Schoonmaak Bekendmakingen. verd. Griekenland heeft 1 millioen Zw. kronen gegeven a fonds perdu beschikbaar, Zweden stond aan de beide groote Zweedsche Sportvereenigingen loterijen toe. Nederland is het eerste land dat geen gelden a fonds perdu toe staat. Spr. begrijpt dus niet dat de Kamer financieele bedenkingen kan opperen. Wij zijn gaan pro- fiteeren van andere Olympiades, van de door anderen gegeven gelden; en nu het onze beurt is, zouden we ons terugtrekken Van internationaal standpunt zou dat een zeer bekrompen houding zijn. De heer Marchant sprak te recht van een internationaal fat soen. De gezant te Rome heeft op instignatie van den min. van Buitenl. Zaken in 1923 bovendien de belangen van Nederland in het Intern. Olympische Comité bepleit, terwijl toen verzocht was van de zijde der Vereenigde Sta ten, in 1928 de Olympiade daar te doen plaats hebben. Het gaat hier om een zaak van internatio nale courtoisie van internationale verplichting. Spr. hoopt dat de Kamer het wetsontwerp zal aan nemen, Pricipieel uit cristelijk stand punt kan de Olympiade niet wor den veroordeeld. De leiding van de Regeering waarborgt een hoo- ger peil dan ontbreken aan deze. Financieel verlies is er 'niet te vreezen. De internationale ver broedering en gemeenschapszin zal door de Olympiade bevorderd worden. In Griekenland mocht tusschen de landen die aan de Olympische spelen deelnamen geen oorlog gevoerd worden. Het is het vredescachet dat op de Olympiade ligt dat spr. mede aanleiding geeft het wetsontwerp aan te bevelen. De heer Bakker (C.H.) consta teert dat de redevoering van den minister hoog afsteekt bij die van andere voorstanders. Hoewel er kennende dat de Olympiade van eenige international# beteekenis is, kan spr. in dezen tijd van be zuiniging gee* reden vinden om voor te stemmen. De Olympiade zal bovendien de Christelijke be ginselen eerder ondermijnen dan het tegendeel. De heer Kersten (St. Ger. P.) repliceert. Spr. komt o.m. op tegen flauwe opmerkingen van den heer Schaper over toestanden in de 18e eeuw. De Olympiade haalt het zedelijk peil van ons volk naar beneden. De sociaal democratie blijkt den oorlog te hebben verklaard aan den gods dienst. Spr. daagt den Minister uit, waar te maken dat de Olym pische spelen de strekking heb ben, God te eeren, het Konink rijk Gods te zoeken. Het zijn heidensche spelen met heidensche zeden. Spr. begrijpt niet, hoe anti-revolutionnaire ministers aan de indiening van dit wetsontwerp konden medewerken. Spr. heeft zich gesteld op den vrijen bodem van het Christelijk beginsel. Hij handhaaft onverzwakt zijn be ginsel. De heer Visscher (A.R.) repli ceert. Ter linkerzijde zal van de soeiaal-democraten uit Amster dam het wachtwoord zijn geko men om vóór deze zaak te zijn De heer Schaper heeft dus geen recht, zich op de onafhankelijk heid aan die zijde te beroepen. Spr. bepleit de door hem ge geven uitlegging over de betee kenis der ook door den Minister aangehaalde Bijbelteksten. De uit de Grieksche en Romeinsche cul tuur ontstane nieuwe cultuur heeft zich daaruit geassimileerd, wat er goeds in was. We zijn niet tegen oefening van het lichaam onzer kinderen, maar dat is heel wat anders dan deze Olympische spelen. In deze spelen refllec- teert de ontkerstening der natie. Bijna nooit is er trouwens iemand ter linkerzijde die het goed recht der rechtsWte oppositie erkent. En met geen woord is aangetoond dat het de roeping is van den modernen Staat om die dingen te bekostigen. Wij willen opko men voor het financieel