Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Uit inlichtingen daaromtrent van wege den ingenieur van 's Rijks Waterstaat blijkt, dat tot stand koming van het kanaal van geencrlei invloed zal zijn voor de ontwatering der polders, terwijl het kanaal voor de overige pol ders de ontwatering ten goede zou komen. Verzekerd wordt dat bij aanleg van het kanaal met de belangen der afwatering rekening zal worden gehouden, ook omdat de zorg voor de waterleiding be rust bij den Rijkswaterstaat. Bovendien is het bestuur reeds in verbinding getreden met den Directeur van het Rijksbureau voor Ontwatering, den heer jhr. Ir. Van Panhuys, die voor den afvoer van polderwater in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen de volle aandacht heeft, zoodat deze zaak met alle gerustheid kan worden tegemoet gezien. j. Rapport van de Hoofden resp. der Openbare en R. K. school over het gegeven avond onderwijs in dezen winter. De cursus aan de openb. school werd gehouden van 3 November tot 17 Februari, bevattende 100 lessen, die werden gegeven door de onderwijzers D. van Houte en A. J. Schieman (ieder 50). Les werd gegeven in de vakken lezen, taal, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis. Er namen 13 leer lingen aan deel. Met voldoening werd opgemerkt, dat hierbij 2 jongens waren van de Axelsche Sassing. De avondcursus aan de Katho lieke school werd eveneens door 13 jongens gevolgd, tot tevreden heid van onderwijzers en leer lingen. Van andere scholen was nog geen rapport aanwezig. De cur sus op Spui was nog niet beëin digd. De stukken a j worden alle voor kennisgeving aangenomen. k. Missive van Ged. St., be treffende verordeningen voor het slachtlokaal. Zij geven in overweging de volgende wijzigingen aan te bren gen. Ie. Verord. op de Heffing van Loon. Art. 1 luidt: Voor het gebruik van het slachtlokaal voor het slachten van dieren wordt een vergoeding geheven onder den naam „Slachtlokaalhuur". Ged. St. achten dit minder juist, daar „huur'" geen vorm van be lasting kan zijn De redactie zou kunnen luiden „voor het gebruik van het gemeentelijk slachtlokaal wordt van den gebruiker het hierna vermelde recht geheven" In den titel dient dan ook loon voor recht te worden vervangen. 2e. De redactie der invorde- rings-verordening laat op meer dan een punt te wenschen over. Ie. moet in art. 2 voor „ge slacht wenscht te worden" gele zen worden „men wenscht te slachten". 2e. „Recht" als som kan niet in zich sluiten „recht" als be voegdheid. Daarom moet art. 3 luiden „Betaling van het recht geeft bevoegdheid om enz." 3e. In art. 4 staan de laatste 3 woorden verkeerd. 4e. In art. 5 staat „De invor dering treedt in werking gelijk met die van de heffingsverorde ning". Dit moet zijn „Deze verorde ning treedt in werking tegelijk met die op de heffing". De Voorz. zegt, dat aan dit verzoek zal worden voldaan. Voorts wordt medegedeeld 1. Dat een wijziging van het werkliedenreglement in bewer king is. m. Dat aan een verzoek om een vuilnisbaak te Kijkuit te plaatsen niet zal worden voldaan, op grond daarvan, dat dit dan op meerdere wijzen zou moeten gebeuren, en uit hygiënisch oogpunt dit niet gewenscht is.. Het worden stin kende hoopen, terwijl meestal het vuil naast in plaats van in de bakken geworpen wordt. n. Omtrent de boomen aan Schapenbout, waarover dhr. Die- leman een vorige vergadering sprak, zegt de Voorz., dat hem gebleken is, dat deze geen ge vaar opleveren aan menschen of voor het verkeer. Dhr. Dieleman is van meening, dat die boomen erg over hangen en het niet gewenscht is om die te laten staan. Bij onweer of storm zijn de menschen ongerust en als er een mocht vallen, dan gebeuren er ongelukken. De boo men leveren voor den polder geen voordeel op en de menschen die erbij wonen, hebben er veel last van. De Voorz.Als overheid heb ben we te waken voor gevaren waaraan de burgers blootgesteld worden. En daarom hebben we gekeken of er gevaar bestond en onze mcening is, dat dit hier niet direct het geval is. Maar als dhr Dieleman zegt, dat er menschen zijn, die last hebben van die boomen, welnu laat die menschen dan een verzoek schrijven aan het polderbestuur. Dhr. P. de Feijter merkt op dat de menschen toch wisten, dat die boomen daar stonden; eer ze er huizen gingen bouwen. o. Ten slotte deelt de Voorz nog mede, dat het contract dat de gemeente zou sluiten met de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij niet goedgekeurd wordt door Ged. Staten. Er worden onder handelingen over gevoerd met Prov. Staten. Dhr. 