Mysterie. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen No. 23 VRIJDAG 26 JUNI 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De schoenmaker en zijn leest. FEUILLETON. De 2. b. m. te Rruiningen Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Onder bovenstaand opschrift schrijft prof. Obbink in het ,Alg. Weekblad" o.a. het volgende .Bepaaldelijk in vrijzinnig gods dienstige kringen is een conflict aan het opkomen, waarvan het einde nog niet is te voorzien. Er zijn vrijzinnige predikanten, die zelfs de godsdienstoefeningen op den Kerstmorgen niet beter weten te gebruiken dan tot het houden van een pleidooi voor •en bepaalde manier van maat schappelijke organisatie. Welke de hier bedoelde maatschappijlijke vorm is, laat ik opzettelijk buiten bespreking, als niet van princi pieel belang voor wat ik zeggen wil. Hier is dus niet de kerk in de politiek, maar omgekeerd, de politiek in de kerk gedrongen en als politiek leider treedt de predikant op. Daarin nu ligt een ernstig ge vaar, ernstig voor een goede politiek, ernstiger voor de geeste lijke roeping der kerk, het ernstigst voor den predikant zelf. Voor eerst is de preekstoel niet de plaats ter opzettelijke behandeling van politieke of maatschappelijke vraagstukkenook komen de kerkgangers ten minste de overgroote meerderheid, ook bij de vrijzinnigen niet ter kerke tot bevrediging van politieke be hoeften, en zal in 9 van de 10 gevallen de predikant, die op den preekstoel een gepronon ceerd maatschappij-stelsel aan prijst, een standpunt verdedigen, waarover in de gemeente zelf verschil is, en dus verdeelen in plaats van vereenigen. Maar vooral en daarop wilde ik de aandacht vestigen matigt zulk een predikant zich een recht aan dat hem niet toekomt en ver waarloost hij de hem toever trouwde taak. Als ik mij nederzet in de kerk, dan aanvaard ik als vanzelf, dat de predikant, die daar optreedt, mij kan onderwijzen uit het Evangelie, en mij uit het Evangelie kan stichten en troosten. Hij heeft er een bepaalde opleiding (9 Hoe kwam het, dat mij dit ichouwipel plotseling envsrdra- geljjk werd, my envereenigliaar toeicheen met bare waardigheid al> vrouw, eu waarom moest ze toen halt spelende, half om mij te plagen, al de acht-en-twintig geledingen barer vingers als een ratelwerk voor mjjne oogen laten knappen en knisteren, totdat eene onbeschrijfelijke afschuw mij var- vulde. Van af dat oogenblik was hat alsof eene booze Parze den iwakken draad waaraan myn ge luk hing, had doorgesneden, alsof alles wat onze zielen had ver- eenigd gehouden met ééa slag was verbrijzeld geworden. Met één slag verbrijzeld 1 zuchtte hy nog eens nauw hoorbaar. Hemel en aarde, hoe bleek was dat gezicht, hoe verwrongen die trekken en welk een somber vuur glinsterde er in die strakke blik ken toen hij op bitteren, bijna woesten toon vervolgde >0, het is iets ellendigs, het is iets vreeselyks, den weg te ver volgen die mjj tot hiertoe heeft voor gehad, een bepaalde studie doorloopen en zijn leven er aan gewijd om voor anderen een .herder en leeraar" te zijn. En ik zet mij gewillig en vertrouwend aan zijn voeten neer om .Woorden des levens" uit zijnen mond te hooren. Maar ik weiger hem als mijn leermeester te erkennen op een terrein, waarop hij misschien wel wat heeft gebeunhaasd politiek, economie of sociale vraagstukken, maar waarop ik hem tot nader order moet houden voor een dilettant, die alleen daarom zoo'n grooten mond durft opzetten, omdat hij in de kerk alleen het woord heeft. En weet hij er werkelijk wat van, laat hij zich dan uiten in geschriften