examens Landbouw. Kieskr. 1 's-Hertogenb. 185220 II Tilburg173 661 III Arnhem195 575 IV Nijmegen.... 177.991 V Rotterdam 266 983 VI Den Haag... 211.777 Vil Leiden181.771 VIII Dordrecht 234.219 IX Amsterdam 378.091 X Den Helder.. 169 038 XI Haarlem170 536 XII Middelburg 122.883 XIII Utrecht183 639 XIV Leeuwarden 202.589 XV Zwolle226.429 XVI Groningen... 188047 XVII Assen96 859 XVIII Maastricht 196.745 Bij de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in 1922 bedroeg het aan tal stemgerechtigden 3.363 558 Op de meeste boerderijen is thans de kippenfamilie weer aan zienlijk uitgebreid. Heel wat kui kens zien dit jaar weer het le venslicht. Een paar wenken op dit gebied kunnen dus geen kwaad. Eén daarvan is, dat men er voor moet zorgen, dat de jonge diertjes niet op latjes of stokken gaan zitten. Deze hebbelijkheid van de pasgeboren kippetjes leidt n.l. tot een vergroeing van het borstbeen. Het behoeft geen na der betoog, dat dit Diet bevorder lijk is voor het hoenderras. Aller lei narigheid is daarvan het ge volg. Daarom is bet ook goed, de banen en bennen zoo spoedig mogelijk van elkaar te scheiden, opdat de hennen een behoorlijk deel vau het voedsel kunnen krijgen en daardoor beter en on gestoord groeien. Vooral de eerste weken moeten we er op letten, dat de kuikens buiten deu tocht blijven en ook dat ze niet in het natte gras ot natten grond loopen. Toch is voor de ontwikkeling der jonge beestjes trbsche lucht en liefst versche grond, heel goed, wanneer we maar om de nattig heid denken. Op sommige plaatsen in ons land heeft men in het voorjaar veel last van aardvlooien hetgeen uit talrijke desbetreffende vragen in de vakbladen blijkt. Als mid del daartegen wordt wel aange geven, houtasch. Deze moet 'i morgens vroeg als de dauw nog op de planten ligt, uitgestrooid worden. De asch moot dan op de bladen blijven vastzitten en dat moet de aardvlooien verwij deren. Ook wordt wel het vol gende middel toegepast Men hangt eeD zak tusschen tweo los se wielen. De zak moet l cM. boven den grond hangen. Nu be smeert men den zak met teer en rijdt dan op een dag dat de zon flink schijnt, hiermede over het veld. Doordat de aardvlooien op springen, blijven ze aan den zak met teer kleven. Het beste is, den zak met teer en aardvlooien en al, na afloop van het werk te verbranden. Uit Duitachland komen jreer tal van interesaante berichten om trent proefnemingen met voeder bieten, thans met de z g. Ideal- voederbiet (Kirsche) Ook in ons land wordt veel reclame voor deze soort cremaakt. Afgaande op hetgeen wij uit betrokken krin gen vernamen, hebben we bier inderdaad mat een goed voeder middel te doen. Deze voederbiet heeft een betrekkelijk hoog ge halte aau droge stof. Dit moet de gunstige resultaten goeddeels verklaren. Een proef is dus wel aan te raden. Agrariër. Ingezonden Msdedeelingen. AXEL, 30 Juni 1925. Als een bijzondere gunst van moeder natuur toonde de heer F. Klaassen ons een aardbei, van 7 c.M. middellijn. Dit is wel een uitzondering, als men weet, dat deze onder de gewone planten in een alledaagschen moestuin voor kwam. In de Donderdagavond ge houden vergadering van den ge meenteraad van Terneuzen werd overeenkomstig zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan den heer J. Risseeuw, als hoofd der openbare school te Sluiskil. De voorzitter bracht een woord van dank aan genoemden heer voor de wijze waarop hij steeds zijn taak heeft vervuld en uitte namens B. en W. zijn leedwezen, dat gezondheidsredenen aanleiding zijn tot de ontslagaanvrage. De heer Colsen bepleitte ter voorziening in deze vacature iemand te benoemen in het bezit van bij-akten, aangezien er te Sluiskil geen andere gelegenheid is voor het genieten van privaat les en verschillende jongelieden der buurtschap het aan de van den heer Risseeuw genoten lessen te danken hebben, dat zij in een betere maatschappelijke positie gekomen zijn. De voorzitter zeide toe, dat zoo mogelijk met dezen wensch reke ning zal worden gehouden. In behandeling kwam een voor stel tot wijziging der concessie voorwaarden voor electrische stroomlevering door de Industri- eele Maatschappij. In verband met de toestanden door den oorlog in het leven geroepen, is in 1920 voor een termijn