Landbouw. Zomertijd. Vermoedelijk zal de zomertijd aanvangen op 5 Juni en eindigen op 4 October. Nederlaid <n Hongirjje. Ingediend is een. ontwerp tot goedkeuring van het op 9 Decern ber 1924 te 's-Gravenhage tus schen Nederland en Hongarije gesloten handelsverdrag met daar bij behoorend*protocol. De door den oorlog totaa veranderde omstandigheden heb ben de wenschelijkheid naar voren doen treden het tractaat van 1867 door een nieuw verdrag te vervangen. Het verdrag heeft in het alge meen de strekking, om aan de belangen der wederzijdsche onder danen en instellingen van handel nijverheid en scheepvaart en aan die onderdanen en instellingen zelve over en weereen behande ling te verzekeren, gelijk aan die welke aan de onderdanen en in stellingen van de meestbegunstig de natie worden toegekend, voor wat de onderdanen betreft, deels gelijk aan die, welke de eigen onderdanen genieten. Tentoonstelling Z. L. M. Zoo nu en dan verschenen mededeelingen aangaande de dit jaar te Kruiningen te houden Zeeuwsche Landbouwtentoonstel ling. Zestien jaren is het geleden dat deze kring zijn periodieke tentoonstelling gaf, en dit is blijkbaar een prikkel voor het kringbestuur en de leden om hun beste beentje voor te zetten. We ontvingen het programma der tentoonstelling, samengevat in een keurig boekje, verlucht met tal van foto's. De bekende groep Zuid-Bevelandsche schoo- nen, waartusschen H. K. H. prin ses Juliana in Goesch costuum op het titelblad, maakt al dadelijk een aangenamen indruk en ook zal het plaatsen van het portret van den pionier, het eerelid P Lindenbergh Az. op de voor pagina veler instemming hebben, want zoo iemand, dan komt zeker dezen geridderden veteraan een eereplaats toe. De tentoonstelling zal worden gehouden onder voorzitterschap van den heer Jac. Welleman te Krabbendijke, voorz. van het Kringbestuur, en wel op 25 Juni, waaraan de gewone Hoofdbe stuursvergadering op 23 Juni en de algemeene vergadering met rijtoer en gastmaal van de Z. L. M. op 24 Juni vooraf gaan. Verder bevat het programma de alge meene bepalingen, waaronder kan worden ingezonden, in een der afdeelingen. Deze zijn 1 paar den en hoefbeslag, 2 rundvee, schapen, geiten, zuivelbereiding en varkens, 3 pluimvee en ko nijnen, 4 bijen, 5 akkerbouw en gewassenkeuring, 6 tuinbouw, 7 landbouwindustrieën - werktuigen, 8 landbouwwetenschap en land- bouwhuishoudkunde, 9 vereeni- gingswezen. Zij, die daaromtrent nadere inlichtingen wenschen, zullen goed doen met een programma aan te vragen bij den secr. penningm. den heer P. J. J. Dekker te We- meldinge. Ze zullen daarin, ge- looven we, volledig worden in gelicht, want het boekje draagt om zijn inhoud en verdeeling een degelijk karakter, terwijl aan de firma Oosterbaan Le Cointre te Goes een woord van lof voor de typografische uitvoering niet mag worden onthouden. Het geheel lokt reeds nu een bezoek aan de Zuid-Bevelandsche landouwen uit. Naar het Z. Landb. blad meedeelt, is mr. H. C. J. Zaaijer te Goes aangewezen als rechts kundig adviseur vau het Rechts kundig Bureau der Z. L. M. Ingezonden Mededeelingen. Tegen Slapeloosheid AXEL, 19 Mei 1925. We leven in heerlijke lente dagen met zomersche hitte, maar het zal vermoedelijk van korten duur zijn, want iederen dag meng den zich stapelwolken tot een donkere grauwe massa, waaruit het gerommel van den donder dreigend nadert. Zoo heeft het Vrijdag en vol gende dagen in deze streek op verschillende plaatsen vrij hevig onweer geweest en hebben hier en daar de jonge veldvruchten te lijden gehad van slagregens o hagel. Van treffingen hooren we gelukkig weinig. Naar we ver nemen, moet het onweer, dat hier hedennacht woedde en in