Iel fortuin van een Fluitist. FEUILLETON. Binnenland. Z.hs. wordt besloten naar aan leiding hiervan art. 7 te schrappen. Dat artikel luidt: „Het bedrag bedoeld bij letter f der „baten" in artikel 6, wordt uit buitenge wone middelen der gemeente gekweten. De schuld van het bedrijf wordt met dit bedrag verhoogd." i. Een schrijven van het Z. VI. Waterleidingcomité wordt aangehouden, als te laat ingekomen 3. Vwrzoek subsidie Biblio theek „Patrimonium". De Voorz. zegt, dat bekend is, dat van de afdeeling Axel van het Nederiandsch Werkliedenver bond „Patrimonium' subsidie gevraagd is ten behoeve van hare bibliotheek, voor 1925, en had den B. en W. daaromtrent voor gesteld om f 100 subsidie te ver- leenen, onder voorwaarde, dat een commissie van 3 personen door den Raad werd benoemd, die bereid wordt gevonden om toezicht te houden op de boeken, welke ter lezing verstrekt worden. Over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat dit opnieuw in stemming komt. Dhr. Oggel wil nog opmerken, dat hij gedacht had, dat dit be middelingsvoorstel met beide handen aangegrepen zou worden, maar nu hij bemerkt, dat om trent dit punt de Raad zoo ver deeld is, zal hij tegen stemmen. Vóór stemmen de h.h. Koster, Baert, Weijns, P. de Feijter, en 't Gilde tegen de h.h. Kruijsse, J. de Feijter, Dieleman, Van de Casteel en Oggel. Daar de stem men weer staken, wordt het voor stel als verworpen beschouwd. 4. Verzoeken aankoop bouw grond. Van G. van Kampen, Hilver sum, M. de Keizer, Jac. Houg, Corn. Deij en A. de Visser, allen te Axel, is een verzoek ingeko men tot aankoop van een per ceel bouwgrond, dat wordt toe gestemd. Dhr. 't Gilde heeft gezien, dat Keiser ontheffing vraagt van den aankoop van een gedeelte van het perceel, dat hem is toege wezen en vraagt of daarmee zijn verzoek staat of valt. De Voorz. antwoordt, dat die ontheffing niet wordt toegestaan, daar anders de gemeente met een gedeelte blijft zitten. Keiser moet dat stukje er bij nemen anders kan hij het niet koopen. Dhr. 't Gilde kan zich daarmede vereenigen en zou ook willen, jdat op het reclamebord van het bouwterrein volledig met rood werd aangegeven, het reeds ver kochte gedeelte. Van L. P. Ortelee en A. Oppe was eveneens verzoek tot aankoop van grond ingekomen, n.l. achter hunne woningen, doch hierom trent wordt afwijzend beschikt, aangezien dit gedeelte in de 2) toekomst benoodigd kan zijn voor den aanleg van een nieuwe straat naar het geprojecteerde bouw terrein. Dhr. 't Gilde juicht het toe, dat B. en W. nu ook dat gedeelte willen exploiteeren. Er is vooral nog veel gebrek aan arbeiders woningen en daarom verzoekt hij vriendelijk, doch dringend, om ook dat gedeelte in de oude stad spoedig ter hand te nemen. De Voorz. zegt juist na afloop dezer vergadering nog te willen vergaderen met de Wethouders, ten einde te spreken over het egaliseeren van de wal, waarbij dan dii punt vanzelf ook ter sprake komt. Dhr. 't GildeIn dat geval heeft het wel geen zin om dien grond nog als tuingrond te ver huren Spr. had toch gehoord, dat de huurders dat weer van plan waren. De Voorz. antwoordt, dat ge tracht zal worden om die men- schen zooveel mogelijk ter wille te zijn. Dhr. Kruijsse had ook willen vragen wat dhr. 't Gilde hier vroeg. Alleen zou hij het ver zoek niet afwijzen, maar aan houden, dan wordt er zeker aan gedacht en kan een ander hun niet voor zijn. De Voorz. heeft daar geen be zwaar tegen. Dhr. Van de Casteel wil er in dat verband nog op wijzen, dat het ook goed was om de boomen, die er staan maar te rooien en verkoopen. De Voorz.Dat is ook het plan. 5. Verzoek Hon. Deym Van Hon. Duym was een ver zoek ingekomen om het besluit, waarbij een huisje van hem aan de Kanaalkade A no. 106 onbe woonbaar verklaard was in te trekken. Van de Gezondheidscommissie was advies ingekomen om aan dit verzoek te voldoen, daar bij onderzoek is gebleken, dat de noodige verbeteringen aan die woning waren aangebracht. Op grond daarvan stellen B. en W. voor om gunstig op het ver zoek te beschikken. Dhr. 