PUROL Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. I Ingezonden Stukken. Herlialiigsoefeningen. De data van opkomst der her halingsoefeningen in 1925 voor de herhalingslichtingen der infanterie en der wielrijders, is thans defini tief door den minister van oorlog vastgesteld van 10 tot en met 26 September a s., het onderofficiers kader zal een week eerder onder de wapenen komen, alzoo op 3 September. „Orelio". De Eerste Kamer vóór den Zomcrtyd Naar de Res. Bode uit parle mentaire kringen verneemt,-bleek in het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer, inzake het wetsont werp tot afschaffing van den Zo mertijd, dat tegen dat wetsont werp bij zeer vele leden beden kingen bestaan. De indruk doet vermoeden, dat het wetsontwerp der regeering met een kleine meerderheid zal worden verworpen en de Zomer tijd in dat geval dus blijft. De Rijksmiddelen in Fehr. 1925. De opbrengst der Rijksmidde len (hoofdsom en opcenten) over de maand Febr. 1925 bedroeg f 33,310,290* tegen f33,878,107 over de maand Febr. 1924. Het een twaalfde gedeelte der raming over 'fgeheele jaar be draagt f34,828,500. Als men er op let dat de grond belasting 8 ton meer opbracht (wat vermoedelijk s'echts te dan ken is aan vroeger betalen) en dat de suikeraccijns een millioen meer opbracht, wat wel geen permanent verschijnsel zal zijn, dan is er veel achteruitgang. Februari bleef bijna 1,5 millioen beneden de raming. En in deze cijfers is nog geen terugslag te vinden van de salarisverlagingen Die terugslag komt pas later. AXEL. 20 Maart 1»25. Dinsdagmiddag had alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" ten overstaan van de notarissen J. A. Dregmans te Axel en L. J. van der Moer te Ter Neuzen, krachtens rechterlijk bevel ten verzoeke van de Erven van de Echtelieden Lev. de Feijter en Neeltje de Bruijne de verkooping plaats van twee hof steden, staande in den Buthpol- der, ter gezamelijke groote van 91 Hectaren, 34 Aren en 97 cen tiaren, of 205 gemeten en 1 roede. Koopers hiervan werden dehee- ren P. de Feijter, en J. de Feijter resp. bewoners van bovenge noemde hofsteden) en Jac. Dekker te Boschkapelle, voor de som van f277.780 17, of f1355 per gemet (44 a. 56 c. a.) Koop 13, een werkmanswoning, staande in de Oude Wijk en be woond door K. M. Scheele, werd door deze gekocht voor de som van f1020. Gesnapt. Woensdag had de werkman C. de Jongh van Heikant (St. Jansteen), terwijl hij aan de 3e verkorting onder deze gemeente aan het werk was op het veld, zijn fiets aan den kant van den weg gezet. Ofschoon wel wat onachtzaam gebeurt dit heel dikwijls, zoodat men verwonderd moet zijn, dat niet meerderen overkomt, wat deze man onder vond, nl. dat toen hij huiswaarts wilde keeren, zijn velo verdwenen was. Hij deed hiervan aangifte bij den Rijksveldwachter J. C. Fokker, die direct een onderzoek instelde en te weten kwam, dat in de buurt een man van Stekene om werk had gevraagd bij een landbouwer. De veldwachter stel de zich in verbinding met de gendarmen van Stekene en spoe dig had men den dader gevonden in voorzegden werkman, genaamd J. J. v. B. In een schuurtje vond men het frame van het vermiste rijwiel, dat de eigenaar door ver schillende kenteekenen kon onder scheiden, zoodat de dief al spoe dig door de mand viel met zijn aanvankelijk opgedischte leugens. Eenmaal tot bekentenis geko men, haalde hij de onderdeelen voor den dag, die resp. verborgen waren onder leemen, in een bed stede en op een kastje. De brigade-commandant te Stekene maakte van een en ander proces verbaal op, zoodat v. B. zijn straf niet meer zal ontloopen. Woensdagavond gaf de Alge* meene Zangvereeniging „Orelio" alhier onder leiding van haren directeur, den heer Jac. E. Blan- saart, een uitvoering voor hare begunstigers, die in grooten ge tale waren opgekomen en voor zoover niet aanwezig, hun pro gramma evenals dat bij de muziekuitvoeringen plaats heeft aan anderen schonken of ver kochten(Eigenlijk is dat