wes telijke richting dreef, in het land van Cadzand 4 schuren in de asch hebben gelegd. De veldwachter J. Wagenaar alhier is met ingang van 1 Juni a s door den Commissaris der Konin gin benoemd als zoodanig te Bres kens. Beiaagrtyk bericht. Tot onzen spijt waren we door onvoorziene omstandigheden ver hinderd, onderstaand bericht in ons vorig nummer op te nemen Met ingang van 18 Mei is een veranderde postregeling ingetre den, ter besparing van diensturen voor het personeel en ook omdat daardoor een man minder benoo digd is voor de bestellingen. De verandering bestaat daarin, le dat de laatste brieven en pakketpostzending van af het pjstkantoor Axel voor Terneuzen vervalt 2e dat er gelegenheid wordt gegeven om alle correspondentie (behalve voor Axel, Zuiddorpe Koewacht en Overslag) tot 7 40 nam. te posten in de brievenbus, hangende aan de voorzijde van het station. Met andere woorden dus wie 's avonds nog een brief of brief kaart, enz. wenscht te verzenden met den trein van 7.40, moet die in plaats van in de brievenbus aan hel postkantoor, werpen in de bus aan het station, maar dan natuurlijk vóór dat de trein er is. Het is dus enkel een verplaatsing van de bus, wat den een iets gemakkelijker en den ander iets moeilijker zal vallen. Men denkt er aan, dat niet be doeld wordt de bus in de Nieuw straat. Halst In de op Donderdagmiddag ge houden spoedeischendc vergade ring van den gemeenteraad van Hulst, deelde de voorzitter mede, dat dien dag bij hem was inge komen een schrijven van het raads lid den heer H. A. van Dalsum waarin hij mededeelt ontslag als raadslid te nemen. Opvolger is de heer J. B. de Boij. Besloten werd z. h. st. een obligatie, leening aan te gaan groot f 22000 rentende ten hoogste 51/» pCt. ten behoeve van riolee- ring- en bestratingswerken. Sas van Gent. Door den raad dezer gemeente werd Don derdag vastgesteld, dat markt- gelden, betreffende de veemarkt zullen worden geheven a f 0.45 per rund en f 0.15 per varken of mand (nest) biggen. De raad machtigde B. en W. over een som, hoogstens f 50, uit de gemeentekas te beschikken voor premiën voor de veemarkt, welke B. en W. naar eigen goed dunken kunnen voteeren. Aan den heer L. Boogaart te Axel werd eervol ontslag verleend als keurmeester van het marktvee, terwijl m. a. s. in diens plaats werd gekozen de heer L. A. de Bas aldaar, wiens vergoeding 3/s van het keurloon zal bedragen, terwijl diens pensioensgrondslag wordt vastgesteld op f 300. Na ampele bespeking werd be sloten de gemeentewoning in de Stationstraat te verhuren voor f4 jer week voor den tijd van 6 aar, met dien verstande, dat huurder en verhuurster te allen tijde opzegging kan doen. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Mei in de prov. Zeeland bedioeg: Dipteritis: Axel 1, Middelburg Westdorpe 4. Sint Jansteen. Zooals gemeld vergaderde de gemeenteraad van Sint Jansteen Vrijdagmorgen onder voorzitter schap van den heer C ljsebaert burgemeester. Aanwezig alle leden, (1 vaca ture) benevens de secretaris. Onder de ingekomen stukken behooren enkele missives van Ged Staten houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Behandeld werd een ontwerp verordening voor auto-bussen zooals dit door Ged. St. voorde verschillende gemeenten wordt voorgesteld. Over het algemeen acht de raad de bepalingen nogal streng. De Secretaris wijst er echter op, dat van sommige bepalingen ook ontheffing kan verleend worden Het voornaamste acht de Voorz., dat er 3 staanplaatsen worden aangewezen voor de auto's, daar ze maar willekeurig gezet worden, wat vaak last heeft voor het ver keer. Ze kunnen stoppen waar ze willen, voor het in- en uit stappen van passagiers, maar