't Gilde brengt naar aan leiding hiervan in herinnering, dat op de propaganda-avonden, die voor de electriciteit werden gehouden, door den Burgemeester is gezegd, dat den Raad binnen 3 weken een voorstel van Burg. en Weth. zou worden voorgelegd, om tot aansluiting over te gaan. Nu zijn we reeds meer dan 5 weken verder en we zagen er niets van op de agenda- Wat is daarvan de oorzaak, vraagt spr. De Voorz. antwoordt, dat zoo lang het contract niet door Ged St. wordt goedgekeurd, men met die zaak niet verder kan. Dhr. 't Gilde Ik dacht, dat alle bezwaren, die tegen teekenen van het contract bestonden, waren opgelost Voorz.Ja, dat is ook zoo, nl. tusschen de Gemeente en de P. Z. E. M., maar Ged. St. nemen er geen genoegen mee. Het schijnt, dat er iets niet in orde is. (Slot volgt). AXEL, 13 Maart 1925. Gisteren had in „Het Gulden Vlies" alhier ten overstaan van notaris Dregmans en ten verzoeke van de erven M. Schieman alhier de openbare verkooping plaats van le een huis met schuurtje en tuin, in de Nieuwstraat alhier, groot 2 A., 2 c.A. Kooper Jan Wieland Mz., alhier voor f3860. 2e een huis met bergplaatsje en tuin, groot 2 A., 4 c.A., en 3e een schuur met tuin groot 1 A. 85 c.A., beide perceelen ge legen naast de le koop. Kooper F. Haak Pz., timmer man alhier, voor f6075. En 4e een partij bouwland, ge legen in den polder Beoostenblij Benoorden, groot 22 gem., 212 roeden. Koopster Wed. P. van Hoeve, alhier voor f 1230 per gemet. „Asaf". Verschillende beweegredenen waren oorzaak, dat de Chr. zang- vereeniging „Asaf" alhier een tweede uitvoering voorbereidde van het „Kerstnacht-Oratorium" van H. Barth, maar wat daarvan het meest den doorslag gaf, zal wel geweest zijn de maanden lange studie, die aan de eerste uitvoering is voorafgegaan en waartegen het genot van een enke le uitvoering voor de zangers en zangeressen en den directeur niet opwoog. Met opzet noemen we hier den directeur het laatst, want voorzeker is zoo'n uitvoering voor een dirigent nu niet altijd een avond van ontspanning. Die wordt dat eerst, als de laatste noten gekraakt zijn en hij dan voor zich met tevredenheid kan getuigen, dat de avond geslaagd is en te grooter wordt hem dat genot, als hij dan van verschillende zijden getuigenissen mag hooren van waardeeting voor zijn arbeid. We stellen ons voor, dat die getuigenissen ook dezen keer wel weer tot de ooren van den heer De Ridder zullen zijn doorge drongen en willen ookonzerzijdsch daarbij voegen, dat menigeen zijn werk op prijs stelt. „Asaf" heeft haar naam weer eer aangedaan en aan enkele honderden men schen een genotvollen avond be zorgd. Het bezoek van die velen, ondanks sneeuw en scherp snij denden wind, ondanks de tweede opvoering van den Kerstnacht, dit op zichzelf is reeds een be wijs, dat men „Asaf" gaarne hoort. Over de finesses der uitvoering zullen we niet uitweiden. Het is hier niet de plaats voor critiek. Alleen moeten we in aansluiting met wat we bij de eerste opvoe ring schreven over het recitatieve gedeelte, herhalen, dat dit niet bevredigend was, al had men dezen keer daarvoor een uitmun tende kracht gekozen. De tenor was zuiver van opvatting en ook van stem. Zuiver van toon waren vooral ook de kooren en we ge loven wel, dat de instrumentale begeleiding (piano, orgel en viool) daarin een groot aandeel droegen. Financieel is, naar we verne men, de uitvoering eveneens een succes geweest, programma-ver- koop en collecte deden den penningmeester glunderen, zoodat de Vereeniging thans in het volle bezit der piano kon gesteld worden. De heer A. J. de Ruijter, onderwijzer aan de openbare la gere school te Hoek, is benoemd in gelijke betrekking te St. Phi- lipsland. Door den gemeenteraad van Zuiddorpe werd overeenkomstig het verzoek van de vereeniging „De Kaha" een bijdrage toegekend van 3 cent