't Gilde was daar per soonlijk niet voor, want zoo vraagt hij, waar is het einde? Er staan nog wel verscheidene van die woningen, dat eigenlijk krotten zijn, en op die manier komen we daar nooit af. Spr. heeft het huisje gezien en nu ja, het kan, maar het is toch geen gezonde woningpolitiek om dergelijke huisjes weer opnieuw bewoon baar te verklaren. De Voorz.Het doet me ge noegen, dat U het hebt gezien en zelf erkent, dat het kan, zoo dat U zich dan toch met het voorstel kan vereenigen Dhr. 't Gilde Bij hooge uit- „Timoléon maakt zijn naam tot schande. Hij mésallieert jsich met zijn zondering zal ik dezen keer niet tegen stemmen, doch met voor behoud voor later. De Voorz. merkt op, dat'de Gezondheidscommissie toch gun stig adviseert en we dus moeilijk anders kunnen doen. Dhr. Oggel zegt ook, dat men er wel in moet toestemmen, we kunnen niet anders. Alzoo wordt z. h. s. besloten. (Wordt vervolgd). Ingezonden Mededeelingon AlsUhoesfAMGü l)e wreldo-belasting. Naar het Correspondentie-bureau verneemt, ligt het in de bedoeling van den minister van financiën, om tegelijk met het binnenkort in te dienen wetsontwerp, tot heffing van een weelde-belasting, de meer dere door hem in het uitzicht ge stelde wetsontwerpen tot verla ging van sommige directe-belas- tingen in te dienen. Het Limburgsche kanaal. Het in Limburg tusschen Maas- brecht en Maastricht aan te leg gen kanaal zal den naam van julianakanaal dragen. Heen P. T. T.-Bond. De regeering heeft het con tact met den Ctntralen Bond van Nederiandsch post-, telegraaf-en telefoonpersoneel verbroken, we gens de houding van dien bond inzake de voorgenomen reorgani satie van den post- en telegraaf dienst. Buitcnlandsche reis vaa de Koningia ea den Prlaa. De Koningin en den Prins hebben het voornemen, in de maand Maart voor een veertien dagen naar het buitenland te gaan. Gastmaal tea Hora. Woensdagavond had ten Konink lijken paleize te 's-Gravenhage het gastmaal plaats, dat door de Koningin werd aangeboden aan opper- en vlagofficieren in actieven dienst van Land- en Zeemacht. Aan dit diner werd, met Ko ningin en Prins, deelgenomen door Prinses Juliana. De Olympiade tan 1928. Naar gemeld wordt zal bij de Staten Generaal worden ingediend een wetsontwerp, waarbij de Re geering een bedrag van maximaal één millioen gulden aanvraagt voor subsidie aan de Olympische spelen te Amsterdam in 1928. De toekenning der subsidie zal over een termijn van 4 jaren worden verdeeld van 1925 tot en met 1928 wordt elk jaar een post van f 250.000 uitgetrokken. Men meldt, dat de geheele Regeering, in de eerste plaats de minister van Financiën, zich er mede heeft vereenigd. AXEL. Februari 1825. De vergaderingen van gemeen tewege gehouden, als propagan- de voor de electriciteit, hebben ook in de buitenwijken een gun stig verloop gehad. Procentsge- wijze was er meer belangstelling voor deze zaak, dan in de kom. Maar dat kan ook niet anders. Als we ons gesukkel herinneren met de petroleumlampen en de looplampjes, waarvan nu. eens het glas breekt, dan weer het katoen te kort is of scheef brandt, de olie op is, juist ais men de lamp wou gaan vullen en wat men nog meer kon tegenkomen, dan kunnen we ons voorstellen, dat die menschen snakken naar ander licht, dat beter, gemakke lijker, zindelijker, misschien ook goedkooper is. Geen wonder dan ook, dat slechts bij uitzondering iemand den vinger opstak, toen de burgemeester vroeg, „wie sluit nu niet aan, of is tegen de elec triciteit Aan