van 5 jaren een wijziging vastgesteld, waarbij in plaats van den grondprijs van 30 cent per K.W.U. voor lichtstroom een kolenclausule als maatstaf werd aangenomen. Volgens die berekening is in de laatste jaren betaald een prijs van 40 cent. Door B. en W. werd thans aan vankelijk voorgesteld voor de nog resteerende 15 jaren der concessie den prijs van 40 cent in de con cessie vast te leggen, onder dien verstande, dat de prijs niet daar beneden komt, doch wel zal stijgen, wanneer de kolen boven een bepaalden prijs komen. Bij den aanvang der behandeling deelde de voorzitter mede, dat B. en W. o.m. dien prijs slechts voor vijf jaren wenschen vast te leggen. De heer Hamelink op perde daartegen ernstig bezwaar, indien door welke omstandig heden dan ook de kolenprijs weer daalt, behoort de gemeente daar van ook de voordeden te kunnen genieten, waar zij nog de risico van prijsstijging moet dragen. Bovendien zou een hoogere stroomprijs definitief in de con- cessievooi waarden vastgelegd, aanleiding zijn dat de Induslr. Mij. bij overname der centrale, hetzij door de gemeente, hetzij door een ander lichaam, een aanzienlijk hoogeren prijs zou kunnen vragen. Het denkbeeld om den stroom- prijs te blijven berekenen op de tot nu toe gevolgde methode vond ook steun bij den heer Verlinde. Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen. Besloten werd toen de bestaande concessie met 2 maanden te verlengen en de verdere behandeling opge schort. M. Crt. Blijkens een door ons ont vangen circulaire, worden te Ter Neuzen pogingen in het wtrk ge steld om aldaar van 26 Augu<tus tot 2 September een tentoonstel ling voor handel en nijverheid te houden in de Buitensocieteit Gezien het succes der vroegere huisvlijt-tentoonstellingen aldaar twijfelen we niet, of deze pogin gen zullen slagen. Men schrijft ons uit Koe wacht Ondanks feestelijkheden in de buurt, had de spreker van den Vrijheidsbond, de heer Van der Peijl uit Ter Neuzen een talrijk publiek. Ook ons dorp schijnt nteer belang te stellen in de politiek. Spreker behandelde zijn onder werp op zeer gematigde, maar tevens beslissende wijze. Het werk der drie rechtsche partijen werd scherp becritiseerd, toegelicht door verschillende feiten. Colijn was niet de groote man, zooals hij wordt voorgesteld, al heeft hij de fouten van zijn anti- rev. voorganger Mr. De Vries trachten bij te werken. Het is alleen jammer, dat het ambtenarencorps daarvoor moet boeten» Want eigenlijke bezuinigingen zijn niet voorgesteld. Spreker wees ook op het stelsel- looze* in dit ministerie, dat ons en ieder vaderlander met vrees voor de toekomst gaat vervullen. Een consequentie, dus een rechte lijn, wilde spreker noemen, doch hij vreesde, dat niemand daarvoor dankbaar zou zijn. Gedeputeerde Staten kunnen volgens art. 20 eene openbare school opheffen, eene bijzondere niet. Precies hetzelfde met het Bel gische verdrag. Schepen naar Antwerpen mogen niet meer betalen dan die naar Rotterdam. Het omgekeerde is helaas net als bij de onderwijs kwestie vergeten. Spreker hoopte, dat deze regee ring aan den dijk gezet zou worden Hoewel hij vreesde wegens het opwekken der kerkelijke harts tochten, meende hij toch, de algemeene ontevredenheid ook ter rechterzijde ziende, dat de coalitie wel eenige veeren zou laten. In naam van vrijheid en waar achtigheid riep hij in volle over tuiging zijne hoorders op hiertoe ten bate van land en volk mede te werken. De spreker werd bij het einde warm toegejuicht, waarna de voor zitter de heer J. F. de Cooker met dank aan spreker en hoorders de vergadering sloot. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Een noodkreet. Door het gemeentebestuur van Philippine is tot den Minister van Buitenlandsche Zaken een request gericht van den volgenden inhoud: Het Gemeentebestuur van Phi lippine neemt met verschuldigden eerbied de vrijheid, Uwe Excel lentie mede te deelen dat bij haar is ingekomen een verzoek van de aldaar bestaande vereeniging van mosselvisschers en handelaren „Phimos", waarbij door haar wordt verzocht, te trach ten de bepalingen, vervat in 11 van de toelichtende memorie bij het tractaat met België, te doen veranderen dat door het toestaan van het lossen van mosselen in de Bou- chaulehaven, de