Slapeloosheid Landbouw7. Kecutszaken. lerwiji zij voor het vertrek gekeurd moeten worden door een genees heer. De aanvangsloonen bedragen voor arbeiders van 18 tot 21 jaar gemiddeld f3 25 per dienst van 8 uur; voor arbeiders boven 21 jaar f 3.50 per dienst voor gehuw den f 3.75. De laatsten ontvangen bovendien een kindertoeslag van f4 per kind per maand, en kun nen goedkoope brandstof beko men van den werkgever. Na twee jaar kunnen deze arbeiders, mits geschikt, bevorderd worden tot leerling-houwer, en verdienen dan ongeveer f5 60 per dienst. Huisvesting. De ongehuwden vinden een zeer goed kosthuis in de Gezellenhuizen tegen den kost prijs van f 1.65 per dag. Voor ge huwden zijn woningen beschik baar, resp tegen huurprijzen van f 15 en f 22 per maand. Aanmelding. Door de vrij groote aanbiedingen uit verschillende deelen van ons land, is spoedige aanmelding bij de Arbeidsbeurzen gewenscht. „M. Crt.' De Aötsterdamselie Olympiade. Het Nederlandsch Olypisch Co mité deelt het volgende mede! Met groote erkentelijkheid heeft het N.O.C. het besluit van de ge meente Amsterdam vernomen, het welk een krachtigen steun toe zegt. Eveneens brengt het Comité ter algemeene kennis dat uit Ned. Indië een toezegging gedaan is van f150.000 evenals alle toezeg gingen in dit laatste geschied on der de voorwaarden dat de spe len tot stand zullen komen, öe Gemeente Amsterdam stelt even eens o.a. de voorwaarde: 1. de bijdrage zal ter beschikking van het N.O.C. worden gesteld nadat aan B. en W. aannemelijk is ge maakt, dat met ingebegrip der bijdrage van de gemeente de geld middelen van het Comité van dien aard zijn, dat redelijkerwijs mag worden aangenomen, dat die toereikend zijn ter dekking van de kosten der spelen. Hoewel alle kringen in Nederland reeds op buitengewone gulle wijze hun hulpvaardigheid hebben betoond, ontbreekt nog een bedrag om het doorgaan der spelen, waarover die voorwaarde van Amsterdam spreekt, aannemelijk te maken. Daarom doet het N.O C. met den meesten nadruk een ernstig be roep op alle Nederlanders om n de laatste dagen welke nog resten voor het Olympisch Congres te Praag, het ontbrekend bedrag bij een te brengen, voor de Natio nale inschrijving en voor het ga rantiefonds, zoodat inderdaad de beide voorwaarden verwezenlijkt worden. Aangezien de vertegenwoordi gers van Nederland op het Olym pisch Congres te Praag heden antwoord moeten geven op de vraag of Nederland in 1928 gast heer zal zijn bij de Olympische spelen en het antwoord op die vraag niet langer uitgesteld kan worden is het N. O. C. besloten deze vraag bevestigend te be antwoorden. Het N. O. C. weet dat het een zware verantwoordelijkheid op mch neemt, aangezien de gelden menoodigd voor de spelen nog niet bijeen zijn, doch spreekt de hoop uit, dat deze weldra bijeen zullen zijn gebracht. Nooit-meer-Oorlog Federatie. Gemeld wordt, dat dezer dagen te Utrecht de comité-vergadering van de N-M.O.F. waarin vertegen woordigers van 17 organisaties definitief zijn toegetreden terwijl enkele anderen nog geen beslis sing genomen hebben en een klein aantal zich heeft teruggetrokken, heeft plaats gehad. Besloten werd bij de verkiezin gen met een eigen manifest uit te komen, waarin het beginsel programma is opgenomen, en mee te helpen aan de verspreiding van twee andere niet-politiek getinte blaadjes. Het voorloopig leidend comité werd vervangen door een dage lijks bestuur van 7 personen. Mevr. Ramondt—Hirschmann, die zich niet meer herkiesbaar stelde trad af als voorzitster en werd ver- j vangen door ds. J B. Th. Hugen- holtz. j Het verdere bestuur zal later Worden bekend gemaakt. 