de kombewoners werd die vraag natuurlijk niet gesteld, daar de behoefte aan goed licht er eigenlijk niet is, het zou wel schande zijn, als we onze gafabriek gingen verlooche nen En daarom willen hier de menschen eerst de concurrentie tusschen gas en electriciteit af wachten, wat kosten en kwali teit betreft. En toch verwachten we, dat nog verscheidene licht punten ook binnen de gemeente zullen worden aangelegd. Men wil nu eenmaal met zijn tijd mede. Herv. Zondagschool. Woensdagavond hield de Her vormde Zondagschoolvereeniging alhier jaarvergadering in haar schoollokaal. Na de gewone plichtplegingen kwam aan de orde het verslag van den secretaris H. Smies Cz., die daarin herdacht het succes behaald met de gehouden Bazar, die na aftrek der onkosten f 630,75 opbracht. Ook het Kerstfeest is weer naar wensch geslaagd. Over het personeel der Zondagschool werd een woord van lof gehoord, daar het met ijver en liefde haar werk verricht, wat ten zeerste wordt gewaardeerd. Het aantal schoolgaande kinderen bedraagt 230, terwijl er 7 leerkrachten werkzaam zijn. Het aantal leden, dat 294 bedraagt, werd niet groot genoemd, in verhouding tot het aantal zielen onzer gemeente. Het financiëel verslag uitge bracht door den penningmeester Matth. Loof, was eveneens gunstig. De rekening sloot met een ont vangst van f 1483,07 bij een uit gaaf van f 874,40, zoodat er een batig saldo was van f 608,67. Na goedkeuring dezer rekening Eleonore hief haar mooie oogen tot de bezoekers op en ie! op vriendeüjken door de vergadering volgde be stuursverkiezing. De heeren M. Loof en F. Dekker Pz. werden resp. met 25 en 29 van de 45 uitgebrachte stemmen herkozen. De overige stemmen waren ver deeld over verschillende personen. Hierna was een belangrijk punt aan de orde, n.l. het uitbreiden en verbouwen van het schoolge bouw. Reeds te lang is gewoekerd met de ruimte en niet alleen voor de leerlingen, maar zelfs voor het personeel is het lokaal veel te klein geworden. Achter het be staande gebouw heeft de ver- eeniging nog een flink terrein, zoodat de ruimte er is voor een betrekkelijk groote school, welke plaats biedt aan 400 kinderen. Bereids waren hiervoor plan en teekening gemaakt en de raming berekend ap f2500. De meerdere schoolmeubelen konden gevonden worden in het kassaldo, dat na aflossing der nog loopende aandeelen ongeveer f300 bedraagt. Na deze toelichting van dhr. F. Dekker vnd was de vergade ring het roerend eens over de noodzakelijkheid van den bouw, doch niet over de wijze hoe het geld te vinden. Besloten werd het kapitaal te leenen in aandeelen van 5, 10, 25, 50, 100 guldenen hooger, tegen 4 rente. Ver schillende leden zullen die door huisbezoek trachten te plaatsen. Bij de omvraag kwam ter sprake het toelaten van kinderen, wier ouders geen lid der vereeniging waren, wat in strijd is met het reglement. Besloten werd na eenige discussie, dat voortaan hierop streng zal gelet worden en bij weigering der ouders ook de kinderen zullen geweigerd worden. Hierop werd de vergadering gesloten. SteHnt Elkander. Bij dhr. Koole te Axel werd Woensdagavond 1.1. de jaarlijk- sche algemeene vergadering van de vereeniging „Steunt Elkander" gehouden. Uit de rekening en verant woording van den len penning meester bleek, dat in het afge- loopen vereenigingsjaarde inkom- 'sten hebben bedragen f2296,39 en de uitgaven f2522,97 (w.o. f2476,50 aan ziekengeld), zoodat er een nadeelig slot is van f226,58. Het kapitaal der ver eeniging bedraagt thans f 2756,60. Hiervan staat op een boekje van de Rijkspostspaarbank ingeschre ven f 1397,50, op een Staats schuldboekje f 1500 met een reëele waarde van f 1020, en is in kas f339,10. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging 252 gewone en 43 buitengewone leden telt. In de vergadering van bestuurs leden en buitengewone leden werd gekozen als vice-voorzitter dhr. Uit het Fransch van TANAIDE MARTEL. Toen Timoléon zeventien was ge worden, weigerde hij echter beslist rechten te gaan studceren, want, merkte hij vroolijk op, het was be lachelijk, dat iemand zich het recht kon aanmatigen over een ander recht te spreken. „Wie zou zijn zoon toch zoo ver anderd hebben," zuchtte de moeder. Of de oude pastoor op vaderlijke wijze tusschenbeiden kwam en zijn leerling flink onder handen nam, het hielp allemaal niets. Het bloed van zijn voorvaderen, die tot den boerenstand hadden behoord, verloochende zich niet. Timoléon wilde als een vrij man leven in het volle zonlicht en alleen het eere-ambt van luitenant der vossen jacht trok hem aan. De jacht werd hem alleshij bleef soms dagen van huis om te samen met iandjonkers van zijn leeftijd de wolven op te sporen in de bergen van Trévaresse, of d< vossen na te rennen langs de heuvels van den Sambue. Als hij dan eindelijk kwam opdagen, kleurde een blos zijn wangen, rammelde zijn maag van honger en dacht hij nog minder dar. anders aan het rustige, vreedzame beroep van president of bisschop. Was eenmaal de tijd van het binnen halen van den oogst aangebroken, dan geneerde de jeugdige ridder tot groote ergernis van zijn moeder en den pastoor, niet om zijn jachtbuis uit te trekken en met het personeel liet hooi tot bundels te garen of den wijn te helpen persen. Hij dronk zelfs mee uit dezelfde veldflesch en onder hield zich met de knechts in hun zangerig, welluidend dialect om tegen klokke twaalf de „maissonnière" alle eer aan te doen, de traditioneele ragout, die in groote aarden schotels werd oogediend door de lieve, kleine Baket Brunache, de kleindochter van den pachter Simon, die reeds lang grooten invloed op zijn hart had gehad. Timoléon'.-> vader had korten tijd in Aix in garnizoen geleden, juist tijdens zijn huwelijk met Claire de la Tour u'Equille, die tot den ouden adel van het land behoorde. Geen wonder dus dat de hoofdplaats van Provence zich interesseerde voor het lot der douarière en voor den zoon van Anaclet Pèbre. Een procureur-generaal, ondanks zijn zestig jaren, nog trouwlustig als een jongeling, had den pastoor doen weten, dat hij hei weeuwtje wel tot vrouw wilde en Lereid was zijn positie aan Timoléon in ruil af te staan. Claire Aldegonde weigerde zoo'n belofte had in haar oog veel van een aalmoes en van dit oogenblik af werd zij in laster praatjes voor een preutsche zottin ver sleten. Alleen de vriendschap van den land-adel, die zich niet met dien stadslaster inliet, verbeurde zij niet, terwijl met uitzondering der nichtjes voor den jeugdigen Timoléon bijna geen notitie werd genomen. „Hoe gaai het toch met ridder Pèbre, markies?" vroeg soms de kleine baron van Mariguane aan jonker de Pélis- sane. iiiiiiii»iiiiiimiiiiiHiiiiiii_j^^*^^®<r* herders en olijven-persers. Laatst nog verraste ik hem toen hij rondsprong inet een ganzenhoedster." „Wat min 1 Alsof enze koning zijn adel niet noodig heeft om zich dien van Pruisen van het lijf te houden 1" Baron de Mariguane was kort te voren tot onder-luitenant der gendarmen van den Dauphin aangesteld. „In uw plaats, markies, zou ik mij niet langer met dien ridder willen ver- toonen, hij doet zijn stand oneer aan." Markies van Pélissane dacht een oogenblik na. ,Ge hebt gelijk, Mariguane." Hij nam afscheid van den jeugdigen officier, die met rinkelende sporen en klappen met zijn zweep de oimenlaan insloeg. De moeder van Timoléon zag zich dus wel in haar verwachtingen teleur gesteld. Trouwens, haar gansche leven waren zulke teleurstellingen haar niet bespaard. Hoe vaak was haar echt genoot haar niet ontrouw geweest en had haar illusies