Backin WAFELEN Bakpoeder Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. breuk maken op een van de be ginselen der bestaande Drank wet waaraan de Regeering thans niet kan tornen, Het toestaan van verkoop van sterken drank in het klein aan ieder onder heffing van een zeer hoog vergunningsrecht betreft een vraag, die bij de generale herziening onder de oogen kan worden gezien. Vergunningen, thans toeko mende aan vennootschappen, zedelijke lichamen of aan de be sturen van deze zullen kunnen worden overgeschreven. De overschrijving heeft zoowel op tap- als. slijtvergunningen be trekking. Ware het ontwerp vóór 1 Mei 1925 wet geworden, dan hadden vergunninghouder ook de weg opengestaan, de vergunning met toepassing van art. 24 naar een ander perceel over te brengen. Nu de voorgestelde bepalingen, zoo zij wet worden, eerst na 1 Mei in werking kunnen treden, is het wenschelijk dat deze weg alsnog opengesteld wordt door toepassing van art. 24 voor eens mogelijk te maken vóór 1 Mei 1926, gedurende zes maanden van beraad. Geschiedt dit niet, dan zou de positie van den pach ter tegenover den vergunning houder ongemeen verstrekt wor den, wat niet billijk zou zijn. Ten slotte is in artikel 3 nog bepaald, dat eerst vanaf den dag, waarop de algemeene maatregel van bestuur waarbij eischen aan logementen worden gesteld, in werking is getreden, op grond van het niet voldoen aan die eischen, weigering van verleenen of verplaatsen eener logements vergunning kan geschieden. Verdrag Nederland—België. Bij de Tweede Kamer is in gekomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 3 dezer te 's Gravenhage tusschen Ne derland en België gesloten ver drag tot herziening van eenige bepalingen van het op 19 April 1839 te Londen tusschen beide Staten gesloten verdrag en tot het treffen van eenige regelingen ten behoeve van de wederzijdsche belangen, alsmede van de bij het verdrag gevoegde overeenkomst nopens de procedure met betrek king tot de daarin voorziene scheidsrechterlijke oplossing van geschillen. rr Dr Oelker's AXEL, 1 Mei 1925. Eenige vlaggen, de jeugd met oranje getooid en het .oranje boven" door de straten zingend herinnerden degenen, die er niet aan dachten, dat gisteren Prinses Juliana haar 16e jaardag vierde. 's Avonds werd dit feit herdacht door .Concordia", dat bij een mu zikale wandeling weer eenige hon derden oranjeklanten naar de markt trok om daar, ondanks het gure weer, een concert bij te wonen. De muzikanten weerden zich dapper en behalve de volks liederen werd menig vrooiijk wijsje ten gehoore gebracht, be nevens de fantasie .De Dorps bruiloft". .Concordia" heeft zich weer flink van haar taak gekweten en dat dit gewaardeerd werd, bewees bet talrijk publiek. Voor het diploma stenografie systeem Groote, slaagde dezer dagen de heer C. Mackenze te Hulst. Men meldt aan de .M. Crt." uit Aardenburg, dat de linker raadsfractie een verzoekschrift aan Ged. Staten heeft gericht, om de wijziging begrooting 1925, ver meldende een post van f 300 voor rechtskundige adviezen, niet goed te keuren, omdat de beraadsla gingen ntet in de openbare ver gadering hebben plaat» gehad zooals art. 44. Gem. wet voor schrijft. De raad der gemeente Cad- zand besloot adhaesie te betui gen aan een adres van de ver- eeniging van Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers in West Zeeuwsch Vlaanderen tot Ged. Staten om niet over te gaan tot verdere inkrimping van de Zon dagsdienstregeling bij de provin ciale stoombootdiensten, Op het te Arnhem afgeno men examen der Pitmanschool slaagden voor het vak machine- schrijven de heer Gerard Buijsse en mej. Corrie Neetesijn van Sas van Gent. Chr. onderwgsersbeiid. Dit jaar zal de vereeniging voor christelijke onderwijzers en on derwijzeressen in Nederland haar algemeene jaarvergadering in de Pinksterweek te Middelburg hou den. Op Maandag 1 Juni, den voor avond van den eersten vergade ringsdag, zal in de Koorkerk een wijdingssamenkomst