4 AXEL, 26 Mei 1925. Heden kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. De agenda bevatte behalve eenige voorstellen van ondergeschikten aard een voorstel tot aankoop van 2 woningen in de Oudewijk hoek Koestraat Weststraat, om af te breken voor verbetering van het verkeer. Besloten werd aan de Wed. Dieleman-Eggebeen 6 M' grond te verkoopen in de Oosterstraat voor f 5. Het 2e exploitatie-plan van het gemeentelijk bouwterrein zal te koop worden gesteld in perceelen, als in het plan aangewezen is. Daarvoor zal nog 6500 M* grond worden aangekocht tegen fl per M* en voorzoover betreft de grond van M. Mieras voor f 3 per Ms. De verkoopprijzen bedroegen van f 3 tot f 2.50 per M2. Voor een en ander zal een geldleening worden gesloten aan 51/* pCt. De gemeente zal toetreden tot de Vereeniging van gemeenten. Aan dhr H. de Lozanne werd een gratificatie verleend van f 50, als kweekeling op de o. I. s. Ten behoeve der gasfabriek zullen leeningen worden gesloten van f5600 en f 7000, voor aanleg hoofdleiding en uitbreiding munt gasinstallaties. Gunstig werd beschikt op ver zoeken om ontheffing van school geld door J. Geensen en S. van Hoeve en door E. de Kort we gens hondenbelasting. Medegedeeld werd, dat het vermenigvuldigingscijfer voor den Hoofd. Omslag nog kan worden verminderd van 1 tot 0.75. Voor de bestrating en levering van keien zal een leening worden aangegaan van f 6000, daar de aannemer in gebreke is gebleven de bestelde keien te leveren en men genoodzaakt was, duurdere keien te koopen. Voor den fokdag van paarden en rundvee zal f 10 beschikbaar zijn voor medailles. Ingezonden Mededeelingen Zaterdagmiddag werd alhier op de zgn. stadswal achter de marechaussee-kazerne een beste melkkoe door het hemelvuur ge troffen. Ofschoon men in den regel door treffingen verrast wordt, was dit nu in het bijzonder het geval, daar de onweersbui niet van zoodanigen aard was, dat men daaruit gevaar duchtie, dan alleen door die eene slag, die dire.ct op het licht viel. Het dier stortte onmiddellijk dood neer. Opmerkelijk was evenwel, dat geen uiterlijke teekenen zichtbaar waren. Het is intusschen voor den eigenaar,Jasp. Heijnsdijk, groente boer alhier een leelijke schade post, daar de man slechts laag verzekerd is en het zijn beste koe was. Nadat door den veearts was geconstateerd, dat de koe wer kelijk was doodgeslagen, werd ze geslacht en het vleesch na keuring Maandagmiddag uitver kocht. Eigenaardig is het dat ondanks een strengen keuringsdienst en dure vleeschprijzen, toch nog weinig liefhebberij bleek voor 'deze gelegenheidskoopjes. Door den Commissaris der Koningin is aan Joh. Wagenaar, veldwac-hter alhier, met ingang van 1 Juni a s. eervol ontslag ver leend. Aan het te 's Gravenhage gehouden vakexamen voor den postdienst hebben met goed ge volg voldaan de kantoorbedienden 2e kl. B. C. van Sluis, A. J. Sol- leveld en M. J. Poissonnier, allen werkzaam op het post- en tele graafkantoor te Neuzen. „M. Crt." Te Zaamslag wordt sedert Vrijdag bij den landbouwer v. d. R. een nuchter kalf vermist. Waar het bij een ander veel beter kalf stond, is deze zaak eenigszins raadselachtig. De politie doet onderzoek* In