Yersche Eieren. "HERVEILING. Heien opnieuw onlvanpen! GRAIAFONES. Reusachtige keuze PLATEN Voortdurend Bekendmakingen. Advertentiën. Thans 8 cent. M. VAN DOORN, Vrijdag 6 Februari 1925, De laatste nieuwste „Wie bond dat blikje aan den hond zijn staart?" en „Sara, je rok zakt af". GROOTE OPRUIMING Magazijn „DE BLAUWE BRIL", van P. J. VALE, Weststraat, Axel opgenomen en is naar het zie kenhui» vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Terwijl eenige jongens te Roodeschool (Uithuizen) druk aan het spelen waren, had de 8-jarige H. C. het ongeluk te struikelen, waarbij hy zoodanig met het hootd tegen een stoep kwam, dat voorbij gangers hem naar hui» moesten brengen. Hy bleek een hersen schudding te hebben, waaraan hij is overleden. Onder een trein. De exportslager M. it gisteren aan het station te Steenwijk, bij bet oversteken van de rails ondar den trein geraakt. Ean beeu en een arui werden hem afgereden. Per aut« is hij naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Zijn toestand i» bedenke lijk. HU w»st den weg. De politie te Hellendoorn had aangehouden en voorloopig in be waring gesteld een zeker H. uit Amsterdam, oud 33 jaar, die by de politie zeer ongunstig bekand staat en nog strat moest onder gaan, blijkens het Algemeen Po litieblad. Toen de gemeente-veld wachter in den toren kwam, waarin zich de cellen bevinden, bleek dat de vogel gevlogen was. H. heeft een plank uit den vloer gewerkt en toen een gat gegra ven onder den vloer door tot buiten de cel, kwam in den toren en is door de kerk gevlucht. Dinsdagnacht is de 57-jarige T. Papeveid, werkzaam iu het motorschip Pajalo, liggende aan de le Nederl. Ccöp Kunstmestfa- briek aan den Parallelweg te Vlaardingen, bij het neerkomen van een met loslaat gevulden knijper uitgegleden en heett den knyper op het lichaam gekregen. De ontboden geneesheer consta teerde den dood. Borstkas en ribben waren ingedrukt. Dinsdagmiddag is een ern- tige brand ontstaan in de was- schery van de firma GL Uyt den Bogaard te Ugchelen, gemeente Apeldoorn. Het vuur woedde het hevigst iu de droogkamers, ge legen achter de woning van den eigenaar van hot bedrijf, waar de brand vermoedelijk door een deffect in droog-app traten is ont staan. Ook het perceel achter de wasscherij, bewoond door de fa milie Starke, werd door het vuur aangetast. Het woonhuis en de droogkamers zijn uitgebrand. De landbouwer D. ep d* Haart, bij alten, die ae vorige week door een stier van de fok- veevereoniging werd toegetakeld is overleden. De moord op den makelaar Busch. De instructie tegen Van M die bekend heeft, in 1915 in het per ceel Overtoom '23—25 te Amster dam den makelaar Busch te heb ben gedood, het lyk te hebben be roofd en het daarna te hebben be graven in de achter het gebouw gelegen garage, is nog in vollen gang en zal waarschijulyk nog langen tyd duren, want niet al leen is de bekentenis van v. M. naar alle waarschijnlijkheid nog slechts een gedeeltelijke, maar de justitie moet ook, omdat er bij bet feit geen getuigen zijn geweest, nog zooveel mogelijk aanwijzin gen verzamelen ora daaraan te toetsen wat v. M bekend heeft Een ring met Briljanten en de daspeld in den vorm van een vliegtuigenschroef, gevonden op of bij het geraamte, z jn thans door twee personen, die Busch goed gekend hebben, zeer positief als dienst eigendom herkend. In een der stadsbanken van leening is gevonden een gouden kettingringetje, met afgeplatte schakels, hetwelk van het lyk geroofd moet zyn en eenige jaren beleend is. Het is gebleken, dat de beleening heett plaats gehad onder valschen naam, en dat de beleener is geweest de verdachte M. Op een anderen valschen