let fortuin m een Fluitist. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen No. 94. DINSDAG 3 MAART 1925. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. yA 9 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfrahco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Presideat Ebert. f De gunstig verloopen operatie van blindedarmontsteking heett den Duitschen rijkspresident niet kunnen redden. Ofschoon de toe stand van den zieke zich aan vankelijk bevredigend liet aan zien, bleek by de operatie de onstekingshaard reed» geperfo reerd, tengevolge waarvan een buikvliesontsteking optrad, die met zoo hooge koorts gepaard ging, dat het verzwakte gestel van den lyder er niet tegen bestand is gebleken. Het was reeds lang bekend, dat Ebert aan galsteen leed au aanvankelijk schreef bij daaraan ook de pijn toe, die in de laatste dagen van de vorige week op trad. Toen hij echter verleden week Maandag zyn buisarts raadpleegde, constateerde die een reeds vergevorderde ont steking van den blinden darm. Da noodlottige loop van de ziekte mag wellicht voor een deel ook worden toegeschreven aan de hartaandoening, die aen paar maanden geleden optrad en snel verergerde tengevolge van de •pwinding, waarin de tegen hem gevoerde campagne dan president bracht. Friedrich Ebert is 54 jaar ge worden. Hy was de zoon van een kleermaker te Haidelberg, waar hij de volksschool afliep en toen bij een zadelmaker in de leer kwam. Tot zyn dood toe is hy lid gebleven van de vak- vereeniging van zadelmakers gezellen, waaraan hij gehecht was om de vele herinneringen aan zjjn jeugd, toen hij als gezel zoowat geheel West-Duitschland was doorgetrokken. In 1891, op 20-jarigen leeftijd was hij trou wens al tot een anderen staat des levens overgegaan, en te Bremen in dienst getreden van de socialistische partijpers. Hy werd redacteur van de Bremer Bürgerztg., later voorzitter van het vakbondskartel en van de socialistische kiesvereeniging te Uit het Fransch vertaald. 9) „Drommels meneer, die naam komt mij bekend voor. Ik heb ook een ridder Pèbre gekend, die speelde ook schitterend, maar niet op de fluit, doch met den degen. Ik tceb zelfs onder hem gediend bij de Champagne-infan- terie als tweede luitenant. Een pracht kerel I" „Ik ben zijn zoon, kapitein." „Dat treft bijzonder. Mijn compli ment. Uw vader was een dapper soldaat. Laat ik u de hand drukken. In welk regiment dient u, als ik vragen mag. Bij het voet- of paardenvolk?" Timoléon bekende openlijk zijn vreed zame neigingen. De kapitein keek hem met groote oogen aan, nam hem van het hoofd tot de voeten op, iiet dui delijk merken hoezeer dit hem tegen viel en antwoordde kortaf„Ik meen dat de staatssecretaris voor zaken op reis is. Men zal u hier binnen wel betsr inlichten. Ik heb wel de eer Hij groette toen en verwijderde zich zonder verder notitie van Timoléon te nemen. De klerken van den hertog van Choiseul stonden Timoléon ternauwer nood te woord. Hij hield echter voet bij stuk, noemde luid zijn titel, totdat een dik heertje van bij de veertig, met pruik en zwarten rok, zijn schrijfwerk een oogenblik staakte en riep„Mon seigneur is op het moment te Straats burg, waar hij de vestingwerken in- Bremen. In 1900 werd hij tot lid van de „Bürgerschaft" gekozen. Allengs begon hy zich meer met de algemeene politiek bezig te houden en steeg zijn aanzien in de partij, die hem op het congres te Jena in 1905 tot lid van het hoofdbestuur koos. Toen Bebel in 1913 stiert, werd Ebert op eenparig voorstel van het hootdbestuur in zijn plaats tot partijvoorzitter benoemd en tevens tot lid van het Int. Soc. Bureau te Brussel. Een jaar tevoren was hy lid van den Rijksdag geworden. By het uitbreken van den wereldoorlog heeft Ebert, die evenals Scheidemann overtuigd was van Duitschland's geed recht, zich aan de zyde der regeering geschaard. Beiden heb ben, als voorzitter van hun Rijks- daggroep (Ebert sedert 1911 ook als voorzitter van de Centrale Rijksdagcommissie) deelgenomen aan alle