Binnenland. Gemengd Nieuws. De losheid van alles is een van de kenmerken van onzen tijd. Ze is de herhaling van het oude cynisme, dat ook met alle geeste lijke waardij brak. Uit het voor beeld van dezen Duitscher blijkt duidelijk wat het is een mengsel van domheid en zelfzucht. Geen kwestie van dat zoo'n man gaat loopen uit beter inzicht, zoodra de oorlog komt. Het gaat om zijn eigen hachie. Hij veront schuldigt dit door te zeggen, dat hij niet vecht voor een anders geid, maar hij vergeet dat hij ten slotte een ander laat opkomen voor hetgeen mee het belang van hem den deserteur is. Wij kunnen niet deserteeren van het sociale geheel. Het is eenmaal de band die allen om vat. Wij leven tot in de kleinste onderdeden van ons bestaan uit dit sociale geheel en wij gaan ermee ten gronde. De man die los van alles is beweegt zich in zijn D-trein, terwijl hij zijn cynis me verkondigt langs een der draden die het sociale gehee over de aarde gespannen heeft. Hij acht zich gerechtigd daarop, als het niet gesmeerd loopt, zijn natuurlijk scherpe critiekte doen hooren. Aan onzen trein haperde toevallig iets. Dan is de man die los van alles is boos. Laat hij er sabotage achter voelen dan kent zijn boosheid geen grenzen. Hij deserteert, maar wil wel ge nieten van hetgeen de soldaten uit het sociale leger doen. Het sociale leven eischt een teer gevoel van sociale verplich ting en sociaal meeleven, 't ls zoo dwaas niet, om zich niet zoo op zijn gemak te voelen op de zachte kussens, waar de groote massa reist op harde banken. Wij kunnen begrijpen dat meni geen wat zenuwachtig wordt als hij daaraan denkt en deze dingen liever van zich afzet. Het is een zenuwachtige zaak, het zitten op de zachte kussens. Maar deser teeren is laf en dom en zelfzuch tig. De groote woorden waarmee men het verdedigt en het geluid van zijn D trein overstemt, zijn slechts een lichte sluier, waar onder men zijn egoisme verbergt. Dr. v. D. Wijziging der drankwet. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wij ziging der Drankwet. Hoewel een algemeene herzie ning van de Drankwet noodig is, heeft de regeering gemeend zich niet te mogen onthouden van de indiening van dit wetsontwerp, waarbij de Drankwet op enkele punten herzien wordt, omdat in den laatsten tijd op een tweetal punten zulk een wantoestand is ontstaan, dat onverwijlde voorzie ning geboden is. De huidige wet beperkt het aantal logementsvergunningen niet en stelt evenmin eischen, waaraan logementen moeten vol doen om voor een verdunning in aanmerking te komen. Inzonderheid in de laatste jaren is het aantal logementsvergun ningen zeer sterk toegenomen. Veelszins worden zij misbruikt en benut tot schenken aan niet lo geergasten, een kwaad, dat in verband met de ligging en de talrijkheid der z.g. logementen, bezwaarlijk kan worden onder drukt. De regeering heeft dan ook gemeend mede gelet op den aandrang in dezen van provin ciale en gemeentebesturen een wetsvoorstel te moeten doen, krachtens hetwelk enkele eenvou dige eischen gesteld kunnen worden, waaraan een logement moet voldoen, om als zoodanig voor een vergunning in aanmer king te komen. Uiteraard moet men daarbij re kening houden met het tusschen verschillende gemeenten bestaan de onderscheid voor logementen in de groote steden moeten an dere eischen gesteld worden dan voor die in een kleine platte landsgemeente. Voortaan zal dan niet meer voor elke woning, welk met vaak moeilijk te ontmaskeren schijn I voor logeergasten schijnt te zijn I ingericht, een logementsvergun- I ning kunnen worden verkregen, j Bovendien is het gewerischt, dat Ged. Staten, wanneer gegron- j de vrees bestaat voor misbruik, een vergunning kunnen weigeren en intrekken. De tweede misstand, waarin het ontwerp verbetering poogt te brengen, is het volgende. Vele vergunninghouders verpachten hun vergunning in dier voege dat zij de z.g. pacht innen, doch eerder niets met het bedrijf uit staande hebben. Herhaaldelijk worden de eigen lijkc bezitters van de „zaak" onder bedreiging van verplaatsing der vergunning tot bovenmatige verhooging der pacht gedwongen Aan