ze mogen niet blijven staan, waar ze willen. Ook is aan het ont werp nog toegevoegd, dat het verboden is om ouder her rijden gesprekken te voeren door of met den chauffeur. Zonder hoofde lijke stemming wordt het ont werp aangenomen. Ingekomen zijn nogbericht van herbenoeming van den heer C. ljsebaert tot burgemeester; bericht van den auto-bus-onder nemer Versluis, dat hij onder de gestelde voorwaarden de sub sidie van de gemeente niet wenscht te aanvaarden. en een verzoek om de Magda- lenastraat te verbeteren zij wor den voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van dhr. A. Egger- mont om f20 vergoeding als hoofd van den herhalingscursus wordt met 6 tegen 4 stemmen toege staan. Als commissie voor het nazien der rekeningen van het Katholiek schoolbestuur over de laatste 3 jaren, worden benoemd de h. h de Potter en Martinet. Nog wordt gunstig beschikt op het verzoek van Al. van Houte om vergoeding voor zijn kinderen volgens art. 13 der lager onder wijswet. Door het Bestuur der vereeni- ging van den H. Vincentius a Paulo was een schrijven inge zonden, waarin zij protesteeren tegen de lasterlijke en zeer on parlementaire veronderstelling van dhr. de Potter, die bij de behan deling der schoolkwestie in een vorige raadszitting gezegd had, dat genoemde vereeniging giften zou hebben beloofd of gegeven aan personen, ten einde hun handteekening te verkrijgen op het verzoek om de R. K. school te Heikant. Het bestuur prote steert ten sterkste tegen die leu genachtige bewering, om te voor komen, dat schade zou worden toegebracht aan de naar hooger idealen strevende vereeniging, en waarvan dan de behoeftigen de dupe zouden worden. Dhr. de Pottter verzet zich tegen het voorstel van den Voorz., om dit schrijven voor kennisge ving aan te nemeh hij ontkent gezegd te hebben, wat men hem in dat schrijven toedicht en geeft den heeren der Vincentiusver- eeniging den raad om beter te lezen. Spr. heeft gezegd, dat de Vin- centiusvereen. giften uitdeelt en dit zeker van invloed zal zijn op het verzoek aan de behoeftigen, om hun handteekening te plaat sen op een adres voor de R. K. school Dhr. Vael sluit zich hierbij vol komen aan. Aangaande een wijziging in de begrooting van den vleeschkeu- ringsdienst, ontstaan doordat het keurloon met 15 pCt. verlaagd wordt, vraagt dhr. Vergauwe of het keurloon nog niet wat meer verlaagd kan worden. Hij acht iet voor de slagers nog te hoog, omdat die menschen het toch voor hun brood doen. De Voorz. merkt op, dat de slagers niet veel last van het keurloon hebben, maar dit ten laste komt van de verbruikers, die daardoor duurder vleesch krijgen. Dhr. de Potter vindt dat die slagers het niet zoo kwaad heb ben, als ze 50 a 60 pCt. verdie nen. Dhr. Vergauwe Daar is geen sprake van, dat ze die winst maken. Dhr. de Potter zal zijn mee ning voor betere geven; dhr. Vergauwe weet als veekoopman wel, wat de beestjes den slager kosten en ook onder de raads leden zijn wel boeren, die hun vee aan de slagers verkoopen en dus kunnen zeggen, wat de sla gers daarvoor betalen en als spr. dan die prijzen vergelijkt met de prijzen, die de burgerij voor het vleesch betaalt, dan is dat ver schil nog ai groot en komt spr.. tot hooge winsten. De Voorz. stelt voor om de wijziging goed te keuren, evenals die der gemeentebegrooting, dienst 1924, die met f 668.33 ver hoogtalle posten zijn behoorlijk verantwoord. Wordt zonder stemming aan genomen. Htt verzoek der comissie voor het kanaal AxelHulst om 6 cent per inwoner bij te dragen in de kosten zou dhr. Potter willen brengen op de helft, nl. 3 cent per inwoner, omdat hij niet in ziet, dat het voor St. Jansteen een direct belang