Landbouw. De Tweede Kamer en den Zomertijd. Het afdaeliugsverslag der Tweede Kamer is verschenen over het voorstel der regeering tot afschaffing van den zomer tijd. Daaruit blijkt dat „verschel de" leden teleurstelling betuig den, en dat „vele andere" leden de indiening toejuichten. De eerstgenoemden hadden verwacht dat de regeering zou meegaan met het cempromis voorstel der meerderheid »an de Staatscommissie. Zij vonden de toelichting van het regeerings- voorstel eenzijdig, en betoogden dat voor de bew oners der groote, steden de zomertijd een stuk levensvreugde beteeüent, dat men hun, omdat zij het eenmaal hebben veroverd, niet weer mag ontnemen. Mocht de aanslag doorgaan dan dienen de bewoners der steden maatregelen tot tegen weer te nemen. Wordt zonder verzetten van de klok het leven in de stad 's zomers vervroegd dan zullen de boeren toch ge dwongen zijn zich naar die ver vroegde leefwijze te schikken en zal hun een bij dit wetsontwerp behaalde overwinning niet baten De „vele andere leden" stel den tegenover het genot van de stedelijke bevolking, de zeer wezenlijke bezwaren, welke het platteland van den zomertijd on dervindt; zij zijn allerminst, zooals wel eens beweerd wordt, kunstmatig opgewekt of opge schroefd. Bovendien is het niet juist, dat alle stedebewcners vóór deu zomertijd zouden zijn. Met name werd gewezen op het gebrek aau nachtrust. Esnige leden, hoewei voorstan ders van den zomertijd, meen den, dat nu deze zaak zoozeer de hartstochten opwekt, atschaf üug van dan zomertijd nog de beste oplossing is. De Koningin naar Limburg. Volgens het Limb. Dagbl. is de Koningin voornemens, in de tweede helft van September van dit jaar een officieel bezoek te brengen aan Limburg. Ontploffing in België. Het Koninklijk Mederl. Mete orologisch Instituut in de Bilt deelt het volgende mee Volgens telegrafisch bericht van het Meteor. Observatorium bij Brussel zal op 3 Maart tus- schen 4.20 en 6.20 A.T.'s mid dags 8 ton dynamiet tot ontplof fing worden gebracht bij Bierges (Brabant). Wie de ontploffing waarneemt wordt verzocht een uitvoerig bericht (nauwkeurige plaats, hoogte, tijd zeo mogelijk tot seconden nauwkeurig, be- 8chryviug van sterkte en rich ting van het geluid) aan het Me teor. Instituut in De Bilt te zenden. Waarschuwing (Voorkieming van zaaihaver.) Uit den aard der zaak worden ook mij tegen den zaaitijd dik wijls vragen gesteld over zaaizaad ontsmetting, ook wat betreft het al of niet behandelen van de haver. Gaarne zóu ik daarover in het kort het volgende naar voren willen brengen. Bijna alle voor den zaai be stemde haver heeft in den vorigen zomer in meer of mindere mate door het slechte weder geleden. Op de vraag „Moet ook de zaai haver dit voorjaar worden ont smet?" zou ik gaarne willen antwoorden: „Men onderzoeke allereerst (of men late dit onder zoeken) welke kiemkracht de haver heeft!" Blijkt het monster geen 80V9 goede kiemen te kunnen halen, dan riskeere men het ook toch in geen geval, ook zelfs na ont smetting niet, dergelijke haver nog voor den zaai te bestemmen, in het vertrouwen, dat door be handeling in dit geval de te weinige kiemen nog wel zullen worden verkregen. Dit is alsdan nl. vermoedelijk geenszins het geval, stelt men zich integendeel bij haver, die zóó erg heeft ge leden aan 't gevaar bloot, door ontsmetting de kiemkracht op nog lager peii te brengen. Geheel anders is de situatie bi haverpartijen, die weliswaar oo deerlijk geleden hebbende, des niettemin een