Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 25. VRIJDAG 3 JULI I 925. 41e Jaarg. kw J. C. VINK - Axel. Provinciale Staten van Zeeland. Landbouw. ■I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In de stukken voor de eerst volgende zitting van de Prov. Staten komt een uitvoerige uit eenzetting voor van de plannen tot verbetering der wegen in onze provincie. Hieraan is het volgende ontleend Ged. Staten droegen den Hoofd ingenieur van den Provincialen waterstaat op, een algemeen plan tot verbetering, der verbindings wegen te ontwerpenzulk een plan is thans in onderzoek. Kwam het tot uitvoering, dan zou aan de ruim 80 K.M. weg, welke thans reeds bij de Provincie in beheer is, nog ongeveer 400 K.M. worden toegevoegd. Het is bij zonder moeilijk een globale ra ming van de kosten, die de be oogde verbeteringen zullen mede brengen, op te maken. Omeven wel een denkbeeld te geven van de groote sommen, die het plan, zij het ook over vele jaren ver deeld, zou vorderen, moge worden aangeteekend, dat een globale begrooting van de kosten van verbetering van eenige wegen, samen 54.76 K.M. lang, bij eene breedte der verharding van 4 M. f 1.516.000 bedraagt, d. w. z. f27.700 gemiddeld per K.M.de jaarlijksche kosten van onderhoud komen daar dan nog bij. Zoo zal dus door onderhande ling moeten gekomen worden tot overneming en verbetering. Hierin schuilt nog een moeilijk heid, even groot als de kwestie, welk aandeel de belanghebbenden of de vroegere onderhoudsplich tigen in den onderhoudslast van den nieuwen weg eventueel zullen dragen. Ged. Staten wijzen er aldus Prov. Staten op, dat menig pro bleem bij het een aan alle eischen des tijds voldoend wegennet tot stand te brengen, tot oplossing moet worden gebracht. Hoezeer Ged. Staten nu zouden wenschen, aan Prov. Staten een plan voor een Provinciaal wegen net aan te bieden, met al den aanhang daarvan, zij meenen daarvan, althans vooreerst, te moeten afzien, teneinde te voor komen, dat hoogst belangrijke beslissingen in een stadium van onvoldoende voorbereiding wor den genomen en verwachtingen worden opgewekt, welke in de naaste toekomst toch niet voor verwezenlijking vatbaar zuilenzijn Dit alles neemt geenszins weg, dat Ged. Staten geheel en al overtuigd blijven van de gebie dende noodzakelijkheid, zich zeer ernstig op verbetering der com municatiemiddelen in Zeeland toe te leggen. Het beoogde doel zal thans het beste kunnen worden nagestreefd door, in afwachting van de tot standkoming eener wet tot heffing van een wegbelasting met, naar Ged. Staten hopen, een ook voor Zeeland gunstige verdeeling der daarvoor voor verbetering en onderhoud van wegen verkregen fondsen, voorloopig alleen hier en daar de tusschenkomst der Provincie te verleenen. Indien de voordracht van Ged. Staten tot wijziging van de ver deeling van de lasten der krank zinnigenverpleging door Ged. Staten wordt aanvaard, zal in 1926 een bedrag van ongeveer f67.000 vrijkomen. Beslist kan dan worden, hoe- yeel van dat vrijgekomen bedrag voor wegsverbetering zal worden bestemd en welke wegen daar voor in aanmerking komen. Ged. Staten stellen derhalve Prov. Staten voor lo. Ged. Staten tijdelijk te ontlasten van hunne taak betref fende de verdere voorbereidingen ter zake van de totstandkoming van een Provinciaal wegennet. 