Kinderen PUROLH Prima Zeisen. Zichten. Zeisenstrijkers en Wetsteenen. Haarspitten en Haarbamers. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Als Uw Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Ad verten tien. Levinus Jacobus v. d. Velde, Sikkels (rechts en links). G. P. VlaandePt In het afgeloopen jaar werden 49 wedstrijden gespeeld, waarvan er 18 werden gewonnen, 13 gelijk gespeeld efl 18 verloren. Door de Axelsche elftallen werden 95 doelpunten gemaakt in deze wed strijden het aantal tegenpunten bedroeg 97. De inkomsten beliepen f 750,34 de uitgaven f881,68, zoodat er een nadeelig slot is van f 131,34. Aan reisvergoeding voor vreemde elftallen werd f 461,30 uitgegeven. De aftredende bestuursleden F. J. Lensen, J. D. Freekenhorst, A. van Rijn en A. Riemens, werden herkozen, resp. als voorzitter, secretaris, penningmeester en com missaris, terwijl D. J. Freekenhorst gekozen werd als commissaris. Als lid der elftalcommissie werd herkozen J. D. Freekenhorst en gekozen J. Cornelisse en J. A. de Smidt. In de. ^ï^fcv/inriiissïe werden benoemd C. Riemens, J. Lensen en Jac. van Bendegem. Aan het eind der vergadering werd medegedeeld, dat getracht zal worden dezen zomer nog eenige belangrijke wedstrijden te spelen en indien de Zeeuwsch- Vlaamsche clubs daartoe willen medewerken, ook een competitie in te richten, waarin zal gespeeld worden om het Zeeuwsch-Vlaam- sche kampioenschap. Zaterdagavond speelde het eerste elftal van de V. V. Axel te Ter Neuzen tegen Ter Neuzen 1. De thuisclub was voor de rust, gesteund door den sterken wind sterker en wist eenmaal te doel punten. Na de rust was Axel voort durend in de meerderheid, doch kon er niet in slagen het Ter Neuzensche doel te doorboren. Het einde kwam dan ook met een zwaar bevochten "1—0 overwin ning voor Ter Neuzen. De wedstrijd werd opgeluisterd door het muziekgezelschap De vereenigde Werklieden en het Ter Neuzensch Mannenkoor, ter wijl in de rust eenige honderden postduiven werden losgelaten. Dt netto-opbrengst komt ten bate van het Olympisch Comité. Er was zeer veel puhliek. Korfbal. „Rapide" had Zaterdag geen goeden dag. Ze zou een wed strijd spelen tegen een Terneu- zensch twaalftal en ofschoon deze als korfballers minder geoefend waren, kregen de Axelaars toch weinig kans om te doelen terwijl ze bovendien in die enkele malen nog pech hadden. Maar ook de Terneuzensche sportvrienden konden geen doel punt maken. Als turners hadden ze wel veel voor in behendigheid en vlugheid, doch deze eigen schappen kwamen hun voorname lijk te pas in de verdediging. Alzoo eindigde deze wedstrijd, waarvoor een fraaie medaille was uitgeloofd, zonder dat het leer door de mand was gerold. Er was weinig belangstelling. Politierechter te Middelburg. Voor den Politierechter te Mid delburg waren in de zitting van 26 Juni 1925 do volgende per sonen gedagvaard M. M. de B., 25 j., A. Pta. de B. 33 j., arbeider te Hontenisse, wegens mishandeling van G. Sponselé te Hontenisse op 21 Mei j 1. Uitspraak ieder 25 of 25 d. b E. J. E. V., 49 j., veedrijver, Hulst, wegens beschadiging der voordeur van de woning bewoond door A. J. Engels te St. Jaasteen op 17 Mei j.l. Uitspraak 15 of 15 d. b. M. P. Rhuisvrouw P. de G., 51 j., Sas van Gent, wegens be- leediging van C. de Gruijteneare to Sas van Gent op 23 Mei j.l Uitspraak 10 of 10 d. h. J. G. v. C., 33 jrijwielhan delaar te Cadzand wegens toeëi gening van een duit die bij ge vangen had, te Axel op 18 Mei j.l. Uitspraak 10 ot 10 d. b. A. de B., 18 j., werkman, Koe wacht wegens mishandeling van H. Kegels op 22 Mei j.l. te k.oe wacht. Uitspr. 