Rechtszaken. Gemengd Nieuws. beide. De kalender beeft nog het voordeel er smakelijk uit te zien, zoodat de landbouwer en tuinder er ook dat pleizier van kan heb ben. En onderwijl practiscbe wijsheid garen en hun bezit daar aan vermeeren. De uitgave geschiedt door v. d. Eist en Matthes Vijgendam 2,. Amsterdam, de prijs bedraagt slechts 50 cent, franco per post. AXEL, 13 Februari 19S5. Gisteravond werd alhier ten Raadhuize door Burgemeester en Wethouders publiek aanbesteed het vervpercn van den grond, gelegen achter de julianastraat. Ingeschreven werd als volgt C. Jansen van Rozendaal f 1160, Joost den Engelsman, P. van Meurs, W. de Groote enjac. den Engelsman (in combinatie) f 1210, J. v. d. Velde en D. Freekenhorst f 1393,25, M. Mieras f 1490, A. van Sabbtn f 1580, L. C. Rinn f1840, J. Dielenian f2389,50 en G. de Rijke f2850. Het werk is aan den laagsten inschrijver toegewezen. Gisteren had alhier bij de wed. Giüjamse ten overstaan van Notaris Dregmans en ten verzoeke van de erven wed. Herm. Diele- man, de veiling plaats van een woonhuis, staande in de Koe straat alhier. Het perceel werd ingehouden op een bod van f 5850. Door de Maatschappij Voor waarts te Kijkuit werd gisteren bij Jos. van Dorsselaer aanbesteed de levering van onderstaande meststoffen, die gegund werd aan de volgende inschrijvers: 73,900 Kg. superphosphaat a f2,75, 27,000 Kg. Chili af 14,24 en 21,500 Kg. kunstmest a f7,74 aan A. Verhelst te Westdorpe; 17,100 Kg. ammoniak a f 15,75 en 11,800 Kg. kalizout k f5,45, aan Firma De Ruijter te Axel. Ingezonden Mededeelingen. Last van gal en slijm beslajen tong, een voortdurend on- aangenamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Münhardt's Laxeertablet- ten. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. „ConcordJa". Woensdagavond gaf de Har- monievereeniging „Concordia" al hier weer haar winterconcert. Thans met medewerking van eenige leden uit de tooneelver- eeniging „Ontspanning door In spanning" en van de zangvereeni- ging „Orelio". Deze laatsten waren natuurlijk aangezocht voor de toespijs, die toch ook onont beerlijk is bij het beste gerecht en dus ook nu. Want ofschoon het muzikale gedeelte door den directeur, dhr. Jac. Blansaart, zoodanig verzorgd was dat dit op zichzelf reeds een aardige verscheidenheid gaf, toch wil men altijd nog we! eenige afwijking. De Harmonie bracht ten ge- hoore een paar marschen, een ouverture, een polonaise, een paar fantasie's en een polka, waarbij de optredende solisten zich uit stekend van hun taak kweten. Trouwens de geheele opvoering der stukken gaf weer blijk van ernstige studie en goeden smaak van muzikanten en directeur, zoodat een hartelijk applaus volgde op eik der gespeelde nummers. De toespijs was dezen keer van dien aard, dat, dank zij de bovengenoemde krachten (en wie denkt dan niet aan het duo Van Hoeve-Meijer het een uitvoering bij een uitvoering mag heeten. En dat scheen wel al bekend vóór den datum, want er was als het ware een wedstrijd om toch maar programma's te krijgen van degenen, die dit krachtens hun lidmaatschap hadden, doch er geen gebruik van maakten. Geen wonder dan ook, dat het gebouw weer propvol was en gewoekerd werd met de ruimte om zooveel mogelijk plaatsen beschikbaar te stellen. Het eerste tooneelstukje was De vondelinge. Dit werd keurig gespeeld en mej. Hough als be- i delende moeder van de vonde- linge, die zij als bruid in mej. Ringelberg op de gelukkigste oogenblikken ontmoette, deed velen den zakdoek voor den dag halen om bevochtigde oogen af te wisschen. Van de overige voordrachten was zeker „de ar restatie" het meest kluchtige. Maar ook de Koffievriendinnen waren leuk, afgezien van de over bodige wandelstok, en dan niet te vergeten het optreden van de jeugdige Pietje Cornelissen, die in de Huldebetooging zoo onge kunsteld het kleine rolletje tot een niet het minst belangrijke maakte. Zij belooft een goede kracht te worden op de planken. Alles bij elkaar genomen heeft Concordia hare donateurs een ge noeglijken avond bezorgd. Ook de bediening was goed en als er een klacht werd gehoord, dan was het die, dat het jammer