verband met de plannen tot het bouwen van een electrisch net in de buitenwijken der gemeen te Zaamslag is aldaar benoemd als adviseerend ingenieur de heer ir. G de Regt e i. Namens enkele ingezetenen is door de afd. Terneuzen en omstreken van den Bond van her bergiers een adres aan de Konin gin gezonden, om het raadsbesluit te vernietigen, waarbij het ma ximum vergunninghouders werd bepaald op slechts 5 en dit te handhaven op 6. zooals het nu is, terwijl er wettelijk 14 zouden mogen zijn. Uit St. Jansten. (Vervolg Raadsverslag.) Door het Z.-VI. Waterleidings comité worden B. en W. en een paar raadsleden uitgenoodigd om op 26 Mei kosteloos een bezoek te brengen naar de waterleiding te Tholen. Dhr. Verket vraagt of dit wel noodig is, want over het algemeen is de raad toch niet voor een waterleiding. De Voorz. acht het niet wen- schelijk om daarom de gelegenheid tot kennisneming te ontvluchten. Dhr. de Potter zou 2 voor standers en 2 tegenstanders wil len afvaardigen Spr. is na de verkregen inlichtingen geen tegen stander meer. De Voorz. kan bespreking der waterleiding niet toelaten 't Gaat over het bezoek aan Tholen en wie daarna nog niet op de hoogte is, zal het nooit worden. Na stemming worden aange wezen buiten B. en W. de h. h. Piasschaert en de Potter. Hierna komt een voorstel tot verlaging van het tarief voor elec- trischen stroom aan de orde De Voorz. zegt, dat uit het financieel verslag gebleken is, dat het electrisch bedrijf in deze ge meente er goed voor staat. Het ontwikkelt zich regelmatig, zoodat er thans reeds 350 aansluitingen voor licht en 61 voor kracht zijn. De thans verkregen uitkomsten gevoegd bij de toekomstige uit breiding hebben B. en W. aan leiding gegeven om met een voorstel te komen tot tariefsver laging met 15 cent per K. W Het wordt dan 50 cent voor licht en voor kracht hoogstens 20 cent, afdalend tot 8 ets Deze bereke ning is ook daarop gebaseerd, dat men dan genoeg overhoudt voor rente en aflos. Men schat de inkomsten op f1200 minder, doch die denkt men terug te vinden in meerder verbruik. Spr. zegt dat het altijd de bedoeling is geweest dat het electr. bedrijf zich zou bedruipen, zoodat er niemand aan betalen zal, die er niet van profiteert, maar dan ko men ook omgekeerd de winsten ten goede aan de verbruikers. Dhr. Vael zou liever licht iets duurder en kracht iets goedkoo per maken met het oog op vele kleine vlassers. De Voorz. zou veiligheidshalve niet verder gaan met de veria ging en ook de verbruikers van licht zijn niet alle rijke menschen Dhr. van Helsland zou het willen vinden op de meters f 18 meterhuur per jaar is veel. De Voorz. moet dat ontraden Dat doen ze nergens. De ta rieven voor verbruik kunnen af wisselen, maar de meterhuur is een vaste bron van inkomst. Iedere krachtsaansluiting kost ons f 180, zoodat op afschrijving moet wor den gerekend. Dhr. de Buck geeft tde, dat het met het vlas weer niet gunstig staat, maar men is het zoo an ders gewoon, zoodat er vroeger van geprofiteerd werd. Spr. is er ook voor, dat licht en kracht geleidelijk afslaan. Dhr. Vael merkt op, dat hij niet zichzelf op het oog heeft. Het is hem niet te doen om de grootgebruikers te verminderen, integendeel wil spr. wel verhoo- gen, als de klein-industrie in ta rief verlaagt. Dhr. de Potter zegtEr zijn menschen, die den vlashandel als bijzaak, maar ook die het uitslui-, tend als hun bestaan beoefenen. Hoofdzaak is voor hen, dat het tarief voor kracht verlaagtdan kunnen ze concurretren en komt er van zelf meer weik en werk is alles. De Voorz.Dat weten we al lemaal wel, maar dat ligt reeds in het tarief opgesloten. Dhr. Verket zou de meterhuur op f 1.