Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaan deren No. 87. VRIJDAG ti FEBRUARI 11)25. 40e Janrg. J. C. VINK - Axel. Raads verslag;. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 3 Febr. 1925 Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Tegenwoordig alle leden, be halve de heer Ph. J. van Dix- hoorn. De Voorz. opent de vergade ring met gebed en houdt daarna de toespraak tot den Raad, zoo als die in ons vorig nummer staat vermeld en waarop dhr. Baert als oudste lid van antwoord diende. Hierna komt aan de orde de agenda 1. N«t«len. De notulen der vergaderingen van 25 Nov. en 23 Dec. worden zonder aanmerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stokken. a. Bericht van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van genomen besluiten in zake verkoop bouwgrond. b. Goedkeuring van de vast stelling der gemeente-rekening en die van de bedrijven over 1923. c. Adres van de Nat. Com missie tegen het alcoholisme, omvattende een tiental vereeni- gingen voor drankbestrijding, lui dende als volgt: Dhr 't Gilde zegt, dat blijkens de lijst dus Axel het maximum aantal vergunningen heeft bereikt en vraagt of het de bedoeling is om, als er door sterfgeval of an derszins een vergunning vervalt, die dan weer door een ander aan vullen. te De Voorz.Ja, dan komt weer aan de beurt, die het eerst op de ijst staat en kunnen we dus het getal 22 handhaven. Dhr. 't Gilde vindt dit getal buitensporig hoog voor Axel en nu hij vermoed, dat het toch niet zou gesteund worden, zal hij geen voorstel tot vermindering doen, maar toch acht hij het op den weg van het cóllege van Bur gemeester en Wethouders om het aantal vergunningen hier in te krimpen. De Voorz. zegt, dat B. ea W. die vraag hebben overwogen, doch van meening zijn, dat men in onze gemeente niet bepaald van drankmisbruik kan spreken, zoodat er eigenlijk geen aanlei ding is om in te grijpen. Dhr. Dieleman vindt ook, dat het getal 22 hier zeer hoog is en zou het ook wel wenschelijk vin den, om als er b.v. door sterf geval een afviel, die plaats niet aan te vullen, dan komen we tot geleidelijke vermindering. De Voorz. merkt op, dat daar iets voor is, maar ook iets tegen. Er zijn nl. menschen, die moeite en kosten hebben gemaakt om reeds vooraf zoo'n vergunning te koopen en dus zijn er wel finan- ciëele bezwaren aan verbonden. Die kan men maar niet zoo voet stoots den kop indrukken. En spr. acht het getal voor een ge meente als Axel ook niet te veel. Dhr. Dieleman zal niet zeggen, dat er misbruik wordt gemaakt, maar hoe meer gelegenheid, hoe meer gebruik en dan is het ook nog voor geen koopje verkrijg baar, zoodat hij meent, dat het den vooruitgang onzer gemeente niet ten goede komt, Spr. zou bijna geneigd zijn om een voor stel te doen tot inkrimping. De Voorz. zegt dat dat niet zoo gemakkelijk gaat. Als er hier b.v. op de markt een afviel, dan zou dat moeilijkheden meebren gen, want men kan niet zeggen, dat daar misbruik wordt gemaakt. Ook is Axel uitgestrekt en is het niet overbodig, dat er op elk gehucht een gelegenheid is.x Dhr. Oggel wil nog meedeelen, dat een der argumenten om het zoo te laten ook is, dat hoe meer men de gelegenheden beperkt, hoe meer men clandestine ver koop krijgt. Dat leert de onder vinding. En om nu een goede regeling te hebben, vonden we goed, dat in iedere wijk buiten de gemeente een vergunning was, dan blijven er voor de kom ook niet te veel over en daarom acht ten B. en W. het in het alge meen belang niet bevorderlijk om het getal te verminderen. De Voorz. merkt nog op, dat men ook moet onderscheiden ge wone en buitengewone vergun ningen, zooals bij Dieleman, De Lozanne en Koole, die bij Kon. Besluit zijn toegestaan, en waar over dus de Raad niet kan be slissen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het schrijven, evenals de stukken onder a en b voor ken nisgeving aangenomen. d. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Axel, over het jaar 1924, luidende als volgt: In de samenstelling van boven genoemde commissie kwam ge durende het jaar 1924 geen ver andering. In de eerste vergadering van dat jaar werden tot respectievelijk Voorzitter en Secretaris benoemd de heeren D. A. van Houte, en J. L. J. Maris, die bereid waren deze benoeming wederom te aan vaarden. Aan het einde van het jaar moest de commissie constateeren, dat het aantal verzuimen, in ver gelijking met vorig jaar toen het 86 betrof reusachtig was toegenomen en geklommen was tot 142. Voor deze gevallen zijn alle aansprakelijke personen opgeroe pen, waaraan 105 personen heb ben gehoor gegeven. Van de niet verschenen per sonen werd kennis gegeven aan den heer .Inspecteur van het Lager Onderwijs, met het wet telijke gev.olg, dat deze gevallen als onwettige verzuimen werden aangemerkt. De gevallen, welke door den Inspecteur van het L. O. in on derzoek zijn gegeven, betroffen de leerlingen van de n.v. scholen O L. school 32 verzuimen, waar van 18 ais onwettig beoordeeld Bijz. school, Nieuwstraat, 42 verzuimen, waarvan 17 als on wettig beoordeeld R.K. school, Walstraat, 14 ver zuimen, waarvan 7 onwettig. Bijz. school, Spui, 16 verzui men, waarvan 4 onwettig. Bijz. school, Sluiskil, 1 ver zuim, doch niet onwettig. Bijz. school, Zaamslag, 1 ver zuim, doch niet onwettig, oordeeld terwijl over 7 gevallen geen beslissing kon genomen worden. Verder werd er gedurende het jaar nog het besluit genomen om aan den heer Inspecteur van het L. O. te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de geruchten, dat op de eene school in deze gemeente de Leerplichtwet streng en op een andere school soepe ler werd toegepast, hetgeen met feiten nader is toegelicht. Aangenomen voor kennisgeving e. Een adres van A. Dieleman en 9 anderen, bewoners van de Axelsche Sassing, die te 'kennen geven, dat de weg, die toegang geett tot hunne woningen, in zoodanigen toestand verkeert, dat het bijna onmogelijk is deze droogvoets te bereiken dat zelfs de geneesheeren hunne patiënten, en de postboden deze woningen niet, dan met de grootste moeite kunnen bereiken redenen waarom adressanteii zich met het beleefd doch dringend verzoek tot den raad wenden hierin op afdoende wijze verbe tering te willen brengen tevens verzoeken zij om de lantaarn voor de woning van den heer P. de Regt te willen ver plaatsen tot voorbij de woning van den heer D. Schieman, en wel zoodanig, dat het licht in het voetpad kan schijnen, dat ligt voor de woning van den heer D. Jansen en die van de wed. P. Simons. B. en W. stellen voor omtrent het verbeteren van den weg al- wijzend te beschikken, aangezien het een weg is, die in onderhoud is van den Coegorspolder. Dhr. Dieleman meent, dat dit dan toch niet overeenkomstig het advies van den gemeente-opzich ter is De Voorz. leest het advies voor, waaruit blijkt, dat de weg er zeer slecht bij ligt. Er is in langen tijd niets aan gedaan. Zij is in onderhoud bij den polder, waar adressanten al verscheiden keeren een verzoek om verbetering heb ben ingediend, maar telkens zon der resultaat, zoodat zij zich ten laatste tot het gemeentebestuur hebben gewend. Belanghebben den zouden gaarne plm. 20 wagen vrachten sintels hebben en dan zelf den weg in .orde brengen. Met betrekking tot het gevraag de over den lantaarn adviseert hij de bedoelde lantaarn te ver plaatsen en de afstand tusschen de volgende lantaarn zoodanig te verdeelen, dat zij op gelijke afstanden van elkaar staan. De Voorz. zegt, dat het dus eigenlijk geen advies