Landbouw. De Minister van O., K. en W. heeft bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van de in 1925 af te ne men examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid bedoeld in art. 77a der L. O. wet 1878 op 9 Juni e.k. zal plaats hebben en de mondelinge examens op löjuni zullen aanvangen. Onder de com- missiën, belast met het afnemen der examens komt voor die welke te Rotterdam zal zitting houden, en die o. a. omvat de inspectiën Middelburg, Neuzen en Qoes. Zij die aan het examen willen deel nemen, moeten zich vóór 27 Mei as. aanmelden bij den voorzitter der commissie, den heer J. J. 't Hart, inspecteur van het L. O. in de inspectie Dordrecht te Dordt. De Nieuwe Kerk te Delft. De restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft, als natio naal huldeblijk aan de Koningin geschonken bij haar zilveren Re- geeringsjubileum, is thans vol tooid. Donderdag werden de laatste schuttingen verwijderd, die het koor aan het gezicht onttrokken Het is een groot genot het gebouw thans in zijn vroegen luister te aanschouwen. Tenminste voorzoo ver het de muren betreft, want nog steeds ontbreken de benoodigde fondsen om begane gronds de leelijke vensterruiten te vervangen door glas in loodramen, zooals boven in het koor zijn aange bracht. Wanneer men het koor thans inwendig beziet en vergelijkt met het schip der kerk waarin de dienst der Ned. Herv. Kerk wordt gehouden valt onmiddellijk het felle contrast op tusschen de beide deelen der kerk. Aan de eene zijde een levendig kleurenspel aan de andere zijde een grauwachtig wit. Van het oorspronkelijk plan om de Kon. Grafkelder van een mo numentalen ingang te voorzien heeft men moeten afzien, omdat daardoor volgens deskundigen het karakter van het kerkgebouw te veel zou worden aangetast. Nevens den nieuwen ingang welke afge dekt wordt met een groote zerk is de oude blijven bestaan waar door men gemakkelijker toegang tot den eigelijken grafkelder kan krijgen. Thans is een beeldhouwer be zig met het bewerken van de groote zerk, welke den toegang zal afdekken. Dit gevaarte weegt 3000 K.G. Er wordt ingebeiteld het wapen van de Koningin met het devies „Je Maintiendrai-Nassau en daaronder: „Resur rectionem expectat Guilelmus Primus Pater Patriae". (Hier wacht Willem de Eerste, de Vader des Vaderlands, zijne opstanding af.) AXEL, 15 Mei 1925. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de aankondiging in dit nummer van enkele voor stellingen door het Palace Bios cope Theater, welke a.s. Zater- avond aanvangen. Aangaande de beelden kunnen we natuurlijk nog niets zeggen, maar de opvoering van het drama „De kleine Jack" waarvan we den hoofdinhoud te lezen kregen, zou dunkt ons al leen een bezoek waard zijn. Het is een spannend drama, waarin men vol sympathie is voor den kleinen artist. De prijzen zijn niet te hoog, kermis komt nietmeer, dus kunnen liefhebbers zich een uitstapje per- mitteerenbovendien is het al een heele tijd geleden, dat hier een bioscope van beteekenis was, zoodat er wel voldoende bezoek zal zijn voor de ondernemers. De commies-titulair H. A, van Meeuwen is verplaats van het post- en telegraafkantoor al hier naar het post- en telegraaf- toor te Hansweert. Met de Staatscrt. van 12 Mei zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Ver. tot oprichting en instandhouding van efen ambachtsschool te Hulst, thans genaamdAmbtsschool voor Hulst en Omstreken, gevestigd te Hulst. (Gewijzigde Statuten). Bij Kon. besluit is op ver zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Terneuzen, aan den heer P. Wes terhof, De 0. L. school te Heikant. De St. van Zeeland hebben bij besluit van 8 Mei hun goedkeu ring onthouden aan 't besluit van den raad van St. Jansteen van 15 Febr. j.lstrekkende tot opheffing van de openbare lagere school in de buurtschap Heikant, en tot beschikbaarstelling van het ge bouw der school ten behoeve van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te St. Jansteen voor de oprichting van een bijzondere school. De overwegingen van Gedepu teerde Staten van Zeeland, op grond waarvan zij, hun goedkeu ring onthielden aan dit besluit luiden als volgt