Gemengd Nieuws. Rechtszaken. diteit van de plaatselijke boeren leenbank 3o. De verhouding van de plaatselijke bank tot de Cen trale Raiffeinsenbank, het ontstaan en de soliditeit van deze 4o. De handelingen welke de plaatselijke bank voor hare leden verricht Aan het slot zijner inleiding gat hij de leden ernstig in over weging bij hunne financieele aan gelegenheden zooveel mogelijk gebruik te inaken van hun eigen instelling, waardoor zij zoo solied en goedkoop mogelijk worden geholpen. Aan den spreker werd dank gebracht voor zijne duidelijke uiteenzetting. Aan het eind der vergadering legde de voorzitter er nog den nadruk op, dat de leden voor zichtig moeten zijn met zich te storen aan minder goede geruch ten, welke soms over de bank de ronde doen. Meermalen tracht ten booze tongen onze soliede en bloeiende vereeniging in dis- crediet te brengen en acht hij het in voorkomende gevallen het meest verstandige eerst te infor- meeren bij den kassier, de leden van het bestuur of van den raad van toezicht. Enkele oud-leden, die aan dergelijke looze geruchten het oor leenden, betreuren het thans niet opnieuw als lid te kunnen worden toegelaten. Het bestuur huldigt het standpunt, dat een vrijwillig uitgetredene niet meer wordt aangenomen. Ingezonden Mededö8lingen. Minder fraaie Handen In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Terneuzen werd de heer E. L. Freriks als opvolger van den heer F. B Q. de Meijer die be dankt had, geïnstalleerd. Onder de ingekomen stukken was een motie, aangenomen door de buurtvereenigingen te Drie wegen en Sluiskil, waarin be treurd werd, dat de raad in de vergadering van 26 Januari 1.1. onweersproken heeft gelaten een bewering van Burg. en Weth. dat de voorziening in electriciteit iets is, waar de overheid zich niet mede behoeft in te laten, en men zal blijven strijden voor ge lijkstelling van den stroomprijs der buitenhuurten met dien in de kom (in de kom exploiteert de Industrieele Maatschappij en in de buitenbuurten, krachtens over eenkomst met de belanghebben den de P. Z. E. M.) De voorzitter merkte op, dat de motie een uitdrukking aanvalt die in het preadvies van Burg. en Weth. niet voorkwam en het te verwonderen is dat de leiders der beweging die toch in staat zijn tot serieuse beoordeeling van zaken zoo'n motie samen stellen en inzenden. In een vorige vergadering werd besloten de steunregeling voor* uitgetrokken werkloozen te ver leggen tot 2 Mei. Door B.enW. was thans een nieuwe regeling ingediend, strekkende om aan georganiseerde uitgetrokkenen ge durende 20 weken uitkeering te geven, op de tegenwoordige be dragen, doch met uitsluiting van hen die na 1 Jan. 1925 zijn ge huwd, zich na dien datum in een der bedrijven die voor steun aanmerking komen hebben doen inschrijven of zich aldaar geves tigd hebben. In verband met dit onderwerp was de publieke tribune vol met belangstellenden. Vanwege de verschillende or ganisaties was een verzoek in gekomen de tegenwoordige re geling te bestendigen tot 4 Juli. De heer Hamelink bestreed het voorstel, dat een verslechte ring is in den toch al niet roos kleuringen toestand der werk loozen. De heer Geelhoedt wees er op, dat Terneuzen betreffende het ha venbedrijf nog steeds in een cri sistoestand verkeert. Het is te voorzien dat er nu binnen korten een oplossing komt, ten goede of ten kwade. In beide omstandig heden meent hij, dat een steun regeling dan geen reden van be staan meer heeft. De toestand moet zich echter kunnen afwik kelen. Hij stelt daarom voor de tegenwoordige regeling, met in achtneming van enkele technische verbeteringen, te bestendigen tot October. De heer D. Scheele was tegen een steunregeling en blijft op het standpunt dat de behoeftigen door de verschillende armbestu ren moeten worden gesteund. De heer van Dijke begreep niet, dat dezer dagen bootwerk was geweigerd omdat niet 62,5 werd betaald. Hij meende dat de werklieden in deze een ander standpunt moeten innemen. De voorzitter deelde mede, dat er dezer dagen door het gemeen tebestuur pogingen zijn beproefd de werknemers en werkgevers bij elkaar te brengen, en dat hij verwacht, dat de volledige over eenstemming zal worden verkre gen. Verschillende raadsleden ver klaarden die mededeeling om trent het overeenkomen tusschen werkgevers en werknemers met genoegen te hooren. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Over het voorstel van den heer Geelhoedt staakten daarop de stemmen. Het practisch resultaat van den uitslag dezer stemming, zal zijn, dat de bestaande regeling voor- loopig gehandhaafd wordt, aan gezien de raad bij suppletoire begrooting nog f 15.000 voor steunuitkeering heeft toegestaan, te dekken uit verhooging van den post inkomstenbelasting. Verder werd behandeld het voorstel van B. en W. om één der gymnastieklokalen in te rich ten voor de drie klassen der U. L. O., de 6 beneden lokalen der kopschool voor de lagere school A en van 3 lokalen school A door het uitbreken der afschei ding een gymnastiek lokaal te maken. Dit vond bestrijding bij de heeren D. Scheele en Van Riet. De heer Hamelink verdedigde het voorstel, evenals de voorzit ter, terwijl de heer Verlinde een beroep deed op de medewerking van den heer Scheele ook voor een goede inrichting van het openbaar onderwijs. Het voorstel van B. en W. is ten slotte aangenomen met 11 stemmen tegen 1. Aan M. Kwaak en P. F. Stan- daert werd vergunning verleend voor afwijking van art. 10 der bouwverordening bij voorgenomen bouwplannen. Tegen de laatste afwijking werd bezwaar gemaakt door den heer Van Riet, omdat het geldt het stichten van een concertzaal, waarin ook bioscoop- vertooningen zullen worden ge geven. Hij heeft bezwaar deze in verbinding met een dranklo kaal toe te laten en betreurde, dat de heer Standaert thans reeds een vergunning van B. en W. heeft om die gelegenheid ook op Zondag te exploiteeren. Met hem stemden de heeren Van Dijke en D. Scheele tegen. Aan de verloskundige in de kom werd een verhooging van jaarwedde tot f 900 toegekend, daar de huidige regeling haar geen bestaan waarborgt. Bij de omvraag informeerde de heer D. Scheele naar de kwestie gaslevering, in verband met een ingekomen schrijven van den raad van Axel. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. nog inwach ten een berekening om zelf te exploiteeren, doch dat binnenkort de raad zich hierover zal kunnen uitspreken. Ontleend aan de „Midd. Crt." Donderdagmiddag is te Sluiskil op een schip, dat aldaar ter lossing aan de Cokesfabriek ligt, een schipper in het 4 meter diepe ruim gevallen. Met een hersenschudding en gebroken pols werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. Bij Kon. besluit zijn her benoemd tot burgemeester der gemeente Boschkapelle de heer J- Truijman en tot burgemeester der gemeente Stoppeldijk de heer P. L. de Wael, Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot agent van politie te Goes de heer S. de Putter te Hoek. De Kalia. Door het gemeentebestuur van Terneuzen werd niet ingegaan op een verzoek om steun aan het Comité voor het kanaal Axel Huist. De Raad van Sas van Gent besloot met 5 tegen 2 st. een subsidie van 3 cent per inwoner bij te dragen. De jaarlijksche kermis zal te Sas van Gent voortaan in plaats van 10 dagen slechts 4 dagen duren en wel van af den derden Zaterdag in September tot en met den Dinsdag daaraan volgende. Heder. werd te Zuiddorpe een veefokdag gehouden, die, ofschoon het weer niet erg mee- I werkte, toch veel belangstelling trok. Er waren aangevoerd in totaal 160 stuks vee, verdeeld in 16 klassen. De uitslag der prijzen hopen we in ons volgend nummer mede te deelen. Door het vertrek uit de gemeente St. Jansteen van den heer P. F. Voet kwam er een vacature in den gemeenteraad, waarvoor als opvolger door het centraal stembureau is aangewe zen de heer P. F. Vonck, die zijn benoeming heeft aangenomen. Zondag, na de Vroegmis had de vrouw van den heer Ch. Sm. te Absdaie, het ongeluk bij het in de autobus stappen, terug te vallen en een te been breken. In de bus maakten de men- schen welwillend plaats om het de ongelukkige zoo gemakkelijk mogeiijk te maken. „Zei." De school te Heikant. Vrijdag werd door Ged. Staten van Zeeland behandeld de wel bekende kwestie van de ophef- fiing der openbare school te Hei