Purol geneest en verfraait de Huid Mysterie. Hoofdpijn FEUILLETON. In 1922 was de verhouding der stemmen hier aldus: Kiezers 2610. Oud Liberalen 5, Anti-Rev. 777, Comm. 2, Vrijz. Dem. 25, Plattel. 44, Vrijheidsb. 438, Geref. Staatspartij 134, Chr. Hist. 374, S. D. A. P. 155, Cop- penolle 13 en R Kath 344. Nog eenige plaatselijke cijfers Ter neuzen. Herv. Ger. St. 16, Comm. 11, S- D. A. P. 911, Chr. Hist. 830, Plattel, (de Boer) 14, Plattel. (Braat) 34, Vrijz. Dem. 133, R. K. 535, R. K. Volksp 23, Vrijheidsb. (ter Hall) 27, Vrijheidsb 523, Anti Rev. 602, St. Geref. 363. Sas van Gent. Herv. Ger. 7, S. D. A. P. 283, Chr. Hist. 19, Plattel. 11, Vrijz. Dem. 30, R.K. 472, R. K. Volksp. 8, Vrijheidsb. 120, Anti Rev. 14. Hulst. Bez. partij 196, S. D. A. P. 148, Commun 2, Chr. Hist. 12, Plattel. 9, Vrijz. Dem. 33, R. K. 972, R. K. (Arts) 47, Vrijh. 34, A.-R. 4, Staatk. Geref. 7, onwaarde 93 Totaal 1610. G ra a uw. Bez. partij 131, Comm. 2, S. D. A. P. 14, Chr. Hist. 9, Plattel. 2, Vrijz. Dem. 5, R. K. 553, R. K (Arts) 24, V. B. 6, A. R 11, St. Ger. 1. Totaal 780 geldige stemmen. Westdorp e- S.D.A.P. 172, Chr. Hist. 17, Plattel. 2, Vrijz. Dem. 4, R. K. 579, V. B. 13, A. R. 2, Ger. Staatsp 3. Totaal 888. Z a a m s 1 a g. S. D. A. P. 89, Chr. Hist. 440, Plattel. 20, Vrijz. Dem. 12, R, K. 18, Vrijh. 235, A. R. 641, Geref. Staatsp. 93. Totaal 1593 geldige stvan on waarde 54. St. Jansteen. Bez. partij 186, Herv. 13, S. D A. P. 66, Chr. Hist. 3, Plattel. 3, Vrijz. Dem. 12, R.-K. 705, Vrijh. 18, A. R. 0, Staatk. Geref. 1. Totaal 1101 st., waarvan 51 vanonwaarde. Een jubileum. Gisteren was het de dag, dat mej. KolferMoerdijk het feit herdacht waarop zij voor 25 jaren met gunstig gevolg het examen had afgelegd als verloskundige. Dat het haar niet aan belang stelling zou ontbreken, was te verwachten. In de 21 jaren, dat zij alhier haar praktijk uitoefende, heeft zij zich vele vriendinnen verworven niet alleen, maar ook .veel vrienden, want voorzeker zullen naast de honderden moe ders even zooveel vaders met dankbaarheid zijn vervuld, als „de juffrouw" hun de hand drukte en een gelukwensch voor de(n) nieuwe(n) wereldburger uitsprak naast de inededeeling, dat moeder en kind het goed maakten. Er waren dan ook tal van schrifte- (11 Zij had een verre wandelrit ge maakt sedert lang reden wij niet meer samen en was afge mat en verhit, door een konden stortregen overvallen gewordeD. Ik zag ze thuis komen, doornat en koortsachtig rillend, maar toch haar leifmeid verklarende, dat dit het heerlijkste bad was dat ze sedert lang bad genoten. Mijne aansporing, zich zoo spoedig mo gelijk te gaan varkleeden, daar ze anders ziek zou wordeD, teant- woordde zy, daor mij met den ouden bespiedenden blik te meten, en dat met zulk een honende min achting, dat het bloed mij naar het hoofd schoot. Ik hoorde haar eenige woorden in het maleisch mompeleD, zooals ze meer deed bij onze twisten, ik meende een scheldwoord te onderscheiden en greep, blind vau woede, naar de rijzweep die op tafel lag. »Neen 1 neen ik heb haar niet geslagen riep de ongelukkige uit, terwjjl hij beide handen voor het gelaat sloeg. «Daarvoor ben ik bewaard gebleven lijke bewijzen van belangstelling ingekomen. Maar wat mej Kolfer nog meer verrast heeft, is het persoonlijk bezoek van zoovele ingezetenen, die van hunne hoog achting kwamen getuigen, bij sommigen vergezeld van een stoffelijk aandenken. De buurtbewoners toonden be halve door het uitsteken van de vlag ook door het aanbieden van een geschenk, dat zij dezen dag voor haar niet onopgemerkt wil den doen voorbijgaan. Naast deze noemen we de collega's uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die bij monde van mejuffr. Knijff van Zaamslag een fraai bloemstuk met zilveren couvert ten geschenke gaven namens de Vereeniging van Verloskundigen in Zeeland, waar van de jubilarasse voorzitster is. Juffr. Knijff wees in haar toe spraak op het moeilijke en ver antwoordelijke van de taak der vroedvrouwen, die helaas vaak maar al te weinig gewaardeerd wordt en prees de wijze waarop haar collega gedurende 25 jaren hulp en troost bracht in de voor een vrouw meest gewichtige oogenbiikken. Mej. Knijff, die bijna 40 dienstjaren telt, kan daar zeker door ervaring over oor- deelen. Tevens bracht zij hulde voor de leiding, die juffr. Kolfer aan den Zeeuwscben bond gaf. in den namiddag werden de kinderen van de Fröbelschool en de R.K. bewaarschool getrakteerd namens de jubilaresse en defi leerden de kleuters, bij wijze van dank, in optocht met vlaggen iangs de woning der feestvieren den. 