Gemengd Nieuws. Buitenland. gen hen onverschillig laat. In elk geval leek ons het denkbeeld der regeering, nl. het vastleggen van eene zedelijke verplichting zonder strafbedreiging,, geheel onjuist. De regeering heeft niet op te treden als zedenmeester zij moet alleen iets gebieden of verbieden, als zij deze belangen van zoo groote beteekenis acht, dat zij hem met straf bedreigt, die het bevel niet nakomt. Als (ninister Ruys meent, dat de sanctie niet te handhaven is, had hij ronduit den geheelen stem plicht moeten omtrekken. Nu was zijn systeem half en daarom verkeerd. En de Kamer dacht er ook zoo over door, nadat de heer Oud zijn amendement had inge trokken, het voorstel van den heer Wintermans met 43 tegen 30 stemmen aan te nemen, zoo dat de toestand vrij wel zal blij ven zooals hij was. Tenslotte heeft de vraag, welk percentage van den kiesdeeler de candidaat moet behalen om voor een overschotzetel in aanmerking te kunnen komen en welk aantal stemmen op een lijst moet zijn ingebracht om meer dan één zetel te kunnen verkrijgen, de Kamer nog even bezig gehouden. Voor eiken zetel zal in het ver volg 75 pCt. noodig zijn. Het wetsontwerp, waaraan de eigen lijke kern was ontnomen, werd met 53 tegen 11 stemmen goed gekeurd. De Kamer is daarna op Paasch- vacantie. Ontslag BezuinisingscommisMe, Blijkens mededeeling van den voorzitter van de Bezuinigings commissie, mr. P. Rink, lid van de Eerste Kamer, heeft deze commissie besloten aan de Ko ningin collectief van haar op dracht te verzoeken. De oorzaak is gebrek aan me dewerking van de Regeering. De „N. R. Crt." schrijft o.m. hierover, dat het succes drieja rige werking dezer commissie klein is, maar niet door haar schuld, maar door de tegenwer king die de comm. schier overal ondervond. Zij is onhebbelijk be handeld zoo kwam niet eens meer antwoord van de regeerings- departementen op door de com missie gestelde vragen. Als men nu weet, dat de comm. bestaat uit mannen van allerlei richting en partij, gevormd en benoemd door deze Regeering met een zuiver oeconomisch doel, dan werpt dit ontslag een eigen aardig licht op de houding der Regeering. De ambtenaar heeft het ge wonnen en Sijmen betaal. Oranje-Comité 1936. Het comité, dat 21 Maart 1.1. op aanstichting van de Vereeniging «Koninginnedag Utrecht" is ge vormd om namens alle Oranje verenigingen in den lande aan het Koninklijk echtpaar bij ge legenheid van hun zilveren hu welijksfeest een eenvoudig hulde blijk aante bieden, welk huldeblijk zal bestaan uit een schilderij, waarop afgebeeld Koningin, Prins en Prinses, heeft te Utrecht een eerste vergadering gehouden. Het eere-comité is samenge steld uit de commissarissen der Koningin in de verschillende provincies. In het comité heeft zitting voor Zeeland de heer C. H. d'Huy te Middelburg. In iedere provincie zal een provinciaal comité worden opge richt, en in de verschillende ge meenten plaatselijke comité's. Reeds 227 Oranje-Vereenigin- gen hebben zich bij het comité aangesloten. De Kommiezcnbond. De Bond van ambtenaren bij 's Rijks bélastingen heeft in zijn jaarvergadering met alg. st. be sloten tot aansluiting bij het Al gemeen Nederlandsch Vakver bond. Aangenomen worden een twee tal motie's, nl. tot betere bezol diging en vervroegd pensioen. AXEL, 7 April 1925. Zaterdag werd alhier door den architect P. A. Galle te Ter Neuzen namens den heer J. de Visser te Axel aanbesteed het bouwen van een woonhuis op zijn hofstede in de Capellepolder, bewoond door dhr. D. Dekker Jz. Ingeschreven werd als volgt le perceel: P. de Jonge voor f6085, J. Hough f6070, A. van Sabben f 5590, J. A. Lensen f 5160, D. Nieuwelinck, Neuzen f5048, D. P. Lensen, Zaamslag f5146, J. A. Moens, Neuzen, f5040, P. de Rooy, Boschkapelle f5060, C. H H. Wisse, Zaamslag 1 4976. 2e perceelM van Doeselaar 4645, A. P Butler f 2288, D. Galle Zaamslag f3392, C. Deij f4000, j. Wisse, Zaamslag f3652, H. D. Keijzer, Zaamslag f4034. 