Iet fortuin w eeu Fluitist, Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwscli - Vlaanderen No. 99. V KI J DAG 20 MAAKT 1925. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Een nieuw Geluid. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Lezers, het is heden nog pas de 20ste, doch slechts een dag scheidt ons van de officiëele datum, waarop het mooiste jaar getijde aanvangt. De natuur zelf laat zich evenwel dien datum niet voorschrijven, in zoover we met Lente bedoelen mooi weer, ver banning van sneeuw, vorst, storm en koude. En zoo komt het, dat we ons voelen herleven, als de dagen van Maart ons zonneschijn, windstilte, ontluiking van planten doen zien. De nieuwe Lente, zij is er weer. Onzichtbaar langzaam werkt een betooverende macht om ons en in ons. Een onzer dichters zeide „Een nieuwe Lente, en een nieuw geluid. De nieuwe Lente is er, dat zien wij, maar het nieuwe geluid, dat hooren we nog niet. Toch is dat geen bewijs, dat het er niet is. Duizenden stervelingen loopen nog rond, zonder de tril lingen waar te nemen, die in de lucht hangen. Toch zijn ze er: de radio bewijst het. En zoo is er meer, waarvan we zoo licht geneigd zijn alleen het bestaan te erkennen, als we het met onze zinnen waar kunnen nemen. Maar het leven werkt onzichtbaar. Als wij het zien, dan heeft het reeds eenigen tijd geleefd, eer we het zagen. Men is buiten en men ziet alles een groenachtige tint hebben. Blijft den geheelen dag buiten, ja, de geheele week en u ziet geen veranderingmaar indien ge u na den eersten dag een week had opgesloten, en dan buiten kwaamt, dan zoudt ge uw oogen bijna niet gelooven. De nieuwe Lente is er. Strakè zien wij haar in volle pracht. Nog enkele weken en weg is alle herinnering aan den winter. Er is vernieuwing ingetreden. Een nieuw leven is bezig te ontkiemen. En weldra zien we dat nieuwe leven in zijn heerlijksten bloei voor onze altijd opnieuw ver wonderde oogen schitteren. Verwonderd ja, omdat die regel matige vernieuwing van het leven 13) altijd uit het oude en voorbijge gane weer nieuwe vormen schept. Welnu dan, als we dit als een wonder beschouwen, kunnen we dan ook niet aan het nieuwe geluid gelooven? Is het niet alsof eigenlijk de wereld van thans erop wacht? Het oude bevredigt niet meer. En toeft is het nieuwe nog niet tot ons door gedrongen. Mogelijk dat het reeds leeft en wij het nog niet verstaan, het nog niet begrijpen kunnen. In de boomen, in de bloemen werkt immers al lang een nieuw leven, voor we de uitwerking, de resultaten zien Zou het niet mogelijk zijn, dat ook in ons geestelijk menschen- leven een vernieuwing bezig is zich te ontwikkelen, te voltrekken, zonder dat we dit zinnelijk waar nemen Er is toch een zoeken en tasten overal. Maar het lijkt nog het tasten van een kind, dat de voor werpen grijpt, doch niet het be wustzijn heeft, welk voorwerp het is, welke beteekenis het heeft. Het hoort de geluiden van moeder en vader, doch kan ze niet ver klaren. Het is alles nieuw. Wij voelen die vernieuwing ook en hebben die noodig in ons eigen leven, zoo goed als in het groote leven om ons heen, in het leven van volken en maat schappijen. We voelen, dat het anders moet, maar we weten nog niet hoe. En als we denken het te raden, dan kunnen we zoo moeilijk nog op dat nieuwe pad blijven, gehecht als we zijn aan de oude paden. Zoo gaat het den mensch, zoo gaat het de menschheid. In het tasten en zoeken werkt ongetwijfeld het nieuwe leven mogelijk onbewust, maar toch zóólang tot de vernieuwing daar is. Het nieuwe geluid, dat we nog niet hooren of misschien wel hooren, maar dan toch nog niet begrijpen. De wereld blijft nog altijd een duister geheim en bij iedere ge beurtenis wordt het ons nog donkerder. Wat conferenties te Londen, Brussel, Parijs, Versailles, Genève of waar ook, bekokstoven, is niet wat dc menschheid wil, en vraagt, en van noode heeft. Zij zoekt andere, nieuwe paden. Maar de oude vormen en ideeën hebben nog macht over haar. En daarom blijft het nog duister weten we nog niet voldoende het waarheen verstaan we nog niet de klanken. Hopen we