4. Twee aandeden Coöp. Sui kerfabriek te Sas van Gent voor f670. Alles toegewezen aan den heer S. de Feijter te Axel. 5. Twee dito voor f675 aan den heer Abr. Haak Cz. te Zaamslag. 6. Tien aandeden Kunstmest- stoffenfabriek te Vlaardingen voor f 250 aan den heer P. B. van Hoeve te Axel. 7. Drie aandeden der Heng- stenvereeniging „Eigen Hulp" te Axel voor f65 aan den heer M. de Bruine At. te Ter Neuzen. Tan biet t®t suiker. Zooals aangekondigd zou Dins dagnamiddag de heer Jac. Wel- leman, voorzitter van de „Cöop. Beetwortelsuikerfabriek Zeeland" te Bergen op Zoom en burge meester van Krabberfllijke, een lezing geven over bovengenoemd onderwerp. We woeten dadelijk onze teleurstelling uitspreken over het feit, dat het bij „zou" bleef, de belangstelling bleek zoo mi niem, dat er behalve enkele on derwijzers en de als altijd ge trouwe per» slechts één land bouwer op de bovenzaal van de Wed. Gilijamse was. Dat is treu rig. Een zoo belangrijk onder werp als de bietencultuur, die in ♦onze streek een zoo groote be- teekenis inneemt, verdiende zeker de belangstelling van alle land bouwers. Behalve de landbouwers hadden we hier ook verwacht de leerlingen der landbouwschool alhier. Het heeft echter niet zoo mogen z|n. Dhr. Welleman sprak er na tuurlijk zijn spijt over uit, te meer waar hij geheel belangeloos daar voor naar hier was gekomen. Te meer stelde hij het daarom op prijs, dat er van onderwijzers zijde voldoende belangstelling wa» en besloot daarom vluchtig het proces te behandelen. Met be hulp van een 60-tal lantaarn plaatjes .werd een revue gegeven, hoe het bietenzaad als bietsuiker in de verpakkingen van 1, 2 en meer Kilogrammen in de winkels komt en voorzeker zou men bij het nemen van een schepje sui ker in de thee of koffie niet ver moeden, dat er zooveel zorg aan iedere bewerking en bij iedere verwording tot een andere samen stelling wordt besteed. Achter eenvolgens zagen we dus het zaad keuren, den akker wieden, de bieten steken, laden en in de zwemgoten komen, daarna de pulp snijden en drogen, het uit logen, verdampen, kristaliseeren, raffineeren en uitslaan der suiker. Een heel aardige voorstelling was die, welke toonde, dat uit een wagen van 2000 K. G. bieten kwam: een kar met 1200 K.G. natte pulp, 180 K.G. schuim aarde, 30 L. melasse en 3 zak ken van 100 K.G. ruwe suiker. De heer Wellaman gaf de be schrijving aan de haad van een werkje „De Suikerbiet", dat ge schreven is door dhr. A. Maas en waarin verschillende foto's een kijkje geven in de moderne sui kerfabriek te Bergen op Zoom. Verder deelde spr. ons mede, dat hij zich thans had bepaald tot het zuiver technische, maar als lezing voor landbouwers verschil lende practische mededeelingen had willen doen, waaruit zij hun voordeel hadden kunnen trekken. Ze hadden o.i. ongelijk door van deze nuttige lezing niet te willen profiteeren. De omstan digheid, dat dien dag een belang rijke verkooping van landerijen plaats had, die tal van- nieuws gierigen lokte, zal in dezen wel meegeteld hebben- We veronderstellen, dat deze causerie meer bevattelijk en prac- tisch was, dan menige winterle- zing of politiek betoog, al was het ook, dat er gratis toegang was. Voor een te beroepen pre dikant bij de Geref. kerk alhier zijn op het tweetal geplaatst de heeren ds. W. S. Pontier te Maas dijk en J. S. Postte Oudega (Sm.) Friesland. Gisteren werd in het Gul den Vlies alhier door notarissen Verbist te Goes en Dregmans te Axel ten verzoeke van dhr. P. Pierick, te Koewacht verkocht een partij bouwland, groot 22 Hectaren 11 aren 24 centiaren (bijna 50 gemeten) verdeeld in koopen, gelegen in de gemeente Koewacht, polder Beoosten- en Bewestenblij, aan den weg Axel- Absdale. Koopster werd mej. de Wed. W. Koster—Huijssen, voor f1220 per 44 are 56 centiare (gemet). Op het zestal te Adorp komt voor ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, alhier. Te Hulst worden pogingen aangewend, tot oprichting van een zgn. neutrale school, in plaats van de openbare school. Dinsdagavond gaf de „Nieu we Harmonie" te Hulst een uit voering, welke werd opgeluisterd door het gemengd koor „Poly hymnia" te Sluiskil. Vooral de zangvereenigirig had veel succes met hare nummers en ondanks liet feit, 'dat dit koor reeds meer