Hand-Wiedmachines G.P, VLAANDER, Smederij, Axel Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. VRIJSTELLING DIENSTI' LICHT Advertentie».- gesloten zijn. Prima HOUWEELEN. Uitloting Poppenkamer. no. isoo Prima Duitsch Gegaiv. Puntdraad Heiningdraad Binddraad Vlechtwerk Draadkrammen en Vlechtwerk- krammen, Draadnagels. Axel, G. P. Vlaander 1 a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de heer Morks als tamboertje in dienst trad bij het toenmalige Schutterij-muziekkorps te Dor drecht. Sportnieuws. Nederland—België 5 0. Begunstigd door prachtig weer had Zondag te Amsterdam de match Holland—België plaats, door 30.000 toeschouwers bijge woond, waaronder tal van auto riteiten. Ofschoon de Hollanders niet erg op hun gemak waren over den uitslag, omdat de Belgen met een sterk elftal zouden uitkomen, is er prachtig gespeeld en was de stand bij de rust 2 0 voor de Oranjemannen, terwijl daarna nog 3 maal gescoord werd, zonder dat het den Belgen gelukte een goal te maken. Toch verdienden zij ook een paar punten, want ontegenzeggelijk hebben ook zij goed spel ge leverd. Zaterdag speelde een jon ge combinatie van de V. V. Axel te Zaamslag tegen Juliana aldaar. Juliana won met 4—3. 5.5.70. Red Star 3 50 - 4 30. Eieren f 5,50—f 6,50. ROTTERDAM. Graanmarkt. Tarwe f 12,14,Rogge f 13,75 14.25. Gerst, Chevalier f 14,75 15,50. Haver f 12,13, Erwten f 12.25-14,25. Bruine boo- ner. f 10,-17, "Wisselkoersen. Brussel 12,631,'a. Parijs 13,011/a Londen 12,07®/4. New-York2,49 OPENBARE VERIIURIXG de echtgenoote van den inge schrevene Voor de tallooze blijken van belang stelling, op 1 Mei jl. ontvangen, betuigt ondergeteekende, namens zijn gezin, zijn hartelijke» dank. A. COUMOU. Ijgragg^- Wegens huwelijk in igfvK^gr de familie, zal de ZAAK Donderdag a s. na I uur namiddag J BRUGGEMAN, Coiffeur. van af flO, Ouderweische kamer ge vallen op Nieuwerwetsche kamer gevallen op no ll©4=. Gelegenheid om af te halen tot 15 Mei. ZIEKENHUIS TER NEUZEN. n Aanbevelend, IJZERHANDEL, Bij het kort doch hevig onwe- der dat zich Donderdag boven de gemeente St. Maartensdijk ODtlast- te, sloeg de bliksem in de bijna voltooide woning van den heer C. van Iwaarden aldaar, zonder even wel brand te veroorzaken. De goot werd geheel versplinterd, een muurplaat weggeslagen en ver nield, terwijl eenige glasruiten werden verbrijzeld. Werklieden waren niet aanwezig. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Vele kleintjes maken een groote. Men meld uit Leiden Het was den boterhandelaran in den laatsten tijd opgevallen dat ▼aten boter in de Leidsche boter- waag gakocht niet het voldoende gewicht haddeD. Veel scheelde het niet, het tekort varieerde ge woonlijk tusschen 2 ès 5 hectogram. Maar op eeo aantal vaten liep bet nog al op Het was in vele ge vallen moeilijk, ja zalts onmoge lijk, restitutie van de veehouder» ra krijgan, omdat hat bewijs niet meer was te levereo. Daarom werd een baroep eedaau op den direc teur van het Marktwezen, die gaar ne medewerkte om het euval te bestrijdeD. In verband daarmede werden Vrijdag in de Waag op last van deD directeur van de Markt- en Havendienst eenige vaten boter van personen, die eenigzins onder verdenking stonden, gewogen, waarbij bleek dat over 't algemeen in vaatjes van 20 KG. een half pond te kort was. Tegen de landbouwers, die zich daaraan sckuldig hadden gemaakt, is proces verbaal opgemaakt. Avp.