dat blijkens de stukken de Raad tot opheffing van de o. 1. school heeft besloten om op de minst kostbare wijze te kunnen voldoen aan een verzoek van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur om be schikbaarstelling van een school gebouw ten behoeve van een op te richten bijzondere lagere school te Heikant; dat evenwel de ouders van pl.m. 50 leerlingen der bedoelde open bare school uitdrukkelijk hebben verklaard, het openbaar onder wijs voor hunne kinderen te wil len behouden dat deze omstandigheid op zich zelf naar de bewoordingen der wet reeds voldoende grond op levert om het raadsbesluit niet goed te keuren, doch dat boven dien dat raadsbesluit mott ge acht worden in strijd te zijn met den geest der wet, volgens wel ken het openbaar en het bijzon der onderwijs door de overheid zooveel mogelijk gelijkelijk behoo ren te worden verzorgd dat toch wel door het gemeen tebestuur een regeling in uitzicht wordt gesteld, volgens welke de voorstanders van het openbaar onderwijs in het vervolg hunne kinderen naar op pl.m. 4 K.M. afstand gelegen ORenbare scholen in andere gemeenten zounden kun nen zenden, doch dat, nog daar gelaten de bezwaren, welke voor jeugdige kinderen aan dergelijke afstanden zijn verbonden, door het gemeentebestuur geheel over het hoofd wordt gezien dat de wetgever een afstand van 4 K.M alleen dan niet te groot acht voor schoolbezoek wanneer binnen dien afstand de gewenschte school niet bestaat, doch dat op die af standsbepalingen niet uitsluitend een beroep mag worden gedaan om een in de eigen woonplaats bestaande openbare school op te heffen en de kinderen daardoor te noodzaken op ver afgelegen scholen hun leertijd te vervolgen dat ditzelfde, zij het in minder klemmende mate evenzeer geldt ten aanzien van kinderen, voor wie in het vervolg toelating tot de openbare school mocht wor den verlangd dat voorts de wettelijke ver plichting, om bij niet-opheffing van de openbare school op an dere en meer kostbare wijze in de noodige localiteit voor de op te richten bijzondere school te voorzien, hier stellig niet als be weegreden voor 's raad besluit kan gelden, dewijl het niet min der een wettelijke plicht van den raad is om te waken voor het behoud van -het openbaar onder wijs, zoolang daaraan, gelijk hier is gebleken voldoende behoefte bestaat, en alleen in zeer bijzon dere omstandigheden, welke hier niet aanwezig zijn, een bestaande openbare school voor de toepas sing van art. 77, tweede lid, der L. O. wet mag worden opgeofferd. Zooals wij indertijd hebben me degedeeld, trad voor de prote- stantsche ouders op de heer P. de Bree, hootdbestuurder van den Bond van Ned. Onderwijzers. „M. Crt.' Dank zij de pogingen van het gemeentebestuur van Sas van Gent, die daardoor de medewer king van kooplieden en Belgiscl e slagers hebben ingeroepen, is de wekelijksche veemarkt, die we gens den oorlog vervallen was, weer heropend. Dinsdag had die weer voor het eerst plaats. Er was zooals te begrijpen is, groote belangstelling. Er waren aangevoerd 6 vette koeien, 6 kalfkoeien, 18 vaarzen, 4 ossen, 3 stieren, 8 hokkelin* gen, 12 varkens en een mand biggen. Naar we vernemen was de han del tamelijk levendig en werden goede prijzen besteed. Bij deze gelegenheid waren door het gemeentebestuur premiën uit geloofd, die werden toegewezen als volgtle prijs voor den groot sten aanvoer (minstens 10 stuks) f 10, aan H. van den Bossche te te Westdorpe, 2e pr. (minstens 6 stuks) f 5, aan E. Vermoet te Sas van Gent, 3e pr (minstens 3stuks) f 2,50, aan P. de Vleeschauwer te Sas V2n Gent (na loting). De beide premiën ad f 2,50, die waren uitgeloofd voor niet-prijs- winners werden geloot door E. Pieters te Axel en C. Pollet te Sas van Gent. Het voornemen bestaat om voor de eerstvolgende markten dezelf de prijzen uit te loven. „Tem. Crt." Nader aangewezen als ambts gebied voor den inspecteur der volksgezondheid, de inpecteurvan den Veeartsenijkundigen dienst Dr. A. A. Overbeek, het district Zeeland en W. N. Brabant, met standplaats Breda. Met ingang van 1 Mei j.l. is te Breskens opgericht de Zeeuw- sche Spaarkbank. Tot directeur van deze bank is benoemd de heer