Een besten DEKBEEfi, 4. vast Aiaale, Te koop gevraagd: Als U Boodschappen doet Landbouw. Kecntszakeii. Gemengd JNieuvt s. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Advertentiën. Het bouwen van een Werkmanswoning. Van af heden te bekomen Staat ter dekking: J. de Feijter Levz als le pen ningmeester dhr. A. E. C. Kruysse, als secretaris dhr. C. Dijkwel en als commissarissen de h.h, A. van Hoeve Pz., P. Verstraten, Abr. Wiemes, J. Vlaander, J. den Hamer en A. Claessens. Als leden van de commissie van toezicht werden gekozen de h.h. J. Dielemanjz., C.J.Martin, C. Rinn, J. A. Lensen en B. Seghers, de laatste in plaats van dhr. B. Coppieters, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Benoemd tot rijksveldwachter J. J. Dieleman, gewezen sergeant der vesting-artill. te Axel, welken Overslag als standplaats is aan gewezen. Alen schrijft ons uit koe wacht Op Zondag 1 Februari werd alhier weer vergaderinggehouden door de Coöperatieve vereeniging „Ons Belang", tot het uitbrengen van het jaarverslag. Uit dat ver slag blijktwel, dat de coöperatieve winkel in een bloeienden toestand verkeert. Gedurende een reeks van 5 jaren toch, dat deze winkel bestaat, is er voor een bedrag van f 156.000 ontvangen en f 10.526 aan de leden terug betaald. Een duidelijk bewijs van de be hoefte, die er aan zoo'n winkel bestaat en het nut, dat een coöpe ratieve winkel voor den werklie denstand heeft. De omzet in 1924 was zeer ruim. Gedurende dit jaar was ontvangen f 30943-59, wat een vermeerdering bedraagt van bijna f 5000 bij het vorige jaar. Daar op werd een winst gemaakt van f2530, waarvan ruim 7 procent aan de leden kan terug betaald worden. Gedurende de eerste reeks van 5 jaren, die de coöpe ratieve winkel bestaat, is een reserve gemaakt van f2529.15, zoodat de zaak zeer solide is. Uit de „Bonnenlijst" blijkt ver der, dat vele leden van f30 tot f 50 terug betaald krijgen, ja zelfs één lid f67,56. Voorwaar geen te versmaden appeltje in deze dure en werkelooze tijden. PremiSn V. O. Y. De premiën voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering werden tot nog toe opgehaald door agenten, terwijl de betaling van een premie werd aangeteekend in een beta lingsboekje, dat in het bezit van den verzekerde is. Deze manier van kwijting veroorzaakte den Raad van Arbeid veel nutteloos werk en derhalve ook veel on kosten. Bij den Raad van Arbeid te Middelburg zijn in het jaar 1924 verschillende machines aange schaft en in bedrijf gebracht, waar door zeer veel sneller gewerkt wordt, maar bovenal de admini stratiekosten sterk worden ver minderd. Door deze machines kunnen thans de premiën voor de V. O. V. op een voor den Raad veel een voudiger en goedkooper manier worden geïnd en geadministreerd dan vroeger. Vanaf 2 Februari toch zullen die premiën geïnd worden door de agenten tegen af gifte van een kwitantie. Deze nieuwe werkwijze en het betalen tegen kwitantie zullen de volle instemming van de ver zekerden verkrijgen. Loven en biedei. Eindelijk is de grensregelings- kwestie tusschen de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe tot afdoening gekomen. Met 4 tegen 3 stemmen heeft de gemeenteraad van Sas van Gent uitgesproken om de voorstellen van de gemeente Westdorpe te aanvaarden. Deze voorstellen komen hierop neer, dat door Sas van Gent zal overgtnomen wor den het gedeelte van Westdorpe gelegen ten westen van het ka naal Ter Neuzen—Gent terwijl Westdorpe in ruil daarvoor zal bekomen het Oostelijk deel van Sas van Gent, dat gelegen is aan den overkant van genoemd ka naal plus eene som groot f 50 000. Het westelijk deel van West dorpe bekend als Stroodorp tegen Sluiskil gelegen is echter in ge noemden ruil niet begrepen, aan gezien Ged. Staten den wensch uitdrukten, dit gedeelte bij even- tueele grensregeling liever aan Ter Neuzen toe te voegen. (Tern. Crt.) Toen de bewoner C. A. van B. onder de gemeente Zuidzande Zondagavond thuis kwam van een bezoek, ontwaarde