Schoonmaak Binnenland. Landbouw. Een gegarandeerde behandeling van Asthma en Bronchitis. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. welke zich bezig hielden met het in het groot binnensmokke len in Bulgarije van wapens en agenten van de communistische internationale langs verscheidene punten aan de kust tusschen Warna en de Rumeensche grens. De communistische internatio nale werkt tegen Bulgarije langs verscheidene wegen. De com munistische cellen in het land zelf zijn opnieuw ingesteld en ontvangen hun instructies direct uit Moskou door een bureau, dat naar men gelooft, te Odessa of in Rumenië is gevestigd. Te Weenen heeft de communistische internationale het comité van actie georganiseerd voor de Bal- kanlanden, onder leiding van Joffe. De organisatie van de communistische internationale staat de oprichting toe, teneinde nauwer contact te handhaven met de revolutionnaire bewegin gen in verschillende deelen van de wereld. Het comité te Weenen heeft de Buig. revolutionnaire organisatie gesteund, welke te Nisj, in Zuid-Slavië is gesticht door uitgeweken aanhangers van het Stamboeliïski-regiem. Moskou sprak dit natuurlijk tegen. De Buig. regeering is met het oog op de mogelijkheid van nieuwe opstanden waakzaam in het gehecle land. Zij hoopt vurig, dat de geallieerden Bul garije zullen toestaan, de aange vraagde 10.000 soldaten onder de wapenen te brengen, want men geeft er zich, vooral in mi litaire kringen, rekenschap van, dat het menschelijkerwijze ge sproken voor de soldaten on mogelijk is het toezicht te hand haven, wanneer geen voldoende versterkingen worden toegestaan. De communisten blijken zóó goed georganiseerd te zijn, dat de autoriteiten verplicht zijn, alle mogelijke maatregelen te nemen ten einde een herhaling der troe belen te voorkomen. Vooral zij, die ter plaatse de moeilijkheden hebben gezien, waarmee de re geering te kampen heeft, zien in, hoe noodzakelijk het is, dat de Gezantenraad een gunstige be slissing neemt. Ook onrust in Portugal. Uit Lissabon is aan de Parijsche bladen gemeld, dat majoor Filo- meno Camara Zaterdag een revo lutionnaire beweging is begonnen. Hij verzamelde eenige honderden soldaten, stelde een soort direc toire in en liet verscheidene hooge ambtenaren arresteeren. De Pre sident der republiek en de mi nisters namen onmiddellijk maat regelen tot onderdrukking van dezen opstand. De trouwgebleven troepen omsingelden de revolu- tionnairen in de cavalerie-kazerne. Op verschillende punten van de stad hadden botsingen plaats waar bij verscheidene personen werden gedood, terwijl door handgranaten een honderd personen zijn gewond. Niettemin was de regeering den toestand meester. De leider der beweging is gevangen genomen. De revolutionnairen hebben zich te kwart voor tien overge geven. 's Middags was de rust in de stad volkomen hersteld. Gisteren hebben 280 over levenden van den aanval der Engelsche schepen op de haven en het havenhoofd van Zeebrugge, die zeven jaar geleden tot uit komst had dat deze uitgang voor Duitsche duik- en torpedobooten voorgoed dichtgestopt werd, deel genomen aan de onthulling van het gedenkteeken, dat de Koning der Belgen ter herinnering op het hoofd heeft laten oprichten. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte zenuwen De 65ste verjaardag van Mr. P. J. Troelstra. In een der zalen van hotel „De Witte Brug" te 's-Graven- hage had Maandagmiddag een receptie plaats ter gelegenheid van den 65sten verjaardag van Mr. P. J. Troelstra. De belangstelling was zeer groot en er waren talrijke bloemstukken den Jubilaris toegezonden. Verschillende bekende figuren uit de S. D. A. P., uit alle dee len des lands en de voorzitter van den Nederlandschen Journalisten kring, de heer D. Hans, waren ter receptie verschenen. Het aantal telegrafische geluk- wenschen bedroeg ruim 150. Om 3 uur verscheen de jubi laris met zijn echtgenoote, door de aanwezigen staande met hand geklap begroet. Nadat men den heer en mevr. Troelstra gelukge- wenscht had, werd de heer Troel stra door den heer Vliegen toe gesproken. De Kamerverkiezingen. De heer F. van Vessem te Bruinisse schrijft aan de N. R. Crt. dat