Iet fortuin Tan een Fluitist. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 100. DINSDAG 24 MAART 1925. 4Ue Jaarg, J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Ut? Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER De groote gebeurtenis, het al- leraanzienlijkste feit van de week over welk dit overzicht loopt, is het antwoord van den Volken bondsraad op het Duitsche me morandum van 12 December j.l. en vooral de mededeeling daarin, dat de Volkenbondsraad de toe treding van Duitschland tot den Volkenbond met vreugde zal be groeten. De algemeene vergadering van den Volkenbond, welke in Sep tember zal worden gehouden, zal beslissen over die toetreding met volkomen gelijke rechten, doch ook dezelfde verplichtingen als de overige leden van den Bond hebben. Dit is nu het lang verwachte en eindelijk bereikte resultaat der 33ste vergadering van den Volkenbondsraad en het moet in het halfjaar, dat ons nog scheidt van de September-vergadering al heel raar loopen of Duitschland zal zijn .plaats in de wereld" ten volle hernemen. Donderdag te middernacht is de termijn gesloten waarbinnen candidaten worden gesteld voor het Presidentschap der Duitsche republiek. Voor het aanvaarden van Ebert's erfenis heeft men niet gezocht naar iemand die, als deze eenvoudige, eerlijke man, boven de partijen zou staan, doch naar een uitgesproken par tijman. Er zijn thans zeven can didaten over wie 29 Maart zal worden gestemd. Natuurlijk heeft elke partij den bovenstbesten candidaat gesteld en even vanzelfsprekend is, dat elke partij reeds volkomen zeker is van de overwinning Het wil ons echter voorkomen, dat er slechts èén ding zeker is en wel, dat bij het groote aantal candi daten er geen enkele bij eerste stemming de 15 millioen benoo- digde stemmen zal behalen, zoo dat pas in April na omme komst der verschillende Zon- en hoogc kerkelijke feestdagen een President zal worden aan- ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Graate letters werden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. gewezen bij eenvoudige meerder heid van stemmen. In de financieele commissie van den Franschen Senaat die Frankrijks vertegenwoordiging bij den paus wil handhaven, heeft minister-president Herrkit ver klaard, dat hij trouw wil blijven aan zijn (radicale) partij-beginse len en er niet over denkt alsnog een voorstel te doen om de am bassade bij het Vatikaan te be houden. De hooge geestelijkheid in Frankrijk heeft zich in een zeer kras manifest verzet tegen dezen uitersten vorm der scheiding van Kerk en Staat. 14) De t*rigkc*r ran k'»nlngl» •n Prins. De Koningin en de Prins zijn Zaterdagmiddag met den Parij- schen sneltrein van 4.15 uur van hun verblijf in Zwitserland in de reaidentie teruggekeerd. Het Koninklijk echtpaar werd op het perron verwelkomd door Princes Juliana. Zij werden bij het wegrijden door een talrijke menigte hartelijk toegejuicht. Op hun doorreis door België werden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik op het Gare du Nord te Brussel begroet door den Koning en de Koningin van België, alsmede door Prins Leo pold, met wie zij zich langen tijd onderhielden. Ook met den Nederlandschen gezant en diens echtgenoote had de Koningin een onderhoud. Daarna werd per extra-trein de reis naar Den Haag voortgezet. Het zilveren LuwalQkafeeit ran het Koninklijk echtpaar. Zaterdag zijn te Utrecht een groot aantal afgevaardigden van Oranje-vereenigingen uit verschil lende deelen des lands tezaam gekomen ter bespreking van de plannen in zake de aanbieding van een huldeblijk aan de Ko ningin en den Prins bij gelegen heid van hun zilveren huwelijks feest. Aan de eigenlijke vergadering ging vo*raf een ontvangst ten itadhuize, waarbij o.a. de burge meester aanwezig was, die een toespraak hield. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen vond de ver gadering plaats. De voorzitter, de heer C. Fred. Klokke, sprak allereerst een woord van welkom en van er i kentelijkheid voor de groote op komst. Toen de vereeniging Koninginnedag-Utrecht het initia tief nam tot het aanbieden van een huldeblijk, gingen wij, zcide spr., van het standpunt uit, dat de stoot hiertoe gegeven motst worden door Oranjevereenigingen in den lande als hiervoor de meest aangewezen lichamen Maar voordat wij onze plannen konden uitwerken, moesten wij eerst de zekerheid hebben dat H.M. en de Prins het geschenk zouden willen aanvaarden. Die zekerheid bestaat thans. De Ko ningin en de Prins staan zeer sympathiek ten opzichte van het plan der Oranjevereenigingen en zullen een huldeblijk gaarne aan vaarden het is echter de uit drukkelijke wensch van Hare Ma jesteit, dat het aan te bieden hul deblijk niet met groote geldelijke offers gepaard zal gaan, maar alleen als een bewijs van harte lijke belangstelling in haar zil veren huwelijksfeest zal dienen te worden beschouwd. Waar in 1923 zulke belangrijke bijdragan voor een geschenk voor de Ko ningin zijn bijeengebracht, zou het Koninklijk echtpaar ongetwij feld bezwaar maken om in de gegeven, nog niet rooskleurige economische omstandigheden weder een kostbaar geschenk te aanvaarden. Het voornemen bestaat namens de Oranjevereenigingen aan te bieden een groote schilderij, voorstellende Koningin, Prins en Prinses, en geschilderd door een der eerste Nederlandsche schil ders. De lijst zal geheel gebeeld houwd worden en onder meer de wapens bevatten van het Konink lijk echtpaar, het rijk en de pro- vincies. Het huldeblijk zal ver- j gezeld gaan van een album met de namen van het beftuur der Oranje-vareenigingen, die er aan hebben deelgenomen. Spr. deelde voorts mede, dat tal van Oranjevereenigingen reeds steun aan de plannen van Ko ninginnedag-Utrecht en o.a. de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag hunne medewerking hebben toegezegd. De vele be tuigingen van instemming, welke al werden ontvangen, geven ten duidelijkste blijk van de sympa thie, welke alom voor het plan gewekt is. Inteekenlijsten zullen zoo spoedig mogelijk aan aire Oranjevereenigingen Worden ge zonden, terwijl thans reeds giften kunnen worden gestort bij de Twentsche Bank. Na uitvoerige bespreking ver eenigde de vergaadering zich met het plan als door de vereeniging Koninginnedag-Utrecht ontwor pen. Ter verdere uitvoering daarvan werd een algemeen comité samen gesteld, dat bestaan zal uit het bestuur van Koninginnedag- Utrecht en een van de bestuurs leden van de Oranje-veree«igin- gen in de hoofdsteden der ver schillende provincies. Be nieuwe ziekt*- en ongevallenwet. Onlangs is verschenen het ont werp Ziekte- en Ongevallenwet 1925, bedoelend eenheid te bren gen in deze beide verzekeringen. We ontleenen daaraan het vol gende Het ontwerp brengt onder de vereischte ziekte en ongevallen verzekering allen, die in loon dienst arbeid verrichten. Een loongrens is niet gesteld. Alleen wordt het dagloon, waarnaar gel delijke schadeloosstelling wordt toegekend, gebonden aan een maximum van acht gulden. Op deze algemeene verzekering maakt het ontwerp slechts uit zondering voor de bemanning van zeeschepen. De arbeiders zullen voorts in gevolge het ontwerp verzekerd zijn tegen geldelijke gevolgen van ziekte en ongeval door het enkele feit van hun loondienst. Ook de verplichte ziekteverzeke ring zal een collectief karakter krijgen. De verzekering zal worden uit gevoerd door bedrijfsverenigin gen, waaronder wordt verstaan vereenigingen of instellingen, op gericht door samenwerking van één of meer werkgeversvereni gingen of individueele werkge vers met één of meer arbeiders verenigingen, met de bedoeling om de verzekering uit te voeren van de arbeiders, in dienst der werkgevers, die het risico van de verzekering willen laten dragen Als aanvullende organen treden op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid, met dien versiande, dat het risico der ziekteverzekering wordt gedragen door de Raden van Arbeid en dat der ongevallenverzekering door de Bank. De kosten der verzekering worden gedragen door de werk gevers. Voor zoover deze niet lid zijn van een Bedrijfsvereni ging, zullen zij aan de hand van door hen aan te houden loon