is, ofshoon hij zich wel kan voorstellen, dat het kanaal indirect van voordeel zal zijn. Dhr. Vael verdedigt het kanaal krachtig en zegt, dat het een groot belang is voor de land bouwers, als we zien, dat zij nu hunne producten moeten bren gen of halen op de Sassing of aan Walsoorden en ook voor d burgerij is het van voordeel, als b.v. op kolen en andere waren niet zooveel transportkosten komen. Spr. heeft alleen het be zwaar; als we het kanaal maar krijgenEn zou dar. liever nog meer bijdragen. De Voorz. zegt, dat de com missie de gemeenten in 3 cate gorieën heeft verdeeld, nl. die 10, 6 en 3 cent bijdragen per inwoner, al naar het belang, dat zij bij het kanaal hebben. Wan neer nu niets of niet voldoende gegeven wordt, om de kosten te bestrijden, dan kan natuurlijk niet met de noodige energie worden opgetreden. Dhr. Verket vindt die kosten nogal hoog geschat, als dat alleen voor onderzoek is. Dhr. Plassckaert vindt de ge vraagde bijdrage niet te hoog in betrekking tot het nut, dat ook wij van het kanaal hebben zou- dan. Als spr. ziet, dat alleen uit St. Jansteen op de stations Kijkuit en Hulst 27 mihoen bieten ge laden worden, zonder nog de andere producten, dan kunnen we ons eenigszins voorstellen, wat een kanaal hier zou doen. Dhr. de Potter kan er zich wel mee vereenigen, als hij hoort dat de landbouw er veel belang bij heeft, maar hij sprak bij het be gin meer op de industrie. De Voorz. zegt, dat niet alleen de landbouw, maar ook de win kelnering er groot voordeel bij ïeeft. Alle waren komen uit Hol land en als die per schip tot Hulst conden komen, zou dat ontegen zeggelijk van invloed zijn op de prijzen, wat ieder ten goede komt. Wat ds kans betreft, kan spr. zeggen, dat die goed staat. Spr. is zelf bij de audiëntie bij den Mi nister tegenwoordig geweest en weet dat het verzoek een gunstig onthaal had en ZExc. een voor stander is van het kanaalplan, zoodat we gerust kunnen zeggen nu of nooit. Dhr. van Helsland wijst ook op de industrie. Dhr. de Potter vond die niet zoo belangrijk hier, maar toch wordt er nogal wat in het vlas gedaan. Dhr. de Potter: Dat wel, maar ik bedoelde fabrieken. De Voorz zegt, dat het een post van f 208 beloopt en hij ge- hoorcj de besprekingen wel over tuigd is van de medewerking van den raad cn alzoo het verzoek beschouwd als ingewilligd, wat wordt goedgevonden. (Wordt vervolgd). Het adres, dat de Raad van St. Jansteen met 6 tegen 4 stem men besloot aan de Kroon te zendfn, ais protest tegen het besluit van Ged Staten, luidt aldus* Overspanning-, Gejaagdheid, Prikkel baarheid, en Examenvrees, gebruikt men met het beste resultaat de Zenuwstil- lende en Zenuwsterkende Mjjnhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij Apoth, en drogistep. (7J Sl. Jansieen, 15 Mei 1925. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden te 's Gravenhage. Mevrouw, Geeft met veischuldigden eerbied te kennen, de Raad der Gemeente S'. Jansteen dat hij hij zijn besluit van 13 Febr. 1925, hetwelk U in afschrift hiernevens beleefd wordt aangeboden, heeft be sloten tot opheffing der openbare lagere school te Heikant in deze gemeente en tot beschikbaarstelling van het ge bouw dier school aart het R. K. Pa rochiaal Kerkbestuur te St. Jausteen, voor de oprichting eener bijzondere school op de gronden, in bijgaand afschrift van de memorie van toelich ting tot hot betrekkelijk raadsbesluit nader omschreven dat Ged S aten dezer Provincie, blijkens linn in afschrift hierbij gevoegd besluit van 8 Mei 1925, no. 32, leafd, aan dat raadsbesluit hunne goedkeuring hebben onthoudt,i dat ons college zich evenwel met deze niet-goedkeuring niet kan ver eenigen en zulks op grond