onderhandelingen, die tijdens den oorlog met neutrale socialisten over het vredesvraag stuk zijn gevoerd. aIs leider van de Duitsche delegatie heett Ebert o.a. de conferentie' te Stockholm in 1917 bijgewoond. Toen na den verloren oorlog de ineenstorting kwam stelde Eoert zich met Scheidemann op 9 Nov. 1918 aan het hootd van do omwenteling en nam met in stemming van alle staatssecre tarissen het am'ut van rijkskan selier op zich. Na het twee dagen te hebben uitgeoetend werd hij tot leider van den raad van volksgemachtigden, die het be wind in handen nam, gekozen. De Nationale Vergadering koos hem op 11 Febr. 19ly tot voor- loopig rijkspresident, in welke functie hij op 9 Juli d. a. v. de wet tot het sluiten van vrede met de geallieerden, door de Natienale Vergadering met 208 tegen 115 stemmen aaugenbmen, bekrachtigde. Men kan niet zeggen, dat Ebert populair was, hetgeen ook bleek toen in 1922 zyn ambtsduur met drie jaar werd verlengd, om een presidentsverkiezing in een zoo specteert met mr. de Gribeauval, lui tenant-generaal van de artillerie. Wilt u met mijnheer de la Gaiaisière sprekes, den eersten klerk of de secretaris mr. de Chawarandt „Mijn brief is bestemd voor den hertog in eigen persoon. Ik zal zoo vrij zijn terug te komen." „Zooals u wilt." Hij begon weer te schrijven aan de rapporten van mr.'de Sartino voor de zes staatssecretarissen. De particuliere rapporten voor den koning en Mme de Pompadour werden door den lui tenant-generaal zelf opgesteld. Timoléoa zocht Luetic weer op, die opgetogen was, omdat zij den koning met Mme de Pompadour in hun karos had zien voorbijrijden. Het leven en gïj uich hadden haar aandacht getrokken en men had haar verteld, dat zijne majesteit en zijn favorite naar de „Ermitage" reden Door haar verblijf te Parijs had de schoone Gramatria de noodige wijsheid opgedaan omtrent afkomst en gewoon ten van 's konings maitresse en zij kon zich niet weerhouden dit aan Timoléon mee te deelen, op fluisterenden toon, uit vrees door onbescheiden ooren beluisterd en verraden te worden. Lodewijk XV liep aan een leiband en volgde al de grillen van „la fille Poisson", zooals zij bij het volk heette, op Toen zij nog Mme Le Normand d'Etoilles was, kon deze slagersdochter reeds honderd-tachtig-duizend livres aan rente aan en nu verslond zij per jaar gemiddeld twee drie millioen, buiten de kosten aan haar vijf kasteelep, haar schitterend hotel d'Evreux te Parijs, haar hotels te Fontainebleau, Compiègne en Versailles, l'Ermitage en Trianon, het porseleinen paleis, dat moeilijken tijd te voorkomen. Ebert heeft zich in die verlenging geschikt, otschoon ze stellig niet met zijn persoonlijke wenschen overeenkwam. Thans heett de dood hem weg gerukt, nog voor het einde van zijn ambtstermijn. De krijgsraad van Oost- Vlaanderec, zetelend te Gent, heeft uitspraak gedaan in de zaken ten laste van Duitsche j militairen, die, volgens de aan klacht, van 1914 tot 1918, oorlogs misdaden hebben gepleegd. De volgende vonnissen zijn, bij verstek, geveld tot de doodstraf majoor von Sommerfeld, die in September 1914 Deudermonde in brand deed steken tot levens langen dwangarbeid hauptman Masseleld (moord op een inwoner van Deadermonde), Clausen, spoorwegbediende (moord op een inwoner van Santbergen), Fritz Scbwede, veldgendarm (moord te Maria Hoorebeke), hauptman Honck (marteling van burgers te Aalst en verbranding van vijf huizen). Blijkens een R. Corr.