3e perceel J. de Zeeuw f615 4e perceel Antheunis f 818, H. J. Hoebé f 745, C- Haak, Zaam slag, f 650, Goethals, Ter Neuzen, f647, C. Dees, .Zaamslag, f620. In massa: H. H. Wisse, Zaamslag f 10 194. Gunning aangehouden. De Tentoonstelling. Op dit oogenblik behoort de tentoonstelling al tot het verleden, maar in de gedachte leeft ze nog voort, daar zijn we van overtuigd. En niet bij enkelen, maar bij velen In de eerste plaats bij de hee- ren en dames, die naar hier kwa men met hunne kisten en vrach ten om het museum der tuber culosebestrijding in elkaar te zet ten. Bij hun vertrek bleek Za terdag op 'ondubbelzinnige wijze, welk een indruk zij van Axel hadden gekregen. „Axel was een vruchtbaar terrein", zoo hoorden we. En dat zei men niet, omdat onze gemeente nu zoo'n haard van besmettelijke ziekten is. Ge lukkig niet. Maar omdat de in woners zich zoo ontvankelijk toonden voor goede wenken. Uit het drukke bezoek, de belang stelling, waarmede de voorwerpen werden bekeken en de aandacht bij de vertellingen van mevr. Coelé, die onvermoeid en onop houdelijk maar wenken en ver klaringen gaf op zoo'n wijze, dat het was alsof ze een vertelling liet hooren, de mildheid waar mede brochure's werden betaald en de collectebus werd bedacht, de gastvrijheid en hartelijkheid die de logé's hier ondervonden en de bereidwilligheid waarmede men samenwerkte, uit dat alles hadden de vreemdelingen de conclusie getrokken, dat er hier zaad was gestrooid op vrucht baar terrein. In de tweede plaats zal ook het Bestuur van het „Groene Kruis" alhier nog langen tijd met voldoening terugzien op haar pogen om het museum hier te krijgen. Met een beetje vrees voor de kas ging men weliswaar te werk, doch het bleek alras, dat vrees ongegrond was. We kunnen gerust zeggen, dat als de tentoonstelling hier bezocht is door een vijfhonderd personen, het bestuur succes heeft gehad. En in de derde plaats zal zeker ook een groot deel van de be zoekers de ontvangen indrukken in het geheugen prenten en de velerlei oppervlakkig kleine raad gevingen ter harte hebben geno men, omdat nalatigheid daarvan zulke noodlottige gevolgen kan hebben. We stellen ons voor, dat b-v. iemand die deze tentoon stelling bezocht, zich voortdurend zal wachten voor besmetting, als hij met tuberculoselijders omgaat, en zulks op zoo'n wijze dat dit voor patiënten, wien zulke maat regelen hinJeren mocht, het minst in toog loopt. En ook dat vooral met kinderen de grootste voor zichtigheid in acht worde geno men. Ook was het voor het Bestuur van het Groene Krui8 een vol doening te mogen hooren, dat door de gasten met lof werd ge sproken' over de inrichting van haar Magazijn en de vele hulp middelen daar aanwezig. Ten slotte zij de vergadering van Vrijdagavond nog even ge memoreerd. Ook toen was het bezoek hevredigend, al hadden we gaarne gezien, dat daar veel meer arbeiders en arbeidersvrou wen waren geweest, omdat dit nu juist een vergadering was die voor hun financieele en maat schappelijke positie van het grootste belang was. Natuurlijk is de opvoeding van den zuige ling wel voor ieder van belang, maar velen der aanwezigen zul len o.i* wel al bekend geweest zijn met hetgeen daar werd ten gehoore gegeven, dank zij het feit dat zooveel lectuur van, en onderwijs gegeven wordt in ge zondheidsleer. Toch was het interressant wat dr. J. van M. Bentz van den Berg, kinderarts te Middelburg, uit zijn ervaring met kinderziekten ver telde, van hoeveel invloed b.v. borstvoeding was boven flesch- voeding bij zuigelingen en hoe de eerste b.v. driemaal zooveel weerstand biedt tegen tuberculose. De heer Kruijsse was zekerde tolk der aanwezigen, ais hij den spreker dankte voor zijn leerzame en eenvoudige lezing, die ver lucht werd met lantaarnplaatjes. Bedankt voor het vijfde beroep naar Ridderkerk door Ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen Door Ds. P. van Dijk, pre dikant bij de Geref Kerk te Zaamslag, is voor het beroep naar Werkendam bedankt. Zaterdagavond vergaderde op de bovenzaal van den heer H. P. Lensen de vereeniging „Hulp in Nood" te Zaamslag. Aan de orde was de benoeming van vijf bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren C. J. de Vries, C. A. Wisse, Iz. Wisse en W. Ferdinandusse en wegens het bedanken van den heer F. C- Wisse. De vier eerstgenoemde heeren zijn met bijna algemeene stemmen herkozen en in plaats van den heer F. C. Wisse is gekozen de heer J. L. de Krijger. Tot benoeming van drie leden in de Commissie van Toezicht, wegens