AHGA Vrouwen en Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. tenlandsche imperialisme, zeer natuurlijk steun zocht en vond bij Moskou- Dr. Sun vestigde zijn gezag te Kanton, waar de troepen van het reactionnaire Junnan dezer dagen een zware nederlaag leden. De mogendheden trachtten te vergeefs de regeering van Kanton te doen vallen, door te weigeren haar nog petroleum te leveren. De sovjets sprongen bij en de invloed van Kanton breidt zich thans met den dag uit. Van daar uit gaat de stuwkracht van de arbeidersbeweging in China, die zich reeds deed gelden in menig vuldige stakingen en te Kanton ook werd besloten tot aansluiting van de Chineesche Federatie van vakbonden bij de communistische internationale. Het bericht, dat de troepen van generaal Fu, den opvolger van dr. Sun, werden aangevoerd door Russische officieren en daaraan zelfs hun overwinning te danken hebben ziet er dus allerwaar schijnlijkst uit. En evenzeer is het meer dan waarschijnlijk, dat Moskou, steunend op zijn groei- enden invloed in China, de hui dige onlusten deed loskomen, om eens en voorgoed af te re kenen met 't „internationale kapi talisme" in China. Frankrjjk. llarokko. Een medewerker van de „Popoio d'Italia" heeft een onderhoud gehad met Abd el Krim, die hem verzekerde, dat de Riftroepen best zijn georganiseerd en niet staan onder de bevelen van buitenland sche officieren. Frankrijk en Spanje zullen worden teleurge steld, indien zij speculeeren op de gevolgen van een honger blokkade. Het Rif kan drie jaar lang zonder aanvoer uit het bui tenland. Abd el Krim verklaarde zich echter te allen tijde bereid, over een aanneemlijken .modus vivendi met Frankrijk en Spanje te onderhandelen. Sprekend over de Spaansch-Fransche rivaliteit zeide hij„Ik was waarlijk niet van plan, mij een nieuwen vijand op den hals te halen, nadat Primo de Rivera zich bereid hac verklaard tot onderhandelingen welke zeker thans reeds tot een resultaat zouden hebben geleid indien Parijs niet met groote beloften druk op de Rivera had uitgeoefend, waardoor de onder handelingen werden afgebroken. Frankrijk heeft ons voortdurend bewijzen gegeven van zijn sym pathie voor ons en van zijn ja loezie tegenover Spanje. Het achtte het vast te staan, dat Spanje niet in staat was, Marokko te regeeren. Toen de Fransche regeering echter begon te be merken, dat wij het eens gingen worden met de Spanjaarden, die wij tot dusver als onzen gemeen- schappelijken vijand hadden be schouwd, begon het onderhande lingen te voeren over het over nemen van de Spaansche zone in Marokko. Spanje eischte een milliard franc en was bereid, voor dat bedrag al zijn protectoraats rechten in Marokko af te staan. De Fransche regeering schoofde onderhandelingen steeds weer op de lange baan in de hoop, dat de positie van Spanje in Marokko zou worden verzwakt en Spanje dientengevolge minder hooge eischen zou stellen. Engeland had echter lucht gekregen van de onderhandelingen tusschen Frank rijk en Spanje en ook hierdoor konden deze onderhandelingen nog niet ten einde worden ge voerd." Abd el Krim was nauwkeurig op de hoogte van de Fransche plannen. Daarom moest hij ge bruik maken van de kritieke positie waarin Frankrijk zich be vond om zijn ongeduldige sol daten te laten demonstreeren aan de grenzen. De duidelijke provo catie van de Fransche regeering was voor hem voldoende aanlei ding tot het openen der vijande lijkheden. Hit breidelen van den handel in wapens. De Volkenbonds-conferentie tot bestrijding van den-ongelimitteer- den handel in wapens is nu ge sloten. Niet minder dan 18 Staten onderteekenden reeds de conventie en 27 het protocol over het ver bod betreffende den chemischen en bacteriologischen oorlog. Ne derland onderteekende dit proto col, doch de conventie nog niet. Amerika, Engeland, Italië en Japan onderteekenden alles terwijl Fran krijk de conventie onderteekende en ook het protocol in zake den chemischen oorlog zal ondertee kenen. Ingezonden Mededeelingen. Vrees geen Examen Te Ter Neuzen 5 Juli n.m., 7, 8 en 9 Juli, 10 