Mysterie. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen De komende Yerkiezingen. No. 22. DINSDAG 23 JUNI 1925. 41e Jaarg. kV&Sha J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Toen wij nog niet zoo heel veel jaren geleden voor de Kamerver kiezingen nog het districtenstelsel hadden, waarbij voor de Tweede Kamer het land in 100 districten verdeeld was, werd de evenredige vertegenwoordiging aanbevolen als een middel, dat een juister beeld zou geven van de gezind heid der bevolking op politiek gebied doch vooral, dat ook aan de kleine partijen de gelegenheid zou schenken, zich één of meer zetels te veroveren. Nu het mid del is toegepast, is wel gebleken, dat de verwachtingen al te hoog gespannen waren en het zijn slechts de plattelanders en de communisten, die er in slaagden elk twee zetels te veroveren, ter wijl de Staatkundige Gerefor meerde partij in ds. Kersten één vertegenwoordiger in de Kamer vindt. In hoofdzaak is de partij- groepeering gebleven zooals zij was, behalve dan dat de grootere zelfstandigheid, waarmee de poli tieke partijen thans bij de ver kiezingen kunnen optreden, kleine verschuivingen heeft medege bracht. Zoo heeft bijv. de R.- Katholieke Staatspartij, die vroeger was aangewezen op een com promis met haar protestantsche coalitiegenooten, het aantal harer vertegenwoordigers door het zelf standig optreden zien toenemen, terwijl het aantal der beide andere groepen daalde. Toch heeft de evenredige ver tegenwoordiging het aantal kleine politieke partijen sterk doen toe nemen. In sommige districten zijn thans niet minder dan 28 lijsten ingediend. Theoretisch kan men dit toejuichen, omdat de kans daardoor grooter wordt, dat elke staatsburger of burgeres zal stem men op een persoon, wiens poli tieke overtuiging zoo dicht moge lijk bij de zijne of de hare staat, Maar het practische gevolg is, dat vele dier kleine partijtjes geen kans hebben op de verovering van een Kamerzetel en dat straks weder zal blijken, dat vele tien duizenden stemmen zijn uitge- bracht op lijsten, welke geen succes hadden. En dan zijn al die stemmen weer zonder eenige uitwerking en nutteloos wegge worpen. Dit is inzonderheid het geval wanneer men zich organi seert op grond van een bepaald punt, terwijl men de leden en allen, die op de ingediende lijst willen stemmen, ten aanzien van alle andere punten vrij laat. Wat bijv. te denken van een Sport- partij, van Vrijdenkers, van een Vrijzinnig Christelijke partij, van een bond voor Pensioen-actie, enz. Hoe staan degenen, die door deze groepen zijn candidaat ge steld, tegenover de vele vragen van politieken, hetzij van ethi- schen of wel van economischen aard, waarover zij straks, als Kamerlid, zouden moeten be slissen Soms zal men ten aan zien van bepaalde punten een antwoord kunnen geven, maar ten aanzien van vele andere zaken van politiek belang gaat dit niet en de stem, op deze personen uitgebracht, zal voor het grootste gedeelte een blanco-crediet zijn. En wij kennen onze Nederland- sche kiezers langzamerhand goed genoeg om te durven voorspellen, dat zij dit crediet niet zullen verleenen. De Nederlandsche kiezer ge voelt over het geheel niet veel voor politiek en ziet dan ook den komenden verkiezingsstrijd met gematigde onverschilligheid tege moet. Het aantal dergenen, die straks weer zullen wegblijven, zal niet gering zijn, maar dat van hen, die ter stembus gaan, omdat zij het hun plicht achten, maar die dit doen zonder eenig enthousi asme is ongetwijfeld nog veel grooter. Toch zal over belang rijke kwesties worden beslist en zal van de uitslag der stemming afhangen, hoe ons land in de