malen te Hulst optrad, zie: men de jeugdige zangers er altijd weer gaarne terugkomen. Toen Zondagmorgen de vrouw van een alleenwonend ge zin in de Ellestraat te St. Jansteen uit de vroegmis thuiskwam, vond zij haar man stevig gebonden, met een prop in den mond, op den grond liggen. De man bleef nog geruimen tijd bewusteloos. Bij onderzoek bleek, dat door den ongenooden gast(en) een bedrag van 400 francs was ont vreemd. Omtrent den dader(s) tast men nog in het duister. Dinsdag werd te Koewacht ten overstaan van Notaris Van Dalsum te Hulst in het openbaar verkocht een hofstedje bestaande uit een woonhuis, schuur en erf, alsmede 160 roeden bouwland daaraan grenzende. Kooper werd J. van Geertruiden voor de som van f2125. Geknoei b(J biet«nlev#ring. Nadat aan de marechaussée te Terneuzen was ter oore gekomen, dat er gedurende de bietencam pagne in het najaar van 1924 bij de leveranties van bieten aan de Paulina- en Koninginnehaven te Biervliet met de weging en de verrekening van de aangevoerde bieten zou zijn geknoeid, is door haar naar een en ander een on derzoek ingesteld en is daarbij komen vast te staan, dat inder daad fraude had plaats gehad. Gebleken is nl., dat meerdere voeren bieten op de weegbriefje» als geleverd werden genoteerd, waarvan de levering niet had plaats gehad en dat een en ander is kunnen geschieden door een onderlinge afspraak tusschen den boerenweger en den tegenweger, in welk complot ook de chef weger was betrokken. Op deze wijze kon een aanzienlijk bedrag ten nadeele van de suikerfabrie ken worden verduisterd. Door de marechausiée werden een achttal verdachten aangehouden en in verhoor genomen, waarna voor geleiding aan de Justitie te Mid delburg plaats had. Een drietal, n.l. A. D., 45 jaar, havenmeester, P. E. M., 43 jaar, herbergier, bei den te Biervliet, en C. L. S., 32 jaar, te Terneuzen, zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Midd. Crt. Woensdagavond werd te Breskens door de marechaussée en gemeenteveldwachter op hee- terdaad betrapt en in arrest ge steld H. E. O. B., wegens het plegen van onzedelijke handelin gen met minderjarige jongens. Verdachte is aan den Officier van Justitie voorgeleid. Uit St. Jansteen, (Slot). Dhr. Vuel sloot zich bij de vorge sprekers aan. Gezien de goede werkkrachten aan de school te Heikant, waaraan de ouders trouw en gehecht waren, was hij ook tegen de omzetting. Dhr. Van Helsland wees er op, dat bij verandering der school het personeel hetzelfde kon blijven, en dan dus ook het onderwijs het zelfde was. Dhr. de Buck ging de geschie denis na van het verdwijnen der openbare school in het dorp. Daar werd toen eveneens tegen gestreden, en toen de Kath. school er was, liep de openbare in 1 jaar leeg. Veronderstel dus, zei spr., dat zulks hier ook het geval was, zou het dan niet treurig zijn, dat de gemeente voor die kosten stond We moeten nu eenmaal het Roomsch Katholiek advies volgen, daarvoor zijn we Katho liek. Natuurlijk zijn er in een geheele gemeente altijd stemmen, die tegen zijn, maar wat is dat 27 personen Spr is sterk voor het voorstel van B. en W. Dhr. Voet meende, dat die ver gelijking met de dorpschool heele- maal niet opgaat. Toen was er geen Katholieke school en had er Dijna niemand bezwaar. Maar in dit geval is 27 personen alleen van Heikant zeer veelEn dan dreigt men metwe bouwen toch; de school wordt opgedron gen, want niemand vraagt erom, en als er geen bijzondere mid delen gebruikt worden, zal het nog zeer de vraag zijn, of de school leegloopt. Dhr. de Buck vond, dat in de polder werkelijk behoefte bestaat aan Kath. onderwijs. Dhr. Vael hoorde van dhr. De Buck, dat 27 personen, die pro testeeren, niet veel is, maar hij kan garandeeren, dat als het Kerkbestuur rondging om te pro testeeren, alle menschen zouden ttekenen. Spr. zal over kath. of openb. niet uitwijden, maar hij legde er den nadruk op, dat het niet zijn principe was, om die mensehen, de onderwijzers, die steeds hun best gedaan hebben nu nog voor een paar jaar op- wachtgeld te zetten, 't Gaat hem niet zoozeer over de school nog, dan wel over de onderwijzers. En als men spreekt over het stichten van een school in den polder, te Absdale, dan zou hij dat ten zeerste toejuichen. Dhr. de Potter: Als ze