Melkplaat „Elesva" Tien-Ritten-Kaartjes. Afd. Aiel Ér S. D. A. P. JOS. CHALMETTE, Drinkt TUTTI FRUTTI LIMONADE Vrijzinnige Kiezers van Axel. één puntje rood. fief Warenhuis. Kan hier niet, wat in België kan Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Advertentiën. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij. WOUDENBERG (siroop) HET WARENHUIS. Openbare Verkooping. 15 x 44 A. 56 c.A. Gerst, 8 x 44 A. 56 c.A. Rogge, 7 x 44 A. 56 c.A. Erwten, Maakt op WOENSDAG l JULI op de 26ste lijst van Uw stembiljet Het is de lijst van den VRIJHEIDSBOND, de oude liberale partij. Stemt daarom voor HET BESTUUR der Afd. AXJEL, Kerk doer den bliksem getroffen By een onweder werd te Marum de Herv. Kerk door den bliksem getroffen. De haan met stang viel naar beneden, uit den dikken muur van den toren werd een stuk geslagen, dat op de pannen van de kerk neerviel en daarvan, een paar honderd vernielde. Ook het inwendige der kerk bleef niet ongeschonden. Uit den muur werden stukken geslagen, do electrische instal latie werd vernield, veel ruiten gingen stuk, aan lambriseering, banken em. werd belangrijke schade aangebracht. De elec trische geleiding veor licht werd een eind weggeworpen en viel grootendeels op den weg. By Honsan, wiens woning ook ge troffen werd, werden de telefoen en de installatie voor electrisch licht met lampen ene. vernield. In de schuur der Herv. pastorie werden nog een paar ruiten ver- brijseld. De bliksem sloeg op drie plaatsen in, doch trof geen mensch of dier, terwyl ook geen brand veroortaakt werd. TreeselQke teestanden. De .Asser Crt." meldt uit Zwar- temeer Voor eenige dagen is de arbei der R. krankzinnig geworden. Men vermoedt, dat armoede daar grootendeels de oorzaak van was en tevens de angst, dat de keet, welke by bewoonde, en die zeer bouwvallig was, vandaag of mor gen zou instorten. Nu is het on vermijdelijke gebeurd en heeft de tweede slag daze arme fami lie getroffen. Zaterdag is name lijk Me keet in alkander gezakt en waren vrouw en kinderen dus dakloos. De haer J. do Laat, die Za terdagmiddag in de Qaarlemsche Machinefabriek voorhaen gebr. Figea aan het Noorder Buiten- 8paarna te Haarlem door een ern stig ongeluk getroffen werd, is in het St. Elisabets Gasthuis aan de gevolgen overleden. Te Napels, bij Winschoten, is de U-jarige zoon van den ar beider De Groot over spoorrails gestruikeld hy brak den nek en is overleden. Bij het zwemmen is te Bruns- sum de 15-jarige H. H. te Rum pen in een bruinkoolput achter de staatsmyn .Hendrik" verdron ken. Stormen. Een vroeselyke orkaan heeft gewoed in het gebied vaa de Idria. De rivier is overstroomd. De brug gen zijn vorwoest, de verbindin gen afgebroken. De schade be draagt 1 millioen Lire. Vreeselijke stormen woeden op de kust van Newfound, 15 schoe ners zijn verloren. AmnxUen's tocht. De .Kölnische Ztg." vernam uit Kopenhagen, dat Roald Amundsen oijna onmiddellijk na zijn terugkomst op Spitsbergen een telegram heeft verzonden, waarin by meedeelt, dat hy met zijn ïes tochtgenooten en de beide vliegtuigen ongedeerd is teruggekomen, doch de Noord pool niet heeft bereikt. De vliegtuigen zyn doar den mist te ver naar het W. gevlogen an moesten, na te hebben gekoerst naar het O., een noodlanding doen en zyn daarbij ingesloten door ijsmassa's, doch niet be schadigd. Hat bericht van zyn behouden terugkeer heeft in de Scandina vische Staten onbeschrijflijk enthousiasme gewekt, te meer, omdat, toen de koene reiziger in de eerste veertian dagen niets van zich liet hooren, men alge meen verwachtte, dat hij pas na maanden iets van zich zou laten hooren, te mear niet, omdat hij geen radio-toestellen heeft mee genomen, gelijk aanvankelijk is bericht. Kantongerecht te Terneuzen Zitting van 29 Mei 1925. Loopen op bezaaiden grond R. S. Westdorpe, tot 50 cent boete bs. 1 week tuchtschool O. V. te St. Jansteen, tot f2 joete subs. 1 dag hecht. F. J. d. V. te Clinge, tot f2 boete subs. 1 dag hecht. Motor- en Rijwiel-reglement. C. S. te Axel, tot 50 cent boete subs. 1 week tuchtschool. L. D. te Axel, tot f 1 boete subs. 1 dag hecht. L. v. C. te Axel, tot f 3 boete subs. 1 dag hecht. T. N. te Axel, tot f 1 boete subs. 1 dag hecht. P. J. v. P. te Zaamslag J. d. Z. te Boschkapelle, ieder tot f 5 boete subs. 3 dagen hecht. J. H. te Hulst, tot 50 ct. boete subs. 1 dag