Mysterie, omin Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu w s c li - VI a a n d eren No. 17 VRIJDAG 5 JUNI 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het nieuw verdrag met België. (Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamer). Het politiekgedeelte. Verscheidene leden achtten het een groote leemte dat niet is bepaald, welke regelen zullen gelden voor het bevaren der Schelde door Belgische oorlogs schepen in vredestijd en in oor logstijd. Hiertegen werd opge merkt, dat deze aangelegenheid geheel word beheerscht door dë regelen van het internationaal recht. Algemeen verheugde men er zich over, dat de oplossing van de politieke moeilijkheden is tot stand gekomen zonder een mili tair accoord. Intusschen werd er dooreenige leden bezwaar tegen geopperd, dat de verklaring is afgeltgd, dat de Nederlandsche regeering, voor zooveel de bepalingen van het Handvest van den volkenbond zulks toelieten, een opzettelijke schennis van het grondgebied van Nederland, waar zij ook zou plaats hebben, als een casis belli zou beschouwen Niet dat men op zich zelf tegen den inhond dezer verklaring bezwaar had. Men achtte het daarin gehuldigde standpunt voor Nederland van zelfsprekend, maar het is en blijft een zaak, die ter beoor- dealiug van Nederland zelf is en ten aanzien waarvan het zich niet kan binden zonder souve- reiniteitsrechten prijs te geven. Een aantal leden had ook te gen den inhoud dezer verklaring Dezwaar, omdat Nederland zich daardoor internationaal bindt om niet eenzijdig te ontwapenen. Zij achtten die verklaring bovendien in stryd met de Grondwet om dat in art. 57 het verklaren van oorlog afhankelijk is gesteld van voorafgaande toestemming der Staten-Generaal. Op dit punt had althans bij die verklaring een voorbehoud moeten zijn ge maakt. Vele andere leden merkten hiertegen op, dat in deze ver klaring niet moet worden gezien een bijzondere belofte aan of een overeenkomst met Belgie, dcch wel een mededeeling van den grondslag der Nederlandsche re geering. Van strijd met de Grond wet is hi»r geen sprake. Het Schelderegiem. Vele leden hadden ernstige be zwaren zij meenden, dat onze positie ten aanzien van de Schel de door dit tractaat aanmerkelijk zal worden verzwakt. De rege ling der bevoegdheid van de ge mengde commissie van beheer is naar hun oordeel een betreu renswaardig» inbreuk op de Ne derlandsche sou vereiniteit. België krijgt daardoor een groote mede zeggenscgap in het beheer van de Schelde die allicht den wensch van gemeenschappelijk bezit zal voeden en in ieder geval geva ren schept voor nieuwe con flicten. Vosrts rijst de vraag, of de bepalingeu voldoende ruimte la ten voor het onbelemmerd fun- geeren van de Nederlaudsche politie en justitie. Men meende, dat politie en justitie werkeloos zullen moeten blij ven toezien ten aanzien van alles wat op sche pen, die de Schelde passeeren geschiedt. Algemeen werd als bezwaar gevoeld, dat de fioancieele ver plichtingen van Nederland ten aanzien van het onderhoud en de bediening van de Schelde door het tractaat aanmerkelijk worden verzwaard. Er wordt een zware druk gelegd op onze Staatsbe- grooting, waartegen Regeering«n Staten-Generaal bij het vaststel len der begrooting niets zullen kunnen doen. Ook achtte men het een be zwaar dat als hoofdbeginsel is aangenomen, dat de Wester- Schelde met haar toegangen van uit volle zee wat de bevaarbaar heid betreft te allen tijde moet beantwoorden aan de eischen, welke zoowel door den vooruit gang van den scheepsbouw als (3 »Ja, het was de oude dame van hiernaast, die in de liefderijke ver beelding leeft, dat hare bloameD eene aanbeveling te meer zouden zijn voor iemand die een verdwe nen kameraad en wapenbroeder uit de wildernis tracht op te del ven.* »Pardon pardon lieve vriend zeide hy, mij naar binnen gelei dende. »Ik wist niet wat ik deed Wees toegeefelijk Ik ik ben zoo ellendig Laat mij eerst tot mij zelveD komen.