zijn naam zonder zijn voorkennis geplaatst is op de candidatenlijst van den Platte- landersbond. Hij wenscht geen plaats op deze lijst. Ook schrijft de heer A. J F. Fok ker van Craijestijn van Rengers- kerke, burgemeester van Zierikzee aan dat blad, dat men hem op de candidatenlijst van den Plat- telandersbond geplaatst heeft, zon der dat hij er iets van wist en dat hij geen plaats op die lijst wil bezetten. Post- en telcgralie. Naar het bestuur van de Ver- eeniging van directeuren en com miezen der posterijen en telegrafie verneemt, bedraagt het overcom pleet aan personeel, alle rangen samen genomen, nog ongeveer 400 ambtenaren, op ruim 19 000. De Katli. Dcm. Staatsparty. Men meldt uit Nijmegen aan Vaz Dias dat de komende actie tot vorming van een R. K. Demo cratische Staatspartij in krachtige voorbereiding is. indien op 26 April bij de par tijstemming over het politiek ad vies mocht blijken dat de behoor lijke vertegenwoordiging der de mocratische strooming met het bestaande kiesreglement en de tegenwerking der leiding in de R. K. Staatspartij niet te bereiken is, willen de democraten niet lan ger hopeloos met de conservatie ven optrekken. Aan tal van be kende katholieke democraten werd inmiddels reeds verzocht een can- didatuur te willen aanvaarden. Kroondomein. Het kapitaal, ten name van het Kroondomein over 1924 ingeschre ven op het Grootboek der 2V» pCt. Nationale Schuld, vermeer derde met f 129 500 nominaal en was op 31 Dec. 1224 groot f 7.230.950. Antwoord Zomerttyd. In antwoord op de vrageit van den heer Polak aangaande de late invoering van den zomertijd door de spoorwegen, deelt de Minister in een uitvoerig schrijven mede, dat van een invoering vóór 5 Juni geen sprake kan zijn, in verband met de te veranderen dienstrege lingen op de treinen in corres pondentie met het internationaal verkeer. Louis Bouwmeester'^ einde Zooals men weet heeft de groote tooneelacteur Louis Bouwmeester zich sinds eenige weken aan een operatie onderworpen en ligt thans ter verpleging in het zie kenhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam. Zijn toestand is ech ter iederen dag achteruitgaande ofschoon zijn geest helder blijft verzwakken zijn krachten da gelijks. AXEL, 24 April 1925. Dinsdag had alhier de keuring plaats van jongens, die voor de lichting 1926 moeten loten, of ze al of niet bij het leger zullen worden ingelijfd. Er waren 44 jongens ingeschreven, van wie er 5 niet ter keuring verschenen, 12 werden voor goed ongeschikt verklaard en 27 werden goed gekeurd. Verschillende lieden onder vonden teleurstelling, doordat zij geen rekening hielden met den veranderden treinenloop op de Belgische lijnen, voor zoover hun correspondentie betreft. We meenen daarom in hun belang mede te deelen, dat met den Bel gischen zomertijd ook de buslich tingen aan het postkantoor een uur vervroegd zijn, voorzoover met de trein Mechelen—Neuzen alhier post wordt verzonden. We hadden het goed geacht, indien het publiek daarvan dóect op de hoogte gesteld was. Nu we zelf ook de ondervinding op deden, dat de bestellingen ook voor Axel vroeger geschieden, meenden we goed te doen met eens te informeeren en de bus lichtingen thans te publiceeren. Deze zijn dus in aansluiting op de treinen Axel-Hulst en Axel- Neuzen als volgt: Bus Nieuwstraat4 39 m. 10.05 m. en 6 54 av. Bus kantoor5.14 m., 7.14 m., 11.56 m., 4 05 av. en 7.20 av. Door den architect P. A Galle werd te Sluiskil voor het bestuur der Chr. School aldaar aanbesteed het afbreken van de bestaande en het bouwen van een nieuw schoolhuis. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: Voor het metselwerk door de heeren Gebr.J. en A. Moensf3136 en S. van der Hooft f 2295. Aan laatsgenoemde voorwaardelijk ge gund. Voor het timmer-, ijzer- en lood- gieterswerk door de heerefl A. Roovers te Ter Neuzen f2910, P. Hamelink te Hoek f2795. A. P. Butler te Axel f2810, A. j. de Krijger te Sluiskil f 2700 en C. H. A. Vermeulen te Sluiskil f2565. Gegund aan laatsgenoemde. Voor het schilderwerk door de heeren D. R. Riemens te Zaam- slag f 599 en P. L. A. de Pauw te Sluiskil f 585. Gegund aan laatstgenoemde. Maandagavond omstreeks acht uur werd op den rijksweg tusschen Sluiskil en Sas van Gent nabij de electrische centrale der P. Z. E. M, het vierjarig doch tertje van de P. uit Westdorpe door een auto overreden. Bijna onmiddellijk trad de dood in. De politie heeft het lijkje in beslag genomen en naar het lij kenhuisje te Sas van Gent doen overbrengen. Naar verluidt treft den chauffeur geen schuld. Men schrijft aan de „Midd. Crt." Door de maréchaussées te Axel werd Zaterdag j.l. bemerkt, dat een werkman landarbeid verrichtte met een paard dat aan den kop was gewond. Zij maakten proces verbaal op, terwijl het paard in beslag werd genomen. Van een werkman te Kloos- terzande is door een Belg zijn rij wiel ontvreemd op 20 dezer; het rijwiel is zoo goed als nieuw, 'twas dus een schadepostjc, doch de dief is nog denzelfden avond in België aangehouden met het rij wiel, zoodat de benadeelde geluk kig zijn fiets terug krijgt e'n de dader zijn verdiende straf. Een waarschuwing aan de land arbeiders, die hun rijwiel meest tijds in een sloot deponeeren en dan somtijds op betrekkeLijk ver ren afstand hun werk verrichten is zeker niet misplaatst. „Zei." Dinsdag 5 Mei a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Stoppeldijk, Zaamslag, Hoek en Philippine. De-geldleening der gemeen te Hulst, ten behoeve van de Gemeentelijke Gasfabriek, groot f 15.000.— is geheel toegewezen aan de fa. Ls van Waesberghe— Janssens tegen een rente van 5 en den parikoers. Besmettelytte ziekten. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 12* tot en met 18 April in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Middelburg 1. DiphtheritisHontenisse 1. ^—Dinsdag heeft de feestelijke opening plaats gehad van de nieuwe stoomtramlijn Breskens Groede Nieuwvliet—Cadsand door een tram met directie en autoriteiten», die te half elf van Breskens vertrok. De drie genoem de dorpen waren allen versierd. Vooral Nieuwvliet had zich in vlaggentooi gestoken. Daar was ook over de trambaan een eere- boog opgericht waaronder een lint was gespannen, dat de direc teur van de Stoomtr. Mij. Bres kens Maldeghefn, de heer Thouars doorknipte. Overal werd de tram door de gemeente-autoriteiten verwel komd. Na afloop van den rit keerde het gezelschap terug naar Groede waar in het Hotel „de Drie Ko ningen" een feestmaaltijd plaats had. In deze gemeente, zoowel als in Nieuwvliet en Cadzand, werd de opening feestelijk gevierd. Predikbeurten te Axel. Zondag 26 April 1925. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Stierenkeurinien en kruringcs Tan vrouweiyk fokvee in 1935. De Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland en een inspecteur van het N. R. S., zul len in 1925 keuringen houden van stieren en vrouwelijk fokvee op de navolgende plaatsen Dinsdag 28 April Zuiddorpe 1 uur n.m. Woensdag 29 April Zaamslag, 7 30 uur v.m.Westdorpe 9.30 u. v.m.Koewacht 1 u n.m.Abs- dale 3 u. n.m. Donderdag 30 AprilClinge, 7.30 u. v.m.Graauw 9.30 u. v.m Kloosterzande 1 u. n.m. Vrijdag 1 MeiPhilippine 7.30 u. vm.; Axel 9.30 u. v.m; Ter- neuzen 1 u. n.m. Daarna volgen resp. West- Zeeuwsch-Vfaanderen, Zuid-Be veland en Schouwen. Het aantal keuringsplaatsen is dit jaar voor het eerst zeer be langrijk uitgebreid- Zal deze uit breiding tot succes leiden, zoo is noodig dat overal veel vÊe aangevoerd wordt en ook de belangstelling van de veehou ders blijkt door talrijke opkomst. De keuringen hebben een tweeledig doel. Eerstens hoopt de Keurings commissie door bespreking en demonstratie van het aangevoerde vee de belangstelling voor vee verbetering en de veekennis te vermeerderen. De aangevoerde dieren worden zooveel mogelijk besproken en vergeleken. ieder veehouder in Zeeland mag geheel kosteloos vee inzen den. Voor de demonstratie mag op alle keuringsplaatsen alle vee zonder beperking worden voor gebracht Tweedens djenen de keuringen om goede stieren en beste melk koeien te bekronen met medail les of geldprijzen. Om hier naar mede te dingen worden aan de dieren bepaalde eischen gesteld. Nederlundsche paarden te Milaan. Het consulaat-generaal te Mi laan meldt aan de N. Rott. Crt. Veertien zware paarden, alle in Nederland