kiemkracht hebben gehouden van 85 a 88%' In dat geval zal men door ontsmetting meerdere procenten kunnen win nen, en bovendien zullen alsdan de zwakkiemige zaadjes van meet af een krachtiger groei gaan ont wikkelen. Voorkieming der haver een kleine moeite is derhalve dit voorjaar van groot belang. Indien dit wordt nagelaten bij haver welke erg heeft geleden, en men gaat deze na voorafgaandfe ont smetting uitzaaien, dan zal men onwillekeurig in menig geva geneigd zijn de oorzaak daarvan aan hetdesbetreffendontsmettings middel toe te schrijven, soms zelfs het middel in kwestie als abso luut ondeugdelijk veroordeelen Een en ander natuurlijk dan ge heel en al ten onrechte. Ik heb gemeend het boven staande eens onder de aandacht van de landbouwers te moeten brengen, daar het hier niet alleen den goeden naam derontsmettings middelen betreft, maar het alge meen landbouwbelang zulks even eens vereischt. Met beleefden dank voor de plaatsing. M. WIERSUM. Groningen, Februari 1925. Postdienst ten platteland». Het dagelijksch bestuur der ZeeuwscheLaDd bouw maatschap pjj heeft eeu telegram gezonden aan den voorzitter der Tweede Kamer, waarin het zegt, dat ouder geen beding op zoodanige wijze op den postdienst bezui nigd mag worden, dat daardoor de plattelandsdienstbelangen ge schaad worden." Het zou zicb, boewei noode, kunnen vereeni- g*n met de omzetting van de plattelands-postkantoren in sta tions, iudien deze een grooter aantal ureu en latei op den dag, dan nu het geval is, voor het publiek worden apengesteld, en bet- aantal bestellingen als ge volg van deze verandering, niet verminderde. Chr. Baeren- en Tuindersbond. Op 18 Febr. j.l. werd te Oost burg een vergadering gehouden teneinde te komen tot oprichting van een afd. van den Cbr. Boeren en Tuindersbond. Door den heer Joh. dc Feyter, Burgemeester der gemeente Zaamnlag werd de ver gadering geleid. De heer P. J. Colijn, van Gouda, sprak over het onderwerp „oude eu nieuwe cultuur". Staande de vergade ring gaven 33 der aanwezigen zich als lid op. Een afdeeling werd opgericht en een bestuur gevormd, waarin zitting werd genomen door de heeren J. H. de Bliek, Quist, G. Weijns, F. Hamelijnck, J. de Feijter, W. Dekker en W. J. de Hullu. AXEL, 3 Maart 1915. Zondagmiddag speelden tijdens de voetbalwedstrijd alhier eenige <napen langs den oever van de waterleiding, die in de nabijheid van het voetbalterrein ligt. Eens klaps hoorde men „daar ligt er een in 't wateY" en spoedig snelde een deel van 't publiek dat de match bijwoonde, naar den water kant. Werkelijk zag men daar een jongetje wanhopige bewe gingen maken in de wegens den hoogen waterstand betrekkelijk diepe leiding. De heer Wagenaar, veldwachter alhier, herkende in het kind zijn 6-jarig zoontje. Zijn as uittrekken en te water springen was voor hem het werk van enkele seconden. Hij greep het ventje en redde hem van een anders wissen dood. Gelukkig kwam het knaapje spoedig bij, zoodat de vader, natuurlijk met gemengde evoelens, weidra huiswaarts ging en de overige belangstel lenden hu t aandacht weer tot het bruine monster bepaalden. Intusschen ziet men weer, dat cinderen bij water en vuur nooit te vertrouwen zijn. Uitslag aanbestedingen. Ten stadhuize alhier werd hedenmorgen door Burg. en Weth. aanbesteed a. het lossen en vervoeren van 84000 straatkeien, van af de bassing naar de kom der ge meente. Inschrijvers: H. Kotvis voor f 1056 in totaal, A. Wiemes f 11 per 1000 stuks, G. de Rijcke f513,42 totaal en