— willen zetten en het licht op 25 ct., hij meent, dat dit wel kan. De VoorzZeker, alles kan, maar men moet in aanmerking nemen, dat de gemeente f 70 000 schuld heeft. Spr. raadt serieus aan om het voorstel aan te nemen, zooals het er ligt. Dhr. van Helsland herhaalt, dit als meterhuur vermindert, er meer boeren zullen aansluiten. De meters zijn thans in 6 jaar afbetaald en gaan 40 jaar mee. De Secr., administrateur van het electr. bedrijf, zegt, dat op 15 jaar afschrijving is gerekend. Dhr. Marquinie zou de pro gressieve vermindering willen ba seeren op het gebruik per jaar, in plaats van per maand. Er zijn kleine afnemers, die per jaar meer afnemen dan sommige, die in lager tarief komen, doordat ze in enkele maanden iets hooger gebruik hadden. En toch betalen de eersten meer. De Secr. licht toe, dat juist het tarief zoo islngericht, dat met de belangen der vlassers is gerekend. Ons tarief strekt vaak ten voorbeeld aan andere ge meenten. Daar niemand stemming vraagt, beschouwt de Voorz. het voorstel als te zijn aangenomen met alg. stemmen. Ten slotte worden ook de wij zigingen der begrootingen 1924 en 1925 z. h. s. goedgekeurd. Wegens een aanvraag om ver mindering van aanslag in de be lasting wordt de verg. tijdelijk gesloten Na heropening stelt dhr. Vael bij de omvraag de vraag, waarom bij het aftreden van dhr. Voet, als raadslid over dezen geen woord van waardeering is ge sproken, aangezien dhr. Voet toch als raadslid steeds ijverig voor de belangen der gemeente heeft gewerkt en gesproken. Spr. achtte dhr. Voet een verdienstelijk raads lid. Het is opmerkelijk, zegt hij, dat den een met volle grepen lof wordt toegezwaaid, zooals b.v. dhr. De Buck, toen hij als wet houder aftrad. Dhr. de Buck merkt op, dat het hem nooit om lof te doen geweest is, maar steeds zijn werk als plicht heeft beschouwd. De Voorz. zegt, dat hij zich in dezen de wet niet laat voorschrij ven. Dhr. Vael voegt er aan toe, dat de Voorz. doet, alsof hij een waterkwast heeft en den een alle zegen toewerpt en den ander niets. Spr. zegt, dat zulks ook gebleken is bij het aftreden van zijn vader, die 25 jaar raadslid en wethouder is geweest en aan de zijde stond van den Voorzmaar toch ook geen woord van waardeering kreeg bij zijn verscheiden. De Voorz. gaat er niet verder op in en sluit de vergadering, daar niemand verder het woord verlangt. een 3 te zetten en 31 Januari te veranderen in 31 Juni en met een gummistempel het woord „vooitgezet' er op te stempelen, en gebruikmaking van dat valsche stuk op de lijn Haarlem—Am sterdam op 9 Maart 1925. Eisch 8 maanden gev. straf R- C. J. D. 29 j., bakker te Zuiddorpe, wegens mishandeling van zijn hond op 16 Maart 1925 te Zuiddorpe. Eisch f25 of 25 dagen hecht Sportnieuws. Voor de seriewedstrijden der V. V Axel speelden Zaterdag avond alhier Juliana van Zaamslag en Z. E. C. van Terneuzen Bij de rust was de stand 1 1; het einde kwam met een 4—1 over winning voor Juliana. Door de Vrijz. Dem. Staten fractie is geprotesteerd tegen de gewijzigde dienstregeling bij de Prov. booten en een interpellatie daarover in de eerstvolgende zitting aangekondigd. Dinsdag 