geboren, zijn door het Stamboek-Trekpaard inge zonden op de aan de Jaarbeurs ti Milaan verbonden zoötechni- scbe tentoonstelling. Hieraan was verbonden een afdeeling van buitenlandsche inzendingen, waar in de Nederlandsche paarden met de Belgen moesten concurreeren zij behaalden in de 6 rubrieken 5 eerste en 4 tweede prijzen tengevolge van een licht ongeval zijn niet alle 6 eerste prijzen aan Nederlandsche paarden toegekend Opvallend was de groote ver wondering, dat men in Nederland een dergelijk paard fokt; tot nu toe was dat hier zoo goed als onbekend. Als blijk van de waarden, welke men den Nederlandschen paarden toekende, moge dienen, dat voor één der paarden de som van één millioen Lire, dit is f 110.000 werd geboden. De eigenaar meende hem echter voor zijn fokkerij niet te kunnen mis sen. Teneinde de voortzetting van de elders in België heerschende mond en klauwzeer-epidemie zoo veel mogelijk tegen te gaan heb ben de goeverneurs der provin ciën West-Vlaanderen en Hene gouwen, naar de correspondent der „N. R. Crt." te Brussel meldt, een quarantaine van 10 dagen bevolen voor het vee dat in deze gewesten wordt geïmporteerd. De ze maatregel blijft va t kracht tot 15 M i a.s. De op Dinsdag 28 April a.s. te Zuiddorpe te houden rund- vtefokdag belooft alle voorgaande fokdagen verre te overtreffen. Het aantal aangegeven dieren bedraagt ruim 160- Naar verluidt zal er een demonstratie van elec- trisch melken gegeven worden. Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 April 1925. Niet voldoen aan de bepalingen betreffende rijksinkomstenbelas ting voor schippers: Th. N., 27 jaar, schippersknecht te Ter Neu zen. Eisch f 10 of 5 d hecht. Uit spraak f 5 of 5 d. hecht. Rijwielplaatjes 1924. P. K., 39 jaar, winkelier te Ter Neuzen. Eisch f 10 of 3 d. hecht. Uit spraak f3 of 3 d. hecht. C. S., 44 jaar, handelaar te St. Jansteen. Eisch f 5 'of 3 d. hecht. Uit spraak f2 of 2 d. hecht. hebben in de eerste plaats een kal meerend en versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. bezogt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Voorm. 9ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. 's Av. ö'/t Ds. P. van Dijk, van Zaamslag. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Dit zal bewezen worden aan alle lfjders in Nederland. Gaat air Uw drogist en koopt een pakje Dr. Schiffmann's Asthmador en wanneer het geen dadelijke verlichting geeft of zelfs wanneer U het niet het beste middel vindt dat U ooit gebruikt heeft, gaat dan naar Uw drogist terug en het door U betaalde geld wordt U onvoorwaardelijk teruggegeven. Welke andere middelen ook hebben gefaald, Asthmadorzal onmiddellijke verlichting geven, gewoonlijk binnen tien seconden, maar zeker binnen vijftien minuten. Het maakt niet uit, hoe hevig de aan val of hoe hardnekkig het geval is, of wat U reeds heeft beproefd en U niet heeft voldaan, Asthmador zal onmid dellijke verlichting brengen. Wanneer dit niet het geval is, kost dit pakje U niets: gaat dan terug naar Uw le verancier en U krijgt Uw geld terug. U oordeelt dus zelf of U er baat bij vindt cf niet. U loopt dus geen risico- wanneer U dit middel met deze garantie koopt en U kunt een nog meer over tuigende proef nemen dan met een gra tis monsterpakje mogelijk is. Voor het geval Asthmador in Uw stad niet ver krijgbaar is, dan zal het U gezonden worden met genoemde garantie door den Heer A. van Tuyll, Paleisstraat 13 te Amsterdam, na ontvangst van post wissel van f 2.voor een pakje Asthmadorpoeder (of f 170 voor een doos Asthmadorcigaretten). (lngez. Meded) Te Oud-Vosseme«r geraakt* 'n zevenjarig dochtertje van A. V. aldaar in den vyver van het zoo genaamde »Hof« toen een twee tal voorbijkomende personen het meisje er uit haalden, leken de levensgeesten geweken, maar on middellijk werd geneeskundige hulp gehaald en na eenigen tijd keerde het*bewustzijn terug, toen de maatregelen waren genomen die men bij dergelijke gevallen op drenkelingen toepast. Te Enschede is mej. W. door het openen van een verkeerde deur in een diepen kelder gevallen eu kort daaiua overleden,

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2