AXEL, 3 Februari 1815. De heden gehouden raadsver gadering werd bijgewoond door alle leden, behalve dhr. Van Dixhoorn. De Voorz. opende de vergade ring met de gebruikelijke nieuw- jaarswensch en sprak als volgt „Bij de eerste vergadering in „1925 maak ik gaarne gebruik „van de gelegenheid om U mijne „heeren Wethouders en heeren „Leden van den Raad, alsmede „den Secretaris, met uwe gezin kien een voorspoedig en geze gend jaar toe te wenschen. „Tevens spreek ik den wensch „uit. dat onze dierbare gemeente „ook in 1925 voor rampen en „onheilen moge worden bewaard „en dat voor ieder inwoner, in „welken rang of stand hij is ge plaatst, het jaar 1925 voorspoe dig moge zijn. „Mijne heeren, wanneer wij „even een terugblik slaan op het „jaar 1924, dan zullen wij moe- „ten constateeren, dat het jaar „1924 voor deze gemeente een „zeer belangrijk jaar is geweest. „Zeer belangrijke besluiten zijn „genomen, zooals le hetaankoo- „pen van een groot bouwterrein, „waartoe de gemeente op een „behoorlijke wijze kan worden „uitgebreid. „2e het besluit tot uitbreiding „van de Gasfabriek. „3e het sluiten van een con tract voor electriciteitslevering „met de P. Z. E. M. „en 4e het besluit tot verbe tering van de straten in de kom „der gemeente. Al deze en meer „andere besluiten, hoop ik dat „zijn genomen tot heil en bloei „voor deze gemeente. „Bij de uitvoering van deze „besluiten zal veel van U wor- „den gevraagd. Ik hoop dan ook, „dat alles in goede harmonie, met „eerbiediging van ieders overtui- „ging zal worden opgelost en „dat de prettige toon, die in 1924 „tijdens de Raadsvergaderingen „heerschte, in 1925 niet zalwor- „den verbroken. „De Gezondheidstoestand was „in onze gemeente het vorige „jaar zeer bevredigend. Besmet telijke ziekten kwamen niet voor. „Over de economische toestand „valt niet te klagen. Meer en „meer gaan wij naar normale „toestanden. Vooral wat de re sultaten van den landbouw be treft is geen reden tot klagen. „De bevolking van Axel bedroeg „op 1 Januari 1925 5716 perso pen, dat is een vooruitgang van „21 personen, 44 huwelijken „werden geslotenen 149 kin- „deren werden geboren. „Mijne heeren, toch zou dit „kleine overzicht niet volledig „zijn, indien ik niet memoreerde „het officieele bezoek, dat H.M. „de Koningin met haar Gemaal „en de Princes aan onze gemeente „brachten op 8 Augustus 1924 „en waardoor zeer zeker de ban- „den tusschen onze gemeenteen „onze Landsvrouwe en Haar huis „zijn versterkt geworden. „Ten slotte, mijne heeren heb „ik behoefte U dank te brengen „voor het vertrouwen, dat ik in „1924 van U in ruime mate heb „mogen ondervinden en waartoe „U mij de volbrenging van mijne „taak hebt vergemakkelijkt. „Moge God zijn onmisbaren „Zegen in ruime mate schenken „op den voor ons te verrichten „Arbeid. Dhr. Baert dankte als oudste lid voor het gesprokene en wenschte den Voorz. wederkee- rig namens den Raad met zijn gezin gezondheid en voorspoed toe. Moge U, aldus spr. de kracht gegeven worden om tot heil onzer gemeente werkzaam te zijn, en de toon worden be houden, zooals die in 1924 heerschte, dan zullen ongetwij feld de wenschen van den Voorz. in vervulling komen. Vervolgens werden ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen. Afgewezen werd een verzoek van A. Dieleman e. a. om een wegje 4op de Sassing te verharden. De raad zal even wel sintels beschikbaar stellen. Een adres van de bibliotheek der S D. A. P. om subsidie werd aangehouden. Het voorstel van B. en W. om f100 