Backin 'f-/;' S -A Een Vnditen-TaarttrtJkkenmf D" Decker's Bakpoeder Binnenland. MANNEN Gemengd Nieuws. het Hamburgsche. De aardappelen leden van de vochtige weersge steldheid. De aardappelziekte richtte groote verwoestingen aan, speciaal in de Zeeuwsche bonte en blauwe. De oogst was nau welijks gemiddeld. De prijzen liepen sterk op. Suikerbieten moesten op vele perceelen wor den herzaaid. Het suikergehalte is niet tegengevallen De opbrengst varieerde tusschen 30000 >en 50 000 Kg. per H.A. met een gemiddelde van 35 000 Kg. De prijs bedraagt ongeveer f 20 per 1000 Kg. De voederbieten stonden goed en gaven een flinke op brengst. De ajuin gaf een zeer goede opbrengst met prima kwa liteit. De groote ajuin liep van f 3 op tot f 6.50 De kleine bracht zelfs f 8 per 50 Kg. op De weiden begonnen pas laat te groeien, doch het voorjaarsweer liet daarna niets te wenschen. Klaver en lucerne ontwikkelden zich goed en gaven voor de eerste snede hooi van prima kwaliteit; de tweede snede gaf moeilijk heden. Zuid-Beveland is voor Zeeland het land van de fruitteelt. Doordat Duitschland weer als kooper op trad, was het jaar 1924 zeer goed. De groententeelt breidt zich nog weinig uit. De afzetgelegenheden voor de paardenfokkerij zijn in 1924 be langrijk verbeterd. De prijzen voor fokmateriaal waren dan ook goed. Als gevolg van den beteren toe stand werden in 1924 ongeveer 20 pet. merriën meer gedekt dan in 1923. Een groot aantal rundveestapels werd door mond- en klauwzeer bezocht. De belangstelling voor de melkveehouderij leefde weer op, hetgeen blijkt uit het aantal fokvereenigingen. De prijzen voor melkvee en kalfvaarzen waren over het algemeen goed. Waar men vrij bleef van mond- en klauwzeer, was de melkproductie goed. De prijzen voor melk en boter waren over het algemeen genomen zeer bevredigend. De belangstelling voor de scha penfokkerij is gering. Die voor de geitenhouderij blijft stationnair. De varkensfokkerij ging omdat het bedrijf niet loonend was, achteruit. Voor de pluimgedierte- houderij komt steeds meer be langstelling. Alleen in de kringen Schouwen en Axel neemt zij nog niet die plaats in, welke haar toekomt. De deelneming aan de gewassen- keuring was in 1924 even groot als in 1923. De gunstige resultaten van de oogstjaren 1923, 1924, hebben niet nagelaten hun invloed te doen gelden op den koop- en pachtprijs van de landerijen. De arbeidsaangelegenheden wa ren in 1924 zeer bevredigend te noemen. Werkeloosheid kwam niet voor. Na de werkzaamheden der Maatschappij in het afgeloopen jaar te hebben gememoreerd, wijdt de heer Dieleman nog een enkel woord over het vraagstuk der emigratie. Zelf heeft hij in Nor- mandië een en ander onderzocht. Het plan bestaat daar een centrale te stichten, welke leiding en eventueele opleiding geeft. Normandië is een prachtig en vruchtbaar land, dat veel op het Zeeuwsche lijkt. Pacht- en koop prijzen zijn er evenmin als de opbrengsten, met de Zeeuwsche te vergelijken. Doch de opbreng sten zijn bij betere bemestingen bewerking van den grond aan merkelijk te verhoogen. Na deze toegejuichte rede heeft de directeur van de Coöperatieve Raiffeisenbank te Utrecht, mr. O Gezelle Meerburg, een voordracht over de nieuwe coöperatiewet gehouden. De vergadering was goed be zocht en werd bijgewoond o.m door den Commissaris der Ko ningin, die bij de opening in het bijzonder werd verwelkomd. Jhr. mr. J.»W. Quarles van Ufford dankte voor de vriendelijke woor den tot hem gericht. In verband met de electrificatie van Zeeland geeft spr. in overweging om ook in landbouwkringen veel propa ganda te maken voor het gebruik van electr. stroom, o, a. door Voor slechts f 1.18 cursussen, die het gebruik meer bekend maken. Dr. H. Molhuys, secr. van het Kon. Ned. Landbouw-Comité wees op het groote nut van or ganisatie ook voor den landbouw. In den namiddag werd de rij toer gehouden, waaraan door 400 personen in een 60-tal auto's werd deelgenomen. Een uitge strekt terrein werd bezocht. In de Bathpolders werd het gezel schap ontvangen door den direc teur, den