hecht. M. d. R. te HoekP. W. te ClingeG. A. te Sas van Gent K. L. d. .D. te Selraete W. d. V. te Selzaete, ieder tot f 5 boete subs. 3 dagen hecht. Dieren kwellen. C. 1. te St. Jansteen, tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht. C. Z. te St. Jansteen, hecht, gedurende 1 week, proeftijd van 1 jaar met bijzondere voorwaarden. Trekhondenwet. W. C. R. te AxelP. P. te Sluiskil, ieder tot f3 boete subs. 1 dag hecht. Belemmering verkeer. D. D. te Axel, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hecht. T. P. te Hulst; A. K. te West dorpe, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. Openbare dronkenschap. M. v. K. te Zaamslag; J. L. G. te Zaamslag; P. S. te Westdorpe; M. S. v. W. te WestdorpeJ. C. S. te AxelP. M. d. R. te Ter Neuzen; C. W. te Ter Neu zen J. S. te Ter Neuzen J. C. v. G. te Ter Neuzen, ieder tot f 15 boete subs. 10 dagen hecht. Regl. Wegen en Voetpaden. A O. te Axel, zonder straf. P. J. W. te Zuiddorpe, tot f3 boete subs. 1 dag hecht. Tern. Crt. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 12,— a f 15,—Rogge f 12,— a 13,—. Wintergerst f a f Zomergerst f a fHaver f 10,— a f 11,— Erwten f 12,— a f 13,—. Paarden- boonen f afDuiven boonen f a f Bruine boonen f—af—,—. Lijn zaad f a f Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f 13,— a f 15,—. Gezwingeld Vlas f0,80 a f0.90. Aardappels f af Stroo f21,— a f23,—. Boter f 1,60 a f 1,70 Eieren f0,06 a f0,07. HULST, 20 Juni. Graanmarkt Tarwe f 12,— a f 17,—. Rogge f 12,— af 13,—. Wintergerstf a f Zomergerst f a f Haver f 10,a f 11,—. Erwten f 12,a f 14,Paarden- boonen f 12,af 13,Duiven- boonen f 14,— a f 15,—. Witte- boonen f f Bruine boonen f 10,— it f 14.—. Lijnzaad f af—,Aardappels f 6,— a f7,—. Boter f 1,60 5 f 1,70 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,56. Slachtvee 8, verkocht 3. Varkens 48, verkocht 35. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 22500. f6.15 per 100 stuks. ROTTERDAM. 22 Juni. Vee markt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd: 461 vette runderen, 287 vette- en graskal veren, 624 varkens, 436 schapen en lammeren. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.18—1.20, 3e kw. 0.85— 0.90; kalveren le kw. 1.70— 1.90, 3e kw. 0.90—1.05 schapen le kw. 0,950.98; varkens le kw. 0.80—0.86, licht soort 0.74 •0.78. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoonvan blauw 2800 st., prijzen 1.25—1.65, van Groningsch 12000 st., prijzen f 1.20—fl.50. Lijnzaad voer f a f zaai f a f Mosterdzaad: bruin geel 33—35, blauw maanzaad 50—51, koolzaadkarwij- zaad 28—30, kanariezaad 22—24. Aardappelen Zeeuwsche blau we en bonte poters 8. 18.—, Zeeuwsche en blauwe Eigenheimers Briel- sche kralen Bravo's 0.0.-. Red Star 3 50-4.25. Eieren^f 6,50—f 7,50. ROTTERDAM. Graanmarkt. Tarwe f f—Rogge f Gerst, Chevalier f— Haver f Erwten f Bruine boo nen f0, Wisielkoersen. Brussel 11,63. Parijs 11,70 Londen 12,lls/8. New-York2,491/, STEMMING voor de Tweede Kamer der Staten-Gaaeraal. STEMMING. UITOEFENING KIESRECHT d«*r perstien, dit in dienstbe trekking s|i. voorkomt overkoken en aan branden van Melk, Cacao, Kin- darroediDMmldaelea, ana. Alleen-verkoop voor AXEL en omstreken Met ingang van 1 JULI 1925 worden kaartjes verkrijgbaar ge steld, galdig tot nadere aan kondiging voor tian ritten op een willekeurig traject, dat volgens de gewone tarieven 20 respect. 30 cent kost. De prijs bedraagt f I,respect, f 1,50. Bij reizen op deze kaarten wordt dus eene reductie van 50 verkregen. Ze zijn niet persoonlijk en zijn verkrijg baar bij den conducteur. AXEL, 19 Juni 1925. De Algemeen Directeur, C. WIND VAN MERKESTEYN. Als aanvulling van de in den loop der week te verspreiden strooibiljetten diene, dat naast op VRIJDAG a s. zal spreken in de openbare vergadering bij de Wed. GIL1JAMSE Lid der Belgische Kamer. Onderwerpt Deze vergadering wint dus aan belangstelling vanwege het inter nationaal karakter. N. B., Dus de naam CHAL METTE staat niet op de strooi biljetten. is bereid uit 6 verschillende vruchten en is uiterst fijn van smaak. Ter kennismaking geven wij op iedere flesch een reclame drinkglas en 12 riatjaa cadeau. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de familie VERHELST te Axel, Drie Schouwen, op DINSDAG 7 JULI 1925, des namiddags 21/, uur (zomer tijd), verkoopen (alles verdeeld in koopen). De rogge ligt in Smitschorre en de gerst en erwten aan de Langeweg van Drie Schouwen naar Hulst. Vergaderen aan de rogge. Betalen: 1 December 1925. Van 1 - 31 Mei 1925. Hulat. Huwelijks-voltrekkinten 13. Petrus Augustinus de Laeter (van Sas va* Gent), 50 j., jm. en Maria Coleta Meul, 44 jwed. Albert Zaman, 24 j-, jm. en Maria Louisa Meij, 21 j., jd 20. Benignus Alphonsus van Bunder, 29 j., jm. en Elisabeth van Hecke, 30 jjd. Josephus Wouterus de Koning, 29 j., jm. en Anna Catharina de Schepper, 28 j., jd. Petrus Judocus de Block, 25 j., jm. en Julia Maria van de Walle, 22 jjd. Geboorten. 7. Carla Wilhelmina, d. van Carel W. Vreede en Henriette J. Ladenius. 17. Louis Henri Joseph Marie, z. van Josephus F. van Heuckelom en Maria Lambert. Josephus Johannes, z. van Arthur E. de Block en Angela van Gelderen. 19. Agnes Maria, d. van Emiel M. van de Walle en Maria L. van Waes. 20. Maria Johanna en Theo- dorus Johannes, d en z. van Alphon sus L. Kindt en Johanna H. van der Kloaster. 26. Petrus Johannes, z. van Adolf F. Gering en Josephina S. Drissen 28. Franciscus Josephus, z. van Johannes H. F. Taalman en Rosalie M. de Plukker. 29. Gustaaf Hortensia, z. van AntoniusP. Kuycks en Coleta P. Prenen Overlijden. 1. Anna Maria de Smit, 4 d., d. van Joseph de Smit en Celina M. van Acker. 2. Charles Louis Blom- maert, 63 j., echtg. van Anna Catha- rina P. Michilsen. 10. Josephus Sturms, 49 j., echtg. van Johanna Schuerman. 19. Cornelius Adrianus Maria Pieck, 69 j., weduwn. van Eulalie Coonen. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van belang hebbenden ter voorkoming van de overtreding van de Leerplichtwet dat bij verordening de laatste week van Jani is aaagewezen voor land- bouwvarlof, ten behoeve van de schoolgaande kinderen. Belanghebbende ouders worden er op gewezen, dat dit verlof deze week moet worden aangevraagd bij het Hosfd der School. Burgsweester sn Wethouders van Azsl D# Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nederge- legd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar wordt gesteld, de lijst van de kiezers aan wie is ge zonden de oproepingskaart, bedoeld in art. 53 der Kieswet, voor de stemming in deze gemeente, te houden op 1 Juli aanstaande, ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en wier naam nist voorkomt op de kiezerslijst dezer gemeente. AXEL, 22 Juni 1925. Ds Burgemeester voornoemd, BLOK. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis, dat op WOENSDAG 1 JULI 1925, van des morgens acht uur tot des namiddags vyf uur, zal geichieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aan melden bij het stembureau in het vooi hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die niet voldoet aan zijn stemverplichting, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geld boete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn vetloopen sedert eene vroegere ver oordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk .is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordi geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. AXEL, 22 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders vnd„ De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL herinnert personen bij wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instel lingen waarbij, personen die den leef tijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zsover arbeid wordt ver richt in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal, en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege oaderteekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groeps- wijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veartien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Konin klijk besluit van 24 Mei 1901 (Staats blad no. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemin gen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in ver meld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts ver leend aan geneeskundigen en apothe kers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde- personen, alsmede aan personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbe trekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. AXEL, 22 Juni 1925. De Burgemeester voornoemd, BLOK. H. C. DRESSELHÜUS.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 3