Rechtszaken. Gemengd .Nieuws. Burgerlijke Stand. Voor zooveel de kassen be stemd zijn om ziekengeld uit te keeren aan arbeiders, in dienst bij eenzelfde onderneming, kan de kas zich als afdeeling aan sluiten bij een bedrijfsvereeniging, In haar werkwijze behoeft dan zoo goed als niets te worden ge wijzigd. Moeilijker wordt de positie voor ziekenkassen, die gebaseerd zijn op de vrijwillige toetreding van arbeiders en anderen. Zijn zij gevestigd, hetgeen veelal het geval schijnt in kleinere gemeen ten, dan kunnen zij in die ge meenten gevestigde werkgevers bewegen, hun arbeiders bij de kas te verzekeren voor 't wettelijk ziekengeld en zich, indien de actie is gelukt, als plaatselijke afdeeling aansluiten bij een Be drijfsvereeniging. De kosten der ziektevereeniging zullen vermoedelijk gemiddeld neerkomen op 2 pCt. van het uitbetaalde loon. De kosten voor de ongevallenverzekering hlijve» zooals ze zijn. AXML, 24 Maart 193». Ten overstaan van den Notaris J. A. Dregmans alhier, had heden ten verzoeke van de Familie Ver- helst te Axel, Drieschouwen en krachtens verleend rechterlijk be vel in „Het Gulden Vlies" de openbare verkooping plaats van een hofstede, gelegen te Axel Drieschouwen, met bijbehoorende landerijen onder de gemeenten Axel, Zuiddorpe en Koewacht, te zamen groot 52 H.A., 36 A., 55 c.A., of 117 gemeten 153 roeden, verdeeld in 12 koopen. De toewijzing was als volgt Koopen 1 en 2, de hofstede met gebouwen enz., en 31 gem., 161 r. bouwland a f 1420 per gemet aan den heer Hyp. Ver- helst te Axel. Koop 3, 9 gem., 153 r. weiland aan den heer P. Vael, Absdale f1040. Koop 4, 9 gem. 213 r. weiland aan dhr. H. Verhelst vnd. a f 1000 Koop 5, 13 gem. 45 r. bouw land aan den heer Alf. d'Hert, Zuiddorpe a f1260. Koop 6, 12 gem. 295 r. bouw land aan dhr. Verhelst a f 1260. Koopen 7 en 8, ruim 20 gem. bouwland aan den heer L. Wiemes Adrz. a f 1335. Koopen 9 en 10, 13 gem. 127 r. bouw- en weiland aan Eug. van Acker te Axel a f 1130. Koopen 11 en 12, 7 gem. 40 r. bouwland aan E. de Vliegher e. a. a f 1220. Onder de gemeente Hon tenisse (Groenendijk) werd Vrij dag op een hofstede de werkman Baert zoodanig door een mede arbeider met een hooivork (per ongeluk) aan een oog verwond, dat hij dit vermoedelijk voor het gezicht zal moeten verliezen. De man is ter behandeling naar een oogarts te Middelburg gebracht. De schoolkwestie te St. Janateon Aan het antwoord van den mi nister van Onderwijs, K. en W. op de vragen van den heer Os- sendorp, in zake handelingen van het gemeentebestuur van St. Jan steen ten opzichte van de stich ting eener bijzondere school te Heikant, gemeante St. JansteeM en het opheffen der openbare school aldaar, is het volgende ontleend Het schoolbestuur heeft bij zijn aanvrage aan den gemeenteraad overgelegd een verklaring, als be doeld in art. 73, eerste lid, onder a., der wet, bevattende de namen van 77 leerlingen, welke thans de openbare lagere school bezoe ken. Burgemeester en wethou ders hebben toen in het feit dat op de verklaring niet voorkwa men de handteekeningen van ver schillende ouders, van wie rede lijkerwijze kon worden verwacht, dat zij hun kinderen evenzeer naar de te stichten bijzondere school zouden zenden aanleiding gevonden, om dienaangaande een onderzoek in te stellen. Dit ge schiedde, zooals het gemeentebe stuur bij schrijven van 5 Maart 1925 aan Gedeputeerde Staten van Zeeland te kennen gaf, ten einde zich te kunnen „oriënteeren tot het doen van voorstellen aan