lijsten de voor beide verzekerin gen verschuldigde premie half jaarlijks hebben te betaien in den vorm van een vast te stellen per centage van het door hen uitbe taalde loon. Hoewel het ontwerp de zieken kassen niet met zooveel woorden uitsluit als risicodrager, stelt de de inhoud der ontworpen rege ling buiten twijfel, dat de be staande ziekenkassen niet zonder meer haar bemoeiingen, althans voor zooveel de groepen der volgens de wet verzekerden be treft, zullen kunnen voortzetten. De wettelijke eischen omtrent minimum-omvang der verzeke ringsportefeuille en de collectieve verzekering zullen hier wel de belangrijkste hinderpalen zijn. Daarmede is echter nog niet ge zegd, dat deze kassen gedoemd zullen zijn haar bestaan te be ëindigen. AXELSCHE COURAN Bureau Markt C 4. Lelef. 56. - Postbu» No. 6. Uit het Fransch vertaald. I egen tien uur in den avond, toen Lantara en zjjn vriend dit hol van Bacchu» binaentraden, waren er rtedi heel wat bezoeker». Het teekenstift van Collot, het penieel van Teniers, van Craesbeke, van Adriaan Brouwer, xou- dee alleen in staat zijn geweest u een denkbeeld te geven van de zwartge rookte balken, van die zwerver», die steeds hun natje bij zich droegen, vaa dat publiek van diverse pluimage, zwetsend, brallend en dansend, dat hooren en zien verging. Chevalier Pèbre, die al heel wat cabarets bezocht had, stond van dit schouwspel vreemd te kijken. Door de getraliede hoofddeur en drie afdalende steenen trappen kwain men langs de keuken in de groote zaal. Daar troonde Jean Ramponaux in grijs pluchen kuitbroek en wambuis, versiei d met de noodige wijn- en sausvlekken, de steek achter op 't hoofd, te midden van twee meiden en een mosterdjongen. Boven den schoorsteen hingen rijen worsten, hammen, stukken spek,pannen, roosters en verder keukengerij. In den hoek tegen den zwartgerookten wand stonden twee groote étagère-kasten van eikenhout vol met tinnen kroezen rij aan rij. Op een enorme ton stonden de glazen met voet, gereserveerd voor de deftige klanten. Bij die ton zat één van de gewikste speurhonden van Mr. de Sartine, die ongeveer vijf jaar ge- leden hier Damiens arresteerde, ver momd en onherkenbaar, maar met zijn loerende oogen elke nieuwe bezoeker nauwkeurig opnemend. Aan den over kant ba 't haardvuur zaten de minder gefortuneerde klanten van beiderlei kunne met de militairen en onderoffi cieren en hun „grisettes", Tanchette of Iris. Verder zag men er burgers en seigneurs met degen op zij, de wandelstok in de ééne en om hun vriendinnetje de ander# hand, die hier de grootste pret hadden, wanneer ze door gepeperde kwinkslagen de aan dacht trokken. Nauwelijks waren die paartjes naar de voorzaal gegaan om te zien of daar een plaat» vri) was gekomen, of van alle kanten werd hun toegeroepen al» bij een publieken feestdag. „Ohé, Dagobert, waar heb je die prinses opgescharreld I" „Wat een neus I" „Plaats voor de gemaskerd# kippe tjes." De cabaret had twee gesepareerde zalen. In de ééne verzamelde zich als bij een zwijgende overeenkomst de „chic", de andere bevatte een gezel schap, dat veel van een ouderwetsch „Cour des Miracles" had. Verminkten en kreupelen, bedelaars en straatmuzikanten, sommigen met hun honden en ander „gedierte" ver gastten zich aan haring en goedkoope vleeschschoteltjes, „begoten" met den nopdigen wijn Militairen, modistes, dienstmeisjes en kamerjuffers met nachtpermissie mengden zich onder deze groepjes, waar ook elementen onder schuilden, wier geweten niet volkomen zuiver was en die juist hier de meeste kans hadden geknipt te worden door stille „dienders", die hen in het groote Parijs moeilijk terug zouden vinden. Twee „garpons", Narcisse en Beau- luuant, twee „sen-antes", Eglantine en Pasiphaë, moesten de talrijke fisten bedienen en liepen van tafeltje tot tafeltje, beladen met lesschen en bor den, want er werd bij Ramponaux evenveel gegeten als fedronken. Vooral zijn vischschotels waren bjjzonder in tel. Narcisse droef een groote vlaspruik en zat vol sproeten, doch viel anders niet op. Beauluisant daarentegen was