is, maar een rapport en nu zouden we, om de menschen ter wille te zijn, sintels kunnen koopen, maar verder kunnen we niet gaan, want we kunnen toch geen pol derwegen in onderhoud gaan nemen. Dhr. Dieleman zegt, dat het er een onhoudbare toestand is. Dokters en wie er wezen moeten, weten er niet door te komen. Spr. vraagt, is daar nu niets aan te doen Bij het polderbestuur is herhaaldelijk aangeklopt, doch ze doen niets, misschien ook omdat ze er geen belang bij heb ben, maar er wonen toch ook menschen. Als we sintels gaven van de gasfabriek, was men mis schien met f 10 klaar. Kan de polder daartoe niet verplicht worden. Er is zelfs nog geen voetpad. De Voorz. De sintels van de gasfabriek zijn daartoe niet ge schikt. Dhr. Dieleman zegt nog, dat de menschen zeer bescheiden zijn in hun vraag en merkt op, dat er toch aan andere wegen of schoon ook polderwegen, wel meer kosten zijn gemaakt door de gemeente. Zie maar naar den Oudenweg. Hij zou in elk geval die menschen uit den modder willen helpen. De Voorz.: Ja, men zou het polderregiement scherp kunnen toepassen en het polderbestuur noodzaken om de greppen en en putten weg te doen, meer niet we hebben niet het recht om d.en polder tof verharding van den weg te noodzaken, zoodat de menschen er toch niets mee voor uit zijn en de gemeente kan toch niet bij alle polderwegen een pad gaan leggen Dhr. üggel zou de sintels, die aan de gasfabriek liggen beschik baar willen stellen. De Voorz. Daartegen is geen bezwaar. Dhr. F. de Feijter wijst op het gevaar, dat als men consekwent wil blijven, men dan ook elders moet helpen, als het gevraagd wordt. Het is hier een adres van 10 menschen, en als men nu te i Sas van Gent voor 60 cent een voer sintels kan halen, dan is dat een bedrag van f 12 voor 10 man. Dat is toch een kleinigheid voor ieder en dan blijft de gemeente er buiten. Het is eigenlijk niet de moette om de gemeente voor een bedrag van f 12 lastig te valleu. Dhr. Dieleman acht dat idee niet zoo onschuldig, als het er uitziet. Zoo zal een boer wel genegen zijn om gratis een voer sintels uit Axel te halen, maar niet uit Sas van Gent. En als er vervoerkosten over loopen, zal het wel meer zijn dan 60 ct. per voer. Dhr. P. de FeijterEr zijn maar 2 boeren, Petrus de Regt en Daan Schieman, die den weg stuk rijden, die kunnen desnoods zelf de sintels halen. Dhr. J. de Feijter zou de men schen maar aan sintels helpen, als er tenminste geen bezwaar is, dat dan de gemeente met het geheele onderhoud belast wordt. De Voorz Dat is geen bezwaar we maken den weg niet, maar geven alleen sintels en dan kun nen de menschen zelve daarmee den weg verbeteren, voorzoover er voorraad is. En wat de lantaarns betreft, die kunnen verplaatst worden. Ten opzichte van de verlich ting merkt dhr. Dieleman op, dat hij laatst langs het kanaal ging aan de Sassing en het er pik donker was, doordat er geen lantaarn brandde. Hij zou het zeer gewenscht vinden, dat die lantaarns aangestoken werden. De Voorz. heeft juist het tegen deel gehoord en vernam, dat er zelfs 2 lantaarns uit konden blij- ben, dus nu weet ik niet hoe ik het heb. Dhr. Dieleman bedoeld op het eind van de zgn. reephij er kent dat de nieuwe lantaarn prachtig licht geeft, maar niet voor heel de Sassing. Op het eind konden er best nog 2 bran den. De lantaarns staan er en voor de petroleum is dat toch niet zoo duur. De Voorz, zegt, dat er last is gegeven om de lampen te ont steken en wordt het niet gedaan, dan zal hij er naar intormeeren. Dhr. Oggel merkt op, dat Deij er toch voor aangesteld is. f. Een adres van het bestuur der Volksbibliotheek „Arbeiders ontwikkeling" te Axel om f 150 subsidie. Dit adres wordt naar B. en W. verwezen, in afwach ting van de beslissing omtrent een dergelijk verzoek van .Pa trimonium". Dhr. 