periodieke aftreding der heeren A. Rouw Mz., A. C. Rouw Johsz. en J. P. Stouthamer, zijn deze heeren met algemeene stemmen herkozen. Wegens het bedanken door M. de Jonge als kassier werd als zoodanig benoemd de heer J. C. Eijke, ambtenaar ter Secretarie, uit zeven sollicitanten, met 73 stemmen. De voorzitter bracht hulde aan den heer M. de Jonge, die 32 jaar kassier is geweest der vereeniging en die taak met groote nauwge zetheid heeft vervuld. Wegens hoogen leeftijd had hij om ontslag verzocht. Uit de rekening van den kassier bleek, dataan ziektegeldenwerden uitgekeerd aan leden beneden de 50 jaar f 1624,80 en aan leden boven de 50 jaar f 80,98. De rekening sloot met een batig saldo van f 6,80. Ten slotte werd besloten aan de leden en donateurs jaarver slagen uit te reiken en de weke- lijksche contributie bepaald op 12 cent. Gisteren werd door den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen aanbesteed het bouwen van 7 woningen voor dhr. A. Heeffer te Sluiskil. De uitslag is als volgt le perceel: C. H. H Wisse, Zaamslag f 8674, C. H. Kooman, Sluiskil f8162, Gebr. Scheele, Sluiskil f 7746, C. Kaas, Sas van Gent f 8000, A. v. Sabben, Axel f 7690. 2e perceelLoodgieterswerk. F. Koole, Sluiskil f375, Daze, Sas van Gent f450. 3e perceelSchilderwerk. C. Smies, Sluiskil f441, A. Guillet, Neuzen f440, M. J. Hoebé, Sluis kil f380, Gebr. de Zeeuw, Neu zen f327, D. L Riemens, Zaam slag f 295. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. Ir. B. A. J. ran dar Hegge Zijnen. Te Utrecht is Donderdag plot seling overleden de heer Ir. B. A. J. van der Hegge Zijnen, oud-lid van den Gemeenteraad en oud- voorzitter van de Maatsch. Tivoli aldaar. De overledene was ook als elec- trisch ingenieur de technisch ad viseur voor onze gemeente in zake de electriciteits-voorziening en fungeerde als zoodanig ook voor de gemeenten Zaamslag, Bosch kapelle en Graauw. Blijkens de „N. R. Crt." had gisteren onder veel belangstelling de begrafenis plaats. Behalve de Burgemeester en een Wethouder waren alle kringen der burgerij vertegenwoordigd. De electrilicatte van de mfd- dcagroep van Zeeland. In het rapport der commissie aan welke was opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van electrificatie van de middengroep van Zeeland, komt deze na uitvoerige beschou wingen tot de volgende conclusie 1. Electrificatie van de mid dengroep van Zeeland is moge lijk zonder dat daardoor aan de Provincie te zware financieele lasten worden opgelegd. Om dit te bereiken wordt oa. het volgende geadviseerd Ingetrokken worde het besluit der Staten d d. 14 December 1917 waarbij is bepaald, dat de elec trificatie in Zeeland uitsluitend zal geschieden vanwege de Pro vincieterwijl art. 4 van de elec- triciteitsverordening voor Zeeland zoo worde gelezen dat Ged Sta ten bevoegd zijn aan eene door hen te verleenen vergunning zoo danige voorwaarden en bepa'in- gen te verbinden, als hun in het belang van een doelmatigestroom- levering in de geheele provincie of een bepaaldelijk aangewezen streek voorkomt noodig te zijn, terwijl naasiing steeds kan plaats hebben door de provincie. Verder zal aan de gemeente Middelburg concessie worden ver leend tot electrificatie van de ge meente in Walcheren en bevor derd worden de totstandkoming van een N.V., waarvan aandeel houders zijn de gemeenten in Zuid- en Noord-Beveland, welke zich belast met de electrificatie op deze eilanden, waartoe stroom geleverd wordt door de tramweg maatschappij uit haar centrale te Vlissingen, en ten slotte dat de provincie aan deze N.V. een ren teloo» voorschot zal verleenen van f 352.000 af te lossen op na der te bepalen wijze. Sportnieuws. Wielerbaan De Ila&jjber.'