2o. Ged. Staten uit te noo- digen, aan hunne vergadering, voor zoover de Provinciale geld middelen zulks toelaten, afzonder lijke voorstellen te doen tot ge leidelijke verbetering van wegen, hetzij door steunverleening, hetzij door overneming in beheer en onderhoud, hetzij op eenige an dere, door de omstandigheden meest aangewezen wijze. Subsidie Drankbe st r ij d i n g. Naar aanleiding van het verzoek van de Gereformeerde Vereeni- ging voor Drankbestrijding om een provinciaal subsidie voor de drankbestrijding, stellen Ged. Staten voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken. Het komt hen voor dat er alle reden zou zijn, om aansluiting te zoeken bij de gewestelijke orga nisaties, wdke te zamen reeds een prov. subsidie van f 500 per jaar genieten. De Junikeuringtn ran Merries. Jl. Zaterdag en Maandag had den van wege de Prov. Rege lingscommissie voor de Paarden fokkerij in Zeeland dejuni-premie- keuringen plaats voor het 14e district, resp. te Hulst, Neuzen en Axel. De merriën werden op de premielijst geplaatst als volgt a. 3-jarige, groote maat. 1 Martha de Bosch, J. de Feijter, Axel. 2 Mira, F. Dekker Pz., Axel. 3 Monika, Th. de Cock, St. Jansteen. 4 Alida, P. J. Michielsen, Zaamslag. 5 Martha, J. J. Michielsen, Axel. 6 Flora, Wed. J. B. Steyaert, Graauw. 7 Brindorina, J. J. Huijssen, Neuzen. 8 Operette, C. J. Vael, Honte- nisse. 9 Emma Oranje, J. de Putter Sr., Axel. 10 Menang de Lab., Stal van Dixhoorn, Axel. 11 Joly de Brin d'Or, C. F. van Acker, Sas van Gent. 12 Parfaite, J. Dieleman, Zuid- dorpe. 13 Juliana, J. den Hamer Jr., Axel. 14 Fanny, B. J. Boeding, Stop peldijk. 15 |uliana, Jac. de Putter, Axel. b. 3-jarige, kleine maat. 1 Juliana, F. Dekksr Pz., vnd. 2 Mina, W. Staal, Stoppeldijk. 3 Clara, P. Vael, St. Jansteen. 4 Mina, P. Dekker Pz., Axel. 5 Fanny, A. de Kraker Kz., Zaamslag. 6 Julia, Em. d'Hert, Zuiddorpe. 7 Meta, J. de Mul Wz., Zaam slag. c. 4—8-jarige, gr. maat. 1 Flora, E.P. Staal, Stoppeldijk. 2 Flora, F. Dekker Pz., Axel. 3 Dalila, J. K. Hamelink, Stop peldijk. 4 Elza d'Oranje, Wed. W. G. Dieleman, Hoek. 5 Catheime, Herm. de Feijter, Axel. 6 Arabella, G. J. Kegelaar, Nieuw-Namen. 7 Juffrouw de Clinge, H. de Regt-Huijssen, Neuzen. 8 Lieze de Laboureur, N. V. Stal van Dixhoorn, Axel. 9 Klima de Frau, J. de Feijter Lz., Axel. 10 Jeannette de Laboureur, A. B. W. Kindt, Hoek. 11 Anna, Willem Staal, Stoppel dijk. 12 Bengelina, M. Dieleman Pz., Hoek. 13 Stella, B. J. Kindt, Hoek. 14 Hubertina, S. van Hoeve, Axel-Kijkuit. 15 Olga, P. Vael-Ysebaert, St. Jansteen. 16 Laboureuse, A. C. Ysebaert, Axel. 17 Juliette, R. J. v.Waes, Zuid dorpe. 18 Poes, K. v. Hoeve,Terneuzen. 19 Martha, Wed. P. A. Mangnus, Boschkapelle. 20 Helena, G. Dees, Zaamslag. d. 4—8 jarige merries, kl. maat. 1 Kitty de Laboureur, N.V. Stal Van Dixhoorn, Axel. 2 Annie, E. B. v. Acker, West- dorpe. 3 Mina, P. Vael, St. Jansteen. 4 Irma, M. Dieleman Pz., Hoek. 5 Olga, F. Dekker Pz., Axel. 6 Anna, M. Dieleman Pz., Hoek. 7 Trees, L. de Putter Jz., Axel. 8 Saar, G. J. Kegelaar, Nieuw- Namen. 9 Mietje, S. van Hoeve, Axel- Kijkuit. 