den gemeenteraad" voor wat be treft de wijze, waarop medewer king tot schoolstichting zou wor den verleend. Het resultaat van dit onderzoek is geweest dat 24 ouders schriftelijk hebben ver klaard, voor hun kinderen (ten getale van 37) ook voor de toe komst openbaar lager onderwijs te blijven verlangen. Met dezen wensch heeft de raad rekening gehouden, door zich bereid te verklaren „eene regeling ex art. 19, 4de lid der wet te treffen met de naburige gemeenten Clinge of Koewacht, omtrent toe lating dier kinderenop deopenbare lagere scholen te Kapellebrug of St. Andries, gelegen binnen een afstand van 4 K.M. van de wo ningen der ouders, waardoor eveneens aan den eisch, gesteld bij 'teerste lid van dat artikel, wordt voldaan, dan wel elders in de gemeente een school van vol doende grootte op te richten tot het ontvangen van dat onderwijs." De mogelijkheid van vernieti ging van het raadsbesluit ligt opgesloten in de regeling, voor geschreven bij art. 23, eerste lid, onder c. der Lager-Onderwijswet. Een aanvrage om goedkeuring van het besluit voor zoover dit strekt tot opheffing van de open bare school, is onder dagteekening van 20 Febr. j.l bij Gedeputeerde Staten van Zeeland ingekomen en thans bij dit college nog in behandeling. Voor het gemeentebestuur was het van belang, met zekerheid te weten, in hoeverre ten gevolge van de stichting eener R.K. bij zondere school deschoolbevolking van de openbare lagere school zou dalen. De Minister acht den slotzin van het in de vragen aan gehaalde schrijven, hetwelk in- tusschen niet uitging van den burgemeester, maar van burge meester en wethouders, niet ge heel zonder bedenking. Voor het treffen van maatre gelen tegen den burgemeester op grond van dit gedeelte van den brief van het gemeentebestuur zijn, naar de meening van den Minister, geen termen. Beperking ran den Zondaea- dienat kfy de Provincial# stoombootdlenstcn. De gemeenteraad van Hulst heeft in een Vrijdag gehouden spoedtischende vergadering, waarin de heeren van Dalsum en Blommaert afwezig waren, met 8 tegen één stem, die van den heer Baert, de volgende motie van den heer Poppe aangenomen. De raad der gemeente Hulst dringt er bij het college van Ged. Staten van Zeeland ten zeerste op aan, geen gevolg te geven aan het verlangen, geuit in de vergadering van 15 Decem ber 1924, van de Provinciale Staten van Zeeland, waarbij werd aangedrongen op de beperking of algeheele opheffing van den Zondagsdienst bij de Provinciale Stoombootdiensten, ook op de Westerschelde. De raad der gemeente Hulst, spreekt verder als zijn overtuiging uit, dat door dergelijke maatre gelen van afzondering van Zeeuwsch Vlaanderen van het overige deel van ons land en het isolement van Zeeuwsch Vlaan deren strenger zou worden dan het al van nature is, en de be volking de verbinding met het overige deel van het Vaderland daardoor allengs meer gaat zoe ken over het naburige België en dt nauwere samenleving van het gewest met Nederland wordt te gengewerkt, althans belemmerd." Besloten werd nog aan de an dere gemeenteraden in het land van Hulst te verzoeken adhaesie aan die motie te betuigen. Zee wacht week. Te Rotterdam is Donderdag de Zeeuwsche week geopend. Er wordt een tentoonstelling gehou den van Zeeuwsche artikelen, kleederdrachten, industrie en al wat op Zeeland betrekking heeft. Lezingen werden gehouden over de geaardheid der streken, natuurschoon, dialect, enz. Bij de opening werden o.m. herdacht de heeren H. J. G. Hart