een nadeel voor de vereeniging, zoo dat de naam „begunstiger" voor dergelijke menschen wel wat mooi klinkt.) De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de ver eeniging op 1 Nov. 1924 15 jaar bestond en daarom deze uitvoe ring een bijzonder karakter droeg. Overeenkomstig het besluit, ge nomen in de laatste jaarvergade ring, werd dit feit herdacht door opvoering van een operette, voor afgegaan en gevolgd dooreenige zangnummers. Nadat alzoo een 6-tal vierstemmige zangstukjes ten gehoore waren gegeven, kwam aan de orde een zangspel in 3 bedrijven, getiteld „Prinsesje" De inhoud komt in 't kort hierop neer: Een graaf huwt met een paardrijdster. Zij overlijdt en laat een zuigeling achter, dat de vader onder de hoede van een boer brengt. Deze stelt het meisje op 15-jarigen leeftijd ter beschikking van een baron, die het als kamenier voor zijn gade opneemt. Na 15 jaren zwervens als worstelaar ontmoet de vader toevallig den boer, die de man in een worsteling doodelijk ver wondt. Intusschen heeft de ge wezen graaf ook in den baron zijn vroegeren vriend herkend en deze brengt het meisje bijgenaamd „Prinsesje" tot haar vader. Zij stoot hem aanvankelijk af, doch wordt in het laatste tafereel met hem verzoend. De rollen werden goed vertolkt en vooral de rol van Prinsesje, die vaak moeilijk was, was goed ingestudeerd. Het is altijd een bezwaar om zangstemmen woor delijk te volgen en daarom was het jammer, dat geen tekst ver krijgbaar was gesteld. Dat had dan ook nog een voordeeltje voor de kas kunnen worden. Van décor was buitengewoon werk gemaakt en ook de costu- meering droeg veel bij tot een origineele voorstelling. Dat na afloop „gehaald" moest worden voor de spelers, is over bodig te zeggen. Na het tooneel volgden weer een zestal zangnummers en tot slot werd een voordracht ge geven onder den titel „Pierrot en Pierrette", die ook een vorige maal het slot vormde. Onderaan hetprogrammastond: consumptie ten bate der kas. Nu de verwisseling van tooneel, gri meeren en verkleeden boden ruimschoots gelegenheid om de kas van die baten te doen pro fiteered zoodat niet noodig was geweest de pauze's zoo lang te rekken, afgezien daarvan dat ook tijdens het bal het buffet geopend bleef. En nu nog een woord tot na betrachting. Orelio takelt af, zoo lazen we een jaar of tien gele den. Nu, geen wonder. De man was toen reeds ruim 60 en zijn stem had heel wat gepresteerd. Nu is 15 jaar voor een lief hebberij-vereeniging in Axel ook een heele leeftijd. En toch wil len we niet zeggen van de zang vereeniging „Orelio" dat zij af takelt. Maar we willen waar schuwend den wijsvinger voor houden en den goeden raad geven om naast het tooneel den zang niet stiefmoederlijk te bedeelen. Zoo was het de laatste nummers goed hoorbaar, dat er een so praan en bas minder waren, om dat de beste tooneelkrachten meestal ook je beste stemmen in het koor zijn. En we willen er aan herinneren, dat ongeveer 20 jaren geleden alhier een mooie zangvereeniging aan tooneelziekte overleed. Laten we daarom hopen, dat „Orelio" zich nog 15 jaren en langer handhave en nog vele uitvoeringen geve, tot veredeling der zangkunst en tot aangename verpozing harer donateurs. De door de Maatschappij „Voorwaarts" te Kijkuit gehou den aanbesteding van 4200 K.G. Chili-Salpcter, had den volgenden uitslag J. de Moor—Vlatminck, Hulst f 14.29, Firma de Ruijter en Co., Axel f 14,16, M. van der Gauwe, Neuzen f 14,13 en A. Verhelst, Westdorpe f 14.12. Gegund aan laatstgenoemde. Dinsdagmorgen kwam de slager Van Steendam uit West dorpe op een ledige kar bespan nen met een vurig paardje, in vollen draf Zuiddorpe binnen gereden op een gegeven oogen- blik viel het paard op slag dood. De veearts uit Axel constateerde, dat de oorzaak van dit ongeval vermoedelijk te wijten was aan een te sterke voedering. Door den gemeenteraad van Boschkappelle is besloten tot het toekennen eener subsidie van 3 cent per inwoner aan het comité tot verkrijging