mosselvisschers en handelaren een ongelijke con currentie zullen krijgen, doordat le er in Bouchautehaven 1 uur vroeger kan worden gelost dan in de haven alhier 2e voor het vervoer aldaar, in plaats van langs de gewone heer baan geen tolgelden moeten wor den betaald, wateenrechtstreeksch nadeel voor de gemeente betee- kent 3e dat de toekomst verdere scha de, hierdoor aangebracht, nog na der zal leeren kennen. Vroeger bij het lossen op Bouchautehaven (zonder toestemming) werd reeds groote schade ondervonden, waar voor niet direct de motieven zijn op te sommen, redenen waarom dan van hoogerhand gelast werd speciaal politiedienst te doen tot 't tegengaan van dat lossen dat door voormelden maatregel ook 't verkeer in de gemeente zal verminderen wat natuurlijk ook nadeel mede brengt dat het hier gaat om de belan gen van twee, zegge 2 Bouchaut- sche mosselkweekertjes (de overi ge Bouchautsche visschers zijn slechts zaadvisschers) en de be langen van een gansche gemeente Het hoofdbestaan toch dezer ge meente berust op de mosselvis- scherij en handel (de alhier wo nende visschers zijn tevens hande aren) en de handelaren zullen mogelijk door gemelde bepalin gen verplicht worden zich in 't buitenland te vestigen dat verder het toelaten van Bel gische visschers op de Ooster- schelde, niet alleen groote nadee- lige gevolgen zal hebben voor de visschers dezer gemeente, maar ook voor die van Bruinisse, Ier se ke en andere visschersplaatsen in deze provincie redenen waarom adressante zich tot Uwe Exellentie wendt met het beleefd verzoek, alsnog in be doeld tractaat gemelde bepalingen te doen vervallen. Provinciale Staten. Aan eenige pas verschenen voorstellen van Gedep. Staten van Zeeland wordt het volgende ontleend Electrificatie. Ged. Staten stellen voor om het aanhangige voorstel tot elec trificatie der middengroep (Zuid en Noord-Beveland en Walcheren) door de Vlissingsche Société terug te nemen en aan de P. Z. E M. op te dragen nieuwe voorstellen dienaangaande te ontwerpen, waardoor de Bevelanders aan sluiting krijgen bij Noord-Brabant en Walcheren door de gemeente Middelburg. Begrooting 192 6. Deze beloopt f 1.850.301.84 met een post van onvoorzien ad f26.421.34. Met beperking van niet noodzakelijke uitgaven is het gelukt de begrooting sluitend te maken. Verwacht wordt, dat de verbetering van wegen nog zware eischen zal stellen. Gewaakt dient daarom tegen nieuwe uit gaven, welke op de financiën der provincie een blijvenden last zouden leggen. Voorgesteld wordt een leening aan te gaan van 4 millioen ad 5 pCt. tot aflossing van loopende leeningen tegen hoogere renten. De bootdiensten. Medegedeeld wordt, dat niet gehandhaafd kan worden dat het varend personeel na elke 4 dagen een vrijen dag krijgt. Ged. St. vragen de regeling aan hen over te laten. Uit de rekening dien dienst be treffende, blijkt, dat f 173 862 te kort is, waarvan de lijn Vlissin- gen—NeuzenHansweert alleen f 186.191 te kort had. Voorgesteld wordt aan Philip pine een bijdrage te verleenen van f 3304 als een derde der kos ten voor verbetering der West straat. - Verbinding IJ zend ij ke met O. Z. - Vlaanderen. Het had reeds lang de aandacht van Ged. Staten getrokken dat de gewoonlijk als verbindingsweg tusschen W. en O. Zeeuwsch- Vlaanderen aangeduide weg slechts in zooverre dien naam met zekere juistheid droeg als het oog gevestigd werd op de verbinding in de richting van en naar Biervliet; van en naar IJzen- dijke en alzoo van en naar het Z. deel van W. Zeeuwsch-Vlaan- deren is verbinding slechts moge lijk of via Biervliet of langs weinig bruikbare en bochtige wegen, welke een bijna even grooten omweg beduiden en bovendien veelal over dijken loopen. Zij hadden daarom in het najaar van 1924, na een bezoek ter plaatse en bespreking met het gemeentebestuur van ijzendijke, aan den hoofdingenieur van den prov. waterstaat opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van verbetering dezer verbindingGed. Staten stond daarbij tweëerlei mogelijk heid voor oogen. De weg tusschen Ijzendijke en Philippine, of juister tusschen den prov. weg Schoondijke-ljzendijke- Rijksgrens eenerzijds en den prov. weg tusschen W. en O. Zeeuwsch- Vlaanderen anderzijds zou kunnen loopen over