of voor drachten, waar plaats is voor tegenspraak en de kerk er buiten laten. Ik weet wel dat men daarop antwoordt dat de kerk er niet buiten blijven kan, omdat het Evangelie de gansche mensche- lijke samenleving doordringen moet, en dat wel op een zeer bepaalde manier. Nu houd ik voorloopig die zeer bepaalde manier voor een zeer bepaalde vergissing, en nog be- paalder ontken ik dat een predi kant het recht heeft op den preek stoel over allerlei vragen van het praktisch leven op zoo'n toon van gezag te spreken. Ongetwijfeld moet het Evange lie de gansche samenleving door dringen, en behoort de predikant dat bewustzijn bij z'n hoorders aan te wakkeren. Maar dat be- teekent toch niet dat hij het recht heeft om over allerlei ingewik kelde politieke, sociale, (econo mische en andere vraagstukken te praten en ze op quasi-tech- nische manier uiteen te zetten als waren 't alléén religieuze en zedelijke vragen die daarbij ter sprake komen. Moet een dominé alles weten? Moet hij studie hebben gemaakt van de inge wikkelde sociale vraagstukken, zoodat hij er in de kerk, waar toch ook eenvoudigen zijn sit venia verbo over .doceeren" geleid. Mijn beitaaD wai een ver loren leven te neemen, maar Sa rina had het opnieuw geheiligd, en ik had er in geloofd. Ik had een oogenblik in myn galuk ge loofd, als in de vergevensgezind heid van een barmhartig en goe dertieren God ik had ia dit een zame buis galootd als in aan feeën paleis uit da sprookjeswereld, ik had in mijn herwonnen zialerust geloofd als in een onverliasbaren schat, die mij door alle leveasstor- nan, door alle beproevingen heen zou voeren. Binnen enkele maan den was dit alles verdwenen, zoo spoorloos verdwenen, dat zelfs het terugdonken er aan, den indruk opwekte van den diepen, diepen afgrond, waar de dingen die had den kunnen bestaan, maar uim mor bestonden, altyd in rond dolen.* Zijne stem beefde, toen hij de laatste woorden uitsprak. O, hoe holoogig stond dat gezicht, hoe onbeschrijfelijk strak waren die blikken, die tot het middel punt der aarde scoenen te willen doordringen 1 Hij was in een som ber stilzwijgen verzonken en reeds dacht ik dat hij mijne tegenwoor digheid geheel vergeten had, toen hij plotseling, als het ware fluiste rend vervolgde»En toen was het kan In de kerk, waar alleen woorden van geestelijk gezag mogen klinken Moet hij de verschillende regeeringsstelsels en hun werking hebben bestu deerd om te kunnen verklaren wat het beste immers het christelijkste ishet monar chale of het republikeinsche Moet hij kennen de verschillende strafstelsels en ze hebben verge leken, de oeconomische politiek van Rijk en gemeente, de coöpe ratie, de problemen der huwelijks wetgeving kortom moet een dominé alles weten En alles beter weten dan alle anderen Zooveel beter dat hij op den preekstoel aan alle gedwongen zwijgers mag zeggen hoe 'tis? Zoodat ze 't hebben te gelooven Een predikant mag over al die dingen zijn meening hebben, zoo goed als ieder ander, maar als hij zijn ambt misbruikt om zijn particuliere meeningen op te dringen aan menschen die mees tal en grootendeels komen met andere bedoelingen, dan matigt hij ik 2eg het nog eens zich een recht aan dat hem niet toekomt en verwaarloost hij de hem toevertrouwde taak de ver kondiging van het Evangelie". Landbouw. Zooals bekend werden deze week de jaarlijksche landbouw- feesten te Kruiningen gehouden. Dinsdagavond werd het hoofd bestuur van de Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij door het ge meentebestuur ontvangen, waarbij de burgemeester, de heer Elen- baas, namens