« Het gevaar van celluloid. In de Daily Mail" treilen wij een waarschuwing aan van lui tenant-kolonel Fey te Londen van den volgenden inhoud Celluloid is een zeer gevaar lijke stof. Het wordt gebruikt ter vervaardiging van kammen, ges pen, broches, schoenhakken, kin derspeelgoed, mesheften en knoo- pen. Ik heb zelfs luciferdoosjes gezien, waarvan het omhulsel met dit gevaarlijk goedje bedekt was. Voorbeelden van 't gevaar, dat deze artikelen opleveren, zjjn mij onlangs bekend geworden. Een vrouw was bezig heur haar te triseeren. Zij droeg een groote Spaansche kam, die zij altijd voor een uit schildpad vervaardigde had aangezien, maar die in wer kelijkheid van celluloid was ge maakt. Het heete friseerijzer deed de kam vlam vatten, waardoor zy hevige brandwonden opliep, ten gevolge waarvan zj overleed. Een audere vrouw zat voor een vuur met haar voeten tegen het h*ardrooster aan. De hakken van haar schoeneü, welke van cellu loid vervaardigd wareD, vatten vlam, waardoor ook haar rokken en haar verdere kleeding in brand vlogen, met noodlottig gevolg. Het gevaar, dat het gebruik van celluloid bij het labriceereu van kinderspeelgoed, vooral pop pen, oplevert, kan niet licht te ernstig geacht wordeD. Voor den schoonmaak. De heerlijke schoonmaaktijd na dert metrasscheschredenendaar- mede het tijdstip, dat alle onrein heden van onze meubelen, enz. verjaagd moeten worden. En waD- neer u nu een mooi nieuw behang in uw kamers heeft, dan gaat het toch niet aan, dat er op die mooie vergulde lijsten van uw schide- rijen, of op andere vergulde voor werpen, zoo'n leelijke aanslag zit. De kachel, de tabaksrook van het heele jaar, om het vocht niet te vergeten (vooral in nieuw* hui zen), deze drie hebben den aan slag op uw vergulde voor werpen op hun geweten. Om dit te ver wijderen, wil wrijven met een schoone, zachte doek soms nog wat helpen. Maar is de aanslag te erg, wryt dan het voorwerp met een schijfje ui schoon, waar bij men het nat met een doekje af veegt. Ook kan men de voor werpen wrijven met een doeke, dat men vochtig heeft gunaakr in een beetje losgeklopt eiwit met water. Is de kwaal heel erg, dan kan men het voorwerp bewerken met een 3 oplossing van borax. Dit laatste middel is echter een noodmiddel, want het is erg sterk en zoo zou het middel wel eens erger dan de kwaal kunnen wor den. Probeer dit dus eerst op een klein plekje, dat niet in bet oog valt. Daarmede voorkomt men teleurstelling. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 12,af 15,—. Rogge f 11,a 12,—Wintergerst f 15, a f 16,50. Zomergersl fa f Haver f 10,— a f 12,—. Erwten f 12,— a f 14,—. Paarden- boonen f afDuiven- boonen f a f—Bruine- boonen f a f Lijn zaad f 16,a f 17, Groen Vlas f 10,a f 12,—. Gebookt Vlas f 13,— af 15,—. Gezwingeld Vlas f 0,90 a f 1,Aardappels f6,50 a f7,—. Stroo f 18,— a f20,—. Boter f 1.60 a f 1,70 Eieren f0,05 a f0,051/,. HULST. 4 Mei. Graanmarkt. Tarwe f 12,a f 17,50. Rogge f 13,af 14,—. Wintergerstf 15, a fZomergerst f 15,50 a f 16,—. Haver f 10,— a f 12,—. Erwten f 13,a f 14,—. Paarden- boonen f 12,af 13, Duiven- boonen f 14,50 a f 15,—. Witte- boonen f—af—,—. Bruine- boonen f 12,— k f 15,—. Lijnzaad f 19.— a f 20,—.Aardappels f 6,50 a f7,—. Boter f 1,30 a f 1,40 per KG. Eieren 26 stuks f 1,43. Slachtvee 11, verkocht 7. Varkens 51, verkocht 37. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 34500. t 5.70 per 100 stuks. ROTTERDAM. 4 Mei. Vee markt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd532 vette runderen, 295 vette- en graskal veren, 918 varkens, 89 schapen en lammeren. Prijzen voor vetle koeien le kw. 1.20—1.22, 3e kw. 0.95- 0.85; kalveren le kw. 1.70— 1.90, 3e kw. 1 100.90; schapen le kw. 11.10; varkens le kw. 0.74—0 75, licht soort 0.72 0 78. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoonvan blauw 12700 st., prijzen 1.40 2.