* Hij was met de handen voor de oogen in «en stoel neergezon ken ik zette mij naast hem in de nieuwsgierige verwachting van wat er volgen zou Maar by sprak niet en zoo bleven wy geruimen tijd in zwijgend gepeins verzon ken. Het was mij alsof ik een atmosfeer van verdriet ademde, alsof alles om mij been denzelfdeu stempel van diepe en onheelbare zwaarmoedigheid droeg, die de stille gestalte daar voor mij zoo duidelyk vertoonde. Het verwon derde mij thans dat ik hem nog door de toenemende behoeften van de scheepvaart worden ge steld. Van een dergelijk begin sel is de draagwijdte niet te over zien en het kan aanleiding ge- veil tot nieuwe conflicten. Verscheidene leden, die ook be vreesd waren, dat het nieuwe Schelderegiem tot uitgaven voor ons land zal kunnen leiden, wel ke thans nog niet zijn te over zien, spraken de hoop uit, dat de Regeering bij de toepassing dezer bepalingen in de toekomst deze aangelegenheid zoo goed mogelijk zal regelen. Vervolgens werd opgemerkt, dat de bevoegdheid der gemengde commissie zeer ver reikt en zich zelfs uitstrekt over het al of niet toelaten van eveutueele inpolde ringen. Gevraagd werd, wat moet worden verstaan onder de uit- drukkiug „verleggingen en door snijdingen zelfs landwaarts van de banddijkea" in 4 van arti kel IV. Volgens de toelichtende Memorie zal de commissie kun nen beslissen dat een doorsnij ding zal worden gemaakt door het oevergebied van den water weg, maar alleen dan wanneer zij zoodanig werk onmisbaar zou oordeelen om de verbetering van den waterweg te verzekeren. Zou daaronder ook kunnen val len een kanaal van Antwerpen naar Walsoorden, waarvan al eens sprake is geweest? Gewezen werd ook op de laatste alinea van 9 van Artikel IV dat de loodsgelden welke wor den geheven van de reis van uit volle zee naar Antwerpen en omgekeerd behoudens overeen komst tusschen beide regeerin gen, niet meer zullen mogen be dragen dan die, welke worden geheven voor de reis van uit voile zee naar Rotterdam en om gekeerd. Men achtte dit een vreemde bepaling aangezien Ant werpen toch verder landwaarts in ligt dan Rotterdam. Gevraagd werd of deze bepaling voor den Nederlandschen Staat financieel nadeelig zal zijn en zoo ja, in welke mate Vooral bad men bezwaar tegen deze limiteering omdat daarin een ongemotiveer de protectie van Antwerpen ge legen is. Daartegenover is niet bepaald, dat de loodsgeldeE voor Antwerpen niet lager mogen zijn dan die voor Rotterdam. In dit verband werd er ook op gewe zen, dat geen bepaling is opge nomen, die waarborgt, dat de loodsgelden voor Gent niet min der zullen bedragen dan die voor Terneuzen, terwijl dit laatste ten gevolge van de waardedaling van den franc nu reeds ten nadeele van Terneuzm het geval is. Bij hetgeen hierboven werd opgemerkt, werd niet voorbij gezien, dat de bevaarbaarheid van de Schalde voor Antwerpen een levensbelasg is. Men wenschte dan ook geenszins dat Nederland zich zou onttrekken aan de moreele verplichting, om aan het onderhoud en de verbetering van dit vaarwater meée te werken. Doch men kon niet inzien dat zoovermoet worden gegaan, dat aan Ant werpen een zekerheid wordt gegeven die de Nederlandsche havensteden missen en onder voor Nederland bezwarende voor waarden. (Wordt vervolgd). Jhr. Mr. W. Roëll f Op 67 jarigen leeftijd is te Den Haag overleden Jhr. Mr. W. Roëll, Kamerheer van H. M de Konin gin, Hofmaarschalk van H. M. de Koningin-Moeder. Naast de Hot- functiën behartigde hij met volle toewijding vele zaken, nauw het volksleven rakende. Vooral was hij daarbij werkzaam op het gebied der bestrijding van de tuberculose. Ziju werkzaamheden als zoo danig werden beloond door de benoeming tot Ridder van den Ned. Leeuw. Voorts was hij ver sierd met vele binnen- en buiten- landsche onderscheidingen. Examens hoofdacte. De Minister van OK. en W. brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden Het schriftelijk gedeelte van het in 1925 af te nemen examen herkend had. Was dat de slaoke trotsche figuur van den wel is waar som beren, maar toch altijd energieken en dapperen kame raad, dien wij allen t« velde bewonderd hadden? Waren die akelig strakke trekkeD, die holle, vreemd glinsterende oogen, de zelfden die ons zoo vriendelijk toegelachen hadden, toen hij, nu twee jaren geleden, in de volle kracht zijns levens afscheid van ons nam Nieuwsgierig zwierven mijn blikken in het rond, in de hoop iets te ontdekken dat my eenig licht geven kon in het som bere raadsel dat hier voor mij opdoemde. Ik bevond my in een hoog gewelfd, antiek gemeubeld ver trek, dai tot een suite van even ruime, in doffen doodslaap ver zonkeno kamers behoorde, die door do openstaande deuren in één blik waren te overzien. Door de groote, ter halver hoogte met blinden gesloten vensters, viel een bleek schijnsel, dat nauwelijks tot in den hoek doordrong waar wij gezeten waren, maar des te duidelijker een ouderwetsche boekenkast verlichtte, die terstond mijn opmerkzaamheid tot zich trok. Eecige lijvige, in perkament gebonden folianten, wier rugtitels ter verkrijging van de akte van bekwaamheid zal op Dinsdag 7 Juli plaats hebben. De