6è I Mysterie. Nieuws- en Advertentieblad i p i M0 I voor Zeeuwsch -Vlaanderen. No. 24. DINSDAG 30 JUNI 1925. 41e Jaarg. ~j5i J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. vb h wj^jj Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Uit ïii'ïsenketel. Omtrent de Staatsgreep, in Griekenland wordt uit Athene gemeldDe militaire revolutie, aan wier hoofd generaal Pangalos staat, is Donderdag om 4 uur 's ochtends te Athene en te Salo- niki uitgebroken. Pangalistische troepen hebben het telegraafkan toor te Athene bezet. De vloot is toegetreden tot de beweging, met admiraal Hadjikiriakos aan het hoofd. De ministerraad ver gadert voortdurend in het parle ment, waarvan de toegangen door trouwgebleven troepen moesten worden bewaakt. De bevolking is kalm. Een onafhankelijk blad te Salo- niki meldt, dat officieren van het garnizoen aldaar, gezien de onge schiktheid van de Atheensche regeering, hebben besloten, het onmiddellijk aftreden van (den 15 Juni j.l. opgetreden premier) Michalakopcelos te eischen en een militaire regeering te vormen onder voorzitterschap van gene raal Pangalos. Ook is een proclamatie in dien zin tot de bevolking gericht. De bureelen van den Generalen staf te Saloniki, het postkantoor, de stations en alle militaire inrich tingen zijn bezet door revolution- naire officieren. Er is censuur voor de pers ingesteld. Het volgende telegram is tot den President der republiek ge richt .Wij verklaren de regee ring vervallen en stellen den mi nisterraad verantwoordelijk voor het storten van broederbloed". Belga seint nog uit Athene Wegens de militaire beweging is het Kabinet afgetreden. Papanas- tasioe, het hoofd van de Repu- blikeinsche unie, heeft op zich genomen, een nieuw Kabinet te vormen en Pangalos en Hadjiki riakos aangeboden daarvan deel uit te maken. De Parijsche corresp. van de .Daily Express" maakt melding van plannen voor een samen zwering tegen den sjah van Perzië (10 Zelfi ep dit oogenblik, terwijl wij zoo zacht spreken, brengt bij de zonderlingste geluiden te weeg, luister slechts naar het klagende geknars der oude windwysers op het dak en het melae koliek rit selen der palmen bladen. Dat is het niet,* zeide hy, na dat wy een oogenblik stil had den zitten luisteren, >ik ken die geluiden.* Terwijl hy in koorts achtige opgewondenheid met de vlakke hand over zijn slapen wreef zag ik hem plotseling weer dien raadselachtig aDgstigea blik naar de openstaande deur werpen, waar door men in de holle kamers zag. Zyne oogen stonden als verglaasd zoo strak, geheel zijn uiterlijk scheen als het ware in verstee- niug te zijn overgegaan. Alleen zijne lippen murmelden nauw hoor baar dofte tonen, zacht zeer zacht, maar met groote snelheid. «Komaan oude vriend, wat is dat nu weer zeide ik opstaande en de hand op zyn schouder leg gende, «dat hebt ge gisteren ook een paar malen gedaan, zeg mij die (14 Nov. 1923 naar Europa vertrok) verblijf houdt in Frank rijk, en er nog niet aan denkt terug te keeren naar zijn land. De samenzwering zou worden geleid door den Perzischen pre mier, Riza khan, die een jaar ge leden door de geestelijkheid werd gedwongen, op te geven een plan tot uitroeping van de republiek in Perzië- waarvan hij zelf Presi dent zou worden. Het nieuwe plan van Riza khan doet dan ook een concessie aan de geestelijk heid door tot opvolgers van den sjah een van diens jonge zonen te bestemmen, terwijl hij zelf het regentschap zou waarnemen. Riza schijnt bij het Perzische leger zeer geliefd te zijn. Hij is de organisator van het Perzische leger, dat thans 40.000 man telt, en in den beginne in hoofdzaak werd gebruikt om achterstallige belastingen te innen, waaruit in de eerste plaats de soldij moest worden betaald. Nu alle belasting betaald is, worden Riza khan's inkomsten echter kleiner en onder vindt hij moeite om zijn leger in stand te houden. Als regent hoopt hij nu macht te krijgen om nieuwe bronnen van inkomsten te openen. Hij is een imposante figuur. Het verhaal gaat, dat zijn soldaten eens op een slecht begaanbaren weg naast elkander op den grond gingen liggen, zoodat hun aan voerder over hen heen kon wan delen. Van andere zijde wordt thans gemeld De samenzweringen en onlusten, welke gestadig in zijn land plaats hebben, hebben den sjah ten slotte doen besluiten, na een verblijf van meer dan l1/, jaar in Frankrijk, naar zijn Rijk terug te keeren. Kolonel Riza khan, het hoofd der Perzi sche militaire missie, die naar Frankrijk is gegaan om Z. M. te bewegen, terug te keeren, heeft verzekerd dat de sjah over Syrië en Bagdad huiswaarts zal keeren en over twee maanden thuis zal zijn. nu wat hat