Mysterie. Nieuws- en Advertentieblad mm. voor Zee u w s c li - V1 a a n d e r e n No. 15. DINSDAG 26 MEI 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTEMT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Pet us CanBius heilig verklaard. Donderdagochtend had in de basiliek van 't Vaticaan de plech tige heiligverklaring plaats van den gelukzaligen Petrus Canisius (geboren te Nijmegen in 1524, overleden in het Jezuieten-college te Freiburg in Zwitserland in 1507). De paus trad de basiliek binnen omringd van kardinalen, hoogwaardigheidsbekleeders en het gansche pauselijke Hof, ge kleed in ceremonieel gewaad. De basiliek was gevuld met een menigte pelgrims, waaronder velen uit Nederland, Frankrijk, Amerika en Oostenrijk, die den Paus bij zijn voortschrijden door de basiliek toejuichten Op spe ciale tribunes hadden plaats ge nomen hertog Philip van Wurt- temberg, prins George van Bei eren, prinses Immaculata, van Saxen, de aartshertoginnen As- somption en Margaretha, de Duitsche oud-kanselier Marx, enz. De basiliek, die schitterend was verlicht, bood een indrukwekkend schouwspel. Tijdens de plech tigheid voerde het zangkoor der Sixtijnsche kapel gewijde muziek uit. De plechtigheid was te on geveer twee uur 's middags ge ëindigd. Geen vrouwen in het Hoogerhuis. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het voorstel van lord Astor om ook vrouwen als lid van het Huis toe te laten, bij tweede lezing verworpen met 80 tegen 78 stemmen. Lord French overleden. Veldmaarschalk graaf van Ype- ren is Vrijdagavond overleden. Hij had den leeftijd van 72 jaren bereikt. Steeds zal hij herdacht worden als de man, die de Brit- sche strijdkrachten heeft aange voerd tegen den Duitschen inval in België en Frankrijk in 1914. Hij was toen veldmaarschalk sir John French. De titel van graaf van Yperen, dien hij aannam, nadat hij tot peer was verheven wegens de door hem bewezen diensten, zai hem steeds verbin den met zijn dappere verdediging van Yperen. Vijftien jaren vroeger onder scheidde hij zich zeer in den Boerenoorlog. Het verkeersprobleem te Lonien Men meldt uit Londen Onmiddellijk zullen maatrege len worden genomen, om het verkeersprobleem van Londen te regelen. Door eene verkeerscom- missie wordt een onderzoek ge houden naar het voorstel, drie nieuwe ondergrondsche spoorwe- hen aan te leggen naar het Noor den en het Oosten der city. Van de bestaande ondergrond sche Spoorwegen wordt weinig winst verkregen, en men gelooft, dat de aanleg van nieuwe Staats hulp zal vereischen. De verkeers- commissie heeft reeds plannen overwogen, die de uitgaven van meer dan 6 millioen pond staats geld met zich zouden brengen voor de verbetering van het transport. Een daarvan is de aanleg van een tunnel onder de Theems ten Oosten van Dartford, om het verkeer tusschen het Noorden en het Zuiden buiten Londen te doen vallen. Deze tunnel zou drie millioen kosten. Aardbeving in Japan. De Japansche steden Osaka en Kobe zijn wederom geteisterd door eene aardbeving, welke zich deed gevoelen in de geheele pro vincie Tajima en in de kust streken. In Toyooka zijn tweehonderd huizen ingestort, waarna brand uitbrak. De aangerichte verwoesting is nog niet geheel te overzien, doch vast staat dat groote schade is aangericht. Het Reuter-telegram spreekt niet van verliezen aan menschen- levens. Dranksmokkelarty In regeeringskringen te Londen wordt verklaard, dat informaties zijn ontvangen welke er op wij zen, dat een Duitsch stoomschip zal trachten een groote lading whiskey te lossen te New York, vermomd als aardewerk. Deze lading zou het eigendom zijn van Sir Broderick Hartwell's smokkel- maatschappij. Het Duitsch stoom schip is 16.000 ton groot. Het schip heeft 15 000 kisten aan bïord, waarvan 2700 inderdaad aardewerk bevatten. De rest be vat elk 25 flesschen whiskey, 5000 kisten whiskey zijn bestemd voor Baltimore, de rest blijft in New-York. Vernomen wordt, dat orders ge geven zijn om den kapitein en de bemanning te arresteeren. De whiskey is van Duitsche en Tsjechische origine, doch