van een kanaal Axel-Hulst. Dinsdagmorgen brandde in de Oudestraat bij Kappellebrug een landbouwschuur af waarbij een koe omkwam. Het woonhuis wist men te be houden, oorzaak onbekend. Door Ds. P van Dijk te Zaamslag is beroep ontvangen naar de Gerf. kerk te Werken dam. De besteller A. B. de Co- ninck is van Overslag naar Ter Neuzen verplaats. Zondag hield de Coöpera- I tieve Boerenleenbank te Zuid dorpe haar jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het verslag van den toe stand der Bank over 1924, bleek, dat de Bank steeds in bloei toe neemt. Er werden 7 nieuwe leden aan genomen, doch door overlijden en vertrek verloor de Bank 6 leden. In 1924 werden 25 nieuwe spaarboekjes uitgegeven, waar door hun aantal tot 237 klom. Hierop werd f 141398,77 gespaard en f 95988.79 terugbetaald en door de spaarders f9718,51 interest verdiend. Aan 6 leden verleende de Bank een voorschot tot een totaal be drag van f5807.38. De 87 leden, die geld bij de Bank leenden, hebben f 13766,32 van het ge leende afgelost, waardoor het te goed op 31 December j.l. daalde tot f66040,58. De Bank ontving van de uitgeleende gelden f4845,40 rente. In Loopende Rekening met de Bank zijn er 20 leden, waarbij 6 nieuwe. Bij het begin van '24 had de Bank ia deze f 192483,11 te goed en f38809,86 schuld, welke bedragen op het einde van het jaar respectievelijk f275522,74 en f46312,88 bedroegen. Aan rente werd 31 December j.l. door de Bank ontvangen f9385,96 en uitgegeven f 1308,47. De zuivere winst over 1924 bedraagt f 1169,52 en wordt bij het Reservefonds gevoegd, dat daardoor tot f9241.31 stijgt. Als Voorzitter van den Raad van Toezicht werd herkozen de burgemeester A. C. van Waes en als lid werd gekozen dhr. M Puylaert in de vacature van H. van Haelst, die wegens vertrek ontslag genomen had. Als leden van het Bestuur der Bank werden gekozen de heeren Em. Buyck ter vervanging van dhr. P. de Witte en Alph. van Haelst in de vacature, ontstaan door het overlijden van dhr. A. de Coninck. De heer A. van Haelst werd Secretaris van het Bestuur. „Zei." Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Maart, in de pro vincie Zeeland bedroeg Rood vonk Biervliet 1, diptheritis Sluis 1. Zondagsdienst op de Provinciale booten. Ged. Staten zeiden in de ver gadering van 15 Dec. 1924 toe, dat aangaande de dienstregeling der Provinciale Stoombooten door hen een voorstel zou worden ge daan, waarbij rekening zou wor den gehouden met meerdere Zon dagsrust. Zeker zullen er, zoo schrijven zij aan de Staten, maar weinigen zijn, die de diensten op de Zondagen geheel zouden wil len opheffen. Er moet gelegen heid zijn om op Zon- en feest dagen van de booten gebruik te maken voor ziekenbezoek of an dere ernstige omstandigheden. Dat kan wel niet anders dan door een vaart in den morgen of voormiddag en een in den na middag of avond. Aan deze voor waarde voldoet reeds de dienst op de Ooster Schelde en op het traject Neuzen—Hansweert. Op de overige trajecten is de toestand op Zondagen thans Vlis- singen- Breskens 4 reizen (heen en weer). Vlissingen—Neuzen 3 reizen. Hansweert—Walsoorden 3 rei zen. Voor deze trajecten is nu de volgende regeling op Zon- en Feestdagen opgemaakt: Vlissingen—Breskens 3 reizen (heen en weer). Vlissingen—Neuzen 2 en Hans weert—Walsoorden 2. Op elk van deze 3 trajecten vervalt dus één dienst. De dienst Hansweert—Neuzen blijft als nu. Ged. Staten achten het wensche- iijk, dat de nieuwe regeling eerst met de zomerdienstregeling van kracht wordt. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75ef Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Voor waterbouwkundig amb tenaar bij 't waterschap Groede en Baanst zijn door het bestuur de navolgende heeren op de voor dracht geplaats 1. W. J Lind- hout, Oud-Vossemeer2. P. de Regt, Cats3. W. Koole, Roer mond. Predikbeurten te Axel. Zondag 22 Maart 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Het hulppost- telegraaf en telefoonkantoor te Overslag is omgezet in een post, en telegraaf- telefoonstation met bestelling van telegrammen. De openstellingsuren voorden telegraaf-telefoondienst zijn bé- paald op werkdagen van 8 m. —8.a. Op Zon- en feestdagen geen dienst. De kantoorhouder bij de post- en telegraafdienst C. de Nijs is benoemd in den rang van be steller aldaar. Drainage zonder beizen Zaterdag 28 Maart a.s. zal op de hofstede „Westhof" van „de Bathpolders" te Rilland door Prof. Visser uit Wageningen een de monstratie worden gehouden met een ploeg voor moldrainage. Er zal geploegd worden 's mor gens van 11 tot 12 uur en's mid dags van half 3 tot half 4. Van half 2 tot half 3 zai Prof. Visser een uiteenzetting der mol drainage geven De 9e Kamer der Rechtbank te Antwerpen heeft uitspraak ge daan in de laatste twee zaken van de bende van St. Jansteen, waarbij J. de Laat te Antwerpen en J. de Mees te Merxem beiden wegens heling werden veroordeeld elk tot 5 jaar gev. straf en A. de Bruijn te Berchem en P. Bomhals te Antwerpen wegens heling resp. tot één jaar en 6 maanden gev. straf, Ernstige ontploffing. In een pand onder do gemeente Schiebroek, rook de vrouw van Z. Dinsdagnacht omstreeks kwart voor twaalf gaslucht. Onmiddel lijk daarna volgde, naar de „N. R. Crt." meldt, een ontploffing, waardoor het huisje van Z. en het naastbygelegen pand met een ontzaglijke knal, die in de buurt tal van ruiten liet springen, ia- stortten. Onder het vallende puin, één groote ruïne, bevonden zich alle bewoners van de twee huizen. Het gezin van Z., bestaande uit man, vrouw en kind, was met kneuzingon en verwondingen wel- I dra onder het puin vandaan ge- I haald. Van de bewoners van het andere huis, het gezin be staande uit man, vrouw en vyf Kinderen, is de man dood van onder het puin gehaald. De vrouw en drie kinderen zyn t« voor schijn gebracht en naar het zie kenhuis vervoerd. Dinsdagnacht kwart over één bevonden zich, naar men ver moedde, nog twee menschen, zoons uit het gezin S., onder het puin. Met één van hen heeft raen gesproken. Later zijn ze gered. De brand te Tokio. De »Times« meldt uit Tokio de grootste brand, die in deze stad neett gewoed, sinds de aard beving r*n September 1923 is Woeasdagmiddag te 3 uur uit gebroken in de Noordelijke voor stad Nippori, welke geheel uit brandde. De brand begon in een kran tenwinkel en de hevige wind was oorzaak, dat hy verspreid is. Er was geen water om de uit breiding tegen te houden. Eenige duizenden huizen zyn reeds af gebrand 20.000 personen zyn dakloos. De brand woedde Woens dagavond nog »eort. Een tweede brand brak uit te Kebikuro een andere voorstad in het Noorden en verwoestte 60 huizeD. Een derde brand woedde te gelijkertijd in de voorstad Oi- machi, waar 50 huizen albrand- den. Officieel wordt medegedeeld, dat naar schatting 1800 personen dakloos zijn tengevolge van den Woensdag plaats gehad hebbenden braad. Een geheel* stad verwoest. Reuter seint uit Chicago Tengevolge van een tornado zijn verscheidene honderden per sonen gedood te Murphysboro, terwyl in andere plaatsen even eens vele personen werden ge dood of gewond. Naar gemeld wordt is de stad Paris geheel van de aarde weggevaagd. Nader wordt gemeld De tornado, die Woensdag het land van Annapol s in Maryland tot Missouri en Princetown heeft geteisterd, is de hevigste geweest sedert menschenheugenis. De jongste schattingen beloo- pen 957 dooden en 2674 gewon den. Daar overal de telegraaf- en telefoonpalen tegen den grond zijn geslagen is het niet mogelyk opgave van den omvang der ramp te doen. Deze werd nog door brand verergerd. Voor Schrale Lippen en Ruwe Huid (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, 18 Maart 1925. Mijnheer de Redacteur, Hoe staat het nu eigenlyk met de electriciteitsbeweging ia Axel? Na lang heen en weer schar relen had de raad eiüdelyk accoord gekregen met de directie of lig. Bij Apoth. en Drogisten. gebruik ik altijd

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2