Kiespijn 1. Is het den Minister bekend, dat in de laatste weken in som mige streken van Zeeland zeer streng wordt opgetreden ter hand having der Arbeidswet? 2. Is het den Minister bekend, dat door deze strenge toepassing voor velen, die in takken van landbouw en nijverheid een be drijf uitoefenen, met name de vlasroterij, veel last en schade wordt veroorzaakt 3. Zoo ja, is de Minister be reid zooveel mogelijk, vergun ningen voor verlengden arbeids duur te verlecnen, opdat deze bedrijven kunnen worden uitge oefend en voorkomen worde, dat de concurrentie van het buitenland dezen tak van nijverheid onmoge lijk maakt, waardoor de werkloos heid zich zal uitbreiden Minister Aalberse heeft daarop het volgende geantwoord 1. Deze vraag wordt ontken nend beantwoord. Het toezicht wordt door de Arbeidsinspectie in den laatsten tijd niet anders uitgeoefend dan te voren. 2. In verband met het ant woord op vraag 1, kan deze vraag niet beantwoord worden. 3. Voor het repelen van vlas in de open lucht is, voor zoover zulks is gevraagd, vergunning verleend om gedurende het sei zoen door arbeiders van 16 jaren en ouder 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid te doen verrichten. Terwijl het roten van vlas, voor zoover dit in het landbouwbedrijf plaatsvindt, niet valt onder de bepalingen der Arbeidswet 1919, worden voor deze handeling in de open lucht in vlasserijen eveneens dergelijke vergunningen verleend. Ten be hoeve van de overige werkzaam heden in vlasserijen wordt op gelijke wijze een arbeidstijd van 9 uren per dag en 50 uren per week toegestaan. De toepassing der Warenwet op melk. Staatsblad no. 256 bevat het Kon. besluit van 23 Juni, tot toepassing van de Warenwet voor melk. Daarbij zijn bepalingen getroffen ten aanzien van de aan duidingen melk, tapte melk, af geroomde melk of ondermelk, room of koffieroom, slagroom, kar nemelk, karnemelksap, yoghurt, melkyoghurt, kindermelk onder scheidenlijk zuigelingenmelk, aan- gezuurde marktveemelk. Voorts is hierbij hepaald aan welke eischen deze producten moeten voldoen Artikel 15 regelt de verpakking, waarin melk of melkproducten door melkverkoopers of personen, in een bedrijf van melkverkooper werkzaam, worden vervoerd of ter aflevering of ten verkoop in voorraad worden gehouden. Artikel 19 bepaalt, dat de melk, die de melkveehouder verkoopt, moet voldoen aan de volgende eischen a. zij moet gewonnen zijn van melkvee, waarvan tijdens het melken de uiers en de naaste omgeving daarvan niet veront reinigd zijn b. zij moet op zin delijke wijze gemolken, bewaard en behandeld zijnc. zij moet onmiddellijk na het melken doel matig gefiltreerd zijn d. zij moet onmiddellijk na het melken uit den stal verwijderd zijne. zij moet in een stankvrije omgeving bewaard zijn. De melk mag niet afkomstig zijn van dieren, die lijden aan in het tweede lid van dit artikel ge noemde ziekten, tenzij afgezonderd van andere melk, in verpakking met het opschrift melk van zieke dieren" of nadat de melk onge schikt is gemaakt voor menschelijk gebruik door toevoeging van keukenafval, krachtvoedermiddel, meel of kleurstof. Uitbetaling van pensioenen. Te beginnen met de pensioen betaling over het 3e kwartaal 1925 zullen de pensioenen van de Land en Zeemacht, die ten laste komen van de Nederlandsche Staatsbe grooting niet meer ten kantore van de betaalmeesters betaalbaar gesteld worden. Voor zoover die pensioenen niet op de betrokken girorekening van belanghebbenden worden bij geschreven zal in den loop van de maand Augustus en vervolgens regelmatig drie maanden later aan belanghebbenden worden gezon den een postchèque op naam, tot het bedrag van het verschuldigd pensioen welke cheque ten post kantore van de woonplaats van den belanghebbende kan worden ontvangen. Attestatiën de vita behoeven dan door die gepensioneerden, die hier te lande metterwoon ge vestigd zijn niet meer te worden overgelegd. Teneinde vertraging in de toe zending der chèque te voorkomen worden de gepensioneerden er in hun eigen belang met nadruk op gewezen dat van eventueele verhuizing onverwijld aan het Departement van Financiën, Af- deeling Pensioenen en Eeredien sten mededeeling moet worden gedaan met opgave van het nieuwe adres. Ingezonden Mededeelingen. AXEL, 14 Juli 1925. Gisteren werd alhier in de Geref. Kerk de jaarlijksche school