Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 95. VRIJDAG 6 MAART 1925. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bekendmakingen. LOS V AN ALLES. rar-rs icv.VV:! ';issl m Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Graote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad van Axel op Dinsdag den 10 Maart 1925, des voormiüdags ten tien ure ten Raad- huize. 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. a. Verzoek van P. de Jonge om grond te koopen in de Prins Hendrikstraat. b. Verzoek van M. de Bruijne om grond te koopen in de Prins Hendrikstraat. 4. Verzoek van A. Hameunk N. No. 104 om herziening van zijn aan slag in de Schoolgeldbelasting. 5. Motie van de R, K. Kiesvereeni- ging, waarbij aangedrongen wordt om de vorige schoolgeldverorde ning weder in het leven te roepen. 6. Verzoek van B. en W. om mach tiging tot het verkoopen van 8 olmenboomen in de Oude Wijk. 7. Verzoek van M. Mieras e. a., eigenaars van de perceelen ge legen tusschen de Julianastraat en den Singelweg, om van ge meentewege dejulianastraat door te trekken en dit gedeelte op te nemen in het stratenplan. 8. Verzoek van de Nederl. Midden nachtzending Vereeniging om een subsidie. 9. Verzoek van het Bestuur van he' Comité ter verkrijging van het Kanaal Hulst-Axel (KAHA), ge vestigd te Axel, om een bijdrage in eens van tien cent per inwoner tot het bestrijden van de uitgaven, die noodig zullen blijken ter be reiking van het beoogde doel. 10. Verzoek van B. Koekkoek L. No. 3 om alsnog vergoeding te mogen ontvangen ais bedoeld bij artikel 13 der L. O. Wet over 1924. AXEL, den 5 Maart 1925. De Burgemeester van Axel, BLOK. KEURING voor den DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van AXEL maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschre venen voor den dienstplicht, lichting 1926, dezer gemeente zitting zal houden te Axel in hst Gymnastieklokaal van de Open bare School, op Dinsdag, 21 April 1925, des voormiddag» te 9.30 uur. Taak van den Keurings aad Behalve in eenige uitzonde ringsgevallen geschiedt voor den keuringsraad het onderzoek om trent de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht 1. zij, die kleiner zijn dan 1.55 M. 2. ly, die lijden aan of behept zyn met ziekten ot gebreken, vermeld in een bij Koninklijk besluit vastgesteld keuringsreg lement. Zij, die bij de eerste maal, dat omtrent hun geschiktheid uit spraak, verkeeren in een der onder 1 ea 2 fcedoelde gevallen, worden geacht slechts lijdelijk ongeschikt te zijn, indien onder scheidenlijk a. de leDgte meer dan 1.50 M. bedraagt b. aannemelijk wordt geacht, dat de ziekte ot het gebrek bin nen een jaar zal hebben opge houden te bestaan. In andere gevallen worden de onder 1 en 2 bedoelde personen geacht voorgoed ongeschikt te *tjn. Het onderzoek blijft geheel of ten deele achterwege, voor zoo ver blijkt, dat de gezondheids toestand van den te keuren per soon het onderzoek niet gedoogt. De uitspraken van den keu ringsraad worden in het open baar medegedeeld. Wie voor den Keuringsraad moeten verschenen. In het algemeen is ieder, die voor bovengenoemde lichting is ingeschreven, verplicht op de aangegeven plaats en tijd voor den keuringsraad te verschijnen. Zoodanige verplichting rust ook op den ingeschrevene van de daaraan voorafgaande lichting, die het vorig jaar bij de keuring tijdelijk ongeschikt is verklaard. Aan den Voorzitter van den keuringsraad kan worden ver zocht om het onderzoek bij een anderen keuringsraad te onder gaan. Dit verzoek kan ongeze geld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Desgewenscht kan hij het verzoekschrift ook indienen by den burgemeester, die alsdan zorgt voor de ver zending. Wie niet voer den Keuringsraad moeten verschenen Voor den keuringsraad behoe ven niet te verschenen de in geschrevenen a. die zijn opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doof stommen- of blindengesticht b. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn en niet zijn opgenomen als onder a bedoeld c. die zyn opgenomen in een rijksopvoedingsgesticht, eeD tucht school, een gevangenis of een rijkswerkinrichting d. die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart of van de zeevisscherij buitens lands e. die langer dan een maand in het buitenland verblijven; f. die een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt bekleeden of tot zoodanig ambt worden opgeleid g. die als vrijwilliger beboo- ren tot de landmacht, de zee macht of de overzeeache weer macht. Dezen worden niet tot de keu ring toegelaten. Dit geldt ook voor hen, die tot den vrijwilli- gen landstorm bebooren. Indeeling b(j «Ie Zeemilitie of by het leger. De Voorzitter van den keu ringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de in deeling. In verband hiermede staat het d«n ingeschrevene vrij aan den Voorzitter mede te deelen, ol hy, zoo hy tot gewoon dienstplichtige mocht worden aangewezen, zou wensche» te worden bestemd voor de zeemilitie, voor de hos pitaalsoldaten of voor een bere den korps en ook aan welk ander korps hij zich het liefst toegewezen zou zien. Ook kan hij zijn wenschen opgeven om trent het garnizoen en het tijd stip van inlijving. Voorts kan de ingeschrevene den Voorzitter een schrittelyke verklaring ter hand stellen om te bewijzen, dat hy voor eenig vak of voor eeni- gen arbeid bijzondere geschikt^ heid bezit. Herkeuring Ten aanzien van eiken inge schrevene, omtrent wien de keuringsraad uitspraak htelt ge daan, kan bij den herkeurings- raad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor de gemeente ingeschreven per sonen of diens wettigen vertegen woordiger. De aanvraag moet berusten op aannemelijke in het verzoek schrift omschreven gronden en binDen tien dagen na den dag, waarop de uitspraak in het open baar is medegedeeld, zijn inge leverd bij den burgemeester der gemeente, waardeingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht ingeschreven is. Afkeuring door bedrog. Blijkt, dat iemand voorgoed ongeschikt is verklaard als ge volg van bedrog, dan wordt bij op last van den Commissaris der Koningin in de provide, binnen welke hij was ingesenreven, op nieuw voor den dienstplicht in geschreven, tenzij hy reeds heeft geloot, in welk geval hij op last van den Minister weder wordt geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij stond, toen hy ongeschikt werd ver klaard. Strafbepalingen. De ingeschrevene, die ver plicht is voor den keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangegeven plaats en ty'd, verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het onderzoek onderwerpt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Voorts wordt de aandacht ge vestigd op art. 206 van het Wet boek van Strafrecht, dat luidt als volgt Met gevangenisstraf van tan hoogste twee jaren wordt gestraft: lo. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de krijgs macht ongeschikt maakt of laat maken 2o. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Axel, 27 Eebruari 1925. De Burgemeester, BLOK. AAN BESTED ING. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op Dinsdag 10 Maart 1925, des voormiddags ten 9,45 ure aanbesteden: De leverantie van 425 M. Beton- buizen van 40 c.M. diameter in den dag gemeten. Bestek en voorwaarden liggen ter Secretarie ter inzage, terwijl de Ge meente-Opzichter nadere inlichtingen verstrekt. Inschrijvingsbiljetten moeten geze geld vóór het uur van aanbesteding ten Gemeentehuize worden ingeleverd. Axel, den 27 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van AXEL zijn voornemens #p DINSD G 17 MAART 1925, des voormiddag» ten tien ure ten Raadhuize aan te besteden; Het leggen van 315 meter rioleering in de Station straat en Singelweg. Bestak' en voorwaarden liggen ter Secretarie tar inzage, terwijl de Ge meente-Opzichter nadere inlichtingen verstrekt. De gezegelde inschrijvingsbi'jetten moeten voor het uur der aanbesteding ter Sacretarie warden ingeleverd. AXEL, dan 6 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders van Axel Da Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op DINSDAG 17 MAART 192 des voormiddags ten 10 ure aanbesteden: Het verven van de gang der onderwyzersw#ning van de Openbare school alhier. Bestek en voorwaarden liggen ter Secretarie ter inzaga, terwijl de Ge meente-Opzichter nadere inlichtingen verstrekt. De inschrijvingsbiljetten meeten gezegeld vóór het uur van aan besteding ten Gemeantehuize worden ingeleverd. AXEL, 27 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders vod. De Burgemeester, BLOK. De Sacrataris, MARIS. AANBESTEDING. Burgemeester en Wathouders van AXEL zijn voornemens op DINSDAG 17 MAART 1925, das voormiddags ten tien ure ten Raadhuize aan te besteden: H«t leveren v»n 5600 Basal- tine-tcuels 30/30/5, op eea van Gemeentewege aan te wyzen plaats. Bestek en monster liggen ter Secre tarie ter inzage, terwijl de Gemeente- Opzichter nadere inlichtingen verstrekt. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten voor het uur van aanbesteding ten Gemeentehuize worden ingeleverd. AXEL, den 6 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders van Axel De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Hij zat tegenover mij in den D-trein, gemakkelijk in de kus sens geleund. Ik moet direct zeggen, dat ik gewoonlijk de harde banken verkies. Het was van mij hooge uitzondering, dat ik daar zat. Dat ik dat zeg, is terstond het bewijs, dat ik zelf niet den man ben, die los van alles is. Wie los van alles is verontschuldigt zich niet, als hij eerste of tweede klas reist; hij voelt geen behoefte zich te ver ontschuldigen omdat het bij uit zondering is. Hij reist wat hij reizen wil, of liever kan. Zijn beurs is de maatstaf, niet wat anderen misschien voelen of den ken kunnen. Deze man was los .van alles. Zijn Hollandsch had |een klein beetje Duitsch accent maar zoo weinig, dat ik niet zeker van mijn zaak was, toen ik zinspeelde op zijn Duitsche afkomst. En hij bleek straks ook het Engelsch volkomen meester te zijn. Dat geeft al een zekere losheid. Men is wereldburger, wat beteekent, dat men nergens burger is. Er zijn menschen die sterk burger zijn van hun eigen plaats, de Fries is burger van zijn provincie, ik zelf voel me vrij sterk burger van Nederland. De wereldburger kijkt op al deze burgers van uit de hoogte neer, hij heeft geen ouderhuis en geen vaderland. Dit was nu eens een andere Duitscher dan de moreel gewa pende Duitschers van Briand. Hij was nog jong, ik dacht dat hij wel in den oorlog geweest zou zijn, maar het bleek van niet, hij was al dien tijd in het buiten land geweest. „Dus deserteur", vroeg ik, en daar kwam hij los. "Dat noem den ze zoo, in het begin, zeker Toen de oorlog uitbrak, was ik in Holland, maar ik ben naar Engeland gegaan, omdat ik meen de dat dit er buiten zou blijven. Daar heb ik me rustig laten in terneeren. Mijn familie schreef, dat ik een schandvlek voor de heele familie was, dat ik nooit meer in Duitschland zou terug kunnen komen. Kan me wat schelen Die gekke vechtjassen. Ik vecht niet voor een ander zijn centen. Was de heele oorlog iets anders? Men moet zich eenvou dig er buiten houden. Als er weer oorlog komt, ga ik weer, waar ik denk dat er vrede blijft. Wat ze zeggen kan me niets schelen, ik voel voor geen voik en geen partij." Ik waagde in te brengen, dat de oeconomische belangen, waar voor gestreden was toch ook wel een belangrijken geestelijken ach ter grond hadden, net zoo goed als in vroegere oorlogen de gees telijke en stoffelijke factoren ge mengd waren, 't is onzin om met het oog op de Balkankwestie en de koloniale belangen, die aan leiding waren tot den oorlog te zeggen, dat het zuiver materieele belangen waren, waarom gestre den is. Afzetgebied is een levens kwestie voor een volk, dat groeit en niet bestaan kan van de voort brengselen van eigen bodem. En al kan het ervan bestaan, dan zie ik nog achter het expansiestreven niet maar de zucht om rijk te worden, maar een gehoorzamen aan den geestelijken eisch van vooruitgang, het volbrengen van der. heiligen plicht om van het leven te maken wat ervan te maken is. Deze gehoorzaamheid mag haar uiting vinden in handel, verkeer, industrie, het maken van geld het stempel van materia lisme mag er niet opgezet wor den. Wie vecht voor zulke din gen, vecht niet om geld, maar om geestelijke goederen van groole waarde. Ik kan mij voor stellen, dat om deze belangen een volkomen gerechtvaardigde oorlog ontstaat, net zoo gerecht vaardigd als onze tachtigjarige oorlog. Niet de belangen waar om het bij den laatster.' oorlog gegaan is zijn minderwaardig, de minderwaardigheid zat zooals door alle onthullingen nu wel gebleken is in de personen, die in deze botsing van belangen in dolle woede naar de wapens grepen en het stoffelijk belang najaagden zonder aan den gees telijken achtergrond en aan recht en menschelijkheid te denken. Mijn overbuurman, die me na tuurlijk tallooze keeren op alle punten tegensprak, voelde van dit alles niets. Geld was de drijfveer, bij vocht niet voor het geld van een ander, hij ging waar hij vei lig was, deserteur of niet. Hij was op reis naar Berlijn en het bewijs dat hij gelijk had nu benijdde hem ieder om zijn handigheid dat hij uit den oorlog, gebleven was. AXELSC

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1