is, dat er geen grootere zaal be schikbaar is voor dergelijke avon den. Want waarlijk, indien de ruimte er was, zouden zeker nog een paar honderd menschen meer het genot deelen van Concordia, wat ongetwijfeld ten goede zou komen aan de vereeniging, die zich dan ook liever los zou ma ken van de subsidie die haar thans tot stadskind maakt. Maar laten we thans niet kla gen en leven bij de herinnering aan het genotene en bij de vol doening, die de verschillende spelers hebben gesmaakt, nu hun velerlei moeite, waarvan zaai, tooneel, décors, grimeering, cos tumes, enz. getuigenis gaven bij allen in den smaak vielen en dien avond weer tot een propaganda- avond maakte van Concordia. Moge het succes blijken uit een groote toename van leden. Typisch waren in dit verband enkele rijmpjes aan den muur, waarvan een tweetal luidde als volgt In den zomer als het marktplein overstroomt van 't publiek, Zijn er nog zoovelen, die niets over hebben voor 't muziek. Wie Concordia helpt steunen, Die steunt steeds zijn eigen beurs, Anders is men aangewezen Op Terneuzen, Hulst of Peurs. Daarom opent uwe beurzen 't Kost maar 5 maal 50 cent Immers op d' Oranjefeesten Is Concordia ook present? Bijv. tot de Stct. van 5 dezer, bevat onder no. 262 de akte van oprichting van de N. V. Terneu- zensche Scheepsbouw Maat schappij te Ter Neuzen. De akte werd op 17 December 1924 verleden, ten overstaan van notaris Ph. J. Callenfels. Oprichters zijn de heeren Jo hannes Adriaanse bankdirecteur te Hulst, Désiré Aloys Boënne, landbouwer te Graauw en Lan- gendam, Jan Jacobus de Jager, zonder beroep te Terneuzen, Govert Frederik Pieter van der Peyl, directeur eener N.V. te Ter Neuzen, Hypolitus Jacobus van Wesemael, zonder beroep te Hon- tenisse, Johannes Fransiscus de Klerk, gediplomeerd scheeps bouwkundige te Terneuzen, Jan Francies de Bakker, zonder be roep te Hontenisse (Walsoorden), Jacobus Jan Huyssen- de Koeyer, landbouwer te Ter Neuzen (Drie wegen), August Bernardus Ludo- vicus Hamerlynk, correspondent te Terneuzen, Geleyn Meertens, zonder beroep te Terneuzen, Willem Muller Leendertszoon, scheepsbevrachter te Terneuzen, Petrus Augustinus de Klerk Scheepsbouwer te Kuitaart (Hon tenisse), Petrus Augustinus Stal- laert, zonder beroep te Hontenisse (Groenendijk), Petrus Johannes Josephus Vael, landbouwer te St. Jansteen (Absdale). Oene Ebe de Vries, scheepsbevrachter te Ter Neuzen en mejuffrouw Maria Louisa de Bakker weduwe van den heer Jan Francies de Klerk zonder beroep te Hontenisse (Kuitaart). De vennootschap stelt zich ten Joel het bouwen en herstellen van schepen en vaartuigen, het plaatsen en herstellen van mo toren, het verrichten van alle han delingen met een en ander in verband staande, het exploiteeren van scheepshellingen en dokken, het koopen en verkoopen van scheepsbouw- en andere mate rialen, alles in den ruimsten zin. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 100000,verdeeld in 200 aandeelen, elk van f 500 waarvan geplaatst 60 aandeelen De overige 140 aandeelen moe ten binnen 10 jaar na het ver lijden der akte zijn geplaatst. De vennootschapwordt bestuurd door een directeur, die onder toezicht staat van een raad van Commis sarissen, waartoe voor het eerst is benoemd de heer Johannes Franciscus de Klerk, gediplomeerd scheepsbouwkundige te Terneu zen. Ontslagneming. Door den heer F. B. G. de Meijer te Terneuzen is, aange zien zijne persoonlijke zaken hem geheel opvorderen, ontslag geno men als lid van den gemeente raad. Hij is gekozen op de R.