25 of 25 d. h. J. F. de W., 20 j., werkman, Hulst, wegens vernieling van 2 ruiten in de woning van Lou werijs te Hulst in den nacht van 26 op 27 Mei 1925. Uitspr. 10 of 10 d. h. J. C. L 47 j., tijman Terneu zen wegens mishandeling van C. D. Leeuwis te Terneuzen op 16 Mei j.l. Uitspr. 20 of 20 d. h. J. Ph. K., 22 j., bakker, Ter- neuzen, wegens huisvredebreuk in de woning van Wa. do Ruij- scher te Terneuzen op 25 j.l. Uitspraak 15 of 15 d. h. J. A. v. d. E21 j., varensge zel Hoek, wegens mishandeling van Ma Helmenbchat op 22 Mei j.l. te Sluiskil. Uitspr./ 10 ot 10 d. h. J. L., 25 j., klompenmaker, Clinge wegens beleediging van de marechaussée te Hontenisse in den nacht van 21 op 22 Mei j 1. Uitspraak 15 of 15 d. h. idem. L. P., 57 j., koopmaü, te Ter neuzen wegens beleediging van L. Michielsen te Zaamslag op 8 Mei j.l. Uitspr. 10 of 10 d. h. Aan het strand te Katwijk aan Zee is een doode krokodil van ongeveer 2 Meter lengte aange spoeld. Tengevolge van een defect aan de stuurinrichting kwam te Reuver een vrachtauto in botsing met een jongen, die met een kruiwagen over den weg ging. De jongen werd slechts lichtelijk gekneusd van den auto braken beide voorwielen. De chauffeur bakwam geen verwondingen. Aan de gamaentegastabriek te Zaandam heelt Vrijdagavond ongeveer 11 uur een ernstig on geluk plaats gehad. De dertig jarige gahuwde alectricien P. v. d. Zee harstelda een staaldraad, waarlangs zich yzeren cokesbak- ken voortbewegen. Toen hy hiermee gereed was en den draad wou beproeven, stortte een ijze ren cokesbak omlaag. Van der Zee werd ernstig getroffen en leed kort daarop aan de gevol gen. Hij laat een vrouw en nog jeugdig kind achtar. Te Foxel (Emmen) is het 2-jarig kind van den arbeider J. Kuik verdronken. Een meisje van den arbei der J. te Westeremden klom op een hooiwagen, viel er al, waar bij de raderen over haar been gingen, met het noodlottig# ge volg, dat zij spoedig stierf. zich bezeerd hebben Dc verongelukte vliegmachine. Men meldt aan het Haagsche Anetakantoor Uit een teletonisch onderhoud, dat de directie der K.L.M. heelt gevoerd met har#n vertegen woordiger dr. Groeneveld Meyer te Le Quesnoy bly'kt het volgende Hoewel de weerberichten, door den mateorologischen dienst van de verschillende waarnemings Dosten uitgeseind, de aanvaarding van de vlucht wettigden, immers ook op da routes naar Londen, Bazel, Hamburg en Kopenhagen zijn de diensten regelmatig doorgegaan schij nen op het traject bij Maubeuge en St. Queutin plaatselijk zware, laaghangende regenwolken, z.g. „drabwolken" het zicht ernstig te hebben belemmerd. Uit verklaringen van oogge tuigen en uit den toestand van het vliegtuig valt op te maken, dat het ongeval zich als volgt heeft toegedragen Klunder is, om de zware wol ken te vermijden, eenigszins van de route afgeweken en is daarbij den 180 Meter hoogen heuvel genaderd, die tusschen Le Ques noy en Landrecies ver boven de omgeving uitsteekt en in dit landschap geheel op zich zelf staat. Vliegende uit een drabwolk is hij toen met hetrechteruiteiade van den vleugel in aanraking gekomen met een boom van het bosch van Mormal, op dezen heuvel gelegen, en is een halve zwaai makeDd, loodrecht in volle snelheid neergestort. Een houthakker was terstond ter plaatse en zijn verklaringen luiden, dat geen der inzittenden Dog eenig teeken van levsn ver toonde. De toestand van hst vliegtuig, dat met zulk eeu groste snelheid op den grond te pletter is geslagen, iaat ook geen