Juli voormiddag, 13 Juli namiddag en 14 Juli. Te Hoek 15 Juli. Sportnieuws. Het rerbiyf der kon. Familie in Zwitserland De toedracht van het bekend incident wordt eenigszins anders weergegeven. In het communique toch van Hare Majesteits parti culieren secretaris werd meege deeld dat de Koningin in den achteruit loopenden auto was ge bleven en daarbij de vingers verwondde. In het bericht uit Bern wordt gezegd, dat Hare Majesteit op de tree-plank stond en er af sprong toen de auto zich in beweging zette Hierbij zou Zij echter met de hand tusschen het portier zijn bekneld geraakt Volgens hel telegram ^/as de chauffeur reeds uitgestegen. De auto zette zich toen in gang, reed den weg af en kwam tot staan, doordat hij tegen de rotsen opreed. Zondagmiddag' speelde Axel 1 alhier een wedstrijd tegen Ter Neuzen. Na een gelijk opgaanden strijd, met wisselende kansen, brak de rust aan met 2—2. Kort na de rust maakte Axel er uit een hoekschop 3 2 van en iedereen dacht reeds dat met deze cijfers het einde zou aan breken, toen plotseling Ter Neuzen twee doelpunten in een minuut maakte en alzoo met 4—3 won. België Heiland. De wedstrijd België—Holland zal op 6 September te Antwerpen worden overgespeeld. Dé? opbrengst zal aan liefdadige stichtingen worden geschonken. AXEL, 23 Juni 1925. Nog enkele dagen en de Her vormde kerk alhier ligt er bij neer. De vorige week is begonnen met het slooperswerk en reeds is de consistoriekamer gelijkvloers. Het is een heele ruïne. Binnen het kerkgebouw zijn enkele grafkel ders bloot gekomen, doch er is niet veel bij^nders te bespeuren in één ervan vond men een gave vlecht haar. Ook komen ver scheidene mooie grafsteenen bloot, waarin oude wapens zijn gebeiteld. Van de geschriften is evenwel weinig leesbaar. De godsdienstoefeningen wor den thans gehouden in het veel vergroote lokaal der Zondags school en zijn 's morgens toe gankelijk voor mannen en 's na middags voor vrouwen, welke in de gewone kerkbanken plaats kunnen nemen. Bij K. B. is benoemd tot Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Terneuzen, de heer H. A. Pabbruwe, thans in gelijke betrekking te Druten. Zaterdag is te Terneuzen een 20-jarige schepeling uit Esth- land, die stoker was op een daar 'iggende Belgische stoomboot, bij het zwemmen verdronken. Toen de gevreesde krampen hem aangrepen, riep hij nog, maar toegeschoten hulp kon niet meer baten. De heer C. J. Overbeke, onderwijzer te Tholen, is benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Oudelande. Vlissingen Breskens. Met ingang van 1 Juli vervalt de boot, die vm. 5,54 uit Vlis- sin.gen naar Breskens vertrekt, doch komt er een boot bij in dezelfde richting, nl. des nam. 7,30, na aankomst van den trein te Vlissingen om 6,57 uur. Heryk in 1925. Door Qed. Staten is bepaald dat de herijk der maten en ge wichten in 1925 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in over- 'eg met het gemeentebestuur vast te stellen uren Te Sas van Gent: voor Phillippine 29 Juni. Sas van Gent 30 Juni, 1 en 2 Juli. Te Sluiskil 3 Juli en 4 Juli voormiddag. De Fokpaardendag. Te laat ooi nog in zyu geheel te worden opgenomen, ontvingen we van belangstellende, doch o.i. wel bevoegde zijde nog een uitvoerig verlag over de ge houden tokdag van de V. V. Z. F. Omdat het eigenlijk mosterd na den maaltijd is, zouden we het kunnen weglaten, maar we von den er enkele gegronde opmer kingen iu, die we meenden ouze tokkers en ook de V. V. Z. F. niet te mogen ODtbouden. De schrijver dan meende niet met onverdeelde aandacht de tokdag te hebben bijgewoond en vroeg zich at le, waarom hier geen grooter aantal deelnemers waren uit de andere deelen van Zeeuwsch-VlaandereD, óf is bij hen nog niet het beset aanwezig, dat ze door eensgezind samen te werken een tentoonstelling kun nen tormeeren, die en door kwaliteit en door kwantiteit niet is te evenaarden, zoo min in het eigen land als in het buitenland 2e. Verwonderde het hem, dat op dezen tokdag die zyns inziens de belangrijkste is uit het geheele land an in het voor naamste centrum