—vanGroningsch 4000 st., prijzen 1.35—1.80. Lijnzaad: voer f 21,— k f 22,— zaai f k f Mosterdzaad: bruin 68—70, geel 30—33, blauw maanzaad 4144, koolzaadkarwij zaad 2830, kanariezaad 2123. Aardappelen Zeeuwsche blau we en bonte 5.50-6.—, poters 1.25 -2.25, Zeeuwsche en blauwe Eigenheimers 4.4.75, Briel- sche kralen 4.75—5.25. Bravo's op Dinsdag don 12 Mei 1925, des voormiddsgs ten 10 ure ten Raadhuis an een perceel afgegraven grond, achter de Julianastraat, voor den tijd van vier jaren, ingaande heden en eindigende 31 December 1928, volgens de voorwaarden, zooaln deze ten Ge- meenti-huize t»r image liggen. Nadere inlichtingen verstrekt de Ge meente-Oplichter. Inschrijvingsbiljetten moeten vóór bovengenoemd uur ten Gameentahuize worden ingelaverd. AXEL, 28 April 1925. Burgemeester en Weihouders van Axel De Burgemeester, BLOK. De Secretaria, MARIS. VAN DEN De BURGEMEESTER van AXEL brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. De Dienstplichtwet vermeld zes re denen van vrijstelling, te weten a. broederdienst b. kostwinnerschap; c. persoonlijke onmisbaarheid d. het bekleeden van een geestelijk of godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt; e. verdrag f. aanwezigheid van een bijzonde geval In verschillende artikelen der wet is geregeld wat als zulk een reden van vrijstelling in aanmerking komt Het voornaamste van de daaromtrent be staande bepalingen wordt hieronder voor elke reden afzonderlijk vermeld. De vrijstelling, verleend om een der onder a, b en c genoemde reden, geldt niet in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstan digheden. Hetzelfde kan ook van toe passing worden verklaard op de vrij stelling, verleend om de onder f. ge noemde reden. Aanvragen van vrijstelling. Wie vrijstelling wenscht aan te vra gen, moet zich daartoe in den regel wenden tot den burgemeester van de gemeente, voor welke de belangheb bende voor den dienstplicht ingeschre ven ls Hij moet dan binnen den tijd, hierna vermeld, ter secretarie van de gemeente mondeling aanvragen de noodige bewijsstukken op te maken of zoodanige stukken inleveren, een en ander kan ook door een ander dan den ingeschrevene namens dezen geschie den De burgemeester zorgt dat de stuk kon worden gezonden aan de autori teit, die over het verleenen vrijstelling heett te beslissen. Voor zooveel broederdienst en gees telijken enz betreft, moet de vrijstel ling worden aangevraagd tusschen 16 en 31 Mei van het jaar, waarin het inschrijvingsregister is gesloten. Voor zooveel kostwinnerschap en persoon lijke onmisbaarheid betreft, moet de vrijstelling worden aaugevraagd in October van het jaar, waarin de inge schrevene heeft geloot. Ontstaat het recht op vrijsteling na 16 Mei of wat kostwinnerschap en persoonlijke onmisbaarheid betreft, na 16 October, dan moet de aanvraag geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Voor het opmaken van stukken be treffende vrijstelling wegens broeder dienst wordt ter secretarie dezer ge meente in het bijzonder zitting gehou den tusschen 1 en 4 uur namiddags, op Woensdag 13 Mei a s. Bij het aanvragen van vrijstelling wegens broederdienst moeten door de zorg van den belanghebbende tegen woordig zijn twee getuigen, die meer derjarige personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschre vene behoort, voldoende bekend zijn Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven aan den persoon, die de aanvraag doet. Beslissing omtrent vrijstelling. Omtrent vrijstelling wegens broe derdienst wordt beslist door den Mi nister van Oorlog of, als het