's Avonds wachtte een nieuwe verrassing in een serenade van ie harmonie Concordia en de zangvereeniging Orelio, waarbij velen, die in de handen van juffr. Kolfer het eerste levenslicht aan schouwden. Ook hierbij werden de gebruikelijke toespraken ge houden en wees men op de offervaardigheid, waarmede de J uffi ouw weer en wind trotseerend, de verre buitenwijken bezocht, indien hulp gevraagd werd. Dat ook van de zijde der geneesheeren attentiewasgetoond, bewijst dat zij met dezen op goe den voet st aat, wat zeker van groot belang is. Mejuffr. Kolfer was in haar ankbetuigingen zeer gevoelig voor de eer, die haar te beurt viel, en zeide in het vervullen van haar plicht als voorheen te zullen volharden. We sluiten ons gaarne aan bij de vele goede wenschen er. hopen, dat in 1929 met haar 25-jarige ambtsbediening in deze gemeente, met evenveel en mogelijk nog meer belang stelling aan haar gedacht zal worden. Hij had eenige oogenbiikken noodig ooi zich te her*telleu an vervolgde toeu op tjedeaapteu toon »Wat er verder gebeurde en vau welk een ontzettende hal lucinatie ik toen het slachtoffer werd als het al eene hal lucinatie geweest is wil ik trachten u duidelijk te maken. My zeiven komt het thans nog, na een duizendvoudig overdenken en overpeinzen als een woesten, uiet te ontwarren droom voor. Ik was, met de zweep in de haud, plotseling teruggedeinsd, als versteend van verwondering. Was die gestalte, die daar hoog opge richt voor mij stond, mijne vrouw Was het haar stem die ik hoorde Wat beteekenden dia woerdeD, zoo dreigend en toch zoo vol deer nis Ik heb mij thans overtuigd Frits. Ge waart niet vatta*rvoor liefde en hebt een zware schuld op u geladen Ik had geen woord kunnen spreken, al was het om mijn leveD re doen geweest. Ik was zoo ver bijsterd dat ik Diet anders doen kon dan haar met open mond aanstaren. Was ik werkelijk niet van uw stand Frits vroeg ze op een tooD die rnjj door merg en been drong, •en kon ik toch uwe gade «ijn f Jlir. Mr. Van den Brandeler. Bij de opening van de Vrijdag j.l. gehouden zitting van het kan tongerecht te Ter Neuzen, heeft de kantonrechter Mr. F. van de Ven, naar de „Tem. Crt." meldt, den bij het vliegongeluk te Lan- drecies omgekomen ambtenaar van het O. M. bij dat kantonge recht Jhr. Mr. L. P. A. van den Brandeler in waardeerende woor den herdacht, waarbij spreker in het bijzonder deed uitkomen hoe zeer de ontslapene zich steeds door een edel en humaan karakter kenmerkte, daarbij de ruime gaven van hoofd en hart, waarvan spr, vijf jaren lang mocht genieten naar voren brengend. Namens het parket sloot Mr. F. H. Wil- brenninck zich hierbij aan en gewaagde, evenals de waarne mende griffier, de heer Huineman van de aangename samenwerking die er in alle opzichten steeds met Jhr. Van den Brandeler heeft bestaan. In tegenwoordigheid van vele belangstellenden, onder wie leden van de rechterlijke macht, de Commissaris der Koningin in Zeeland, de burgemeester van Domburg en de chef van den passagedienst van de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij is Dins dag te Domburg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jhr L. P, A. van den Brandeler, een der slachtoffers van het vlieg ongeluk bij Landrecies. Tal van bloemstukken werden naar het kerkhof meegedragen, waaronder er waren van het kantongerecht te Middelburg, van de K. L. M. en van de gemeente Le Quesnoy. Jhr. Mr. P. A. J. van den Bran deler, vader van den overledene, wees op het plotselinge van dit verscheiden en op de onzekerheid van het leven. Zij die niet twij felen aan Gods liefde vragen niet waarom. Spreker schetste den overledene als iemand vol idealen, met de hoop om te komen tot de eeuwigheid, altijd zoekende het Evangelie. Zijn geest blijft voort leven en