een neger, die flom als een spiegel en deed zijn naam alle eer aan. Een reus van een kerel, die onder Lally- Tellendal in Indië gediend had, en een taaltje sprak, dat vooral bij de dames in den smaak viel. Zijn succes bij de „beau sexe" was dan ook legendarisch. Juffrouw Efiantine, scheel als wijlen de hertog van Bourbon, en niet al te snugger, was zoo van achter de ganzen weggehaald, doch Pasiphaë, bijgenaamd „pai-s y-fier", was een bijdehandje, die doorging voor een nichtje van Ramponaux. Zij was in Normandië geboren en eerst twintig jaar oud. Haar mollige armen en haar frisch snoetie met ondeugende oogen hadden reeds menigeen van 't deftige publiek in extase gebracht. Zij was dan ook voor hun bediening speciaal aange wezen. Eigenlijk boden de tafels met hun eenvoudige houten banken ruimte voor zes personen, maar soms zaten er wel acht aan. Het lawaai was niet van de lucht en als Fanfan Ia Tulipe zijn Marion niet in de haren zat en kroezen en tinnen borden niet door de zaai geslingerd werden, riep Ramponaux verwonderd uit„Wat zijn mijn schaap- jes vanavond rustig!" Nadat Lantara en Timoléoa op luid ruchtige wijze verwelkomd waren, namen zij plaat» in de voorzaal. Zij bestelden twee kroezen eri een porti# gebakken haring, gevolgd door een worstje met kool. Drie passen verder zaten een waschechte hertegie met haar „cavaiier", «atuurlijk gemaskerd, dis hun best deden zich te amuseeren en de keuken van Ramponaux alle eer aandeden. Lantara at drie sinaasappelen van zijn voorraad op, Timoiéon had aan één genoeg en de Iwee ander* werden door Lantara in de andere zaal geworpen. „Hè Bergozon, ze hebben 't daarginds op je neus gemunt." Dagobert, die naar voren was ge sneld en Lantara herkende, riep: „Lantara heeft zijn dessert meege bracht. Leve Lantara 1" Nauwelijks was 't lawaai gedempt of nieuwe kreten gingen op: „Rameau 1 Rameau I" De beruchte zwerver Bénigne Octave, de neef en nachtmerrie van den illusteren compo siteur van „Castor en Pollux", deed zijn intrée. Rameau, steunend op zijn vriend Robbé de Beauveset, zooals een treurspelheld op zijn vertrouweling, keek met zijn doordringende oogen de zaal rond en herkende aan één der tafeltjes Lantara. Met zijn zware groc- stem riep hij zijn collega-boemelaar bij den naam, zoodat men een tijdlang niets anders hoorde dan„Lantara, Lantara Rameau, Rameau I" Twee nieuwe bezoekers traden bin nen Een dik mannetje in een roode jas met zwarte bloemetjes, zijden kousen, schoenen met zilveren gesp, gepruikt en met een stok in de hand, vergezeld van een dame in een groen domino met zwart fluweel masker en over haai kapsel een tulle mutsje. Ze schenen door t lawaai, dat hun tegemoet kwam, eenigszim tii hun stuk gebracht en door hu» aarzelende bewefingen kon een nauwkeurig toeschouwer hen roor provincie-lui houden, meer gewoon aan parket en tapijt dan aan de steenen cabaretvloer. Rampenaux en de „stille" diender namen toevallig geen notitie van de nieuwe bezoekers, doch de neef van Rameau zei tot Robbé de Beauveset„Bij de heilige Salmigondis, als dat juffie niet zoo groot was, zou ik zweren La Pompadour voor me te hebben." „Hoe heb ik 't nou met je, die vrouw is toch gemaskerd en je beweert haar te herkennen." „Kijk eens naar die kleine voeten en die fijne handschoenen met hun gouden kroontjes." „Hou je mond, stommeling, als men e hoort, zit je morgen in de Bastille Oedertusschen hadden de bezoekers in de buurt van Timoiéon plaats geno men en reeds snelden Narcisse en Pasi phaë toe om hunwenschen te vernamen „Wat wensch je te eten, lieve Fran- ?oise? vroeg 't heerschap aan zijn groene domino. „Een gebakken haring." „Welke wijn zullen meneer en me vrouw drinken vroeg Narcisse. Een zacht, eenigszins onzeker stem metje antwoordde „Wat denkt ge, Laurent?" „Een flesch choisy, twee glazen en twee haringen." De dame knikte, trok haar handschoe nen uit en legde ze naast haar bord. „Waarlijk, 'tis hier echt leuk: kom je hier vaag, Da Laurent 7' „Het is voor 't eerst, mar Fran- Soise." (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1