heer W. Koning. De tocht ging over Schore, Bieze- linge, Kapelle, Wemeldinge, Ier- seke, Krabbendijke, de Bathpol ders, over den Scheldedam, de nieuwe Kreekrakpolder in de richting Woensdrecht en terug over Waarde naar Kruiningen. De rijtoer was uitstekend geor ganiseerd en heeft allen doen genieten 's Avonds wachtte de gebrui kelijke maaltijd, en kregen de verschillende autoriteiten gele genheid om elkaar de pluimen op den hoed te steken. Evenals den vorigen avond werden ook nu door het plaat selijk muziekgezelschap concerten gegeven. De tentoonstelling. Gisterochtend 10 uur had de officiëele opening plaats door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Nadat dhr. Welleman den Mi nister had verwelkomd, verklaarde Z.Exc. steeds gaarne naar Zee land te komen, waar de landbouw op hoog peil staat, dank zij de ontwikkeling, die men ook in deze streek op dat gebied reeds de jeugd bijbrengt. Spr. wees op de cursussen voor jongens en meisjes en de landbouwwinterschool te Goes. De zware lasten hier ver oorzaakt door de elementen, dwingen tot intensieve cultuur, waarvan spr. het bewijs ziet in de teelt van granen, bieten en vias, in de paarden- en veefokkerij en ook in de fruitteelt. Met de hoop, dat onder Gods onmisbaren zegen en met noeste vlijt zal worden voortgewerkt aan den vooruitgang der landbouw, verklaarde spr. de tentoonstelling geopend, die hij een goed succes toewenschte. Over de tentoonstelling zelve kunnen we kort zijn. Met energie is deze in elkaar gezet op een prachtig terrein. Dit prachtig gold echter alleen bij zonneschijn, want tijdens het drukke bezoek was het hier en daar door de aanhoudende regens van den af geloopen nacht een echte modder poel. Het kringbestuur heeft eer ^an haar werk gehaald en niet overbodig was de hulde, die de heeren Welleman als voorzitter en Dekker, als secretaris daar voor meermalen in ontvangst hadden te nemen, al komt ook aan hen, die op krachtige wijze deze heeren hebben gesteund, een woord van lof toe. De tentoonstelling week in uiterlijk niet af van voorgaande. Alleen werd in Zeeuwsch- Vlaanderen betreurd, dat men zoo in eigen kring bleef. Gaarne hadden de fokkers bezuiden de Schelde hun paarden en vee ook te Kruiningen ten toon gesteld. Toch ontbrak het niet aan paar den; er waren er bijna 300 en 80 koeien. Behalve de machines en velerlei landbouwwerktuigen trokken de aandacht de atdeelingen land- bouw-wetenschap en -huishoud kunde, wat men de theorie kan noemen, waardoor reeds zuike belangrijke resultaten zijn bereikt. Iets nieuws was een afdeeling reclame van den Ned. Wielrijders- bond, woningbouw entuberculose- bestrijding. Ook de electriciteit werd niet vergeten. Dat de heer Welleman ook om de suikerfabriek van Bergen op Zoom gedacht had behoeft geen betoog. De miniatuur-fabriek had veel bekijks. Door het ongunstige weer was het 's morgens stil, doch 's mid dags brachten autobussen hon derden bezoekers aan men heeft er in totaal ongeveer 5000 geteld. Behalve de landbouwende be volking feestte ook de burgerij van Kruiningen en Hansweert dapper mede. Den geheelen dag klonk muziek en 's avonds besloot een moöi vuurwerk de landbouwfeesten. Hond- en klauwzeer. Onder het vee van de land bouwers F. Braet, J. Verhage-van der Slikke, A van Ooteghem en Joz. de Putter, allen te Groede, is mond- en klauwzeer uitge broken. Eerste Earner. Dinsdag is met 24 tegen 14 stemmen verworpen de wijziging der Kieswet om van den stem plicht vrijgesteld te worden we gens gemoedsbezwaren. Woensdag verwierp de Kamer met 21 tegen 15 stemmen het voorstel van mej. Westerman inzake het weder toelaten van de Fransche taal op de lagere school. Het totaal aantal Kamer- candidaten bedraagt 562. Het Nederlandsch-Belglsch verdrag. Men seint uit Brussel Bij de debatten naar aanleiding der regeeringsverklaring heeft Carton de Wiart aan de regeering gevraagd, het tot stand komen van het Nederlandsch-Belgisch verdrag te willen bespoedigen. Bezoek van het Belgische Koningspaar. In verband met het bericht omtrent het bezoek van het Bel gische koningspaar aan ons land, verneemt de „Avp.", dat de voor bereidingen van het bezoek reeds in vollen gang zijn. Tenpaleize is reeds een voorloopig pro gramma van ontvangst opgemaakt. A.XEL, 26 Juni 1925. Men deelt ons mede, dat het op 2 Juli aanst. 