er staat een Schotsche firmanaam op. De Pooltocht van Amundsen Volgens een radiotelegram uit Oslo is Amundsen de Noordpool overgevlogen en heeft hij het door hem waargenomen gebied om de Noordpool naar den ko ning van Noorwegen genoemd. De strijd in Marokko. Zware gevechten worden ge meld van het strijdtooneel in Eransch Marokko. Volgens berichten uitFransche bron voerden die tot een volledig succes, terwijl de Riffs ernstige verliezen leden. Door een hondenbeet verraden. Wij lezen in het „Hdbl. van Antwerpen" De rechterlijke dienst van het parket te Antwerpen heeft een belangrijke aanhouding gedaan en wel van een bende beruchte brandkastinbrekers, die in de Hol- landsche plaatsen Eindhoven en 's-Hertogenbosch aan het werk is geweest. Deze dienst had van de Hollandsche politie mededeeling gekregen, dat de brandkastdieven eerst in de stad Eindhoven een brandkast hadden opengebroken en den volgenden dag in de stad 's-Hertogenbosch. In deze laatste plaats hadden ze hun werk niet kunnen voleinden, daar ze dooi den huisbewaarder waren verrast. Deze, vergezeld van een flinken waakhond, had de stoutmoedige schelmen op de vlucht gedreven, en de vlucht was zoo overhaast, dat ze al hun materieel ter plaatse moesten achterlaten. Een der agenten van den rech terlijken dienst het feit vernemen de, herinnerde zich, drie beruchte j brandkastinbrekers te zamen te hebben gezien. Zij hadden hun rijwiel bij zicit en trokken de Mid denstatie binnen Het spoor werd gevolgd en vastgesteld werd dat ze naar Limburg waren vertrok ken. De geheele brigade werd op zoek gezonden en aile drie wer den aangehouden. Het waren A wonende te Si. Mariaburg, L., woonachtig te Burgerhout, en Van L., die daarenboven in oanbreuk van bewaakzaamheid verkeerde. Natuurlijk beweerden ze, zooals alle boeven van beroep, van niets te weten en loochenden hardnek kig elke plechtigheid. In Holland werden in een statie de briefjes weergevonden van hun rijwielen, die ze er ter bewaring hadden gegeven en waarvan de nummers geheel uitkwamen met de nummers hunner rijwielen. Dit was voor de kerels~nog niet vol doende om de feiten te bekennen, doch Dinsdagmorgen zijn andere bewijsstukken voor den. dag ge komen, heel ongewone, doch die doorslaand waren. Door de Hollandsche justitie waren namelijk bijzonderheden medegedeeld over den inüraakte 's-Hertogenbosch. De hond van den portier, die een kranige waak hond moet zijn, heeft nogal wat spel aan de inbrekers geleverd. Het dier is herhaaldelijk op de schelmen toegesprongen en op zeker oogenblik moet een hunner een flinken knauw hebben gekre gen in zijn „achterwerk". De drie schelmen werden voor den dag gehaald en met afge stroopte broek moesten ze voor de wetsdokters visiet passeeren de uitslag was doorslaande: Bij A. werd op het gedeelte van zijn lichaam, waar de rug zijn naam verandert, de schoonste afdruk gevonden van een hondenbeet, die men maar denken kan. Zou dit bewijsstuk nu ook voor de rechtbank moeten gebracht wor den De rechterlijke brigade, aange moedigd door dit buitengewoon succes, zet haar opzoekingen voort. Oneerlyk ambtenaar. Met algemeene stemmen, werd Vrijdag te Bergen op Zoom door den gemeenteraad een voorstel van B. en W. aangenomen, waarin o.a. geconstateerd werd dat de secretaris over de jaren '21, '22 en '23 een bedrag aan leges van ruim f6000 niet aan c^en ontvanger heeft afgedragen dat de secretaris den ontvanger behulpzaam is geweest bij het opvoeren en gefingeerde posten op den kas-staat f 11.000 als voorschot aan een bouwvereeni- ging, en f 12000 als invordering op de gemeentebedrijven); dat de secretaris voorts van een aan hem ondergeschikte amb tenaar der secretarie f4000 aan effecten ter leen gevraagd en ontvangen heeft. Om die redenen besloot de Raad om Chr. J. A. v. L. te ont slaan als gemeente-secretaris. Volgens de Avondster is het rapport der accountants nog niet klaar, maar zou gebleken zijn dat het tekort minstens f 50 000 bedraagt. De Zemertyd. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebesturen verzocht toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door hen beheerde klokken gedurende den zomer tijd in overeenstemming zijn met de tijdsvervroeging. Werkgelegenheid. Door hetipwerking stellen van de mijn „Maurits" kunnen de Staats mijnen in Heerlen een groot aan tal ongeschoolde arbeiders gebrui ken voor de mijnen „Hendriks" en „Emma". De leeftijd van deze men schen moet zijn 18 tot 30 jaar, AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. »oi<r 0 Vroeger was hij anders. In de Ko ningin van het Oosten, in het schoone Batavia, kuste hij, als jong luitenant, alles wat hem voor de knevels kwam, hetzij Europeesche of Indische dames, hetzij witte, gele, bruine of zwaite schoonheden. Ja, in den ijver van het gevecht zelfs de preutsche Javaansche, die voor een behaarden mond een religieusen afschuw heeft, en af en toe ook het tropisch getinte bakvischje niet de muziekportefeuille, dat nog, (zooals Ibsen zegt) over het wonderbare van een kus van mannenlippen nadenkt. Hij heette Ament en bewees dus, w.,t zijn karakter betrof, dat wij geen on gelijk hadden met dien naam als Amant uit te spreken. Maar sedert hij met verlof in Holland was geweest en daar op gewone wijze, dat wil zeggen met al de verleidelijke tooneelspeelkunst van zijn rekbaar ge weten, eenige liefdesidylles had in scène gezet men sprak zelfs van een tragédie met gebroken hart en sterfbed en plotseling, vóór omme komst van zijn verlof naar Indtë terug gekeerd was, had hij iets sombers over zich gekregen. Dat las ik terstond in zijne matte trekken, toen ik hem in het krijgsgewoel te Atjeh weervond, dat zelde mij ook zijn langen, stommen handdruk, het eenige teeken dat hij mij herkend had. Zoo dikwijls in stille uren, de Schimmen dier dagen aan mijn geest voorbijtrekken, doemt zijn figuur voor mij op, als een beeld van volslagen menschelijke afzondering, en zie ik hem weer, hoe hij gelaten op zijn levenspad verder schreed, zwijgend en in zich zelf gekeerd, gesloten en vereenzaamd, te midden van vijftien duizend menschen. Sedert dien was hij altijd te velde geweest. Waar slechts de achterladers knetterden en ergens knetterden ze altijd was hij er bij. Waar slechts van een schitterende krijgsverrichting gesproken werd en dat geschiedde dikwijls in die dagen hoorde men zijn naam noemen. Dapper als Ajax, maar van een dapperheid die naar de roekeloosheid zweemde van den levens moeden, die vergetelheid zoekt tot eiken prijs, had hij reeds een periode vol gevaren en avonturen achter zich, toen hij zich plotseling, tot ons aller verwondering, als kapitein liet pensio neeren. Het was om kool te planten, zei hij, en wat hij daaronder erstond, werd ons weldra duidelijk toen wij hoorden dat hij een schoon Indisch meisje getrouwd had, en te Batavia in stille afzondering leefde. Maar het noodlot, dat hij in zoo menig doods gevaar straffeloos getart had, scheen den armen kerel hardnekkig te ver volgen daar waar het zijn levensgeluk gold ook de goedgemeende liefdes idylle eindigde in eefi tragédie met een sterfbed, en hij stond weer alleen. Eenzamer dan ooit te voren, want men zei zelfs dat hij menschenschuw was geworden. Dit was nagenoeg alles wat ik van hem wist, toen ik, te Batavia komende, hem een kort briefje zond, als aankon diging van mijn bezoek. Reeds den volgenden dag stond ik voor een verroest ijzeren hek, dat melankoiiek op zijn hengels piepte, toen ik er met den voet tegen aan schopte. Het gaf toegang tot een vei- waarloosde, donkere laan, overwelfd door huoge kokospalmen en zoo vt 1- gegroeid met onkruid en heesters, dat van de huisfacade aan het einde daar van nauwelijks een witte vlek zicht baar blee'. Alles bleef stil, niets bewoog zich hier dan de wind en de schaduwen. Alleen het geknister der droge bladeren onder mijn voeten verbrak het zwijgen, toen ik mij door de wildernis van bloemen en struiken een weg baande. Een verre herinnering aan het bv- tooverde kasteel en de schoone slaap ster in het bosch, zwe;fde mij voorhij toen ik aan het einde der donkere allée een sierlijk, piviljoenachtig