Landbouw. /Gemengd Nieuws. Buitenland. Bond roor Staatspcnsfonneoring. Den 15en April a.s. houdt de Bond voor Staatspensionneering zijn jaarvergadering in Musus Sacrum te Arnhem. Den 14en t.v. herdenkt de Bond zijn 25 jarig bestaan met eene bijeenkomst in het Centraal Ge bouw te Arnhem. Buiten landsclie waardepapieren. Bij de afdeeling Economische Zaken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken is een kennisgeving antvangen van de Handelsafdeeling van hetNederl. Gezantschap te Berlijn, waarin de aandacht wordt gevestigd op een mededeeling in den „Deut- schen Reichsanzeiger und Preus- sischen Staatsanzeiger", waarbij 't Reichsbank-Directsrium aan kondigt dat alle Reichsbanknoten waarvan de datum van uitgifte vóór 11 October, 1924 is gelegen, ter intrekking worden opgevraagd. De opgevraagde bankbiljetten verliezen den 5 Juni a s. hun hoedanigheid als wettig betaal middel. De xomerttyd. Naar uit Den Haag aan het „Hsgz." wordt bericht wordt er op gerekend, dat van de 18 ka tholieke leden der Eerste Kamer maar 5 of 6 hun stem zullen ge ven aan het wetsontwerp tot af schaffing van den zomertijd. De verwerping van het wets ontwerp met groote meerderheid schijnt verzekerd, aldus het blad. De Kamerverkiezingen. De Kamerverkiezingen zijn de finitief op 1 Juii a. s. vastgesteld. AXEL, 31 Maart i»8S. Zooals uit advertentiën in ons blad blijkt, zal ook alhier de tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen op het gebied van tuberculosebestrijding. Deze propaganda gaat uit van verschil lende vereenigingen, die in dit verband een landelijke organisatie hebben gevormd, welke zich ten doel stelt om overal zooveel mogelijk bekendheid te geven aan de verschijnselen van tuber culose en de middelen waarmede deze gevreesde ziekte bestreden wordt. Daartoe bestaat een mu seum, dat van hier naar daar reist en nu in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren huist, waar het reeds in Terneuzen en Hulst met succes is vertoond. Het bestuur van „Het Groene Kruis" alhier heeft er de schou ders onder gezet en dus kan men verwachten, dat ook hier een groot aantal ingezetenen die ten toonstelling zal bezoeken. De tering. Is er een vreeselijker woord Misschien dat het daarom vervangen wordt door de weten schappelijke term „tuberculose". Maar in zijn wezen is de ziekte dezelfd» even verschrikkelijk. En wie zou dus niet steunen het edelmoedige werk dat zoovelen reeds heeft gered van een vroeg- tijdigen dood? Te lang heeft de meening bestaan, dat tegen tuber culose niets te doen was. Er is juist heel veel tegen te doen en dat vele moeten we allen kennen. Naast hetgeen dokter en medicij nen doen tot herstel kunnen we allen met practische middelen tegen dievreeselijke tering strijden. Daarom is het van groot belang, dat ieder de tentoonstelling be zoekt. De kleine entree, noodig om de kosten eenigszins te dek ken, kan geen bezwaar zijn De tentoonstelling wordt Don derdag te 5 uur geopend en zal voorts Vrijdag en Zaterdag nog open zijn op de gemelde uren. Bovendien kunnen we nog aan bevelen de lezing welke Vrijdag avond zal gehouden worden over het verzorgen van zuigelingen in verband met de tuberculose, die niet te vroeg kan worden aan gevallen, indien wordt vermoedt, dat sporen dier ziekte aanwezig zijn. Ingexondsn Mededelingen. Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaan- genamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hier tegen de zonder eenige kramp werkende Mjjnhardt's "Laxeertabletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. De levering van plm. 15300 kilogram Chilisalpeter voor den R., K. Boerenbond te Koewacht is gegund aan de firma De Ruijter en Co. te Axel voor de som van f 14,20 per 100 K.G. Levering laatste helft van April. Overal 't zelfde. Zaterdagavond werd te Sas van Gent raadsvergadering ge houden. Bij de rondvraag wensch- te dhr. Warrens B. en W den Raad en het Polderbestuur dank te zeggen voor de verleende me dewerking in zake het verharden van het sintelpad in de Zand straat. Naar de „Midd. Crt." meldt wetischten de wethouders en sommige raadsleden dien dank echter niet te aanvaarden, op grond van uitlatingen en cri- tiek van dhr. Warrens in een vorige vergadering, volgens welke