G. den Exter voor f425 alleen lossen. Gegund aan De Rijcke. Verschillende biljetten werden als ongezcgeld ter zijde gelegd. b. de levering van 90 oeton- buizen, 30 c.M, diameter. Inschrijvers A. Lambert f 190, A. van Sabben f 185, M. van Alten f 170 en F. A. van Hoeve f 170 Bij loting gegund aan Van Hoeve. c. werden bij inschrijving ver kocht 8 olmen boomen aan J. A Rouw te Tcrneuzen voor f215. G. den Exter schreef in voor f 200 en G. de Rijcke voor f 208. Met uitzondering van Rouw wonen alle inschrijvers te Axel. Het Groene Kruis. We beloofden nog eens terug te komen op het magazijn van „Het Groene Kruis" en lossen die belofte thans is. Reeds meermalen hadden we ons voorgesteld om eens een kijkje te gaan nemen in het aar dige gebouwtje in de Oosterstraat, doch men raadde ons aan liever te wachten tot het geheel vol tooid was. Nu, half werk is nooit goed te beoordeelen en waar we hiermeteengebouwtjetedoen heb ben, dat afwijkt van een gewoon woonhuis, maar toch ook geen magazijn is in den vorm van een pakhuis, daar was werkelijk eenig geduld oefenen voor som migen gewenscht geweest, alvo rens hun oordeel uit te spreken. De voorzitter, de heer Kruysse, was zoo welwillend ons even te vergezellen en op een en ander te wijzen, wat mogelijk aan de aandacht ontgaan kon. Het magazijn loopt door zijn i'etwat eigenaardijjen vorm mo dern noemt men dat al dade lijk in de kijkers, als men de Oosterstraat van uit de Kerkdreef inloopt. Het heeft het aan zien van een landhuisje, en staat heelemaal vrij. Ter weerszijden is toegang. Links over een glooi end pad en rechts over een trapje komt men op het achterplaatsje, dat nog voor verruiming vatbaar is. De woning betreedt men met een paar stcenen trappen, waar de deur toegang geeft tot een portaaltje. Op deze hoogte heeft men voorts 5 vertrekken, een keuken, een slaapkamer en een woonkamer voor het gezin van den magazijnhouder, en een zitkamer en slaapkamer voor de wijkzuster, tevens heeft men er twee trappen, een voor den zol der en een voor. den kelder? Mis geraden, want die afdeeling is heelemaal als geen kelder te beschouwen. Doordat de ingang wat verhoogd is tn de straat ook wat hooger ligt, dan het achter het magazijn gelegen terrein, schijn! het wel alsof men in een kelder komt, doch in werkelijkheid is het ter hoogte van den beganen grond en ligt het op hetzelfde niveau als Julianastraat en Wil- helminastraat. Maar laten we eerst nog even den zolder be kijken. Die is hoofdzakelijk gelijk als de meeste zolders, alleen is er bijzonder practisch voor de ventilatie gezord, wat trouwens ook het geval is met de reeds bezichtigde afdeelingen. Ook is er een kleine uitgang aan, die zich bijzonder leent voor het buiten kloppen of drogen van schoon te maken dekens, bedden en andere artikelen welke nu een maal binnen niet zoo gemakkelijk te luchten zijn. j-let mag een ge luk heeten, dat men tijdig heeft ingezien, dat een kap op het ma gazijn beter was dan een plat dak, ook al kwam het wat duurder. Dit beseft men ten volle, als men ziet, wat er geborgen kan wor den en dat er in de benedenaf- deeling, het eigenlijke magazijn volstrekt geen ruimte te veel is voor hetgeen ons Axelsche Groene Kruis reeds te bergen heeft. Het zou een te lange rij zijn, om dat alles op te sommen en toch ver namen we, dat er nog niet te veel is. Dat er nu in de flinke glazen kast nogal wat artikelen zijn en er een paar ledikanten met matrassen staan en het bed- denrek ook niet leeg was, dat