eerstkomende vier jaren zal wor den geregeerd. Dit laatste kan ons niet koud laten en zij, die als goede materialisten verklaren, dat het hun onverschillig is, aan gezien zij toch zoo veel belasting moeten betalen en het dan het zelfde is, of je door den hond of door de kat wordt gebeten, zullen weder het hardst klagen, indien de nieuwe Regeering dingen doet, die tegen hun zin zijn. Dat zij zelf, indien zij niet hebben ge stemd, met hun collega's-weg blijvers, voor een groot deel schuld zijn aan deze hun niet welgevallige Regeering, vergeten zij dan steeds. De groote vraag is natuurlijk, of de tegenwoordige Regeerings- partijen weder een meerderheid zullen behalen en zoo ja, of deze dan zoo homogeen kan worden geacht, dat een uit hun midden gevormd kabinet tot regeeren in staat zal zijn. Het kan voornie mand, ook al is hij in de politiek nog zoo'n vreemdeling, onopge merkt zijn gebleven, dat het met de samenwerking onder de regee- rende partijen in den laatsten tijd niet best gaat. Bijna geen week gaat voorbij zonder een klein of groot échec en dikwijls dankt de Regeering eene overwinning slechts aan de hulp van een deel der oppositie. Op den duur kan dit natuurlijk niet zoo blijven. In een of ander opzicht zal er verandering moeten komen. Aan voorspellingen wagen wij ons nietde groote vraag, hoe de nieuwe Regeering zal worden gevormd zal trouwens eerst na de verkiezingen worden beslist. Dat er sterk in de richting eener andere partijgroepeering wordt gewerkt, zal echter niet kunnen worden ontkend. De gisting in de Roomsch-Katholieke Staatspartij, het optreden van de R.-K. Volkspartij met een eigen lijst, het reeds herhaaldelijk van sociaal-democratische zijde uitge sproken verlangen om met de katholieken en zoo noodig met de vrijzinnig-democraten samen te werken, wijzen hier reeds af doende op. Vele partijen, zooals de Democratische Partij en het nieuw opgerichte Vaderlandsch Verbond willen trouwens de ge- heele tegenwoordige partijgroe- peering ter zijde stellen en de bestaande scheidslijn tusschen links en rechts vervangen door meer en minder vooruitstrevende (8 Te meer du ik, om Sarinai twij felachtige atkomit niet te moeten blootleggen, mijn ontslag uit het leger genomen had, en dus den steun had laten varen die een ge schokt gemoed eog altjjd in een werksaam leren vindt. Kertom wij trouwden en betrok ken dit ledig staande oude huis, om in de buurt der brave men sehen te blijven de oude dame hebt ge reeds oDtmoet die met innige liefde aan hen pleegkind gehecht waron. Sarina zelf voeg de zich naar alle maatregelen, af wisselend met de miene van een offerlam en dan weer stralend »au geluk. In dit opzicht was ze voor mij een raadsel. »Goede hemel 1« riep de ver- haler uit, terwijl hij onrustig door zijne haren woelde, »als ik niet zoo redeloos geweest was, het ge luk te willen torceereD, zou het my niet ontgaan zijn dat ik zei ven dit raadsel was, zou ik niet halve uren lang voor den spiegel gestaan hebben om den langen kerel, die my daar zoo opgewon den aanstaarde, een scherp ver hoor te doen ondergaan. De philesophen zeggen, dat voor den man van twietig jaar, het wezen der vrouw nog een geslo ten boek is, dat hy eerst net mag netisme der jeugd, zoo machtig, trots de onervarenheid, moet ver loren hebben, eer hy aanspraak kan maken de mysteriën van dat hart te ontcijferen treurige scha deloosstelling, welke God den ry- peren leeftyd toekent. »Ach wat 1* voegde de spreker er ongeduldig aan toe, »elk menseh is en blytt in al syne uitingen een ondoergrondelyk raadsel voor zijn naasteD, em de Schepper alleen weet wat er verborgen is onder het