subsidie te verleenen aan de bibliotheek van Patrimonium, onder voorwaarde, dat een com missie toezicht houdt op de ter lezing gegeven boeken, (waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten) werd als ver worpen beschouwd, daar thans weer staking der stemmen plaats had. Thans stemde ook dhr. Oggel tegen. Besloten werd tot verkoop van grond, gelegen in het gemeente lijk bouwplan aan G. van Kampen, te Hilversum, M. de Keizer (voor waardelijk), Jac. Hough, Corn. Deij en Adr. de Visser, allen te Axel. De verzoeken van L. P. Ortelee en A. Oppe om aankoop van grond achter hun woning, werden aangehouden. Gunstig werd beschikt op het verzoek van Hon. Duijm, om het besluit, waarbij een huis onbe woonbaar verklaard was, in te trekken. Vervolgens werd vastgesteld de verordening op de heffing en invordering van het huurloon voor het slachtlokaal. Aan A. Dobbelaar, Krina de Koeijer en L. de Putter werd resp. f 10, f 15 en f5 toegekend ais vergoeding voor schoolgaande kinderen. Betreffende reclames tegen aan slag van schoolgeld en honden belasting werd afwijzend besloten ten opzichte van: Van de Bilt en Goossen en toestemmend voor H. Kotvis. Bij de omvraag vroeg dhr. 't Gilde o. a. waarom sommige werklieden aan de gasfabriek niet vast worden aangesteld en ook of het niet gewenscht is adhaesie te verleenen aan de motie-de Boer in zake de reorganisatie van het P. T. T.-bedrijf, die volgende week in de Tweede Kamer wordt behandeld. Dhr. Van de Casteel vroeg een vuilnisbak voor Kijkuit. Dhr. Dieleman vroeg o. m. naar voorziening in zake de werke loosheid en wenschte meer pu bliciteit van de werkzaamheden der gascommissie. Dhr. P. de Feijter informeerde naar de verharding der Emma- straat. Na beantwoording der sprekers door den Voorz. sloot deze de openbare zitting, die overging in geheime vergadering. Na heropening werd medege deeld, dat de aanslag van L. van Cadsand voor het schoolgeld werd vernietigd. (In een vorige vergadering was deze gehand haafd). Hierna werd de vergadering gesloten. Ing«zond«n M«ded»»lingen. Voor allen die sukkelen „Pro Jmentuta". De vergadering, welke Zater dagmiddag alhier in „Het Gul den Vlies" was belegd door de studieclub „Ons Genoegen" van de vereeniging van marechaus- sees's in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, was goed bezocht, Uit den aard der zaak is het na tuurlijk dat de gewapende macht druk vertegenwoordigd was, maar toch waren ook tal van belang stellenden gekomen, die buiten het politievak staan en in dat verband vonden we het zeer goed gezien van deze eigenlijk mili taire vereeniging om de verga dering toegankelijk te stellen voor iedereeen. Daardoor komt er meer contact tusschen burgerij en politie en zien eerstgenoem- den in, dat de tijden waarin een dienaar van den H. Hermandad met zware snor, hooge kolbak en rammelende sabel eigenlijk een soort boeman was voor elk rustig burger, uit zijn. Vooral een lazing over „Pro Juventute* is daartoe zeer geschikt, want daarin toch ligt opgesloten de kern, dat „voorkomen beter is dan genezen", en wanneer we dan zien, dat de huidige politie in die richting werkt, dan maken vrees en haat zeker plaats voor sympathie voor hun werk en zal hun optreden eer gesteund, dan tegengewerkt worden. Vooral waren ook tal van on derwijzers ter vergadering aan wezig, toen de voorzitter der studieclub, wachtmeester U. van Wijck van Koewacht, aan mr. W. F. E. baron van der Feltz, het woord gaf. Spr. stelde het op prijs in