alles is te danken aan de geluk kige omstandigheid, dat in onze gemeente weinig ziekte heerscht of althans weinigen zoodanig on gesteld zijn, dat er veel hulpmid delen in gebruik zijn. Maar nu we het gebouw op het oog hebben, zullen we niet afdwalen tot die middelen, of schoon de verleiding daartoe groot is. Misschien later ook daarover eens een artikeltje. Uit dit magazijn kan men komen in een ontsmettingsoven, die door dubbele muren en deuren wordt afgesloten. Dan is er nog een bestuurskamer, welke voorloopig nog niet gestoffeerd is, en een operatie-zaal. Dit is hier een groot woord voor ten kleine zaak. Men stelle zich daarom niet voor dat men in een ziekenhuis komt, waar een snijtafel en enkele foltertuigen staan. Het is slechts een ruimte, die als de nood aan den man mocht komen en men een geval had, waar b.v. vervoer of uitstel niet toelaatbaar was, men dan hier geholpen was, terwijl het ook daarom gemakkelijk is, dat men alles bij de hand heeft. Nu we hierboven het woordje „modern" gebruikten, is het bij na overbodig te zeggen, dat alles zeer practisch is ingericht en we willen voornamelijk daarop wijzen, dat in hoofdzaak gelet is op het doel dat Het Groene Kruis beoogt en waarom het magazijn dienstbaar gemaakt moest worden. Natuurlijk is ook dat deel, dat bewoond wordt, niet vergeten, doch eenig idee van luxe krijgt men er niet. Het is alles degelijk en beantwoordend aan billijke eischen. Toen we alhes gezien hadden, stelden we dan ook de vraag, waarom hiervan niet meer mel ding was gemaakt op de alge meene vergadering. En Kgaarne hadden we ook gezien, dat daar den heer A. van Sabben, als aannemer alhier, dank was gebracht voor de goede uitvoering en nette oplevering. De reden hiervan was echter, dat het werk nog niet opgeleverd was. De termijn was nog niet om en het werk nog niet betaald, zoodat men vap meening was, dat het voorbarig zou geweest zijn om van voltooiing te spreken, waar vakmenschen allicht zouden ge- 'zien hebben, dat nog enkele on- derdeelen op zich lieten wachten. Toch wordt het gebouw reeds bewoond en is het bekijkens waard. De voorzitter zeide op de aige- meene vergadering, dat de leden der vereeniging toegang hebben om het gebouw te bezichtigen. Welnu, we kunnen dit ieder aan bevelen en hopen zelfs dat daar druk gebruik van zal gemaakt worden, opdat men zal instemmen met onze uitspraak, dat het Be stuur ten opzichte van de ver eeniging een goede daad heeft verricht, waarvoor de leden er kentelijk kunnen zijn. Moge het magazijn tientallen van jaren tot nut dienen van de Axelsche be volking en zelfs het nageslacht dit gebouwtje gebruiken en eeren ter herdenking aan de goede werken van ons Groene Kruis. Ingezonden Mededeelingen. Na da Wasch, Gisterenmiddag omstreeks 12 uur, toen de tram van het dorpsplein te Zaamslag in de richting Ter Neuzen vertrok, ont spoorden, vermoedelijk door het ttrugspringen van den wissel, drie met kunstmest geladen bagage wagens. Na verloop van een uur was de lijn weer geheel vrij. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, alleen een weinig materiëele schade. - Donderdagmiddag kwam de Raad van Terneuzen in openbare vergadering bijeen. Afwezig slechts de heer F. de Meijer, die als lid ontslag heeft genomen. Na goedkeuring der notulen kwamen de „ingekomen stukken* aan de orde. Langdurig werd stilgestaan bij een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en'van Ged. Staten van Zeeland, houdende kennisgeving, dat geen subsidie meer zal worden toegestaan ten behoeve van de steunverleening voor werkeloozen. Door verschillende raadsleden werd tegen deze handelwijze ge protesteerd. Unaniem was men het er over eens, dat de werk- loozen niet aan hun lot konden overgelaten worden. Men zal iets voor hen moeten doen. De op merking werd gemaakt, dat ver schillende werkloozen zich over bodige luxe permitteeren. Een lid gaf in overweging, de steun verleening voortaan over de arm besturen te doen loopen. Besproken werd voorts de mo gelijkheid eener emigratie naar plaatsen, waar werkgelegenheid bestaat. Ten slotte verklaarde de bur gemeester, dat ook B en W. zich met het schrijven niet konden vereenigen. Steeds meer worden de lasten van het rijk op de ge meente afgewenteld. B. en W. zullen hiertegen stelling nemen en de zaak te's Gravenhage gaan toelichten. Tot 2 Mei kan dan de bestaande regeling worden ge handhaafd. Tegen dien datum zal door den Raad, aan de hand der inmiddels te verkrijgen in lichtingen, beslist-móeten worden, wat moet geschieden. In verband hiermede wees de burgemeester erop, dat verschillende leden door hun opmerkingen blijk hebben gegeven van den toestand onvol doende op de hoogte te zijn. Hij gat denzulken ernstige bestu deering der kwestie in overwe ging. Wellicht zal ook op het gebied der werkverruiming door de gemeente een en ander ge daan kunnen worden. Overigens ried spr. aan, de toekomst niet al te somber in te zien, erop wijzend dat in de eerste twee maanden 1925 f4000 was uitge keerd tegen f5962 in 1923; dat is dus een vermindering van circa f 2000. Een tweede kwestie, welke nogal stof opjoeg was de kwestie der vergunningen tot verkoop van sterken drank. B. en W. hadden gemeend te moeten voorstellen niet tot verlaging van het be staande aantal vergunningen (38) te moeten overgaan. De heer van Riet vond 38 ver gunningen op circa 10000 zielen veel te hoog en wilde het getal tot 33 zien teruggebracht. Van andere zijde werd weer betoogd, dat een vermindering van het aantal vergunninghouders nood zakelijk een vermeerdering van verlofhouders tengevolge zou heb ben. Practisch zou men niet nader komen tot het doelvermindering van het drankmisbruik. De burgemeester verklaarde, in den strijd tegen het drankkwaad voor niemand te willen Onderdoen. B. en W. hebben zich echter niet af te vragen, welke hun persoon lijke aspiraties zijn, doch wat zij als overheid in dezen te doen hebben, daarbij de belangen der geheele bevolking in het oog houdend. Spr. zegt voorts, dat de statistiek uitwijst, dat het drankverbruik in de gemeente in de laatste 10 jaar belangrijk is afgenomen en dat ook de pro cessen-verbaal wegens dronken schap verminderden. Spr. wijst nog op het ingewikkeld karakter der kwestie in verband met den gccompliceerden toestand in de gemeenteGaan we over tot vermindering der vergunningen, dan wordt ook Sluiskil daardoor getroffen, 't Zal dan een geringe moeite zijn de vergunning dan naar het aanpalend Westdorpe te verplaatsen. Voorts dient men rekening te houden met het feit dat Ter Neuzen havenstad is. Ten slotte zei spr. het voor stel van den heer Hamelink over te nemen om de afhandeling dezer kwestie tot de eerstvolgende ver gadering uit-te stellen. De Raad ging hiermede accoord. Nog kwam aan de orde het Als de Handen voortdurend nat zijn geweest en daardoor schrijnend aan voelen, moet men ze direct inwrijven niet PUROL. Dat verzacht dadelijk.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2