lichtste zyner beelden 1 Maar in den eersten roes van mijn geluk, of wat ik daarvoor hield, en met de schoone gestalte voor oogen, kwam mij dat alles slechts vaag tot het bewustzijn, al trachtte ik ook in haar wezen en in haar liefelijk gelaat de verkla ring te vinden voer dat wat mij zoo machtig in haar aantrok. Ik moest het opgeven te doorgronden, wat ol die vrouw eigenlijk voor my beteekende en weiken zin er verborgen lag in de symboliek dezer weelderige vormen, in dit schoone raadsel, dat ik als myn elementen. Maar we kunnen deze jeugdige partijen in hun overigens prijzenswaardig streven weinig succes voorspellen. Zeker is wel, dat ons een be langrijke strijd te wachten staat en dat wij goed zullen doen, dezen niet voorbij te gaan zonder er eenige aandacht aan te schenken. Voor de toekomst van ons land zullen de komende verkiezingen van groot belang zijn. Het Chineesche raadsel. De onlusten in China zijn slechts een phase van den strijd om de macht eenerzijds tusschen Engeland en Amerika die hun zaakje later onderling wel defini tief zullen regelen en Japan anderzijds, om de heerschappij van den Stillen Oceaan. Een paar maanden geleden hebben wij gezien, hoe de manoeuvres van de vloot der Ver. Staten in den Hawai-archipel, het aanleggen, door de Engelschen, van de vlootbasis van Singapore, teekenen waren die in dezelfde richting wezen. En, om het beeld van deze steeds groeiende internationale machtstegenstelling te voltooien, zij nog herinnerd aan den burger oorlog, die verleden jaar in China woedde. Die burgeroorlog is uit gelokt door Engeland en Amerika, met het doel, den Japanschen invloed in China te vernietigen en Japan zijn economisch en po litiek „Hinterland" te ontnemen. Maar Japan had zijn bondge- nooten om niet te zeggen zijn agenten onder de Chineesche „generaals", en één dezer, Tsjang Tso Lin, die thans weer van zich doet spreken, versloeg Wu Pei Fu, al werd die dan ook door het Engelsch-Amerikaansche bloc ge steund, en, samen met Tuan Shi Yui, een anderen Japan-vriend, vestigde hij zijn dictatuur te Peking. Daarbij kwam nog het herstel van de Japansch-Russische betrekkingen, en daarmee zag Amerika al zijn kansen vervlogen. eigendom in mijne armen «loot. De eenzame diepten van myn hart hadden reed* xoo lang gewacht naar de zaligheid eener, han ge heel opvullende liefde, dat, toen mij dit alle* uit Sarina1* donkere oogeD veelbelovend tegen blonk, ik den hemel voor mij geopend zag. Ik wilde gelukkig lijn en ik geloofde du* aan mijn geluk. Maar toch kwamea er oogenblik- ken, waarop zich vage vermee- dens aan my opdrongen, dat dit alle* dacht* eene ximbegoocheling wat, dat zij, die my alle* moest zyn, in leven en in deod, toch het tooverachtig uitiluitende ontbeer de, dat eeae vrouw tot da eenigo vrouw ep aarde maakt voor haren aanbidder. Maar hoe dit ook zij, ik was tevreden met myn aan deel in wereld«ch geluk, zoo te vreden al* eea schipbreukeling slecht* zyn kan, die in een veilige haven i* aangeland. Door hare liefde geheiligd, leefde ik in stille vrede, bijna in een zoeten droom. Waardoor ik ontwaakte kan ik moeielijk zeggen. Wie zal ooit doorgronden welke onbekende fac toren er in een menschenziel slui meren, welke geheime invloedtn een menschenhart verstrikken en zoodanig verharden kunnen, dat een één* geliefd wezen, een voor- Toen kwamen de zelfs in Japan ongekend hevige aard- en zee bevingen van 31 Aug. 1924. Het ontzaglijk zwaar geteisterde Japan moest dollars leenen en Washing ton maakte daarvan gretig gebruik om zijn lang niet malsche voor waarden te stellen. Tsjang Tso Lin was meester in Mandsjoerije, had daardoor