hij dat men tijdens zijn afwezigheid met vrouw en kinderen, in zijn woning heeft weten binnen te konten, waartoe men een opening in den muur had uitgebroken. Alles had men over hoop in het vertrek geworpen en dat rijkelijk met petroleum uiteen aanwezige bus overgoten en in brand gestoken. De brand heeft zich echter niet uitgebreidwel lag het nog te smeulen toen de bewoners thuis kwamen. „VI. Crt." Predikb»urt«m t* Axel Zondag 8 Februari 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorra. 9ure Ds.Q.P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 ure Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. H. A. Bosch, van Nijverdal, Nam. 2 ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. vergeet, dan vooral niet dat PUROL evenmin thuismag ontbreken als een ander artikel van da'gelijksch gebruik, Hengatrukeuring. Gisteren werden alhier de verplichte voorjaarskeuringen gehouden van koudbloed dek hengsten, vanwege de Prov. Rejelingscomraisaie voor de Paardentokkerij. Aangegeven waren43hengsten, voorgebracht 39, afgekeurd 22. Goedgekeurd werden Avenir en Moderne van Gebr. Coene, Sas van GentCambrinus vau M. Puylaert, Zuiddorpe, Robert van Ed. de Maat, Axel, Clairon van H. Bonte, Koewacht, Ham van L. Wauters, Assenede, Bar- num van Autb. Dekker, Zaamslag, Jupiter van E. B. van Acker, Westdorpe, Herton van P. B van Hoeve, Axel, Frit* van S. van Hoeve, Axel, Succesieur van H. Puylaert, Zuiddorpe, Favori van Debr. David, Sluiskil, Jean van C. de Feijter, Boschkapelle. Hypolite van Ph. J. van Dixhooru, Bruno van Wauters vnd., Idigène van S. Pieters, Philippine en Balzac van „Eigen Hulp", Axel trrond. Rechtbank te Middelbar g In de zitting van 30 Januari werden wegens overtreding van 's Rijks belastingwetten, door den Rijksadvocaat de volgende geld- boeteu gtëiscfct O. F. A. H., 48 j., koopman, Ter Neuzen 25 tot f 50 b. A. v. C, 31 j., arbeider, Sint Jansteea, 50 b.J. A. K.,55j., bankier, Ter Neuzen, f 50 b. O. v. D., 23 j., kiotnpentnakars- knecht, St Jansteen, 50 tot 300 b.A. E., 23 j, arbeider, Philippine, 50 ®n é*éa van 300 b. luzake de TabakswetE. H., 41 j., ventiter, Axel, 100 rot 1000 b. A. A 30 j caté- houder, St. Janstee», 100 tot 1000 b. In alle zaken werd ook ver beurdverklaring van de aange haalde goederen gevorderd. De officier vau Justitie eischte vervangende hechtenissen over 14 dagen uitspraak. Jaap Eden f. Dinsdag is te Haarlem overleden de bekende wereldkampioen op de schaats en het rijwiel Jaap J. Eden. Hij werd in 1873 te Groningen geboren en is dus 51 jaar oud geworden. Hij behaalde~Hiet wereldkam pioenschap op de schaats in 1893 te Amsterdam en in 1894 te Hamar waarvan het wereldrecord eerst 20 jaar later verbeterd werd. In 1896 behaalde hij het wereldkam pioenschap te St. Petersburg. Het wereldkampioenschap wiel rennen werd door hem in 1894 veroverd te Antwerpen en in 1895 te Keulen. Dè laatste jaren woonde hij te Haarlem en was daar werkzaam als chauffeur. Drievoudige moord te Amsterdam. Te Amsterdam heeft- z.ch een ontzettend familiedrama afge speeld. De buren hadden ge merkt, dat de woning gesloten bleaf, waarna de politie werd gewaardschuwd. Deze verschafte zich met geweld toegang en vond de lijkeu van de 30-jarige vrouw en van de twee kinderen, meisjes van 2 en 7 jaar. De 42-jarige echtgenoot, Van Dam geheeteu, zat in de keuken aan tafel, de handen onder 't bootri. Een van de polsen bloedde. Bovendien hing er een gaslucht. Hij deelde mede, dat hij uit wauhoop een einde aaD het leven van zjjn gezin had gemaakt. Volgens bet voorloopig gehoor, heett Van Dam zijn 30-jarige vrouw reeds Donderdagavond door worgiDg om het leven ge bracht. De politie vond het lijk op een bed in de voorkamer. Zijn dochtertje van 7 jaar zou hij Zaterdag eveneens door wor ging hebben vermoord. Haar lijkje lag gekleed op een bed op een zolderkamer. Het 2-jarig dochtertje heeft de man eveneens geworgd. Hij deed dit naar zyu verklaring op Zon dag. Dit