twijfel dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden en dat de slacht offers geen oogenblik van het gevaar zijn bewust geweest. Het toestel is noch tijdens den val, noch daarna in brand ge raakt en alle berichten die daar omtrent de ronde doen, moeten met de grootste beslistheid wor den tegengesproken. Moord uit liefde. Te Parijs bestaat thans veel belangstelling voor het proces tegen de 39-jarige Anna Levas- sor, die haar zieke zuster, op haar verzoek, een kogel door bet hootd joeg om baar uit haar lijden te verlossen. Anna Levassor bewoonde met haar zustor Annaïs een schamel zolderkamertje ergens in het oude Parijs. Anna was naaister en verdiende den kost voor haar zuster, een ernstige tuberculose lijders, wier dagen waren ge teld. Toen haar de buur van het kamertje werd opgezegd, emdat bet hoesten der zieke de •uren voor intectie bevreesd deed zyn en het tweetal dreigde op straat te zullen staan, schoot Anna de uitgeteerde Annaïs dood. Voor het zoover kwam had ze lang geaarzeld en de zieke had verschillende wenschen kenbaar genaakt hoe zij wenichte te sterven. Na gemeenschappelijk overleg ging Annaïs in een fau teuil zitten en lostte Anna haar schoten. Na het eerste riep de ongelukkige: ,5» n'y est pas", ook na het tweede en derde. Het vierde was pas raak. Daarna wilde Anna zich zelt dooden, doch het gelukte haar niet. Twee uren duurde het relaas, dat de moordenares van het ge- oeurde voor de rechters gaf. Er werd haar ten laste gelegd, dat zij haar zuster geenszins uit liefde ot medelijden had gedood, maar alleen om van een lastige en kostbare levensgezellin af te zijn. Zij verdedigde zich zwak tegen deze beschuldiging, uitte bedreigingen tegen haar huisbaas en wekte den indruk geestelijk niet meer geheel normaal te zijn. Na het hooren van een groot aantal getuigen werd Anna Le vassor tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De verkiezingen. De dag van morgen zal onze intense belangstelling vragen voor de groete gebeurtenis, welke ons wacht, wanneer wij allen, hoofd voor hoofd, in onze kwaliteit van kiezer door een enkele stip te kennen hebben gegeven, wie ons de eerstvolgende periode zal ver tegenwoordigen tegenover de regee ring, wie voor onze belangen zal waken en de wetten mee zal klaar brouwen, die ons maatschappelijk leven zullen regelen. Velerlei geschriften zijn reeds in de brievenbus gestopt, die moeten dienen, om mijn staatsburgelijk geweten wakker te schudden, 'k Wil niet beweren, dat ik ze alle naarstig heb bestudeerd, maar toch ook niet, dat ze direct ongelezen naar de prullemand zijn verhuisd. De men- schen, die zoo vriendelijk waren, om mij te willen voorlichten omtrent de keuze, welke ik op 1 Juli moet doen, verdienen aldus redeneer ik dat men althans kennis neemt van hun advies. Toch meen ik, dat te veel drukwerk van dien aard op den duur moet leiden tot verslapping van den lust bij den kiezer «m er kennis van te nemen. Want we kregen nog veel meer: vergaderingen met of zonder debat, aanplakbiljetten, advertenties enz. 