mondelinge examens zullen op Dinsdag 21 Juli aanvangeu. Een commissie met het afnemen van dit examen belast, zal o.a. zitting houden te Rotterdam voor de inspectiën Rotterdam,Gorinchem, Dordrecht Brielle, i-roes, Middelburg en Neuzen. Zij, die zich aan dit examen wenscben te onderwerpen, ge lieven zich vóór 20 Juni aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij ver langen te verschijnen. Brieven voor de Koningin. Op last van H. M. de Koningin brengt de directeur van het kabinet der Koningin ter kennis, dat gedurende Hr. Ms. verblijf in het buitenland de aan haar gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan H. M. op de gewone wijze per post kunnen worden inge zonden of bezorgd by het kabinet der Koningin te 's Gravenhage. Een Nederlandsche gift aan den Paus. Bij gelegenheid der audiëntie, welke de paus aan de Nederland sche pelgrims daag» voor de heiligverklaring van Petrus Ca- nisius verleende, werd namen» hen den paus aangeboden eene enveloppe bevattende 60.000 Lire als offer voor den St. Pieters penning. De Tariefwet. Bij Kon. besluit van den 26sten Mei is bepaald, dat de Tariefwet 1924 (St.bl. no. 568) op 1 Juli a.s. volledig in werkiDg treedt. Salaris rijksambtenaren. In verband met een onlangs gedane mededeeling van den minister van financiën, dat er wellicht aanleiding zou zijn om eventueele „plooien" in de sala- risregeJing voor de ambtenaren, geheel met hun geheimzinnig uiterlijk overeenstemden, spron gen het meest in het oog. De Belphégor van Machiavelli en Schwedenborgs Wonderen van hel en hemel stonden daar te midden eener rij van werken over Spiri tismes, Magnetismesen Methapby sicamen las de namen van Mesmer, Lavater, Hellenbach,du Prell en de Mystieken van het Oosten. Ook de groote zwarte piano aan den anderen wand was be dekt met een hoop oude folianten en portefeuilles, op welken boeken stapel wederom eenige statuetteu van naar het mij voorkwam heidencche aigodsbeeldjes plaats gevonden hadden. Alle stoeleu waren beladen met bundels pa pieren, terwijl onder een tafeltje, dat physikalische instrumenten droeg, een stoffige hemelglobe en een verroest planetarium kwamen uitkijken kortom een geleerde rommel van de bedenkelijkste soort. Ik begon te vermoeden wat de bezigheid was, waaraan mijn zie ke vriend zich bij voorkeur wijdde en zocht naar woorden om op gepaste wijze uiting ie geven aan mijn bezorgdheid. Mij omkeereode, ontdekte ik, dat 1 ij tuascbeu de vingers door, welke hij nog altijd voor zijn gelaat hield, mij met deczelfden bespie denden en wantrouwigen blik aanstaarde, waarmee hij mij ontvangen bad. En voor een oogenbitk kwam de ongerijmde gedachte bij mij op, dat ik mis schien met eeu krankzinnige te doen had. Ziende dat mijn oogen op hem gericht waren, sprong hij van den stoel op, drukte op den knop eener tafelschel en sprak met gedwongen vroolijkheid »Kom beste vriend, laat ons een glas wijn op het gelukkig weerzien drinken. Ik was maar een beetje onthutst door door smartelijke herin neringen, maar ben er nu weer boven op. Wat wilt ge drinken, bier, portwyn, madera, selters- water, sodawater, of limonade Daar ie Moenah,* zei hy, op de binnentredende meid wijzende, »ze kan alles, behalve flesschen opentrekken, en wat wilt ge er bij knabbelen, beschuit, cakes, broodjes, koekjes, alles is aan wezig. Ook heb ik nog cham pagne, die ik eigenüjk het eerst had moeten noemen. Weet ge nog hoe wij ze op Atjeh afkoelden Aan een touwtje in de bergbek Dus die i» ook voorradig de champagne meen ik.< Gedurende dezen stortvloed van woorden had hij in eeD hoekkast gesnuffeld en twee ouderwetsche kristalkelken van verschillende soort en grootte te voorschijn gehaald, die hij thans met de woorden »Niet waar, ge doet mij toch het genoegeD op de tafel uitstalde. »Ik zon op dit oogenblik geen drop door de keel kunnen krijgen,* antwoordde ik. Myn afwijzing scbeen hem pijnlijk te treffen, weshalve ik mij haastte dezelve zooveel moge lijk te verzachten. Vergeef mij,* zei ik, zijn hand grijpende, »het kan niet in mijn plan liggen u te krenken, en niets zou mij liever zijn, dan een gezellig uurtje onder een glas wijn, maar alles wat ik hier van u zie, is zoo somber en droevig, dat het mij het hare samenklemt. Verontschuldig mij voor vandaag.* In de breede bamboestoel tegen over ham zittende, overlegde ik, hoe het aan te vangen om van het zware verlies te spreken, dat toch de oorzaak moeBt zijn van zijn tegenwoordigen lydenden toe-5 stand. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1