kinderlijkje werd jn de veerkamer gevonden. De man is onmiddellijk gearresteerd. Van Dam verklaarde, dat hij een ongelukkig huwelijksleven had, voornamelijk, doordat hij geen werk kou vinden in het hotel- en restaurantbedrijf, waar in bij had gewerkt. Donderdagavond was er weer oD«anigheid. Zijn vrouw gaf hem een paar klappen en toen heeft hij haar in de achterkamer bij de keel gegrepen en tegen den grond gedrukt. Hij dacht toen, dat zij bewusteloos was. Het bleek echter, dat hij haar had gewurgd. Hij heett toen het lijk op het bed in de voorkamer gelegd. Vrijdagmorgen is het 7-jarige dochtertje naar school gegaan. Zij had geen vermoeden wat et was gebeurd. Het 2-jarige meisje bleef bij den vader spelen. n dei namiddag is hij met de beide kinderen uitgegaan, heett toen eenige cate's bezocht en is 's avouds wegens dronkenschap ge arresteerd. De kinderen ziju toen ug buren geweest. Toen Van Dam thuiskwam heeft hij een gaskraan opengezet, maar het vertrek scheen zich niet voldoende met gas te vullen, waardoor slechts bewusteloosheid volgde. De kiuderen waren den volgenden dag nog versuft. Hij zond daarop tegen half twaalf de 7-jarige Louise naar haar slaapkamertje en heett het kussen op haar hoofd gelegd en baar met de dekens geworgd. Zondagmiddag em twee uur heett hij ook de 2-jarige Magda- lena, toen zij in cte keuken speel de, door worging van het leven berooid. Dienzelfden middag heett hij zich eeD wonde toege bracht aan zijn pols. Toen de politie Maandag kwam, bleek wederom een gaskraan open te staan. Doordat de muntenvosr- raad was uitgeput, was de gas- toevoar stop gezet. Hij heeft nog twee briefjes ge schreven, waarin hij atscheid nam van zijn vrouw en zijn jong ste kind. Deze briefjes beett hij op de lijken gespeld en boven dien heelt hij op het stoffelijk overschot van zijn jongste doch tertje zyu portret gelegd. Op de vraag hoe het mogelijk was, dat hij na den moord op zijn vrouw, de hand nog aan zyu kinderen heett kunneD slaan, ant woordde de dader, dat hij het maar beter vond, dat, nu de moe der dood was, ook deze beide stumperd8 van deze wereld ver dwenen. Toen de dader door 5 politie beambten naar het politiebureau werd overgebracht steeg een drei gend gemompel uit het publiek op. Trein-ruzle. Dinsdagnacht kwamen met den laatsten trein uit Den Haag van het D. P.-station twee Rot terdammers en een Rotterdam- sche, die zich in verschillende opzichten tegen elkaar gedroe- tteu als verscheurende dieren. Er kwam eeu politieagent aan te pas en daar één der Rotter dammers beweerde, dat de ander item met een revolver had be dreigd, vetzocht hij het drietal op vriendelijke maar besliste wijze, mee op te trekken naar b"t politiebureau op de Galerij, om daar het oordeel te vellen en de gewapende te snappen op hot verboden dragen van vuur wapenen. Op het bureau bleek, dat de gewapende, een voermaD, met reden verontwaardigd was ge weest. De ander bad zich in den nachttrein misdragen en de II-jarige zuster vaü den voer man lastig gevallen. Hij verde digde zich met te zeggen, dat hij naar iets gezocht had en toen in het donker per ongeluk bet been van de jeugdige echoone had gegrepen. Da voerman was heftig verontwaardigd geweest en zou gedreigd hebben, den vermetele met zijn revolver neer te schieten. Toen ae voerman echter ge fouilleerd werd, bleek hij geen vuurwapen te bezitten. Hij had slechts een weinig gesnoeid. De inspecteur heeft daarop den ééa aangemaand, voortaaD wat voorziebter met z'n woorden, den ander iets voorzichtiger met z'n handen te zijn. De Celebes. De reparatie van de te Port- Said aangevaren Olebes z») twee weken duren. De kosten worden geraamd op 30.000. Nog een verduistering. De beheerder van het maga- zya van het militair hospitaal te Malang, die eenige dagen gele den spoorloos verdween in ver band met een vermoedelijk groot kastekort is gearresteerd te Soe- rabaja. Nog bijtyds werd zelf moord door het doorsDijdeu van de polsslagader voorkomen. Pt stgevaar. De Duitsche Minister van BiD- aenlaudsche Zaken beett een voorschrift uitgevaardigd, bepa lende dat alle schepen en op varenden, afkomstig uit de ha vens van Cunstantinopel en de Azorec, moeten worden onder zocht op grond vsn pestgevaar. Infiutaza Epidemie. Eene influenza-epidemie dunt de staven van de bureaux eD fabrieken te Londen en audere plaatsen van Engeland. De in fluenza is van een goedaardig karakter, maar besmettelyker dan gewoonlyk. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Electrificatie van Axel. Naar aanleiding van de lezing nit lichtbeelden, Maandag 1.1. wensch ik gaarne een paar woordjes te schrijven en aan den heer v. d. Heggen-Zijnen eenige vragen te stellen. Ik was ten zeerste verwonderd, dat de lezing ge geven werd door bovengenoemden heer. Die mijnheer toch was door B en W. bedankt, had zijn rekening moeten indienen en heeft circa veer den dagen geleden zijn geld ontvan gen. VVaaioin was Mijnneer v. u. riegge-Zijnen bedankt Omdat B. en W. noch de raad, zijn foutief rapport geloofden en zijn plan in den Kaad verworpen werd. M'n verwondering steeg echter ten top toen later in den avond bleek dat B. en W. er naar streefden, het plan zooals de heer v. d. Hegge-Ztjnen het uitgewerkt heeft door den Kaad te doen aannemen. Hoe is het mogelijk dat B. en W. een pian er door willen jagen van iemand die B. en W. en den Kaad vergast op een foutief rappori, waar ze zelf niets van gelooven. Ook vond ik het zeei vreemd en met mij vele toehoorders, lat er geen gelegenhem gegeven werd om van gedachten te wisselen over het al of niet nuttige van Electrificatie voor Axel of over de financieeie be zwaren die de Electrificatie meebrengt. Dat maakte op het publiek beslist en raren indtuk. Zooiets is absoluut niet gunstig voor Electriciteitspropa- ganda. Het is toch heelemaal niet erg als het publiek eens een dieperen kijk krijgt in een voor de gemeente zoo winstgevend zaakje als de Electrifica tieOok kon een gedachtenwisseling voor den adviseur geen bezwaar zijn, aangezien hij vroeger eens een der schrijvers van ingezonden stukken uilgenoodigd heeft tot een debat. Dat iedere vraag over de financieeie zijde zoo angstvallig vermeden werd geeft te denken. Misschien zitten de hee- reti wel een weinig met het zaakje verlegen. Aangezien er geen gelegen heid was om Maandagavond van ge dachten te wisselen ben ik zoo vrij door middel van de courant eenige vragen tot den adviseur te lichten. „OPMERKER". Wegens plaatsgebrek moeten we het vervolg van dit schrijven uitstellen tot het eerstvolgend nummer. REDACTIE. "Wigaelkoersen. Brussel 12,80. Parijs 13,40. Londen 11,88Vj- New-York 2,48. AANBESTEDING Burgemeester en Wethouders van AXEL zijn voornemens op Donderdag den 12 Feb uari 1925, des namiddags 6 uur ten Gemeen tehuize publiek aan te be steden: Hot verroeren van den grond, gelegen achter de Jnliana- straat. Aanwijs op Maandag den 9 Fe bruari s.s tusschen 23 uur namiddags. Samenkomst bij het Noodslachtlokaal. inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Gemeente-Opzichter. Axel, den 6 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders vnd. De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Ondergeteekende wenscht onderhands bij inschrijving aan ie be steden i Zij, die daaromtrent inlichtingen verlangen, kunnen die bekomen bij den besteder. Prijsopgave gevraagd vóór 15 Februari aan staande bij F. DIELEMAN, Stationstraat G 34, Axel. 3iii aan voordeeligea prjjs W. VERSTRATE, Julianastraat E 140, Axel. voor f2,contant. Op verzoek kom ik er zelf mee vóór f 3, H VAN TATEXHOVE. Axel, Doorndijk. SIGAREN HANDEL. Nog een paar pakjes tabak en het horloge is weg. Drie per sonen mogen bij het openen der envelop tegenwoordig zijn. 3^* Hoeveel bruine boonen zijn er in de flesch Slechts 45 personen mogen raden. ÉSJT" 5 prezen beschikbaar. JIT Zie bepalingen. AdresBureau dezer Courant,

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 3