herstel der natie en kunnen niet voor dit ^-stel stemmen. heer Braat (pl.b repliceert, zeker is dat er winst ge- vordt met de Olympiade, dan is Rijksgeld niet noodig. Maar de Minister kan die winst niet garandeeren, en heeft spr. niet bekeerd. De heer Staalman (v.b.) pro testeert opnieuw tegen de bewe ring van anti-rev. zijde dat de lichamelijke opvoeding geen nut oplevert. De anti-rev. zijn vóór een leger en daar toch wordt de lichamelijke opvoeding bevorderd. Bezuiniging is noodig, maar noo- diger nog is het brengen van nieuwe welvaart in ons land. De heer Snoeck Henkemans (c h.) constateert dat het voorstel er een is van het geheele Kabinet en dankt den Minister van Dijk voor diens tegenwoordigheid. Spr. betoogt dat deze spelen niet in strijd komen met den geest die uit den Bijbel tot ons komt. In de opdrijving van de beteeke nis dezer spelen echter ligt een gevaar; de sport neemt veelal een te groote plaats in bij onze jeugd en dat bevordert de Olym piade. Veel in aantal zijn echter ook de voordeelen der Olympi sche spelenhet is waar dat we een internationale plicht in deze hebben. In deze komt bij vele christelijk-hisiorischen het natio nale karakter der zaak naar voren. Daarbij heeft het comité den steun van de Nederlandsche regeering noodig. De wedstrijden zullen vyel uitsluitend voor amateurs zijn, maar spr. is niet zonder vrees voor den aard der spelen, en zoo hoopt spr. dat de Minister het boksen zal weten tegen te gaan Zal het Stadion des Zondags gesloten zijn of zullen er dan andere dan Olympische wedstrij den worden gehouden Spr. hoopt dat dhr. Boon zijn Zondegsmo- tie zal intrekken. De heer Bomans (r.k.) betoogt dat men door verwerping van het voorstel alle medezeggenichap over het spelen op Zondag ver liest. De heer Kleerekoper (s.d.) kan het geen debat in grooten stijl noemen als men zegt dat in zake de Olympiade ter linkerzijde door de Amsterdamsche sociaal-demo craten een wachtwoord is uitge geven. Spr. herinnert aan de démarches gedaan door den anti- rev. burgemeester van Amsterdam den heer De Vlugt. Spr. betoogt tegenover den heer Visscher dat de classieke cultuur een samen vloeiing is van geestelijke en lichamelijke cultuur. Spr. zegt dat het feit, dat de Olympiade hier bestreden is, ons reeds in het buitenland belachelijk heeft gemaakt. Spr. wijlt or op dat bekende Engelsche predikanten aan sport doen en sommige groote resultaten hebben bereikt. Ons volk kan uit dit debat eens leeren, wat er van de vrijheid terecht komt, als we gedwongen worden door mtnschen, die met eenzijdig verklaarde Bijbelteksten aan alle anderen hun wil trachten op te leggen. De heer Marchant (v.d.) heeft zich bizonder geïnteresseerd voor de financieele zijde van het debat. Minister de Visser heeft spr. op dit punt niet volkomen bevredigd. Het gaat niet om een voorschot, zooals gezegd is. Er moet een garantie zijn voor de voorgescho ten kasmiddelen. Kan er op de inrichting der Olympiade niet worden bezuinigd Kan het par ticulier initiatief niet worden ge prikkeld Dit geschiedt niet als de Staat alle kosten voor zijn re kening neemt. Er zou een rantiepost tot een maximum van één millioen pro memorie kunnen worden uitgetrokken. Kan de re geering zich hiermede vereenigen, dan zou er kans zijn dat we voor een armzalig figuur in het buiten land gespaard bleven. De heer Schaper (s.d.) consta teert dat menschen als de heer Bakker niet voor argumenten vat baar zijn. Het is, zeide spr., beter, naar de Olympiade te gaan dan des Zondags driemalen