er zoowat niets deugde van het geen de Raad deed, terwijl nu, 10 dagen later, weer alles in orde zou zijn. Te Oostburg is een persoon aangehouden, die kleine winkels bezocht en daar een pakje tabak kocht om deze met een biljet van f25 te betalen. Bij het wisselen van geld trachtte hij dan zijn slag te slaan om geld of goed te ontvreemden. Te Breskeas had hij op die wijze, naar men aan de „Tem. Crt." meldt f 25 ge stolen. Door het waterschap Groede en Baanst is benoemd tot Water bouwkundig ambtenaar in de plaats van den overleden heer Tazelaar, de heer-P. de Regt te Kats. Gezondheidsdienst. (Slot). Sas van Gent. Door den heer Inspecteur van de Volksgezond heid jhr. G. de Graeff werd de aandacht der commissie gevestigd op den bouw van 30 premiewo ningen door G. de Smet, met verzoek ZEd. Gestr. onze bevin dingen en opmerkingen daarom trent mede te deelen. De com. stelde een onderzoek in en het bleek, dat de bouw verordening in ruime mate was overtreden en dat de gebouwde woningen niet beantwoordden aan de door B. en W. goedgekeurde plannen. De wijzigingen aange bracht op advies van den op zichter, den heer Van Aken, heb ben, hoewel hierdoor de afwij kingen der verordening niet op geheven zijn, den toestand der woningen verbeterd. Westdorpe. Naar aanleiding van eene mededeeling, dat op het gehucht Stroodorp een kortelings gebouwd huis, oorspronkelijk be stemd voor stal en bergplaats, was ingericht tot woning, zonder dat met de eischen der bouw verordening rekening was ge houden, stelde de com. een on derzoek in en bleek dit inderdaad. Geadviseerd is aan B. en W. den eigenaar A. Vermandei aan te schrijven het gebouw zoodanig te verbeteren dat het voldoet aan de in de verordeinng gestelde eischen of anders de bewoning te doen staken. Alvorens bij den Raad eene beslissing uit te lokken omtrent het onbewoonbaar verklaren van bedoelde v/oning vroegen B. en W. of de com. er zich mede zou kunnen veieenigen indien zij den betrokkene in de gelegenheid stelden het huis alsnog in be woonbaren staat te brengen-door binnen 6 maanden na aanschrij ving de omschreven verbeteringen aan te brengen, waarmede de com. zich kon vereenigen. De com. bezocht dit jaar de lagere scholen te Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe en Zaamslag Deze bezoeken gaven geen aanleiding tot eenige opmerking. De R K. bewaarscholen te Axel, Westdorpe en Sluiskil, gaven aanleiding tot onderstaan de opmeik ngen Axel. Naar haar oordeel zijn de lokalen totaal ongeschikt en het geheel voldoet zelfs niet aan de geringste eischen die aan een bewaarschool mogen gesteld worden- De inrichting van de banken is onvoldoende en totaal af te keuren, omdat deze lichaamsver groeiing bij de kinderen bevor deren. De privaten zijn onge schikt. B. en W. werd in overweging gegeven te willen bevorderen, dat de noodige verbeteringen- spoedig aangebracht worden. B en W. zonden bericht, dat zij het Bestuur van de R. K Be waarschool met de bevindingen en opmerkingen in kennis hadden gesteld, waarop genoemd Bestuur heeft bericht, dat wegens ernstige fi'iantieele bezwaren geen enkele verbetering kan worden aange bracht. Westdorpe. Gebleken is, dat de R. K. Bewaarschool in hunne gemeente niet beantwoordt aan de minimum eischen, die aan een dergelijke inrichting mogen wor den gesteld. Het onderhoud der beide lo kalen liet veel te wenschen over de steenen vloer in het voorste lokaal was zeer slecht en de banken zijn totaal ongeschikt. B. en W. zonden bericht, dat getracht zal worden de noodige verbeteringen aan te brengen. Aangezien echter over geene ruime middelen kan worden be schikt, werd de vraag gesteld of onze com., voor wat de banken betreft er genoegen mede kan nemen, dat deze voorzien worden van rug- en voetsteun. Ofschoon het noodzakelijk is dat ook de overige voorgestelde verbeteringen worden aangebracht kon de com. zich vereenigen met het voorgestelde. Sluiskil. De R. K. Bewaar school te dezer plaatse voldeed evenmin aan de eischen, die aan een zoodanige school mogen gesteld worden. Het lokaal is te klein voor het groot aantal kin deren Naar men mededeelde stelde het Bestuur pogingen in het werk om een betere inrich ting te verkrijgen. Van besmettelijke ziekten kwa men te Axel 