man, griffier der Staten van Zee land, dr. W. S. Unger, archivaris van Middelburg, J. Wabeke, bur gemeester van Wemeldinge en de damea baronesse Collot d'Es- cury, mevr. Evers-Keg, die hun medewerking in het bijzonder hadden verleend bij het organi- seeren van de Zeeuwsche week. Natuurlijk zijn de verschillende kleederdrachten er goed vertegen woordigd. E#n verzoek om schade vergoeding. Zooals men zich herinneren zal, reed op 22 Januari jl. te VIis singen een automobiel, die door de Prov. boot was meegevoerd aan boord pardoes het water in en verdween in de diepte. De eigenaar J. de Dreu uit Goes heeft zich thans tot de Prov. ge wend om schadevergoeding, om dat naar hij meende de auto niet voldoende vast was gemaakt door het personeel der boot, terwijl hij zelf de rem had vastgezet. Adressant heeft zich tevergeefs tot de Directie en Ged. Staten gewend en hoopt dat, daar vol gens hem de Provincie ia dezen schuldig is, en ook sedert uitge breide maatregelen neemt bij ver voer van Auto's, niet te zullen worden gedwongen tot een pro cedure tegen de Provincie, doch dat deze vrijwillig de schade ver goed, vertrouwend op htt gevoel van billijkheid en rechtvaardig-,, heid der leden. Politierechter te Middelburg. Zitting van 20 Maart 1925. De volgende zaken werden be handeld 5. C. S., 21 jaar, werkman te Axel, werd beklaagd dat hij op 7 Febr. 1925 te Axel, den heer burgemeester, die naar aanleiding van straatrumoer naar buiten was gekomen en dit rumoer wilde doen eindigen, heeft beleadigd. Eisch 14 dagen gevang. Uitspraak idem. P. v. H., 21 jaar, zonder be roep, te Overslag, werd ten laste gelegd dat zij op 17 Jan. jl. te Axel, zonder redelijk doel een hond van J. van Dixhoorn heeft geschopt. Eisch f 15 boete of 15 d. hecht. Uitspraak idem. Sportnieuw!. -- Zondagasiddag geraakte aan de Leidache kade te Utrecht eeu ongeveer 5-jarig jongetje al spe lende te water. Terwyl aan de Kade vele jongelui om hulp stonden te roepa#, snelde het 13-jarige zusj# van d#n drenke ling toe, bedacht zich geen oogcnblik, aprong terstond ge kleed t® wat#r en mocht het genoegen hebben, haar broertje op het droge te brengen. De «rank ej* de liefde. De 24-jarige arbeider H. Z. te Gieten, kostwinner voor zijn moe der, maakte onlangs in een café bij Zuidlaren een praatje mat eeu meisje, met wie by wel eens was uitgeweest. Da 20-jarige boeren knecht Th. P. van Annerveensche- kanaal wildo dat niat htbheo, be gon te vachten eu sloeg ham met •on bierflssch op hat hoofd. Z. ging daarna mat zijn vrienden naar huis, doch bleef later onga uerkt op den weg liggen. Zjjn vrienden zochten hens en voDdeD hem dicht bij Barneveld (Gem. Wildervank). Daar de jon geman niet meer voart kan, werd hy in aan schuur van ean kaste lein gr.lagd, en latar naar huis vervoerd. EeD dokter werd geroepen, en toen die van da andere jongens vernam, naar de »Tel.« maldt, dat Z. met eeD biarflesch was ge slagan, stelde by een onderzoek in, an aonst*teerd6 een bloaduit- stroting in da hersens. Z. is later everleden in het Ziekenhuis te Assen. Da dader, die door drank ver hit, r.ijn daad pleegde is in arrest gesteld. Vijftien jaren galeden ver loor Johanna A. te Gennep op haar slaapkamer een trouwring. Zoekan was tevargeef». Eerst vo rige week toen de dochter der in middels overleden vrouw bieten aan hat snyden wsi, ward de gouden ring teruggevonden, ge wassen in een biet. De ring is vermoedelyk uit de matras van ean bad naar den meststal ver huisd en vandaar naar