de menschen vrij lieten, dan bleef de school zooals ze was, maar nu er een paar menschen rondgingen, die zooveel invloed hebben, nu durven de menschen niet anders. Als dhr. Schiffer zijn principe had gehandhaafd, dan was ook de openbare school op het dorp er nog. En spr., zoo min als dhr. Sch. is tegen een bijzondere school, doch er zijn gevallen, die ons tegen de borst stuiten en daarom tegen doen stemmen. Dhr. Plasschaert wees erop, dat we hier te doen hebben met een verzoek van het Kerkbestuur en maar moeten zien, wat het voordeel is voor de gemeenteen dan zijn er volgens hem alle re denen, om de openbare school over te geven. Het Kerkbestuur kan beslag leggen op 2 klassen der school en nu gaat het niet over bijzonder of openbaar on derwijs, maar over het verzoek. Het ligt hier en het is goed, dus moeten we beslissen in het voor deel der gemeente. Dhr. de PotterWaarom moet dat De Voorz. drong aan op be perking der debatten. Hij heeft reeds ruimschoots gelegenheid gegeven tot wisseling van ge dachten en men kan niet bezig blijven. Dhr. Vael wenschte nog aan te merken, dat aangezien er toch op St. Jansteen (dorp) plaats ge noeg was in de scholen, de kin deren toch katholiek onderwijs konden krijgen, als men dat per se wilde, zoodat hij maar zeggen wilde, dat niet de Raad de kos ten veroorzaakt, maar het Kerk bestuur, aangezien de school niet noodzakelijk is. Spr. zou het nog goedkeuren, als de menschen geheel vrijwil lig cm de omzetting der school vroegen, doch nu ze ge dwongen werden, was hij er tegen. Dhr. de Potter vroeg of het niet nog eens afgezien kan wor den ipet de school? Of moet dat nu altijd maar doorzetten ter wille van een paar menschen, die steeds hun wil opdringen en de lammeren offeren met een mooi bokje vooraan. Dhr. van Helsland zeide niet te begrijpen, dat de menschen zoo op die school tegen komen. Heikant breidt zich uit, er is in dustrie en er komen meer kin deren, zoodat het toch nut heeft, dat daar ook een bewaarschool komt. De Voorz. ging de verschillende beweegredenen na, die er tegen zijri en bestreed die. Dat de school niet noodzake lijk is, zei spr., daar hebben we niets mee te maken. We hebben hier het verzoek van het Kerk bestuur, en aan de wettelijke voorschriften is voldaan, zoodat we den wettelijken weg moeten volgen en het verzoek behande len. Allerlei bezwaren worden wel ingediend met de noodige krachttermen, doch spr. za! daar niet op ingaan. De meerderheid der te Heikant wonende personen voelt zich aangetrokken door de voordeden, die een R. Katholieke school daar brengen zal. Finan cieel zou het een groote schade post zijn om de openbare school te handhaven, want die school loopt automatisch leeg. Oudere leerlingen gaan er af en nieuwe komen er geen bij. Of er plaats over is in de dorpscholen, daar hebben we niets mee te maken. En waar de school moet staan, op Heikant of in Absdale móet het kerkbestuur uitmaken. Ten slotte nog het personeel. Dit is er niet zoo slecht aan toe, als wordt gedacht. Eggermont en Schiffer krijgen het eerste jaar vol salaris en het 2e jaar 65 pCt. en bij pensioen 70 pCt. Jumelet en juffr. Stoutjesdijk krijgen eerst ook enkele maanden vol salaris en vervolgens 65 pCt. Nu komt het er eigenlijk maar voor een persoon op aan, want de overi gen kunnen, als ze willen, direct geplaatst worden. Bovendien komt het wachtgeld ten laste van het Rijk. Alzoo kwam »pr. tot de conclusie, dat het het best v/as om de openbare school maar over te geven. Het afstaan van twee lokalen is ook bezwaarlijk, want als de ruimte te klein wordt, zou men weer bij moeten bouwen. Dat de mensehen gedwongen zijn tot teekenen, daar is spr. met van overtuigd. Spr. raadt aangaat daar niet te diep op in, want hij zou daar meer van kunnen zeggen. Dhr. VoetAls de openbare school verdwijnen moet, dan moeten ze toch allemaal naai de katholieke school, is dat dan niet dwingen? Die menschen hebben toch hetzelfde recht op openbaar als een ander op katho liek onderwijs. We leven toch nog in een tijd van bezuiniging en daar moet toch ook een beetje rekening mee gehouden worden. Dhr. Vael zou er nog niet zoo'n groot bezwaar in zien, als alle leerkrachten overgenomen wer den. De Voorz.Daar hebben wij niet voor te zorgen, dat