bestuur en burgerij een welkomstrede sprak. De voorzitter der Z. L. M., de heer mr. P. Dieleman, antwoordde en wees op het rijke verleden van Kruiningen, dat reeds uit de 13e eeuw dateerde. Voorts wekte hij op tot aansluiting der land bouwers in één sterke organisatie tot verheffing van land en volk. De voorz. van den kring Oost dat de ichim dar doode Theresa waer optrad in mijn levan. Toen was het dat de sluimereude wroe- giig ontwaakte, als een dreigend Mamenlo, als aene vingerwijzing des hemels, naar de strat dia my wachtte voor het tweemaal ont heiligd paradys der lietde 1* »Ziet ga dat oude instrument daar vroeg de verhaler een neh- terdochtigen blik op de met boa kan an beeldjes beladene piano werpende. >Dat is het ding, dat de geheimzinnige bemiddelaar werd tusschen den leveuden en de daade. Mijn vrouw die in de eersie muzieklessen was blijven steken, had de toetsen nooit wil len aanraken, het behoorde nu eenmaal tot een van haar grillen, angst te hebben voor het instru ment, omdat het zwart was.* »Eens op een nacht,* vervolgde hij op gedempten toon, terwyl bij zijn stoel naderbij schoof, »toen alles ter ruste was en ik lang had liggen luisteren naar het zaente gonsen van den wind in de kor- ridors, was het mij alsof ik door eene vreemdsoortige huivering uu den slaap opschrikte. Verre zwak ke toonen waren tot my doorge drongen, zoo zacht en droomachtig dat ze meer een naklank uit bet verleden alt ieta werkelijks sode- Zuid-Beveland, de heer Welleman, dankte voor de medewerking van het gemeentebestuur van Kruinin gen tot het welslagen der komende dagen. Daarna kreeg de bijeenkomst het karakter van vergadering en werden de zaken van het Dag. Bestuur, enz. besproken. De .voorz. deelde mede, dat een commissie was benoemd tot onderzoek der reorganisatie in den postdienst, in verband met de beperkingen in dien dienst. Getracht is verbetering te krij gen in de belemmeringen, die de Nederl. veehandel ondervindt in het Buitenland. De veelbesproken landbouw almanak zal ook voor 1926 weer worden uitgegeven. Behandeld werd het rapport der commissie voor de stroo- carton-industrie, die in Zeeland niet op zijn plaats is. Aangekondigd werd een rapport omtrent de vestiging van een aardappelmeelindustrie in Zeeland Wegens 50-jarig lidmaatschap van de Z. L. M. werden als eere-leden der Maatschappij be noemd de heeren T. Gast, BrouwershavenM. T. v. d. Bout, EikerzeeM. Bolle Lz., Haamstede Jan Borst Wz., Haam stede B. Giljam, Ouwerkerk D. Hocke Dz., Brouwershaven Jac. de Looft, Kortgene A. Vol kers Jz., VeereAnth. Bliek, Nieuw- en St. Joosland; Jan Polderdyk, Nieuw- en St. Joosland en P. F. Fruytier, Hontenisse. De voorzitter deelde mee, dat de algemeene vergadering het volgende jaar te Axel zal worden gehouden. De Algemeene Vergadering. Deze werd Woensdagochte'nd gehouden. De voorz., mr. Dieleman, begon zijn openingsrede met een siuk geschiedenis van Kruiningen, dat steeds geworsteld heeft tegen het Scheldewater. Dikwijls zijn de dijken verwaarloosd tot schade der bewoners, getuige het mach tige Riemerswaai, dat in de golven verdween. Spr. spoort oen te zyn. Maar allengs zwol len de geluiden aan, terwijl eene klagende stem, die zeer roerena en treurig klonk, zich in da zwaar moedige pianoakkoordeD mengde. In een enkel oogenblik ging ik van den toestand van slaap tot dien van slapeloosheid over, myn waarnemingsvermogen was als door een wonder gescherpt en voor ik het wist, stond ik midden in het slaapvertrek te luisteren. Het was hei lied van de gestorvene, het was Haudel» Rinaldo (lal door de stille