't Is dus zaak de hoofden helder te houden, oogen en ooren goed open te zetten, zijn verstand te gebruiken, alles om op den grooten dag met beslistheid zijn keuze te kunnen doen. Men ziet, dat ik de zaak ernstig op vat, wat zij dan ook verdient. Iedereen zal het toch met mij eens zijn, dat nog nooit zulke verwarde toestanden in de politiek geheerscht hebben als tegenwoordig, en laat ons hopen, dat het niet nog veel ergei moet worden, dan het nu is, en ai de leuzen zichzelf doodgeredeneerd en geregeerd zullen hebben, maar dat bij deze verkiezing de oude, zoo ver hevene geest van Thorbekke, de geest van het gemeenebest weder moge opstaan. De geest van dezen „ver anderden" staatsman moge dan de „nieuwe" leider worden en als dan alle veel-redeneerende, en al-maar- theoretiseerende politici al lang ver geten zullen zijn, zal het graf van den grooten staatsman, die geen partij kende, maar steeds het gemeenebest diende, met kransen en lauweren be dekt worden door het verloste Neder- landsche volk. Het voornaamste is nu in het gedrang geraakt, nl.Het Landsbelang. Het partijbelang viert hoogtij. Laat de nu komende periode alleen staan in het teeken van gezonde economie en laat ons onzen blik slaan op Zwitserland, een demokratische kleinstaat, die in velerlei opzicht, op politiek gebied, in gelukkiger omstan digheden verkeert dan Nederland. Het is een land zonder schoolstrijd. In Ministerie en hooge besturen zijn alle richtingen vertegenwoordigd, er is eene decentralisatie, welke geen afbreuk doet aan de eenheid. Een land, in het godsdienstige niet minder verdeeld dan Nederland, en toch zonder schoolstrijd Waar alle kinderen de openbare, kos- telooze volksschool bezoeken Zoo behoort het ook hier te zijn. Elk Nederlander, die redelijk nadenkt, moet erkennen, dat het toch niet aangaat, voor eiken godsdienst of richting staatsscholen te stichten en te onderhouden. Door de stichting van zoo vele en velerlei bijzondere scholen wordt niet alleen de eenheid van ons volk ge schaad, maar kost het onderwijs reus achtige sommen, die niet tegen het resultaat van het gegeven onderwijs opwegen. En hoe mooi zoude het niet zijn, als in ééne staatsschool Katholieke onderwijzers naast Ned. Hervormde, Israëlitische naast Gereformeerde (enz.) onderwijzers werkten. Ook deze de centralisatie zoude de eenheid geen afbreuk doen integendeel, de verschil lende richtingen zouden leeren elkander te waardeeren. „Verdragende elkander en vergevende de één den ander, gelijk als Christus u vergeven heeft, doet ook gij alzoo." (Coloss. 3 vers 13) Nog slechts enkele uren en het ge wichtige oogenblik is daar. Kiezers, denkt er om, het gaat niet om een kleinigheid, maar om de vraag, door wie we de volgende periode zullen worden geregeerd. Daarom met man en macht ter stembus en via deze stembus den regeerders duidelijk gemaakt, dat al die proefnemingen ten koste van de schatkist en ten koste van de vrijheid, ja ten koste van de welvaart*nu maar eens moeten ophouden. K. W. Van 1 31 Mei 1925. liamiU|. Huwelijks-voltrekkin gen. 14. Cornelis van Hoeve (van Axel) 21 j. jm. en Pieternella Poulina de Regt, 20 j. jd. 28. Cornelis Sol, 24 j. jm. en Martha Dieleman, 22 j. jd Francois Bakker, 28 j. jm. en Lideweij Dingetje de Putter, 24 j. jd Geboorten. 3. Krijna Janna, d. van Jan Jacobus de Vos en Frangoise Suzanna Oppeneer. 5. JacominaPau- lina, d. van Jozias Jan Dees en Adriana Haak. 6. Janna Maria, d. van Johannes Martinus van Doorn en Mechelina Paulina de Jonge. 9. Catharina Cor nelia, d. van Willem Agathus van Ham en Elizabeth Schieman. 14 Jacomina Pieternella, d. van Hendrik de Bruijne en Janneke Pieternella 't Gilde. 15. jacobus Dirk, z. van Jan Dees en Adriana Johanna de Feijter. 30. Gilles Cornelis, z. van Anthonie Jacob van de Vrede en Catharina Missu. Pieter Dirk Cornelis, z. van Joost van den Berge en Adriana de Jonge. Overlijden. 19. Johannes Pieter van Drongelen, 7 m., z. van Frangois en Suzanna Verhelst. 23. Johanna Cor nelia Bakker, 7 w,, d. van Jacobus en Helena Witte. lloak. Huwelijks-veltrekkingen. 