10 Mari, C. Zegers, Terneuzen. 11 Cora, G. J. Kegelaar, Nieuw- Namen. 12 Flora, M. W. Koster, Axel. 13 Nelly, M. Dieleman Pz., Hoek. 14 Alida, H. de Regt Lz., Neuzen. e. 9 jaar en oudere merries. 1 Dora, P. Dekker Pz., Axel. 2 Erna, F. D. van Geijt, Hon- tenisse. 3 Caline, B. L. IJsebaert, Axel. 4 Galette, N. V. Stal van Dixhoorn. 5 Iva, E. Cleiren, Clinge. 6 Bobette, H. P. Puijlaert, Zuid dorpe. 7 Lady, P. Vael-IJsebaert, St. Jansteen. 8 Snel, K. van Hoeve, Neuzen. 9 Pintade, G. J. Kegelaar, Nieuw-Namen. 10 Lena, C. F..van Acker, Sas van Gent. 11 Dorine, Henri Govaert, West- dorpe. 12 Frida de Frou, J. de Feijter, Axel. 13 Dora, Wed. J. F.Cornelissens, Stoppeldijk. 14 Cordula, H. C. Begheijn, St. Jansteen. 15 Gerza de Bosch, J. de Feijter Lz. Axel. Mos eeas de fokpaardendag te Axal. Van dan heer A. J. Lako, «eere taris der afdaeling Zeeland van hat Nad. Trekp. Stamb., ontvin- ge we hat volgende schrijven »Door vriendenhand ontvingen wij het nuoamer van de >Axelache Courant* van 23 Juni j.l. waarin, onder het hoofd «Landbouw», en kele opmerkingen over genoem den fokdag voorkomen, welke vei- dienen nader te worden toegi licht.» Blijkbaar griefde het den «be langstellende», dat niemand vsu het Hoofdbestuur van het N. T. 15. ef van de atdaeling Zeeland van genoemd Stambeek aanwezig wat. Nu hebban Uwe talrijke lezart het recht te weten, dat noch het Hoofdbestuur van ons Stambaek, noch het Afdeelingsbestuur ook maar eane uitnoodiging tot bij woning van dan fekdag hebben ontvangen, zoodat wij fatsoens halve wal verplieht waren om thuis te bljjven, daar, wanneer men blijk geeft prijs te stellen op officieele vertegenwoordiging, men toch eerst eane uitnoodiging dient te zenden. Hat is ons bekend, dat van de zjjde van het Hoofdbestuur eene biiefwisseling is geveerd, teneinde den datum voor den Axelschen fokdag alnog gewijzigd te krjjgen, daar deze voor Zierikzee reeds was vastgesteld, eene uitnoodiging tot het bijwonen van daa fokdag aldaar was ontvangen (ook door het Afdeelingsbestuur), welke uit- neodiging met genoegen werd aan genomen, soodat het toch werke lijk niet aan ons Hoofdbestuur of Afdeelingsbestuur ligt, dat men te Axel niet tegenwoordig kon zjjn. Dit fs dubbel te betreuren eer stens, omdat, naar men ons me dedeelt, do Axelsche fokdag een prachtige collectie fokmateriaal liet zien, waarvaa de meriën der groote maat gewoon schitterend waren, en óók om het feit, dat hier, uit gebrek aan goeden wil, de pas werd afgesneden om offi cieel met de Italiaansche heeren als gasten, dezen mooigeslaagden fekdag te bezoeken. En nu trachtte men zich niet vrij te pleiten, door de verzeke ring dat wèl acne uitnoodiging tot het bijwonen van den fokdag werd toegezonden, daar wjj dit, voor wat het afdeelingsbestuur betreftt, beslist ontkennen, terwijl de uit noodiging aan het Hoofdbestuur om zoo te zeggen aan den voor avond voor den fokdag werd ver zonden en men uit de gevoerde briefwisseling toch weten kon, dat men, zonder tegenover Zierikzee onbeschoft te wezen, hiervan geen gebruik zou kunnen maken. De gemaakte fout zoeke Uw bericht gever dus niet bij Hoofd- of Af deelingsbestuur, doch in eigen omgeving. De door «belangstellende» ge vreesde oppositie