dag gehouden, uitgaande van den bond van Christelijke scholen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. In de namiddagvergadering trad op Prof Dr. A. Noordtzij van Utrecht, met het onderwerp „Het onderwijs in de Bijbelsche ge schiedenis op de lagere school". De hooggeleerde heer toonde met behulp van kaarten en teeke- ningen op bord aan, dat vooral de kennis van Bijbelsche aardrijks kunde in veel gevallen een beter inzicht geeft op den inhoud van bepaalde verhalen, die ons zonder die kennis vaag voorkomen. in de avonduren gaf dezelfde spreker een inleiding over het onderwerp „Aan kinderen ver tellen". Voor beide samenkomsten wa ren velen opgekomen, waarbij ook verscheidene schoolbesturen en leerkrachten uit de omgeving. Voor het aan de Normaal school te Oostburg gehouden examen voor ondei wijzer slaag den de volgende leerlingen dier school Mej. J. P. Mazure te Groede en de heeren F. J. J. Swagemakers te Philippine en J. J. Contant te Oostburg, de dames J. Cysouw te Groede, J. F. de Bert te Aar denburg, P. E. Dieleman te Hon- tenisse, S. E. de Molennaar te Aardenburg en de heeren A. C de Coninck te Ter Neuzen, A. Manneke te Waterlandkerkje en P de Smidt te Sas van Gent. Afgewezen 1. Aan de middelb. technische school te Dordrecht slaagde o.m. voor het eindexamen de heer J. H. van Swaal te Hulst, als werk tuigkundige. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Tholen door ds. A. Scheele te Kapeile- Biezelinge, vroeger teTerneuzen Wielerf» estrn te Sas van Gent. De ter gelegenheid van de opening der nieuwe wielerbaan te Sas van Gent gehouden wed strijden zijn uitstekend geslaagd Een heerlijke zomersche Zon dag had ruim 3000 menschen naar het terrein gelokt, om de wielrenners met hun oogen te volgen op de mooie baan. Voor velen was het nog een nieuwe vertooning en dank zij het mooie ruime terrein, was ieder goed in de gelegenheid om de coursen gade te slaan. De baan is ruim 300 meter lang en ovaalvormig aangelegd. Ze is 6 M. breed en heeft mooie wijde bochten in de uiteinden, welke tot op 2 meter glooiend z jn verhoogd. Reeds \roeg in den middag stroomde het terrein vol, dank zij de practische reclame die was gemaakt, zoodat uit alle omlig gende plaatsen, als Westdorpe Selzaete, Philippine, Neuzen, Axel Sluiskil, Hoek, IJzendijke, en nog verder sportliefhebbers aanwezig waren. In het geheel waren 16 deel nemers uit België en Nederland eëngageerd. Onder een luid hoera trapten de eerste renners af. Er werden verschillende races gehoudenachtervolgingswed strijd, 3050 M. (16 ronden) in koppels, afvallingsrace en koppel race over 80 K.M., waarin span nende momenten voorkwamen. Verschillende premiën werden nog uitgeloofd boven de vastge- steide, wat natuurlijk de geestdrift verhoogde Ter opluistering gaf de har monie eenige muzieknummers. Het bestuur, bestaande uit de heeren A. Vernaeve, voorz., G. Goossens, secr., F. Stubbé, penn.. F. J. d'Haens en A Nevejan, comm. heeft haar taak ernstig opgevat. De heeren weten van aanpakken en hebben daarmede veel succes ingeoogst. Raadsverslas St. Jansteen. (Slot). Punt 5 ging over de benoeming van de commissie tot wering van schoolverzuim. Herkozen werden de h.h. E. M. H. Bartz, C. L. Colman, A. Eggermont, G. Ph. de Regter en J. Schuerman. 6. Wijziging gemeentebegroo- ting 1924. De Voorz. deelt mede, dat bericht is ingekomen, dat de gemeente f358,25 moet bijdragen in het middelbaar onderwijs waar door de begrooting gewijzigd moet worden. Het is voor deze zaak, zegt spr., dat we op heden vergaderen. Het is vandaag de 30e Juni en alzoo de laatste dag, dat er wijziging op de begrooting mogelijk is, zoodat we niet later konden vergaderen. De wijziging, die in ontvang en uitgaaf f 513,12 beloopt, wordt z. h. s. goedgekeurd. Evenzoo de wijziging der begrooting over 1925 met f838,44 en die van het Gem. Electr. Bedrijf 1924 met f 188,24. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1924 wordt vast gesteld op f 2635,79 in ontvang, f2387,82 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f 247,97. De begrooting van dit college sluit met f 2589,48, waarbij een gemeentelijke subsidie van f800. Naar aanleiding van dezen dienst zegt dhr. Vael, dat op Kapellebrug een man woont, die lijdende is aan t.b.c. en alzoo werkeloos is. Hij acht het wel gewenscht, dat die man gesteund wordt, want hij kan niet in eigen behoeften voorzien. De Voorz. zegt dat dit een zaak is voor het Armbestuur. Maar ook de vereeniging „Het Witte Kruis" voorziet daarin en dus als die man eens bij mij komt (spr. is lid van die ver eeniging), dan kunnen we dat bespreken. In besloten vergadering worden hierna behandeld eenige reclames tegen belastingaanslag, met het gevolg, dat A. de Kindt een half jaar ontheffing krijgt voor honden belasting; E. J. Herwegh idem. P. A Blok wordt afgevoerd en A. Aertz krijgt een gedeelte school geld terug, wegens vermindering van inkomstenbelasting. Het laatste punt betrof de aan sluiting bij de Z.-VI. Waterleiding Mij. Dit kan echter nog niet behandeld worden, zegt de Voorz. Er zijn monsters water opge zonden tot onderzoek, doch het resultaat is nog niet bekend. De heer Carrière had te kennen ge geven om die zaak nog eens per soonlijk met den Raad te willen behandelen, en heeft deswege uitstel gevraagd. Omvraag. Dhr. Vael zou voor taan met kermis liever geen ver gadering houden. Ook deze ver gadering had best vroeger gekund Kermisdagen zijn dagen van ont spanning en vooral heden, nu er Mis gehouden wordt voor de overleden parochianen, vindt spr. dien tijd ongelegen voor een raadsvergadering. De Voorz. zegt de reden te hebben medegedeeld en komt daar niet meer op terug. Dhr. de Potter wilde ook nog opmerken, dat dit toch nog niet uitkomt. Op het oogenblik, dat er in de Mis gebeden wordt voor de overleden betrekkingen, zitten wij hier te debatteeren Dhr. Vergauwe vraagt of de kinderaftrek bij de belasting niet wat ruimer kan worden. De Voorz. antwoordt, dat zulks bij de begrooting ter sprake kan komen. Dhr. Martinet wijst op de vrachtauto's, die soms zeer zwaar geladen zijn, wat toch slecht is voor de wegen. De Voorz. zegt dat daar weinig aan te doen is. De eigenaars hebben vergunning van Prov. Staten en daar is niet aan te tornen. Dhr. de Potter vraagt of er nog iets komt van die lantaarn bij de Kezel, of is dat vergeten De Voorz.Dat zal vergeten zijn, tot de tijd ervoor is. Daar niemand meer het woord vraagt, sluit hij de vergadering. Ernstig ongeval. Tusschen-Draaibrug en Sluis heeft Zondagochtend een zeer ernstig ongeval plaats gehad. De vrouw van zekeren v. d B. reed met haar vijf-jarig dochtertje op een heerenfiets. Het kind geraakte op zeker moment met een harer voeten tusschen de spaken ten gevolge waarvan de vrouw zig zag over den weg kwam te rijden. Zij werd achterop gereden door een auto, bestuurd door den heer L. L. uit Antwerpen. Het meisje, dat van het rijwiel viel, werd door de auto aangereden. De bestuurder trachtte het kind te ontwijken en reed daardoor bij de hofstede Wilgenhorst in een sloot, waarbij de auto over den kop sloeg. De eigenaar, zijn echt- genoote en drie dochters en een nichtje geraakten daarbij onder den wagen. De man werd op slag gedood. De overige inzittenden hadden min of meer ernstige ver wondingen. Zij werden overge bracht naar het Burgergasthuis te Sluis. Het meisje dat door de auto aangereden was, overleed eveneens kort na het ongeval. Haar moeder kwam er onge deerd af. Douaneformaliteiten. De Staatscourant bevat de lijst van kantoren, waar teruggave kan geschieden van gestorte waar borgsommen voorm* nsters, waar van tijdige wederuitvaer ambtelijk is vastgesteld. De geldelijke zekerheidsstelling kan alleen bij wederuitvoer wor den teruggegeven ten kantore der invoerrechten, waar de uitvoer plaats heeft, indien aldaar geld genoeg in kas is en anders ten kantore van invoer, alsdaar ambte lijk gebleken is, dat weder uitvoer plaats gehad heeft. Voor Zeeland zijn die kantoren Eede, Hansweert, Hulst, Sas van Gent, Sluis, Veldzicht (IJzendijke) en Vlissingen. Naar de Zeeuwsche stations Middelburg en Vlissingen kan bagage worden ingeschreven op buitenlandsche spoorwegen, zon der voorafgaande aanbieding ter visitatie op de Nederl. grens kantoren. Hijnhardt's Hoofdpijntabletten stillen spoedig de ergste hoofdpijn Bj De elrctrificatle. Door den heer Onderdijk, lid der Prov. Staten, is aan zijn me deleden een schrijven gezonden, waarin hij zegt zich inzake de aanhangige voorstellen en rap porten betreffende de electriciteits- voorziening, tot een hem bekend deskundige om raad te hebben gewend. De heer O. acht diens opmerkingen en conclusies van zoo veel belang, dat het hem wenschelijk voorkwam die in af schrift aan zijn medeleden te doen toekomen, teneinde hen in staat te stellen ze rustig te overwegen. De deskundige door den heer O. bedoeld, namelijk de heer ir. J. Boelen te Middelburg zegt, dat z.i. de electrificatie door de P. Z. E. M. behoudens Z.