Iel fortuin ted een Fluitist, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen No. II. DINSDAG 12 MEI 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER De Volkenbonds-conferentie tot beperking van den handel in wapens, welke verleden week Maandag te Genève is geopend en aan welke een kleine 50 Staten deelnemen heeft ongetwijfeld de volle sympathie van allen, die het wel meenen met hun medemen- schen en van heeler harte hopen, dat er eindelijk doch beter laat dan nooit eens maatregelen zullen worden genomen om aller lei moordtuig te houden buiten het bereik van onbevoegden. Slaagt de conventie daarin, on danks den onwil van een stuk of wat Middel- en Zuid-Amerikaan- sche Staten en het verzet van wapenfabrikanten, dan heeft zij een uitermate lofwaardig werk verricht. Doch of ze kan slagen, waar in de drie jaren 1920 tot 1922 twintig landen voor een waarde van meer dan 620 millioen aan oorlogsmateriaal hebben uit gevoerd behalve hetgeen per smokkelstoomschip en vliegtuig zoo tusschen drop en regen is verscheept terwijl Engeland en de Vereenigde Staten van Ame rika voor 180 millioen goede Hollandsche guldens hebben ge ëxporteerd, is de vraag. Dat het hoogst noodzakelijk is, revolvers, handgranaten en derge lijke uit handen te houden van geëxalteerden is onlangs weer treffend bewezen door gymnasi asten te Wilna, die bij het eind examen van het winter-semester niet zijn geslaagd en niet zich- zelven om de ooren hebben ge slagen omdat ze hun tijd hebben verbeuzeld en verluierd, doch in de rectors-kamer zijn binnenge drongen, waar juist leeraars-verg, werd gehouden, en hun revolvers hebben leeggeschoten (één doode en één gewonde) en hebben ge demonstreerd met een handgra naat, die door hun onhandigheid te vroeg barstte en den belhamel met een paar kornuiten in flarden sloeg. In Polen gaat het wel meer Poolsch toe en ziet men zoo niet op een menschenleven, maar toch illustreert het geval wel zeer de noodzaak om een stokje te steken voor de vlotheid waarmee alle wetten op het verbod van het dragen van wapens ten spijt zoo maar iedereen zich kan voor zien van een keurig automatisch 26) zak-pistoolfje. En stellig is het te hopen, dat het resultaat van de conferentie niet blijft beperkt tot een slap protest en platonische betuigingen en dat de conclusiën ditmaal veiliger zullen worden bewaard dan die van de conventie van Saint-Germain, waarvan het origineel spoorloos is verdwenen, gelijk Burton een der Amerikaan- sche gedelegeerden, Dinsdag heeft verklapt. Met de kabinetscrisis in België zijn we nog juist even ver als een week geleden. Met dien ver stande, dat ook baron De Broque- ville inmiddels er niet in is ge slaagd een uitweg te vinden dat middelerwijl is ontdekt, dat bij de jongste Kamerverkiezing een paar „vergissinkjes" zijn gemaakt in twee distrieten liefst van 500 stemmen en dat daardoor de socialistische 79 78 zeer ver moedelijk zal worden een 7978 katholieke meerderheiden dat men tegelijk te rade is gegaan, het vraagstuk van het vrouwen kiesrecht, dat zulk een belangrijke rol heeft gespeeld bij het uit breken van de huidige crisis, maar uit te stellen tot volgend jaar. Dergelijke vergissingen schijnen óók begaan te zijn bij de feitelijk eerste verkiezing van een President der Duitsche republiek. Erger nog; hier is geen sprake van (natuurlijk willekeurige) telfouten, doch er is schandelijk inbreuk gemaakt op het door de wet voorgeschreven geheim der stem ming. Niet in nesten van plaatsjes in het achterland, doch in grootc bevólkings-centra hehben de niets ontziende conservatieven die zich nog wel den eerenaam „na tionalisten" hebben toegeëigend trucs gebruikt waarvoor een fatsoenlijk mensch zich zou scha men en die een blauwbloedige niet eens behoorde te kennen. Hier werden doorzichte enve loppen gebruikt; ginder werd de voorgeschreven