iemand betreft, die voor de zeemacht bestemd of bij de zeemacht ingelijfd is, door den Minister van Marine. Beroep. Tegen elke omtrent vrijstelling ge dane uitspraak staat beroep open bij de Koningin. Hieromtrent worden na dere mededeelingen gedaan bij de be kendmaking van de uitspraken. Broederdienst. Bij de Dienstplichtwet is als begin sel aangenomen, dat uit ieder gezin niet meer dan één zoon behoeft te dienen. Het kan echter gebeuren, dat door het verleenen van vrijstellingen, door afkeuring enz. niet genoeg per sonen overblijven om tot gewoon dienstplichtige bestemd te worden. In dat geval kunnen ook de voorloo- pig-vrijgestelden, voor zoover noodig, tot gewoon dienstplichtige worden be stemd Voorloopig vrijgesteld worden in het algemeen diegenen die behoo- ren tot een getal broeders waarbij de helft of bij een oneven getal, de kleinste helft nog niet gediend heeft, noch tot gewoon dienstplichtige be stemd is Vrijstelling wegens broederdienst wodrt verleend aan den ingeschrevene, wiens broeder gediend heeft bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeesche weermacht. Onder broe der wordt verstaan de wettige broe der of de wettige halfbroeder Als broederdienst komt slechts i|i aanmerking de dienst van den broe der, die: gedurende ten minste vijf en een halve maand de maand gerekend op 30 dagen in werkelijken dienst is geweest of, indien hij als dienst plichtige een eerste oefening van kor- teren duur te vervullen had, deze oefening heeft volbracht b militair pensioen geniet of heeft genoten c. gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. Met den dienst door een broeder vervuld, wordt gelijkgesteld de dienst, vervuld door een ingevolge de wet voor den broeder gestelden plaats vervanger bij de militie. Indien twee of meer broeders voor eenzelfde lichting tot gewoon dienst plichtige bestemd zijn, wordt, tenzij zij onderling anders overeenkomen de oudste hunner en bij gelijken ouder dom hij, die het eerst in het alphabe- tisch register werd vermeld, beschouwd als degeen wiens dienst zoo deze voldoet aan de hiervóór vermelde eischen recht op vrijstelling voor de anderen oplevert. Te allen overvloede wotdt nog op gemerkt, dat hij, die nog geen recht op vrijstelling wegens broederdienst heeft, doordat de dienstplichtige of vrijwillig dienende broeder nog niet of nog niet lang genoeg in werkelij ken dienst is geweest, alsnog, vrijstel ling kan aanvragen binnen 14 dagen nadat de voor broederdienst vereischte werkelijke dienst is volbracht Hij, voor wien na den gewonen tijd recht op vrijstelling ontstaat, doordat een broeder militair pensioen verkrijgt of gedurende zijn werkelijken dienst komt te overlijden, kan eveneens vrijstelling aanvragen binnen 14 dagen nadat dit geval zich voordoet. Indien de inge schrevene als gewoon dienstplichtige zou moeten worden ingelijfd, voordat de dienst van den broeder voldoende is voor vrijstelling, of voordat de vereischte stukken kunnen worden overgelegd, zal in den regel aan den ingeschrevene, als deze het te zijner tijd vraagt, uitstel van eerste oefening worden verleend in afwachting van de aan te vragen vrijstelling. Indien de broeder nog geen vijf en een halve maand in werkelijken dienst is geweest, moet de vrijstelling worden aangevraagd binnen 14 dagen nadat deze dienst vijf en een halve maand heeft geduurd. Moet de broe der langer dan vijf en een halve maand onder de wapenen blijven, dan moet dus niet worden gewacht totdat <te geheele werkelijke dienst is afgeloopen Kostwinners. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan andere per sonen ontbreken of zouden komen te ontbreken Onder deze personen wor den uitsluitend begrepen b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie c. zijn andere bloed- en aanver wanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is in gelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken haarniet te verleenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinner schap voor het verblijf onder de wa penen voor eerste oefening slechts bij uitzondering wordt toegekend, name lijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tijdens den duur der eerste oefening ontstaat of wanneer de belangen van den dienst in ander op zicht niet toela en den ingelijfden kostwinner vrij te stellen. N B Vrijstelling wegens kostwin nerschap wordt aanvankelijk één of meermalen voor een bepaalden duur verleend, is de vrijstelling reeds voor een gezamelijken duur van ten minste vier jaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend Zoolang de vrijstelling nog niet voor goed verleend is, kan zij worden in getrokken. als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer bestaat. Persoonlijke onmisbaarheid Vrijstelling wegens persoonlijke on misbaarheid wordt verleend aan hem wiens aanwezigheid noodzakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen als hiervóór met betrekking tot kostwinners onder de letters a—e zijn vermeld Wat hierboven onder „N B staat, geldt ook voor deze reden van vrij stelling. Geestelijken enz. Vrijstelling wort t verlet n J: a aan den geestelijke, den bedie naar van den godsdienst, den zendeling- leeraar, den broeder-diakoon van een godsoienstige vereemging *en den roomsch-kathoik ken ordebroeder b. aan den sludent in de godge leerdheid enden zendeling-kweekeling, die tot geestelijke, tot bedienaar van d:n godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den procibroe- der, die tot broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging wordt op- gele d, Wie geacht worden ten dezer hoe danigheden te bezitten, is omschreven in een tweetal tabellen, die belang hebbenden ter secretarie dezer ge meente kunnen raadplegen. De vrij stelling kan ook worden verleend, in dien de ingeschrevene verkeert in een geval, dat niet een der in de tabellen omschreven gevallen kan worden ge lijkgesteld. Tot het aanvragen van de hierhe- doelde vrijstelling moet bij uen bur gemeester worden ingeleverd een ver klaring, waaruit blijkt, dat de inge schrevene terkeert in ten der gevallen in de tabellen omschreven, of in een daarmede overeenkomend geval. De hierbeaoelde vrijstelling wordt aanvankelijk één of meermalen voor een bepaalden duur verleend, ls de vrijstelling reeds voor een gezamelij ken duur van te minste vier jaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de viijstelling voorgoed verleend. De vrijstelling houdt op te gelden, zoodra de vrijgis elde ophoudt te verkeeren in het geval, waarop de vrijstelling gegrond was. Verdrag. Vrijstelling wegens verdrag wordt veleend aan hem, die ingevolge een verdrag met een vreemden Staat niet tot krijgsdienst verplicht te zijn. Bijzonder* gevallen. Wat als een bijzonder geval wordt aagemerkt, staat ter beoordeeling van den Minister. N.B. Wie zich niet op den voorge schreven lijd voor vrijstelling aanmeldt, loopt gevaar, dat zijn vetzoek niet meer in behandeling wordt genomen. Zoo noodig kunnen inlichtingen om trent vrijstelling ter gemeentesecretarie gevraagd worden AXEL, 2 Mei 1925, De Burgemeester, BLOK. Mooi model. Handel in Landbouwwerktuigen. it ii met vierkante en zeskante mazen.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 3