der trekpaarden fokkery, niemand van het Hoofd bestuur van het N. T. S. of van de afdeeling Zeeland aanwezig was. De fokkers verdienden door hun prestatie toch zeker wet eenige belangstelling van bet bestuur hunuer eigen orga nisatie En 3e vroeg hij zich at, waarom men niet gstracbt heelt, nu er juist enkele Italiaan sche paarden liefhebbers in deze streek waren, deze in de gelegenheid te stellen naar dezen tok paardendag te komen. Of was er een gelegen heid, waar meer en betere paar den werden vertoond De ichryver acht dit niet mogelijk en vindt het jammer, dat zulke vragen gesteld moeten worden. Die houding wekt «en oppositie, welke de eendracht in gevaar brengt. Tot den catalogue gekomen, acht de schr. hier een veulen- keuring totaal overbodig dat is goed voor beginners, waar men de vooruitgang wil toonen in het gefokte kleingoed. De klasse 4-jarige en oudere merriëa kracht een collectie paarden byeen, als nooit docr hem gezien, wat kwaliteit en uniformiteit betreft. Er werden een 20-tal paarden gescheiden, waarvan er getu kon worden uitgetrokken, of men had een superieur disr by den kop. Za waren buitengewoon. Schr. tag b.v. „Dora" van dhr. P. Dekker nooit in zoo'n eminente conditie, als thans. De 3-jarige merriën waren eveneens veelbelovend, ecu, waardig tot de beste genoemd te worden. De 2-jarige en eenjarige mer ries eveneens veelbelovend. Het mannelijk gedeelte zag schr. wel eens beter in dit cen trum. Het verkoopen van het beste materiaal naar elders moei j op den duur talikant uitioopen. Wilson" houdt zich best en was welverdiend kampioen ook is „Klaas" van dhr. B. L. Yse- baert een best paard. „Ingersol" is esn pracht-type, evenals ,Jou- bert". Beste tokkers. De 4-jarige hengsten vormden een behoorlijke klasse goed* hengsten, waarvan no. 1 („Epa tant") uitblenk. De 3-jarig* hengsten waren goed, doch niet opvallend. De 2-jarige waren veelbe lovend. De kleine maat extra. jBrillant" draagt zijn naam waardig en ook „Mayeur" van dhr. P. B. van Hoeve muntte uit. Het was een zware strijd De eenjarige hengsten waren niet op hun voordeeligst, ofschoon er veelbelovende exemplaren onder waren evenals onder de veulens; «e hebben nog den tijd tot ontplooiing. De vierspannen waren zeer goed. Omtrent de keuring van heng sten met afstammelingen wordt ie veel gelet op het vaderdier. Ook de eigenschappen der moe ders vormen een factor, waarmee men rekening dient te houden. Schr. besluit zijn verslag met een aansporing om op dezen goeden weg voort te gaan en niet te versagen. lond- en klauwieer. Te Breskens is weer mond en klauwzeer onder het vee uit gebroken. DoQs60"90cKBij Apoth en drogi'star Veel liefhebbery. Voor de 23 en 24 Juni te houden federatie-examens in boekhouden hebben zich 1859 candidaten aangemeld. Zaterdagavond keerde de 62-jariee landbouwer-winkelier J. Linders, uit Roosendaal per fiets van Kruisland naar Roosen daal terug. Halverwege Wouw- Roosendaal, waar de Kruisland- sche weg uitkomt op den zeer drukken straatweg Bergen op Zoom—Roosendaal, wilde by den straatweg overstekeu, om op het fietspad te komen. Hij werd echter gegrepen door een uit Wouw komenden auto, die den wielrijder, door een kar aan het gezicht onttrokken, niet bemerkt had. Hij word eenige meters meegesleept en ten slotte hevig bloedend met een hersenschud ding opgenomen en per auto naar het R.-K. ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. Zyn tee- stand is zeer zorgwekkend. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. - Toen Donderdagavond een vrachtauto van de firma Pedde- mors op den Ootmarsumschen straatweg te Zwolle uitweek voor een fietsende dame, geraakte de 12-jarige L. de Weerd, die van de benadenzijde van het kanaal kwam, tusschen den auto en de brug. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij Vrijdagnacht is over leden. Te Tiel is gevankelijk bin nengebracht de 18-jarige T. C. uit Geldermalsen, verdacht van ernstige mishandeling van D. v. R. uit Deil. De aangehoudene zou Woeusdagavend op den weg tusschen Beesd en Deil v. R. hebben opgewacht, van de fiets gesleurd en hem met een boks beugel zoo hevig toegetakeld hebben, dat een van diens oogen totaal verloren is. De mishan delde is Donderdagochtend be wusteloos aan den straatweg gevonden. ik op Wiaringen, ik had geen werk en dus geen brood. Toen heeft de kroonprins mij aan wat geld geholpen en ik kwam er weer bovenop. Nou stuur ik 'm tot dank 'u kistje beste sigaren. Een gearresteerde burgemeester. De burgemeester van Liendea, de heer C de J. is in arrest ge steld als verdacht van geweld- pleging. Zaterdagavond moet hij zich hieraan hebben schuldiggemaakt. De vrouw, die er bij betrokken is, leeft gescheiden van haarman. Zy is eeu dochter van zekeren v. V. uit Ingen, die een paar weken geleden is gevangen ge- nemen onder verdenking van kip pendiefstal. Als hulpofficier van justitie heeft de burgemeester het aanvankelyk onderzoek in den diefstal geleid. Hij geeit dan ook, naar wij vernemen voor, dat de vrouw zich op hem heeft willen wreken. De twee getuigen van de geweldpleging zijn eveneens bloedverwanten van v. V. Blijkens het tegen hem uitge vaardigde bevel van inhechtenis neming is de Tielsche justitie van andere meening. Inbraak. Een zeldzaam brutale diefstal is in de gemeente Haarlemmer meer gepleegd Door opensluiting van een deur heeft men zich toe gang verschaft tot de woning van den landbouwer R. V. aan den Vijthuizerweg. In de kamer lag de heer V. iu een bedstede to slapen, terwijl in dezelfde kamer in een andere bedstede een zij ner huisgenooten sliep. Zonder dat beide personen in hun slaap werden gestoord, heeft men eerst de deuren voor de bedsteden toegedaan en daarna met een vermoedelyk valschen sleutel een kast geopend hierin vonden de dieven echter niets van hun gading. Hierna heeft men de bedstee deuren van den heer V. weer geopend en toen van de bedde- plank een houten kistje meege nomen, waarin zich een porte- monnaie bevonden met een ge- zamenlyken inhoud van ongeveer 500. Het ledige kistje werd 'e morgens achter de woning te ruggevonden. Ongeluk by het schieten. Te Delft is op de schietbaan bjj het schijfschieten door de Bur gerwacht een ongeluk gebeurd. By het schoonmaken van een ge weer was vergeten, den afsluiter op den grendel te doen. Toen de heer Jan Bos met dit geweer schoot sprong de lading achter uit en kreeg hij de versplinterde huls in gelaat en oogen. Hy zal misschien een oog moeten mis sen. ttoed wandelaar. Verleden week maakte de Her vormde knapenvereeniging te Midwolda een uitstapje per auto bus. Op de terugreis werd te GroDigen even gestopt. Een der knapen ging in een winkel siga retten koopen Toen hy echter terug kwam werd by het spoor bijster en kwam in een geheel andere richting terecht, als de andere knapen waren gegaan. Door den leider werd direct aan gifte gedaan bij het politiebureau. Maar zonder resultaat. Na mid dernacht kwamen de anderen terug. Den velgenden middag kwam de knaap bij zijn ouders terug. Hij had de terugreis (35 K.M.) te voet afgelegd. Een geschenk voor den ex-kroonprtns. Een dezer dagen kwam aan 't loket „postpakecten" in bet post kantoor te Leeuwarden een een voudig man een postpaketje aan bieden, dat bestemd was voor den gewezen kroonprins van DuitschUn 't Verwonderd gezicht van een der omstanders ziende, vertelde hij 'n Kleine erkentelijkheid m'n heer. 'n Jaar of wat geleden was I)e Noordwester storm. Tengevolge van den N.W, storm der laatste dagen, is het zeewater te Lemmer tot ruim 12 d.M. boven A P. opgezweept en zijn verschillende buitendijks- velden nabij Kuiore onder water geloopen, waardoor een massa te velde staand hooi is verloren geraakt ef onder het zeewater bedolven. want er is een Middel dat u geheel bevrijdt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, terwij! uw Qee^t Helder blijft. Mgnhardt's Zenuwtabletten weten schappelijk samengesteld en onschade lijk, genezen u van uw Zenuwachtigheid. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Meisjes! Er is geen deugdelijker mid del voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2