gesloten stem bus vervangen door een soort bowl-ternen waarin de stern- kaarten keurig in volgorde wer den gedeponeerd, zoodat het stembureau precies kon nagaan wie 't had onderstaan, zijn of haar stem uit te brengen op een „sozi" hier en daar adviseerde de voor zitter van het stembureau doodge woon, zus of zóó te stemmen. De sociaal-democratische partij heeft dan ook geprotesteerd tegen dergelijke inbreuken. De commissie van onderzoek voor de Presidentsverkiezingen in Duitschland heeft intusschen ver klaard, dat Hindenburg's verkie zing geldig is. De acht-urendag verworpen door het Eng. Parlement. Het Engelsche Lagerhuis ver wierp met 223 tegen 128 stem men een wetsontwerp waarin werd voorgesteld, wetgevenden vorm te verleenen aan de ont werpen overeenkomstig de inter nationale arbeidersconferentie, in 1919 te Washington gehouden, betreffende het aantal werkuren. Deze maatregel stelde een maxi mum voor van 48 werkuren per week en niet meer dan 8 uren per dag in de industrie. De minister van Arbeid, namens de regeering antwoordende, zeide ronduit, dat het ontwerp onmo gelijk was. Het zou een groot aantal regelingen in de Britsche industrie op dit oogenblik teniet doen, waarbij hoegenaamd geene uitzonderingen zouden kunnen gemaakt worden. Op presidentieel voorbeeld. Luidens een bericht uit New- York heeft president Coolidge zich Donderdag tegen de pokken laten inenten en bevolen, dat 65.000 staatsbeambten eveneens ingeënt zullen worden. Jiynramp in België. Uit Charleroi wordt geseind Een mijngasontploffing had plaats in de mijnen Bas Longpré te Marchienne au Pont. Terwijl enkele mijnwerkers bezig waren de mijngangen te verlichten, ont stond plotseling eene geweldige ontploffing. Vijf mijnwerkers werden gedood en een zestal kreeg vreeselijke brandwonden. Van de reddingsploeg, die on middellijk aan het werk toog, werden verscheidene deelnemers eveneens met brandwonden over dekt. Van twee hunner is de toe stand ernstig. De bende van Nauwelaerts. Na langdurige beraadslagingen heeft het Assisenhof te Antwerpen uitspraak gedaan in het proces tegen de leden der bende van Nauwelaerts, beschuldigd van een ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. aantal moorden, pogingen tot moordaanslagen en diefstallen, gepleegd in Vlaanderen en de Kempen. Aan de jury werden 1222 vra gen gesteld. Het hof veroordeelde vier ben- deieden ter dood, n.l. Nauwe laerts, Van den Wyngaert, Van de Sande en Jules Bens, twee tot levenslangen dwangarbeid en de andere leden der bende tot straf fen van 25 jaar dwangarbeid tot 5 jaar opsluiting. Drie beklaag den werden vrijgesproken. Nieuwe complotten. De politie ontdekte heden te Burgas en te Varna enorme voor raden wapens en munitie van bolsjewistischen oorsprong. De politie te Phi I i ppopel arresteerde den officier van Justitie dr. Iwanof. In alle deelen van het land duren de arrestaties van communistische samenzweerders voort. In de strafzaak tegen de daders van den bomaanslag in de kathedraal te Sofia eischte de officier van Justitie de doodstraf tegen Zadgórski den koster, Friedmann, Koeff en Daskaloff, en gevangenisstraf tegen Kambu- rof. Drie priesters van de kathe draal werden wegens medeplich tigheid veroordeeld tot gevange nisstraf. Het Afrikaansch officii-ele taal. In de vereenigde vergadering van beide Huizen van het Zuid- Afrik. parlement ismetalg. stem men aangenomen een wet tot her ziening van de Grondwet, waarbij het Afrikaansch een van de offi- cieele talen wordt in plaats van het Nederlandsch. De andere offi- cieele taal is Engelsch. Verder heeft de vergadering aangenomen een ontwerp tol wijziging van de Grondwet, dal een passage inlast, waarbij hei volk van de Unie erkent de soe vereiniteit en de leiding van God Almachtig. De drooglegging van Amerika. Uit New-York wordt gemeld Burgers, die aan de autoriteiten