H. van de Sande, aldaar, terwijl de raad van commissaris sen bestaat uit de heeren W. J. Talsma, arts te IJzendijke, voor zitter; W. de Blaay, Biervliet; F. Haak, BiervlietA Leeniiouts, IJzendijke1. A. Risseeuw Johz., bankier, Oostburg; J. J. Wallien, arts, Breskens, allen commissaris sen en A. I Leenhouts, Retranche- ment, secretaris. Het minimum-stortingsbedrag bedraagt f 1, terwijl over het ge storte een rente wordt uitgekeerd van 3.6 pCt. Het kantoor is gevestigd ten huize van den directeur op het Spuiplein te Breskens, terwijl door den directeur ook op andere plaat sen van het district zitdagen zal worden gehouden. „M. Crt." Hcryk in 1925. Door Ged. Staten is bepaald dat de herijk der maten en ge wichten in 1925 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in over leg met het gemeentebestuur vast te stellen uren Te Zaamslag 19 en 20 Mei. Te Hulst voor Hulst 8 Juni namiddag, 9 en 10 Juni. voor St. Jansteen 11 Juni. Clinge 12 Juni en 13 Juni v.m. Te Axel voor Axel 15 Juni namiddag, 16, 18 en 19 Juni en 20 Juni voormiddag, voor Koewacht 17 Juni. Te Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Overslag 22 Juni. Te Westdorpe 23 Juni en 24 Juni v.m. Te Sas van Gent voor Philippine 29 Juni. Sas van Gent 30 Juni, 1 en 2 Juli. x Te Sluiskil 3 Juli en 4 Juli voormiddag. Te Ter Neuzen 6 Juli n.m., 7 8 en 9 Juli, 10 Juli voormiddag, 13 Juli namiddag en 14 Juli. Te Hoek 15 Juli. Graauir. J.l. Dinsdag vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zit ting. De rekening van het Bestuur der R.K. School over 1922 1923 en 1924 werd goedgekeurd in ontvang op f8714.96, in uitgaaf op f8677.88. Het primitief kohier der hon denbelasting voor het dienstjaar 1925, werd vastgesteld met 55 honden in de eerste klasse, 64 in de tweede en 7 in de derde klasse, een totaal bedrag van f 327,50. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. De ontvangsten over 1924 be droegen f1682 91 de uitgaven f 1687.91. Het request van het Comité ter verkrijging van een kanaal l Hulst—Axel, om een bijdrage van drie cent per inwoner werd af gewezen. De door den ontvanger der gemeente ingezonden staat van oninbare posten op de belasting der honden over 1924, werd goedgekeurd tot een bedrag van f 3.75. Aan J. F. Verbruggen werd ont heffing verleend van den aanslag in het schoolgeld over het vierde kwartaal 1924, het verzoek van C. Verlinden werd afgewezen. Ter zake het verzoek van den autobusdienstondernemer Poppe werd besloten hem ontheffing te verleenen van de voorwaarde om op Donderdag naar Paal te rijden maar tevens hem te berichten dat de Raad zijn misnoegen uitspreekt over de handelwijze ter zake het door den ondernemer doen na leven van de door den vastge stelde voorwaarden bij het ver- leenen van het verhoogd subsidie. Het uitdiepen der haven te Paal zal later worden besproken aan gezien vooralsnog overeenstem ming zal moeten verkregen zijn over het erfpachtsrecht der ha- vendammen. Vastgesteld werd een strafver ordening op de autobussen. Vooraleer wordt overgegaan tot het vernieuwen der kadastrale kaarten, zal geinformeerd worden naar de kosten. Het besluit van den Raad der gemeente Hulst tot wijziging der begrooting 1924 van het Vléesch- keuringsbedrijf en de rekening 1924 van dat bedrijf werden goed gekeurd. Besloten werd voorts de voor malige rijksveidwachterswoning te Paal bij openbare inschrijving te verkoopen. Hierna ging de raad over in een zitting met gesloten deuren (Zei.) De Friezen naar Zeeland. In Augustus van het vorige jaar deden „de Zuid Bevelanders" on der leidfng van den secretaris der VVV. „Zuid Beveland" een tournee door Friesland en gaven zij bij die gelegenheid in tal van plaatsen uitvoeringen. Bedoelde tournée was georganiseerd door diverse V.V.V.'s in die provincie met de bedoeling wederzijdsche belangstelling te wekken. Op zeer hartelijke wijze heeft men toen de Zeeuwen ontvangen. Op initiatief van V.V.V. te Goes hebben de vereenigingen tot be vordering van het vreemdelingen verkeer te Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Hulst en de Afd. Oostburg van het A. N. V. besloten een gezelschap Frie zen uit te noodigen