de gelegenheid gesteld te worden om aan „Pro Juventute" meer bekendheid te geven ook op het platteland en een en ander over reclasseering te kunnen zeggen, waaromtrent nog vage begrippen bestaan. Baron van der Feltz noemde het werk van Pro Juventute een werk van liefde en stille toewij ding, maar achtte het ook een daad van billijkheid en recht vaardigheid om te zorgen, dat het verwaarloosde kind, dat voor heen hoe ouder hoe meer uit de maatschappij werd verstooten, in die maatschappij een behoorlijke plaats wordt gegeven, nadat het daartoe vooraf is geschikt gemaakt. Spr. ging in grove trekken het leven dier schepsels na en noemde het een gelukkig feit, dat meer en meer werd ingezien, dat wan neer zij aan hun lot werden overgelaten, het aantal misdadi gers bleef toenemen en deze mo reel hoe langer hoe meer achter uit gingen. Vereenigingen wer^ den opgericht welke in dien toe stand verbetering brachten. Zoo ook Pro Juventute. Ook van re- geeringswege werd dit ingezien en alzoo kreeg men de kinder wetten en in 1922 ook de kin derrechters. Spr. zei dat toen eerst de moeilijkheid begon, om medewerking te krijgen van de geheele bevolking; hier speciaal van Zeeland, want geen boeken, maar ervaring en waarneming uit het leven van het verwaarloosde kind, moeten aangeven, hoe men het verbeteren zal. Daartoe moe ten er gegevens zijn van ouders, voogden en opvoeders. Achtereenvolgens besprakbaron Van der Feltz, de gewijzigde strafwet in dat opzicht, het werk van tuchtscholen, opvoedingsge stichten, observatiehuizen, kinder rechters, gezinsvoogden, reclas- seerders, gestichtsopvoeding en gezinsopvoeding. Deze oaderwerpen geven ech ter zooveel stof tot bespreking, dat er slechts enkele grepen uit werden genomen en ook wij moe ten ons verslag slechts bepalen, tot het noemen van de onder deden. Spr. vond dat met den kinder rechter eigenlijk de ideale toe stand is bereikt als het publiek nu maar meewerkt en niet vij andig staat tegenover het kind en ook niet tegenover de justitie. Hij deed daarom een beroep op aller medewerking. Pollitie, ju stitie en publiek moeten in dezen samenwerken, wat niet alleen is een speciaal belang voor het be trokken kind, maar ook een al gemeen belang voor de maat schappij. Ten slotte werd nog medege deeld, dat zij die lid wenschen te worden van Pro Juventute zich kunnen melden bij den heer D. A. van Houte, hoofd der open bare school alhier. Chr. Nat. Werkmansbond. Zaterdagavond hield d'e afd. Axel van dezen bond een open bare vergadering in de Zondags school, waar optrad de heer A. Broen uit Enschede. Ingeleid door den voorzitter M. Wielaud, zeide dhr. Broen te zullen spreken over „Bouwen" en memoreerde hoe mevr. Roland Holst in een gedicht had gezegd: „Wij zijn het niet, die huizen bouwen, Wij mogen slechts de steenen sjouwen." Spr. bracht die regels in toe passing met het feit dat de mensch niet bouwen kan aan de Maat schappij. Het is slechts sloopers- werk, Men bouwt niet volgens het plan, uitgedrukt in Ex. 25: 40, maar men wil zelf bouw meester spelen, zonder te weten, hoe hef gebouw er uit zou zien, als het ook voltooid mocht kun nen worden. Wat is de Maatschappij, zoo vraagt men en als het een ge bouw is, wat is dan de mensch die aan die Maatschappij werkt en bouwt? Allen willen ver vormen en verbouwen het ge bouw der Maatschappij, omdat het niet deugt, zooals het thans is opgericht. Maar het is sloo- perswerk. Ziet naar Rusland en men begrijpt de vergissing, jam mer maar, dat