per inwoner. De minister van financiën maakt bekend, dat zijn opgelegd aan P. J. Bosch te Hul9t, aan slagen tot navordering van Rijks inkomstenbelasting Verdedi gingsbelasting II en gemeentelijke inkomstenbelasting over het be lastingjaar 1922/23, resp. ten bedrage van 101, 23.50 en ƒ81, als voren over het belas tingjaar 1923/24, resp. ten be drage van 87, 20,50 en 46. Verplaatst van Koewacht naar Philippine de wachtmeester der Kon. Marechaussee J. D. van Sluis. Bevorderd te Arasterdam tot arts de heer A. Vercauteren, geb. te Ulinge. Woensdag en Donderdag werd door de Justitie te Mid delburg aan de Belgisch-Neder landsche grens onder da gemeente Hulst eene confrontatie gehouden tusschen een drietal te Middel burg zich in voorarrest bevin dende verdachten en Belgische getuigen, inzake diefstal en ver duistering. „M. Crt." Loop der bevolking. Gedurende de maand Februari hebben zich in deze gemeente gevestigd: Janna Johanna Schieman, zonder, Buitenweg H 2a, van Utrecht. Tanneke Dieleman, dienstb., Oudewyk F 68, van Rotterdam. Willem Millenaaar, smid, Ar- mendijk E 47e, van Hulst. Johanna Bakker, zonder, West straat D 40. van Zaamslag. Marcelis Tramper, kommies, Koestraat D 73, van IJerseke. Fiorentina Maria Seghers, Julianastraat E 149, van West dorp. Catharina Hamelink, dienstb., Sluiskil P 42a, van Zaamslag. Cornelia de Wilde, wed. Ph. Verplahcke, zonder, West straat D 12, van Zaamslag. Egbert Meesen, landb. kn., Oudeweg I 22, van Waterlan- kerkje. Klaas Jansen, zonder, Zaaidijk M 13, van Zeist. Jacobus Koster, landb. kn., dagrette N 38, van Zaamslag. Alb. J. Maillard en gezin, In genieur Cokesfabriek, Sluiskil 40b van Douai. Da Zomertijd. De Tweede Kamer heeft Dins dag het voorstel tot afschaffing van den zomertijd aangenomen met 52 tegen 24 stemmen. De Kon. familie in Zwitserland. De „Hd.bld." corresp. te Ge- nève seinde aan zijn blad Prins Hendrik bezocht Bern en bracht een bezoek aan den Bonds president, daarna werd hem door den Bondsraad een lunch aange boden in „Bellevue". Gelijk te verwachten was, za het bezoek van de Koningin en den Prins aan Genève in het strik- ste incognito plaats hebben. Er zal dan ook geen enkele audiëntie verleend worden. Een particulier bezoek van Prins Hendrik aan het secretariaat van den Volken bor.d is echter niet uitgesloten. Predikbeurten te Axel. van Dugteren. Dezelfde. Zondag 15 Maart 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ure Ds. G P. A.Ruysch Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. H. A. Bosch, van Nij verdal Nam. 2 Dezelfde. Bediening H. Avondmaal. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. ngezonden Mededeeliugen. Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoel gangzijn M(jnhardt'sLaxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct, Bij apoth. en drogisten. U t Rcchtskandig Bureau. Op 23 Maart, om 10 uur, zal in het Landbouwhuis te Goes een vergadering worden belegd, teneinde tot de definitieve op richting van het Rechtskundig Bureau te geraken, waarna de Koninklijke goedkeuring der Sta tuten kan worden aangevraagd. Zij, die zich reeds opgaven en degenen, die nog tot dit Bureau wenschen toe te treden, worden tot deze vergadering opgeroepen. Nog steeds bestaat de gelegen heid zich aan bet Landbouwhuis als donateur of als lid op te geven. Ook niet-leden der Z. L. M. kuunen zich bij dit Buraau aan sluiten en wel als donateur. Ter verduidelijking diene het volgende Zy, die tot het Rechtskundig Bureau zijn toegetreden, behoo- ren tot twee categorieën, n.l leden of donateurs. Persoonlijke leden zijn deleden der Z. L. M., die grond bezitten ot gebruiken. Het eerste jaar betalen zij ƒ0 10 per H.A. met een minimum-contributie van 1 en een maximum vau 10. Wat vereenigingen betreft, deze kunnen uitsluitend als iid tot hat Bureau toetreden, en be hoeven niet aangesloten te zijn bij de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij. Leden-vereeni- gingen betalen 10 voor het eerste jaar. Donateurs zijn zij, die Diet bij de Z. L. M. zijn aangesloten en ook zij, die, alhoewel Z. L. M.'er, geen landbouwbezit uitoefenen ot grondbezit hebben. Donateurs profiteeren op dezelfde wijze