is een zaak buiten on». Dhr. .Verket vroeg of de onder wijzers dan niet door de R. K. school overgenomen kunnen wor den De VoorzEr is een uitzon dering, doordat er een protes- tantsche leerkracht is. Dhr. VoetDhr. Eggermont is ook altijd met hand en tand voor het openbaar onderwijs geweest. De Voorz. zei, dat als men personen gaat noemen, kan er nog veel meer gezegd worden. Schiffer was er vroeger ook voor, maar spr. laat liever de personen buiten de kwestie. De Voorz. zegt, dat Burg. en Weth. gezien het financieel be lang der gemeente, thans in meerderheid dhr. Vael was er eerst ook voor voorstellen, om de school over te geven. Dhr. Vael lichtte zijn stem toe. Hij was eerst wel voor het ver zoek, maar niet om de openbare school weg te doen en de on derwijzers te ontslaan. Dhr. de BuckDus nu doet het financieel voordeel niet meer mee Dhr. Stevens zeide, dat als het niet anders kan, hij zou stem men voor het voordeeligste. De Voorz., sloot hierna de be sprekingen, en bracht het voor stel in stemming, om de open bare school op te heffen. Met 6 tegen 5 stemmen werd het aangenomen. Vóór stemden de heerenVan Helsland, de Buck, Verket, Plasschaert, Stevens en de Voorz. Tegen stemden de h. h. Vael, Vergauwe, Voet, de Potter en Martinet. Met dezelfde stemmen voor en tegen werd vervolgens besloten tot beschikbaarstelling van het schoolgebouw met meubelen en leermiddelen aan het kerkbestuur der R. K. parochie te St, Jansteen eervol ontslag te verleenen aan het personeelen onderhands aan dit kerkbestuur te verkoopen de onderwijzerswoning met tuin voor f 5000. Alles ingaande een maand, nadat Kon. goedkeuring op de besluiten is ingekomen. Bij de omvraag maakte dhr. Voet aanmerking op-den dag van vergaderen. De Voorz. antwoordde, dat hij thans de vergadering had belegd op Vrijdag om den heer Vael ter wille te zijn. Nu een ander dit weer lastig vindt, zal hij voortaan met zichzelf beraden welke dag de beste is, want htt is ondoen lijk om het ieder naar den zin te maken nochthans wil spr. daarbij het algemeen- belang in :t oog houden. Dhr. de Potter vroeg of er niets te doen was met het ziekenhuisje, dat staat te verintresten, zonder dat er iemand iets aan heeft. Kon dat niet verhuurd worden De Voorz. zei, dSt het hetzelfde is, of het verhuurd of verkocht wordt, in beide gevallen heeft de gemeente er geen beschikking meer over. Hij zal er eens over denken, wat ermee te doen. De heeren Voet en Vergauwe brachten de verlichting weer ter sprake, waarop de Voorz. zei, dat een berekening is gemaakt van de kosten, als aan alle wen- schen in de vorige verg. uitge drukt, werd voldaan. Dat beliep ruim f 1400. Dhr. Voet zeide verontwaar digd, dat dit heelemaal de be doeling niet was. Men kon toch beginnen met het hoogst noodige en dan zou dat misschien het tiende part kosten. Dhr. Martinet vroeg nog of het niet mogelijk was, dat de vlas sers, die veel met licht werken, voor dat licht hetzelfde betalen als voor de huisverlichting De secretaris zette uiteen, dat dit alleen mogelijk was door het aanbrengen van een schakelaar, anders was fraude niet uitgeslo ten en wie zal, zoo vroeg hij f80 betalen voor een schakelaar Dhr. VoetMet het gas is dat beter geregeld. Dhr. de Potter: Ja, het blijft altijd jammer, dat de gemeente hier niet bij het gasnet is aan gesloten, want het electrisch licht komt veel te duur. Daar niemand verder meer het woord verlangde, werd de ver gadering gesloten. Sportnieuwg. Wielerbaan te Sas ran Gent. Thans is officieel van den Minister van Waterstaat bericht van goedgunstige beschikking ontvangen om aanleg van een wielerbaan te Sas van Gent, op de terreinen van den Rijkswater staat, gelegen tusschen het tweede en derde kanaal, waar momenteel het voetbalveld ligt der vereeni- ging „Oranje". We vernemen, dat met den aanleg van de baan spoedig zal worden begonnen, zoodat dezen zomer nog wedstrijden zullen kunnen plaats hebben. „Zei." Predikb*urt«n U Ax«l. Zondag 22 Februari 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/. ure Dï.G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. A. M. v. d. Berg, van Nieuwerkerk a. d. IJsel. Nam. 2 ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk»

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2