kant, gem. St. Jansteen waarbij voor het gemeentebestuur optrad de burgemeester, de heer C. IJsebaert, en voor de ouders die vernietiging van het raadsbesluit vroegen, de heer P. de Bree, hoofdbestuurder van den Bond van Ned. Onderwijzers. Ged. Staten zullen later hun beslissing nemen. „M. Crt.". De heer Jos. van Raalte, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, wonende te Vlissingen, heeft wegens hoo- gen leeftijd ontslag' genomen. In de Vrijdag a.s. te houden vergadering van de Kamer zal worden overgegaan tot verkiezing van een nieuwen voorzitter. N. R. Crt. Dc Waterleiding. Bij Kon. besluit van 17 dezer is toegelaten als uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders werkzaam de stichting Ons Land, gevestigd te Oostburg, kring de gemeenten Oostburg, Waterlandkerkje, Sint-Kruis, Eede, IJzendijke, Hoofdplaat, Biervliet, Breskens en Cadzand. Vlaamsche Toeristenbond. Men schrijft ons Op 9 en 10 Mei aanstaande houdt de V. T. B. te Aalst zijn IVen Toeristenlanddag. Deze bond, gesticht 29 Januari 1922, telde op 17 Maart jl. zijn 20.000e lid en heeft alzoo een ontwikke ling doorgemaakt, zooals geen enkele vereeniging in Vlaanderen. Reeds bij zijn ontstaan genoot de V. T. B. een buitengewone sym pathie en allerwege ondervond zij steun. De V. T. B heeft binnen de korte tijdssponne van wat meer dan drie jaar, een onge- eëvenaarde prestatie geleverd. Niet alleen richtte hij talrijke zoowel aangename als belang wekkende reizen, uitstappen en bezoeken aan allerhande merk waardigheden steeds onder degelijke leiding in, maar hij zorgde tevens voor algemeen cultureele en speciaal toeristische opleiding van het volk door het inrichten van voordrachten (bijna 200 reeds) het uitgeven van mo- nografiën (De Kempen, Mechelen, De Haven van Antwerpen, in samenwerking met de uitgeverij „De Sikkel", wegenkaarten met Vlaamsche tekst, zichtkaarten e.d. door zijn degelijk opgesteld en flink geïllustreerd tijdschrift „De Toerist" (gratis voor de leden). Het valt niet te betwijfelen of uit alle streken van het land en zelfs van uit den vreemde zullen (evenals verleden jaar te Brugge) honderden toeristen te zamen komen op bovengemelde'n land dag Het programma bevat voor Zaterdag 9 Mei6 uur 's avonds I Ontvangst der deelnemers aan het station. 7 uur 's avonds Algemeene vergadering. 9 uur 's avonds Gezellig samenzijn. Zondag 10 Mei: 8.30 uur be zoek aan den schat van het gast huis. 10 uur: Algemeene verga dering. 12 uur: Officieële ont vangst door het stadsbestuur. 12.30 uur: Fotografeeren der groep. Daarna middagmaal. 2 uur nam. naar Hekelgem. Plechtige onthulling der eerste orientatie- plaat van den V. T. B. Het secretariaat van den V. T. B., Dambruggestraat 116, Ant werpen, zal gaarne nadere in lichtingen verstrekken. Donderdag kwamen eenige heeren uit Schpondyke op bezoek naar het eiland Tholen om eens op de hoogte te komen van de werking van een waterleiding op het platteland. Het waren de heeren L. van Dyk, Leenhouts, Quist en Cammaert, twee raads leden en twee burgers van ge noemde gemeente. De helft is tegenstander van de waterleiding de andere helft is bekend als voorstanders. De heeren bezich tigden eerst onder leiding van den heer C. Wagtho, directeur van de Thoolsch# waterleiding, het pompstation en daarna den water toren te Scherpenisse. Voorts werd een tocht door het «iland gemaakt, waarby de heeren ieder afzonderlijk bij verschillende in gezetenen inlichtingen inwonnen hoe de waterleiding bevalt. Ook werden eenige hofsteden bezocht die voorzien zijn van waterlei ding. Naar de „M. Crt." vernam zijn de informaties over het al gemeen zéér gunstig uitgevallen, en zullen de afgevaardigden aan de inwoners van hunnegemeente met dan gunstige berichten kun nen breDgen. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde een combinatie van de V. V. Axel, bestaande uit spelers van het 2e en 3e elftal alhier een wed strijd tegen Juliana van Zaamslag. Bij de rust was de stand 3—1 voor Juliana, tetwijl de eindstand 4—3 was voor Zaamslag. Zondagmiddag was hier Ter Neuzen II op bezoek bij Axel II. Deze wedstrijd waarin door beide elftallen over 't algemeen goed spel werd vertoond, eindigde met gelijken stand (2—2). Axel had bij de rust een 20 voorsprong. Iedereen is opgetogen Politierechter te Middelburg. Zitting van 24 April 1925. De volgende zaken werden be handeld 1. J. G., 29 j., leurder te Mid delburg 2, J. D., 35 j., schip persknecht te Ter Neuzen en 3. J. de B., 29 j., varensgezel te Ter Neuzen, werden ten laste gelegd dat zij op 22 Maart 1925 te Ter Neuzen te samen in ver eeniging Johannes Marinus van de Velde hebben mishandeld. Eisch no. 1 f20 of 20 d. hecht. Uitspraak no. 1 f 20 of 20 d. hecht. Eisch no. 2 en 3 vrijspraak. Uit spraak no. 2 en 3 vrijspraak. Een gedenkraam te Middelburg. Verleden jaar, bij de herden king van de verlossing van Mid- derburg van het Spaansche juk, kwam o.a. het denkbeeld op, in de Nieuwe kerk een der beide nog te vernieuwen ramen te ver vangen door een gedenkraam ter herinnering aan die viering. D# kerkvoogdij heeft gelden bijeen trachten te breogeD, om aan dit pian uitvoering te kunoen geven. De kerkvoogdij beschikt reeds over een plan voor een raam van gebrand glas in lood, ontworpen door den heer M. Willemsz te Vlissingen, aldus schrijft men aan de „N. R. Crt Het motief is ontleend aan het openluchtspel, dat tijdens de herdenkingsfeesten is vertoond. Op den achtergrond ziet men den Oranjeboom en op den voorgrond Prins Willem van Oranje te paard, dragtnde de Oranjevlag. De Prins die de vry- heid bracht, wordt door dank bare burgers welkom geheeten. Daar Willem van Oranja ook de vrijheid van het geloot beeft ge- biacht, ziet men Dog kinderen algebeeld, die een bijbel met zich dragen. Onder aan bet raam is een ruimt# opengehouden voor een eventueel aan te brengen onderschrift. Opkooper gearresteerd. Te Vlissingen is bij een op kooper rubber in beslag geno men, afkomstig van de lading van „De Jonge Catharina". Te gen den opkooper, die geen aan- teekening had gehouden in zijn register van den naam van den verkooper, is proces-verbaal op gemaakt. Een liefdedaad. Men schrijft aan de „Oor. Haarl. Crt. Te IJmuiden zakte Donderdag aan de Visschershaven een rei ziger uit Den Haag J. de L. in elkaar. De man vroeg een der omstand«rs hem naar het station te willen begeleiden. Deze vol deed dadelijk daaraaD, maar daar de stationschef en een te hulp geroepen dokter bezwaar maakten om den patiënt per trein te doen vervoeren, werd de heer d. L. per ziekenauto naar den Haag gebracht. Een hoofdagent van politie en g#- noemde zeeman gingen als ge leiders mee. Men bracht den reiziger thuis en uit dankbaarheid wild# de familie den zeeman een beloo- nieg geven, Deze weigerde dit echter beslist, met de opmerking dat een liefdedaad een liefdedaad moest blijven en dus niet beloond moest worden. De familie respecteerde dit standpunt, maar ze zou zeker verwonderd geweest zijn, als ze even later had kunnen zien, dat de zeeman aan den politieagent een kwartje ter leen vroeg, om wat brood te koopen. Want de zeeman was werkloos. Het is wel heerlijk in een tijd van egoisme, zulk een staaltje te kunnen vermelden. Brand b\j de Nederlandsche Staalindustrie. Toen Maandag mej. De Keizer met den hoofdboekhouden even na acht uur het kantoor van de naamlooze vennootschap De Ne derlandsche Staalindustrie te ..otterdam verliet, maakte zij dien boekhouder opmerkzaam op kleine vlammetjes, die zij door de ruiten heen in de constuctie- werkplaatsen der fabriek zag spelen. Beiden keerden op hui> schreden terug en waarschuw den het aanwezige personeel. De werklieden hadden om zes uur de fabriek reeds verlaten en een waker, die een halt uur te voren de ronde deed, had nietg opge merkt. Er bleek brand te zijn uitge broken in de scbilderswerk- en bergplaats, ondergebracht in een. bijbouw van de groote montage- "hal der constructiewerkplaatsen waar de vlammen zooveel fel braidend voedsel vonden, dat de brand zich al spoedig ernstig liet aanzien, toen de vlammen, de houten kap van de hal, ongeveer door Arbeid of Weersinvloeden worden weer gaaf, zacht en blank door PUROL over de volstrekt pijnlooze en toch radicale werking van Mynhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2