echter, dat spoedig die Lente, het nieuwe geluid ons wekt uit den winterslaap en „vrede" hare beteekenis zij voor- en in allen. De Presidentsverkiezing. Nu Ebert is heengegaan ieder een weet thans wel, dat hij zadel makersleerling is geweest dat zijn vader kleermaker was is de strijd om het Presidentschap in Duitschland eenige maanden ver vroegd. Want dit jaar Juni zou den in ieder geval de nieuwe Presidentsverkiezingen in Duitsch land zijn gehouden. Een derge lijke gebeurtenis is van buitenge woon belang voor de Duitsche republiek, niet alleen omdat de President daar gedurende 7 jaren dit hooge ambt bekleedt, doch ook in verband met de uitgebreide be voegdheden, waarmee de Duitsche Rijks-president is begiftigd. Daar bij komt nog, dat het President schap in Duitschland een nieuwe instelling is, in het leven geroe pen in dagen van revolutie. De Grondwet van Weimar, krachtens welke het Presidentschap werd ingesteld, draagt onmiskenbaar den stempel van vluchtigheid en overhaasting, als gevolg van den chaos, waarin het Duitsche Rijk toen verkeerde. Op deze wijze werd de Duitsche President een autoriteit, die, wat macht betreft, ongeveer tusschen den Franschen en den Amerikaanschen President in staat. Eigenlijk zijn zijn be voegdheden niet in alle details in de constitutie omschreven, doch bij de samenstellers van deze Grondwet heeft de bedoeling zeer zeker voorgezeten den President rneer actief te doen optreden, dan de Fransche staatsbestuurder. Toch heeft hij weer niet die on- afhankelijkelijkheid, die zoo ty peerend is voor het Amerikaansche Staatshoofd. Den Duitschen Pre sident is echter de gelegenheid gelaten, zich krachtig te doen gel den in geval' van binnen- landsche crisis. Een voorbeeld daarvan is, dat hij zonder eenige formaliteit, den staat van beleg kan doen afkondigen in bepaalde gebieden, terwijl daarvoor bijvoor beeld in Frankrijk, eerst een wet noodig is. Op dezelfde wijze kan hij in individueele vrijheid beper ken, indien de openbare veiligheid en orde bedreigd worden. Deze bevoegdheid wordt slechts in zoo ver beperkt, dat zijn besluit de medeonderteekening behoeft van den Rijkskanselier of den betrok ken minister. Uit alles blijkt ech ter, dat men Duitschland een Pre sident wil geven, die inderdaad macht heeft en geen stroopop is. De details van zijn bevoegdheden moesten in de practijk worden vastgesteld. Hierbij spring dus dadelijk in het oog, dat de per soon van den President een groote rol speelt. Juist omdat hem de handen tamelijk vrij zijn gelaten, kan er een groote invloed, ten goede of ten kwade, van hem uit gaan. Dat maakt, dat wij de nieu we Presidentsverkiezingen met spanning tegemoet zien. Ebert heeft een goed voorbeeld gegeven. Deze eenvoudige, ge moedelijke, plichtsgetrouwe en conscientieuse republikein had een groote liefde voor zijn land. Velen zullen wellicht niet eens weten, dat hij heeft gehuild als een kind, toen hij den tekst van het Verdrag van Versailles las. Hij liet de al tt sterke revelution- naire principes uit zijn eersten socialistentijd varen en werd een gematigd, eerlijk en oprecht re publikein. Hij heeft gedurende zijn Presidentschap steeds ge tracht, alle politieke extremisme zooveel mogelijk tegen te gaan. Wat nu de nieuwe verkiezingen aangaat hierbij zullen natuurlijk de extremistische partijen hopen, hun idealen te verwezenlijken. De monarchisten zullen dit lijdt geen twijfel alles in het werk stellen om den weg te be reiden voor een herstel der mo narchie. De kansen op een na- tionalistischen President zijn ech ter niet gunstig, hetgeen maar goed is óók, daar de gevolgen van het optreden van een natio- nalistischen fanatiekeling niet te overzien zijn. De verkiezing geschiedt niet door den Rijksdag, doch door een volksstemming. Het Duitsche volk heeft dus thans de gelegen heid om aan de wereld te toonen, van hoe goeden wille het is, dat het den vrede fh Europa wil be vorderen en wil meewerken aan het herstel. De candidaat, die meer dan de helft van alle stemmen op zich vereenigt, wordt geacht gekozen te zijn. Bereikt geen der candi- daten