naar den heer Kersten te luisteren dat doet, geraakt zeker op vragen of de subsidie inderdaad noodig is. De heer Van Vuuren (r.k.) ge looft dat er overdreven wordt als gezegd wordt dat de linkerzijde de geheele oppositie mobiliseert. Het is niet de vraag of hier te lande Olympische spelen zullen zijn, maar of de Staat daar een millioen voor zal moet geven. De heer Boon (v.b.) trekt zijn motie in daar 't wetsontwerp er in gevaar door wordt gebracht. De heer De Visser, minister van O., K. en W., dupliceert. Hij handhaaft zijn standpunt, dat principieel geen argumenten zijn aan te voeren tegen de spelen. Als christen heeft hij niet gefaald door het subsidie te verdedigen. Wat betreft de Zondagswet heeft spr. de ernstige verklaring van het Olympisch Comité, dat de voorwaarde strikt zal worden nagekomen, zelfs in dienzin.dat gedurende de sluiting van het Stadion dit ook niet op andere wijze gebruikt zal worden. Spr. zal in overleg met het Olympisch Comité treden om te bevorderen, dat de door den keer Snoeck Henkemans afgekeurde «peelwijze niet zal plaats hebben. Wat betreft het denkbeeld van den heer Marchant betoogt spr., dat hij geneigd is op dit denk beeld in te gaan. Spr, verzoekt nogmaals met sterken aandrang het voorstel aan te nemen. De algemeene beraad slagingen worden gesloten. Bij art. 1 wijzigt de Minister de post garantie in een memo- riepost. De heer v. Vuuren vindt hierin geen reden om vóór te stemmen. De heer Dresselhuys meent dat de Regeering dan een garantie contract moet sluiten. Het wetsontwerp wordt ter worpen met 4636 stemmen. Voor: de linkerzijde behalve de heer v. Ravesteijn (c.p.) en de Plattelanders tegen de rechterzijde behalve de heeren Bomans en v. Dijk (r.k.) Snoeck Henkemans, v. Boetzelaar van Dubbeldam, Rutgers van Ro zenburg en mej. Katz (c.h.) het verkeerde pad. Het verwon dert spr. als in deze Kamer geen enkele twijfelaar is overtuigd door de voortreffelijke rede van den Minister. De heer Rutgers (a.r.) heeft geen antwoord gekregen op zijn Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT'* Staal-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 75« Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabietten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60<a AXEL, 8 Mei 1915. Gisteren werd alhier in ,Het Wapen van Zeeland" ten over staan van de notarissen Dregmans te Axel en Velge te Lennick-St. Quentin (België) in het openbaar geveild een partij bouw- en wei land, groot 15,88,10 H.A. of 35 gemeten 90 roeden, verdeeld in 8 koopen, en gelegen in den pol der Riet- en Wulfsdijk, gemeente St. Jansteen, nabij station Kijkuit, verhuurd aan P. Cornelissen. Koop 1 werd niet opgeroepen, ali zijnde onderhands toegewezen. Koopen 2 tot 8, samen groot 13 H.A. 27 Aren, 30 centiaren, of 29 gemeten 235 roeden werden verkocht voor f 1405 per gemet of 44 A. 56c.a., totaal f41.850,46 aan Aug. en E. van Damme te Koewacht. Concordia. Maandagavond werd ten huize van den heer J. E. Blansaart alhier jaarvergadering gehouden door de •harmonievereeniging .Con cordia'1. De voorzitter, de heer A. E. C. Kruysse opende deze met een woord van welkom aan de wei nige aanwezigen en drukte zijn teleurstelling uit, dat zoo weinig belangstelling gevoeld wordt voor de vergaderingen van Concordia. Gelukkig dat dit geen afspiege ling is van de belangstelling voor de vereeniging, ofschoon o.i. veel meer werkende, zoowel als steu nende leden deel zouden kunnen nemen aan het werk van .Con cordia". Het jaarlijksch concert binnenshuis