altijd zal zijn warm hart ons in herinnering blijven. Hij was een model echtgenoot en een goed zoon. De vice-president van den Raad van State, voorzitter der afd. voor de geschillen van bestuur, roept in de Staatscourant van 1 Juli op de onbekende belang hebbenden, i. z. van het beroep, ingesteld door het gemeentebestuur van Axel tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 27 Maart 1925, waar bij goedkeuring is onthouden aan de door dat gemeentebestuur met de N. V. Prov. Zeeuwsche Electr Mij gesloten overeenkomst voor levering van electrischen stroom voor bat oog van Hem die alle» ziet Zyt ge eindelijk tot mij af gedaald opdat ik het ook zoor de wereld zijn kou Haar hooge en trotiche geitalte, haar groote oogen die mij achter de lange, waaiefachtige wimper» strak aanstaarden, het bleeke zwaarmoedige gazichten de Datte, als zware tressen van zijde neer hangende haren al die zoo be kende en toch ook zoo vreemde indrukken, ontsloten een wereld van herinneringen voor mij. Maar ook geveelde ik daarbij iet» wat ik nooit te voren gekend had, eene wetenschap, eene geheimzinnige tegenwoordigheid, «ene waarschu wing, alles zich uitend in can voor bijzwevend visioen van misdaad •n stiaf, in een vreeselyk voor- gavoel van Daderende vergelding. Het was toen eerst dat ik begon te baren. Mijne lippen vormden eenige klanklooze woordeD, ik wilde vra gen (hoewel ik het niet duidelijk doen kon) wat zij eigenlijk meen de. Zij trad eene schrede op my toe en keek mij noch doordringen der aaD. Mijn hart bonsde gewel dig, geheel mijoe ziel werd over meesterd door eeD ontzettenden angst want du begon ik te be- grypen wie of ik voor mij had. Bij Kon. besluit van 23Juni is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervauger in het kanton Hulst J. M. L. Maertens, adminis trateur te Huist, waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar. Noodlanding van een vliegtuig. Zaterdag, in den vooravond, daalde een Nederlandsch post vliegtuig, van de K. L. M., be stuurd door den vliegenier Van Dijke, onder de gemeente Asse nede (België), dicht bij de Neder- landsche grens, Sas van Gent. De vliegenier was de koers kwijt geraakt, wegens de dikke en lage wolken, die hem het volgen der gewone route bemoeilijkten. Boven Philippine (Zeeuwsch- Vlaanderefl) op een hoogte van 400 meter, sprong echter het olie reservoir en door het spatten van de olie werd de vliegenier als 't ware blind geslagen. Geheel zijn lichaam werd met olie bedekt, evenals zijn aange zicht, zoodat verder vliegen hem onmogelijk werd. Van Dijke be sloot dan ook te landen onder elke omstandigheid. Wonder bo ven wonder geschiedde de landing in de beste oide te Assenede, na bij de Nedeilandsche grens. Het vliegtuig is niet beschadigd, be houdens het oliereservoir, voor welke reparatie onmiddellijk de maatregelen werden getroffen. Telefonisch werd Rotterdam in gelicht. Van Dijke werd naar de ge meente Assenede door de inmid dels toegeschoten nieuwsgierigen, geleid, alwaar hij gastvrij door den burgemeester, den heer Crul, werd ontvangen en verzorgd. De lading circa 500 K.G. post en an dere bagage is Zondagmorgen per auto naar Brussel vervoerd, van waar de verdere expeditie ge schiedde. De vliegenier zelf bleef Zaterdag en Zondagnacht de gast van den burgemeester van Asse nede Het oliereservoir werd in middels door ontboden monteurs en deskundigen hersteld, zoodat Maandag de tocht kon worden voortgezet. Aldus deelde een oog getuige mede aan de „Z Koerier. Ingezonden Mededeelingen. bedaart spoedie door gebruik van een paar Mynhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct. Geslaagd te Leiden voor het cand. examen in de geneeskunde, de heer H. G. Wolfert, te Ter- neuzen. Bevorderd te Amsterdam tot arts, de heer P. A. Staal, geb. te St. Jansteen. Bij Kon. besluit van 23 Juni is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot secretaris van den Voogdijraad te Middelburg mej. mr. E. C. C. de Visser, wonende te Middelburg. Da gestalte mocht aanvankelijk iets vreemds voor mij gehad heb- büD, maar nu berkenda ik haar toeh. Indien de verlooopen jaren plotseling in bet niet waren ver- zonkan en wjj ons nog