Backin L MANNEN Recntszaken. Gemengd Nieuws. Bakpoeder 16 dezer en van 1 Mei a.s. op de meest eervolle wijze uit hun ambt ontslag verleend, met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan den lan de bewezen. Bij Kon. besluit van 28 Maart j 1. is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot commissaris der Ko ningin in de provincie Gelder land mr. S. baron van Heemstra. Keninkljjke gift. De Vereeniging tot bevordering van Gereformeerde Ziekenverzor ging in Nederland, gevestigd te Amsterdam, heeft een flinke gift ontvangen van de Koning, en van de Koningin-Moeder. Ingezonden Mededeelingen. Overspannen zenuwen hebben een kalmeerend eji zenuw sterkend middel noodig. Mynhardt's Zenuwtabletten beantwoorden volko men aan dit doel. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. AXEL, 3 April 1925. Belanghebbenden brengen wij ter kennis, dat in den nacht van 4 op 5 April in België de zo mertijd begint en dus alsdan de de treinen voor ons Nederlanders 1 uur vervroegd zijn. Dit geldt ook voor de lijnen Meche- len—Ter Neuzen en GentTer Neuzen. De Zomerttyd niet afgeschaft. Gisteren heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd met 31 tegen 17 stemmen verworpen. Wanneer die nu in zal gaan is nog niet bekend. Zondag 31 Mei zal ds. J. S. Post, van Oudega, na vooraf in den morgendienst bevestigd te zijn in den avonddienst zijn intrede doen bij de Geref. kerk te Axel. Als bevestiger zal optreden, de consulent, ds. P. van Dijk, van Zaamslag. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn van de hof stede van dhr. C. de Feijter en ook andere onder de gemeente Koewacht aanzienlijke hoeveel heden meststoffen gestolen. De daders zoekt men nog. Ook dat er de vorige week onder deze gemeente bij dhr. J. Scheele weer kippen gestolen zijn, moge tot meer waakzaamheid leiden. Men wijst er ons op, dat een beetje meer medewerking met de politie gewenscht is, want van laatstbedoelden diefstal was niet eens aangifte gedaan. Hoe het mogelijk is, begrijpen we niet Voor de levering van 21.000 Kg. Chilisalpeter in April en 29000 Kg. in Mei voor de Maat schappij Vooruitgang is ons Sireven" alhier werd ingeschre ven als volgt Arth. Verhelst, Westdorpe f 14.22 en f 14.22; M. van der Gouwe, Terneuzen, f 14.22 en f 14.22; Firma D. J. Oggel, Axel f 14.19 en f 14.29; «Oorsprong", Rotter dam f 14.12 en 14.12 D. Scheele, Terneuzen f14 08 en 14.08. Den laagsten inschrijver is de levering gegund. ÏUpide". Woensdagavond hield de korf balclub „Rapide" alhier een feest en propaganda-avondje voor de leden, begunstigers en genoodig- den. De hoofdschotel was too- neel en waar zou een sport club zijn leder, binnenshuis ook meer mee amuseeren Het gaat nu eenmaal moeilijk om binnens huis een wedstrijd „rond de mand" te houden. Alzoo had men dus een paar blijspelen in gestudeerd, die zeer in den smaak vielen. Dit bleek niet al leen uit het applaus, maar ook doordat het spel meermalen door gelach om de leuke zetten moest worden onderbroken. De num mers waren getiteld: „Twee wa pens" en „Meneer de Inspecteur" Vooral in het eerste zat een hooge moraal. Teveel nog wordt mei een adelijke afstamming ge schermd tegenover energieke men schen, die door hun werkkracht een hoogere positie hebben ver worven. Die rollen werden be houdens een paar uitzonderingen het zijn natuurlijk geen vak' menschen - zeer goed weerge' geven. Dit mag ook gezegd wor den van het 2e stukie, dat ech ter mfnder bekoorde, omdat de vergissing er wel een beetje dik oplag. Een ontvanger zal in een ongemanierd recruut toch niet zoo licht zijn Inspecteur zien. De avond eindigde in een voor de jongelui gezellig dansje. De Tentoonstelling. In „tegenwoordigheid van tal van personen werd gisterenmid dag in de Landbouwschool al hier de tentoonstelling geopend door den heer A. E. C. Kruijsse, als voorzitter van „Het Groene Kruis" die daarbij een rede hield, waarin hij in het bijzonder wel kom heette mevr. dr. Schagen van Soelen, inspectrice voor de tuberculosebestrijding, dr. Orbaan secr.