25 jaar geleden zal zijn, dat mejuffr. Kolfer- Moerdijk als verloskundige dienst nam zij vervulde die functie 1 jaar te Domburg, 3 jaar te Dub beldam en 21 jaren in onze ge meente. In totaal heeft zij 2000 maal hulp verschaft. In het café van dhr. Abr- Dieleman had alhier ten over staan van den heer P. A. Galle, architect te Terneuzen, de aan besteding plaats voor het bouwen van een woonhuis, bergplaats en varkenshok. Ingeleverd werden 18 biljetten, als volgt Metselwerk. P. van Alten, Axel f2036, J. van Damme, Philippine f 1750, C. J. de Wael, Axel f 1675, Üebr. Moens, Neuzen f 1532, J. Lensen, Axel f 1520, Jac. Houg, Axel f 1520, J. van de Velde, Zaamslagf 1440enG.vanFraaijen- hove, Zaamslag f 1423, Timmerwerk, enz. F. Haak, Axel f1850, C. Deij, Axel f 1818, M. van Doeselaar, Axel f 1700, F. Herrebout, Neuzen f 1690, A. Roovers, Neuzen f 1590, Taalman, Philippine f 1500, L. Defl Fz., Axel f 1475. In massa. C. Deij, Axel f 3845, F. Herrebout, Neuzen f3340 en en C. Wisse, Zaamslag f 3265. Gegund aan van Fraaijenhove en L. Deij Fz., vnd. Ingezonden Mededeelingen. Bij de Dinsdag jl. te Rotter dam gehouden examens ter ver krijging der acte L. O., slaagde o. m. de heer H. M. de Regt Hz., te Zaamslag. Zaterdag had te Hulst ten overstaan van notaris van Dalsum ten verzoeke van den heer P. de Laeter de verkoop plaats van een herberg benevens inventaris. Koo per werd de heer J. F. Emmaneel voor f 3590. Door den Raad van Clinge werd besloten, geen subsidie toe te staan voor de verlenging van het kanaal Axelsche Sassing tot Hulst, om reden geen zekerheid bestaat dat dit kanaal tot deze gemeente zal worden doorgetrok ken. Ook te Sluis zal een nood kerk worden gebouwd. Daarna wordt de oude kerk afgebroken en op dezelfde plaats een nieuwe opgetrokken. Bij de te Oostburg gehouden veulenkeuring werden een paar paarden, nabij het wissel op den weg naar Draaibrug, wat schich tig, met het gevolg dat zij door de juist passeerende tram werden gegrepen, waardoor beide dieren, eigendom van den landbouwer P. J, L. te Aardenburg, zwaar ge kneusd werden. Een der dieren is gestorven, in de schuur van de Milliano, waar ze werden ge stald. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Kindermoord. Naar aanleiding ran het vin den van 'd kinderlijkje aan den Bolswarderweg te Sneek, is door de politia oen onderzoek inge- ■teld, met het resultaat dat de daderes werd aangehouden. De politie had zooveel bewijsmate riaal tegen haar veriameid, dat ontkennen hopeloos was. De daderes, een weduwe van 40 jaar, L. K. geaaamd, heeft be kend, dat zij het kiudje na de geboorte onder de dekens heeft doen stikken. Zij is naar het huis van bewariDg te Leeuwarden overgebracht. De 50-jarige H. P., chauf feur in dienst van den stalhou der van B. te Zandvoort, had met tijn huurauto eeniga persoueo weggebracht aaar een villa op de Boulevard Barnaard. Na zijn vracht afgezet te hebben, wilde hij naar 't Stationsplein terug keeren, waarom hij zijn wagen liet keeren. Een kruidenier, die ia de buurt fietste, zag toen, dat de auto achteruit het trottoir op reed, vastliep tegen het duin en hevig ronkend bleef staan. Toen hij naderby kwam, zat de chauf feur over het stuurrad gebogen, levenloos in den wagen. De ont boden geneesheer constateerde den dood, vermoedelyk door hart- verlamming. Drie bekende oplichters gearrest- erd. Door de Centrale recherche te Rjttcrdam zijn drie bekende oplichters, da 21-jarige H. da B., da 37-jarige S. H. N. an de 43-jarige J. de W. aangehouden. Dit drietal had op veilingen te Amsterdam een groot aantal effecten gekocht, die zjj in ver schillende plaatsen in ons land en in België aao den man tracht ten ta brengen. De heeren kwa men by verschillende bankiers gekleed in de uniform van kapi- teiu of stuurman der koopvaardij. Zjj