g - bouw voor mij zag, dat met zij groene omgeving den indruk maak".' van een klein jachtslot. Het was een zeer oud huis van één verdiepin opgetrokken in den bekenden, door onze voorouders zelfs in Indië gevol - den Rococostijl. Hoe fraai en solid.: het eens geweest moest zijn, thans was het een toonbeeld van verval, een sierlijke ruïne, die nauwelijks me^r bewoonbaar scheen. Het houtwerk aa t deuren en kozijnen, dat nog de sporen van schoon snij- en beeldhouwwe k vertoonde, schilferde langzaam weg onder den rottenden invloed van f t klimaat, de verweerde, in alle kleur, i van den regenboog spelende venster-, waren geheel ondoorzichtig geworden, de laatste kalklaag was lang afgevall a van de muren die met een groen u slijmerigen uitslag bedekt waren en zelfs het dak, welks nok een beden kelijke inzakking vertoonde, was m t een fijn grijs mos overtrokken, dat er tegen opkroop gelijk ouderdom en dood. Ik keek rond. De gansche open ruimte die het huis omringde en die eens een weionderhouden tuin geweest moest zijn, was in overeenstemming met de ruïne, was één woestenij van onkruid en struiken. Het geheel ademde in zijn stille verlatenheid, zoovetl on verschilligheid en verdriet, zooveel on beschrijfelijke levensmoeheid en me- lankolie, dat het hart mij beklemd raakte. Nog was ik in deze gedachten ver diept toen eensklaps een witte kabaai voor mij opdoemde. Ik had zoo weinig aan de tegenwoordigheid van eei menschelijk wezen in deze eenzaamheid gedacht, dat de vrouwelijke gestalt. die mij op een der overwoekerde pa den naderde, mij onwillekeurig deen schrikken. Het was een bejaarde dame- in Indisch morgentoilef, die mij met een bloemruiker in de hand lachend aankeek. „Bezoek voor onzen armen Ament, niet waar?" vroeg ze vriendelijk, ter wijl ze mij met een vluggen blik monsterde. „Zeker, u is een vriend van hem, een kameraad zelfs die van het oorlogstooneel kom', dat zie ik dui delijk, trotsch uw hurgerkleeding." „Mevrouw, ik acht mij gelukkig a' dadelijk een zoo lieve vriendin van—" „Het is zeer galant van u," onder brak ze mij, „dat u een oude vrouw iets aangenaams wilt zeggen, maar nog meer genoegen doet het mij fe zien dat u den armen eenzamen niet vergeet. Wij, zijn buren, zijn innig met hem begaan en zonden dit oo zijn, al waren wij niet tevens do adoptivouders zijner gestorven vrouw. Maar mijn man is overdag voor zijn zaken In de stad en wat kan een vrouw alieen doen tegenover een on gelukkige die zich met zulk een akelige geheimzinnigheid van de wereld af sluit. O, het is zoo griezelig 1' antwoord op mijn vragenden bi. deelde ze mij al huiverend en op fluisterenden toon mede, dat die ge heimzinnigheid van af het oogenblik had bestaan, dat hij haaradoptivdoch- ter, een beeldschoone Kreoiin had ge trouwd. Ik hoorde verder dat het jonge paar, dat aanvankelijk zeer gelukkig scheen, zich plotseling van alle verkeer had teruggetrokken. De oorzaak kende men niet, evenmin als men iets wist van hetgeen er in liet oude huis was omgegaan, hetzij vóór of na dt-n dood der jonge viouw. Na het treurig sterf geval, dat ook veel raadselachtigs aan zich had, en zelfs tot twijfel aan de identiteit van het lijk aanleiding gaf, hadden zij en haar man al het mogelijke gedaan om het harde lot van den eenzamer, door hartelijke deelname en tegemoetkoming te verlichten. Maar zij waren daarmede op zooveel indolentie en tegenzin gestooten, dat men zich reeds gelukkig rekenen mocht, als hij af en toe de oude Moenah zijn eenige bediende toestond een navraag te beantwoorden of een ruiker van zijn lievelingsbloemen in ontvangst te nemen. „Maar ik heb u met mijn ge praat nu lang genoeg opgehouden," voegde ze er haastig aan toe. „Wilt u zich met de bezorging der bloemen be lasten Zeg maar dat ze van zijn buur vrouw komen, dan zal hij mij wei aan u voorstellen, want zelf heb ik daartoe heusch geen tijd meer 1" Voor ik had kunnen antwoorden w«9 ïe met een bevallige neiging en een vriendelijk lachje verdwenen. (Wordt vervolgd,)

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1