't Gilde kan daarin be rusten, maar hoopt, dat B. en W. ten opzichte van deze vereeni- ging dan hetzelfde loyale stan- punt zullen innemen, als voor „Patrimonium". Is dat niet zoo, dan zou hij voorstellen om ook de subsidie van deze vereeniging in te trekken. De Voorz. acht dit een beetje voorbarig. Dhr. 't Gilde Ja, maar ik heb geruchten gehoord, waardoor ik niet zoo erg gerust ben daaromtrent. g. Verzoek van Jac. Verstraten- Smies, om verbetering van de stoep voor zijn perceel. Z. h. s. wordt dit verzoek over eenkomstig advies van den ge meente-opzichter ingewilligd. h. Een schrijven van Ged. St. waarin zij, in verband met de hun ter goedkeuring ingezonden verordening betreffende het ge meentelijk grondbedrijf te kennen geven, dat het bij hen gerezen bezwaar niet geheel is opgeheven. Verhooging van de schuld met de rente is in het algemeen niet aan te bevelen. Zij dringen daarom aan op schrapping van art. 7 der verordening. AXELSCHE COURANT Het is Uwen Ra*d bekend, dat overeenkomstig artikel 4 der Drank wet in het jaar 1925 weer de gelegen heid bastaat tot het nemen van maat regelen die bedeelden het aantal ge legenheden voor openbaren draakver koop te verminderen en dat w«l a. door het maximum-aantal var- gunmingen te verlagen b. door te bepalen, dat geen nieuwe vergunningen meer mogen wor den verleend. Deze gelegenheid is deor den wet gever geschapen uit de overweging, dat inperking van he t aantal drank- gelegenheden een middel is tot beteu- geliag van het alcoholisme en daarom zoowei om economische als om m - reele redenen de bevolking ten goede komt. Dergelijke besluiten worden op voor stel vaa den Raad, Gedeputeerde Sta ten gehoord, door de Kroon geno menhet voorstel moet dus aan de Koningin worden gedaan in den loop van het jaar i92b; waarna zulk een besluit in werking treedt op 1 Janu ari i9r6. Tot heden is in tegenstelling met aeer veel andere gemeenten, van deza mogelijkheid door Uwen Raad nog g*en gebruik gemaakt. Op bijgaande lijst kunt u aien in welke verhouding het werkelijke aan tal vergunningen staat tot het voor Uwe gemeente geldende maximum Het zal naaruit blijken, dat o»k Uwe gemeente behoort tot oie, welke voor toepassing van de in art. 4 genoemde maatregelen in aanmerking komen Voor zoover in Uwe gemeente ver gunningen zijn die aan Naamlooza Vennootschappen of firma's zijn ver leend, houde men er rekening mede, dat die i Mei 1930, dus vóór het ein digen yan de nieuwe vijfjarige periode vervallen. Verlaging van het maximum kan op verschillende wijzen geschieden le. het cijfer van het maximum kan verlaagd worden 2e. er kan bepaald worden, dat het verhoudingecijfer voor de gemeente verlaagd wordt. Bijv. voor een ge meente met 15000 inwoner» mag er één vergunning op 400 inwoners zijn dus 37. Men kan bepalen, dat er nu één vergunning op 600 inwoner» mag aijn, dus 25. 3e. het maximum kan vastgesteld worden op een cijfer *oo veel lager dan het maximum bij art. eerste lid bepaald, dat arr. 14 buiteu toe pasting blijft; 4e. als no 3, terwijl daarbij kan bepaald worden, dat het aantal niet mag dalen beneden een zeker cijfer. Kenvoudiger blijft natuurlijk de hierboven onder b. genoemde bepa ling, dat in het geheel geen nieuw vergunningen meer zullen worden verleend. Het komt ons voor, dat er voor Uw gemeentebestuur alle aan leiding is, om des wetgevers bedoe ling, om het aantal drankgelegen- haden langzamerhand in te krimpen, te steunen door het nemen van één der door ons genoemde maatregelen. Aangenaam zal het ons ook zijn te vernemen, dat Uw college onze op vatting deelt, alsook welk besleit het dienovereenkomstig genomen heeft.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1