naam heett hij eenige maanden na den moord, eveneens in een stadsbank van leening, beleend het horloge met slagwerk, dat hy van het lijk van Busch heeft ge stolen. Op 20 Mei 1916 is dit horloge publiek in de bank ge veild, en wel voor 42 25. De commissaris van de centra le recherche verzoekt thans den- gene, die dit horloge toen gekocht heeft, zich bij hem te melden. Op Schoei. Onderwijzer JaD zeg eens een spreekwoord. Jan Zooveel meesters zooveel gekken. Onderwyzer (boos) Een ander Vlug JanWie den schoen past, trekke hem aan. Onderwijzer (woedend) Een ander. Als je nog zoo een durft zeggen, ga je de klas uit. Jan De waarheid kan geen herberg vinden. Kleine oorzaken groote gevolgen. Voor de rechtbank te Maastricht stond Dinsdag j.l. tereeht N. J. J. te Brunsum, beschuldigd ten Dadeele van zijn nsedekostganger Sch., een bedrag van 183,50 te hebben ont vreemd, waartoe hij een kist bad moeten openbreken. Dit was ge schied met een pikhouweel. Be klaagde had er een. En daarmede was ook de kist opengebroken, want het onderzoek, ingesteld door dr. v. Waegeningh, directeur van den Warenkeuringdienst te Maas tricht wees uit, dat op het spitse gedeelte van het pikhouweel zich de vleugels bevooden van een. mot! Het daarbij behoorende li chaam werd aangetroffen in de diepe indeuking, welke het hou weel gemaakt had, onder het dek sel der kist. Een zeer merkwaar dig gevalToch luide de eisch vrijspraak, wegens gebrek aan bewijs. Jeugdige onverlaten. Een paar jongens hebben bij eeD bewoner uit Wilp een kip uit liet nachthok gestolen en het dier als voetbal gebruikt. De onver laten trapten het dier zoo lang heen en weer tot het dood was, waarna het door de ruiten van het slachthuis van den bestolene werd gegooid. Het spreekt van zelf, dat tegen de dierenbeulen praees-verbaal werd opgemaakt en deze voetbal sport Dog een leelijk nasmaakje zal hebben. Gleuden munt gcroidcn. In den tuin van het ziekenhuis >Sint Joannes de Deo« te Haar lem is bij bet spitten eea gouden munt gevonden, afkomstig uit den Spaanschen tijd. Op de eene zyde bevindt zich het portret van koning Philips IIaan de keerzijde staat het wapen van Philips II. Te Harlingen had de machi nist van het Engelsche stoomschip »Poolron» hetwelk daar geladen inet lijnkoeken van Londen arri veerde, toen hij aan boord kwam het ongeluk in een der ruimten te vallen. Zwaar gewond werd hij per brancard naar het Zieken huis vervoerd. De landbouwer H. die de markt te Ede bezocht en in eon koffiehuis een rolmops gebruikte, is in een augurk gestikt. De Citroën-expeditie naar Centraal-Atrika, die in October Algiers verliet, en er in slaagde cioor de Sahara te trekken en dan Niger te bereiken, heeft in November baar tocht voortgezet near den Congo. Eind December bereikten de rupsauto's het Tsjad-meer, en half Januari trok ken zij over Osbangi der Bel gischen Congo binnen. Hiermee was de eerste autoverbinding tusschen de Middellandscbe Zee en Centraal-Atrika tot stand ge bracht en was tevens een nieu wen toegangsweg naar den Congé ontsloten. De wonderen der draadlooze. Als teeken van vooruitgang der draadlooze telefonie wordt gemeld, dat de klokslag van Big BeD, de groote klok van ae Westminster abdy te Londen, in het Noorden van Borneo (een afstand van 10.000 myl) duidelijk is gehoord en dat een draadloos gesprek tusschee Melbourne (Australië) en Pittsburg j (Ver. Staten) een afstand van 9000 mijl goed verstaanbaar was. Een Engelsche mijl is 1609 Mster. De automobiel-industrie. Volgens een beticht u;t Was hington werden in de Ver. Staten gedurendel924ongeveer3.637 000 automobielen vervaardigd. Dure tarwe. De tarweprijs begint du toch