-penn. van de Prov. Zeeuw- sche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, als afgevaardige dier vereen., en het Dag. Bestuur der gemeente. Spr. zag in de tegenwoordig heid der aanwezigen het bewijs der waardeering van den strijd, die gevoerd wordt tegen de tuber culose en riep daarom ook hun steun in, want deze ziekte is nog steeds toenemend, zoodat een krachtige bestrijding noodzake lijk is. Maar niet hopeloos, sedert de ontdekking dertuberkelbacil door dr. Koch heeft bewezen, dat tu berculose niet alleen te voorko men, maar ook te genezen is. Spr. ging na, op welke wijze de bestrijding gevoerd wordt en dat behalve lezingen en lectuur ook huisbezoek wordt gehouden door wijkzusters, die de lijders en hunne gezinnen steeds met raad en daad bijstaan om zoo veel mogelijk patiënten te redden en gezonden te behouden. Ook de Regeering maakte van de bestrijding een tak van staats zorg en richtte consultatie-bu- reaux op en met behulp van de Centrale Vereeniging wordt door het geheele land een strijd ge voerd tegen deze ziekte en wor den daarvoor kosten, noch moeite ontzien. Om meer indruk te maken op de bevolking is een museum samengesteld van voor werpen, die ter bestrijding dienen, dat in alle deelen des lands wordt vertoond en waarvan we het voorrecht hebben dit ook in onze gemeente te kunnen ten toon stelten Spr. bracht daarvoor dank aan de Centr. Vereen., die dit mogelijk maakte en ook aan de directrice mevr. Coelé, die door hare leiding het vele werk dat aan de opstelling voorafging, licht maakte. Die leiding is bij haar in uitstekende handen. Moge een druk bezoek haar voldoening geven voor de vele moeite, die zij zich getroost en de zorg, die zij geheel belange loos op zich neemt. Spr. bracht ook dank aan zuster Van Noyen, die zoo'n keurige étalage maakte van de afdeeling verpleging van zuigelingen, ge dachtig aan het feit, dat de be strijding der tuberculose reeds dient te worden aangevangen bij de geboorte van het kind. Vervolgens dankte spr. de dames, die hier ter plaatse zonder aarzeling bereid waren om mee te werken, de padvinders en ook de plaatselijke pers, voor hetgeen zij tot het welslagen bijdroeg. Dr. Orbaan dankte voor de tot hem gerichte woorden en deelde mede, dat de Voorzitter, de heer Van Woelderen, verhinderd was tegenwoordig te zijn. Het was spr. aangenaam nu in 10 dagen tijds de 3e tentoonstelling in Zeeuwsch-Vlaanderen bij te wonen Hij hoopte van harte, dat de strijd, die ook in het Land van Axel nog zoo noodig is, als ge volg van deze demonstratie flink zal worden aangepakt, tot ver- hoogfng van het levensgeluk van de bewoners en wenschte het Bestuur van Het Groene Kruis te Axel succes met hun werk. Ook mevr. dr Schagen van Soe len dankte en zeide, dat zij met genoegen de reis naar Axel had gemaakt, om ook hier de ope ning bij te wonen. De heer F. Blok, burgemeester, dankte namens B. en W. voor de uitnoodiging en wenschte de ten toonstelling een druk bezoek en een vruchtbare propaganda toe. Spr. stelde het op hoogen prijs, dat ook hier het museum kon worden vertoond. Hierna werd een rondgang ge maakt, gekeken naar wat er te zien en geluisterd naar wat er hooren viel. Het zou ons te ver voeren daarvan een opsomming te geven. Naast tal van spreu ken en raadgevingen, afbeeldin gen van gezonde en aangetaste lichaamsdeelen, statistieken, af beeldingen, zag men verschillende ontsmettingsmiddelen, en model len ligtenten. In een hoekje waren kwak zalversmiddelen uitgestald, die of schadelijk, toch te duur en nut teloos waren. Een jeneverkruik en een wijnflesch zag men ge voegd bij een zelfde waarde aan brood, vleesch en andere voeding. Twee tentjes gaven in miniatuur aan, hoe een ziekenkamer er niet en hoe ze er wel moet uitzien. Ook was er een kiosk voor bro- churen-verkoop en gedienstige dames schonken een kopje thee Ook de zuigeling-afdeeling gaf veel merkwaardigs te zien. Voe gen we daarbij, dat de dames op de meest welwillende wijze alle mogelijke inlichtingen gaven, dan komen we tot de conclusie, dat er veel te leeren viel en er een zegenrijken invloed moet uitgaan van zoo'n demonstratie voor hen, die tuberculeus zijn, of met t.