dit bij de eerste stemming, dan beslist bij tweede stemming een meerderheid van stemmen. Uit den aard der zaak valt er nog niets te voorspellen. De zomertyd in Engeland. Het verzet tegen het wetsont werp, dat voorstelt den zomertijd permanent te maken, beperkt zich hoofdzakelijk tot de landbouwen de districten, die bepaaldelijk ge kant zijn tegen de invoering van den zomertijd in de voorgestelde periode, namelijk van don eersten Zaterdag op Zondag in April tot den eersten Zaterdag op Zondag in October. Als het Britsche parlement het re- geeringsvoorstel aanneemt, zal de zomertijd in Frankrijk en België tegelijk worden ingevoerd, te weten in den nacht van 4 op 5 April. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins keeren Zaterdagmiddag a.s. uit Zwitserland te 's Graven- hage terug. Vacantiekaarten mot Pascheii en Pinksteren. De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 10 tot en met 15 April en van 29 Mei tot en met 3 Juni vacantiekaarten uitgeven. AXELSCHE 'V 'I COURANT Uit het Fransch vertaald. HOOFDSTUK VII. Dienzelfden dag soupeerden Lantara en ridder Pèbre in den „Petit Maure". De fluitist verborg zijn bit'ere klachten niet langer. Hippolyte Clairon bleef weg, de hertog van Choiseul was op nieuw vertrokken, La Pompadour on bereikbaar, Lucile had de plaat gepoetn en de lieve Babet liet niets meer van zich hooren. „Je bent wel te beklagen, Timoléon," zei Lantara, terwijl hij de laatste dop erwtjes van zijn bord pikte, „je hebt wat men noemt pech. Maar wanhoop niet, want het toeval is grillig, vooral hier in Parijs. Je moet je er niets van aantrekken en je zenuwen trachten te verzetten. Je ziet, ik doe reeds mijn best je een handje te helpen, want morgen neem ik je mee naar Rampo- naux, 't ware toevluchtsoord van ieder een, die 't vermaak najaagt. Je ontmoet er letterlijk iedereen, 't zij rijk of arm. Wie weet of je de schoone Gramatria daar ook niet zult terugvinden, in gezelschap cf alleen. Want dames alleen komen er ook. Ik heb thans geld genoeg om een potje te kunnen breken en er schiet voor Jacqueline ook nog wel een mooie rok van over. Bovendien heb ik een doek onderhanden, „Effet de rose sur la Seine", je weet wel, toen ik je laatst zoo toevallig tegen 't lijf liep en de zon zoo schitterend onderging." Zij keerden terug langs deruejacot en toen zij de „Charité" passeerden, nam Lantara met een zwaai zijn steek voor dit hospitaal af. „Dat is mijn toekomstige „Invalides", mijn hotel de Mars. Hier hoopt Simon Mathurin Lantara zijn ziel van'taard- sche slik te zuiveren, als éénmaal de tijd daar is... Lodewijk XV bekom mert zich immers evenmin om een schilder als om een fluitist. De jacht op herten en vrouwtjes, dat is zijn plezier en eenige zorg. Wat de markies de Marigny betreft, de broeder van La Pompadour, hij is wel intendant van schoone kunsten, doch het is al heel veel gezegd als hij zich met de Prix de Rome inlaat. Lantara in bescherming nemen zou te veel van hem gevergd zijn. Daar zal de Charité wel voor zorgen." Zij liepen haastig door. „Drommels, de portier moest mij nu reeds eens naar binnen willen halen 1" Timoléon, die maar half deze spot tende woorden begreep, voelde toch zijn sympathie voor den lichtzinnigen Lantara toenemen. „Wanneer ik eenmaal rijk ben ge worden, kom je bij mij ook mijn kasteel versieren." „Zeker een luchtkasteel, een Chateau d'Espagne „Neen, in Provence," antwoordde Timoléon naief. „Die zijn wel zoo solide. Ik zal er een boschje olijfboomen met een onder gaande zon komen schilderen." De hoop Lucile en „de Tambour Royai" terug te zullen zien, deed Timo léon besluiten de uitnoodiging van zijn vriend voor den volgenden avond aan te nemen. Zij spraken af elkander bij 't café Procope te ontmoeten. Toen zij daar binnenkwamen, zaten rondom de tafeltjes reeds verscheiden habitués van dit drukbezochte café. Er heerschte een luid gegons van stemmen en er traden telkens nieuwe bezoekers binnen, die van de Comédie- Fran^aise aan den overkant in de pauze's even kwamen binnenwippen. „Laten wij ons hier nie^ophouden," zei Lantara tot zijn