ernstige bezorgdheid te wekken, zegt een Reuter-bericht uit Lon den. De noteering voor tarwe be reikte gisteren het hoogste punt waarop zij in 26 jaar gestaan had. Berichten uit Ierland beschry- veD den vreeselijken nood in het Westen en Zuiden van Ierland. Men weet dat daar de aardappel oogst tengevolge van deD natten zomer mislukt is en dat aardap pelen er nog steeds het voornaam ste voiksvoedsel vormen. De Vrijsteatsche regeering beeft hulpverschaffing op teuw gezet met het verdeelen van eten en brand stol. Zonderlinge bezoeking. Zondagavond speelde zich aan de enter de Linden te Berlijn een ietwat vreemd geval af. Toen de eigenares van een bekend fotografisch atelier uit den schouwburg kwam, bemerkte ze reeds van de straat, dat haar atelier schitterend verlicht was. Ze durfde niet alleen naar bin nen, doch verzekerd» zich van den steun van eenige moedige mannen, die met haar de trap op gingen. Toen men de deur opende, bleken alle lichten te brandon, zelfs de groote boog lampen „efïectlampen", die het fotografeeren bij donker weer of avond, mogelijk maken. De eigenares zag meteen, dat de lampen zaakkundig waren in geschakeld en dat er blijkbaar oen opname was gemaakt. Men doorzocht het atelier en vond in een kleedhokje in een grooten Biedermeier-armstoel een schilderachtig verkleed paar tje in diepen slaap. Beide jonge lieden werden wakker geschud. Daarop verklaarde de jongeling, in wiens armen het nog heel jonge meisje rust had gezocht, dat hy eenige dagen lang ée groote glazen lantaarn boven het atelier had helpen reparoe- ren. Hij had gezien, dat hij door een opening gemakkelijk in het atelier kon komen. Hij was nu juist jarig en wilde den dag vieren door van zichzelf en zyn meisje eeD foto te maken. Tegen het vallen van den avond was hij met haar op het glazen dak geklommen, kwam zoo in 't atelier en maakte toen 'n paar kiekjes. De platen had hij on middellijk in de donkere kamer ontwikkeld. Na deze kunstzin nige bezigheid ontdekt6 het paar een gramafoon, danste tot mid dernacht en vierde met meege- brachten wyn en eetwaar zóó lang den verjaardag tot het dood vermoeid in den leunstoel neer zeeg en insliep. Het onderzoek, aldus de „B. Z. am Mittag", heeft aan het licht gebracht,, dat de jongeman de waarheid had gesproken, De foto's, die hij had genomen, waren goed gelukt. "Wisselkoersen. Brussel 12,84. Parijs 13,44. Londen 11,89. New-York2,48. OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad van Axel op Dinsdag den 3 Februari 1925, des voormiddags ten 10 ure ten Raadhuize, 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Stemming over het verzoek van het Nederl. Werkl. Verbond „Patrimonium" Afd. Axel om eene subsidie ten behoeve van hare bibliotheek voor het jaar 1925, waarover de stemmen in de vorige vergadering staakten 4. Verzoek van G. van Kampen te Hilversum om eeri perceel grond van de gemeente te koopen. Idem van M. de Keizer te Axel om een gedeelte van een perceel bouwterrein te keepen. Idem van Jac. Houg te Axel om een perceel grond van de ge meente te koopen. Idem van Corn. Deij te Axel om een perceel grond van de gemeente te koopen. Idem van L. P. Ortelee te Axel om eenige meters grondtekoopen in de Oudewijk achter zijn wo ning. Idem van A. OPPe te Axel om eenige meters grond te koopen in de Oudewijk. 5. Verzoek van Hon. Duijm te Axel om intrekking van het Raads besluit, waarbij de woning A no. 106 onbewoonbaar is ver klaard. 6. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van loon voor het gebruik van het slacht- lokaal. 7. Verzoeken cm vergoeding, inge volge art. 13 der L. O. Wet 1920. 8. Reclames en verzoeken om ont heffing schoolgelden en honden belasting. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, te Axel, den 29 Januari 1925. De Burgemeester van Axel, BLOK. Electricitttitsrsorziening der gemeente Axel. Burgemeester en Wethouders van AXEL noodigen hoofden van gezinnen, zoowel mannen als vrouwen, uit, in verband met het genomen Raadsbesluit tot electrificeering der Gemeente, tot het bijwonen van eene lezing met lichtbeelden. Deze lezing zal op verschillende plaatsen der gemeente worden gehouden en wel Voor de kom op Maandag 2 Febru ari 1925, des namiddags 7 uur, in het Gymnastieklokaal vari de voormalige Normaalschool in de Statioastraat. Voor de Sassing en omgeving op Dinsdag 3 Februari 1925 des namiddags half zeven ure in het lokaal van de wed. J. M. van Doeselaar. Voor Spui en omgeving op Woens dag 4 Februari 1925 des namiddags half zeven ure in een der lokalen der Bijzondere school. Voor Kijkuit en omgeving op Don derdag 5 Februari 1925 des namiddags half zeven ure in het lokaal van J. van Dorsselaer. Axel, den 28 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. 16 April 1925 15 Maart 1925 wilde eenden (anas boschas L Goudplevieren 1 Februari 1925 1 April 1925 De Burgemeester der gemeente AXEL maakt namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw be kend, dat genoemde Minister heeft goedgevonden met ingang van heden A. In te trekken het in zijne be schikking d.d. 20 Juni 1924 Directie van den Landbouw, No. 80 11, 2e af- deeling onder a bepaalde ten opzichte van de jacht op WATERWILD, het bepaalde onder c en het bepaalde onder d. B. te bepalen 1. dat de jacht, waaronder ook is begrepen het vangen door middel van netten, waarvan het gebruik is geoor-r loofd, op de waterwildsoorten hier onder genoemd in kolom I zal zijn toegestaan in de provincies genoemd in kolom II tot den datum achter de namen der waterwildsoorten aange geven in kolom II. I. II. alle provincies, zwanen, ganzen en watersnippen eenden en duik- eenden behalve wilde eenden (anas boschas L bergeenden en eiereenden 2. dat het vangen van de hieronder in kolom 1 genoemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan in de provinciën genoemd in kolom 11 tot den datum achter de namen der waterwildsoortep aange geven in kolom II. I. II. alle provincies, zwanen, ganzen, watersnippen, eenden en duik- eenden, behalve) 16 .Q25 wilde eenden 10 Apnl (anas boschas L bergeenden en eiereenden wilde eenden ,K ino, (anas boschas L 16 Maart 1925 Goudplevieren 1 April 1925 Axel, den 27 Januari 1925. De Burgemeester voornoemd, BLOK. ij Zoo de Heere wil lil en hij leeft, hoopt op Zon- H dag 1 Februari aanst. onze ijjj geliefde Vader, Behuwd-en |fi Grootvader, I JOHANNES DEIJ, zijn 75*ten jaardag te her- ij denken. Dat hij nog vele jaren gespaard moge blijven, is de wensch van Zijne dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Axel, Januari 1925. Aanbevelend, Melkboer. De goederen van de Kinderen VAN OSSELAERE te Sluiskil, op 27 Januari 1.1. ten overstaan van onderge- teekende geveild, zullen wor den h e r v e i 1 d op 's namiddags 2 uur in het café van dhr. DE KRIJGER te Sluiskil. Hoogste bod voor de massa f 9700,—. Notaris DREGMANS. NAALDEN, onschadelijk voor de platen. Onbreekbare VEE- REN. WEERGEVERS en alle - - ONDERDEELEN. - - voor zang, muziek, orgelspel, sinfonie, voordrachten, enz., enz., tot het populairste van - - - den dag. - - - Steeds nog met 10 pCt. korting van alle GOUDEN, ZILVEREN, DOUBLÉ» en ALPACCA AR TIKELEN en UURWERKEN. Aanbevelend, NRheumatiek, Influenza. Griep Mijnhardt's SANAPIRIN- V-Tabletten bestrijdt men het beste met

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 3