kunnen wy ge lukkig voorshands niet zien, daar hot getal inschrijvingen voor onze nationale tentoonstelling, juist uit de omgeving van Axel, grooter is als ooit te voren. De ware fokkersgeest weet zioh tenslotte ruim baan te maken, met taaie volharding strijdende tot de schit terendste overwingen. Fokkers, laat het zóó blyven en vele nieuwsgierigen weer naar de stembureaux gingen, om oog getuige te zijn van het tellen, ontvouwen en aflezen der stem biljetten. Toen de plaatselijke uitslag bekend was, stroomde het weer vol voor ons bureau, om de cijfers over te nemen en de ver schillende resultaten onderling te bespreken. Andere uitslagen van beteeke- nis waren natuurlijk nog niet te wachten en het was eerst heden ochtend eer we eenige zekerheid ontvingen omtrent de verhou dingen, die de stemming voor de nieuwe Kamer heeft veroorzaakt. We laten hier enkele uitslagen volgen, voorzoover daar belang in gesteld wordt. Voor wat onze gemeente be treft, geven we die hierbij vol ledig. Zooals bekend, omvat district I de wijken A tot D (kom), district 11 E—H (kom), district 111 I—M (Nieuwendijk, Magrette, Spui en Capelle) en district IV de rest der gemeente. Van de cijfers achter de can- didaten geeft het eerste cijfer het aantal stemmen aan in district 1, het tweede in district 2, enz. In totaal hebben alhier van de 2692 kiezers gestemd 2518, waar van 68 van onwaarde, dus zijn 2450 geldige stemmen uitge bracht, verdeeld als volgt: Vrijdenkers 1. Hoving 1 Bezuinigingspartij 18. Van der Mij ie 3 1 1 jeronimus 1 Van Dalsum 4 16 l Herv. Qeref. 1 Lingbeek 1 Chr. Dem. Fed. 5. Staalman 1 1 3 Protest. Volkspartij 0. Sociale Partij 1, Comm. Partij 4. AXEL, 3 Juli 1925. De verkiezingsdag is hier kalm verloopen. Dinsdagavond werden door verschillende partijen nog eens alle zeilen bijgezet om voor het laatste, hetzij mondeling hetzij in geschrifte of per radio kenbaar te maken, welke candi daat het meest in 's lands belang of in het persoonlijk belang der kiezers werkzaam zou zijn. Woensdagochtend togen de meest geestdriftigen reeds bij het openen der stembus naar het stembureau en kort daarop zag men enkele met gekleurde bil jetten beplakte auto's de straten doorkruisen, om kiezers op te halen. Zoo werd er in den voor middag druk gestemd. 's Namiddags was het kalm, tot de klok 5 uur had geslagen l AXELSCHE l'ïite 1 - O 1 t, t. Li COURANT. de Visser 2 2 Soc. Dem. Arb. Partij 197. Vliegen 44 91 48 12 Moltmaker 1 1 1 Chr. Hist. 580. Schokking 127 152 190 107 Weitkamp 1 Mevr. Katz 3 Platteland 26. de Boer 1 1 3 Krol 1 Braat 5 7 5 2 van der Hoven 1 Actualisten 1. Schouten 1 Rev. Arb. C. 1. Kitsz 1 Vrijz. Dem. 29. Marchant 11 10 '4 Bakker 1 Ketelaar 1 Welleman 2 R. Kath. Staatspartij 341. Fruijtier 141 78 60 60 Vienings 2 R. Kath. Volkspartij 15. Arts 5 3 6 1 Vrijheidsbond 253. Ter Hall 4 2 Staalman 2 Dresselhuijs 113 73 43 9 Mev. Westerman 1 Teenstra 3 v. d. Weijde 2 Kerbert 1 Anti-Revol. 774. Colijn 126 159 178 306 Heemskerk 1 van den Heuvel 1 Dambrink 1 1 1 Vaderl. Verbond 15. Ramaer 1 2 2 2 Thomson 1 2 5 Geref. Staatspartij 188. Kersten 45 42 45 49 Zandt 2 van der Meulen 1 Kuijk 1 Kodde 2 Hoogendijk

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1