-b.- c.-lijders omgaan. Verwijzen we tenslotte nog even op de lezing van heden avond, die we alle moeders, aan staande moeders en ook grootmoe ders kunnen aanbevelen, want vooral de laatsten kunnen nog het minst afstand doen van oude en verkeerde gewoonten. Vanwege den Ring van Chr. Jongelingsvereenigingen „Oosl- Zeeuwsch-Vlaanderen" van het Nederlandsch-Jongelings-Verbond zal op Dinsdag 2 Juni a.s. (3de Pinksterdag) evenals vorige jaren een „Zomerdag" gehouden wor den te Terneuzen. Bij Kon. besluit van 23 Maart j.l. is aan j. Overdulve, landar beider in dienst bij de familie H. de Feijter, te Axel, de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toege kend. Voor de betrekking van Gem. veldwachter te Breskens hebben zich een 90 tal sollicitan ten aangemeld. De vereeniging van burge meesters, secretarissen en ontvan gers in Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren heeft aan üed. Staten ver zocht den beperkten ZondagS' dienst bij den Prov. Stoomboot dienst op de Wester Schelde niet in te voeren. Besmetti-ljjke ziekten. Het aantal gevallen van toesmet telijke ziekten over de week van .22 tot en met 28 Maart in de prov Zeeland bedroeg Roodvonk: Baarland l,Goes 1, Henkenszand 1 DiphtheritisHontenisse 1, Mid delburg 2 Poliomyelitis anterior acuta Tholen 1. Eer.igen tijd geleden trok het de aandacht, dat 4e Rijkspolitie eenige gedeelten van de wegen in de gemeente Oostburg had af gemeten men kon alleen vermoe den waartoe dat moest dienen In dat vermoeden werd'men Woensdagmorgen gestijfd, door dat eenige marktbezoekers, die met een te groote snelheid met auto of motor de gemeente bin nenreden, een bekeuring opliepen wegens overtreding der plaatse lijke verordening op de maximum snelheid. Met ingang van 1 April ver plaatst de kommiezen J. de Kreke van Nieuw-Namen naar Sluis en 1. D. Louwerse van Breskens naar IJ zendijke. Met ingang van denzelfden da tum benoemd tot commies te Stamprooy (Limburg) Iz. Lauret te Zuidzande. huid pijn voor- Indien bij het scheren uw doet of sluk gaat, kunt gij dit komen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig Purol Te Sas van Gent werd Zon dag j.l. de eerste provinciale vergadering gehouden van den Nederlandschen Wielrijdersbond welke onder leiding stond van den heer M. J. Dekkers te Breda Gezien het succes dat door dezen bond in korte spanne tijds vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen is reboekt (afdeeling zijn kortelings opgericht te Kapellebrug, St. Jansteen) Sas van Gent en Phi lippine, en het streven, dat be staat om te komen tot oprichting van wielerbanen en het houden van wielerwedstrijden op den weg, de z.g. betrouwbaarheids- ritten mede in aanmerking ne mende het aantal toegetreden leden tot den A. N. W. B.had het hoofdbestuur van dezen bond genoemde provinciale vergadering uit doen schrijven. O m. werden de middelen be raamd, welke zouden kunnen lei den tot een doelmatige propa ganda voor de wielersport in Zeeland en werd besloten het voorstel, ontworpen door een speciale commissie inzake het federatievraagstuk, ongewijzigd te aanvaarden. In een gehouden vergadering der Voorloopige Commissie tot stichting van een wielerbaan te Sas van Gent werd na langduri ge beraadslagingen besloten, af te zien van de oorspronkelijke plannen, n.l. het stichten en aan- ieggen van een cementen baan, tot een bedrag van f 5500, aan gezien de medewerking van dien aard bleek, dat deze pjanncn weldra tot een fiasco zouden kunnen leiden. Men zal nu pro- beeren met een z.g. grasbaan met virrage's om het voetbalter rein der vereeniging „Oranje" en waarvan de aanlegkosten zich zouden bepalen tot een maximum van f 1500. Daartoe zal men een kijkje gaan nemen in Noord Bra bant, waar een dertigtal soortge lijke banen bestaan. Zei. Predikbeurten te Axel Zondag 5 April 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. G P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Prof. C. van Gelderen, van Amsterdam. Nam.