tot een con- trabezoek. Dat gezelschap, bestaande uit 24 personen, dames en heeren, gekleed in het schitterend Friesch costuum komt in de a.s. Pink- sterweek een rondreis door een groot deel van Zeeland maken. Het is een zangclub, afd. van het A.N.V. die met groot succes in verschillende plaatsen concerten gaf. Het rijk voorzien programma bestaat uit liederen van allerlei soort. Bovendien voert het en semble nog op het bekende Friesche landspel „Fryske Trou" van den Frieschen tooneelschrij- ver Schuitmaker, die de tournée ook zal medemaken. In dat spel worden achtereenvolgens ten too- neele gevoerd de Friesche melk sters en melkers, de maaiers, de buremeiden, de schippers, de hardrijdsters en hardrijders. De daarbij passende zang wordt ge steund door een vroolijk geba renspel en mimiek. Het geheel eindigt met de „Skotse Trije" en „Skoenmakkerke". De Friezen arriveeren Pinkster- Maandag 1 Juni om 6.14 te Vlis singen en geven hun eerste uit voering des avonds in „Britannia". De daaropvolgende Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag-, Vrijdag en Zaterdagavond treden ze resp. te Middelburg (Schouwburg), Oo«tburg (Beursgebouw), Goes (Schuttershof), Terneuzen en Hulst op. Het beloven interressanle avon den te worden en wij zijn over tuigd, dat de zangeressen en zangers uit het Noorden niet te klagen zullen hebben over de noodige belangstelling van hun Zuidelijke landgenooten. (Zei.) De poppen kamers. Zooals per advertentie gemeld werd zijn de poppenkamers, wel ke werden verloot tijdens de Roode-Kruis-tentoonstelling al hier gevallen op de nummers 1800 en 1194 De ouderwetsche kamer is gevallen op 1800 en bereids afgehaald door mej. Rib- bens te Terneuzen, doch naar we vernemen is de houder van no. 1194 tot heden nog onbekend. Misschien dat deze komt door hierop nog eens nader de aan dacht te vestigen. Uit St. Jansteen. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd gunstig besloten omtrent het verzoek der „Kaha" om 6 cent per inwoner bij te dragen in de kosten van voorbereiding. Medegedeeld werd o.m. een schrijven van Ged. St., die n i e t goedkeuren het besluit tot ver koop van de school en de on derwijzerswoning op Heikant aan het R. K. Kerkbestuur. Op het besluit van Ged. St. omtrent de niet-goedkeuring van het besluit tot opheffing der openbare school werd met 6 tegen 4 stemmen besloten bij de Kroon in beroep te gaan. We komen op deze vergadering nader terug in een volgend nummer. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft van de maand April Binnenlandsche briefkaarten. 1. van Grembergen Rene, Axel Kanaal. 2. van Grembergen Sidonie, Axel Kanaal. 3. Hamelink M., Axel O 22. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts te het gewenscht alle per post is verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Loop der bevolking. Gedurende de maand April zijn in deze gemeente Inge komen: Leijn Jacobus Kotvis, machinist P. Z. E. M., Gentsche Vaartstr., C 57b, van Terneuzen. Prudentia M. de Meij, zonder, Smits Coeg. polder Q 48 van Zuiddorpe. Dominica de Thaeij, zonder, Zeestraat A 107, van Koewacht. Jan Levinus Pladdet en gezin, veldarb., Spui N 96, van Ter Neuzen. Cornelis Willemsen en gezin, veldarb., Nieuwendijk 1 80 van Terneuzen. Pieternella Jacoba Rijnberg, zonder, Nieuwstraat G 73, van Terneuzen. |an Adriaan Schooff, landb. knecht. Sluiskil P 26, van West dorpe. Theodule J. M. van Acker, zonder, Zwartenhoek Q 38, van Amersfoort. Cornelis den Hamer en gezin, landb., Weststraat D 34, van Stop peldijk. Arie v. d. Wege en gezin, arb., Oudewijk F 24, van Groede. Predikbeurten te Axel. Zondag 17 Mei 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds.G P.A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. Minnema, van Landsmeer. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Onder leiding van de heeren E. Daens en ir. J. Dewez, leera ren der R. K. landbouwschool te Hulst maken de leerlingen dier school een excursie naar Zuid- Limburg, waar o.m. bezocht zal worden het proefstation voor meststoffen, een hoenderpark, model-boerderij, de Staatsmijn

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2