het aan de Engel schen verknochte hoofd der Thi- bettaansche Lama's in zijn macht en eischte Mongolië voor zich op. Generaal Fen Yu Siang werd geworven voor de verwezenlijking van dit goedbedacht programma. Hij is reeds meester van Centraal- Mongolië en moet zijn heerschappij thans uitbreiden over West-Mon- golië en bolsjevistisch-getinte volksregeering aldaar vernietigen. Met Amerikaansch geld en hier treedt de „beschaving" voor den dag zal hij wegen aanleggen voor auto's en spoorbanen. Henry Ford kondigt reeds de oprichting van een autofabriek te Kalga aan. Dat is de „beschaving" uit een anderen hoek gezien. Japan berust daar niet bij. Het tracht Fen Yu Siang als bolsjevist te doodverven, omdat hij zijn ware doeleinden onder een schijn van democratie weet te verbergen, en stelt tegenover hem den reed» genoemden Tsang Tso Lin, die met Tuan Shi Yui en de Kwo- mintang-partij, d.i. zoowat de Chineesche communistische par tij, vervolgt, haar bladen verbiedt, en, naar Japansch voorbeeld, tracht de nationale universiteit van Peking, die te revolutionnair heet, te doen sluiten. Niettegenstaande het verbod van de vrijwel machtelooze Centrale regeering had op 7 Mei een anti- Japansche studentenbetooging plaats te Peking. De regeerings- troepen grepen in, en er vielen twee dooden, de eerste van de (tot 7 Juni) 77 dooden en 400 gewonden. Daartegenover staat de beweging, geschapen door den thans over leden dr. Sun Yat Sen, die zich ontpopte als een uitgesproken vijand van alle vreemde invloeden, en, in den strijd tegen het bui- werp van afkeer roor on* wordt Welke analyse, boe fyD ook, *an mensehelyke roer*elen en drijt- ▼eeren beeft den ileutel, of ook lecht* een leidraad geleverd voor die raadselachtige indrukken en opwellingen, die ons zeiven schrik aanjagen bij hun plotseling op doemen uit de verborgenste diep ten van het hart Wie kaD zeg gen, welke wetemebap ze ont leden Zijne woorden eindigden in een heeseh gefluister. Het was eerst na eenige oogen blikken, dat hij met verheffing van stem vervolgde»Ge weet natuurlijk *at tandakken is. Maar ik iwyfel er aan et ge eoit de langzame wulpsche bewegmgen van dien dans beb gekomb.neerd gezien met de snelle pirouetten onzer Opera-balletteuses. Waar of Saririna die dingen geleerd had is onbegrijpelijk, ik geloot zelts niet, dat zij ze geleerd had, maar dat zij ze bij intuitie kende, dat is zeker, ik stond er van ver stomd. Voor een minnares, die ons op zulk een schouwspel vergast, lig gen wy bewonderend opdekDieën maar de eigene vrouw ziet ge die boezemt ons een verlangen in naar eene illusie en naar eene heiligheid waaraan wij anders niet gelooveD. De minnares kan ot mag Dy gelegentieid eene Mauade wor- oeu, inaar de vrouw moet eene Vesta zijn, die geen anderen harts- tecüt kent als het heilige haard vuur te hoeden. Het mag onbiüyk zija de vrouw meer verantwoor delijkheid voor haar tamperameat toe te kennen, dan wy zeiven voor het onze doen, aaaar het i* ons nu eenmaal te stark. En toch heb ik my later dik- wyl* atgevraagd, hoa hat kwam dat ik plotseling zulk een atkeer gevoelde van deza en andere spe cifiek Indische karaktertrekkan en eigenaom uaeiy khedan, dia ik sedert laug bij Iudische dames van ge- meugd bloed kende, en die het my ook met verwonderd had by inyue vrouw te vinden. Hoe dik wijls heb ik niet glimlacnend toe- gekeken ais ze zien in hare voile lengte op de ottomane wierp, zich rekkend en strekkend gelyk eene slaapdronken geeuwende tygerin en daarby al de gewichten harer schoone ledematen naar Indische wijze deed knappen en knak ken. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1