van het volgende Ad lo. dat niet zooals door Ged. St. wordt overwogen, de ouders van pl.m. 50 leerlingen der bedoelde open bare school uitdrukkelijk hebben ver klaard, het openbaar onderwijs voor hunne kinderen te willen behouden, doch dit aantal, zooals dat college dezerzijds werd medegedeeld, pl.m. 35 bedraagt ad 2o. dat er op grond van voren staande overweging, afgescheiden dan nog van de minder juiste vermelding van het aantal leerlingen, voor Ged. Staten naar de bewoordingen der wet reeds voldoende grond aanwezig wordt geacht, om het onderwerpelijke raads- beiluit niet goed te keuren en naar hunne meening dat raadsbesluit moet worden geacht in strijd te zijn met den giest der wet, volgens welke het openbaar en liet bijzonder onderwijs door de overheid zooveel mogelijk gelijkelijk behooren te worden verzorgd, doet eenigszins vreemd aan, wanneer dat althans wordt beschouwd in het licht van Uwer Majesteits besluiten van 27 Oct. 1921, no. 6, 25 Maart 1922, no. 23, 4 Aug. 1922, no. 70, 28 Dec. 1922, no. 62, 29 Dec. 1922, no. 69, 1 Febr. 1923, no. 30, 7 April 1923, no. 12, 14 Juni 1923, no. 45, 18 Maart 1924, no. 27 en 7 Jan. 1925, no. 2; ad 3o. dat de verdere overwegingen van het besluit van Ged. St. omtrent de afstandsbepalingen, het financieel belang der gemeente en het opheffen van het spenbaar onderwijs door op offering van eene bestaande openbare school voor de toepassing van art. 77, tweede lid der lager onderwijswet 1920, eveneens met het oog op Uwer Majes teits onder 2o genoemde besluiten, naar de meening van ons college zeer aanvechtbaar moet worden geacht dat toch uit Uwer Majesteits meer genoemd besluit van 7 Januari 1925, no. 2, onomwonden blijkt, dat zeer zeker met het financieel belang der gemeente rekening moet worden ge houden bij het voorzien in deze gele genheid tot het ontvangen van bijzon der onderwijs, wanneer daarnaar wordt gevraagd en het derhalve geboden is noodelooze geldverspilling te voor- komen dat toch stichting eener bijzondere R. K. lagere school te Heikant tot gevolg zal hebben, dat de ter plaatse bestaande openbare school nog slechts zal worden bezocht door pi. m. 36 leerlingen en in verband daarmede nieuwbouw beteekent het ongebruikt laten van een tweetal leslokalen van het openbaar enderwijs, terwijl verder nog door het Rijk tot 1 Jtnuari 1926 voor vier en tot 1 Januari 1930 voor drie leerkrachten de jaarwedden zullen moeten worden vergoed voor een schooltje met een zoo geringe bevol king; dat wijders niet uit het oog dient te worden verloren, dat genoemde openbare lagere school geheel leeg zal loopen, waarvan reeds een voor beeld is te zien geweest bij de stichting der R. K. Jongensschool in het dorp, hetgeen Uwe Majesteit moge blijken uit de memorie van toelichting tot het Raadsbesluit onder 8o., welke omstan digheid zoomede het feit dat slechts een drietal niet Roomsch-Katholieke kinderen de openbare lagere schooB bezoeken, als onze bedoeling om elders in de gemeente een kleinere openbare lagere school te stichten, blijkbaar door Ged. Staten werden over het hoofd gezien dat ten slotte ook naar het oordeel Uwer hooge Regeering opheffing eener e e n i g e openbare lagere school in een gemeente kan plaats hebben, indien het aantal leerplichtigen meer dan 8 bedraagt en de ouders dier leerlingen verklaard hebben op het behoud dier school prijs te stellen, hebben we gemeend te mogen afleiden uit de memorie van antwoord betreffende hoofdstuk 5 der Staatsbegrooting voor 1925, waar Zijne Excellentie de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten' schappen de betrekkelijke vraag b«j«

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2