en de concerten op de kiosk dragen zooveel sympa thie van de zijde onzer ingezete nen, dat men haast zou vermoe den, dat er niemand is, of hij steunt op een of andere wijze .Concordia". Waar dit echter nog niet zoo is, willen we bij dezen daarvoor alsnog opwekken. Daar over 1923 geen verslag was uitgebracht, kwam ook dit aan de orde. De ontvangsten be droegen toer. f 727,36 de uitgaven f 777,07, zoodat er een nadeelig slot was van f49.72. Over 1924 bedroegen de ontvangsten f 681.34 tegen een uitgaaf van f 582.67, zoodat het afgeloopen jaar weer een goed slot van f98.67 werd genoteerd. Aflos van rente of aandeelen kon echter nog niet lijden, daar de reparatie van instrumenten groote onkosten vorderde. De aftredende bestuursleden, de h h. D. van Cadsand en A. van Male werden herkozen. Na eenige bespreking werd besloten deel te nemen aan het festival, dat dezen zomer te Lams- waarde zal worden gegeven. Naar we vernemen bestaat ook het plan om tegen de Pinkster- week een boottocht te organiseeren naar Gent met de motorboot van dhr. C. van Doeselaar, alhier. Uit het jaarverslag blijkt alzoo, dat de penningmeester zeer goed moet uitzien om toe te komen en het zonder den steun uit de gemeentekas niet mogelijk is, om de vereeniging in stand te hou den. Het is meer gezegd. Dat kon en moest anders. Kom, in dien ieder, die van de muziek profiteeren wil, zich opgaf als donateur, dan behoefde Concordia niet naar den Armenhet is eigenlijk onteerend voor zoo'n vereeniging van gemeentesteun te moeten afhangen. En nu de muzikanten ook zij verdienen meer steun. Met beperkte krachten is meermalen een mooi concert gegeven. Maar het zou voor die jongens veel aangenamer zijn, indien hun aan tal tweemaal zoo groot was. Thans moeten ze soms werk boven hun krachten verrichtten, zoodat de ontspauning eigenlijk te veel inspanning kost. Bovendien zou dan ook de Directeur met meer succes werk zaam kunnen zijn. Meermalen moet een mooi nummer achter wege blijven, doordat er krachten te kort schieten. Dat zijn alle omstandigheden waarmede buitenstaanders te wei nig rekenen, maar die des te meer tot eere stiekken van hen, die desondanks tijd, lust en moeite geven om de eer van Concordia, maar ook de eer onzer gemeente hoog te houden Want zou het niet beschamend zijn, indien we b.v. bij feeste)|ke gelegenheden aangewezen waren op den vreem den? Sieune dus ieder dat werk. Ook gij jongens, die ofschoon liefheb ber van muziek, U nog niet opgaf voor het beoefenen dier kunst. Pak aan, en helpt tot de vorming van een corps, waarop onze ge meente frotsch mag zijn. Dinsdag had te Zuiddorpe ten huize van Asselman, ten over staan van notarissen Dregmans te Axel en Mabilde te Saffelaere, de verkooping plaats van een partij bouwland, verdeeld in 3 koopen. Koop 1, 6 gem. 125 roeden bouwland in den Moerspuipolder, Zuiddorpe, in pacht bij Ed. Wael- put en Alf. van de Vijver werd verkocht voor f 10.000 den hoop. (Boomprijs f25). Koop 2, 17 gem. 132 roeden bouwland enz. in den Zuiddorpe- polder verhuurd aan H. Cove e. a voor f5000. (Boomprijs f125). Koop 3, ruim 2 gem. grond (14 perceelen erfpacht) voor f 200. Kooper de familie Moerdijk Steenput Zuiddorpe. Een hongerleider. Te Hoek hield den laatsten tijd zekere Kgewezen lid van den gemeenteraad aldaar, er een zon derlinge levenswijze op na. Hij trok zich terug in zijn woning, sloot zich op en was niet te be wegen er uit te komen. Begrij pend dat de man op die manier gebrek aan voedsel kreeg, bood men hem dat aan, doch hardnek* j