kennis geven van het optreden van dranksmokkelaars, dat tol gevolg heeft veroordeeling van de smokkelaars, zullen voortaan 25 pet. van de boeten ontvangen, die aan de veroordeelden worden opgelegd, en van het geld, ver kregen door den verkoop van de in beslag genomen voorraden sterkedrank. Men kan verschillen van mee ning of liet droogleggen kan wor den in de hand gewerkt door maatregelen als de Unie toepast; doch er kan geen verschil van meening bestaan over het afkeu renswaardige om, in den strijd tegen het alcoholgebruik, vrije burgers te maken tot stille ver klikkers. Nog geen ontwapening In Rusland. In een arbeidersvergadering te Moskou heeft Frunse verklaard, dat 'tin de bedoeling der sowjet- regeering ligt, binnenkort den algemeenen dienstplicht in te voe ren. Een desbetreffend wetsont werp is, naar hij zeide, reeds in voorbereiding. Lord Leverhuime. Naar we lezen, is lord Lever huime, de Engelsche zeep-koning en stichter van Port Sunlight, in den ouderdom van 74 jaar over leden. William Hesketh Lever, zooals hij heette, heeft onderwijs gehad in de kerkelijke school te Bolton, zijn geboorteplaats in Lancashire. Als 16-jarige kwam hij daar in den kruidenierswinkel van zijn vader. Op zijn 23ste bedacht hij de samenstelling van een zeep- soort, „Lever's zuivere hor.ing- zeep". Pas tien jaar later, in 1886, begonnen hij en zijn broer een zeepziederij te Warrington onder de firma Gebroeders Lever. Hun onmiddellijk succes en de popu lariteit van hun Sunlight-zeep leidden tot snelle uitbreiding van de zaken en hun fabriek, die nu den naam van Port Sunlight kreeg, werd een model in haar soort. Scholen, sociëteiten, biblio theken, rustkamers, een ziekenhuis en vele andere instellingen ten bate van het personeel werden eraan verbonden. De gebroeders richtten ook fabrieken op in Frank rijk, Zwitserland, Nederland, Duitschland, te Sydney (Z. Wales), te Boston (Mass.), te Toronto, in Japan, enz. In Belgisch Congo kochten zij uitgestrekte bosschen om in hun behoefte aan palmolie te voorzien en vestigden daar de nederzetting Levervilie. In 1906 werd William H. Lever gekozen als liberaal candidaat in het Lagerhuis, waar hij tot 1910 AXELSCHE I iO I 3» j it COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Uit het Fransch vertaald. Den volgenden dag kreeg musketier La Candeur van mr. de Saint-Saturnin verlof naar het hotel d'Argeyrolles terug te keeren. Tengevolge van een verzuim van MUe Fanchette, liet men hem in den kleinen salon, terwijl de jonge Babet er nog was, die de vi- comtesse gezelschap hield. Met een lichtbewogen stem sprak Mmed'Argey- rolles tot haar nieuwe vriendin„Ga, mijn kind. Ik zal je wel laten roepen, zoodra de musketier is heengegaan.'' Ëabet stond op en nam haar werk mandje mee. Opeens stond zij vlak tegenover Timoléon. Éénzelfde uitroep van verrassing klonk uit beider mond. „Babet, mijn lieve Babet „Timoléon, ridder Fèbre 1" „Kent ge Mile Brunache, waarde neef vroeg de vicomtesse. „Het is waar, ik heb gisteren je vergeten te zeggen, dat er iemand uit je streek, een protegée van je ouden leeraar h er logeert." „Niet alleen een dorpsgenoote, maar jnijn verloofde, mijn lieve Babet 1 Ik heb mijn woord gegeven, dat ik de kleindochter van mijn intendant na mijn terugkeer tot vrouw zou nemen." Eleonore kreeg een kleur, werd toen bleek en voelde haar hart kloppen. Wat verwachtte zij feitelijk van dit laatste onderhoud met haar knappen neef Timoléon Over het verleden babbelen, alleen aan hun kinderjaren terugdenken, zonder meer Zij wist zich echter terstond te beheerschen, nam den ridder bij de hand en ook Babet, liet hen beiden naast zich plaats nemen, waarop zij zeide „Waarde vrienden, van dit oogen- blik af acht ik mij verplicht voor jullie beider toekomst te zorgen en je geluk te bevorderen: Rijk zijn jullie geen van beiden daar ik 