het veld, alwaar hij vyftien jaar verbor gen bleet, totdat hij bij toeval in een der suikerbieten ia ge vonden. gahad. Oügevter tegen 10 uur was het beweegbare gedeelte uit de schipbrug gevaren om sche- pen door te laten. Zekere Mid delkoop kwam op de fieta aange raden cu markte niat spoedig ge noeg dat do brug open was. Hij reed tagan de sluitingsketting die daardoor uit den haak stootte. De ongelukkige geraakte to water. Er werd onmiddellijk gedregd doch toen men hem ophaalde waren de levensgeesten reeds ge weken. Het i(jk onder de# vloer. Een zanderlinge ontdekking deed dezer dagen de koeper »au een huis in Swindeu (Eugeland), toen by kort na den koop het huis baiocht om maatregelen te nemen voor eeoige reparaties, die aan het hais moesten gesehieden. In de keuken bemerkte hy ean gat in den vlosr van ongeveer eau voet breedte. Denkende dat zich onder dat gat een waterton of iets dergolyks bevond, ging de nieuwe eigenaar op syo knieën liggen en streek ean lucifer aan om te kunnen aion of zyn ver onderstelling juist was. In tegen stelling echter met zijn verwach ting zag hij daar een monschalijk liahaam liggei. De kooper waar schuwde de politie, walkt ver- sehillande planken uit den vloer aaoost breken om het lichaam uit het gat te kuDnen halen. Op het lijk warden papieren gevonden, die uitwezen, dat het toebehoorde aan den vorigeD eigenaar van het huis Joshua Baldwin Smith, die reeds gedurenda eenigan tyd werd varsaist. Bij bet ondersoek is ge bleken, dat het lyk zeven weken onder dm vleer heeft gelegen. De t#riado. Zondag jl. had te Philippine een vriendschappelijke voetbal wedstrijd plaats, tusschen het eerste elftal van „V. I. O. S." aldaar en een combinatie der voetbalvereeniging „Axel" te Axel. Hoewel de rood-blauwen do mineerden ging de rust in met 1—0 in het voordeel van de be zoekers. Na de ruit doelpuntte de thuisclub driemaal, waartegen over Axel geen enkele goal stelde, zoodat de rood-blauwen een 3—1 zege behaalden op de oranjehem den. „Tem. Crt." Spo#rwegongelmk b| Zw#lla. Do melkryder Smit is op das •nbeweakten ovarwag ta Ittersum door den sneltrein aangereden. De toevallig in den trein aanwe zige dr. Oostertaan uit Zwolle verleende eerste hulp. Voorts werd dr. Spanjaard ta Zwolle naar de plek das onheiis getelefoneerd. Da zwaargewonde melkboer bleek te zyn overleden. Het dochtertje leefde nog toen het uit de sloot werd gehaald daeh overleed ook spoedig. De odsd was 37 jaar an laat een vrouw cd drie zoontjes achter. Te Heerenveen *yn op last van de justitie reepen chocola van de firma's Kwatta en Sickesz in beslag genomen, op vermoe den van overtreding van- sle Loterywet, door hat uitschryvan van een kruiswoordenraadsel. Het dochtertj# van den heer R. te Blaricum kwam dezer dagen t# vallen, waarby ze een lichte verwonding aan het oog opliep. Dan volgenden dag werd het meisje ernstig ongesteld. Het bleek dat er een lichte ont steking in de hersenen had plaats gehad. De kleine is, naar „de Tyd' meldt, aan ie gevol gen overleden. Disfstal van f23.000. Omtrent dezen diafstal meldt de »N. R. Crt.t het volgends Het vertrek in da Prinsenstraat, waar da Dordtenaar barooid i», is healemaal voor barooviag inge richt. Behalva de deur, dia van een portaal af toegang geeft, is er nog aen tweede deur, voor onin- gewijden onzichtbaar achtar het behang aangabracht. Deze deur kamt uit in eaD kauken, die op hetzelfde partaal uitkomt. Daor deze deur, waarvan de greodel dik in da olie zit, is da