nacnt klonk. Ai mijn bloed goitde in stroomen naar bet nart terug, eene naamiooze tiui- vering overviel my. De weemoe dige melodie, het piecntig ruisctieu der volle, als een orgelkoraal klin kende akkooiden, en boven alles o, boven alles, de klagend weg stervende stem, deden mij beven van eerbied en liefde, maar ook van ontzetting, want die stem groote God was Theresa's stem Neen, zeg niet dat bei een droom ot een akustisch bedrog was 1 nep de verhaler uit met alwerenu ge- aar, toen ik hem in de rede wuue vallen, >iuister eiecins verdei Boe ik den moed daartoe vouo weet ik niet, maar ik stormde vuoi uit naar deze kamer, ik wilde my overtuigen, wilde zekerheid, at aan tot eendrachtige bescherming hunner polders. De landbouw is in Oost-Zuid- Beveland enorm vooruitgegaan, dank zij het landbouwonderwijs. Over het algemeen is 1924 voor den landbouwer in vele opzichten voordeelig geweest. Onze han delsbalans nam een steeds gun stiger voorkomen aan, hetgeen voor een zeer groot deel op re kening van een toenemen van den uitvoer van landbouwproducten was te schrijven. Met den beteren afzet kwamen betere prijzen. Van tarwe en rogge was tame lijk veel uitvoer. Eveneens hadden boonen en erwten in het buiten land goeden aftrek het meeste ging naar België. De uitvoer van aardappelen nam zeer belangrijk toe. Portugal, België, Duitschland en Engeland namen zeer groote hoeveelheden bij ons af. Naar Frankrijk werden minder aard appelen verzonden. Voor groote aardappelen bestond in Duitsch land en België groote belang stelling. Ajuin werd tegen zeer hooge prijzen verhandeld. Door de toenamen van den uitvoer van zuivelproducten, brachten boter en kaas goede prijzen op. Tarwe werd door invloed van slecht weer minder verbouwd dan in andere jaren. De vochtige zomer is voor dit gewas nood lottig geworden. Naar schatting is slechts 15 pCt. in goeden staat binnen gekomen. De prijzen waren hoog. Ook haver leed van den regen, en de aantasting door de fritvlieg was niet gering. Voor zaai-haver en -tarwe werden hooge prijzen gemaakt. Rugge en gerst werden bij droog weer binnengehaald. De korrelopDrengst was goed, het stroo gezond en stevig. Er werd sneer vlas veiOouwd dan in andere jaren, ue opbrengst was over net gelieei goeu, met goede prijzen. Van de fijne zaden was de op brengst van karwij hoog, die van blauwmaanzaad en mosterdzaad gemiddeld. De teelt van koolzaad was alleen van belang in den nieuwen Kreekrakpolder. Overal voldeed het Zeeuwsche beter dan had het miju dood moeten zyn. Alles was donker eu stil hier, uoewel de toouen nog Id de lucht trilden. Ik had inijne vrouw toe geroepen mij eee licht te brengeD eu een oogenblik later stonden wjj voor de piano die sedert jaren gesloten was en waarvan ik niet eens wist waar ik den sleutel ga laten bad.* »Welne«, viel ik hem triem- feerend in de rede, »dezen aan blik moei a toch overtuigd heb- ben Maar zyn strakkau buk smitte mij. Zacht zyue hand op royn arm leggende fluisterde hij met ne scne siem De piano stond open Terwijl ik my schrap zette te gen een gevoel van iets kouds dat mij langs den ruggegraat ging, poogde ik hem aan te toonen, dat dit een gezichtsbedrog moest zyn geweest, en dat in den abnorma- len toestand waarin zijn overspan nen zenuwgestel hem bad ge bracht, zulke visioenen en bal lucmai én geene zeldzaamheden war»-n. »E *ai de gehoorde mu ziek oe Zfioe ik, »gy nebt zeil ïmineis voor net ius<apen langen tyu naar het gonseu van den wind in de korridors gelui sterd? (Wordt vervolgd.) AXELSCME COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1