deze uitbuiting dient een einde te komen. Bovendien is deze praktijk in strijd met de strekking der Drank wet, die den vergunninghouder een persoonlijk recht geeft tot verkoop van sterken drank, al mag hij het bedrijf uitoefenen door middel van iemand, die hem daar toe vervangt. Volgens de geldende Drankwet kan tegen den vergunninghouder terzake van deze practijk niet worden opgetreden. Het ontwerp brengt hierin verandering. De in het ontwerp opgenomen overgangsbepalingen geven den vergunninghouders gelegenheid om zich aan de nieuwe eischen aan te passen, terwijl bovendien voor éénmaal de gelegenheid wordt gegeven, om de vergunning op den vervanger over te schrijven, ook al oefent deze het bedrijf uit in een inriohting, welke niet kan worden geacht te zijn voor maat schappelijk verkeerdit echter alleen, wanneer het bedrijf blijft in het perceel, waarin het op het tijdstip, waarop deze wet in wer king treedt, wordt uitgeoefend. Koningin en Prins naar Zwitserland. De correspondent van de „N. R. Crt." te Bern seinde Woensdag De Koningin en Prins Hendrik zijn vanmiddag om twaalf uur na een voorspoedige reis te Bazel aangekomen. Het Koninklijke echt paar heeft de reis van Nederland naar Zwitserland met den gewo nen trein gedaan, waarin de Ko ninklijke salonwagen was inge voegd. Te Bazel hebben de Zwit- sersche president Musyjdevice- precident en de minister van bui- tenlandsche zaken, Koningin Wil- iielmina en den Prins in den sa lonwagen begroet. Overeenkom stig de vaste gewoonte bij inco- gnitoreizen van de Koningin was iiiemand van het Nederlandsche gezantschap te Bazel aanwezig; alleen bevond zich de vice-concul te Bazel, op het perron, teneinde eventueele wenschen van de Ko ningin en den Prins in ontvangst te nemen. Na eenig oponthoud te Bazel zijn de koningin en de Prins naar Zürich doorgereisd, vanwaar zij per trein tot Ziegelbrücke gingen om daarna per auto het doel van de reis, Glarus, te bereiken. De vorstelijke personen hebben in het hotel, waar Prins Hendrik reeds vroeger gelogeerd heeft, /oor acht dagen kamers doen reserveeren. Men betreurt het in Zwitserland algemeen dat de Ko ningin bij haar kortstondig verblijf in Zwitserland niet een plaats leeft uitgekozen waar de schoon heid van het land beter tot haar recht komt dan in het juist dit seizoen zeer weinig aanlokkelijke Glarus. De Kamerverkiezingen. De candidatenlijst van de Chris elijk Historische Unie is, naar de .Nederl." meldt, vastgesteld als volgt: 1 rar, J. Schokking, 2jhr. mr. D. J. de Geer, 3 J. R. Snoeck Henkemans, 4 dr. J. Th. de Vis ser, 5 J. A. Bakker, 6 J. Weit- kamp, 7 J. M. Krijger Jr., 8 mej. tnr. C. F. Katz, 9 H. W. Tilanus, 10 dr. H. J. Lovink, 11 dr. C W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, 12 jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, 13 ds. oh. Langdam, Groningen 14 P. Nahuisen, Utrecht; 15 mr. A. V. van Rhijn, Amsterdam 16 J. Ter Haar Jr., Amsterdam; 17 J. <noppsrs, Meppel; 18 H. van Boeyen, Voorburg; 19 jhr. mr D. E. van Ltr.nep, Heemstede 20 W. F. C. van den Broek Zwolle. Plaatsvervangers: 21 T. Krop Utthuizermecden 22 jhr. W. Roell 's Graveniiage23 A. N. Vaan drager, Rotterdam 24 dr. j. van Bruggen, Dordrecht25 prof. dr J. de Zwaan, Groningen 26 J L. Oosterhoff. Ternaard; 27 C E. Koetsveld, Vucftt; 28 H. C j. te Loo, Apeldoorn29 mr. J A. de Visser, Rotterdam 30 A. A. Bajema, Wars. Geen rierrapen waterwild. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van water wild in 1925 in Nederland niet zal zijn toegestaan. „St. Crt." AXEL, 6 Maart 1925. In deze gemeente circuleert 'n verzoekschrift, waarin de raad gevraagd wordt de winst, dien de gasfabriek maakt, niet meer te storten in de gemeentekas, maar die ten goede te laten komen aan de gasverbruikers. Tevens wordt gevaagd de even tueele te korten ook alleen te laten dragen door de gasverbrui kers. Gelijkertijd wordt er op aan gedrongen dat de raad een dus danig besluit zal nemen, dat de toekomstige verbruikers van electriciteit winsten en tekorten zelf gezamelijk zullen deelen of bijpassen. Men meldt ons uit Koe wacht, dat de werkzaamheden