2 gevallen voor 1 roodvonk en 1 diphtherites. Te Hoek 1 roodvonk. Te Neuzen 7 febris typhoiden, 14 roodvonk, en 3 diphtherites. Philippine 2 diphtherites. Sas van Gent 2 febris typhoiden Overslag, West dorpe, Zaamslag en Zuiddorpe geen. Inrichtingen voor ziekenverple ging. De com. bezocht het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil, dat geen aanleiding tot op- of aan merkingen gaf. Sportnieuw*. Nederland—Dultschland 2—1. In het Amsterdamsche Stadion is Zondag de landenwedstrijd Nederland-Duitschland gespeeld, welke door de Hollanders werd gewonnen met 2—1. Zondag speelde Axel I te Sas van Gent voor de le ronde der bekerwedstrijden van Oranje tegen White Star van Doornzeele. Het Axelsche elftal verloor met 10, hetgeen voornamelijk te wijten is aan het zwakke schieten der voorhoede es de vreemde buitenspelbeslissingen van den scheidsrechter, die o.a. een zuiver Axelsch doelpunt ongeldig ver klaarde. Rundveefokker|j. Op initiatief van enkele vee houders in onze omgeving werd alhier Zaterdag bij mej. de wed. Gilijamse een vergadering van veefokkers gehouden, welke wel iswaar niet druk bezocht werd, doch het resultaat had, dat een flinke afdeeling werd gesticht van de Vereeniging tot verbétering van het Rundvee in Zeeland. Staande de vergaderingen werd een ontwerp-reglement voorge lezen en goedgekeurd. De voor naamste bepalingen hiervan zijn DoelDe Vereeniging heeft ten doel in het algemeen de rundveefokkerij van het zwart- bond Hollandsch Veeslag te be vorderen, in het bijzonder in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, westelijk deel, wat zij hoopt te bereiken door fokveedagen, ver gaderingen en lezingen de vee fokkerij betreffende. NaamZij heet „Land van Axel" en is gevestigd te Axel. De contributie bedraagt per lid f 1.50. Het bestuur bestaat uit 7 leden, allen lid zijnde van een Stieren- vereeniging uit de omgeving. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren Jan Huijssen- Dieleman te Terneuzen, R. C. van Waes te Zuiddorpe, Jan de Feijter te Axel, Ser. Pieters te Philippine, Joh. Bruere te Hoek. Gilj. Dees, Zaamslag en Meeuwis Dieleman te Axel, die onderling de functies verdeelen. De heer Huijssen werd bij acclamatie tot voorz. aangewezen. Reeds een 50-tal personen kon den als lid geboekt worden. Dit jaar zal de vereeniging nog geen fokdag houden, aangezien te Zuiddorpe, Philippine en Drie wegen reeds veefokdagen zijn uitgeschreven, Rechtskundig bureau. In een vergadering in het Landbouwhuis -te Goes is defini tief opgericht een rechtskundig bureau voor den landbouw, met aanvankelijk 22 leden. De Z. L. M., nam het initiatief tot de op richting hiervan. Het hoofdbe stuur der Z. L. M. benoemt voorz. en secr. Overigens is het een zelfstandig lichaam, op welks statuten de kon. goedkeuring zal worden aangevraagd. Bestuurs leden zijn de heeren D. J. Dees, Terneuzen; W. Koning, Rilland; A. I. Leenhouts, Retranchement en S. J. Gast, Duivendijke. Vermist. Te Gses maakt men zich onge* ruit orar het vardwijnen van den heer v, auibteoaar bij de te legrafie aldaar, dia Zondag lo Maart naar den voetbalwedstrijd België—Nederland ging an sinds dien niat meer op zijn standplaats is terruggekeerd. Een bewoonster van da Van Kindsbergenstraat te Amsterdam, die 's avosdg thuis kwam bemerk te plotseling tot haar grooten schrik dat onder de kast in de huiskamer een been te voorschijn kwam. Even later sprong een als heer gekleed man overeind en beiwoer haar geen aangifte by de politie te doen. Toen de vrouw niat ant- woerdde, wierp hij zich op de knieën aD smeekte om vergiffenis. Bij zaïde, dat hij het huis was bincengesloopen en eenige voor werpen bad medegenomen. Wan neer de bewoonster wilde zwijgen en hem liat vertrekken, zou hij alles terruggeven en inderdaad gat bij eenige gestolen voorwerpen terug. Daarna verliet hij het huis en sprong op zfju fiets, die Dog buiten stond en waaraan een acte- tasch hing vermoedelijk om een eventueelen buit te v.erbergen. Toen de bewoonster later alles eens Dakeek bleek haar, dat de berouwvolle insluiper toch nog een en aoder had meegepikt. Dit waren een portefeuille inhoudende 25, een gouden horloge, twae gouden ringen met diamant be zet en een bedrag van 9. Een nieuwe oplichterstruc. Door de politie ta Zeist werd aangehouden zekere S. die met een nieuwe truc geld trachtte los ta krijgen van argelooze eigenaars van bonden. De man vervoegde zich bij dezeD aan huis met eenige doode kippen veorgevende, dat ze door den hond des huizas wa ren doodgebeten. Hy aisehte een bepaald badrag als schadevergoe ding, om als hij dat had losge kregen, aaa eeD andar adres zijn verhaal opnieuw op te disschen. Het onderzoek wees uit, dat de man Dooit levende kippen bseft gehad. Valsch baak papier van f40. Men meldt aan de »N. R. Crt.