- 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. B. van Neerhos, van Terneuzen. Nam. 2 Dezelfde, 's Av. 6 Dezelfde. Arrond. Rechtbank te Middelhui g Heden werden de volgende vonnissen uitgesproken C. R. C. C., 34 jaar, werkman te Leysele (B), veroord. tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal met braak te Terneuzen. G. W., 21 jaar, arbeider te Hoek, 6 maanden gevang, wegens diefstal. H. J. de W., 29 jaar, landbou wer te Graauw, wegens overtre ding van de motor- en rijwielwet tot f 5 boete of 3 d. hecht., met vernietiging van het vonnis te Hulst. Door de Belgische Regeering is uitlevering gevraagd van C. R. C. C-, 34 jaar, werkman te Leysele, gedetineerd te Middelburg, ver dacht van ontucht. Ontploffing aan boord. Op een Vlissingen passeerend Duitsch viermastschip ii een bus met naphia gesprongen. De machi nist was direct dood. De stuur- mao en ern timmerman kregen ernstige brandwonden. Het schip is de baven binnen geloopeD om de beide zwaarge wonden naar het R.K. ziekenhuis ta doen verroeren. Het lijk van den machinist zal te Vlissingen begraven worden. Moerd te Tilburg. Te Tilburg is de gehuwde, van zijn vrouw gescheiden 29-jarige arbeider H. Friedrich door den 27-jarigen los-werkmau J. H Lie brechts met een broodmes dood gestoken. De verslagene, die in ongeoor loofde verhouding stond tot de vrouw van den dader, kwam het huis van Liebrechts binnen en bedreigde htm, waarop deze 'n broodmes van de tafel greep en Frierrich in den "hals slak. De verslagem; is daarna nog een 30- tal M> ter voortgestrompeld en toen ineengezakt. Hij was onmiddel lijk dood. De dader is gearresteerd en heelt een volledige bekentenis afgeh gd. BISCUITTAART Dr Oehker's Een vreemd* staking. Te Leiden hebben alle verpleeg den in de Stedelijke Werkinrich ting, in het gebeel 35, meestal bejaarde menschen, die daar met lezen van erwten, tabakstrippen enz. worden beziggehouden en daarmede, behalve kost en dag verblijf bedragen van 250 tot 5 per week verdieneD, het werk neergelegd. Zij zjjn de straat op gegaan, nadat de directeur had geweigerd hun loon te verhoo- gcn. Het was hun bekend geworden, dat ei> op het oogecblik met het oog op den zaaitijd veel werk was. Lastige kermisbezoekers. Het »Hbld. van Autwerpeu* maakt melding van de woeste ge dragingen van een troep Neder landers, die op de kermis te Ste- kene een kraam badden opgesla gen om vertooningen te geven met een zwarte vrouw, 's Avonds ■lanterden vier mannen van het troepje in beschonken toestand door het stadje trachtten eerst een autobus te doen kantelen, wat bun mislukte en deden daarna, met messen en stokken gewapend, een* aanval op het hotel >Den Anker*,, waarbij een snan emstig aan het geiicht g-wond werd en een an der ook een gevaarlijke wonde opliep. De andere bezoekers van* het café vluchtten weg en riepen* de hulp van de politic in. Woer een r(jke arme. Te Genua is gearresteerd de 68-j*rige bedelaar Timoteo Odino, die reeds 40 jaren dat schoone beroep heeft uiigeeefeDd. Hjj swerkte* aan de kaden, waarde groote passagiersbooten aankoo- m«a en de vangst dus steeds groot was. Men vermoedde echter dat hij er warmpjes inzat en dit is ook gebleken. De politie vond in lijn huis de bewijzen, dat h(j eigenaar is van een goed# 200.000 lire aan gereed geld, een groot heerenhuis te Genua, van een riante villa in de buurt en van groote deposito's in de »Bancadi Roma* en bjj het »Credito«. Het vermogen van den armen slokker wordt geraamd op twee millioen. naar Oetker's»Recept, gebakken met een door Dr. Oetker op wetenschappelijkcn grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenA9-48 400 gr. suiker0.22 Va pakje Dr. Oetkcr's Vanillesuiker 0 02 300 gr. tarwebloem0.11 Va pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water f 0.87'/, Bereiding Eierdooiers,suiker,Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng» dc meel bij en daarna het.stijfgeklopte eiwit Men vuile een met boter'ingewreven spring» vorm met het bereide deegen bakkedeze taart in een matig verhitten oven ongeveer uur. Vraagt gratis receptenboek je bij dc Eenige Importeurs, E. Ostermann Co.» A dam.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2