aan de uitbreiding van het electrisch net in de gemeente, die door het faillissement van de A. Z. E. M., gestaakt waren, binnenkort her vat zullen worden. Te Nieuw Namen hadden de beide slagers geen gemakke lijke karwei. Toen zij met ten stier uit den Prosperpolder bij de deur der slachterij waren geko men, werd het dier woest, rukte zich na eenige woriteling los en bolde in razende vaart terug naar zijn stal, dwars door het land. Daar werd het dier, na kalm te zijn geworden, door den zoon van den landbouwer geblinddoekt en vervolgens weder naar de slachterij gebracht. Doch ook dezen keer gelukte het niet het beest daar binnen te krijgen, niettegenstaande alle moeite, zoo dat men gedwongen was het dier in een naburige schuur te stallen, waar het ten slotte toch zijn lot onderging. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. (Zei.) Met ingang van 1 April a.s. wordt op haar verzoek mej. L. P. 1. Hermans eervol ontheven als stationhoudster van het tele- graaf-telefoonstation te Hengstdijk en wordt als zoodanig aangewe zen mej. H. A. Hamelinck. T- Door den Commissaris der Koningin is aan P. Ocké, veld wachter in de gemeente Breskens, met ingang van 1 April as. eer vol ontslag verleend. Te Arnhem behaalden het diploma Machineschrijven (Fol- mer's tienvingersysteem) uitge reikt door de Federatie van Ned. Steno-Leeraren, Systeem 1. Pitman o. a. dhr. J. Lioen en J. M. Kroon te Terneuzen. Het diploma snel- machineschrijven (50 woorden per minuut) dhr. J. M. Groen te Ter- neuzen. Voor diploma A. Steno grafie Pitman eveneens uitgereikt door bovengenoemde Federatie, 0. m. dhr. J. Lioen te Terneuzen. Voor diploma C. Stenografie Pit man, dhr. J. M. de Groen te Ter neuzen en F. J. de Ruyter te Zaam- slag, allen leerlingen van de Kon. zrkende Pitmansshool, Oostsingel te Goes. Men meldt ons uit St. Jan steen. De jaarlijksche veemarkt, die 1. Dinsdag alhier werd gehouden, mag weer als geslaagd mogen beschouwd De aanvoer was goed en een druk bezoek viel onze gemeente ten deel, waartoe het weer meewerkte, al was het ook wat winderig. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75^. dr^O-axeer-Tabletten gQct. t Hoofdpijn-Tabletten 60ct- Bij Apoth. en Drogisten Na de keuringen werden ten stadhuize de premiën toegekend en 's middags werden de dieren successievelijk weer naar huis geleid. Thans werd het feit van den dag herdacht door de jeugd. De arbeid werd wat vroeger beëin digd dan gewoonlijk en ook uit de omgeving kwamen de jongens en meisjes van de hofsteden bij elkaar om in de danszalen hun hartje op te halen aan dansen en vroolijke scherts. Of de daarbij gemaakte kennismaking ook tot nauwer verbonden zullen leiden, zal de tijd leeren, maar in elk geval is de gelegenheid daar weer geweest om banden der liefde te smeden. Minder mooi is het, dat die gelegenheden ook wel worden benut om bestaande veten in handtastelijkheden om te zetten of als jalouzie de driften zoodanig doet opvlammen, dat vurige oogen en radde tongen geen voldoende bewapening geacht worden om de tegenpartij aan te vallen of zich te verdedigen, men zich door de vuisten recht wil doen gelden. Gelukkig vermindert dien toestand veel en mogen we het als uitzondering noemen dat Dinsdagavond de politie voor een dergelijk gevalletje als arbiter moest optreden. Overigens had de dag voor de „Steenschen" een gezellig ver loop. Wat de keuring van het vee betreft, deze had den volgenden uitslag Grootste getal paarden, de heer P. v. Remortel. Ie prijs merripaard, H. Brey- aertle prijs ruinpaard, C. L. Inghels2e prijs merriepaard, L. Pieters2e prijs ruinpaard, P. v. Remortelle prijs tweejarig paard E. v. Bunder, allen var, St. Jan steen. 2e prijs tweejarig paard, P. Dierick. Koewacht, le prijs veulen, J. Lus, St. Jansteen. Grootste getal rundvee. C. Vael, St. Jansteen. le prijs koe, C- H. M. Plas- schaert, Absdale. 2e prijs koe, alsvoren. le prijs vaars, A. Dob belaar, St. Jansteen. le prijs rund, P. Beek, Hulst. 2e prijs, J. v. Overmeire, Hulst, le prijs spring- stier, C. Vael, St. Jansteen. le prijs hokkeling, C. Schuerman, St. Jansteen. Grootste getal varkens, J. de Meij Zuiddorpe. Er waren in totaal aangevoerd 28 koebeesten, 15 paarden en 18 varkens. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvan gen bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Breskens, 68.63 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting over de be lastingjaren 1921-'22, 1922-23 en 1924-'25. Door de arrond.-rechtbank te Middelburg is failliet verklaard J." van Cadzand, landbonwer te Hoofdplaat. Rechter-commissaris mr. J. W. Zijlstra; curator A. J. v. d. Weel, Middelburg. Prtyzen der Suikerbieten. De Centrale Suikermaatschappij heeft voor 1925 de beetwortel- prijzen per 1000 K.G. vastgesteld als volgtf 19,50 bij levering tot en met 10 Oct., 1 17.50 van 12 tot 24 October, f 16 van 26 Oct. tot en met 12 November, f 15 van 13 tot en met 19 November en 13 bij latere levering. (N. R. Crt.). □gezonden Mededeelingen. Uw Eerste Gedachte bij Ontvellingen en Huidwondjes moet zijn PUROL. Dit verzacht en geneest spoedig. Zaterdagavond heeft te St. Maar tensdijk naar de „Tel." meldt, een zekere L. een dorpsgenoot P., die hem thuis kwam betalen, wegens een onbeduidend verschil van meening over een geldkwestie zóódanig geslagen, dat de neus verbrijzeld is en de getroffene in levensgevaarlijken toestand verkeert. -Te Neerloon (N. Br.) is gis teren de hofstede van J. Poel mans tot den grond afgebrand. Een koe kwam in de vlammen om. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk da schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Vrijdag had te St. Oeden- rode een droevig ongeluk plaats. Het 10-jarig dochtertje van den heer A. H., banketbakker, aldaar, moest het hoofdje ge- wasschen worden met gasoline, toen plotseling de gasaline in brand vloog. Het kind werd ge heel in vlammen gehuld. De moeder wilde het vuur dooven eD geraakte zeif in brand. Daarop snelde juffrouw O. te hulp, die oek in brand raakte. Ten slotte verleende O zelf hulp, maar ook zijn kleeren vatten vuur. Het kind is levensgevaarlijk verwond. Ook mej. v. H. be kwam hevige brandwonden in het aangezicht. De heer O. ver brandde zich aan den arm. Alle slachtoffers werden naar het gasthuis overgebracht, waar het kind Zaterdag is overleden. In verband met den brand in de poppenfabriek aan de Park straat in Den Haag is aange houden de 24-jarige reiziger H. Keen zoon van den eigenaar. Hij heeft bekend den brand te hebben gestichthij zat in geld zorgen en wilde het doen voor komen alsof zijn geld bij den brand verloren was gegaan. Een viRrbal. Donderdagavond woedde boven Bergen op Zoom een hevig on- weder. Even over half zes, ter wijl de werklieden van de fa briek van de firma Beckers zich naar huis begaven, kwam juist boven hen met omzettende vaart e«n vuurbal naar beneden, welke op ruim 10 M. afstand van hen neerkwam, eenige gaten in den grond sloeg maar in het water uitdoofde. Vervalsching van postwissels. In den laatsten tijd komen veel vuldig vervalschingen van post wissels voor. Eenige personen die zich met dat bedrijf hadden be zig gehouden,bevioden zich reed» achter slot en grendel, maar gis teren is opnieuw op het bijkan toor der posteryen aan de Prici Hendrikkade te Amsterdam een vervalschte postwissel aangebo den. Het bedrag van 2 wat veranderd in 20. De postamb tenaar ontdekte bij de aanbieding onmiddellijk, dat de postwissel vervabt was, maar toen hij een poging deed om den arbeider te grijpen, maakte deze zich uit d» voeten. Vermoedelijk heeft de man zichzelf een postwissel van het luttele bedrag van 2 gezon den, om na de vervalsching daar op 20 te kunnen ontvangen. D9 politie, die een onderzoek Instelt is er tot dusver nog niet in geslaagd den dader te arre steeren. Een beroepswerklooze. Een machinebankwerker, die al geruimen tyd 18.50 steun trok van Maatschappelijk Hulpbetoon, kreeg van de arbeidsbeurs be richt, dat hij zich voor werk kon melden op een fabriek te Rotter dam. Op die fabriek werd hem door den chef gezegd, dat by 65 cent per uur kon verdienen wat een weekloon van ongeveer 30 beteekende. Voor dat geld wjldo

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2