotterdam zendt een adres aan de Tweede Kamer, met het verzoek het Nederlandsch- Belgische verdrag niet goed te keuren. De Kamer heeft de be slissing over het subsidie aan de Olympische Spelen aangehouden. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte Zenuwen AS EL, 17 Juli 1925. Uit een veertigtal sollicitanten zijn alhier door Burgemeester en Wethouders tot fitters aan de gemeentelijke gasfabriekbenoemd J. P. van der Staal, te Nijkerk en J. Moerland, van Steenbergen. Vanavond half negen uur concert van „Concordia'' op de markt. Programma: 1. Cérès Marsch, 'sjongers. 2. Zaza, foxtrot, Avy. 3. Faust, fantaisie, Gounod. 4. Polka voor fluit, Jomaux. 5. La belle Yolande, fantaisie, Mourque. 6. La Chrysanthème, wals, Martin. 7. Nuits de Chine, Benech. 8. Zwarte huzarenmarsch, 'sjongers. Te Terneuzen had een werkman het ongeluk zich zoo danig den pols aan een stuk glas te verwonden, dat hem de slag ader werd doorgesneden, üp weg naar de apotheek ontmoette hij met een makker toevallig een dokter, die den arm afbond en den jongen naar het ziekenhuis zond, waar twee geneesheeren hoog noodige hulp verleenden. Zonder deze zou de jongen aan bloedverlies zijn bezweken. Overgang R. H. B. S. De overgangsexamen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Terneuzen hadden den volgenden uitslag. De leerlingen bij wier naam een staat, wonen te Axel. Bevorderderd tot de 2e klasse L. H. Augusteijn,* Ch. C de Bel, P. Dekker,* A. M. Kroon, T. G R. P. Nolson, D. J Oggel,* A. A. van Overbeeke, P. de Put ter,* F. A. Swets,* D. Tollenaar, Her-examen; 2 leerlingen. Afgewezen6 leerlingen. Bevorderd tot de 3e klasse H. Daane Boüer, N. C. van Dis K. C. Hamelink, A. Hamelynck. L. F. Kaijser.W J. van Kerkvoort, J. de Kraker,* W. J. Rakhorst, A. v. d. Ree, Z. Simons, J. P. Vis ser.* Her-examen 7 leerlingen. Afgewezen 4 leerlingen. Bevorderd tot de 4e klasse A. H. L. de Bel, H. A. Brakman W. de Bruijne, A E. Ruijscli van Dugteren,* C. C. van Neerbos, G. J. W. van der Peijl, J. Scheele C. A. Stuffken, R. Stuffken, P. J. A. van der Valk. Her-examen 2 leerlingen. Afgewezen 1 leerling. Bevorderd tot de 5e klasse C. L. Deij, P. de Feijter, J. Klaassen, D. J. Oggel* Her-examen1 leerling. Afgewezen geen. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Hoek, de heer J. Chris- tjaanse, te Terneuzeji. Een botsing. Maandagavond ongeveer 8 uur had nabij de coöp. suikerfabriek te Sas van Gent een vrij ernstige botsing plaats tusschen twee motorrijwielen. De heer Ant. E. C. Kruysse van Axel kwam, naar de „Z. Koer." meldt, met groote vaart in de richting Neuzen aanrijden, toen uit tegenovergestelde richting eveneens full speed de heer M. Dellsert uit Westdorpe naderde met den heer C Nevejan van Sas van Gent op de duozitting. Door verkeerd uitwijken van dhr. Kruysse werd een botsing onver mijdelijk, zoodat de machines met groote kracht tegen elkaar vlogen, met het gevolg, dat de drie menschen tegen den grond ge slingerd werden. Wonder boven wonder kwamen zij er betrekkelijk goed af, want het had hun even goed het leven kunnen kosten. Vandaar, dat over dit ongeval verschillende over dreven verhalen werden gedaan. Dat zij van schrik de kluts kwijt raakten is geen wonder en even min, dat zij zich een oogenblik min of meer ernstig bezeerden, maar blijvende gevolgen zal dit incident niet hebben. De machines waren tamelijk gehavend zoo was van den motor van dhr. Kr het voorwiel totaal ingedrukt en van het andere waren verschillende onderdeden beschadigd, zoodat van verder rijden geen sprake was. De Kantonrechter te Mid delburg heeft A. V. te Westorpe wegens overtreding van art. 460 Str.wetb veroordeeld tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Tot lid der gezondheidcom missie, zetel Hulst, is door den Commissaris der Koningin be noemd de heer W. J. Mazzola, arts te Hulst. Met de Staatscrt. van 14 Juli zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N. V. „Walzenmolen Sas van Gent", v. h. J. Verschaffel en H. Meche- lynck, te Sas van Gent. Het auto-ongeval te Sluis. De heer L., die te Sluis zoo noodlottig om het leven kwam, is Dinsdag ter begraving naar Antwerpen vervoerd. Zijn echt- genoote was toen zoodanig her steld, dat ze de droeve reis kon meemaken. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 5 tot en met 11 Juli in de provincie Zeeland bedroeg DiphtheritisNeuzen 1; Sluis 1. Provinciaal Zotuwscta comité tegen eenzydige ontwapening. Er is een Zeeuwsch Provinciaal comité opgericht tegen eenzijdige ontwapening. Het bestuur is als volgt samen gesteld inr. J. W. Zijlstra te Middelburg, voorzitter; M. van der Beke Callenfels te Vlissingen, secretaris-penningmeesterP. C. Labrijn te Goes; D. L. H. van Kaalte te Vlissingen en P. J Elout te Domburg. Vrederust". Woensdag werd de jaarverga dering gehouden van de Vereeni- ging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland Als plaats van samenkomst was gekozen de van de vereeniging uitgaande stichting .Vrederust" te Bergen op Zoom. De morgenvergadering werd ingenomen door een bidstond, waarbij als voorgangers optraden ds. F. A. den Boeft van Kruiningen en ds. W. A. B. ten Kate te Vlis singen. De drukbezochte middagver gadering was in de eerste plaats gewijd aai de gewone huishou delijke samenkomst. De voorzitter, ds. J. H. Donner van Breda, open de de vergadering op de gebruike lijke wijze en sprak woorden van gedachtenis aan degenen, die overleden waren, in het bijzonder aan wijlen den heer P. J. de Kruijter, die zoo lange jaren de vereeniging als secretaris had gediend, Vertegenwoordigd waren 45 afdeelingen en 24 corporatiën. De vergadering was bezocht door ruim 200 personen. Verslagen werden uitgebracht door secretaris en penningmeester. Wij teekenen daaruit aan dat het aantal afdeelingen en corporaties is constant gebleven, resp. op 58 en 60. evenals het aantal leden op omstreeks 4300. Het aantal verpleegdagen met inbegrip van de gezinsverpleging bedroeg 229.026, zoodat gemiddeld 627 in verpleging waren. De financiëele toestand van de vereeniging is gunstig. De exploi tatie van de stichting leverde een winstcijfer op van f66.150.46. Tot het verkrijgen van dezen verblijdenden uitslag hebben ver schillende gunstige omstandighe den medegewerkt. Na de vereisch- te afschrijvingen op de bezittingen der vereeniging, werd een winst saldo verkregen, hetwelk bij de reserverekening werd gevoegd. Deze rekening steeg daardoor tot f 138 565.58. De vergadering vereenigde zich in beginsel met het bestuurs voorstel om, indien zulks na verder onderzoek mogelijk zal blijken, een open afdeeling voor de verpleging van zenuwpatiënten te» stichten. Zij machtigde het bestuur om voor de bouwkosten daarvan en van een eventueel te slichten administratiegebouw de noodige leeningen aan te gaan. De middagvergadering werd besloten met een referaat van ds. B. Wielenga van Amsterdam over: „De Genezing op het Gebed'', hetwelk met groote aandacht en onverdeelde belangstelling werd gevolgd. Als bestuursleden werden her kozen of gekozen ds. J. H. Donner van Breda, C. P- Vogelaar van Krabbendijke, W. den Boer van Zierikzee, L. W. B. A Mulder van Ovezande en ds. S Groene- veld van Terneuzen. „Midd. Crt." Predikbeurten te Axel. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Voor kippenhouders. Om beenziekten bij de kuikens te voorkomen moet men er op letten, dat de grond in de kuiken- hokken goed met zand bedekt is. Want als de houten vloer er doorheen komt, zijn de gevolgen voor de jonge diertjes meestal zeer ernstig. Heel goed is het in den kuikenren bijv. een laag graszoden te leggen, waarin ze naar hartelust kunnen wroeten, waarbij we er echter op moeten letten, dat het gras heel kort is afgesneden, opdat de kuikens zich geen verstopte krop aan de lange halmen eten en het gras plat loopen. Besmettoiybe veeziekten. Een bijvoegsel tot de St.ct. no 135 bevat een staat van besmet telijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Juni. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tus schen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauwzeer bij herkauwende die ren en de varkens (2243)kwade droes en huidworm bij de een hoevige dieren 10 (9)schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 88 (14); rotkreupel bij schapen 345 (22); miltvuur onder alle vee 13 (10). De Directeur-Generaal van den Landbouw, Het dagelijksch bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond heeft zich, in verband met het eervol ontslag van den directeur-generaal van den Landbouw tot den Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw gericht met verzoek het daarheen te leiden, dat deze betrekking niet onvervuld moge blijven. Zulks op grond van de vol gende motieven De ervaring geeft de zekerheid dat deze betrekking voor den landbouw een onmisbare is. Het opheffen van deze betrek king zal tot ernstige schade voor deze bedrijven leiden. Dat door de bezuiniging de landbouw reeds zeer gevoelig is getroffen. Dat het onvervuld laten van deze betrekking, echter de kroon zoude spannen, van de ernstige slagen, welke den landbouw zijn toegebracht. Dat de landbouw wel vrij alge meen op een hoogen trap van ontwikkeling staat, doch dat, door het groote gebrek aan voor cultuur geschikte gronden, de koop en pachtprijzen dermate zijn opge voerd, dat behalve wetenschappe lijke voorlichting ook een nauw contact met de Regeering onmis baar is. Als U hoes! Maandagavond raden twee heeren uit Middelburg met motor fiets en zijspan wagentje aan de Oostwatering en geraakten ran d» n hoogen dijk in een sloof, waarbij een der beide heeren zich ernstig aan het hoofd be zeerde. Zij werden per auto naar Middelburg vervoerd, evenals de motor, nadat deze uit de sloot wat gehaald. De voerman O. uit Maas tricht reed met kar en paard over den heuvelachtigen w g tusschen Berg, Terblijt en Be- melen. Niet bekend met de gevaarlijke hellingen op d'en weg sloeg hij een verkesrden weg in. Het paard stortte plot seling naar benedeD, 15 M diep. Het dier werd op slag gedood. De voerman kon nog tydig van den wagen springen. Onder Laag-Soeren is ruim 400 M!. opgaand eicenhout, ge legen achter het badhuis bij deD Jutberg, eigendom van de stich ting Bethesda, door brand ver nield. Te Velsen heerschen de mazelen zoo erg, dat verschil lende klassen zoowel van open bare als bijzondere scholen naar huis gezonden zijn. Vrijdagavond werd de aan dacht van voorbijgangers ge trokken door gekerm, dat uit een der veewagens op het stations emplacement te Zwolle opsteeg. Bij onderzotk bleek, dat zich in een waggon een vijftiental stieren bevond waarvan er twee met behulp van eeu neusring aan het voertuig waren bevestigd. Tegen deze vastgebonden heesten bonkten voortdurend de andere aan, wat gezien de wijze, waarop de dieren waren vastgemaakt, een zeer groote kwelling ver oorzaakte. Een van de dieren kon nog juist op tyd van den dood worden gered, terwijl een ander beest reeds zieltogend neerlag. Het personeel erbarmde zich over de arme viervoeters Wist U dat men bier, wijn, vruchten sappen en melk (alles in flesschen) het beste kan bewaren in lig- genden toestand, liefst op rekken De recherche te Amsterdam heelt dezer dagen aangehouden een 20-jarigen blikslager en een 22-jarigen werkman, die op heeterdaad werden betrapt op het stelen van een flets. Een ▼erder ondersoek bracht aan het licht, dat beide mannen reeds eenige malen aan dergelijke diefstallen zich hadden scüuldig gemaakt. Reeds is gebleken, dat hun de diefstal van zeven fietsen kan worden ten laste gelegd, die aan den openbaren weg onbe heerd stonden in verschillende stadsgedeelten. Deze fietsen zijn in beslag gonomen. Gisternacht omstreeks half een werdeü de politie en de geneeskundige dienst in Den Haag gewaarschuwd, dat er een vechtpartij had plaats gevonden op het Lange Voorhout aldaar, waarbij eeu persoon ernstig ge wond zou ziju. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zij een man, ernstig gewond, op den grond liggen, la het ziekenhuis bleak, dat hij een diepe steak- wond in den buik gekregen had. Men oordeelde zijn toestand levensgevaarlijk. Bij onderzoek bleek dat het de 32 jarige J. M. was, wonende op den Gedempten Burgwal. Hy verklaarde door iemand, wiens naam hij niet wenschte te noemen, met een scherp voor werp, vermoedelijk een dolk, gestoken te zijn. Uit enkele uitlatingen van den gewonde kreeg de politie echter toch eenig vermoeden omtrant den dader, en in den loop van den nacht werd als de vermoedelijke dader aangehouden A. J. C. P. iu zijn woning aan de Spckstraat. Uit het verhoor, dat de beide personen mossten ondergaan, bleek, dat tusschen hen reeds lang «en veete bestond. Wie de aanleiding tst de steek partij is geweest, staat nog niet volkomen vast; de betrokken personen geven elkaar de schuld. P. verklaart wel te hebben ge stoken, maar uit noodweer te hebben gehandeld, daar de ander hem bedreigde. Hij is voorloopig opgesloten. De toestand van B. is zeer zorgwekkend. Brand In een kunstvanrwerk- fabriek. Te Leiden is één der dertig houten gebouwtjes, die op eenigen afstand van elkaar aan deSlaagh- sloot staan en tezamen Vormen de kunstvuurwerktabriek van den heer A. J. de Kat aldaar, door onbekende oorzaak afge brand. De loods bevatte hoofdzakelijk Bengaalsch vuur dat niet vanzelf ontbrandt, zooaat de oorzaak in het duister ligt. Wie den brand zagen, deelden mede dai deze een mooi gezicht opleverde. Van de tram gesprongen. Zondag sprong een 19-jarig jongmensch uit 's-Gravenhage T. K„ uit de in vollen vaart zijnde tram, die uit Noordwijk kwam. De jonge man stond voor op de tram. Door een windruk vloog zijn hoed af en hij sprong dezen na met het gevolg, dat bij over den weg werd geslingerd en met het achterhoofd op een steen terecht kwam. In bedenkelyken toestand werd de jonge man in het Ziekenhuis opgenomen. Onverbetcriyk. Een man van 34 jaar, die wegens het plegen van verschil lende diefstallen in totaal 12 jaar in de gevangenis had doorge bracht, keerde dezer dagen, kort na het ondergaan van zijn laatste vonnis, naar de woning van zijn ouders te Arnhem terug. Alleen zijn moeder was thuistijdeus zijn bezoek zag de man kans om uit een jas van zyn vader ten sleutel te halen, een kast te openen an daaruit 155 te ont vreemden. Met dit geld, dat niet aan zyn vader toebehoorde, maar door deze was ontvangen om aan anderen at te dragen, maakte bij zich uit de voeten. Hy ging naar Nymegen en maakte daar goeden sier, doch werd spoedig gearresteerd, naar Arnhem overgebracht en in het huis van bewaring ingesloten. Hy was nog in het bezit van ongeveer 70. De vader heeft nu een aanklacht tegen zyn zoon ingediend, hebben in de Eerste plaats een K d- meerend en Versterke.nd middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven Kalmte en nemen G jaagdheid en Over spanning weg. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zondag 19 Juli 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ure Nam. 2 ure Ds. G P. A. Ruysch van Dugteren. Dezelfde. Voorm. 9ure Nam. 21/» Ds. J. S. Post. Dezelfde. Te 6 uur spreekt Ds. Post in het Zondagschoollokaal te Kijkuit. Voorm. 9'/t ure Nam. 27. Leeskerk. Leeskerk. imiiimiiniiiiiiiiminiiiii I BOM BONS DoOS 60-90cl.8jj Apolh.e n drogisten

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2