ia hoort gij iats Hoort gij dan nieta fluiaterde hij na eene pooa van angstig sta ren, «hoordet au voeldet ge niet da oude vloer kraken en sidderan, alsof ei iemand mat ïachte sehre- den nadarde Andermaal poogde ik eene on- aanganame huivering te overwin- uen, want hat door ham beschre ven geluid en gedreun had ik duidelijk opgemerkt. Ik wiat dat het zijn aeniga bediende, de oude Moenah, niet kon zijn, daar daze in do bijgebouwen woonde en al leen dan mocht versehynen wan neer zij door de in baar kamer uitkomende schel geroepen werd. Zoo verbluft als ik was, toch be greep ik het best ta deen mat al les luahthartig op te vatten. «Wat het ook zijn moge,* zei de ik, «wij moeten da zaak onder zoeken, en als ga my de eer wilt tewyzen mijn cicerone te zyn Mijne uitnoodigande handbe weging scheen eenigen tegenzin op te wekken, maar hy ging toch mede. Wij betraden de verlaten ka mers die er bij het schemerlicht, dat door de gesloten jalouziën drong erg donker en somber uitzagen en drongen tot in de laatste door. De stille, verteerende werking Onthulling Gedenkplaat. Toen het comité ter huldiging van het 25-jarig regeeringsjubi- leum van de Koningin te 's Gra- venhage in zijn eindvergadering bijeen was, werd besloten te trachten een blijvende herinnering te verkrijgen aan de September dagen van 1923. Voor het nage slacht wenschte het Comité zij het ook op een eenvoudige wijze vast te leggen de her denking aan dit Regeeringsjubi- leum, een gebeurtenis, welke zoo gaarne door de burgerij is aan gegrepen om uiting te geven aan hare gevoelens van groote liefde voor en oprechten trouw aan onze Koningin en Haar Huis. Zaterdag werd nu een gedenk plaat onthuld, die is vervaardigd naar ontwerp van Berlage en is aangebracht in de gedenk-ruit bij de Gevangenpoort aan den Vijverberg. De burgemeester, de heer J. A. N. Patijn, sprak er zijn ver heuging over uit dat dit beschei den gedenkteeken tot stand is gekomen. Het zal een blijvende herinnering zijn aan het tot stand brengen van den nieuwen ver keersweg in 1923 een werk dat samenviel met het regeerings- jubileum der Landsvorstin. Dit jubileum was een blijde gebeur tenis in een donkeren tijd. Daar van zal de gedenksteen blijven getuigen. De gedenkplaat is in eenvou- digen stijl gehouden en vertoont het wapen der gemeente Den Haag waaronder de volgende woorden gegrift staan „Met den aanleg van dezen verkeersweg werd een begin ge maakt in 1923; het jaar waaiin blijde werd herdacht de 25-jarige regeering van Koningin Wilhel- mina". Na de onthulling volgde een feestelijke bijeenkomst in „De Twee Steden". Hier werden reeds plannen beraamd voor het aanst. zilveren huwelijksfeest der Koningin. Met algemeen applaus werd den burgemeester voorge der onbewoondheid, vertoonde zich in de schimasel op de muren, in het stof dat overal opeengehoopt lag an in de dot beslagen spie gels waaruit twee spookachtige gestalten naar ons toa schamen te komen. Wy hadden een xwer» kakkerlakken opgejaagd, die on bewegelijk ap den drempel der laatsta kamer zaten, als verwon derd haa ze daar gekomen waren. Het ritselende en krakende geluid bij het toevallig vertrappen dezer insekten, vervulde mij met zulk een atschuw, dat ik in myne haast om weg te komen, slechts een vluchtigen blik kon werpen op de donkere, als lijkkleedsn voor de vensters hangende gordijnen en op de marmeren bustes, wier gelaatstrekken spookachtig door de gazen 3luiers heenschemerden. De invloed der sombere omgeving overweldigde my zoodanig, dat ik bij het terugkeeren onwillekeurig den tred verhaastte en een schu wen blik achter mij wierp. Toch hield ik mij hardnekkig aan eene natuurlijke .oorzaak der waarge nomen verschijnselen vasten be gon, nadat wij weer gezeten wa ren het vermoeden te opperen dat ouderdom en verval, met daaraan gepaard gaande inzakking van den vloer, voldoende oorzaken kouden steld om „als blijk van belang stellingvan de Haagsche Burgerij" aan het koninklijk echtpaar te willen aanbieden het portret van H. K. H. de Prinses. Het portret zal vervaardigd worden door den Haagschen schilder W. van Konijnenburg. Ter herdenking van het zilveren huwelijksfeest zou men tenslotte willen organiseeren een bijeen komst in de Groote Kerk. De gemengde zangvereeniging der afd. 