worden ge houden. De sprekers zijn ds. B ten Kate van Vlissingen ends. J. H. Telkamp van Middelburg, ter wijl de heer A. van Os, organist, eenige orgelnummers ten beste zal geven. Voor hen, die iets van Walche ren (Middelburg, Vlissingen, Dom burg, Veere) willen zien, zijn verschillende uitstapjes georga niseerd. Eindexamen Q. B. S. De eindexamens mondeling ge deelte H. B. S met 5-jarigen cursus zijn voor Zeeland vastge steld op de datums 22 Juni tot en met 17 Juli. Voor Neuzen gelden 8, 9 en 10 Juli en voor Oostburg 13, 14, 15,16 en 17 Juli. Als deskundigen met wier me dewerking deze examens zullen worden afgenomen zijn aangewe zen voor deze gemeenten dr. H. J. Verhagen, oud-lceraar M. O., te Kerkrade (L.), dr. J. Coops, assistent aan de Handelshooge- school te Rotterdam, wonende te 's Gravenhage prof. dr. H. Blink, oud-hoogleeraar, 's Gravenhage mej. dr. A. Posthumus, privaat docente aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, wo nende te 's Gravenhage P. Werk man, oud-leeraar M. O., Leiden. Predikbeurten te Axel. Zondag 3 Mei 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9'/« ure Ds. G P. A.Ruysch van Dugteren. Narh. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. 'sAv. 5 Ds. P. van Dijk, van Zaamslag. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. De Fokdag te Zuiduorpe. Zooals we kortelings in ons vorig nummer meldden, onder vond de Fokdag te Zuiddorpe ondanks het ongunstige weder met Lena, 2e R. J. van Waes, met Martha I, 3e Wed. de Munck met Dina. 8c en 9e klasse. Vaars-kalveren. 21 stuks. Matige kwaliteit 10 kl. Stieren met breede tan den 5 stuks. Ie prijs. Stieren- vereen. te Zuiddorpe met Berthus, beste, diepe stier. 2e Vereen, te Driewegen met Peter, best voor- en middenstuk, matig achterstel. 3e Vereen, te Axel met Kris, ro bust, wat weinig uitgebroken. 11e kl. Stieren zonder breede tanden 5 st. Matig. Ie prijs W. D. Dekker, Hoek, met Dumax en 2e R. van Waes met Lord. 12e en 13e klasse. Stierkalve ren. 9 st. Tamelijk, sommige zeer matig. 14e kl. Groep vee, minstens één jaar van één eigenaar. Mooie klasse, hooge stand. Ie prijs R. nog tamelijk belangstelling. - Het was wel jammer, dat het N" van Waes, met 5 stuks, prima weer zoo ongunstig was, en de I klasse gr°cp» uniform uitblin- Sportnieuws. Voor de padvinders. Gedurende de Pinksterdagen zal in de duinen van Koudekerke een padvinderskamp worden ge houden, waaraan 'n groot aantal Zeeuwsche jongens zullen deel nemen. Gedurende het kamp dat onder hoofdleiding van den Dis trict-commissaris voor Zeeland, dhr. P. A. Jens te Vlissingen zal komen te staan, worden verschil lende patrouille wedstrijden ge houden, terwijl er ook een groote veldoefening en een gezamenlijk kampvuur op het programma staan. Den eersten Pinksterdag zal een predikant voor de jon gens een vrijwillige jeugddienst houden. aanhoudende regen vergalde wat er voor de liefhebbers te genie ten viel Jammer vooral ook voor de genen, die zooveel moeite had den gedaan tot welslagen van dezen dag, die zeker een bezoek aan Zuiddorpe ten volle waard was voor ieder die veehouder is. De fokdag ging uit van de Fok- en Contröle-vereeniging „De Botermijn" te Zuiddorpe, met als bestuur de heeren R.J. van Waes, J. F. van Haelst en M. Puylaert. Dat zij eer van hun werk hadden, bleek al uit het aantal inzendingen, dat ruim 100 uit Zuiddorpe en meer dan 50 stuks uit naburige gemeenten be droeg. Het aangevoerde vee was van zulke kwaliteit, dat men ge rust van een tentoonstelling kon spreken. Van deskundige zijde hoorden we verklaren, dat er over de ge- heele linie, van jong tot oud, en zoowel in mannelijk als vrouwe lijk vee flinke vooruitgang was te constateeren. Vooral ook de melkopbreng- sten en vetgehalten waren over het algemeen uitmuntend en van sommigen uitblinkend. Aan het invullen der lijsten wordt trouw de hand gehouden. Als prijzen werden medailles, geldprijzen, diploma's en foto's uitgeloofd. Van een 16-tal par- ttculieren waren medailles ge schonken. Het zou te veel ruimte eischen alle prijswinners te mel den, we bepalen ons daarom tot de voornaamste, terwijl we bij elke klasse melden de uitspraak der keuringscommissie, die stond onder voorzitterschap van den heer C. Zwagerman, Zuivelcon sulent voor Zeeland. Ie klasse, melkgevende koeien, 2 maal gekalfd, langer dan 6 maanden drachtig, 23 stuks. Puike klasse en veel dieren met hooge melkproductie. Ie prijs A. C. van Waes met Alma, 2e J. Huijssen-Dieleman, Neuzen met Jamke. 