- K. lijst en zal worden opgevolgd door den heer F. L. Freriks. Smofekelaffaire. Doordat een van de betrokke nen dezer dagen tegenover de marechaussee te Hulst een ver klaring is gaan afleggen, is vol gens de VI. Crt. gebleken, dat ongeveer 14 dagen geleden onder de gemeente Clinge een gevecht moet hebben plaats gehad tus- schen een drietal personen, die trachtten een groote hoeveelheid suiker en andere waren, welke zij bij een winkelier te Belgisch Clinge hadden gekocht, over de grens te smokkelen richting Ne derland, en personen die het er blijkbaar op. gezet hadden hun die waar met geweld afhandig te maken. Op Hollandsch gebied gekomen werd hun „halt" toegeroepen, waarop zij in den waan verkeer den met kommiezen te doen te hebben op de vlucht gingen met achterlating van de smokkelwaar. Direct daarop evenwel werden er schoten gelost op de vluchtenden en werd een hunner door een schot in den pols en in de borst getroffen, waardoor hij veel bloedverlies bekwam en zich onder doktersbehandeling moest stellen. Gebleken is nu, dat hij, die geschoten heeft geen kom mies was, doch iemand die zich den avond van den inkoop even eens te Clinge (B.) had bevon den, de gangen der smokkelaars aldaar had bespied en zich in hinderlaag had gelegd om op die wijze de smokkelwaar machtig te worden, hetgeen hij dan ook in derdaad nadat de smokkelaars op de vlucht geslagen waren heeft gedaan, door het achterhaalde onder het gras te verbergen en den volgenden morgen weg te halen en aan een winkelier te Hulst te verkoopen. Het is thans gebleken, dat de zgn. kommiezen zijn geweest zekere Th. A. B., 24 jaar, koopman en J. A. B., 24 jaar, werkman, beiden te Hulst, waarvan laatstgenoemde de scho ten moet hebben gelost. Beiden zijn als verdacht van diefstal met geweldpleging aan gehouden en aan den officier van jusitie te Middelburg voorgeleid en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Door den Raad van Sint jansteen is heden met 6 tegen 5 hemmen besloten om de open bare lagere school te Heikant over te geven aan het R.K. kerk bestuur tot stichting eener R K. school. De onderwijzerswoning werd verkocht voor f 5000 en aan de onderwijzers eervol ontslag verleend. Predikbeurten te Axel. Zondag 15 Februari 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds. G. van Dis, van Zaamsiag. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. P. de Feijter, van Boornbergum. Nam. 2 ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Fokdas Oostburg. In de Woensdag te Oostburg gehouden vergadering van de vereeniging tot verbetering van het Rundvee in West Zeeuwsch- Vlaanderen werd besloten om in de maand Juni te Oostburg een foKdag te houden van rund vee, varkens, schapen en geiten. Arrond. Rechtbank te Middelburg Bij oefeningen met machi negeweren op de schietbaan te Midlaren is de 26-jarige sergeant J. Feitsma gedood. Do storm. De stroosn van bsrichten om trent de schade en ongelukken houdt aan Door den hevigen storm is bij den landbouwer M. Jocbcmsenaan de Dwamteeg onder Ede de kap van de beerderij gerukt en totaal vernield. De bewoners moesten io de schuur overnachten. Zitting van 6 Februari 1925. De volgende zaken werden behandeld J. L., 30 jaar, slager te Hon tenisse (Walsoorden), werd be klaagd, dat hij op 8 Dec. 1924 in het café van J. van Dommelen te Hontenisse F. Eggermont heeft beleedigd. Uitspraak f 10 boete of lOdagen hecht. E. V., 62 jaar, leurder te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 27 Dec. j.l. te Ter Neuzen heeft weggenomen een parapluie, toebehoorende aan A. Dobbelaar. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hecht. J. A. K24 jaar, arbeider te Hulst, werd beklaagd dat hij op 26 Dec. 1924 te Hulst een duif, toebehoorende aan J. F. de Kra ker en die in zijn hok was ge vlogen, heeft behouden Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hecht. P F. v. P., 23 jaar, arbeider te Zaamsiag, werd beklaagd, dat hij op 1 Jan. 1925 te Zaamsiag J. A. Herrebout een slag in zijn gezicht heeft gegeven met een bierglas. Uitspraak 7 dagen gevang. L. M. R., 33 jaar, ploegbaas te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij in Oct. 1924 te Ter Neu zen P. de Feijter is zijn gezicht heeft geslagen. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hecht. P. F., 40 jaar, schipper te Ter Neuzen, werd beklaagd, dat hij op 26 Dec j 1. te Ter Neuzen J. P. M. den Outer in zijn gezicht heeft geslagen. Uitspraak f 10 boete of lOdagen hecht. Ph. v. G., 33 jaar, werkman te Ter Neuzen, werd ten laste ge legd, dat hij op 6 Jan. 1925 te Ter Neuzen opzettelijk den agent van politie Sol, heeft beleedigd. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hecht. Zitting van 13 Febr. Veroordeeld wegens overtreding van 's Rijksbelastingwetten O. F. A. H., 48 j., koopman te Terneuzen, f25 of 25 d. hecht. A. v. C., 31 j., arbeider te St. Jansteen, f50 of 5 d. hecht. J. A. K., 55 j., bankier te Ter neuzen, f0,50 of 1 d hecht. C. v. D 23 j., klompenmakers knecht te St. Jansteen, f25 of 25 d. hecht. E. H., 41 j., ventster te Axel, f 10 of 5 d. hecht. A. v. A., 30 j., caféhouder te St. Jansteen, f 100 of 5 d. hecht. H. V., 26 j., koopman te Am sterdam, f 100 of 5 d. hecht. A. v. S., 35 j., sigarenhande laar te 's Gravenhage, f50 of 10 d. hecht, en f 100 of 5 d. hecht, en f 100 of 10 d. hecht. Verwezen naar de terecht zitting met bevel tot gevangen houding J. A. B., 24 j. en T. B., 24 j., beiden werklieden te Hulst en gedetineerd te Middelburg wegens diefstal en gebruikmaking daarbij van een revolver, om dien diefstal gemakkelijk te maken. Te Bergen op Zoom is de 64- jarige J. Land», los werkman, by het lossen van een lading sinaasappelen uit de stoomboot Boz 3 te water geraakt. De man geraakte van den walkant en sloeg tegen de reeling van de boot. Pogingen om dan man in bet leven te behoudeu faalden. Te Beueden-Leeuwen is door den storm het schip Karet uit Rotterdam op een krib geworpen en doormidden gebroken. Het schip is gezonken. De opvarenden werden gered. Te Lemmer is met gescheurde geilen en averij binnengeloopen schipper A de Boer vaD Delfzyl, op reis met het (jzereü tjalkschip »Ora et Labora*, geladen met rijstmeel van Wormerveer naar Denemarken. De schipper was tusscheD Schokland en Urk door hevig stormweer overvallen. Te Roozendaal is een wijzer plaat op de Groote Kerk geheel verbogen, waardoor het binDen- uurwerk defect geraakte. Een 80 meter lange muur van het nieuwgebouwde St. Norbertus- lyceum stortte omver. Het glazen dak van de «onfectiewerkplaatsen der firma A. v. HareD versplinterde geheel. Honderden pannen werden van de nieuwgebouwdeSt Joseph- kerk geslagen. Te Dinteloord is het dak van de machineloods der Coöp. Vlas fabriek door den hevigen wind opgenomen en weggewaaid. Het werk ligt thans voor eeoigen tijd stil. Bij de boerderij van de wed. Tholenaars woei een gedeelte der dakbedekking in stukken weg. Te Silvolde sloeg de sehoorsteen van de villa van den heer G. Kemperman door het dak en alle plafonds heen en is in de bene denkamer terechtgekomen. Te Etten (Gld.j kreeg de in aanbouw zijnde R K-Kerk groote schade, te Gendringen was dit het geval met de Hervormde Kerk.» Hier leed eok de molen van van Hal greote schade, doordat de ketting brak en de wiekeu aan het draaien sloegen. Een ernstig ongeluk is gabeurd bij Zalt-Bommei, waar een Rijn aak van schipper Van Meurs, uit Doesburg, is gezonken. Zijn vrouw en twee kinderen en de H-jarigefiiiecht zijn verdronken. Van de gemeentewoningen langs don Ortenschenweg te Den Bosch, welke bijna geheel klaar zijn, zijn door den storm inden afgeloopeo nacht van 15 huizen over een lengte van ongeveer 50 Meter de twee bovenverdie pingen ingewaaid. De daken werden in hun geheel over 40 a 50 Meter weggeslingerd. De schade wordt op ongeveer f 15.000 geschat. Heviger heeft de storm huis gehouden in het naburige Deil. De iandbouwerswoning van den heer Beverlo werd grooten- deels vernietigd. Ook werd de poort van het kasteel Bulken- stein, die zich eenzaam te mid den van het wei- en bouwland verhief, tot een puinhoep ge maakt. 1 Maandagavond is tijdens den hevigen storm, de 30 meter hooge stelling, die in verband met de restauiade, voor het Zuidertran sept der Groote kerk te Goes is opgetrokken, met donderend ge raas naar beneden gekomen. Een deel der stelling kwam te recht op bet dak van de smids- werkpiaats en van een schuurtje van W. F. Th. de Valk, welke geheel vernield werden. Per soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd, daar zich niemand in deze gebouwtjes bevond. Be halve stagnatie in de restauratie werkzaamheden, beteekent dit ongeval een leelijk schadepostje voor de restautatie-commissie. Te 'a Heerenberg werd op het emplacement der tram Zutphen Emmerich een personen rijtuig uit de rails gelicht en omver geworpen,

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2