's Gravenhage van de Maat schappij van Toonkunst is bereid gevonden bij die gelegenheid on der leiding van Wagenaar een uitvoeriyg te geven. Gegeven zal worden o.a. muziek van Handel en Bach, toepasselijke oud-Vader- landsche liederen zullen worden gezongen door mevrouw Noorde wier en Thom. Denijs en tot slot zal met begeleiding van het Residentie-Orkest worden uitge voerd het „Te Deum" van Die- penbrock. Bij die uitvoering zullen uit- genoodigd worden het bestuur van land, gewest en stad en vertegenwoordigers van alle ver eenigingen en organisaties, welke met dit plan willen samenwerken. Ook zullen de namen der deelnemers geplaatst worden in een album dat bij het portret van de Prinses zal worden gevoegd. Het verdrag met België. Op de algemeene vergadering van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid is te Enschedé breed voerig gesproken over het nieuwe verdrag met België. Het Depar tement Rotterdam had een schrif telijke kritiek rondgedeeld, waar van de heer Schilthuis nog een mondelinge toelichting gaf, spe ciaal wat de economische ge volgen betreft. De voorzitter zei dat de heer Schilthuis den nadruk heeft ge legd op de economische zijde van deze zaak. Ook de andere is van belang (de politieke.) maar daar weten we weinig van. Spr. stelt voor, dat het hoofdbestuur deze aangelegenheid nader zal onderzoeken om ook te trachten zyn van de zonderlinge geluiden die wy gehoord hadden. «Een buil ali dit,* demonstreer- de ik, «mat een wildernis ran ongebruikte kamers en gangen rol ran sluimerende echo's, die bij bet aainste gedruisch uit hunne gra ven oprijzen en galmend door het gebouw dwalen, en waar het la ten vallen ran een of ander roor werp een sluipende roetstap zendt door het geheele huis is geen geschikt rerbiijf roor u arme vriend. Eenzaamheid en eene sombere omgeving zyn slechte raadgeefsters roor een ontvanke lyk gemoed en een gekwelden geest. Onder den inrloed ran het geheimziinige, kunt ge in deze sombere kamers zitten luisteren, totdat ge zooveleen zulke akelige geluiden hoort, dat uw bloea zou stollen indien ge het niet bij tijds in beweging bracht door de ka mer uit te vliegen en te onder zoeken wat het is. Eu dat ook deze geheimni8volle schreden een zeer onschuldige oorzaak moeten hebben zult ge toch zelf wel in zien.* Hij antwoordde met een akelig hoofdschudden en sprak op som beren toon «Laat mij u verder verhalen.* De raadselachtige muziek van van die andere zijde wat meer te weten te komen. Amsterdam (Mr. von Saher) vraagt de zaak nader op een vergadering te bespreken, en niet alleen aan het hoofdbestuur over te laten. Ook Geldermalsen (de heer W. O. A. Koster) meende dat voor deze belangrijke nationale zaak een bijzondere vergadering moet worden belegd. De voorz. zegt, dat ieder het er over eens is, dat dit verdrag een economisch onding is. Daar behoeven we niet meer over te vergaderen. Wil men nu een bijzondere vergadering houden om de politieke zijde te bespreken Dat zal weinig resultaat geven. Wat het hoofdbestuur informeeren kan, ook zonder vergadering, zal het toch niet in het publiek kun nen mededeelen. De heer dr. Hage waarschuwt eveneens tegen het gevaar, dat er in gelegen kan zijn, de staat kundige zijde der zaak op een vergadering der maatschappij te behandelen. De heer Meijering (Zwolle) zegt, dat men de zaak wel .aan het hoofdbestuur kan overlaten. Als dat na bekomen gegevens een bijzondere vergadering noodig acht, zal het deze zeker doen houden. Rotterdam geeft nog een tech nische inlichting en wijst op het belang dat ook Vlissingen bij deze zaak heeft. Spr. volgt gaarne de procedure van het hoofdbestuur voor de verdere behandeling der zaak. De vergadering gaat daarmede accoord. „M. Crt." De Tweede Kamerverkiezingen* Het totaal aantal stem gerechtigden. Naar het Persbureau Vaz Dias mededeelt, bedraagt het totaal aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Gen. 3.562.053. Deze zijn als volgt over de achttien kieskringen verdeeld dien nacht, ia varband met den ellendigen huiselijken toestand, bracht mijne reeds overspanaen zenuwen een niewen schok toe en spande mij als het ware op de folterbank. Do bittere verwyten van Sarina, dat ik slechts liefde gehuieheld had, dat ik haar in mijne Europeesche inbeelding en geblazeerdheid moede was gewor den en God weet wat niet al zoude ik met zekere stompzinnige en schuldbewuste gelatenheid verdra gen hebben, ware het daarbij ge bleven. Maar alras bleek my dat ik het voorwerp was geworden eener steelsche en zorgvuldige waarneming harerzijdsch, alsof ze elk oogenblik eene uitbarsting van waanzin vreesde, eene soort van bewaking die hoogst moeilijk te verduren was en die geheel on dragelijk werd door de herhaalde vermaningen mij tecb vooral niet op te winden. Alsof zulk eene aanbeveling alleen niet reeds vol doende was, een kalm mensch driftig en een driftig mensch dol te maken. Dit alles leidde tot de eindkatastrofe. Let goed op. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1