. Men schrijft ons Maandag 13 April (tweede Paaschdag) zal het wielerseizoen op de Bergen op Zoomsche Raay- berglaan, worden geopend. Het programma bestaat voor dien dag uit wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen. De beste Nederlandsche en Belgische amateurs zijn geëngageerd, zco- dat getracht wordt de wieleren- thousiasten volkomen te bevredi gen. Wij behoeven hier slechts te noemen Twan Mazairac, Jaap Meijer, Jan Maas, Gebr. Bremer, v. Dijk enz. en de Belgen Dage- linckx, Cloquet en Scheurs om de wielersportliefhebbers te over tuigen dat de directie van de Raayberglaan voor keurige ope ningswedstrijden heeft zorg ge dragen. De Mis Blanche Sigaretten Compagnie heett voor deze wed strijden een extra prijs beschik baar gesteld voor den amateur welke in de diverse voor hun te organiseeren wedstrijden de meeste punten behaalt. Voor de nieuwelingen is er eveneens een bizondere atractie. Dengene die in de wedstrijden welke op tweede Paaschdag, Hemelvaartsdag en tweede Pink sterdag, op de Raayberg te hou den, de meeste punten behaalt, ontvangt als extra-prijs een race motor. Predikbeurten te Axel. Vrydag 10 April 1925. (Goede Vrijdag). Ned. Herv. Kerk. 's Av. 5 ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Geref. Gemeente. Geen dienst. Men meldt ons Aan het huldeblijk voor de Maatschappijen tot redding van schipbreukelingen, ter gelegen heid van haar 100-jarig bestaan, is door het Zeeuwsche Comité aan het Hoofdcomité afgedragen de som van f 8894,35- Hiervan werd verzameld te Vlissingen f 1788,34; te Middelburg f304,176; platteland van Walcheren f356,106; Zuid en Noord-Beveland f 1013 Tholen en St. Phiiipsland f 125,69; Schouwen en Duiveland f 550,65 Westd. Z-Vlaanderen 1264,50; Oostel Z.-Vlaanderen f293,15. Een collecte op verschillende schepen bracht f 655,70 op. Uit België en Mexico ontving het Zeeuwsche Comité twee be langrijke giften, resp. f3127,49 en f 415,55 Aanhouding ran een notaris Reeds eenigen iyd liepen er te Utrecht geruchten, dat de zaken van notaris H. A. B. niet in orde waren, en bij in grooie floao- cieele moeilijk heden verkeerde. Verschillende pogingen zijn aan gewend om op eeu ot'audere wij. se de zaak in het reiue te bren gen. Zoo vond drie weken gele den een vergadering vau den Ring v*n uoiurissen te Utrecht met de sobuldeischers plaats, om tot een bevredigende oplossing te komen. Thans heett de justitie gemeend, tot aanhouding van notaris B. te moeten overgaan. Zaterdagavond is de notaris op het bootdbureau van politie ontboden, waarop zijn aanhouding volgde. Hij wordt verdacht van verduistering van niet onaauzienlijke bedragen en is naar het huis van bewuring overgebracht. Verwacht wordt, dat het te kort wal tusschen de twee en de drie ton zal zjjn. Te Haarlem heeft «en vecht partij plaats gehad, waarbij de 22-jarige N. het linkeroog heeft verloren. Te Maastricht zijn Zater dagavond een jongeman, Jorissen en eau meisje overreden door eeu auto. De jongeman is in het gesticht Calvarienberg overleden. De toestand van het meisje is goed. Bjj de alleen-wonende mej. B te Rijssen zijn muizen bezig geweast met een doos met bank papier. Eenige bankbiljetten ter waarde van 6000, hebben ze zoodanig stuk geKnaagd, dat de nummers s r vau onherkenbaar zijn. Gezellige huiskamer. Een voorbijganger zag in een woning in de Zakstraat te Haar lem door het openstaande raam het lijk van een man op 'n paar stoelen liggen, aldus 't „Hbl." Hij waarschuwde de politie, die dadelijk een onderzoek instelde. Het bleek, dat de vrouw des huizes dronken te bed lag, haar echtgenoot lag ziek in een ander bed het lijk was dat van den 86-jarigen vader der vrouw, die één ot twee dagen tevoren was overleden naar uit het onderzoek bleek was hij een natuurlijken dood gestorven. De politie liet het lijk naar het gasthuis over brengen. Avp. Een gemeente zonder kasgeld. Den onderwijzers van Oude Pekela werd, naar „Het Volk" meldt, Woensdag aangezegd, dat de gemeente vcorloopig niet in staat is, de salarissen over Maart uit te betaleD. De Brusselsche Bank. Naar wjj vernemen ie de lang- gezoebtrt directeur van de Ërus- sclsche Bank, Briedee, te Dublin (Ierland) aangehouden. Ern scheol ingestort. Bij het instorten eener school in een dorp by Madrid werden 8 kinderen gedood en verschei dene zwaar gewond. De Verkiezingen in België Zondag hebben in België de Kamerverkiezingen plaats gehad. Hoewel de uitslag nog niet offi ciéél bekend is, staat thans reeds vast, dat de socialisten groote overwinningen boeken ten koste van de liberalen, die 10 a 12 zetels verliezen. De katholieken houden stand en' de frontpartij wint 2 of 3 zetels; mogelijk dat ook een communist wordt ge kozen.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2