den Liniedijk naar de Pyramide en vandaar door den Nieuw-Passageulepolder en den Koninginnenpolder of ook van de Ponte-Avancé, bezuiden den Linie- dijk, of door den Polder zuid oostwaarts naar den dijk tusschen dezen polder en den Clarapolder, dan over dezen dijk tot aan den dijk van den Koninginnenpolder, om vervolgens door laatstgenoem den polder den provincialen ver bindingsweg te bereiken. Aan het eerstgenoemde dat f 295.000 is door den hoofdinge nieur de voorkeur gegeven boven het tweede dat f331.000 zou kosten. Ged. Staten kunnen zich met deze keuze geheel vereenigen. B. en W. van Biervliet hebben op een derde mogelijkheid de aandacht gevestigd zij wenschen de verbinding met W. Zeeuwsch- Vlaanderen over Biervliet te lei den, om dan vandaar een regel rechten, deels nieuw aan te leggen weg te volgen naar Ijzendijke door den Geertruidapolder (nieuw), den Oranjepolder en den Groote Jonkvrouwpolder ben. (nieuw). Deze weg zou niet in of bij Ijzendijke aansluiten aan den Provincialen weg Schoondijke- IJzendijke-Rijksgrens, hij zou aan zienlijk langer zijn dan de hier boven omschrevene en daardoor, alsook wegens het ongunstige tracee, voor doorgaand verkeer ongeschikt zijnook zouden na tuurlijk de kosten grooter zijn. Mogen Ged. Staten alzoo vast stellen, dat verbetering in den bestaanden toestand gewenscht is en komt het hun voor, dat het door den hoofdingenieur op f 295.000 begroote plan als zoo danig aanbeveling verdient, iets anders is het of de provincie dit belangrijk bedrag beschikbaar kan stellen. Prov. Staten zullen deze vraag met hemk^stiy f^tkennend willen beantwoorden. Naar het Ged. Staten voorkomt, zal in de eerste plaats een beroep mogen worden gedaan op het rijk en op de naast belanghebbenden de gemeente Ijzendijke en diverse polders. Van het rijk meenen zij eene bijdrage van drie vierde gedeelten der aanlegkosten te mogen vragen, van de localiteit een achtste gedeelte. Ook de polders hebben groot belang bij de verbeteringmis schien ook Philippine, maar deze gemeente zal zich groote opoffe ringen moeten getroosten voor de verbetering van de Weststraat aldaar, die een schakel is in de verbinding tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, zooals Ged. Staten zich die ge dacht hebbenvan haar kant wordt dus reeds door de gemeente Philippine medegewerkt. Van de gemeente Ijzendijke nu en de onderscheidene betrokken polders een bedrag van een achtste der kosten van aanleg te vorderen komt Ged. Staten niet voor, onevenredig aan het belang der lichamen bij de verbetering te zijn. Is alzoo f 300.000 noodig voor de verbetering, dan zou dus door het rijk f 225.000 worden ver strekt, door de provincie f 37.500 en door de localiteit evenzeer f37.500; het onderhoud van den weg komt na den aanleg bij de provincie. Ged. Staten stellen voor ter zake de noodige voorbereidende maatregelen te nemen en zoodra mogelijk voorstellen te doen tot verwezenlijking der ontworpen plannen. Heryk in 1925. Door Ged. Staten is bepaald dat de herijk der maten en ge wichten in 1925 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in over leg met het gemeentebestuur vast te stellen uren Voor Sas van Gent 30 Juni, 1 en 2 Juli. Te Sluiskil 3 Juli en 4 Juli voormiddag. Te Ter Neuzen 5 Juli n.m„ 7, 8 en 9 Juli, 10 Juli voormiddag, 13 Juli namiddag en 14 Juli. Te Hoek 15 Juli. Sportnieuws. Op 6 September a.s. zal een Nederlandsche voetbalploeg tegen een Belgische combinatie in België een wedstrijd spelen, waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor liefdadige doeleinden. Voor de helft is de opbrengst bestemd voor steun aan behoeftige Hollanders in België woonachtig de andere helft wordt door den Belgischen voetbalbond op een soortgelijke wijze aangewend. Dus geen „officiëele" België Holland-match. Toetbalrerceniging Axel. Dinsdagavond hield de voetbal- vereeniging Axel op de bovenzaal bij de Wed. Gilijamse harejaar- lijksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o. a., dat het aantal werkende leden thans 53 bedraagt, benevens een junior- afdeeling met 13 leden. Het aantal donateurs bedraagt 54, blijft men kalm en helder door gebruik van Mijnhardt's Zenuw- tabletten, Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2