bij zoo'n misluk king alle verantwoordelijkheids gevoel wordt gemist en er geen gevoel is voor de duizenden, ja miilioenen, die er het noodlot van zijn. Volksleiders zijn vaak volksverleiders. De Maatschappij is geen gebouw. Dan een dood mechanisme De waarheid na dert, maar toch faalt ook dit ant woord, want de Maatschappij is een levend organisme en dat or gaan in stand houden, dat is de kunst. Een kind kan, zoo zei wijlen ds. Talma, een horloge vernietigen, maar alleen de vak man, de kunstenaar kan hetcon- strueeren en op gang houden. We moeten bouwen volgens een vast plan en wil dat geen sloo- perswerk zijn, dan moeten we als bouwheer den grooten Archi tect raadplegen. Niet de orga- nisatie's tegen elkaar in, maar met elkaar en niet tegen den ka pitalist, den grooten vijand, maar met het kapitaal als onzen hel per, indien ook daar het Woord goed verstaan wordt. Spr. komt tot de vraagwat is de mensch en antwoordtde beelddrager Gods, bestemd om eeuwig met God te leven, zoo luidt het in Genisis. Wat een contrast met den mensch van nu, den socialist, (Jen communist, die als een koe de grazigste plekjes uitzoekt in de wei, om tijdelijk te genieten en dan te sterven. Wij moeten hooger ge luk najagen, wij zijn eeuwigheids kinderen en nu wil spr. niet zeg gen, dat de arbeider uitsluitend moet leven bij dien wissel op de eeuwigheid, want ook voor tij delijke welvaart dient gezord te worden. In dat verband wijst spr. op wat Joh. den Dooper zeide en Pauius. Spr. gaat na den groei der ar beidersklasse en illustreert, dat deze steeds werd teruggedrongen, naar mate uten God terugdrong. Zoo verwacht hij ook, dat naar mate den groei van socialisme en communisme, den val van de arbeidersklasse dieper zal worden ais dat gebouw instort. Men staart in den blinde. Stelsels faalden, theorieën mislukten, alleen met bouwen volgens Gods plan kun nen we het wagen. Spr. ziet op Johannes, die de eerste sociale preek hield, op Jezus die de grootste volksleider was en alleen stond. Daarom zegt spr. tot zijn leden ziet niet op het kleine aan tal uwer organisatie, maar op het doel. Niet de massa volgen maar den Eenling. De mooie rede werd met ap plaus begroet door de aanwezi gen, die echter niet talrijk waren. Zaterdag had te Sluiskil ten verzoeke van het bestuur der Chr. school aldaar en ten overstaan van den architect P. A. Galle te Terneuzen, de aanbesteding plaats voor het bouwen van een onder wijzerswoning. De uitslag was als volgt le perceel, metselwerk: Gebr. Scheele Sluiskil, f3895, Gebr. Moens Terneuzen, f 3835, S. v. d. Hoofd Terneuzen f3775. 2e perceel, timmer- loodgieters- en ijzerwerk. A. J. Krijger Sluis kil, f 3375, G. Rijnberg Terneuzen, f3320, A. Roovers Terneuzen, f 3300, D. P. Bastink Zaamslag, f3175, D. Galle Zaamslag, f 2900, A. J. Butler Axel, f 2850. 3e perceel, schilderwerk. Gebr. Krijger Philippine, f720, H. P. Goethals Terneuzen, f649, D. R. Riemens Zaamslag, f 548, C. Dees Zaamslag, f 595, P. L. A. de Pauw Sluiskil, f441. Omtrent de gunning werd nog geen beslissing genomen. Met ingang van 1 Februari is aangesteld te Terneuzen de be noemde kommies der Directe Be lastingen en Accijnzen J. Klap te Kruiningen. Zondagmiddag brak in de schuur van den landbouwer Pru dent Matthijs in de Koestraat, te Koewachtdooronbekende oorzaak brand uit. Aangewakkerd door een hevigen wind stond de geheele schuur spoedig in lichte laaie en viel aan blusschen niet te denken. Een groote hoeveelheid vlas, als mede eenige landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Alles was, slechts laag, verzekerd. Voorzichtig Bij de gemeente-politic alhier is een valschen gulden gedepon- neerd. Het stuk is wat de teeke- ning betreft van een echten gul den niet te onderscheiden en zal wel gemaakt zijn naar een gips afdruk. Het draagt het jaartal 1923. Het kenmerk der onderscheiding van den waren gulden is, dat het randschrift ontbreekt en ook kleur en klank wijken aanzienlijk' af. Men zij dus op zijn hoede, want er moeten verscheidene in om loop zijn. Eloctrificatic in Axel. Naar aanleiding van het onlangs genomen raadsbesluit omtrent electrificatie onzer gemeente, heeft het Dag. Bestuur onzer gemeente het gewenscht geacht om in de kom en de buitenwijken lezingen te doen houden met illustreering van lantaarnplaatjes, waarvoorde gemeentelijke adviseur, de heer B. A. J. van der Hegge Zijnen, bereid was gevonden. De Burge meester, dhr. F. Blok, heette de aanwezigen welkom en zeide, dat het in verband met voornoemd besluit gewenscht was aanslui tingen te krijgen en het alzoo niet van nut was ontbloot om de ingezetenen in te lichten omtrent het practisch gebruik van de electriciteit. Dhr. v. d. Hegge Zijnen ver kreeg daarop het woord en deelde mede, dat vooral in den oorlogs tijd met het gebrek aan brandstof het gebruik van electriciteit voor licht en kracht zoodanig was toe genomen, dat op het oogenblik 3 millioen inwoners in ons land zijn aangesloten bij een electrisch net; dat is 43 pCt. Er moet wel een bijzondere reden zijn, dat men daar tegenwoordig zoo dol op is, dat het als een levensbe hoefte beschouwd wordt en hij kan het dan ook ieder aanbevelen, vooral ook wat de motor betreft, daar de electr. motor de kleinste, de eenvoudigste en goedkoopste in verbruik is en alzoo de meest practische. Wat de tarieven be treft kon spr. moeilijk vooruit- loopen op de beslissing van den raad, doch vermoedde, dat dit voor licht 45 en voor kracht 22 cent per KW., zou worden bij verbruik van minstens 2000 K.W. Bij meer verbruik zal het tarief verlagen. Voorts wees spr-. op het gemak van electrisch licht boven petroleum of gasbrand gevaar was uitgesloten en ook dat de lampen en onderdeden genormaliseerd zijn, is een reuzen- gemak. Daardoor toch passen alle onderdeden, ondanks verschil van fabrikaat, op elkaar. Ook de bediening is zeer eenvoudig. Wie aansluiting wenscht vraagt dit aan B. en W., die gaarne toe stemmen en men kan leiding laten leggen zoo veel en waar men wil in zijn woning. Alleen is men daaraan gehouden, dat van ge meentewege de leiding en toe stellen geschiktworden bevonden, opdat gevaar of schade uitgeslo ten is, wat aan beide partijen ten goede komt. Vervolgens werden door middel van een lantaarn eenige practische toepassingen op het doekgebracht, waarbij weinig nieuws was te zien of te melden. Na deze vertooning werd ge legenheid gegeven om vragen te stellen, in zoover, dat de gemeente politiek in dezen werd vrijgelaten. Blijkbaar was dit voor sommigen een teleurstelling en moest de voorzitter een paar malen afwerend antwoorden op pogingen om de gemeente-financiën aan te roeren. Samenvattend de beantwoording van eenige practische vragen kunnen we mededeelen, dat het gebruik van een gewone electr. lamp voor een gewone huiskamer op 3.5 ct. per uur komt. Omtrent de kosten van aanleg valt moeilijk met moeilijken en onregelmatiger! stoel gang zijn Mijnhard t'sLaxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2