vertelden dan, dat hun schip verkocht was en dat zij de ef fecten, dia zij toonden in betaling hadden ontvangen. Zij infor meerden dan wat de aandeelen waard waren en vroegen of de bankiers dese aandeelen wilden koopan. Stemden de bankiers toe dan vroegen de oplichters eau voorschot, de rest zouden zy dan wel krijgen, maar by onderzoek kwam uit, dat de aan deelen van de Wabash Railway, waardeloos waren, als zij niet afgestempeld waren en de ef fecten die de drie heeien aan boden, waren niet afgestempeld. Op deze manier zijn verschil lende bankiers in België en Nederland hat slachtoffer van de oplichters gawordeD. De vorige week werden zij in Den Haag gesignaleerd en thans heeft de Rotterdamsche politie hen gear resteerd. Een anderzoek naar de door hen geplaegde oplich tingen wordt ingesteld. Het aato-oegelek te Stolwijk. Op 84-jarigen leeftijd is te Schoanhoven overledan de schoonmoeder van den meubel- handelaar Van der Hek aldaar, die bij het auto-ongeluk te Stol wijk op 12 Juni j.l. gedood werd. De vrouw, de wed. Oosterdom, was op het vernemen van de tijding zoo geschrokken, dat zij een beroerte kreeg. Zij is niet meer bij kennis geweest en aan de gevolgen overleden. MIJNHARDT's Staal-Tabietten 90ct Maag-Tabletten 75ci Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60cs Bij Apoth. en Drogisten. In de Van Brakelstraat te Rotterdam waren eenige buur jongens aan het spelen. Ze zou den ook hardloopen. Daarby zakte de 13-jarige D. de J. plot seling in elkaar en verloor het bewustzyn. Te hulp geroepen geneesheeren konden slechts den dood constateeren als gevolg van hartverlamming. Maandagmorgen wilde de heer S. van der V. te Vlaardingen uitstappen uit een autobus toen deze nog niet geheel stil stond. Hij kwam te vallen en kreeg het achterwiel over zyn borstkas. In zeer zorgelijken toestand werd v. u. V. naar het ziekenhuis overgebracht, waar hy overleden is, v. d. V. is gehuwd en heeft 4 kinderen. De landbouwer Vaessens die werkzaam was ia een stal bij zyn woning te Terworp (E.) werd plotseling aangevallen door een stier. Hy werd zoodanig gewond, dat men voor zyn leven vreest. Kleine stelen en groote stelen. Uit de kas ven de Biliton Maatschappij te Tandjong Pandan is 40.000 verduisterd. De hoofd dader is gevat. Vliegongeval. Bij eene landingspoging ge raakte een Fransch vliegtuig in de hoogspanningsdraden van de lijn Bonn—Siegburg verward, waarop het viel. De beide in zittenden overleden eenige uren later. De ramp aan den Weser. Maandag is te Minden het proces begonnen tegen den Ober- leutnant Jordan, betreffende het manoeuvre-ongeval aan den We ser, waarby, zooals bekend ia, 80 menecüenlevena verloren gingen. een voor direct gebruik gereed Gutpoeder Backin vervaagt de Gist Met Backin rijst Ret deeg onder het bakken- 500 gr. tarwebloem f 0.16 1 pakje Dr. Oetkers's Backin 0.07*J, 100 gr. boter f 0.28 marg.. „0.12 2 eieren 0.12 Vg liter melk0.02 een weinig zout 100 gr. suiker 0.05* tg 3 pond iruit (Klapbessen, Bessen, Kersen ot derg.).0.60 f 1.15 Bereiding; Men bereide het deeg op de gewone wijze, rolle het dik of dun uit *1 naar gelang men een of meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken. Men b«* legge de met dit deeg bedekte bakblikken met ontpitte, gesuikerde vruchten Indien het fruit zeer sappig is, bcstrooie men hel rijkelijk met geraspte beschuit of paneermeel en een weinig suiker. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk P*kje als Eenige Importeurs E. Ostermaün Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zlcb direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een g r a t i srcceptenboekje toezenden. Indien bij het scheren Uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door Uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig 30-60-90 cent. PUROL Zondag 28 Juni 1925. Voorm. 9'/i ure Ds. G P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9"/« ure Ds. J. S. Post. Nam. 2'/« Dezelfde. Voorm. 9*/« ure Leeskerk. Nam. 2Vs Leeskerk.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2