als de leden van de voorlichting en den steun van het Bureau in de vergaderingen hebben ze slechts een adviseerende stem. Voor de eerste maal wordt hun contributie bepaald op ƒ0 15 per H.A. met een minimum van 1.50 en een maximum van 15, voor de niet-grondgebrui- kers en de niet-grondbezitters op 5 per jaar. D« kosten der adviezen zijn zeer gering en behoeven niemand te doen terugdeinzen. Voor meer uitvoerige gegevens wordt naar het „Landbouwblad" van 29 Nov. 1924 verwezen. Invoer van Hollandsch vee. De invoer van herkauwen is verboden langs de tolkantoren van De Clinge, Meersel en Strijbeek. Koninklijke belangstelling. Naar wy vernemen, heeft H. M. de KooiDgin aan Haar Kamerheer jhr. W. Z. van Teylingen, opge dragen om te Goe» eeD bezoek af te leggen by de dame, wier voet gekneusd werd na de uitvoering der ryzangen tijdens het Konin klijk bezoek in Augustus 1924 aan Goes, toen een platform in elkaar stortte, teneinde namens de Koningin te informeeren hoe thans haar toestand is. Mevr. wed. Guddevan Ticbelhoven te Zierikzee is in den leeftijd van 103 jaar en 2 maau- den everleden. Dinsdagavond was mej. B. te Middelburg, te ongeveer half twaalf Daar bed gegaan en bad vooraf een warm strijkijzer, ge wikkeld in een doek, in bed ge legd. Tegen twee uur werd de juffrouw, die alleen in huis woont, wakker door brandlucht. Het bleek dat niet alleen de doek, maar eok het bed reeds aan bet branden was. De juffrouw had de tegen woordigheid van geest het bed uit het raam op straat te werpen. Een agent van polite zag dit en schoot onmiddellijk ter hulp. Hij kon eerst binnen den nog bran denden doek blusschen en heeft toeD met drie passeerende man nen en eeo paar andere agenten met een groot aantal emmers wa ter hot, brandende bed gebluscht. Het mag zeker een geluk heeten, dat mej. B. tijdig wakker is ge worden. Sneeuw. Uit haast alle deeien van ons land komen berichten van sneewstorm in den nacht van Woensdag op Donderdag. Op sommige plaatsen is vrij wat sneeuw gevallen. Zeventigjarige man verbrand. Woenëagochtend omstreeks 7 uur is de brandweer te Amster dam gealarmeerd voor een brand je in eeu zygang van de Bloem- etraat. In deze gaDg staan twee pereeelen van het eene werd het voorvertrek gelijkvloers bewoond door den zeveDtig-jarigen man denmaker J. M., die er tevens zijn werkplaats had. Hoede brand enstaaD is, is onbekend toeD de brandweer in het vertrek binnen kwam, vond zij den ouden man dood en met brandwonden over dekt op een stoel voor de kachel zitten. Vermoedelyk was hij voor de brandende kachel in slaap ge vallen en hadden zijn kleeren vlam gevat. Het brandje zelf had weinig te beteekeneD. Huizer botter omgeslagen. Het visschersvaartuig, dat, DiDS- dacmacht benoorden de Huizer haven is omgeslagen, is eeD Hui- z r botter. De omgekomen vig- scbers zijü Isaac Veerman od Pie- ter Veerman, vader en zoon de zoon was kort geleden gehuwd. Vermoed wordt, dat in den nacht van Maasdag op Dinsdag tijdeDS een sneeuwbui een rukwind den botter heeft omgeslagen Te Laren zijn drie inbraken gepleegd, n.m. in de villa der familie S. aan de Naarderstraat, in de villa 't Ronde Kapje aan den Eemnesserweg en nog in eeD pand op de grens der gemeeDte. De politie heeft afdrukken kun- nea nemen. Mevrouw de weduwe Ges tel te Eindhoven is Maandag 102 jaar geworden. Een reddingsboot is op de kust van La Roebelle, tegen de rotsen geslagen toen zij een vaartuig, dat gestrand was, trachtte te bereiken. Alle zeven inzittenden van de reddingsboot zijn verdronken. Brand. Woensdagmiddag om 4 uur brak in de Eysdensche fabriek der Maastrichtsche Zinkwit-My. brand uit, in de drooglokalen waar het hout bestemd voor de kuiperij wordt gedroogd. De brandweer der fabriek tastte ter- s ond met twee motorspuiten het vuur aan, doch al spoedig bleek zij niet bij machte om de vlam men meester te worden. Ten half vijf uur werd de Maastrichi- sche brandweer gealarmeerd, die om 5 uur ter plaatse verscheen. Intusschen waren de droog- kamers reeds grootendeels uit gebrand. Over een breedte van 100 M. zijn deze werkplaatsen verwoest. Verzekering dekt de schade, Natn. 2

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2