't voordeel of nadeel heb het wèl te zijn, geef ik Babet Brunache een bruidsschat van dertigduizend livres, die haar door mijn intendant den dag vóór jullie huwelijk ter hand zullen worden gesteld, zon der nog te spreken van een uitzet, waar voor ik terstond ga zorgen en die Babet meeneemt als ze mij gaat ver laten." „Ik accepteer, en dank u uit den grond van mijn hart, lieve nicht," riep Timoléon jubelend uit. „Hoe zal ik het u ooit vergelden," zuchtte Babet, terwijl ze voor de vi comtesse knielde, „Laat mij thans van uw verloofde afscheid nemen, kleine Babet," hernam ze met een zachte, trillende stem. Eleonore nam Timoléon's hand en keek hem strak aan. „Wat mij betreft, waarde neef, ons lot wil nu eenmaal dat wij voorgoed van elkaar verwijderd zullen leven, doch vergeten zal ik niets „Wat moet ik nu aan mijn kapitein zeggen?" vroeg Timoléon, die niet minder ontroerd was. „Zeg hem, dat ik onmachtig ben u van dienst te zijn- Toch heb ik den naam van die vrouw op dit briefje geschreven, haar zal het wel lukken, geloof me." Het was vier uur geworden. Een klein déjeuner werd, op bevel van de vicomtesse, voor Timoléon gereedge maakt, waarbij Babet en Fanchette mee aanzaten. „Wie zou die vrouw wel kunnen zijn vroeg Babet nieuwsgierig. „Natuurlijk La Pompadour, twijfel je daar nog aan La Candeur nam vlug afscheid en omhelsde zijn bruid. Met opgeheven hoofd liep hij de binnenplaats over, besteeg zijn paard en reed spoorslag naar de kazerne. Onderweg keek hij het briefje even in en las tot zijn groote verbazing den naam van Lucile I Truchon, genaamd Mme de Gramatria, 1 faubourg de Chaillot, Dub zij was het, die zooveel invloed op den kolonel had. Lucile, zijn reisgenoote en vriendin Hij wendde terstond de teugels er, sloeg de richting van Chaillot in.H t geluk diende hem thans. Lucile was thuis en ontving hem terstond. „Jij musketier? Hoe heb ik het nou deugniet van een ridder! Heb je dal om de gage gedaan, had je dan geld noodig? Was je Lucile er dan niet, je behoefde je toch voor mij niet te schamen, petit fripon 1Die woor denvloed deed Timoléon glimlachen. Hij erkende dat Lucile voor hem nog steeds dezelfde was gebleven en rustt, niet vóór hij haar alles verteld had, wat er voorgevallen was, na huu laatste ontmoeting en ook zijn plan om spoedig nte' Babet in het huwelijk te treden. „Weet je wel, Lucile, dat dit huwe lijk feitelijk van jou afhangt. Je be wonderaar is niemand anders dan mijn nieuwe kolonel, mr. de la Croix d'Ar geyrolles." „Ma vieille vicomtaille riep de Parisiene spottend uit. „Ik kom je vragen of hij je mis schien miin vrijstelling als militair kan bezorgen." „Anders niet?" „Meer niet!" „Wat zou ik niet over hebben om jou een dienst te bewijzen, Zoodra hij weer te Parijs is teruggekeerd, ont- vang jij je vrijstelling', daar kun je staat op maken. En nu blijf je hier soupeeren, niet?*' „Excuseer me, liefje, maar dat heb ik al aan Lantara beloofd." „Men heeft nooit vrienden te veel. Dag, knappe militair, ik hoop je voor je vertrek nog terug te zien Terwijl Timoléon de trap afging, hoorde hij de zorgelooze, knappe jonge vrouw het succesliedje van die dagen zingen Dans les gardes-frangaises, J'avais un amoureux HOOFDSTUK XIII. La Candeur, die voor de laatste maal dien dag zijn uniform droeg, zat tegen over zijn vriend Dagé in zijn gelief koosd restaurant „L'Escargot." Den vorigen dag had Timoléon er zijn oude vrienden Lantara en Jacqueline ont haald, benevens zijn slaapgenoot Brin- d'Amour, die in de plaats van Beau- soleil tot brigadier was bevorderd. „Ik zeg maar dat Parijs een stad van verrassingen en liefdesavonturen is „Wou je mij dat vertellen, mij, een kapper, die meer geheimen kent dan een dokter of biechtvader!" „Hier heb je mijn afschrift van de vrijstelling, lees zelf maar." (Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1