vriend. „De heeren mochten eens handgemeen worden." Zij ontmoetten op 't trottoir twee of drie meisjes, die met sinaasappelen en pastilles ventten. „Wat kosten je sinaasappelen vroeg Lantara de jongste van de drie, die hij herkende als 't buurmeisje van Jacqueline. „Vier stuiver voor een edelman, twee voor een burgerman en voor meneer Lantara niets." „En wil je nog altijd actrice worden, Flora Florette En hoe gaat het met grootmoeder?" vroeg onze schilder, terwijl hij een zestal appelen uitzocht, die hij in zijn zakdoek stopte. „Nog altijd slecht, meneer Lantara." „Van avond ben ik een edelman, want ik betaal je appelen met vier stuiver. Zes maal vier is vier-en-twin- tig en hier nog twintig er bij om voor je grootmoeder een lekker kippensoepje te maken." I „God moge er u voor beloonen, meneer Lantara," antwoordde de kleine Flora dankbaar. De vrienden liepen nu snel verder. Eenige minuten later sloegen zij de rue Saint Honoré in. „Hier wilde onlangs een gauwdief mij mijn horloge rollen. Stel je voor, ik, Lantara, met een horloge op zak, wat een stoute verbeelding had dat heerschap. Ik heb hem voor z'n moeite een stoot in zijn ribbenkast gegeven, die hem heugen zal." Na Saint-Roch gepasseerd te zijn kwamen ze voorbij een hotel waarvan de eerste étage hel verlicht was. Het geluid van een clavecimbaal drong tot hen door en Lantara riep luide uit „La Geoffrin heeft bezoek, dat 't haar wel bekome 1 De geheele Encyclopaedic is present: ü'Alembert, Diderot, Mo reliet, d'Holbach, Saint-Lambert, er ontbreken alleen nog maar Voltaire en Jean-Jacques. Welaan vrienden, philo- sopheer er maar lustig op los. Stapel vliegeneieren ®p 't web van een spin, meer gewicht legt uw gezamenlijke geleerdheid toch niet in de schaal. Al uw schoonklinkende phrasen, uw getwist en geredekavel over kunst en metaphysica moeten het afleggen tegen één fabel van La Fontaine, een hoofd stuk uit Rabelais, een tooneel van Molière, een galant feest van Watteau, een standbeeld van Puget, een ooera van Rameau. Wijsgeeren moogt ge zijn, doch dichters en kunstenaar?, hola, daar blijft ge af." „Waarde vriend," merkte Timoléon op, „madame Geoffrin heeft toch het recht te ontvangen wie zij wil „Welzeker, en daarom moogt gij en Pirori, de /ïeef van Rameau en ik in de kou staan. Mme du Deffaud en Mme d'Epinay zijn geen haar beter. Zij schrijven romans en hebben bovendien nog de pretentie te denken dat ze leesbaar zijn. Alleen Mile de Lespinasse maakt een gunstige uitzondering, doch daarom kan Mme du Deffaud haar niet luchten. Zij is tenminste een artiste. Ik heb lust een steen tegen die verlichte vensters te gooien Plotseling hoorde men 't geluid van naderende voetstappen. Een korporaal met een man van de wacht, echte Parijsche jongens, geweer met bajonet over den schouder, de wftte cocarde op hun steek, kwamen de garde van de Assumption aflossen. Timoléon dacht aan Lucilr, doch Lantara liet hem er den tijd niet toe. Men naderde de brug d'Arcans, berucht otn zijn talrijke duels en waaronder 't zwarte water van een riocl liep. Hier eindigde het Parijs van Lodewijk XV om over te gaan in 't befaamde dorp d" P^rcherons, een groote wijk van wijnhuizen en kroegen, doorsneden met kleine straatjes, moestuinen en sloten, die zich uitstrekten van de Chaussée ü'Antin tot de hoogten van het kleine en groote Pologne. Daar buiten bloeiden de korenvelden en boomgaarden met enkele „petites maisons,'' rendez-vous van pretmaken- de hovelingen en financiers, die van tijd tot tijd op de konijnenjacht togen tot aan de heuvelen van Montmartre met zijn eerbiedwaardige abdy en zijn vele windmolens. De rue du Cocq en de la Croix Blanche liepen parallel met de rue des Porcherons en kwamen uit bij een hoekhuis, 't reeds zoo vaak vermelde iustoord, door Jean Ramponaux, 'n ware bezienswaardigheid van 't Parijs van die dagen gemaakt. Een knarsend uithangbord vertoonde een trommelsla ger en de naam van den eigenaar, die een meer dan gewone populariteit genoot, waarvoor hij trouwens zelf de noodige reclame maakte. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1