3e R. J. van Waes met Lady. 2e kl., droogstaande drachtige koeien, 2 of meermalen gekalfd. 8 stuks. Zeer goede klasse. Ie prijs R. J. van Waes met Martha, 2e dezelfde met Elza (buitenge wone productie, 3 jaar achtereen 6500 tot 7200 KG. melk). 3e Wed. de Munck met Rosa. 3e kl., koeien 1 maal gekalfd, langer dan 6 mnd. drachtig en koeien 2 maal gekalfd hoogstens 6 mnd. drachtig, 14 stuks. Zeer mooie klasse. Ie prijs Huijssen- Dieleman, met Nora, 2e H, Bonte, Koewacht met 4e kl., koeien 1 maal gekalfd, hoogstens 6 mnd. drachtig. 7 stuks. Zeer goed. leC. deClercq met Lena, 2e R. van Waes met Elza 1 en 3e A. C. van Waes met Nelly. 5e kl. Kalfvaarzen. 11 stuks. Matige kwaliteit. Ie prijs J. van Haelst, Westdorpe met Gazelle (best dier). 2e R. J. van Waes, 3e A. Buijsse. 6e kl. Runderen met breede tanden. 30 stuks. Enkele goede, veel matig. Ie prijs Huijssen- Dieleman met Bertha 1, 2e J. van Hoeve, Neuzen met Elza, 3e A. d'Hert met Rosa. 7e kl. Runderen ouder dan 9 maanden zonder breede tanden. 28 stuks. Gemiddeld goede kwa kend. 2e A. C. van Waes, 4 st. zeer goed. 3e Wed. de Munck, 4 st. zeer goed, beste productie (door mond- en klauwzeer iets geleden). 15e kl. Groep van 2 stuks, minstens 1 jaar van 1 eigenaar. Mooie klasse. Ie prijs Huijssen- Dieleman, beste diepe dieren. 2e. A. d'Hert, beste melktypen. 3e C. de Clercq, goed. 16e kl. Koeien met productie- gegevens (melk, vet en boter). 27 stuks, a. Koeien met 1 kalf. Ie prijs vetgehalte L. Boone, Overslag met Cato. tegenover de verlangens van zijn zoon en dwong hem min of meer tot de plichten van zijn eigen beroep: komediespelen. Tot zijn 19e jaar diende de jonge Louis nu dit, dan dat gezelschap, en zwierf nu hier, dan daar. En kreeg al spoedig plezier in zijn „vak' de zee had afgedaan. Ruim 19 jaar oud, sloot hij een vast jaarcontract. Het zou ons te ver voeren zijn levensloop in plankenland te gaan overzetten, zooals die uit voerig in- de dagbladen wordt beschreven. Zijn verdiensten bleven niet onbeloond. Koning Willem III schonk hem in April 1880 de groote gouden medaille van ver dienste en ontving den kunste naar in audiëntie. Als Lodewijk XI vierde hij zijn 25-jarig jubi leum. Op waarlijk grootsche wijze werd hij gehuldigdP. Teixeira de Matlos vervaardigde zijn buste. Een tweede officieel blijk van waardeering was de hem in 1897 verleende orde van Oranje Nas sau door Koningin Wilhelmina. 19 Dec. 1901 was een nieuwe mijlpaal in het leven van den grooten kunstenaar. Toen was hij 40 jaren aan het tooneel. Hij ging naar Parijs, waar de „Koel man van Venetië" gespeeld werd met Bouwmeester als Shylock, Fransche artisten en Fransche pers waren uitbundig in hun lof voor den Hollander. Een hooge onderscheiding viel hem ten deel le prijsmelkopbrengst, dezelfde de benoeming tot officier d'aca- met Celina. demie. b. Koeien met 2e kalf. in 1902, na 23 jaar aan het K. Vetgehalte C de Clercq met j N. T. verbonden te zijn geweest, Bertha, meikopbr. A. C. van Waes j nam Bouwmeester afscheid van met Mina c. Oudere koeien. Vetgehalte J. Huijssen-Diele man met Nora 1, melkopbrengst R. J. van Waes met Elza. De personen, bij wier naam geen plaats is gemeld, wonen te Zuiddorpe. Na de keuring begaven bestuur, keurmeesters en genoodigden zich aan een goed gedekte tafel, waar niet zonder reden lof werd toegebracht aan de tokkers, de inzenders, de bestuurders er. allen die tot het welslagen hadden meegewerkt. Dit was te meer verdiend, nu het weer zoo tegen werkte en het een opoffering was om den moed er in te houden. Men versaagde evenwel niet. Ook wij feliciteeren de onderne mers met dit succes. Alleen zou den we in overweging willen geven om voortaan bij zulk weer de zeer jonge dieren te keuren vóór de oudere en die dan onder dak te brengen. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 1 Mei. De volgende zaak werd be handeld P. E. v. E., 33 jaar, werkman te Moerbeke (B.) werd beklaagd dat hij op 20 Maart 1920 te Axel, des nachts te zamen en in ver eeniging met anderen heeft mee gedaan aan inbraak in de schuur en diefstal van vlas op de hof stede van W. Koster te Axel. Verwezen naar de terecht zitting met bevel tot gevangen houding C. I. L. de C., kieer-' maker te Haren (B.), gedetineerd te Middelburg, ter zake van land- looperij te Axel. Kunst en Letteren. Lonis Bouwmeester f Dinsdagmiddag ongeveer 3 uur is Louis Bouwmeester overleden. Louis Frededik Johannes Bouw meester werd geboren te Mid- delharnis, 5 Sept. 1842 (een dorp, dat van Rotterdam uit bezocht werd door het gezelschap, waar aan zijn moeder als actrice ver bonden was)Louis groeide op temidden van reizende en trek kende toneelspelers en voelde in zijn jonge jaren weinig voor dit leven van meer ontbering dan genot. Toen was zijn ideaal een flink matoos te wordenDoch zijn vader, de acteur L. T. G. het Ned. Tooneel. In 1905 op tournée naar Indië, in 1906 te Keulen, in 1908 opnieuw naar Indië en in 1921 te Weenen en te Stratford, werd hij internatio naal bekend. In Aug. 1924, trof den zeer be jaarden kunstenaar het ongeluk, dat hem toen bijna het leven kostte: Te Amsterdam werd hij door een automobiel overreden. Vele weken bracht de gewonde door in de Ziekenverpleging en talloos waren de bewijzen van deelneming. Een blijde tijding bereikte hem op zijn ziekbed: de bevordering tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Na zijn herstel maakte Bouw meester nog een tourneé door het land, waar hij overgehuldigd werd op een wijze, als wellicht nimmer een Nederlandsch kunste naar ten deel viel. Een 1924 was zijn gezond heidstoestand echter van dien aard, dat hij voortdurend de kamer moest houden. Op 6 April 1925 bleek operatief ingrijpen dringend noodzakelijk en onder ging een lichte buikoperatie met goed gevolg. Helaas heeft deze operatie echter te veel geëischt van de krachten van onzen eminenten acteur. Thans is Louis Bouwmeester heen gegaan, en met hem de groote kunstenaar, wiens naam meer dan een halve eeuw het eerst werd genoemd, als men sprak van Nederlandsche tooneel- speelkunst. Ingezonden Medsdeelingen. liteit. le prijs A. C. van WaesRozenveldt, stond geheel vreemd MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75et Laxeer-Tabletten 60c« Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogiittm Dinsdagmiddag kwart over vijf barstte boven A tnsier dam een ooweder los, dat weliswaar maar .kort duurde, maar in zijn hevig heid schrik-aenjagend was. Een j ifl'-ouw werd getroffen en lieht gewond. In h 1 tramnet zijn eeni ge kabels uitgeslagen, doch het tramverkeer ondervond geen ver traging. De brandweer rukte twee keer uit. In de Noorderkerk was een kleine binnenbrand ontstaan, die terstond gebluscht werd. ff naar Oetker s*Reccpt, gebakken met Backm vervangt de Gist. 250 gr. boter f 0.70 ol marg. f 0.^0 2 eetlepels suiker (50 gram) 0.021/* 6 eieren0.36 500 gram tarwebloem„0,16 1 pakje Dr. Oeiker's Backin Ö.071/, 1 pakje Dr. Oetker's Vanille» suiker0.05 l/2 liter melk0.08 l citroen0.05 een weinig rum0.15 f 1.25 Bereiding: Nadat de boter tot room geroerd is, worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegd, vervolgens mengt men de geraspte citroenschil. Vanillesuiker en rum door het deeg en beslaat het tot er zich blaasjes vormen. Bak nu in een heetgemaakt wafelijzer de wafelen op een matig vuur. Men lette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2