* Aanhoudend en op allerlei wyze wordt in de -Oest-Groningsche grensplaatsen getracht valsche bankbiljetten van 40 aan den man te brengen. Da kleur dar biljetten is iets lichter gieen dan die van ean echt bankbiljet (nieuw) van 40. Heeft u niets vergaten S Een dame wilde in een winkel- maga-zijn iu de Kalveretraat te Am sterdam een oieuwen mantel koo- pen. Het eene kleedingstuk na het andere werd gepast. Om verliezen te voorkomen, deponeerde zij op een toonbank een kostbare platina broche met diamanteD en paarlt n bezet, die een waarde vertegen woordigt van 1800. Toen zij den winkel verlaten had, ontdekte de dame, dat baar broche verdwenen was. Zij verkeerde iD de vaste overtuiging, de broche achterge laten te heoben. Echter is het ook mogelijk, dat het kostbaar siersel haar op sirant ontnomen is. Nu is men ijverig aan hot zoeken. Tot dusver echter zonder resultaat. Had je-me-maar Namens den officier van justitie te Amsterdam verzoekt de com mandant \an politie 5de sectie (bureau Stadhouderskade 115) in het »Algeuieeu Politieblad* aan houding en voorgeleiding van Pui- lippus Jacobus Briedé, goh. te Nieuwer Au,stel 29 Dtc. 1884, oud-directeur ran de Bruiscische Bank. Middelmatig groot, gezet, bol, rond gelaat, vermoedelijk zon der baard of knevel. Hij wordt verdaent van oplichting en ver duistering. Een vurmakrltyk geval. De hulp der Dellsche recherche werd gisteren ingeroepen. Er was d.I. op een school een zestal jon gens ert stig ongesteld geworden. Zy klaagden over erge buikpijn. Bij onderzoek bleek, dat de kna pen van eeD anderen joDgen 'n hoeveelheid purgeertabletten had den cadeau gekregen eD opgege ten, met bet bekende gevolg. De 75-jarige weduwe W. v. W. te Rotterdam, die in baar keuken met de voeten op een stoof zat, waaronder een test met vuur, is tegen deu avoDd plot seling in brand gevlogeD, door dat haar rokken vlam vatten. Op haar hulpgeroep kwamen en keie bewoners toeschieten en wis ten met veel moeite de vlam- mem te dooven. De oude vrouw werd daarop in hoogst enstigen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Men vreest voor haar leven. Autobandieten. Op klaarlichten dag is te Cor- meilles bij Parijs een aanslag ge pleegd in het postkantoor, herin nerde aan de misdaden, waardoor de bende Bonnot zich ongeveer vyftien jaren geleden een treu rige vermaardheid verwierl. Drie manuen begaven zich met een vrachtauto naar het postkantoor eu gelastten de vier dames die er dienst deden en een brieven besteller, die juist binnenkwam onder bedreiging met revolvers de handen omhoog te houden. De besteller wilde zich verdedi gen, doch moest dit voornemen met den dood bskoopen. De ban dieten maakten zich üaarop met 400 trancs uit het kasregister uit de veeten. Een inwoonster van Cormeil- les heeft by de politie een be langrijke verklaring afgelegd. Zij was tydens den overval langs do vrachtauto gekomen en had toen daarin een man zien liggen die scheen te slapen. De politie meent dat dit wellicht het lijk is geweest van een chauffeur, wiens vrachtauto de bandieten hebben gestolen na hem te heb ben vei moord. De stemming veor het E(jks- Fresiéeatsckap in Haitschland. De eerste Stemming voor het rijkspresidentschap heeft Zondag plaats gehad. Ongeveer 68.8 pCt. der stemgerechtigde kiezers heeft aan de stemming deelgenomen. Uitgebracht zijn 26 812,537 gel dige stemmen. Daarvan verwierven Dr. Jarres (rechtsch bloc Duit- sche Volkspartij, Econ. Vereen., Nationaal Soc., Duitsch Nationa- len en Vaderl. Bonden) 10.887.593 stemmen Otto Braun Soc. Dem. 7.785.678 stemmen Dr. Marx, de vroegere kanse lier (Centrum) 3.883.576 stem men j

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2