-Vlaande- ren, vooralsnog overbodig en ongewenscht is. a. De bedoelde electrificatie is overbodig aangezien: a. De rapporten de conclusie geven, dat de stroomlevering voor de Noordergroep en Middengroep, behoudens Walcheren moet ge schieden vanuit Noord-Brabant en, waar volgens de rapporten blijkt, dat de producent de aan gegeven persoon is om de stroom en detail te verkoopen, het een voudiger zou zijn, voor deze ge deelten van de provincie conces sie aan de Provinciale Noord- Brabantsche Electriciteitsmaat- schappij aan te bieden. Alle risico voor de provincie zou alsdan kunnen worden uitgesloten en toch de controle over juiste electrificatie gewaarborgd kunnen zijn. b. Waar het het meest*econo- misch is de electrische stroom van de centrale Vlissingen te be trekken, de concessie voor de electrificatie van Walcheren aan de Société Anonyme als producent zou kunnen worden verleend. Blijkens de uitspraak van Prov. Staten achtte men het niet ge wenscht op het aanbod van de Soc. Anonyme in te gaan, alvorens overleg gepleegd was met de P. N. E. M. Dat overleg leidde tot geheel andere plannen. De Middengroep werd verdeeld in twee onafhankelijke deelen le Noord- en Zuid-Beveland2e Walcheren. Voor beide van el kaar onafhankelijke groepen moest een exploitant worden gezocht, welke de electrificatie oecono- misch kon tot stand brengen. Wat Walcheren betreft werd blijk baar het gemeentebestuur van" Middelburg als overheidslichaam hiervoor aangezocht, daar dit overheidslichaam reeds beschikt over een staf van deskundig personeel en gebruik kon worden gemaakt van de reeds bestaande electrische inrichtingen van dat overheidslichaam. Het risico bij deze concessieverleening zou voor de provincie geen grooter zijn dan bij de exploitatie der P. Z. E. M., terwijl de centrale een juiste electrificatie zou kunnen waarborgen. c. Geen oeconomische voor deden afgescheiden van de een heid van tarieven, waarover hier onder nader, kunnen worden aangevoerd, welke de concessie verleening aan de P. Z. E. M. gebiedend maakt. Het argument van eenheid in materiaal voor de verschillende deelen der provincie zou eerst dan gebillijkt kunnen worden, indien alle uitbreidingen in eens tot stand zouden kunnen worden gebracht, hetgeen in strijd is met de meest oeconomische ontwikkeling. Daarenboven geen rekening wordt gehouden met de tech nische verbeteringen, welke nog dagelijks zijn te constateeren. B. Te besluiten de electrifi catie aan de P. Z. E. M. op te dragen is ongewenscht. d. Zoolang geen eenheid in de inzichten van de wijze van electrificatie bestaat bij de ver schillende deskundigen onderling. Ten opzichte van het uitgebrachte advies der deskundigen Beekman en Lohr zij verwezen naar het verslag der Staatscommissie-1921, om van voorlichting te dienen omtrent de electriciteitsvoorzie- ning van het land De voorge stelde wijze van electrificatie voor Zeeland stemt slechts overeen met het minderheidsrapport, wat niet tot verwondering wekt, aan gezien de heer Lohr een der mede-onderteekenaars van dit minderheidsrapport is. e. Zoolang niet is aangetoond, dat, gezien de tijdsomstandig heden, een directe algeheele electrificatie van het gewest financieël uitvoerbaar is. f. Daar de voorgestane wijze van electrificatie nooit tot een werkelijk oeconomisch geheel kan worden, zoolang de adviseur van Ged. Staten directeur der P. Z. E. M. is, daar dit tot eenzijdige voorlichting moet leiden. g. Niet gebroken wordt met het voorgestane gelijkmaken der tarieven, waardoor moge dan ook de tarieven voor de geheele provincie theoretisch gelijk zijn, de onbillijkheid niet wordt weg genomen, dat stroomafnemers in centra, waar de stroom goed- kooper geleverd zou kunnen worden hoogere tarieven zullen moeten betalen, terwijl zij boveri" en Aangezichtspiin verdrijft men het beste door Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Per glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Prijs 60ct Bij Apothen Drogisten.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2