-be- richt is Grindell-Matthews, de uitvinder van den betaamden „straal des doods", die e#Dige maanden geleden zooveel van zich deed spreken, toen de Brit- sche Admiraliteit had geweigerd zijn uitvinding te koopen, thans uit Amerika in Engeland terug gekeerd om zijn zaken te rege len en daarna voorgoed naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Hij verklaart, dat de Amerikaan- sche regeering zijn uitvinding had aangekocht binnen een week na zyn aankomst in de Vereenig de Staten. Hij weigerde mede te deelen, welk bedrag hij er voor heeft ontvangen. Een der 275 meter hooge metalen torens van het groote station voor draadlooze telegrafie te Ruisselede, in West-Vlaan- deren, is, naar men uit Brussel meldt, tijdens den jongsten storm nagenoeg totaal vernield. De an dere drie torens bleven gespaard. zij als boudoir had lalen inrichten. Haar schoonheid, die thans reeds begon te tanen, kostfe Frankrijk zoo ongeveer veertig millioe». De hermitage werd meer gebruikt voor haar samenkomsten met den koning dan Trianon, maar vaak ook gingen in het geheim de markiezin en haar koninklijke meester twee, drie dagen te Parijs doorbrengen in het hotel d'Evreux Een goeie ziel, die haar personeel wel wat gunde en voor Maecenas poseerde, want haar grillen deden meer dan eens een regen van goud neer komen over haar gunstelingen, Dan weer werden haar bespotters of laste raars in de Bastille geworpen. „Wat m'n persoonlijks indruk be treft," hernam Lucile, „ik meende dat zij een perfecte schoonheid was, doch zij maakt zich te veel op. Ik hsb goede oogen en de koets reed vlak langs me. Toch is ze een benijdenswaardige vrouw." Zij bleef een tijd voor zich uit staan kijken en vroeg toen op een hoffelijken toon, die wijlen Mme de Prie haar niet verbeterd zou hebben „Heb je Choiseul gesproken, lieve Zal hij iets voor mijn goeien vriend doen Zij zei Choiseul zonder meer alsof zij reeds lang een goede bekende te Versailles en Trianon was. Timoléon wist nog niet zoo zeer, dat een vrouw zich overal thuisvoelt, waar het lot haar voert en hij kon dan ook nau welijks zijn verwondering verbergen. „Men zou zeggen, dat je een geboren Parisienne waart, terwijl ik Mme de Sramatria dronk haar glas limonade leeg, lachte en vroeg: „Nu ridder, waarom antwoord je niet op mijn vraag?" „Meneer de Choiseul is in den Elzas." De zomertyd In België. Iu België gaat de zomertyd in den nacht van 28 Maart en duurt tot den nacht van 3 Oct. De ter aarde bestelling te Stockholm van Branting, is een geweldige processie geworden. De geheele stad was in rouw gedompeldmeer dan 20.000 personen namen deel aan de processie, terwij! meer dan 100.000 personen langs den weg naar het kerkhof stonden. De koning en andere officinale per sonen waren tegenwoordig in de kerk. Redevoeringen werden ge houden bij het graf. Allen had den het thema „Branting als kampioen van den Vrede". Staatkundig advies dor Nationale Unie. In brochurevorm, ter grootte van 32 pagina's druks, is ver schenen het Staatkundig advies d«r Nalionale Unie, welker be ginselverklaring als volgt is weer gegeven „Oudergeteekenden, staande deels binnen, deels buiten poli tieke partijschap, gedreven door ernstige bezorgdheid voor de toekomst des Ryks, zijn te rade gegaan lang# welken weg samen werking van alle aanverwante groepen des volks tot handha ving van de nationale erfgoede ren ware te verzekeren. Deü dieperen oorsprong der bestaande politieke tegenstellin gen niet miskennend, meenen wij deze, voor het beoogde doel, te kunnen overbruggen, door te verbinden wat gescheiden is. Wy erkennen het Christelijk karakter van ons volksleven als den historiBchen grondslag onzer nationale beschaving en aan vaarden den liberaleD staat als het kader waarbinnen dit karak ter zich onbelemmerd in alle richtingen kaD ontwikkelen. Samenwerking op den Neder- landschen grondslag, die voor allen van welke gezindte ook, met volledig behoud hunner per soonlijkheid, is te aanvaarden, „Ik dacht het al half, te oordeelen naar je ontstemde gezicht. Daar de hertog en Mile Clairon je op het oogenblik van geen dienst kunnen zijn, zou ik morgen Mile de Camargo gaan bezoeken, ik zal mijn weg wel vinden. Ik ken je goede hart, doch ik wil er geen misbruik van maken, te meer daar wij beiden voor onze toekomst moeten zorgen." HOOFDSTUK V. Mme de Gramatria had groote plan nen. Zij kwam er rond voor uit. Waarom ook niet? Iedereen trachtte van Parijs te profiteeren. Lastara hield van zijn wijn en hoopte er geschikte onderwerpen voor zijn doeken in te vinden, Jacqueline verwachtte dat hij