in het HollaDdsche stadje bevonden had den, waar ons liefdesdrama was afgespeeld, zou ik de slanke figuur uiet duidelijker, herkend hebbea, dan ik op dit oogenblik deed. Het was niet noodig dat zij eene be weging maakte alsof ze zich weer in den wintermantel wikkelde. Het was nie noodig dat zij met onnavolgbare gratie, hare weel derige lakkeD terugwierp om zich evan als op het ijs, zacht heen en weer te wiegen, en mij scherp aan ta kijken ot ik haar herkende. En als ik Dog een oogenblik had kunnen twjjfelen, dan zou de thans opnieuw klinkende stem er een einde aan gemaakt hebben. »Ja ik ben het, ik heb beloofd te komen waren de woorden die mij als bet bazuingeschal van het laatste Oordeel in de ooren klon ken. Ze trad noch dichterbij, als om mij in het wit van de oogeD te zien en sprak >Ja Theresa, die gy in leven en in dood met uwe ^valsche eeden bedrogen hebt Ontzetting en verbijstering stre den in tnyne ziel j te vergeefich Herijk in 1925. Door Ged. Staten is bepaald dat de herijk der maten en ge wichten in 1925 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in over leg met het gemeentebestuur vast te stellen uren Te Ter Neuzen 5 Juli n.m., 7» 8 en 9 Juli, 10 Juli voormiddag» 13 Juli namiddag en 14 Juli. Te Hoek 15 Juli. De algemeene vergadering van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond zal plaats vin den op Zaterdag 4 Juli a s. iu Hotel „Het Hof van Holland" te St. Maartensdijk te half elf uur v.m. Van de te behandelen pun ten vermelden wij de voorziening in de bestuursvacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren Mr. P. Dieleman en Mr. H. F. Lantsheer, en liet be danken van den heer J. G. van Niftrik. Voor de laatste vacature luidt de door 't bestuur opgemaak te alphabetische voordracht als volgt1W. M. Kloet te St. Maar tensdijk, 2. J. M. Wagenmaker te Tholen. Een voordracht zal worden ge houden door den heer Mr. C. J. H. Schepel raadsheer bij den Hoogen Raad te Den Haag, over „De wettelijke bevoegdheden der waterschapsbesturen in verband ook met beschadiging van water- schapswerken." In den namiddag zal per auto een excursie worden gehouden, waarbij het stoomgemaal van het waterschap St. Maartensdijk en de verdedigingswerken van het calamiteuze waterschap te Scher- penisse te Gorishoek zullen wor den bezichtigd. De vereeniging tot Chr. ver zorging van Krankzinnigen in Zee land zal op Woensdag 15 Juli a.s. op de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom haar 21ste jaar vergadering houden. In den voormiddag zal er een bidstond zijn, waarbij Ds. F. A. den Boeft van Kruiningen en Ds. W. A. ten Kate van Vlissingen zullen voorgaan. In de namiddagvergadering de gewone huishoudelijke zaken en een lezing van dr. B. Wielenga van Amsterdam over: De gene zing op het gebed. Predikbeurten te Axel. Zondag 5 Juli 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds. G P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. J. S. Post. Nam. 27» Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 27, Leeskerk. trachtte ik my zelve de overtui- op te dringen dat dit alles slechts eene hallucinatie, een zinsbedrog moest zijn. Voor eeD oogenblik werd alles duister om mij heen en eerst na eene bovenmensche- lijlae poging, gelukte bet my, my te vermannen. Ze was weg. Hoe lang ik als versteend op dezelfde plek ben blyren staan, waar ik de verschijning zag, weet ik niet, ook heb ik niet het minste besef er van wat er verder gebeur de iu de drie volgende dagan toen ik mij als een sidderende misda diger schuil hield in myDe kamar. Alleen herinner ik mij dat er om my heen eene ongewone stilta beerschte, de stilte van een hnis waar een zwake zieke is, en waar het zwjjgen at e* toe alleen ver broken werd daor het wielgeratel van drukke doktervisites. Hoe wel van de gansche wereld afge sloten had ik toch door wien weet ik niet van eeD zware longontsteking hooren spreken, maar ik had geene juiste voor stelling van den zin of de betee- kenis dier woorden. Aan myDe creooleche vrouw dacht ik in elk geval daarbij niet, zjj stond mij zoo weinig voor den geest alsoi ze nooit had bestaaD, (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2