medeplichtige binnengekomenhy heeft uit den jaszak van dan be stolene diens portefeuille met f23.000 weggenomen. De Dordtenaar had zijn jas op eoa tafel, midden in hat vertrek staande gelegd. Da 21 jarige G. S. ging vóór hem het vertrek uit, juisi op het oogenblik bemerkte de bestolene, by het aantrekken van zijn jas, den diefstal. Hy liep hat meisje na, dat de trap afrende en de straat opliap. Daar gekomen, zag haar «bd majoor van politie, die het meisje, by de meeste politie mannen wal bekend, tot staan ge bracht. Zij beweert, van da be- rooving heelemaal niets te weten Do buren hebben, ty'dene ver blyf van den bestolene en het meisje in het huis in de Prinsen straat, aen man van da trap zieD komen, die haast had. Die man Jaap gehaeten, is vermoedelijk da medeplichtige, dia er mat dan buit vaadaar is. Een vreemd geval. Te Nispen endor Roosendaal doet zich een zeer eigenaarde ziek te voor. In hot gezin van zeke ren van G. heeft aiah bij een 5- jarig zoontje oen plotselinge arn sligecorpuleatia voorgedaan. Voor al het aangezicht is er zeer doer aangetast. Droevig ongeval. Woensdagavond heeft te Meer- kerk een droevig ongeval plaats Omtrent de tornado, die da Ver- aenigda Staten teisterde, kunnen thaas nog de volgende aanvullen de berichten gameid worden. In Illinois bevat de doodenlijst thans 850 nameD. Verschillende personee die vermist worden, z(jn bedolven onder de ruines of weg gespoeld door de vloedgolven. Te Murpbysboro werden 300 personen gedood en zyn 500 per sonen lijdendende aan de ver wondingen. Ik Zuidelijk Illinois zyn de ri vieren an andere waterbronnen door lijkon besmet. De hospitalen en andere sani taire inrichtingen zyn grooteo- daels verwoest, zoodat weinig aan dacht aan de gewonden kan wor den geschonken. Uit alle dealen van hat land komen deskundigen om de ver spreiding van besmettelijke ziek ten ta voorkomen. Treinladingen met voedsel, ge neesmiddelen en derg. kooien bin nen uit Chicago en St. Louis. In da meeste plaatsen is gebrek aan brandstol. Door het lager en andere instellingen zijn veldkeu kans opgericht, waardoor duizen den kunnen wordeD gevoed. Naar is vastgesteld i» voor het herstel der varwaestiDgen vijf mil- lioan dollar noodig. Van verschil lende zydan is reeds gald binnen gekomen tot een bedrag van ean millioen. Van 1 28 Februari 1925. Zaamila|. Huwelijks-voltrekking. 5. Pieter Abraham Bastiack, 23 j., jm. en Johanna Jannetjs Stoffels, 20 j., jd. Gebeorten. 2. Neeltje, d. van Frangois Maas en Catharina Buijze. Jacobus, z. van Maarten van Kerkvoort en Jozina Verhelst. 6. Cornelis Jan,, z. van Arie Johannei Faas en Jaccbai Corstanje. 13. Gillez Jacobus, z. van Jan Goossen en Metje Suzanna Sol. 28. Cornelis, z. van Hendrik Maas en Frangoise Meertens. Overlijden. 3. Elizabeth Dina Buijze, 22 j., d. van Simon en Adriana Wille- mina Semeijn. 10. Adriana Hofman, 8 m., d. van Jacobus en Jasna deKoeijer. 18. Levina van de Wege, öw, d. van Jacob en Pleuntje de Bruijne. 21. Cornelia van de Voorde, 79 j., d. van Pieter en Anthonijntje van Pienbroek. Hnek. Geboorten. 12. Tanneke-. Sara, d. van Leendert Jan Dielemati en Catharina de Witte. 16. Cerafina Cantina, d. van Willem Dieleman en Albertina Fransciska Francken. 19. Isabella Nathalia, d. van August Marie van Opdorp en Mathilda Maria Bome- lijn. 25. Florus, z. van Jacob Buijze en Janna Dieleman. Overlijden. 5. Maatje Donze, 741., echtg. van Johannes Buijze, j

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2