met haar trouwen zou, als haar fruit- nering voldoende rendeerde en hijzelf, Timoléon, joeg zijn hersenschimmen na, ai was het lot hem tot nog toe niet bijster gunstig, met uitzondering van zijn buitenkansje, een zoo knappe vrouw als Lucile bij zich te hebben. Deze episode in zijn leven zou hij niet spoedig vergeten, evenmin als het feit, dat zijn beurs nog maar vijfhonderd francs bevatte. Doch wie weet of zijn bezoek aan La Camargo geen uitkomst zou brengen! Op een mooien Junidag besloot hij zijn derde brief te gaan bezorgen. Onderweg kocht hij een ons tabak voor zijn vriend Lantara, bij Turpin, die een speciaal mengsel er op na scheen te houden, en van wien Lantara een vaste klant was, als zijn financiën het hem toestonden. Ook aan de woning van mademoiselle de Camargo werd hij door een zeer oude vrouw te woord gestaan, aan wien hij zijn verzoek overbracht haar meesteres te mogen spreken. Zij iiet schijnt ons onmisbaar tot het scheppen van parlementaire voorwaarden voor een zedelijk sterkstaande Regeeiing. Wij zijn van oordeel, dat zulk eene Regeering het geheele Volk in zijna onderscheidene geledin gen zal hebben op te wekken handelend deel te nemen aan do nationale taak en richten ons naar de volgende beginselen 1. Wij staan op monarchaal standpunt, en erkennen de legi tieme souvereiniteit van het Huis van Oranje. Aan het program ontleenen we nog de volgende drie zake lijke punten Krachtiger en leniger Uitvoe rende Macht. Autarchie Erkenning en ont wikkeling van de zelfstandige medewerking der georganiseerde volksgroepen aan het tot stand komen van de wettelyke voor schriften, hun groep betreffend. Stelselmatige ontlasting van Volksvertegenwoordiging en De partementen. Het Staatkundig advies bevat voorts de volgende uitnooding „Ondergeteekenden, overtuigd dat de uitschakeling van de po litieke antithese bij de beharti ging van nationale belangen geen uitstel duldt van oordeel, dat verdere par tijversnippering, zoo mogelijk, dient te worden vermeden neodigen de besturen der par tijen, wien het landsbelang ter harte gaat, uit, bij openbaren covenant tot samenwerking te komen ten aanzien van de meest dringende nationale belangen, zooals: le. uitbouw der autarchie; 2e. aaiionale defensie3e. doel treffende bezuinigingen zulks als eerste waarborg tegen ver- waarloozing dezer nationale be langen in het komende parle mentaire tydperk en behouden ons voor, zoo aan deze uitnoodiging te goeder ure niet wordt voldaan, te handelen naar noodzaak en overtuiging". Volgen de handteekeningen van ongeveer 200 vooraanstaande personen in den lande. Timoléon het salon binnen, doch vóór de deur dicht ging, werd zijn oor ge troffen door luid geblaf en gemiauw uit de kamer naast hem. In haar tijd van roem was deze eens zoo gevierde danseres de foonaangeef- ster geweest van alles, wat met de mode in betrekking stond en had het hoofd van menig man op hol gebracht. Thans heerschte dit rimpelig vrouwtje met haar grijze haren en wankelenden tred over een dozijn katten en honden, die alle adellijke namen droegen, waar schijnlijk ter herinnering aan de hooge relaties uit vroeger tijd. Alleen een prachtige angora kat, die zij in haar armen droeg, luisterde naar den burger lijken naam Acajou, naar den titel van een verhaal van Duclos. Hij zelf, baron Grimm, Helvétius, Pont de Veyle en Crébillon senior, kwamen van tijd tot tijd haar nog wel eens bezoeken om over hun jeugdherinneringen en successen te babbelen. Toen La Camargo binnentrad deed Timoléon twee stappen achterwaarts, getroffen door haar verschijning. La Camargo meende dat hij uit respect zoo handelde (en knikte hem lachend toe. Hoewel zij toen twee-en-vijftig moet zijn geweest, zag de oude vrien din van Clement Pèbre er toch nog presentabel uit, Zij slaagde er in haar dieren tot stilte te brengen, noo- digde haar bezoeker uit plaats te nemen en, om den brief beter te kunnen lezen, ging zij vlak bij 't venster staan. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1