kig weigerde hij alle hulp en zelfs hield hij vensters en ramen zoo danig gesloten, dat alle gemeen schap met hem onmogelijk was. Toen de buren zelfs geen gerucht meer in het huis hoorden, kreeg men vermoeding, dat hij óf ver ongelukt óf van uitputting omge komen moest zijn. De polite werd ermee in kennis gesteld, zoodat deze zich toegang verschafte tot de woning Het bleek, dat de man in vervuilden toestand op den zol der in bed lag en geneeskundige hulp hoog noodzakelijk was, daar de man uitgeput was door ont bering. Toch bleef de zonderling hulp weigeren en was zelfs nog door rede, noch met dwang te bewegen om iets te eten of te drinken, zoodat hij Woensdag van gebrek is omgekomen Ook het vorig jaar moet K. zoo'n kuur hebben ondergaan, doch toen bezweek hij voor den aandrang om toch verstandiger te zijn. Waar overigens aan 's mans geestver mogens niet getwijfeld werd, komt ieder deze daad onbegrijpelijk voor. OPROEPIM G Visch-aktsn Biaaaawiaacharij. Onttrskking aan dan publiakan diaast. bezorgt menige vrouw ruwe «n roode werkhanden. Deze worden echter weer spoediggaaf, zacht en blank door Purol. Wie Bij Apoth. en Drogisten. Burgemeester en Wethouders van AXEL roepen voor de Gemeentelijke Gasfabriek «ollicitanten op, voor de betrekking van le FITTER op een weekloon van f 25,per week. 2e FITTER op een weekloon van f 24,— per week. Pensioensbijdragen 4°/# De benoeming zal ingaan op een nader te bepalen datum Sollicitatie-stukke* op zegel met uit voerige inlichtingen, worden bij den Burgemeester ingewacht vóór 26 Mei aanst. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte voor het jaar aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende, en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen zooveel mogelijk vóór 1 Juni e.k aan hem in te dienen De navolgende akten worden uitge reikt a. Groote viachakten, tot het visschen met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents vf 2 50). b. Kleine viachakten, tot het vis schen met een daarin genoemd vischtuig. tegen betaling van één gulden (f 1 c. Hcngelakten, tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van vijftig cents (f050). Voor het visachen met één hen- t*U feen loop- ef aleephengel en geen peur zijnde, behoeft GEEN AANVRAAG te geschieden. Koateiooze vargunningen om te viaachea worden NIET meer ver leend Geen akte wordt uitgereikt: 1*. aan hem. wien ingevolge art. 34, eerste lid, der Visscherijwet, de bevoegdheid om krachtens een conaent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging. 2°. aan veld- en boschwachtera, be ambten der marechaussée, «iet zijnde hulp-officieren van Justitie, ambtenaren van rijks-en gemeente-politie, beneden den rang van inspecteur der Rijks- veidwachten van inspecteur van politie, beambten van den Rijks- en Provin cialen Waterstaat en beambten van de Domeinen, beneden den rang van Hoofd-Opziener. AXEL, den 8 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders van AXEL zijn voornemens in de eerst volgende vergadering van den Gemeen teraad voor te atellen, om een gedeelte van een perceel gemeentegrond, achter de gemeentelijke opslagplaats(Kazerne) in de Oosterstraat te verkoopen. Alvorens daartoe over te gaan zal dit gedeelte aan den publieken dienst worden onttrokken. Tegen deze onttrekking van den publieken dienst, kunnen vanaf heden, nadere inlichtingen gevraagd worden ten gemeentehuize en bezwaren daar tegen worden ingebracht vóór 19 Mei a s. AXEL, den 8 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2