23 Juni a.s. zal te Goes een Anti-Rev. Partijdag wor den gehouden, waarbij als spre ker zal optreden de heer H. Colijn. Arrond. Rechtbank te Middelburg van Vrijdag waren personen gedag- In de zitting de volgende vaard W. de V., 21 Heinkenszand, sching van een mentskaart 2e dergroep, door j., assuraduur te wegens verval spoorwegabonne- kl. voor de Zui- het bedrag f60 Christelijke Boeren- en Tttln- drrsbond. Vrijdagmorgen vergaderde in hei Militair Tehuis teJVtiddelburg de afdeeling Zeeland van den Christelijken Boeren- en Tuin- dersbond, onder voorzitterschap van den vice-voorzitter. den heer Joh. de Feijter, uit Zaamslag, die er op wees dat 1924 over het algemeen voor den landbouw goed is geweest. Het ledental van den bond nam toe, o.a. door de oprichting van de afdeeling Oostburg. Spr. betreurt het dat de Zomertijd nog niet is afge schaft. Een ernstige klacht had spreker over het niet benoemen van protestanten in de jury voor den paardenfokdag te Dordrecht als daar geen verandering in komt en men blijft bij het alleen benoemen van R.K, zou men de leden van den bond moeten ad- viseeren geen paarden meer in te zenden. De rekening van den penning meester aanwijzend in ontvangst f632.22, w.o. f 361.11 goed slot 1923 en uitgaaf f217 40, aldus een goed slot 1924 ad f414.81, werd goedgekeurd. Omslag volgens het aantal H.A. als bij dc Z. L. M., werd nogal bezwaarlijk geacht. De voorzitter en de secretaris wezen op het werken der afdee ling Axel en andere ten opzichte van gewassenkeuring enz. De voorzitter bepleitte het stichten van een afdeeliug Zuid- Beveland. De Feijter, de Büek, Padmos en Dominicus werden als be stuursleden herkozen. Over de veilingbreedte van wagenwielen kon men het niet eens worden. De Voorz. meent, dat men vooral er tegen is uit financiëele bezwaren. Het bleek, dat men het ook nu niet geheel eens was over het nut van smalle of breede vellingen voor het bedrijf én ook voor de wegen. Nadat de heer v. d. Putte had medegedeeld, dat hij des middags niet kon aanwezig zijn, en hij de heeren uit de vergadering, die verleden jaar een koninklijke on derscheiding, vooral den secre taris, daarmede geluk had ge wenscht, werd de vergadering tot 2 uur geschorst. In de middagvergadering hield mr. Goedbloed een rede over het rapport van de Staatscommissie inzake Pacht. Het einddiploma der R. K. Landbouwwinterschool te Hulst is uitgereikt aan de navolgende leerlingen E. Baeke, Westdorpe R Buijsrogge, Graauw L. Cam- maert, HoofdptaatJ. van Duyze, Cam. Ferket, Al. Ferket, Nieuw- NamenPh. Haverbeke, IJzen- dijke; Fr. Michielsen, Axel; Ad. de Nijs, Groenendijk L. Pauwels, St. Jansteen P. Vereecken, Stop peldijk; Fr. Voet, Hulst. Verslag der Onderlinge Verze- kerings Maatschappij tegen Ha- telschade in Zeeland, uitgezon derd het voormalig IVe district, over het jaar 1924. Ter voldoening aan het voor schrift vervat in art. 13 2o van het Reglement, hebben wij de eer U hierbij verslag uit te bren gen over den toestand der Maat schappij en hare verrichtingen als gevolg van de warmte of van over spanning voorkomt men door het ge bruik van Mijnhard t'sZenuwtabletten Buisje 75 ct. ^6) ZONNEBRAND in gelaat en hals komt veel vuldig voor by wielrijden en andere openlucht-sport. On middellijk is dit te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 ets. PDROL

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2