7. Adriaan Overdulve, 26 j. jm. en Fran- goise Pladdet, 23 j. jd. Cornelis Jan Meertens, 21 j. jm. en Neeltje de Zwarte, 22 j. jd. Pieter Jacobus van Drongelen, 26 j. jm. en Wilhelmina Jansen. 26 j. jd. 20. Christiaan Jan Dieleman, 22 j. jm. en Elizabeth Janna Meertens, 23 j. jd. Jacobus van Doe zelaar, 25 j. jm. en Helena Buijze, 26 j. jd. 28. Cornelis Willem Versprille, 28 j. jm. en Suzanna Remijnsen 29 j. jd. Geboorten. 9. Johanna Helena, d. van Hendrik Philippus van Aalst en Maria Elisabeth de Groote. Jannis, z. van Thomas Lantsheer en Catharina van Wijck. 13. Catharina Neeltje, d. van Willem Meijer en Aaltje de Visser. 17. Johanna Maria, d.jjan Joos Pieter Hamelink en Catharina Pieternella Rinkhoud. 23. Arnoldus Bernardus Marie, z. van Arthur Bruno Willem Kind en Magdalena Augusta Cornelis. 24. Jacoba, d. van Jacob Jansen en Janneke Maas. 30. Anna Maria, d. van Hendrik Jansen en Maria Johanna de Fouw. Overlijden. 6. David Koster, 51 j., echtg. van Anna Riemens. 19. David Cornelis de Putter, 42 j., echtg. van Leentje Leunis. Marktberichten, AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 12,af 14,—. Rogge f 12,— a 13,—. Wintergerst f a f Zomergerst f a f Haver f 10,— a f 11,—, Erwten f 12,— a f 13,—. Paarden- boonen f afDuiven- boonen f a f Bruine- boonen f a f Lijn zaad f 15,— a f 17,—. Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f 14,— af 17,Gezwingeld Vlas f 1,00 a f 1.10. Aardappels f a f Stroo f 18,— a f20,—. Boter f 1,60 a f 1,80. Eieren f0,06' a f0,07. HULST, 29 Juni. Graanmarkt. Tarwe f 12,a f 16,Rogge f 12,— af 12,50. Wintergerst f a f Zomergerst f fHaver f 10,f 11,— Erwten f 12,a f 14,Paarden- boonen f a f Duiven- boonen f a f Witte- boonen fafBruine- boonen f 10,— af 14.—. Lijnzaad f20.— a f 20,50. Aardappels f 6,— a f7,—. Boter f 1,70 a f 1,80 per K G. Eieren 26 stuks f 1,56. Slachtvee 9, verkocht 5. Varkens 40, verkocht 29. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 2050. f6.97 per 100 stuks. ROTTERDAM. 29 Juni. Vee markt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd500 vette runderen, 265 vette- en graskal veren, 794 varkens, 439 schapen en lammeren. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.15—1.20, 3e kw. 0.90— 0.95; kalveren le kw. 1.75 1.90, 3e kw. 0.95—1.10schapen le kw. 0,96—0.98; varkens le kw. 0.84—0.88, licht soort 0.75 —0.78. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoonvan blauw 3000 st., prijzen 1.30— 1.65, van Groningsch 1800 st., prijzen f 1.25f 1.55. Lijnzaad voer f f zaai f a f Mosterdzaad bruin geel 30—32, blauw maanzaad 50—51, koolzaadkarwij- zaad 2829, kanariezaad 2224. AardappelenZeeuwsche blau we en bonte poters 8. 10.—, Zeeuwsche en blauwe Eigenheimers Briel- sche kralen Bravo's 0.0.—Red Star 3.25—4.—. Eieren f 6,50—f 7,50. ROTTERDAM. Graanmarkt. Tarwe f f—Rogge f Gerst, Chevalier f Haver f Erwten f Bruine boo nen f0, "Wisselkoersen. Brussel 11,22. Parijs 11,33 Londen 12,13%. New-York2,49% Heden overleed na een langdurig, doch ge duldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, in den ouderdom van bijna 85 jaar. Allen, die hem gekend hebben zullen wel beseffen hoe zwaar ons dit verlies valt. Wed. A. v. D. VELDE- Goossen. L. RIEMENS— van de Velde. C. VAN DE VELDE, Vrouw en Kinderen. H. SCHEELE, Vrouw en Kinderen. J. VAN ALTEN- Scheele. A. RIEMENS— van Noord. L. RIEMENS en Verloofde. Axel, 29 Juni 1925. (P1KS.EN). Aanbevelend, Ijzerhandel, AXEt, Cjebruik dan dadelijk

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 3