onvervuld gelaten. Toch was zij dankbaar dat" haar zoon physiek op zijn vader geleek, vooral toen zij haar einde voelde naderen en wist welk een schat een goede gezond heid en een sterk gestel voor een mensch zijn. Hoewel Timoléon veel van zijn moeder hield, was zijn smart niet bovenmate groot, toen zij hem na een kort lijden alleen achterliet. Zijn natuur was op gevoels-excessen niet berekend. De pastoor beproefde zijn leerling na de begrafenis voor te houden, welk een eer de familie te beurt zou vallen, wanneer Timoléon zijn naam en stand door het kiezen van een edel beroep hoog hield. De jeugdige ridder ant woordde niet. Kort daarop huwelijkte de barones de la Tour d'Equilles haar oudste dochter Hortense uit aan een rijk magistraat uit Aix, den graaf de Gar- danue Maubourquet, die, hoewel van lioogen leeftijd, een schitterende positie aan het hof van Versailles bekleedde. Timoléon voelde bij dit bericht wel eenigen spijt, als hij bedacht, hoe hij met de twee zusters in het mooie park van het kasteel d'Equilles gespeeld had. Nu de oudste eenmaal getrouwd was, deden zich pretendenten voor de jong ste te kust en te keur voor. De meeste moeite gaf zich een militair, een zekere vicomte de la Croix d'Asgeyrolles. Ook hij stond te Versailles zeer goed aangeschreven, evenals aan het minis terie van Oorlog. Dit bleef voor Timo léon natuurlijk niet verborgen en daar hij van zijn twee nichtjes nog het meest op Eleonore gesteld was, besloot hij, niettegenstaande zijn genegenheid voor Babet Brunache, zijn familie te Equities te gaan opzoeken- Hij werd zeer hartelijk ontvangen door de baro nes, die niet van plan was haar jongste dochter een echtgenoot tegen haar zin op te dringen. Bovendien had Pèbre zijn nichtje inderdaad een mooie ver zameling torren en vlinders ten ge schenke gegeven, waaruit zij meende te mogen opmaken, dat zij hem niet geheel en al onverschillig was. Toen de kleinzoon van den fluitist den salon binnentrad, was de ba ones bezig een beurs te berduren voor haar schoonzoon. Mile d'Equilles bladerde in „La Thé orie de la Nature" van mr. de Buffon. Timoléon wist niets anders over het boek te xeggen, dan dat hij htt bandje heel mooi vond. „Een juweel, die band, en wat een mooie gouden letters 1" toon„Wat zien wij u hier zelden, waarde neef." „Wat leest u bij voorkeur?" vroeg de barones eenigszins gemelijk. Daar Timoléon met zijn antwoord verlegen scheen, kwam Eleonore hem te hulp. „Gjj mannen hebt altijd eens'reepje voor.' Wij mogen slechts Racine en Corneillï lezen en als het mooi is de lotgevallen van papegaai „Vert-Vert", doch ik maak mij sterk dat gij het pas verscheren werk van mr. de Voltaire „Candide" reeds kent." „Ik heb dat boek in de bibliotheek van vat er nooit gezien." „Natuurlijk niet," merkt Mme d'Equilles spottend op. „Toen je vader in '45 het leven verloor, moest „Can- dide" nog geschreven worden." Bij zich zelf mompelde zij„Wat een ezel en welk een verschil met den vicomte 1" Ook Timoléon voelde zich beleedigd en niettegenstaande de sympathie die Eleonore voor hem aan den dag legde, zeide hij tot zijn spijt niet te kunnen blijven dineeren. De vicomte d'Argey- rolles, die inmiddels ook binnengeko men was, nam echter gretig de uit- noodiging aan. Me,rrouw d'Equilles verwaardigde zich niet eens hen aan elkaar voor te stellen. Timoléon steeg daarop te paard en vermeed voortaan elk bezoek aan het kasteel. Een blik van Babet troostte hem over alles en zonder veel spijt vernam hij een maand liter dat Eleonore op het punt stond vicomtesse te worden. Kort na haar huwelijk werd haar echtgenoot tot kolonel der gendarmen van den Dauphin aangesteld, die te Versailles en Parijs in garnizoen lagen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2